Rondreizend Amusement Kabel in de Wester-Schelde Nieuw navigatie-systeem De AANVAL op Medan Even peultjes TWEEDE BLAD Zaterdag 30 November 1946. Provinciale Zeeuwsche Courant. NEDERLANDSCHE BEDRIJVEN DRAAIEN STRAKS BIJ DE PYRAMÏDEN, (Van onzen specialen verslaggever.) OP 10 December zal van Rotterdam een Neder- landsch schip vertrekken met bestemming Cairo, waar van de lading wel zeer onge bruikelijk is: een zweefmolen en een rideo, een rupsbaan en een schiettent, een autoscoo ter en een cakewalk, bene vens nog tal van andere in richtingen, welke men ge meenschappelijk alleen pleegt te ontmoeten op een ouder- wetsche Hollandsche boeren kermis. Het schip meet 2500 b.r.t. en het is in zijn geheel afgehuurd door de Vereenig- de Amusementsbedrijven van Homerson, Vermolen en Jan vier, die voor het eerst een tournee gaan maken naar het Nabije Oosten, waar zij tenminste zés maanden zullen verblijven. „Hoe hebt U contact ge kregen met Egypte?" vroe gen wy den heer W. Klijs, die ons namens de zoojuist uit Cairo teruggekeerde directie leden te woord stond. DE GEZANT. „Dat is", vertelde hij, „een geschiedenis op zichzelf, die ik graag wil vertellen. Eeni- fe tijd geleden organiseerde e Nederlandsche gezant bij het Egyptische hof een tuin feest, waartoe hij de hulp had ingeroepen van Aly Has san Bey, een man, die ginds een groote naam heeft op het amusementsgebied. Het was een feest ten bate van het Nederlandsche en het Belgische Roode Kruis. Een der attracties was een zweef molen, waarvan de ritten voor deze gelegenheid een bedrag kostten gelijk aan tien Ne derlandsche guldens. Het is vooral aan die zweefmolen te danken geweest, dat het feest ettelijke duizenden gul dens heeft opgebracht. Onze gezant, zeer ingenomen met dit succes, had brj die gele- DE ATOOMBOM /Afschieloppt V de plutoni 4 C. Plutonium kogol Gewicht plm. 4 ,on A3 (loden ring ■r- (Plutoniumdool Ót atoombom zool» WAT DE UITWERKING ZOU ZUN WANNEER OP UTRECHT EEN ATOOM BOM GEWORPEN ZOU WORDEN. AANVRAGEN KRAAMGELD. Het komt dikwijls voor dat aanvragen voor kraamgeld bij de Raden van Arbeid en de Be- dry fsvereeni gingen worden in gediend na afloop van de daar voor gestelde termijn Men ves tigt er onze aandacht op dat de aanvraag moet worden in gediend beslist binnen drie maanden na de dag der beval ling. genheid een gesprek met den heer Hassan. Hoe komt het, luidde de vraag, dat er al ln geen jaren lunaparken Egypte zyn geweest? De heer Hassan vertelde, dat de ver bindingen met zijn Duitsche relaties tengevolge van de oorlog totaal verbroken wa ren, zoodat hij geen kans meer zag als van ouds zijn ver maarde lunafeesten in te richten Waarop onze gezant den h'eer Hassan erop op merkzaam maakte, dat hij voor zijn doel in Nederland ook terecht kon. „Dat had ik moeten weten!" riep de Egyptenaar uit „Maar daar bleef het niet bij, wel?" DE EGYPTENAAR. „Allerminst, Hassan zou Hassan niet zijn als hij niet onmiddellijk verder geïnfor. meerd had De gezant kende ons adres "niet, maar schreef naar den Regeerings Voor lichtingsdienst in Den Haag, die hem wel kon Inlichten. Nauwelijks had de luchtpost den heer Hassan ingelicht of deze voortvarende Egyptenaar nam de K.L.M.-machine naar het kille Noorden en.... paar dagen later zat hij bij ons op het kantoor. Wij wer den het spoedig eens en na een tweede bespreking, waar voor wij even naar Cairo zyn gevlogen, werd een overeen komst gesloten." „En is nu reeds alles voor het vertrek gereed?" wilden wij weten. „Nog niet. Wel hebben wy een schip kunnen charteren, heelemaal voor ons zelf. Het vertrek staat dus vast. Voor een veertig bedrijfsleiders van onze inrichtingen krijgen wij visa. Het overige personeel, ongeveer 150 man, zullen wy ter plaatse moeten aanwerven. En dan weten wij nog niet op welke wijze deze export van vermaak gecompenseerd zal moeten worden. De Egyp tische ponden, die wij er zul len verdienen, mogen het land niet uit. Er moeten goederen voor gekocht worden. Bespre kingen daarover zijn gaande 'met onze regeering. Met Egypte hebben wy nog geen handelsverdrag, zoodat dat eenig overleg vergt". IETS NIEUWS. „Zullen de Egyptenaren iets te zien en te beleven krijgen, dat tot dusver voor hen onbekend was?" vroegen wij verder. „Ongetwijfeld. Er komt een restaurant in de gedaante van een Hollandsche molen met kellners in Volendamsch costuum. En de prijzen in de schiettent zullen bestaan uit Goudsche pijpen en miniatuur klompen. Dan is er nooit een rupsbaan in Egypte geweest. Ook is de globe, waarin een motorrijder kopje-over duikelt, er nieuw. Eveneens de rideo, waarvan er maar zeven ter wereld bestaan: zes in Ame rika en een in onze handen". „Zijn Uw verwachtingen hoog gespannen?" „Ja, de Nederlanders heb- ben een goede naam in Egypte. In Caïro blijven wij drie maanden en daarna nog eens drie in Alexandrië. Wij hebben nog overwogen verder het binnenland ln te gaan, maar de bevolking is daar te arm om zich amusementsuit gaven te kunnen permitteer en. Het kan echter wel zyn, dat wij buiten Egypte nog ergens onze tenten opslaan (Damas cus bijv.) "om tegen Februari 1948 terug te keeren naar Caïro voor de groote Oriënt- tentoonstelling. Die stad is veel grooter dan Amsterdam en onze omzet zal ongetwij feld ettelijke tonnen bedragen. Wij vertrekken vol goeden moed". Arabische munten in Zweden. Een vierjarige Zweed- sche jongen ontdekte op het eiland Gotland een groote verzameling zil- i veren munten van Ara- b.sche nerkomst en da teerend uit het Viking tijdperk. In die tijd on derhielden Zweden en irotiand handelsbetrek kingen met landen om de Zwarte Zee en het Oostelijke Middelland- he Zee gL i. via de tische rivieren. Op het eiland Oland, ïèAT® in de Balti- sche Zee, is een verza meling van 56 Oost Ro- ie munten ge- .;!ke dateert t de vi 'fde eeuw vóór Christus. ZUID-AMERIKAAN SCHE SIGARETTEN. Zooals gemeld, zyn de voorwaarden, waarop de si garenwinkeliers in staat wor den gesteld, de sigaretten van Zuid-Amer. tabak aan het rijksbureau terug te zenden door het bestuur van de vak groep detailhandel onaan vaardbaar geacht. Het landelijk bestuur der vakgroeD deelt thans mede, dat het zijn meening grondt op het feit, dat de rantsoenen, welke de winkeliers in deze sigaretten hebben gestoken, eerst op zijn vroegst in Maart 1947 kunnen worden geresti tueerd. Gelijktijdig heeft bovendien de directeur van het rijksbu reau voor tabak en tabaks producten de ir.dustrie en de groothandel uitdrukkelijk be volen de Zuld-Amerikaansche sigaretten aan de detailhandel te blijven afleveren en bij even- tueele weigering tot in ont- vangstname, verboden eenlg ander tabaksartikel af te le veren. DE P-T-T. VERTELT De „Poolster" zorgde voor de verbinding. Woensdag 25 September is voor Zeeuwsch-Vlaanderen een belangrijke dag geweest. Het is half zeven ln de mor genDe „Poolster" een vreemdsoortig vaartuig met voorop de neus een enorme winch, gooit de trossen los, verlaat de haven van Terneu- zen en zet koers noor de bocht waarachter de Braakman ligt. Als een reusachtige python ligt in het ruim de 6500 m. lange kabel die de „Poolster" van de eene oever der Wester- schelde naar de andere zal brengen, om daarmee de di recte telefoonverbinding tus- schen Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Nederland tot stand te brengen. Waar de beide kabels in de Westerschelde gestoord waren werden voor die tijd de tele foongesprekken radio-telefo nisch of via België overge bracht, waardoor groote ver traging en onduidelijke over komst van het gesproken woor<j ontstond. Op de strook slik tusschen dijk en water wachten een dertigtal pootlge kerels de komst van de „Poolster" af. die voorzichtig bijdraait. In het ruim troffen de technici de laatste voorbereidingen. Commando's klinken. Twee zwarte ballen voor de scheepvaart het teeken dat het werk begonnen is worden geheschen. de winch begint te draaien, ieder heeft zijn plaats ingenomen en de „python" kruipt de wal op. Vijf en twin tig pootige kerels trekken de kabel langzaam in de richting van de dijk waar een groote houten stellage de plaats van het „eindpunt" aan geeft. Binnen het uur ls de kabel aan land gebracht. Het eerste deel der operatie is prachtig gelukt. Aan boord van de „Pool ster" heerscht dan rust tot halfdrie. Te half drie klinkt opnieuw het commando van overste Sepp en wordt het an ker gelicht en koers gezet naar de overkant, naar EUe- woutsdyk. De kabel kan in verband met de zandbanken niet langs de korste weg worden gelegd. De route, door pellingen van te voren be paald, is door bakens aange geven, terwijl zij in de stuurhut door een roode lijn op de zee kaart is afgeteekend. Meter na meter van de ka bel verdwijnt in zee. Groote zeeschepen glijden minachtend voorbij. Kalm gaat de „Pool ster" haar gang cn stevent i-echt op haar doel af Elle- woutsdijk......! Opnieuw klinken comman do's en worden de machines tot stilstand gebracht. Voor vandaag is het genoeg. De an dere morgen kan door de bui tengewoon gunstige weersom standigheden, de „Poolster" met de kop tegen de wal wor den gebracht en Is het aan land brengen van de kabel een kwestie van minuten. Tech nisch personeel zaagt aan land de kabel af. De mannen van de dienst „Kabels en Verster kers" zullen er verder zorg voor dragen, dat de landkabels aan de zeekabels worden aan gesloten. Donderdag 26 September was de „Poolster" met haar werk gereed en waren alle ge gevens betreffende de kabel legging verzameld. Inmiddels zijn deze al weer verwerkt in een bericht aan de zeevaren den. zoodat elke zeeman nu weet waar de kabel in de Wes terschelde ligt en beschadiging kan voorkomen. Het is aan de expeditie van de „Poolster" te danken ge weest, dat Zeeuwsch-Vlaande ren Zondag 29 September 's avonds 6 uur weer een goede telefoonverbinding met de rest van Zeeland had. LUCHTVAART voor vliegtuigen Ook Nederland wil het Invoeren. In Nederland wordt gepoogd een nieuw navigatie-systeem voor het vliegwezen in het le ven te roepen. Dit navigatie systeem wordt in Engeland door de British European Air ways toegepast op het vlieg veld Northolt bij Londen. Er zal naar gestreefd worden over heel Europa een net van dit zoogenaamde „g"-systeem te leggen. Hier te lande zijn de moeilijkheden groot, omdat men niet over bekwaam perso neel beschikt. In Engeland worden onderhandelingen ge voerd om materiaal aan te koopen. Het vliegveld Northolt bij Londen ls uitgerust met dit nieuwe systeem, waarnaast een aantal grondstations zijn ingeschakeld. Gegevens over een vliegtuig, dat met een „g"- Zendinstallatie ls uitgerust, verschijnen in de ontvanger op een kathodestraalbuis in de vorm van kleine flitsen, die correspöndeeren met cijfers op de buis en op een kaart, die op een bepaalde manier in een rasterwerk ls verdeeld. Met be hulp van een keten grondsta tions kan zoodoende op ieder gewensebt oogenblik de positie van een vliegtuig worden be paald. Overwogen wordt ook op het vasteland van Europa derge lijke ketens te leggen. In Frankrijk bestaan reeds drie van die stations-ketens en in centraal Duitschland is er ook een opgericht. Ook van Tsje- cho-Slowaaksche en Spaansche zijde beproeft men op het oogenblik installaties voor het ,,g"-navigfi t-systeem in Enge land aan" ':öopen. De Bi European Air ways is, r vrnomen wordt, doende ho >nd&ard „stra- lings"-toest' -t voor landin gen dient, rvangen door een apparaat voor automati sche blinde landingen. Het nieuwe apparaat wordt op het oogenblik beproefd, het werkt door middel van de „au tomatische piloot". TRAM'i NDING ANNA JAC -STEEN- BEI. Naar wy ven ligt het in de bedoeling i de R.T. M om nog in L iber van di£ jaar een per.- itramver binding tot stand te brengen tusschen het veer Anna Ja- coba en Steenbergen. Deze tramroute zal een groote ver- keersverbetering zijn. Sterk gestegen geboortecijfer. VOORAL IN DE STEDEN Blijkens d© publicaties in het laatste Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek was in het tydvak Jan.-Junl van dit jaar in ons land het geboortecijfer 31.3 te gen 20.9 in 1936/39. Het sterf- tecyfer was in beide tijdvak ken 9.5. Het geboortecijfer heeft met 31.3 per 1000 inwo ners weer het peil bereikt van 1901—1905, toen het 31.6 be droeg. In de periode 1871'75 was het zelfs 35.9. Wanneer men de gemeenten beneden 20.000 inwoners tot het plat teland rekent en die met meer dan 20.000 Inwoners tot de stad, dan valt op, dat het te- woordig geboortecijfer in de stad grooter is dan op het platteland. Immers het ge boortecijfer was in gemeenten met meer dan 100.000 inw. 33.2, van 50.000—100.000 inw. 33.4, van 20.00050.000 inw. 33.8, maar daarentegen in ge meenten van 500020 000 inw. 31.7 en" minder dan 5000 in woners 31.1. In overwegende plattelands-provinciën was het geboortecijfer als volgt: Gro ningen 29.1, Drente 28,9, Friesland 27.2, Zeeland 27.—, maar in de meer stedelijke povinclën: Utrecht 37. Noord-Holland 34.3 en Zuid- Holland 36.1. Twintig jaar ge leden was hèt juist andersom. Toen was het geboortecijfer in de plattelandsgemeenten 25 a 26 tegen 19 k 23 in de stad. Het sterftecijfer, dat vroeger hooger op het platte land dan in de stad was, is nu vrijwel gelijk. In 1899 woonde 63.6 pet, van de totale bevolking van ons land in gemeenten met minder dan 20.000 inw., in 1909 was dat percentage 59.6, in 1920 54 0. in 1930 51.3. Op 1 Juli 1946 woonden van de 9.8 mlllioen bewoners er ruim 4.5 millioen of 48.4 pet. in gemeenten beneden 20.000 in woners. 20.000 MAN BREKEN WAPENSTILSTAND Onwillige generaals. (Van onzen Indischen correspondent.) „De vlaggen uit, want de wapens rusten in Indonesië", aldus las ik in een der groote linksche Nederlandsche dag bladen, dat met de luchtmail hier in Indië op onze tafel fladderde Wij hadden op dat oogenblik wel iets anders te doen dan de vlaggen- uit te steken en neemt u het ons niet kwalijk wanneer wij lich telijk meesmuilden om het ge citeerde Amsterdamsche opti misme. dat opnieuw pijnlijk- duidelijk bewees hoe weinig men in Nederland van de werkelijke toestanden in deze gewesten begrijpt. HET SEIN Het oogenblik, dat deze krant geschikt achtte om de vlaggen uit te steken was voor twintigduizend Bataksche en Atjehscne pemoeda's het sein om een grootscheepsche aanval op de "hoofdstad van Sumatra, Medan, te onderne- JFEUILLETON. Ccnftc in een oud hart faoor Udo van Ewoud. 50. Verder noteerde hij, dat de boeren voortdurend klaagden over 't grazen van de paarden langs de wegbermen, waarvan het gras aan eenige van deze boeren was verpacht" en „sommige woonwagenbewoners er reeds toe overgingen de paarden af te schaffen en hun verplaatsbare woning door een of andere afgedankte Ford te laten trekken, zoodat. wan neer we nu tot de houw van >n stal zouden besluiten, de raad misschien reeds het volgend jaar in overweging zou moe ten nemen er een garage naast te zetten." Mr. van Everdingen deed, ln tweede instantie het woord voerend, wanhopig zijn best al deze bezwaren te ontzenu wen, maar zelfs dat gin» al niet meer van harte en toen mevr. Dribbel, na een gefluis terde terechtwijzing van haar fractieleider, ietwat verlegen fluisterde uit de vele naar vo ren gebrachte argumenten de indruk te hebben gekregen, dat de tijd voor de bouw van een paardestal minder gunstig gekozen was, ontnam zij daar mee aan van Everdingen's voorstel telegelijkertijd de steun, welke noodig was om het in stemming te kunnen brengen, zoodat het, naar de voorzitter, die al eenige malen verveeld naar de klok had ge keken, voldaan constateerde, geen punt van beraadslaging uitmaakte en de heer "van Everdingen niets anders over bleef dan aanteekening te ver zoeken, dat hij tegen het voor stel van B. en W. had ge stemd. Het was een poover resul taat van al zijn bemoeiingen, maar het vreemdste daarbij was zeker wel, dat nij zich innerlijk nog nijdig maakte over tante Door ook, toen deze by zyn thuiskomst 'de uitslag op zijn gezicht lezend, zei: Afgewimpeld zeker? Wel een uur lang had hij zich uitgesloofd om de raad van de rechtvaardigheid van tante Door's verzoek te over tuigen; hij had gepleit, alsof 't zijn eigen paarden waren, die in dat ellendige woonwa genkamp aan weer en wind waren blootgesteld, maar nu tante Door de geheele zaak afdeed met deze twee, op zoo schampere toon uitgesproken v/oorden, waarmee zij haar grenzelooze minachting voorj het beleid der Polderburenscne vroedschap tot uiting bracht, nu voelde neef Bastïaan zich in zijn eer getast en terwijl hij zich met een verongelijkt gezicht in zyn fauteuil bij de haard liet vallen, riposteerde hij met een vinnigheid, die zijn tante even deed opzien: Allicht! Dat mooie stuk in de krant van Ko heeft ook niet veel geholpen Belachelijk, zooals die van Everdingen zich weer heeft aangesteld! zei on- geveer op hetzelfde tijdstip de gemeente-secretaris tot zijn echtgenoote, die naar de. voor een vrouw .wat uitzonderlijke naam Fransje, luisterde. Ze had zich, zoodra ze de sieutel in het slot van de huisdeur hoorde steken, a!s een zorg zame en misschien ook wat te gedisciplineerde gade naai de keuken gehaast om Jacobs pantoffels te halen en zich daarna naar de theetafel spoe dend, had ze belangstellend ge ïnformeerd, of de raadsverga dering naar wensch was ver- loopen. Het antwoord van haar echtgenoot scheen gevoegelijk als een ontkenning te kunnen worden opgevat en dat beviel Fransje, wier imposante ver schijning vrij scherp contras teerde met het, van decennia terug dateerendc verklein woord achter haar naam, slechts matig. Ze hield niet van strubbelingen, die voort kwamen uit de verantwoorde lijke werkkring van haar man zonder deze was het leven waarlijk al moeilijk genoeg en ze zou dan ook het liefst hebben gehoord, dat al les van een leien dakje was gegaan. In dat geval zou ze met een meelevend glimlachje „Gelukkig maar!" hebben ge zegd, om zich direct daarna weer ln het feulleton van de krant te kunnen verdiepen. Nu echter eischte Jacobs ant woord een andere houding en daarom zei ze, al haar aan dacht concentreerenci op het theekopje, dat zc bezig was vol te schenken en voorloo- pig zonder veel belangstelling: Zoo-oo Tja, steunde van der Linden, die intusschen begon nen was zijn schoenen los te rijgen en er daarom wat on gemakkelijk bijzat, zoo'n comediant pff, lièhè Fransje zag zich nu wel ge. noodzaakt naar andere bijzon derheden te informeeren, maar het ging nog steeds niet van harte en daarom volstond ze met een weinig nieuwsgierig klinkend: Hcezoo? Hoezoo? Van der Lin den's gelaatskleur liep tot paars op van 'net bukken en mis schien ook wel ee- nigszins door een zekere geïrriteerd heid over de geringe belangstelling "bij zijn vrouw, die net deed. of ze de naam van den jurist boor het eerst hoorde. Hoe zoo?! Wat drommel pff je kent langzamerhand van Everdingen toch wel En vanavond hop sa, die is uit! had hij het weer eens extra op z'n heupen. Ziezoo, dat is dat sreng m'n sigaren wen mee, wil je? Hield me daar een neel pleidooi nee, :lie andere, dte Huif. kar, jcist ja voor Ie bouw van een j paardenstal ln het Woonwagenkamp. i Wou me daar de ge- meente even op kos ten jagen zet maar neer, dank je! om z'n suikertan te een genoegen te doen. men. Terwijl de Amsterdam sche redacteur zijn feestarti kel schreef kropen vrouwen en kinderen in Medan onder bedden en in badkamers om zich te verschuilen tegen mor- tierbommen, tienduizenden ko gels en handgranaten, vielen hier dooden en gewonden en werd een bewakingsbataljon, kersversch met de „Kota Agoeng" uit het Moederland gearriveerd, met mitrailleur- vuur van terroristen en dum- dum-kogels van in klapper- boomen verborgen sluipschut ters ontvangen. De jongens hadden het zich eenig szins anders voorgesteld. Laat ik er aanstonds ter geruststel ling bijvoegen dat onder de brave Zeeuwen en Braban ders van 3 R.I wie hier, toen zij onder commando van Overste Groot in N. Sumatra arriveerden zulk een bijzondere ontvangst te beurt viel, geen slachtoffers gevallen zijn. NIET LEUK. Maar zelfs voor degeen. die al een beetje aan de Mexi- eaansche toestanden in dit land gewend was geraakt, waren deze wapenstilstands- feesten ln Medan „niet leuk". Natuurlijk trachtte men van Indonesische zijde aanstonds de schuld op de Nederlanders te werpen, die geprovoceerd zouden hebben De inheemsche burgemeester van Medan. de heer Joesoef. begaf zich spoor slags naar den Britschen (Wordt vervolgd) Modesnufje uit Parijs: Hoed je van z\v .rt fluweel met daarop eenopgezette her melijn. commandant om zich te be klagen. Die stelde voor om direct de situatie in oogen- schouw te gaan nemen. De heer Joesoef vroeg uitstel tot de volgende dag. Neen. ant woordde de commandant, als er op dit oogenblik geprovo ceerd wordt, zooals u zegt. moeten we direct gaan kijken en de heer Joesoef was zoo joed niet of hij moest mee ln de jeep van den Brit. De hoe ren hadden nauwelijks een eindje gereden in een gebied, waar in geen velden of wegen Nederlanders te bekennen zijn, of de jeep met den republi- keinschen burgemeester en den Sngelschen commandant werd van alle kanten door de pe moeda's beschoten, waarop de Brit den heer Joesoef alleen maar eens aankeek, het stuur omgooide en flegmatiek den voor eigen vuur duikenden re publikein vroeg: ..Now, well, what do you want?" (Wat wenscht Ueigenlijk DE HANDTEEKENING. Op al dit gerucht vloog minister" Gani uit Batavia naar Medan. De heer Ganl is de eenige republikein met in. vloed op Sumatra en hij slaag de er dan ook na enkele da gen in de pemoeda's aan het verstand te brengen, dat het vuren moest worden gestaakt omdat er onderhandelingen aande waren die een rustige n vreedzame sfeer behoeven, en omdat de Indonesische de legatie te Batavia haar hand- teekening onder een wapen- itilscands-overeenkomst heeft jezet. Daarna begonnen ln Medan besprekingen tusschen Britsche, Nederlandsche er Indonesische vertegenwoordi gers. om tot locale overeen stemming te komen wat be treft öe overname der Brit sche bezetting door Neder landsche troepen en het schep, pen van een sfeer van onder ling vertrouwen eu rust tot dat te Batavia een definitieve politieke overeenstemming be reikt zal zijn. Deze plaatselijke conferen ties hebben echter nog steeds niet tot resultaat geleid, om dat de Indonesische „leiders' en „generaals" zich niet wenschen te houden aan de te Batavia met de republikcin- sche voormannen getroffen re gelingen betreffende de wa penstilstand en de status quo. Zij eischen contróle over het grootste deel van de stad Me dan, dat nu door de gealli eerden bezet is en dezer da gen door Nederlandsche troe. pen moet worden overgeno- imen; en als zij dal niet krijgen garandeeren zij niet dat het vuren inderdaad zal worden gestaakt, ondanks de or ders van hun hoogste chefs op Java. Op welke wijze en hoezeer de wijze mannen van beide zijden het te Batavia echter ook eens zullen worden, het is duidelijk dat ook daarna nog vele krachten noodig zullen zijn om het land van het toe nemende bendewezen der on verantwoordelijke elementen te zuiveren alvorens met de deppen Vacantie in Amerika, Uit een Amerikaansche re- geerings-statistlek blijkt, dat mannen bij voorkeur op eigen gelegenheid met vacantie gaan; vrouwen gaan bij voor keur daarheen waar veel man nen zijn, onderwijzers zijn de beste reizigers. Smakelijk eten! Onder de Nazi's, zoo vertelt men in de Britsche zóne van Duitschland, kregen wij vita minen; onder de Engelschen krijgen wij caloriën, maar wanneer krijgen wij wat te eten? („Manchester Guardian") Een goede reden. Dr. Harold Morrison vroeg den rechter te San Fransisco om verdaging van zijn echt scheidingsproces, aangezien hij voor de radio een lezing moest houden over het onderwerp: „Hoe men, hoewel gehuwd, toch gelukkig kan zijn". (Manchester Guardian) Prijs voor liefde. Te New York zijn liefdes documenten geveild. Een brief van Napoleon aan Josephine bracht 4500 gulden op. Een eerste druk van Shakespeare's liefdesdrama Othello bracht het tot 3000 gulden. Eigen stem. Een Engelsche dominé, wiens preek werd ogenomen op de gramofoonlaat, om via de B.B.C. te worden uit gezonden, was diep beschaamd toen hij zijn eigen stem hoor de. Hij herkende de stem niet eens, ontdekte allerlei rare uitspraakfouten. taalfouten enz. Heeft nu aan zyn ge meente beloofd, dat hij zijn spreek-fouten zal afleeren! Een Engelsch blad stelt nu voor, dat alle predikanten, eens per jaar naar hun eigen preeken moeten luisteren. Zaken zyn zaken. Engeland doet veel zaken met Spanje. Daaraan wordt goed verdiend. Frankrijk doet geen zaken met Franco-Span- je. Zegt de „News Chronicle": ..Wy verdienen, maar wij heb ben al het respect verloren, dat het Spaansche volk tijdens de oorlog voor ons had" Wat Vader doet. De Amerikaan Clarence Day schreef een tooneelstuk „Life with Father" (Wat vader doet). Het is 8 jaar dag aan dag vertoond in New York en aan de cassa werd meer dan 20 millioen gulden ontvangen. Spreekwoorden, Het volk van Azerbeidszjan, waar nu de Perzische troepen zyn binnengevallen voor "het „herstellen van rust en orde" heeft aardige spreekwoorden. Hier zijn er twee: ..Je moet van een dak gevallen zijn om te weten wat dat beieekent". „Een wolf geeft er geen snars om. dat de muilezel een kostbaar dier is." Stemmen uit de kerken. DE KERK IN FINLAND. .Ds, Hannes Kauppinen, da voorzitter van het nieuwe Lu_ thersche Instituut voor oplei ding van kerkelijke arbeiders, dat dit voorjaar in de nabij heid van Helsinki werd ge opend. deelde mede, dat meer dan 400 Finsche mannen en vrouwen cursussen aan het in stituut volgen. De meeste studenten befcoo- ren t:t de arbeidersklasse Nu overweegt men om vertegen woordigers uit de vakbewe ging op het instituut uit te noodigen om zoodoende cie Kerk en de arbeiderswereld met elkaar in aanraking te brengen. Vooraanstaande per sonen in de Luthersche Kerk in Finland beschcuwen dit in stituut als een van de belang rijkste ontwikkelingen van de Kerk na, de oorlog die het ge volg zijn van al het werk. dat de jonge predikanten tijdens de oorlog deden waardoor ze in contact kwamen met alle standen en oog kregen voor sociale vragen. Op instigatie van de uiter ste linkei-vleugel van de Fin sche regeering is het gods dienstonderwijs op de scholen teruggebracht van vier op twee uur per week. De twee uren 'die hierdoor zijn vryge komen, moeten besteed wer den aan cultureele onderwer pen, doch vele onderwijzers gaan door met in deze" tijd godsdienstonderwijs ie geven. CONFERENTIEOORD TE VOGELENZANG. De Synodale Commissie „De Hervormde Jeugdraad" heeft beslag kunnen leggen op Hui ze Teylingerbosch te Vogelen zang in de nabijheid van Heemstede Dit huis was ln 1937 het centrum van de We reld-Jamboree. Het is schitterend gelegen temidden van bosch en duinen en voor degenen, die langer dan een week-end hier vertoe ven ls ook een tochtje naar de zee heel goed mogelijk. DOOPSGEZINDE ZENDIXGSVEREENIGING Het Dagelijksch Bestuur van de Doopsgezinde Zendingsver- eeniging is als volgt samen gesteld: Mevr. Ds. A. J Meer- dïnk-van den Ban. Amsterdam voorz. a.i.: Dr B. Hvlkema. vice-voorzitter; Dr. P. Th. Meerdink, Amsterdam, secr. wederopbouw een aanvang kan J Fred Bianchj p,na s worden gemaakt. lK«~r, 2e penn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 17