PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE COUDAMT Duitsche Jeugd Vandaag Synodale boodschap Vlissingen verloor in Tilburg Het lot van Ned.-Indië 189e Jaargang - Nr. 281 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. Maandag 2 Dec. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 pe^ kwartaal, franco per post, 3.4T per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm- W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN «mm»- r« 2- Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29 tel. 2077 en 2924. Poes: Turfkade 15. tel 2475, Oostburg: Oratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerijstr. 2. Postrek. nr. 359300£^Z£^Middelbi^. Het wereldgebeuren vreest weer bedrogen te worden Dr. Schumacher waarschuwde de bezetters van Duitschland. Een domper op het optimisme te New-York- Dr. ScHumacher, de voor zitter der Duitsche sociaal democratische partij, heeft Za terdag in Cambridge een rede gehouden over de toekomst van Duitschland. In deze oude universiteitsstad, als het ware in het hol van :de Brit sche leeuw, heeft Schumacher dingen gezegd, die niet vleiend waren voor de bezetters van Duitschland. Hoewel Duitsch land nu reeds 18 maanden is hezet, zoo begon hij, is er nog steeds geen oplossing ge vonden voor 'de toekomst. Langzamerhand begint in het land een huiveringwekkende doodendans en dreigt een nieuwe golf van nationalisme het land te overspoelen. In dien de Westersche mogend heden ergens om te laken zijn, dan is het wel om het feit, dat zij als overwinnaars Duitschland binnenkwamen, zonder dat zij er een be hoorlijk idee van hadden hoe de Duitschers te hervormen. Het grootste deel van de Duitsche jeugd is vol hoop en vol argwaan. Zij heeft één groote vrees. n.l. om door de democratie te worden bedro gen, zooals zij, door Hitier werd bedrogen. Schumacher noemde de Britsche zone van Duitschland „een zóne van goede bedoelingen, die niet in werkelijkheid zijn omgezet" Het gevaar van het nationaal- socialisme blijft bestaan, zoo lang het groot-kapitaal ir staat is zijn financieele macht in politieke macht om te zet ten. Vooral in de Ameri- kaansche zóne is nog bitter weinig gedaan om aan het groot-kapitaal, dat Hitler steunde, de macht te ontne men. Ten aanzien van de toe komst van het Ruhrgebied en het Rijnland verklaarde Schu macher nogmaals nadrukke lijk, dat zijn partij strijdt te gen politieke afscheiding van eenig deel hiervan. Dit laat ste gaat lijnrecht in tegen de Fransche opvattingen hierover en in Parijs heeft men zich dan ook eenigszins pijnlijk ge troffen en- gebelgd gevoeld. Gebelgd over het feit, dat een Duitschers gelegenheid heeft ■gehad in Engeland zijn zaak te bepleiten. Geen enkele Duitschers is te vertrouwen, aldus de Fransche opvatting, ook Schumacher niet. Niette min is de rede van Schu macher belangwekkend ge noeg om er goede nota van te nemen, temeer daar zij een duidelijke waarschuwing niet opnieuw in de fouten van na 1918 te vervallen. Bij de ontwapeningsdebat ten in New-York heeft Wis- jinsky een flinke domper ge zet op de optimistische stem ming, die na de rede van Mo- lotov heerschte Zooals be kend heeft Molótov zich Vrij dag bereid getoond bij een eventueele beperking van de bewapening internationale con trole en inspectie te aanvaar den. Wisjinsky presenteerde Zaterdag voor deze concessie de rekening. In de eerste plaats moest' Amerika alvo rens tot beperking van bewa pening zou worden overge gaan zijn voorraad atoombom men vernietigen en voorts moest Rusland, ook in de ontwapeningscommissie recht van veto hebben. Shawcross, de voormalige Engelsche aan klager in Neurenberg, heeft daarop al zijn juridische ta lenten aangewend, om de Rus sische delegatie ervan te over tuigen. dat Engeland zeer ze ker de laatste voorwaarde nooit zou kunnen aanvaarden. Opnieuw vroeg hij wat de Russen eigenlijk wilden en of het hen ernst was met de ontwapeningsvoorstellen. Het debat over de ontwapening, dat zoo goed begon, geraakte Zaterdag tot teleurstelling der afgevaardigden in een impas se. Hun eenige troost is, dat de Russen altijd beginnen met overvragen en dan later plot seling wat toegeven. Maar voor het zoover is, zullen ver moedelijk nog heel wat rede voeringen afgestoken moeten worden. Ver. Staten en het atoombom-gevaar. Naar Zondag bekend ge maakt is, heeft de staat New York plannen opgesteld voor de verdediging tegen „een mogelijk gebruik van atoom wapens". In het kader van deze plannen is een „mili tair corps voor oorlogsram pen" opgericht. Luitenant-generaal Drum verklaarde, dat dit corps 4500 man infanterie sterk zou zijn. Verder werd bekend ge maakt, dat de Ver. Staten, rekening houdend met de mo gelijkheid van een aanval met atoomwapens, bij hun, plan de volledige controle van de atoomenergie aan een nieuwe civiele commissie voor de atoomenergie in handen heb ben gegeven. In de loopende begrooting van het Ameri- kaansche departement van oor log is voor de tijd: van Juli 1946 tot Juni 1948 een bedrag van 375 millioen dollar uitge trokken voor de atoomkracht uitrusting. Grieksche kwestie yoor de y Ver. Naties. De Grieksche regeering zal Dinsdag de Ver. Naties offi cieel verzoeken om een onder zoek in te stellen naar de oor zaken van de gevechten ir Griekenland. De Grieksche premier Tsal- daris, is hiervoor naar New- York vertrokken. Voor zifn vertrek had Tsaldaris een on derhoud met den Sovjet-Rus- sischen zaakgelastigde, wien hij het Grieksche verlangen ..een vriendschappelijke rege ling van geschillen met Grie- kenland's Noordelijke naburen te bereiken", te kennen gaf. landen. Portugeesche oppositie roert zich. De Portugeesche beweging voor democratische eenheid heeft Zaterdagavond in Lissa bon een groote meeting ge houden, waaraan 3000 perso nen deelnamen. Dit was voor het eerst, dat een oppositiepartij openlijk demonstreerde. Professor Carca, onlangs om zijn tegen de regeering ge richte houding ontslagen, viel het opvoedkundige programma van de regeering aan en ver klaarde, dat op het oogenblik meer dan 50 pet. van de Por tugeesche bevolking nog anal- phabeet is Andere sprekers wezen op het hooge percen tage kindersterfte, de econo mische chaos in Portugal en de perscensuur. die de dag bladen alleen dóet publiceeren, wat de regeering wenscht. Von Mackensen ter dood veroordeeld. Generaal von Mackensen, de voormalige opperbevelhebber der Duitsche troepen in West en Zuid-Italië, en luit.-generaal Maeltzer, de voormalige Duit sche gouverneur van Rome, zijn schuldig bevonden aan het ten laste gelegde in verband met de moord op 335 Italia nen ten Zuiden van Rome in 1944. Zoowel von Mackensen als Maeltzer werden ter dood ver oordeeld. Roemeensch parlement geopend. De 25-jarlge koning Michael van Roemenië, is voor het eerst sinds de oorlog in het openbaar opgetreden, toen hjj Zondag de eerste zitting van het nieuw gekozen huis van afgevaardigden opende. De afgevaardigden van de oppositie waren niet aanwe zig. Volgens welingelichte kringen hebben zij besloten de geheele zitting te boycotten. In zijn rede legde koning Michael de nadruk op de Roe- meensche politiek van vriend schap en nauwe samenwerking met de Sowjet-Unie en de Ver. Naties. Ook de diplomatieke verte genwoordigers van Engeland en de Ver. Staten waren af wezig. Parlementsleden confereerden in Brussel. In het kader der Neder- landschBelgischLuxem- burgsche samenwerking, zijn parlementaire vertegenwoordi gers van deze drie landen te Brussel bijeen gekomen. De Nederlandsche delegatie stond onder leiding van den heer P. Serrarens. Des middags werden de Ne derlandsche en Luxemburgsche delegaties op het ministerie van buitenlandsche zaken, brj afwezigheid van den heer Spaak, Belgisch minister van buitenlandsche zaken, welkom geheeten door diens echtgenoo_ te. De heer Vos, plaatsvervan gend minister van buitenland sche zaken, heette de delegatie uit naam der Belgische regee ring welkom. ,,De drie naties, die wij ver tegenwoordigers, zoo zeide hij, „vertegenwoordigen misschien de machtigste factor bij de her geboorte van het geestelijk leven ln Europa. Zonder deze kan onze beschaving niet voortduren". De heer Serrarens zeide in zijn antwoord, dat de drie lan den ln de stormheek van Euro pa staan, doch zij zullen sa menwerken als landen, die ge lijk zijn in we^en en in denken Tijdens de bijeenkomsten werd van gedachten gewisseld over problemen van cultureele aard en over de economische toenadering tusschen de drie Emden protesteert. TEGEN NEDERLANDSCHE ANNEXATIEPLANNEN. Volgens de Duitsche nieuws dienst is in de stad Emden, in Oot-Friesland, een groote protestbetooging gehouden te gen de Nederlandsche aan spraken op Duitsch gebied. Aan het einde van de bijeen komst werd een resolutie aan- enomen, die aan het militaire iestuur zal worden voorge legd. In de resolutie wordt ge vraagd niet opnieuw geschil len *te scheppen, die met de wapenen zouden moeten wor den beslecht. Meer tabak in 1947. Reeds geruimen tijd gele den is door de regeering be sloten de tabaksrantsoenen in 1947 op een hooger peil te brengen. Dit besluit kon niet wor den gepubliceerd omdat ln het bijzonder de sigarettentabak benoodigd voor de productie in 1947, nog ..geheel gekocht moest worden. Bekendmaking van het beslui't de rantsoenen te verhoogen zou ongetwijfeld op de zoo gevoelige markt voor sigarettentabak tot prijs-- verhooging hebben geleid. Onmiddellijk na de regee- ringsbeslissing is een aankoop commissie naar Amerika ge reisd. Deze heeft thans haar taak volbracht en de grond- stoffenbehoefte van de indus trie is daarmede* gedekt. Om redenen van technische aard kan de verhooging der rantsoenen slechts geleidelijk geschieden. Naar alle waar schijnlijkheid kan in het eer ste kwartaal van het volgend jaar een begin worden ge maakt. Bovendien zal ge tracht worden .de voorziening zooveel mogelijk te doen ge schieden in de door het pu bliek gewenschte producten. Wat moet er met de particuliere mijnen gebeuren Zeer spoedig is te verwach ten de instelling van een staatscommissie, welke de op. dracht zal krijgen na te gaan of het algemeen belang eischt, dat er in de positie der parti culiere steenkolenmijnbouwon- dernemingen, welke in Neder land haar .bedrijf uitoefenen of werkzaam TJijn, verandering dient te komen. Kolenproductie stijgt nog steeds. In de week van 18 tot ei met 23 November 1946 werd voor de eerste keer na de be vrijding een dagproductie be haald van 35.047 ton. De to tale opbrengst in deze week weer 1500 ton hooger dan in de vorige, nl. 193.645 ton. De productie per werkdag was 32.274 ton. De productie per achturige dag op de Zater dagen wordt zes üur gewerkt lag dicht bij de 34.000 ton. In twaalf uur over de Oceaan. Een K.L.M.-Constellation, de Ph. T-D.A., heeft in recordtyd een vlucht van New-York naar Amsterdam volbracht. Het toe stel was Zaterdagavond om 19 min over zeven (.Ned. tyd) uit New-York vertrokken en arri veerde Zondagochtend om 12 min. over zeven op Schiphol. Er waren 23 passagiers aan boord. OLIE VAN SUMATRA. Uit Amsterdam wordt ge meld, dat de Ned. Kon. Petr. Mij een dochteronderne ming van de Standard Oil thans vrijwel gereed is met het herstel der olievelden en raffi naderijen van Soengel Gerong bij Palembang. Een nieuwe raffinaderij is in aanbouw en zal binnen tien maanden gereed zijn. vangen te Neurenberg nieuwe processen aan tegen een duizendtal vooraanstaande natio- naal-socialisten; is het 100 jaar gele den, dat de Fransche staatsman Pierre Wal deckRousseau te Nan tes werd geboren. Ned. leger krijgt driehoofdige leiding. (Van onzen parlementaairen redacteur) Bij de behandeling zijner be grooting in de Tweede Kamer heeft de minister van Oorlog, overste A. J. L. Fiévez, o.a. meegedeeld, dat binnen enkele weken de directe legerleiding door een driemanschap, onmid dellijk staande onder den mi nister, zal worden overgeno- meif. Naar wij vernemen zal dit driemanschap worden gevormd door den chef van de generale staf, luitenant generaal mr. H. J. Kruis, den kwartiermeester, generaal mr. W_ J. v. Dijk en den generaal-majoor J. J. C. P. Wil»on. Jeep verongelukt. Zaterdagnacht ls in de Laan van Meerdervoort te 's-Gra- venftage een jeep., bestuurd door den 33-jarigen Engel- schen officier-vlieger G. B. Ward, tefcen een vluchtheuvel en vervolgens tegen een boom gereden. W. liep een hoofd wond en een zware hersen schudding op. De mede-inzit tende 22-:arige Engelsche of ficier-vlic; .r F. Robison werd uit de wagen geslingerd en was direct dood. Groeiende spanning in Den Haag en Batavia. Toenemend aantal incidenten en protesten. op eersten Adventszondag Oproep tot gerechtigheid en saamhoorigheid. Op de eerste adventsdag is Zondag vanwege de gen. sy node der Ned. Herv. kerk een kanselboodschap voorgelezen. Daarin' wordt gezegd, dat dé nood zoowel in de verarming als jn de daardoor veroor zaakte spanningen zijn neer slag vindt. De Synode stelt de lidmaten voor de ernst van het Evangelie en zij wijst er op, dat alle maatregelen ^bp maatschappelijk en staatkun dig gebied falen, tenzij deze gedragen worden door het be sef van saamhoorigheid van het geheele volk, van onder linge verantwoordelijkheid en van dankbare en gehoorzame dienst aan de heilige en ver lossende wil Gods in Jezus Christus. Alle te nemén maatregelen moeten leiden tot waarachtige sociale gerechtigheid voor heel het volk. Als een verlaging van het welvaartspeil moet worden gedragen door ons volk, mag zij niet in hoofd zaak drukken op de zeer velen in alle bevolkingsgroepen, die niet van bijzondere omstan digheden kunnen profiteeren, terwijl er enkelen zijn, die door de bijzondere plaats, die zij in het stelsel van voort brenging en verdeeling der goederen innemen, deze ver arming veel minder gevoelen. Het is daarbij bijzonder weerzinwekkend, wanneer sommigen zich verrijken door goederen en gelden aan de normale verdeeling en buiten landsche handel te onttrekken of langs niet wettelijke weg zich weten te verschaffen. Ons volk worde terecht op geroepen tot een uiterste krachtsinspanning, opdat het welvaartspeil voor allen stij- ge. Aan deze .zedelijke plicht mag niemand, 'die werken kan, zich onttrekken. De Synode stelt ten opzich te van dit alles het woord van profeet Amos tot richtsnoer: „Laat het recht stroomen als water en de gerechtigheid als een immer vlietende beek" OUD-MINISTER VAN Dl 75 JAAR. Tijdens een zeer druk be zochte receptie is Zaterdag middag oud-minister J. C. van Dijk op buitengewoon harte lijke wijze gehuldigd bij het bereiken van zijn 75ste vc jaardag. DIRECTORAAT LAND- BOUWHERSTEL Met ingang van 1 Dec. zijn ir. J. W. Hudig en ir. J. Se- venster, op hun verzoek, eer vol ontheven uit hun functie van directeur van den rijks dienst voor landbouwherstel en is als zoodanig aangewezen ir. S. Herweijer, ambtenaar bij het departement. Middelburg, Goes en De Zeeuwen wonnen. Worden de Sittardsche Boys kampioen Breskens zegevierde over Biervliet. NACRKTVV 32. Longa- Helmond 1—0. ÊVV-VVV 4— 0. HclmondiaNoad 03. Wil lem 11Vlissingen 4—1. Het was maar op het nippertje dat NAC won maar dc buit is binnen en de Bredanaars stegen van dc 8e naar de 5e plaats, zoo dat nu alle „oude" eerste klas- sers weer in dc bovenste! hel ft zijn beland. Longa deed het weer zeer karig, maar BW bewees nog maals haar goede voornemens door WV met een flinke neder laag naar Venlo tefug te sturen. Noad gaf blijk zich hersteld te hebben van de misstap van af- geloopen Zondag, terwijl ook Willem II op de goede weg bleef voortgaan, wat Vlissingen aan den lijve moest ondervinden. Ba ronie gaf de roode lantaarn aan RKTVV over. ondanks het feit, dat de hekkensluiters zelf niet speelden. De stand is hier: NOAD 11 8 2 1 27—12 18 BW 9 7 1 1 20-7 15 Willem II 11 7 1 3 24—14 15 Longa 10 4 4 2 19—9 12 NAC 8 4 1 3 21—12 9 WV 9 4 14 17—17 9 Vlissingen 10 3 3 4 17—28 9 Helmondia 10 3 2 5 1419 Helmond 11 2 1 8 16—32 5 BaronieDNL 8 1 1 6 925 3 RKTVV 9 117 14—23 3 2E KLASSE A. Internes'—Goes 25, TSC— Terneuzen 4—1. De Zeeuwen— Alliance 21. RBCDosko 4 5, MiddelburgHero 41. Bier vlietBreskens 1—2. Zooals verwacht boekte Goes ook nu weer een overwinning en de kampioenen bezetten thans de derde plaats. Het ziet er meer en meer naar uit, dat de groote strijd Zeeuwen. Beide ploegen wonnen ook nu weer, waarbij de Ooster- houters overtuigender voor de dag kwamen dan de Vlissingers. Ondanks haar zege is ook Dosko kansloos. Middelburg, dat er steeds beter inkomt, sloeg Hero. De groote strijd in Biervliet bracht Breskens een kostbare ze ge. maar Biervliet zit er nu heel leelijk voor, al kan het nog eeni ge hoop koesteren, nu ook1 Ter neuzen in gebreke blijft punten te vergaren. De stand is: TSC 12 8 4 0 45-19 20 De Zeeuwen 10 9 0 1 35—11 18 3E KLASSE F. Hulst—Axel 0—4. SteenAar- denburg 32. Corn Boys Schoondijkc 92. Sluiskil Hoofdplaat afg.. IJzendijkt Clingc 01. Hontcnisse—Oost burg afg. Deze Zondag bracht geen ver rassingen. Axel omzeilde de las tige klip in Hulst, terwijl Steen maar juist iets sterker bleek dan Aardenburg. De Com Boys ver pletterden Schoondijke. maar daar ook IJzendijke verloor, bleef de situatie aan de staart ongewijzigd. De stand is: Goes Dosko Alliance RBC Middelburg Breskens H<*o Internos Terneuzen Biervliet 11 6 3 2 33—23 15 11 7 1 3 35—30 15 11 5 4 2 31—18 14 12 6 0 6 35—32 12 10 4 3 3 15—14 11 12 3 2 7 17-35 8 9 2 2 5 22-30 6 1114 6 18-31 6 10 1 1 8 18—26 3 11 1 0 10 1348 2 3E KLASSE E. EMMRobur afg., RCS Yerseke afg., RKFC—Steenber gen 2—2, MOC—Odto 21. ZierikzeeBurgh afg. Hoewel RCS zelf niet speelde liepen de leiders toch twee punten uit op de naaste concurrent. MOC nam revanche voor de in Ossendrecht geleden nederlaag. Dat kan Zondag spannen bij MOC RCS! RKFC behaalde een punt op Steenbergen. Hier is de stand: RCS 9 9 0 0 33— 7 18 MOC 9 6 2 1 34—11 14 Odio 9 7 0 2 36—16 14 Zeelandia 8 4 1 3 2517 10 Steenbergen 11 4 1 6 20—28 Robur Zierikzee Burgh Yerseke RKFC zal gaan tusschen TSC en De EMM 9 3 15 15-20 9 3 15 13—18 9 3 15 17—39 8 2 1 5 20—19 10 1 3 6 10—25 7 115 4-27 Clinge 118 2 Axel 118 0 Steen 117 2 Oostburg 10 6 2 Corn Boys 115 3 Sluiskil 10 4 3 Hontenisse 10 4 3 Hulst 11 5 1 Hoofdplaat 10 4 1 Schoond. 112 0 Aardenb. 1111 1 28-13 IS 3 42—15 16 2 31—19 16 2 34—25 14' 3 31—19 13 3 29—26 11 3 30-27 11 5 23—25 11 5 27-29 9 9 16—45 4 9 21—48 3 IJzendijke 11 1 0 10 18-39 2 RES. 2E KLASSE E. Terneuzen 2—Middelburg 2 4 0. Dosko 2'Vlissingen 2 9 3. Steenbergen 2—MOC 2 afg.. Goes 2Breskens 2 afg-. De Terneuzen-reserves maak ten een heel goede beurt. Door hun zege op de groen-witten stegen ze van de 8e naar de 4e plaats. Vlissingen 2 deed het slecht en de rood-witten boekten een groote nederlaag tegen Dos ko 2, dat op eenzame hoogte troont. Het is te hopen, dat Vlis singen. niet al te spoedig uit haar reserves moet putten! De stand luidt: Dosko 2 Goes 2 MOC 2 Terneuzen 2 8 RCS 2 8 Vlissingen 2 8 Zeeuwen 2 7 Steenb. 2 8 Middelb.' 2 10 Breskens 2 9 11 11 0 0 50—12 22 9 7 0 2 30-11 14 4 0 4 16—14 4 0 4 16—14 2 4 2 13-13 3 1 4 18—19 3 1 3 14-16 3 1 4 20—19 1 2 7 9—37 0 1 8 9-40 De Nederlandsche regee- ringsvoorlichtingsdienst meldt, dat de commissie-generaal in een tweetal vergaderingen met de ministerraad de basis overeenkomst heeft toegelicht. Hierdoor is het inzicht in de juiste betcekenis van de ont- werp-overeenkomst in belang rijke mate verhelderd. Het ka binet zal thans zoo spoedig mogelijk uiteraard in verder overleg met de commissie- generaal zyn standpunt bepa len, waarna een verklaring in de Staten-Generaal zal worden afgelegd. Verwacht wordt dat het kabinet a.sr Woensdag zjjn standpunt zal bepalen. De behandeling in de Staten-Generaal wordt ih de tweede helft van de a.s. week venvacht. H.M. DE KONINGIN. H.M. de Koningin zou Maandag de leden van de commissie-generaal op het Huis ten Bosch in gehoor ont vangen. Uit Batavia wordt gemeld, dat de spanning daar toe neemt in verband met het uit blijven van de Nederlandsche beslissing over de voorstellen van de commissie-generaal. De afwijzende houding van de Partai Nationalis Indonesia en het toenemend aantal bot singen maakt het voor de Ne derlandsche autoriteiten steeds moeilijker de tegenactie te beperken. De voortdurende onzeker heid zou in het republikein- sche kamp als een uiting van kwade trouw en van ver borgen Nederlandsche be doelingen uitgelegd kunnen worden. Intusschen is ook de con ferentie van Bali, waar men op 7 December de status van de Groote Oost en Borneo zou bespreken, zwevende gewor den, want de commissie-gene raal had voor deze gebieden een reeks staatsorganen ge projecteerd, die de Groote Oost en Borneo op gelijke voet met de republiek Java en Sumatra zouden brengen. IN DEN HAAG. Onze narlementaire redac teur meldt uit Den Haag, dat het kabinet Donderdag j.l. geen eenstemmigheid bereikte over het verdrag van Cheri- bon. Zaterdag kwamen de ministers opnieuw bijeen. De politieke spanning in Den Haag neemt toe. Het is wel zeker, dat er in de Kath. Volkspartij geen eenstemmig heid heerscht over het ver drag. De 'vraag is opgewor pen of de commissie-generaal buiten haar bevoegdheid is gegaan door het Koninkrijk in twee deelen te splitsen, die slechts verbonden» worden door een personeele unie. Aangeno men wordt, dat in de Tweede Kamer de 29 leden van de rechtschc oppositie zullen te genstemmen. Stemmen de le den van de Partij van de Ar beid en de communisten vóór, dan moeten er nog 12 Katho lieken vóór stemmen om een meerderheid te vormen. Maar daarna komt dan de Grond wetsherziening en daarvoor is een tweerderde meerderheid noodig. Het ontbreken van vijf katholieke stemmen zou b\j de Grondwetsherziening reeds fataal kunnen worden. DE GEVECHTEN. Officieele communiqué's van de Nederlandsch-Indische en Indonesische voorlichtings diensten ontkennen, dat er ge vechten op groote schaal tande zouden zrjn. Kleine botsingen worden wel gemeld. Admiraal PInke heeft de Nederlandsche koopvaardij schepen gewaarschuwd spe ciaal de kust bij Semarang en Soerabaja te* vermijden en de Noord- en Westkust van Atjeh in verband' met be schietingsgevaar en plundering door bewapende prauwen. ZONDER VRUCHT. Uit Batavia wordt gemeld, dat er toenemende incidenten zijn op het Soerabaja-front en op Celebes, die veroorzaakt worden door ongeregelde In donesische benden. De reis van de commissie tot uitvoe ring van het bestand ls wat Oost-Java betreft, vruchteloos gebleken door het verzet van plaatselijke republikeinsche of ficieren. Een soortgelijke com missie is nu op weg naar Me- dan er. Padang. PROTESTEN. De .nterprovinciale raad van oud-illegale werkers heeft telegrafisch bij de mi nisterraad geprotesteerd tegen onderhandelingen met den collaborateur Soekarno. Een groep van negen oud- generaals, oud-ministers, een oud-admiraal en een oud- hoogleeraar hebben een mani fest gericht tot het Neder landsche volk, waarin zij pro testeeren tegen de overeen komst van Cheribon. AMERIKAANSCH OORDEEL De correspondent van de .,New York Times" meldt uit Den Haag, dat het lawaai van de opoositie tegen het Che- ribon-verdrag misleidend is. De meeste Nederlanders zijn er zich van bewust dat Ame rika en Engeland met de on afhankelijkheid van Indonesia instemmen. SONEI. Het gratieverzoek van den Japanschen oorlogsmisdadiger Sonei is door den luitenant gouverneur-generaal dr. H. van Mook, verworpen. Treinbotsing bij Gouda Zaterdagavond omstreeks 6.15 uur is op het stationsempla cement te Gouda een uit Den Haag binnenkomende trein op de locomotief van 'n stilstaan de trein gereden. De oorzaak ligt waarschijnlijk in. het ge sloten laten van een rem- kraan, waardoor de machinist de trein niet snel genoeg tot staan kon brengen. Hoewel de locomotief van de uit Den Haag komende trein kantelde, deden zlrh geen per soonlijke ongevallen voor. Bei de treinen hadden ongeveer 2 uur vertraging. OVERTREDER BLEEF PLOTSELING DOOD. 'Ambtenaren van de prijsbe- heersching stelden een onder zoek in ln het textlelmagazijn van dhr. v. G. te Tiel. Zij con stateerden hier overtredingen, maar terwijl kij achter in de zaak nog een verder onder zoek instelden, zakte de win kelier in elkaar. Ïlj overleed plotseling. Het schijnt, dat de man zich de overtreding te veel heeft aangetrokken. Eere-promotie van Lord Beveridge. Zaterdagmiddag vond te Rotterdam de eere-promotie plaats van Lord Beveridge. Hoewel verschillende ministers aanvankelijk deze plechtigheid hadden willen bijwonen, was in verband met de bijzondere ministerraad alleen minister Lleftinck aanwezig. Na een korte rede van den rector-magnificus, prof. dr. C. W. de Vries, schetste de pro motor, prof. ir. J. C. Koop- mans. de verdiensten van Lord Beveridge als schrijver en phi- losoof als organisator en be stuurder, als ontwerper van vérre ikende practische sche ma's op het gebied van de economische en sociale politiek en niet het minst als opvoed kundige Na de overhandiging van de "doctorsbul met het ze~ gel der Hoogeschool, dankte Lord Beveridge voor de hem verleende onderscheiding. Nederland en Duitschland. De minister van buitenland sche zaken deelt in zijn me morie van antwoqrd Inzake de begrooting van zijn departe ment mede, dat reeds is ge bleken. dat in het buitenland geleidelijk 'n beter begrip ont staat voor de problemen, waarvoor ons land zich ten aanzien van Duitschland ge steld ziet. Delegaties uit de Amerikaansche en Fransche zones bezochten ons 1 and reeds cn de komst -van een Britsche delegatie is aange kondigd. Toch moet de regeering hieraan toevoegen, dat de tot dusver gereikte concrete resul taten vrij gering zijn. Nog steeds bevindt zich het reizi gersverkeer met Duitschland in buitengewoon groote moei lijkheden en ook het handels verkeer is nog van zeer ge ringe omvang. Gnze havens en schepen worden nog altijd zoo min mogelijk gebruikt, hetgeen vooral aan financieele overwegingen moet worden toegeschreven. Het kan ook niet worden ontkend, dat aan onderdanen van de bezettende landen grootere faciliteiten worden verleend. Geroofde goederen. De terugvoering der dooT de Duitschers geroofde goederen heeft thans een bevredigend verloop. Overigens werd ook de indruk verkregen, dat het den Sovjet-autoriteiten thans ernst is om de restitutie op de juiste wijze af te wikkelen. Tot 15 November was voor bijna 120 millioen terugge voerd, waarbij niet zijn inbe grepen de cultureele goede ren. Van de kunstwerken van bijzondere waarde is thans on geveer SO pet. teruggekeerd. De geallieerde autoriteiten staan in het algemeen afwij zend tegenover de gedachte ter vervanging van geroofd bezit kunstwerken uit Duitschland te geven. De bezetting. De regeering vertrouwt, dat het in de loop van het vol gend jaar mogelijk zal zijn aan de bezetting van Duitsch land deel te nemen; op dit punt werd reeds overeenstem ming bereikt. Vrijdag was het 60 jaar geleden, dat mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. oud- voorzitter der Eerste Kamer, in de rechten promoveerde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1