PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE COUBAHT d°vtider BvU V IHUI ALL LLLU ff UUIIL UIIUKnl"I w Molotof bepleit beperking van bewapening Gezondheidstoestand Hij komt, hij komt DE GOEDE SINT Belgische regeering wil niet wijken Vandaag... Strijd op Java duuri nog voort in geteisterde gebieden 189e Jaargang - Nr. 280 Zaterdag 30 Nov. 1946 Uitgave det Stichting Provinciale H BW M M WBÊg M BW BH ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per Zeeuwsche Courant, Middelburg- SUf I mS H Sgwjj I ÊM. fl B I fl llllilE I II I U MH neek' 3,20 Pcr kwartaal. op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te VIis3ingen Watstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tel- 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerljstr. 2, Postrek. nr. 359300 P-Z.C-, Middelburg. Hel wereldgebeuren Katholieke senaatsfractie protesteert heftig. Bidault nam ontslag. Als gevolg van het feit, dat geen enkele partij een duide lijke meerderheid heeft verkre. gen, hebben de beide staten ten Zuiden van ons land, België en Frankrijk, steeds weer met aanzienlijke parlementaire moeilijkheden te kampen. In de Belgische senaat be draagt het verschil tusschen de linker en de rechterzijde één stem, zoodat een kleinigheid voldoende is om de regeering een nederlaag te bezorgen en een crisis teweeg te brengen. Zoo'n kleinigheid gebeurde Donderdag in een bewogen se naatszitting, toen door toeval lige afwezigheid van enkele leden de begrooting van het ministerie van wederopbouw, ingediend door een communis- tlschen minister, door staking der stemmen werd verworpen. De katholiek Struyve achtte daarmee de kans gekomen de regeering ten val te brengen. Onder levendig applaus van rechts verklaarde hij, dat een regeering, waaraan credieten worden geweigerd niet langer het recht heeft te verklaren, dat zij het vertrouwen van het land geniet en derhalve moet aftreden Zoo gemakkelijk lieten de ministers zich echter niet uit het regeeringskasteel verjagen Na ruggespraak met het kabi net deelde premier Huysmans do senaat het besluit van de regeering mee, de afgekeur de begrooting later opnieuw in te dienen. Een bepaalde groep wil ons het mes op de keel zetten, zeide hg, maar wij zullen ons verdedigen. De ka tholieken hebben niet aan de regeering willen deelnemen uit propagandistische over wegingen; waarbij de vader landsliefde en het koning schap worden uitgebuit Laat de rechterzijde gezond verstand toonen en ons in staat, stellen ons werk voort te zetten Dit antwoord achtten de katholie ken een zoodanige schending van de constitutioneele ge bruiken, dat zij onder geroep van leve de grondwet door links beantwoord met: Gaat J[>egrelle maar opzoekenen bloc de vergadering verlieten. Later heeft de katholieke se naatsfractie laten weten, dat zij als protest voortaan niet meer in de senaat zal verschij nen. Van haar kant is de re geering vastbesloten zich ipet door een parlementaire gril te laten intimideeren De uit slagen der gemeenteraadsver kiezingen hebben de katholie ken in hun verwachtingen te leurgesteld, aldus een regee- ringsverklaring en daarom hebben zij in een opwelling aan slecht humeur de senaatszitting verlaten. Een beroep op de gronwet kan hun houding echter niet rechtvaardigen. Tenzij de katholieken bij draaien zal de ploeg van Huysmans in de komende we ken met een halve senaat ver ver moeten regeeren. Deze basis is ?oo wankel, dat zelfs een ervaren evenwichtskunste naar als Huysmans gevaar loopt, bij zijn tocht op het par lementaire slappe koord van daag of morgen toch te tul. melen De 'kath pers in België is zeer verbolgen over de houding van Hu smans en geeft hem hetzelfde advies als in ons land de linksche bladen aan admiraal Helfrich: Heengaan. Onder het opschrift „Begin van dictatuur" schrijft de Nieuwe Standaard: Wat de oppositie ook doet, hoe de stemmingen ook mogen uitval len, de regeering zal blijven. Een dergelijke opvatting ge tuigt van een mentaliteit, die niet te overziene gevaren voor onze, instellingen meebrengt De Gazet van Antwerpen is beu geworden vande grillen van den heer Huysmans. Wij begrijpen, zegt de Gazet, dat hij de nederlaag van Antwer pen nog niet heeft verteerd, doch wij hopen, dat er einde lijk eens menschen gevonden zullen worden, die hem aan het verstand zullen brengen, dat zijn vacantiewerk is vol bracht. Britten de baas In Griekenland? De Grleksche minister van oorlog, Dragoemis, die van zijn inspectietocht in Macedonië te Athene is teruggekeerd, heeft verklaard, dat de toe stand in Noord-Griekenland critiek is. GRIEKSCHE LEGER EEN DOMINION-LEGER De correspondent van de „P.M." te Washington verwijst in een artikel naar hoogst vertrouwelijke berichten uit Griekenland, volgens welke het Grieksche leger dermate gereorganiseerd zou worden, dat het practi9ch gesproken een Britsch dominion-leger zou worden. Naar het schijnt, aldus de correspondent, heb ben Britsche waarnemers en verbindingsofficieren in het Grieksche ministerie van oor log en de generale staf de bevoegdheid om bevelen uit te vaardigen over de hoofden van bepaalde Grieksche com mandanten heen. De strategi sche en tactische organisatie varf het Grieksche leger zou dan aangepast zijn aan de be hoeften van het Britsche leger. Nog,meer „Rembrandts" gestolen. Volgens de Dally Telegraph zijn Dinsdagavond uit een verzameling in het centrum van New York vele waarde volle prenten, waaronder etsen van Dürer en Rembrandt's „Clement de Jonghe" en „Doctor Faustus" gestolen. Tsjang Iiai Tsjek, de Chinee- sche generaal, wiens loopbaan thans als geëindigd is te beschouwen. Lijdelijk verzei in Egyple. De bestuursraad van de Wafd (Egyptische oppositie partij) heeft besloten voor ge heel Egypte een campagne van lijdelijk verzet tegen de re geering van Sidky Pasja, of eenige andere Egyptische re geering, die een nieuw Anglo- Egytisch verdrag in de huidige voorgestelde vorm zou wil len onderteekenen, af te kon digen. Overeenstemming over Donau-kwestle. De ministers van buiten- Iandsche zaken der vier groote mogendheden zgn Donderdag avond te New-York over het meerendeel der economische clausules in de vredesverdra- ;en tot overeenstemming ge- ;omen. De kwestie van vrije scheepvaart op de Donau werd practisch opgelost. De scheepvaart op de Do nau zal vrij zijn voor passa giers- en goederenschepen van alle staten op basis van ge lijkheid. Laatste kolenbonnen in gevaar. (Van onzen parlementairen redacteur.) Naar wy van offlcleele zij de vernamen is het zeer aan ernstige twijfel onderhevig, of de drie eenheden huisbrand, welke ons deze winter nog waren toegezegd (boven de reeds ontvangen negen een heden) en die tegen Febru ari op de bon zouden komen, zullen worden aangewezen. De staking in Amerika maaJ^t de vooruitzichten min of meer somber en als het verloop daarvan niet spoedig een gun stige wending neemt, wordt de kolenpositie van ons land moeilijk. Een groot lichtpunt blyft de productie der Lim- burgsche mijnen, welke vorige week weer een record-cijfer vertoonde. GELDIGHEIDSDUUR BRANDSTOFFENBONNEN. Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat de volgen de brandstoffenbonnen van de brandstoffenkaart geldig blij ven tot en met de daarachter vermelde datum. 62 B V (één f/ahêid) tot en met 30 Nov. 1946; 63 BV (twee eenheden) tot en met 31 Dec. 1946; 60 BV (drie eenheden) tot en met 31 Jan. 1947; 61 BV (drie eenheden) tot en met 28 Febr. 1947. Brandstoffenhandelaren kun nen deze bonnen resp. tot en met 7 December 1946, 11 Ja nuari 1947. 8 Februari 1947 en 8 Maart 1947 bij de plaatselijke distributiedienst inleveren. De periode-bonnen le t/m 9e periode van de kaarten W A en W B 606 blijven tot nader :>rder geldig. De H.A.R.K. verdwijnt. Besloten, dat de werkzaam heden zoo spoedig mogelijk te beëindigen, d.w.z. zoodra de stroom van goederen voor „General Relief" (in tegenstel ling met hetgeen voor be paalde groepen of personen bestemd is) opgehouden is. Vermoedelijk zal dit in het voorjaar 1947 het geval zijn. KORTE PREDICATIE GOEDE JAARWISSELING „De nacht is aan 't voorbijgaan". Rom. 13 12. Goede jaarwisseling! „Goede jaarwisseling?" hoor ik u zeggen. Zoo ver is het nog niet. t Gaat toch al vlug genoeg. Eerst krijgen we Sinterklaas, dan de Kerst en dan pas Oudjaar. Nog een maand dus En toch blijf ik er bij: goede jaarwisseling! De nieuwe kalender der we- reldkerk ligt voor mij. Morgen is het voor de Kerk Nieuwjaar! Morgen zingt de gemeente: Zingt, zingt een nieuw qezang den Hee- re." Het-oude Jaar onzes Heer en is afgesloten. Het nieuwe is ge komen. Ik wensch u in de ge meenschap der Christenheid een goede jaarwisseling. En wanneer is onze jaarwisse ling goed? Alleen dan wanneer 't werkelijk tot ons doordringt, dat met het binnentreden in deze nieuwe jaar kring de nacht der aardsche ge schiedenis weer een eind gevor derd is. Paulus zegt: De nacht is al een heel eind heen. De dag is nabij. Christus komt! Paulus' geschiedbeschouwing is anders dan van velen, die zich naar hem noemen. Paulus vindt, dat het nu nacht is in de wereld. En dat is het nog maar niet pas. De klok staat niet op 5 voor 12. Nee. wij zijn in de na-nachtDe nacht is al ver heen. Het daghet in het Oosten. Donker is het wel. Inderdaad. Aardedonker zelfs. Juist tpqen de ochtend is de nacht het donkerst. Maar dan komt ook, als door een wondert de verrassende stralenbreking van het eerste teeken van de nieuwe dageraad. Tegen dat het zoo ver is, make de- gemeente van Christus zich gereed. Wat %an de nacht her innert, verdwijne. Wie uit bed komt, trekt een ander kleeding- stuk aan. De Christen drage het lichtkleed. Dat is de volle wa penrusting van' hef geloof! Strijdend in die wapenrusting dit nieuwe jaar zullen wij de glorieuze toekomst van den na derenden Heer gemeenschappelijk beleven. B. is generaal Carmona 20 jaar president van Portugal; sluit de termgn voor verplichte aanmelding van effecten; is het 300 jaar gele den dat de Nederland- sche vlootvoogd J. C. Lichthart, die in dienst van de West-Indische Compagnie vele over winningen boekte aan de kust van Brazilië, op een expeditie naar Rio San Francisco overleed. MORGEN: wordt in Frankrijk de Raad van de Repu bliek gekozen, die op zijn beurt op 15 Decem ber den president van de republiek zal kiezen; wordt in Hessen een volksstemming gehouden over de nationalisa tie van de mijnen, de ijzer- en staalfabrieken, de electrische centrales en de spoorwegen; - wordt in België de textieldistributie - afge schaft. Ook van zee- en luchtvloten. In de politieke commissie van de Ver. Naties in New York is het debat over de be perking van de bewapening begonnen. Molotov, wien de eer toekomt het initiatief ge nomen te hebben tot deze 'be spreking, kwam als eerste spreker aan het woord. De Russische minister legde er de nadruk op, dat een al- gemeene beperking der bewa pening de zaak van de vrede en internationale veiligheid zeer ten goede zou komen. „De Sowjet-Unie", aldus Molotov, „had inderdaad een groot le ger opgebouwd om fascistische agressie te vernietigen Nu de situatie zich gewijzigd heeft, heeft de Sowjet-regeertng de de verantwoordelijkheid op zich genomen om de kwestie van algemeene vermindering der bewapening op te wei-pen CONTROLE EN INSPECTIE. Hierna diende Molotov een toevoeging in op het Russische voorstel inzake beperkirg der Werkloosheidsverzeke ring in de toekomst. DE PLANNEN VAN DE REGEERING. Wat betreft het stadium waarin de plannen van de re geering inzake de wettelijke regeling der werkloosheidsver zekering verkeeren, kan het volgend worden medegedeeld. De gedachten van den mi. nister bewegen zich aanvanke lijk in deze richting, dat zon moeten worden overgegaan tot hit instellen van een verplichte wachtgeldverzekering, welke zou worden gedragen door het bedrijfsleven en waarbij naar gelang van de aard der be drijfstakken eenigermate uit- eenloopende regelingen moge lijk zouden zijn. Voor degenen, die aan deze wachtgeldverze- kering geen aanspraken op uitkeering ingeval van werk loosheid meer kunnen ontlee- n en, ware een verplichte werk loosheidsverzekering in te stel len, waarbij de overheid, ook wat de verdeeling van de kosten betreft, wordt inge schakeld. Ook bij de uitvoering van een dergelijke verzekering zal het bedrijfsleven een belang rijk taak hebben te Vervullen, maar hier staat minder dan bij de wachtgeldverzekering op de voorgrond vescheldenheid van regeling der bedrijfstak Met de voorbereiding dezer, materie houdt zich op het oogenblik een commissie bezig, welke bestaat eenerzijds uit vertegen woordigers van het ministerie van sociale zaken, anderzijds uit vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid. Het rapport van deze commissie, dat de mnister binnen niet te langen tgd hoopt te ontvan- TRAWLER OP EEN PIER GELOOPEN. De Katwg'ksche stoomtraw ler ,.D 157" is Donderdagavond brj Petten op een pier ge- loopen Met behulp van een wippertoestel konden de 13 opvarenden van boord worden gehaald. Getracht zou worden haalde Labour tot dusver 41 vandaag de trawler weer vlot zetels en de nationale partij 371 te krijgen. bewapening, dat wil voorzien in de oprichting van een in ternationale controle-commis sie, die moet voorzien in de oprichting van speciale inspec tie-organen. MOLOTOV KREEG STEUN. Canada en Australië hebben het Sowjet-Russische voorstel toegejuicht, al gaven zij te kennen aanvullende amende menten tc zullen indienen. Ook de Engelschman Shwa- cross betuigde in hoffelijke bewoordingen zijn warme sym pathie voor Molotov's voor stellen. Hij zegde de steun van Groot-Britannië toe voor, een algemeene beperking der be wapening, maar legde daarbij vooral de nadruk op een doel treffend systeem van inspec tie en controle. Bij de parlementsverkie zingen in Nieuw-Zeeland be- GEVECHTEN BIJ SOERABAIA. Volgens het republikeinsch- Indonesische persbureau An- tara is officieel bekend ge maakt, dat alle Indonesische militaire verloven met ingang van 27 November zijn inge trokken. Volgens genoemd punqJOA 2ip Ipnoq nnainqsjad met de gespannen toestand aan alle fronten, hetgeen het ge volg is van het mislukken der Limburg krijgt nieuwen Commissaris der Koningin. Bg K.B. ls aan mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, op zgn verzoek, met ingang van 1 Januari 1947 op de meest eer volle wijze ontslag verleend als commissaris der Koningin in Limburg, met dankbetul- gin vooi de vele en gewich tige diensten door hem aan de lande bewezen. Met ingang van 1 Januari 1947 is benoemd tot commissa ris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. J. M. A. H, Houben te 'sGravenhage. Gratie voor ter dood veroordeelden. (Van onzen parlementairen redacteur.) Uit een desbetreffende ver klaring in de Tweede Kamer van den minister van Justitie moet worden afgeleid, dat het conferentie tot vaststelling van de demarcatielijn. Volgens een ander bericht van dit Indonesische pers bureau is uit gezaghebbende bron vernomen, dat op het oogenblik een ontwerp voor uitbreiding van de stad Jog jakarta wordt bestudeerd. Dit houdt verband met de moge lijkheid, dat deze stad defini tief de hoofdstad van de re publiek Indozw«>ë zal worden In strijd met afwijkende be weringen is de watervoorzie ning van Soerabaja nog on voldoende. Er is onvoldoende water in de rivier en by Po- nokwang is geconstateerd, dat een rivierdijk is doorgestoken, waardoor een kampong werd geïnundeerd. Nabij Gending is een Neder- landsche patrouille beschoten. Bij Toendoengan geschiedde lietzelfd, terwijl daar gebruik gemaakt werd van mortieren. Voorts zijn passargangers, die inkoopen deden, nog binnen het Nederlandsche gebied van hun kleeren beroofd en zijn hun inkoopen vernietigd. De kampong Toendoengan is in brand gezet en te Sidoran- foes werd de bevolking ge- wóngen voor negentig pro cent te evacueeren. Volgens het Indonesisch-re- publikeinsche persbureau heeft lt#-generaal Soedirman, opper bevelhebber van de T.R.I., op een persconferentie het vol gende gezegd: „In tegenstelling tot de ver wachtingen, die gekoesterd aantal doodvonnisvoltrekkin- werden ten aanzien van het gen in het vervolg zooveel mogelijk zal worden be perkt. Naar wij vernemen is tot isverre in drie gevallen gratie verleend en de dood straf veranderd in levenslang. In de overige gevallen,is nog geen beslissing genomen. KAPPERSTARIEVEN TE LAAG Na een protestvergadering van Haagsche kappers tegen de huidige tarieven, begaven alle deelnemers aan de verga dering zich op weg naar het, ministerie. doch onderweg werden zij door eën inspecteur van politie teruggewezen. Vijf afgevaardigden hebben daarna een onderhoud gehad met den secretaris-generaal van eco nomische zaken, die toezegde, dat de kapperstarieven binnen kort nader onder het oog zullen worden gezien. resultaat der politieke bespre kingen hebben de Nederland sche commandanten van Mid den en West-Java pamfletten verspreid, waarin geëischt tfordt, dat de Indonesische troepen zich terugtrekken acnter een door de Nederlan ders zelf bepaalde demarcatie lijn" Soedirman verklaarde, dat het Nederlandsche ultimatum in flagrante strijd was met de geest der wapenstilstands onderhandelingen en dat er voor de republikeinsche troe pen geen reden was aan het ultimatum gevolg te geven, aangezien de voorwaarden .onaanvaardbaar" warer Met het oog op deze kwes- cie maakt president Soekarno thans een reis door West- Java en zal hij naar Djogja- karta terugkeeren teneinde de toestand te bespreken. Nog veel verbetering noodlg. In 'zgn memorie van ant woord inzake de begrooting van Soc. zaken deelt minister Drees o.m. mede, dat het geenszins uitgesloten wordt geacht, dat met inspanning van alle krachten, binnen af- zlenbaren tijd het vóór de oor log bereikte peil der volks gezondheid nog wordt verbe terd. De daling van de cijfers, der algemeene sterfte, der zul- EEN SPONTANE ARBEIDERSACTIE. Speelgoed voor Zeeuwsche kleuters. Het portret van den weder- opbouwarbeider in Zeeland wordt vaak misteekend. De zwarte contour van het vragen naar een goed Joon en een gunstige arbeidstijd, wordt extra aangedikt en de fijnere lgnen van zijn gemeenschaps zin, van zgn zwoegen voor vrouw en kind worden te vaak verdoezeld. Daarom ls het zoo goed, dat de wederopbouw-, arbeiders in de barakken kampen nu bezig zijn met een spontane actie, waarin ze de warmte van hun menschelijke gevoelens kunne© toonen, die te vaak verborgen blijven ach ter de ruwe bolster van de dagelijksche arbeid. De wederopbouwers in Zee land zijn bezig honderden St. Nicolaas presentjes te ma ken voor de Zeeuwsche kin deren. Deze menschen, die zelf hun kinderen des Maan dagsmorgens achterlaten om een arbeidsweek in Zeeland door te brengen, weten wat een gelukkig kindergezicht beteekent Zij zien de geluk kige gezichtjes van hun eigen kinderen te weinig en dat verklaart waarom ze hun vrije uren in het barakken kamp nu willen geven voor het Sint Nicolaas-feest van Zeeuw sche kleuters, die te weinig speelgoed hebben. Wekenlang al is het in de Willem Hl-kazerne en het Zwitsersch barakkenkamp te Vlissingen en dc arbeiderskam pen in Westkapelle en Sou- bqrg 's avonds na het eten opnieuw „aantreden". Daa klinkt in de barakken tot laat in de avond gehamer en ge zaag. Ruwe en eeltige handen, vaak het knutselen, ontwend, prutsen een nieuw wieltje aan een van huis meegebracht stuk speelgoed of timmeren een spoortrein in elkaar. Speelgoed voor het St. Ni- colaasfeest Wekenlang al leggen de jongens iets opzij van him boter, of suikerrantsoen en offeren een kwartje of een gulden van hun weekloon, voor het St. Nicolaasfeest, dat zij arme Zeeuwsche kinderen zullen bereiden. En meer dan eens is het hoofd van de cul- tureele dienst voor de weder opbouw de laatste weken op gebeld omdat de knutselaars een ontspanningsavond wilden uitstellen, want er moest werkt worden voor het St. Nicolaasfeest. HOE HET GROEIDE. Het is „oome Gerrit" voorzitter van één der con tactcommissies geweest die, geheel onbewust, deze actie heeft ontketend. Nadat de cultureele dienst een bedrag, dat neer kwam op een kwartje per arbeider, beschikbaar had gesteld voor de St. Nicolaasviering inde kampen, werd er in de con tact-commissies natuurlijk druk gediscussieerd over het 'est. Werdtot „Oome Ger rit" het plan opperde dit geld te gebruiken voor een St. Ni colaasfeest voor de armste kinderen. Natuurlijk sloeg dit plan in bij de jongens Ve len van hen hebben al jaren geen Sinterklaas meer thuis gevierd en hun eigen kinderen hebben Immers ook al zoo lang een echt Sint Nicolaasfeest ontbeerd.. Zij weten wat dit beteekent Zij weten wat het is, langs winkels te moeten loopen en te kijken, alleen maar te kijken, omdat alles zoo duur is. Zij weten wat het beteekent op 5 December geen glundere kindergezichten te zien en geen blije lach te hooren. En voor de lach van een kind, offeren deze kerels hun vrije tijd, hun rantsoenen en hun geld. IEDER DOET MEE. Als een electrische vonk sloeg het idee van Oome Ger rit op de jongens over. En van de Willem III kazerne uit verbreidde het zich over de andere kampen. De timmerlieden togen aan het werk, niet alleen met enthousiasme, maar ook met liefde. Poppen-lëdikantjes, kruiwagens, bootjes, treinen, auto's, garages, in groote hoeveelheden komt nu het speelgoed onder -hun handen vandaan. Zij mobiliseerden de kei niet eens te koopt Amerlkaansche verkoopin- gen en verlotingen werden ge organiseerd om de kas te spekken en in sommige kam. pen werd zelfs een vrijwillige contributie geheven. OOK LEKKERS. Nu is een St. Nicolaasfeest zonder lekkers niet dus moet er lekkers" komen, maar voor lekkers heb je bo ter en suiker noodig. Geen nood, ook dit willen ze ge ven, want dit St. Nicolaas feest moet slagen In de eerste plaats voor de kinderen zelf, die misschien nog nooit een echt Sint Nico laasfeest en een echte Sinter klaas zagen. In alle kampen komt natuurlijk de Heilige op bezoek, die pret laten, de man nen zich niet ontnemen! Maar ook voor de jongens zelf, die nu kunnen toonen, dat ze niet de „lijntrekkers" zgn, waar voor ze maar al te vaak wor den aangezien, maar kerels om trots op te zijn HET RESULTAAT. Het resultaat van deze spon tane arbeldersactie slaat alle verwachting met stukken. Het Zwitsersch barakkenkamp te Vlissingen ontvangt op 5 December ongeveer 50 kinde ren uit Havendorp, de Willem Hl kazerne zal voor 65 Vlis- slngsche kinderen zorgen en daarna ook aan de ouders een aangename avond bezorgen. Het kamp in Westkapelle 'heeft de kinderen van dit dorp geadopteerd en kamp Souburg zal op 4 December 200 Sou- burgsche kinderen een St. Ni- ,.77 J uuigauie iwimeren een öi. xni- schilders en elk stuk speelgoed colaasfeest laten beleven, dat dat tenslotte opgeborgenI hun nog lang zal heugen. wordt ls „al" «n m de win- Hier wordt het leest op 4 colaasleest - December gevierd, omdat op 5 December de jongens zelf hun St Nicolaas zullen vie ren, waarvoor ze geheel uit eigen middelen het Ned. ope rette gezelschap laten optre den. Overal zullen de kinderen, naast speelgoed, lekkers ont vangen. Het Roode Kruis heeft chocoladereepen beschik baar gesteld. De heilige komt vergezeld van een of meer zwarte Pieten het feest per- soonlg'k opluisteren. EN STRAKS Straksna 5 December, s de kinderen opgetogen nog zullen praten over het lekkers en het speelgoed en de man nen de herinnering bewaren aan stralende kindertoetjes, dan zullen de arbeiders weer samenhokken ln de barakken en hun cantines. En dan mis sen ze weer zooveel. Het is moeilijk om ver van huis je vrije tijd „om te krijgen". Kamp Souburg heeft deze ac tie gretig aangegrepen en zal er mee doorgaan. Na het St. Nicolaasfeest zal het kamp zorgen, dat de kleuterscholen van Oost- en West-Souburg voorzien wórden van speel goed. Dat houdt de mannen straks bezig Maar er kan ook voor hen nog iets gedaan worden. De kampen beschik ken in vele gevallen niet.over voldoende gezelschapsspelen voor" de arbeiders. Ze zijn in Den Haag aangevraagd. St. Bureaucratius is echter een zeer traag man. En vóór deze gezelschapsspelen er' zijn kan het nog lang duren. Is er niet een Zeeuwsche organisatie, die dit probleem eventjes oplost en daarmee dank brengt voor het St. Ni- gelingensterfte en die tenge volge van t.b.c. wijst op die mogelijkheid. De minister erkent, dat de toestanden in de geteisterde gebieden ook uit het oogpunt van de volksgezondheid nog veel verbetering behoeven Deze toestanden hebben dé volle aandacht. Voor zoover op medische indicatie sana toriumopname van tuberculose lijders vereischt is, wordt ds gelegenheid daartoe gescha pen. Waar thuisverpleging vol doende is, wordt daaraan de noodige zorg besteed. Het euvel van de scabies is nog niet voldoende bedwon gen. Door extra-toewijzing ran textielgoederen en zeep wor den echter de noodgebieden by de scaHfesbestryding ge holpen. „Voor hel kind". Van. 2 December tot 4 Ja nuari zullen, de nieuwe kinder postzegels verkrijgbaar zijn. De opbrengst daarvan wordt verdeeld over verschillende instellingen, n.l. justitieele in stellingen, waaronder verwaar loosde kinderen ressorteeren, instellingen voor zieke kinde ren en de categorie die zich bezig houdt met kinderuitzen ding. In Februari volgt de afre kening met de P.T.T., terwijl de uitkeeringen in Mei en Juni daaraanvolgend zullen plaats hebben. Alle medewerkers en dit zijn er in geheel Nederland een paar duizend treden geheel belangeloos op, zoodat de onkosten tot een minimum, n.l. 1 k IVs procent van de totaal obrengst, gereduceerd blijven. Als aankondigingsaffiche fungeert dit jaar het affiche dat Aart van Dobbenburgh in 1941 voor de toenmalige actie ontworpen had. Op deze plaat ziet men twee handen die zich naar een kind uitstrekken. Als opschrift hierbn is ge- tlh. kozen de tekst van MattI 19 14 „Want derzulken is het hemelrijk". Engeland zal aan het einde van dit jaar meer dan een millioen fietsen voor de export hebben gefabriceerd De wereldproductie wordt op ongeveer 50 millioen geschat. Voor de oorlog waren Duitsch- land en Japan de grootste ex porteurs van rawieicK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1