Willem II-Vlissingen 44 UIT DE PROVINCIE GRAANOOGST BIJNA VERDUBBELD. WALCHEREN Meer spanning in het Westen ZUID-BEVELAND Zeeuwsche S nippers Middelburg Hero 4 1. In een door Middelburg be hoorlijk gespeelde Wedstrijd wer den de Hero-menschen kansloos verslagen. Bij de thuisclub bleek de linksbuitenplaats beter bezet dan in voorgaande wedstrijden het geval was. Voor de rust, toen de thuisclub het voordeel van de wind had, speelde de strijd zich in hoofdzaak af op de Hero- helft, doch het duurde nog een half uur, alvorens de thuisclub succes boekte, toen hij een schermutseling de bal via het hoofd van een der voorwaarfcsen in het doel belandde. Reeds vrij kort daarna werd het door een goed schot van de Beer 20. Na de thee had de thuiscdub reeds na twee minuten succes, toen Abr. Carol doorbrak en de doel man geen kans gaf (30). -Wel bleef de thuisclub het beste van het spel houden, maar toch kwam succes aan de andere kant, toen rechtshalf Vinke meende de be zoekers een handje te moeten helpen, door de bal in eigen doel te werken (31). Middelburg bleef in de aanval en 15 minuten Universiteitscentrum voor Amsterdam. Nu te Amsterdam tusschen 't distributiekantoor Amstel en de Mozes- en Aaronskerlc door de afbraak van de aan het: Waterlooplein gelegen en in de bezettingstijd voor een goei deel reeds gesloopte perceelen een flinke vierhoek vrijkomt, die in zijn geheel in de toe komst misschien juist als vroeger op een eiland zal ke rnen te liggen (wanneer ten minste de vroegere Hout gracht en de Leprozengracht •weer worden gegraven), is in universitaire kringen een groot verlangen ontstaan hier een modern complex van universi teitsgebouwen, zooals er in vele buitenlandsche steden reeds lang bestaan, op te trekken. Het geheete sociale en cul- tureele studentenleven, de of- ficieele zetels van alle studen tenverenigingen, een moderne aula, de zetel van de univer sitaire gezondheidszorg, vroon- gelegenheid voor studenten, studeer- en leskamers zouden hierin kunnen worden onder gebracht. Dit plan is op het oogen- hlik ,in studie hij een commis sie, die is samengesteld op initiatief van de stichting Uni versiteitshuis, de zg. „toe- komst-commissie", waarin ver- tegenwoordiaeis uit Studenten kringen. hoogleeraren, maar ook van de gemeente zitting hebben genomen. EEN HALF MILLIOEN DOLLARS VOOR DE VER, NATIES. Uit de memorie van ant woord inzake de begrooting van buitenlandsche zaken blijkt, dat het aandeel van Ne derland in de kosten van de Ver. Naties vermoedelijk tus schen de 400.000 en 500.000 dollar zal liggen. ACHTTIEN JAAR VOOR N.SJB.-BURGEMEESTER. De N.S,B-burgemeester van Nijmegen de 62-jarige M. van Lonkhorst, hoorde voro het Bijz. Gerechtshof te Arnhem in totaal 18 jaar gevangenis straf tegen zich eischen, nl. 10 jaar voor hulpverleening aan de vijand en tweemaal .vier jaar voor twee gevallen van verraad. voor bet einde maakte Koster aan alle mógelijke onzekerheid een einde door de Hero-doelman voor de vierde maal het nakijken te-geven (-4—1). Engel scoorcfe driemaal in vijf minuten. Het was een zeer snelle wed strijd en van een overwicht van' één der partijen was geen sprake. Een ontactisch terugspelen van v. Beers bezorgde Hendrikse eén kans, doch hij schoot naast. Na een kwartier kwam het Vlissin- gen-doel in gevaar en het gelukte Spapens Harting te passeeren, maar scheidsrechter v. d. Ven keurde dit doelpunt terecht we gens buitenspel af. Nadat eerst Hendrikse nog een kans had ge mist. kwam v. d. Hijk op enkele meters alleen voor Mes, doch hij miste jammerlijk. Nadet Harting een schot van Engel onschadelijk had gemaakt, kreeg Vlissingen direct daarop een vrije schop te nemen, welke v. d. Velde goed voor het doel plaatste. De kop bal van v. d. Kasteele ging net over de lat. Tien min.- voor de rust had de thuisclub succes, toen Linders Harting met een hard schot wist te passeeren (10). Reeds 7 minuten na de hervat ting gelukte het v. d. Velde na een algemeene aanval Mes van, dichtbij het nakijken te geven (11). Het spelbeeld bleef gelijk aan de eerste helft Beide elftal len waren om beurten in de aan val, totdat na' 25 min. de fatale 5 min. voor de Vlissinqers kwa men, waarin het W. Engel ge lukte Harting driemaal te pas seeren en zoo de stand op 41 brengende. Engel, die verreweg de gevaarlijkste speler in de Wil lem Il-voorhoede is, werd teveel bewegingsvrijheid gelaten, waar van hij dan ook een dankbaar gebruik heeft gemaakt. Het laatste kwartier zette Vlis singen alles op de aanval, waarbij de gebr. Burgerhof vaak op de middenlijn stonden. Maar verder dan,enkele hoekschoppen, uit één waarvan v. d. Kasteele opnieuw rakelings over kopte, kwam men niet. De Zeeuwen Alliance 2 1 Terstond na de aanvang ont wikkelde zich een fel duel tus schen twee aan elkaar gewaagde ploegen, maar pas na een half uur kwam het eerste succes van de Zeeuwen, toen Leijnse met een ferm schot, een misser vein de rechtsback, afstrafte. Gesteund door de krachtige wind viel Al liance na de hervatting fel aan. De Zeeuwen-achterhoede moest alle zeilen bijzetten om onheilen tb voorkomen. Een van de wei nige malen, dat Smit met de voorhoede meetrok, wist hij na een goede combinatie met Leijnse alleen voor den keeper te komen. Hij werd in de rug aangevallen en de scheidsrechter kende een strafschop toe. Feiloos werd deze door de Zeeuwen-aanvoerder in een doelpunt omgezet. Alliance gaf zich niet gewonnen. De ge moederen werden zelfs eenlgszins verhit, maar de scheidsrechter hield de teugels strak. Na een' h^lf uur gelukte het middenvoor Dorst met een hard schot via de deklat "van Vlaanderen te ver schalken. Onder groote spanning verstreek het laatste kwartier, zonder dat er nog gescoord werd. Internos Goes 2—5. In een weinig aantrekkelijke wedstrijd, waarin bij Goes doel- men van Vliet en v. d. Sluis uit blonken, heeft de thuisclub een eenigszins geflatteerde 2—-5 ne derlaag moeten incasseeren. Na 7 minuten opende van der Sluis, na goed doorzetten van Leijnse. de score (01). Aan de andere zijde miste de Bruijn een opgeleg de kans. De thuisclub reageerde daarna met talrijke felle aanval len, .maar v. Vliet gaf niet thuis. Succes kwam aan de andere z!jde toen v. d. Sluis een through-pass van van Sabben benutte, (02). Vijf minuten later maakte de Brouwer echter een verdiend te- genpunt, terwijl v. d. Sluis kort daarop nummer drie voor Goes in de touwen joeg. In de tweede helft kwamen beide doelen beurtelings in ge vaar. Vooralde druk op de In- ternos-veste werd steeds heviger, maar ook nu kwam het succes aan de andere kant, toen 7 mui. voor tijd v. Peer de achterstand tot 23 verkleinde. Goes pakte nu nog eens stevig aan en in ce resteerende tijd maakt Mos met twee ouderwetsche kogels aan alle onzekerheid een einde. Biervliet Breskens 1 2. - In deze wedstrijd heeft de minst zwakke ploeg gewonnen cn de talrijke bezoekers hebben weinig te genieten gekregen. In het be gin gaf de thuisclub goed partij, doch spoedig werden de bezoe kers, dank zij beter ploegverband, sterker. Na 12 minuten plaatste Fenijn goed naar zijn linksbuiten, dié op doel schoot. Doelman van de Linde stopte de bal welis waar, maar liet hem uit de han den vallen, waarvan de Visser dankbaar gebruik maakte (0—1). Na twintig minuten maakte bij een der Biervliet aanvallen Ver meulen dezelfde fout als zijn overbuurman. Nu was het Faas, die de bal in het doel liep en daarmede de partijen op gelijke voet bracht Een goed genomen vrije schop op het middenveld stichtte zooveel verwarring in de Biervliet-achterhoede, dat Hartog in staat was de stand op 1—2 te brengen. De tweede helft gaf weinig aantrekkelijks te zien. De wed strijd eindigde tenslotte als de,be kende nachtkaart. Automatiseering telefoon verkeer. Vermoedelijk zullen dit jaar nog twee automatische tfele- fooncenrales in bedrijf worden gesteld. In 1947 zullen waar schijnlijk 21 nieuwe centrales in dienst gesteld kunnen wor_ den Indien de gebouwenvoor ziening voor de verwoeste en de nieuwe automatische cen trales, benevens kapitaal- en deviezenpositie het toetalen' kan de automatiseering van alle aansluitingen in Neder land in 1952 gereedkomen. De automatisch onderlinge bereik baarheid van alle aansluitin gen zal deze periode geleftle- ijk worden opgevoerd, zoodat ook het inter'locale verkeer geautomatiseerd kanf worden. De sociaal-democratische Duitsche oud-minister Gustav Noslce, die in 1918 de opstand der linksche spartacisten on derdrukte, is te Berlijn op 78- jarige leeftijd overleden. In Beieren zijn in een vrachtauto bij het huis van 'n kunsthandelaar, een vriend van Hermann Goering, negen tien beroemde schilderijen, w. een Van Gogh, gevonden: Het gezin in Frankrijk. Bij een officieelé pei ling van de publieke opinie in Frankrijk om trent de omvang van- het gezin heeft 32 pro cent van de endervraag den zich uitgesproken voor een aantal van drie kinderen als het meest gewenschte. Dertig pro cent gaf de voorkeur aan twee kinderen. Een percentage van vijf wenschte in het geheel geen gezin. Een procent der ondervraagden zou meer dan zes kinderen willen hebben. Plechtige herbegraving van Jacobus Francke. Vrijdag had te Souburg de plechtige teraardebestelling plaats van een slachtoffer van de Duitsche terreui*. Op aanwijzing van een ge wezen Dultsch officier, die destijds de hand had in het doodvonnis tegen1 Jacobusj Francke. werd aan de Veer- sche drjk bij het Duitsche schietterrein het stoffelijk overschot van Francke opge graven. Het is nu overge bracht naar de begraafplaats te Souburg. Aan de groeve werd gespro ken door vertegenwoordigers van de G.O.I.W.. het Ned. Herv. Kerkkoor, het personeel van „De Schelde" en de pre dikanten ds. Kroon en ds. Van den Berg. Ir. C. REEDIJK. Ir. C. Reedijk heeft zijn be noeming tot ingenieur van de Prov Waterstaat in Zeeland, standplaats Zierikzee, niet aangenomen. Gedeputeerde Staten. Nu de1 heer mr, dr. Mes zjjn werkzaamheden als lid van Ged. Staten van Zeeland is be gonnen (hij was langen tijd daarin door ziekte verhinderd) is het college van Ged. Staten voor het eerst sedert 1941 weer voltallig. CHR.-HISTORISCHE BURGEMEESTERS. Pogingen worden in 't werk gesteld om de vereen, van Chr. Hist, burgemeesters, secreta rissen en raadsleden in Zee land weer op te richten. Een commissie daarvoor is be noemd, die haar werkzaamhe den reeds is begonnen. Veel minder peulvruchten. Uit de voorloopige raming van -de oogst 1946 blijkt, dat de totale opbrengst van gra nen is toegenomen, als ge volg van de omstandigheden, dat de totale met- tarwe, rog ge en gerst en haver beleelae oppervlakte in vergelijking met 1945 met 56.192 ha. is ver droot tot 586.801 ha., terwijl jevens de opbrengst per be- teelde ha. in 1946 63 hoo- ger was dan in 1945. De totale opbrengst van granen voor 1946 wordt ge raamd op 1.391.896 ton tegen over 769.094 ton in 1945. PEULVRUCHTEN. Hoewel de-opbrengst pér ha. van het met peulvruchten be- teelde areaal vrijwel gelijk bleef met die van 1945, ver minderde de totale opbrengst in 1946 met 25.054 ton tot 80.536 ton, waarvoor als voornaamste oorzaak kan worden aangevoerd' de vermin dering van de totaal met deze producten beteelde oppervlakte van 56.639 ha. in 1945 tot 42.992 ha. in 1946. Aanzien lijk daalde de gezamenlijke DE RESULTATEN VAN VLASPLUKMACHINES. De steeds verder voort schrijdende mechanisatie in de landbouw heeft in breede krin gen op het platteland belang stelling gewekt voor de nieu we landbouwwerktuigen. Ook voor de vlascultuur bestaan machines, die een belangrijke arbeids- en kostenbesparing beteekenen. Over dit onderwerp zal de heer ir. J. N. Kist, ingenieur bij de rijks landbouw-voorlich- tingsdienst, gedetacheerd bij het Ned. vlasinstituut te Wa peningen, Maandag a.s. van 19.4520.00 uur een causerie houden, over de zender Hilver sum I. opbrengst van bruine boonen en witte boonen, nl. van 11.351 ton in 1945 tegenover slechts 5257 ton in 1946. KOOLZAAD EN BL AU WMAANZAAD. De in 1945 reeds ingezette teruggang van de met kool zaad beteelde oppervlakte zette door in 1946. Deze op penvlakte bedroeg in laatst genoemd jaar slechts 4.074 ha. tegenover 34.686 ha. in 1945. De opbrengst daalde dienovereenkomstig van 22.574 ton tot 4.879 ton. De op brengst van blauwmaanzaad steeg door uitbreiding van het hiermede beteelde areaal van 4107 ha. tot 6540 ha. en be droeg 5620 ton in 1946 tegen over- 1804 ton- iri 1945. Tevens steeg de opbrengst van lijnzaad en gérepeld vlas, eveneens hoofdzakelijk als ge volg van uitbreiding van de met deze producten beteelde oppervlakten. Voor het eerst na de bevrij ding zijn in de voorloopige raming van de oogst weder om bruin mosterdzaad, geel mosterdzaad en karwjjzaad op genomen en wel met geraam de opbrengsten van resp. 254, 2100 en 1944 ton. Het areaal dór consumptie aardappelen nam in 1946 met 7550 ha. toe tot 141,272 ha. en leverde een opbrengst van 2.980.290 ton tegenover 2.017.756 ton in 1945. Burgerlijke stand KRUININGEN. Geboren: Pleter J., z. van J. C. Zoeteweij en van J. P. E. van Ey keren; Louis P, J., z. van Ch. J. de Paauw' en van A. Anfimowa. Ondertrouwd: J. Boone, 22 j. en H. M. Hoogesteger, 24 j.; J. Sinke, 44 j, en A. N. Wabeke, 49 j. te Wemeldinge. Overleden: J. de Visser, 70 j., echtgenoot van C. Steen- poorte. Arbeidersontwikkeling. Het onlangs heropgerichte Instituut voor Arbeiders-Ont wikkeling startte gisteren avond in het „Concertgebouw" te Vlissingen met een zeer interessante lezing over het wondere leven in de Noordzee. De heer Jan Klooster uit Amsterdam behandelde dit on derwerp op kundige wijze en voerde de toeschouwers met zich mee naar de Noordzee stranden welke zoo rijk zijn aan voorwerpen en dieren, die zoo interessant zijn. Een mooie serie lichtbeelden verduidelijkte het gesprokene. De avond werd geopend door den heer J. Kleisma, voorzitter van de Afdeeling Natuux'vrlenden van het In stituut, terwijl de heer M. A. van Poperlng deze leerzame avond sloot, waarbij hij me moreerde dat het Instituut 4jt seizoen nog meer avonden op het programma heeft. Het is een bescheiden begin ge weest deze eerste avond, maar een zeer goed geslaagd begin. Hij wekte de aanwezigen op het Instituut te steunen. DE „ACRINGTON" NAAR ANTWERPEN. De „Acrlngton", die in de nacht van Vrijdag om assis tentie verzocht, is Zaterdag morgen Vlissingen gepasseerd op weg naar Antwerpen. Vlis singen werd niet aangeloopen. Het schip was op een wrak gestooten en had daardoor averij opgeloopen, Middelburg VERTREK P. M. KNIE RIEM. De heer P. M. Knieriem, die 43 jaar als ambtenaar aan de Rijkswaterstaat verbonden was, heeft Zaterdag j.l. onder groote belangstelling te Mid delburg afscheid genomen, we gens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Knieriem, die ad ministratief hoofdambtenaar Is, werd ter gelegenheid van zijn afscheid o.m. toegespro ken door den hoofding.-direc- teur ir. H. Héijblom, den techn. hoofdambtenaar den heer P. H. Hendrikse, de adm. amb tenaren K. Hamelink, E. Doo- tjes en L. Wiskerke. Ook voerden het woord mej. J. Stephout, schrijfster le klasse en de opvolger van de heer Knieriem, de heer J. de Ruy- ter. Door het personeel in de directie Zeeland van de Rijks waterstaat werden hem ver schillende cadeaux en een oor konde, geteekend door den heer D. L; Ronca, aangeboden. Vlissingen ZWEED SCHE AVOND. Zweden Is voor het na-oor- logsche Nederland een rijk vol beloften, vooral in ma terieel opzicht. Dat de natuur en de mensehen veel merk waardige aspecten bieden, leerde ons évenwei de boelen de voordracht van mej. J. E. Smit uit Bussum voor de Z. V.U. te Vlissingen. Spreekster heeft op haar reizen speciaal het gebied ten Noorden van Stockholm be zocht, dat zich sterk onder scheidt van het Zuiden, dat dichter bevolkt is en vaak Amerikaansch aandoet. In het Noorden leven de menschen eenzamer en zy'n als het ware nog een deel van de natuur, welke hier be staat uit eindelooze bosschen, die doorkruist vforden door breede bruisende rivieren, elfen genaamd. De bewoners van dit land zijn over het geheel buiten gewoon eerlijk, gastvrij en vaak eenigszins kinderlijk. Dit komt o.a. naar voren in hun zucht naar titels. Spreekster gaf interessante bijzonderhe den over het leven van de Lappen, die voor zoover zij nog als nomaden rondtrekken een romantisch* maar hard leven leiden. De Westersche invloed maakt, dat zij helaas in aan tal achteruitgaan. Deze belangwekkende avond werd besloten met gekleurde lichtbeelden, die een uitste kende aanvulling vormden van de lezing. O - err W.-Souburg RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Sou burg kwam Vrijdag j.l. vergadering bijeen. Het voornaamste punt van de agenda was het voorstel tot aansluiting bij de regeling inzake de centralisatie van bouw- en woningtoezicht en toezicht op gemeentewerken op Walcheren. Tegen dit voorstel werd door een groot aantal raadsleden bedenkin gen Ingebracht. Men betwij felde of deze centralisatie fi nancieel wel voordeeliger zou zijn voor de gemeente, en wees erop,dat de gemeente architect zijn handen vol had eri samenvoeging met andere gemeenten tot een district zeker niet gewenscht zou zijn. De heer de Pagter als woordvoerder van de rechtsche fractie meende bovendien om principieele redenen geen me dewerking te kunnen verlee- nen, daar dit besluit de zelf standigheid van de gemeente zou verkleinen. De heer Bouff (P.v.d.A.) stelde ten slotte een amende ment voor in de vorm van een zeer dringend verzoek aan Ged. Staten om Souburg bij deze regeling op zichzelf- als een district te willen beschou wen. Niettegenstaande deze tus- schenweg werd het voorstel bij stemming met 6 tegen 4 stemmen verworpen. De andere voorstellen o.m. tot wijziging van de veror dening op de heffing van een belasting op de honden, en het in gebruik geven van meube len uit de openbare lagere school werden z.h.s. aan vaard RONDVRAAG. Bij de rondvraag wees de heer Janse op de onge- wenschte toestand van het leggen van rioolafval bij de bebouwde kom. De heer de Pagter drong aan op zuive ring van het Marnixplein, waar nog steeds stapels brand hout te koop liggen, die een broedplaats voor ratten waren. De heer A. J. Arendse sprak zijn leedwezen uit over de toekomstige opheffing van de halte Souburg en verzocht den burgemeester zich nog maals niet de N. S. in verbin ding te willen stellen. De heer A. W. Bouff bracht de noodzakelijke opruiming van de rails van de vroegere trambaan ter sprake. De heer L. C. Janse informeerde ten Gelijkwaardige tegenstanders in District III. Zwarte dag voor Frisia. DISTRICT I. VSV—'t Gooi 4-1, EDO— DWS 2—0. Hermes DVS—Ajax 3—1. RFC—Sparta 2—0. Emma -AD02—3. VSV maakte al een heel goede beurt. Zelf wonnen de Velsena- ren van 't Gooi. Ajax deed al heel dom door zich een royals ne derlaag te laten aanmeten in Schiedam. DWS wist van deze misstap niet te profiteeren, want het in het nauw gedreven EDO stuurde de Amsterdammers met je handen naar huis. Het was trouwens maar goed ook, want de hekkensluiter ADO boekte weer een overwinning. Door dit alles is de spanning in de kop en staart geducht toegenomen, zoo als uit de stand blijkt: Ajax VSV DWS HDVS Feljenoord 't Gooi RFC Sparta EDO Emma ADO 9 6 1 2 21-14 13 8 5 1 2 23—15 11 9 4 3 2 20—12 11 9 5 1 3 20—20 11 9 4 3 2 26-27 11 10 4 2 4 18—20 10 10 4 1 5 23—29 9 9 4 0 5 1715 8 9 3 0 6 15-19 6 9 2 1 6 19—26 5 9 2 1 6 16—23 5 DISTRICT 11 HBS—Haarlem 2—1, Neptu- nus—Excelsior 0—0, De Voletvij- ckers-DOS 61, Blauw-Wit Stormvogels 1—3, XerxesDHC 1-1. Het herstel van HBS blijft voortduren: hiervan werd thans Haarlem de dupe. Jammer voor Smit c.s„ want door een gedeelte lijke mistrap van het leidende Neptunus cn een volledige n stap van Blauw-Wit, waren de kansen voor de concurrenten wel uitermate gunstig. De eenige Am. sterdamsche ploeg die won, was De Volewljckers, dat daardoor een kostbaar punt is ingeloopen. Opvallend is de prestatie van Stormvogels. De stand is: Neptunus Volew. Blauw-Wit Haarlem DFC DOS DHC Xerxes HBS Excelsior Stormvogels 9 7 1 1 23—6 15 10 7 1 2 42—26 15 9 6 1 2 26—12 13 10 6 0 4 29-23 12 9 4 0 5 21—20 10 3 2 5 18—27 10 2 4 4 13-29 8 3 14 17—21 10 3 1 6 19—26 9 13 5 10—17 8 2 0 6 11-21 DISTRICT lil Erisched. BoysAGOVV 4— 2, Wageningen—Quick 1—1, Be Quick—Go Ahaed 12, Vitesse —Heracles 2—2, NECEnsche- de 2—2. Niet minder dan 3 gelijke spe len waren het resultaat van deze wedstrijddag, wat weer eens aantoont, hoe weinig de clubs elk aar ontloopen in het Oosten. De Ensch. Boys maakten een flinke sprong omhoog, Wageningen en Quick deelden, terwijl Go Ahead met de oneven goal van Be Quick won. Voor eerstgenoemde beteekende dit tevens een punt extra, omdat de concurrenten punten verspeelden, voor Be Quick een duikeling van de 5e naar de 9e plaats. Go Ahead 10 7 1 2 25-13 15 NEC 9 5 2 2 24—17«12 EGOW 9 4 2 3 23-17 10 Wageningen 9 3 4 2 1211 10 Ensch."Boys 9 4 1 4 19—19 9 Heracles 9 2 4 3 13-13 8 Vitesse 9 3 2 4 16—17 8 Enschede 9 2 4 3 16—18 8 Be Quick 8 2 3 3 14-16 7 Quick 9 3 1 6 16—20 7 Tubantia S 1 2 5 620 4 DISTRICT V. Leeuwarden—Frisia 32, Achilles—Heerenveen 3—3. Vc- locitasBe Quick 1—3. Sneek Emmen 4—1. HSC—Veendam 22. Voor Frisia was het een zwar te dag. Door een nederlaag tegen de voorlaatste werd de achter stand op 4 punten gebracht. Ook de kopploeg deed een misstap door zich door Achilles een punt te laten ontfutselen. De Groningsche derby werd in het voordeel van Be Quick beslist. Sneek bleef goed volgen ten koste van Emmen, dat naar de tiende plaats afzakte. HSC en Veendam deelden broederlijk. De stand luidt hier: Heerenveen Sneek Be Quick Veendam GVAV HSC Achilles Velocitas Leeuwarden Emmen Frisia 10 8 1 1 43—15 17 10 6 2 2 17-15 14 9 6 1 2 30—17 13 9 4 4 1 19-16 12 9 4 3 2 23—19 11 8 2 3 3 12—15 8 2 2 4 13-17 9 2 2 5 11—14 9 2 2 5 15—25 10 3 0 7 12-23 9 1 0 8 20—29 DISTRICT VI. Brabanlia—SittBoys 12. M VVDe Spechten 22. Eindho venBleijerheide 10. Limbur- gia—PSV 42, Maurits—Sport club Emma 1—2. Meer en meer- loopen de Sitt. Boys uit en we zien dit seizoen de kampioensvlag toch wel in Sittard in top gaan. Thans werd met bescheiden cijfers van Bra- bantia gewonnen, maar twee van de drie concurrenten zakten deer lijk af. MVV liet zich door de Spechten verrassen, terwijl de kampioen Lïmburgla PSV met leege handen naar de lichtstad terug zond. Eindhoven kwam ook nu weer maar juist met de hakken over de sloot. De stand is hier thans: Sitt. Boys MVV Eindhoven PSV Limburgia Sp. Emma Maurits Spechten Juliana Bleijerheide Brabantia 10 8 1 1 28-16 17 9 4 4 1 21—9 12 8 4 3 1 15—7 11 8 4 2 2 11—11 10 9 4 1 4 22—23 J0 4 1 5 22—24 9 3 2 4 22-17 9 3 15 19-27 9 2 3 4 14-21 10 3 1 6 15—25 11 1 3 7 16—25 ziehieR wat sinös eeuwen elk noll&nöeR weet, zonöeR haaRlemmeR olie is 't huis niet compleet! Van oudsher Haarlemsch fabrikaat. Alleen echt indien voorzien van bovenstaand merk ZORG VOOR HAARLEMMER OLIE IN UW MEDICIJNKASTJE Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in flacons en capsules. De tentoonstelling van schilderijen van Henri van Os Delhez in de Kunsthandel Sturm te Goes, wordt op veler verzoek de wegens de groote belangstelling voor de ten toonstelling verlengd tot Za terdag 7 December. (Ingeaonden mededeeling.) slotte naar het verstrekken van „inundatie-brandstof" deze winter. Volgens den burge meester was deze toegezegd. De heer Janse hoopte echter op een betere- verdeeling dan die van het vorig jaar, waar van echter niet het gemeente bestuur schuld had gehad. De zelfde spr. bracht ten slotte het ongemak onder de aandacht dat de aanleg der nieuwe riolcering niet al tijd noodzakelijk! mee brengt. St. J-aurens GEREF. MANNENVEREEN. De Ger. Mamienvereenlglng „Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens hiejd Dinsdag avond haar 12e jaarvergadering onder leiding van den heer G. F. Weeda. Na 'n inleiding over „Bethel of Sichem", volgde een bespreking. De jaarversla gen getuigden van ?n bloeiend vereenigingsleven. Afgevaar digden van de Jongelingsbond en den kerkeraad gaven blijk van belangstelling. Grijpskerke JBRANDSTOFFEN- VEREENIGING. Woensdagavond hield de brandstoffenvereeniging te Grijpskerke een jaarvergade ring. De totale omzet was van 1 November 1945 tot 31 Oct. 1946, 95.485 kg. eierkolen. 40.000 kg gascokes, 14.600 kg. anthraciet, 18.840 kg. bri ketten, 1575 kg. Amerikaan- sche vetkolen. De kas sloot per 1 Novem ber met een klein nadeelig saldo. De aftredende bestuurs leden werden herkozen. In- plaats van C. C. Kommejan, werd gekozen Jac. Geschlere. Kloetinge CHRISTELIJKE MEISJESVEREENIGING Woensdag- en Donderdag avond vierde de Chr. Meis- jesvereeniging „Tabitha" te Kloetinge op feestelijke wij ze haar vierde lustrum in het ve'reenigingsgebouw in het bijzijn van donateurs, ge- noodigden en "vele belang stellenden. Na de liturgi sche opening en het zingen van psalm 68 10 werd een kort openingswoord gespro ken door Mevr. Sehimmel- penninck van der Oye. De vereeniging telt thans 52 le den. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: mevr. Schimmelpenninck van der Oye, de dames J. de Vrieze, eerste secretaresse, D. Dek- kex*, tweede secretaresse, J. Breeweg, eerste penning- meesteresse, J. Blomaert, tweede pennirigmeesteresse, J. van Liere, algemeen ad junct. De rekening van de pen ningmeesteres sloot met een batig saldo van 149.46. Hierna werd het tooneelstuk „Koning Merelaar" opge voerd. In de pauze vond een vei'lotlng plaats Het tooneelstuk „Vrouwen zand" waarin Mej. J. Leys de hoodfrol speelde als het vrouwtje van Stavoren, had groot succes. Kruiningen LEZING. i Woensdagavond hield Ds, Veldkamp van Middelburg eeri winterlezing in de Geref. Kerk voor de Ger. Jeugdcentrale. Na ingeleid te zijn door Ds. Koolstra, verkreeg Ds. Veld- kam het woord, die naar aan leiding van Daniël 7 sprak over het vierde Rijk, daarby wyzende op het communisme dat de overhand krijgt. Ook het wereldgebeuren werd ge toetst aan het profetische boek Daniël. Met groote aandacht wei*d deze rede gevolgd. AANRIJDING. Naby de Vlakebrug te Kruiningen werd Vrijdagmor gens de met paarden bespannen wagen van den heer S. van achter aangereden door een auto. De heer S. liep daarby een hersenschudding op. Er werd lichte schade aan de wagen toegebracht. ZWIJNTJESJAGER. Tijdens de dienst op Dank dag j.l., werd bij de Gerefor meerde kerk in Kruningen een rijwiel ontvreemd. Dat is het tweede rijwiel in korte tijd dat in deze gemeente wordt gestolen. Hoedekenskerke GEMEENTERAAD. Vrijdagmiddag kwam de ge meenteraad van Hoedekens kerke in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Vogelaar. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van het bestuur der vo'etbalver- eeniging te Kwadendamme, waarin verzocht werd zoo spoedig mogelijk te beginnen met de aanleg van een ge meentelijk sportterrein. De voorzitter antwoordde dat dit voorloopig nog niet mogelijk is, maar adviseerde de raad een sympathiebetuiging te zenden aan de vereeniging, om zoo spoedig mogelijk, zoowel te Hoedekenskerke als te Kwadendamme een sportveld aan te leggen- Met zes voor en een stem tegen werd alzoo besloten. Tegen stemde de heer Jan Boone (St. Geref.). In de vacature voor gemeen te-ontvanger, ontstaan door 't overlijden van den heer C. M. Elenbaas, werd benoemd de heer P. J. Leenman. De nieuw benoemde gemeente-ontvanger nam daarna ontslag als ge meenteraadslid en verliet de vergadering onder dankzeg ging voor het vertrouwen der raadsleden en de prettige sa menwerking. De heer Leenman verkreeg 4 stemmen en de heer Uitter- hoeve 3. Besloten werd de opbouw- toelage gemeente-personeel te stellen op 10 procent. Als 'lid van het Burgerlyk Armbestuur werd herkozen de heer Johs. J. Boone. Aan B. en W. werd voorts machtiging verleend tot het doen maken van een begroo ting voor herstelkosten en verbouwing van het gemeen tehuis. Tot kerkeraadsieden der Hervormde Gemeente te 's Heer Hendrikskinderen zyn herko zen de heeren A. Verburg en S. J. Drever. Tot ouderling der Ned. Herv. kerk te Kattendyke werd herkozen do heer L Ruissen en tot diaken de heer J. Wisse Fzn. Woensdag j.l. slaagde te 's Gravenhage voor de akte wiskunde l.o. de heer M. Schrijver, onderwyzer aan dé openbare lagere school te Kruiningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2