Zware opgave voor Vlissingen Laatste nieuws Een hardnekkig spijbelaar UIT DE PROVINCIE OORLOGSSCHADE VERGOEDING ZUID-BEVELAND Zeeuwsche Si Hel voetbalprogramma Een nieuwe overwinning Yoor de Zeeuwen NAC-KKTW; Longa—Hel mond; BCCWV; Helmon- dia—*NOAD; Willem II~ Yiissingen. Voor NAC ligt een over winning ln het ver3chiet, nu RKTVV op bezoek komt. Lon- ga, dat ook geen best seizoen heeft, kan de buit op Hel mond veroveren en BVV zal met de noodige inspanning WV wei onder de duim hou den. Noad krygt het weer moeilijk. Opvallend is toch wel het fraaie herstel van Willem II en Vlissingen zal o.l. niet in staat zijn de trico lores uit de kopgroep te stooten. 2o klasse A. Internoa-rGoes; TSCTor- neuzen Do ZeeuwenAlli ance; RBC—Dosko; Middel burgHero; Biervliet Breskens. De kampioenen toonen de laatste wedstrijden zoo'n goe de vorm „dat een overwinning in Etten' in de lijn der ver wachting ligt. Ook TSC zal Belgische regeering verslagen. Naar Agence France Pres- se meldt, heeft de Belgische regeering Donderdagmiddag in de Senaat geen meerder heid achter .zich gehad maar het is mogelijk, dat zij niet temin aanblijft. Reuter meldt nader, dat bij de behandeling der oegroo- ting van het ministerie van wederopbouw de stemmen ge staakt hebben. Dit beteekent volgens het gewoonterecht, dat de regeering verslagen is. Toen do Minister-President, Huysmans, nadat hij met zijn Kabinet beraadslaagd hadf in de Senaat mededeelde, dat de Regeering geen reden zag om af te treden, daar het staken der stemmen zijn oorzaak vond in het door ziekte afwe zig zijn van twee leden, ver liet de fractie der Chr Volks partij dé Senaat en blevejj er dientengevolge onvoldoende Senatoren over om de beraad slagingen te kunnen voortzet ten. Regeeringsnederlaag in het Hoogerhuis. De Britsche regeering heeft in het Hoogerhuis waar de oppositie een groote meerder heid vormt een nederlaag ge leden, toen een motie van lord Templewood voor een onmid- delijke en uitgebreide hervor ming van het strafrecht met 45 tegen 13 stemmen word aangenomen. Lord Templewood verklaar de, dat in het rationeele mo derne strafsysteem geen plaats is voor lijfstraffen. „Het straffen van onvohvas- sènen met de roe en het gec- selen van volwassenon", aldus lord Templewood, „zyn straf fen, die volgens het Engelsch strafrecht nog steeds gelden, ofschoon dc laatste straf zeld zaam is geworden". Labour-opposanten krijgen een vermaning. Donderdag heeft de Labour- fractie achter gesloten deuren beraadslaagd, over de maat regelen tegen de honderd „re- beHeerende'' fractieleden. Besloten werd deze leden niet uit de partij të stooten maar him een ernstige vermaning too te dionen. De oppoaapten beloofden van hun kant niet meer tegen de Regeering te zullen ageeren. Bewapenlngscontröle. Ih de politieke commissie der' Ver. Naties heeft Molo- tov voorgosteld een Interna tionale commissie in te stel len welke tot taak zou heb ben de controle over de be wapeningsbeperking .en die op de naleving van het verbod van het gebruik van atoom energie anders dan voor. vre desdoeleinden. De resolutie, welke de le den uitnoodigt vóór 15 Dec. rapporten in te dienen om trent het aantal en de plaats hunner troepen in binnen- en buitenland, werd aangenomen met 35 tegen 7 stemmen en 4 onthoudingen, Tsjang Kal Tsjek uit de politiek? Generalissimus Tsjang Kai Tsjek hgeft de herziene ont. werp-gróndwet te Nanking aan de Nationale Vergadering aangeboden. Tsjang. die het beleid in China, gedurende tic laatste 25 jaar in handen heeft fehad, merkte op, dat het hans aan het volk was om te regeeren en dat hij zijn poli tieke loopbaan als geëindigd beschouwde. Ik ben 60 jaar, zoo zeide hij, en in de afgeloopen 13 jaar, na de dood van Soen Yat Sen, ben ik voor het bestuur verant woordelijk geweest. Nu de Na tionale Vergadering deze ver antwoordelijkheid heeft over genomen, heb ik geen ambi ties meer. Bidault treedt af, Marcel Cachin heeft de Na tionale Vergadering op de hoogte gesteld van George Bi- fault's ontslagbrief. Het basi sche kabinet treedt dus wel niet van plan zijn zich door Terneuzen te laten klop pen, wat trouwens ook voor De Zeeuwen geldt, die tegen Alliance hun zegereeks wel niet zullen onderbreken. RBC kan thans revanche nemen. In de onderste regionen komt eenige klaarheid in de situa- tie en de strijd zal zich wel verder afspelen tusschen de drie Zeeuwsch Vlamingen, waarvan Breskens nog beste kansen heeft. Hero kan intusschen op een warme ont vangst rekenen in Middelburg. 8e ik lasso E, EMMRobur; RCS—Ycrseke; RKFCSteenbergen; MOC ODIO; ZlerikzceBurgh. EMM zit wel leelijk in de hoek waar de slagen vallen en de blauw-witten moeten vlug wat punten verzamelen. RC» moet van Yerseke win nen, terwijl Steenbergen ein delijk ook weer eens mot een zege uit de bus kan komen. De belangrijkste ontmoeting is die op het MOC-veld waar Odio te gast komt. De Berge- naren zullen wel al het mo gelijke doen, thans de winst aan zich te houden. De derby op Schouwen geeft de thuis club de beste kansen. 3e klasse F, Hulst—Axel; Steen—Aarden burg; Corn. BoysSchoon- dijke; SluiskilHoofdplaat; I.izendykeCilnge; Honto- nisseOostburg. Nu Axel haar kansen plot seling weer heeft zien stijgen zal men ook wel over de Hulst-hindernis keen komen. Ook Steen en Corn. Boys heb ben de beste papieren, terwijl ook Sluiskil de winst wel aan zich kan houden. De leiders kunnen bewijzen dat ze de schrik van Zondag te boven zijn .gekomen, maar Oostburg krijgt wel de zwaarste opgave nu ze de kampioen-killer Hon- tensse ln eigen hol gaat be stoken. Kes. Se klasse E. Terneuzen 2'Middelburg 2; Dosko 2Vlissingen 2; Steen bergen 2—MOC 2; Goes 2— Breskens 3. De reserves van Terneuzen kunnen ook ten tweede male de winst op de groen witten veroveren, wat ook voor de Dosko-menschen geldt, Min der gemakkelijk is de opgave voor MOC 2 terwijl de Bres- siaanders vrijwel kansloos zyn tegen Goes 2. AUTO'S IN ZUID-HOLLAND. Het aantal auto's in de pro vincie Zuid-Holland ls thans zoo hoog gestegen, dat ook de H Z-nummers uitgeput zyn. Thans zal worden begonnen met H X-nummers. De eerste honderd hiervan blijven voor autoriteiten gereserveerd. Op- 5 December zal de Amsterdamsche Bank de dag herdenken waarop zij 75 jaar geleden werd opgericht. INSTEMMING MET LINGGADJATI. Namens eenige politieke partijen in Indonesië is door deheeren de Graaf (Progr- Groep), Resink (Dem. Partij) en Verkuyi (Pol. studie-groep) een telegram gericht tot den Minister-President en de voorzitters der beide Kamers, waarin voldoening wordt uit gesproken over de overeen komst van Linggadjati cn de nadrukkelijke wcnsch wordt uitgesproken, dat de concept overeenkomst door het Neder- landsche en het Indonoslsche volk zal worden aanvaard. BROODBAKKERIJEN MET DE FEESTDAGEN. De Minister van Sociale Za ken heeft aan hoofden of be stuurders van broodbakkerijen, waarin '.evens koek, banket, chocolade of suikerwerken worden vervaardigd, in alle gemeenten des rijks vergund, dat in het tijdvak van 28 No vember tot en met 6 Dec, op werkdagen en bovendien op Maandag 23 Dec. en Maandag 30 Dec. ue werktijd van de in hun onderneming werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoogste 2 uren cn per week mot ton hoogste 12 uron te verlengen. Restaurants voor de jeugd. Om de jeugd van de straat te houden heeft het gemeentebestuur van Birmingham besloten. 60 nieuwe restaurants te openen. Deze zullen ge bouwd worden op „stra tegische" punten van de stad, om verveelde jon- gemenschen een gezellig en comfortabel zitje tc verschaffen, waar zij kunnen blijven, zoolang zij willen, zonder zelfs maar oen kop koffie te bestellen Arbeidsbemiddeling. Protest tegen opheffing ven stations. In verband met de geruch ten, die loopen l.z. opheffing stations Lewedorp en 's-Heer Arendskerke, voor wat betreft personenvervoer, werd door B en W. van 's-Heer Arendsker ke een adres tot de Nederl. Spoorwegen gericht met het verzoek hier niet toe over te gaan, dit ln verband met liet feit, dat velen hierdoor gedu peerd zouden worden. Het bus- materiaal dat op de lijn Goes- Middelburg wordt gebruikt, ii nog onvoldoende zoodat niet ale reizigers mee kunnen Voorts hebben de bussen geen aansluiting op de eerste, tweede en laatste trein uit Goes, richting Roosendaal. Reizigers uit Lewedorp, 's-H. Arendskerke en Nieuwdorp beschikken dan niet over een vervoermiddel om de trein te bereiken. Aan de Kamer van Koop handel is gevraagd aan dit adres adhaesie te betuigen. KANTONGERECHT MIDDELBURG Overtreding jachtwet. Wanneer men dag aan dag met een geweer sjouwt, wil men er toch ook eens mee schieten. Deze verkeerde ge dachte bracht H. P., bewaker van een werkkamp te Rilland- Bath ten uitvoer. Terwijl zijn dienst dit allerminst toeliet, greep hij bij het zien loopen van een haas, naar het geweer en loste een paar schoten. De kantonrechter oordeelde dit jagen zonder voorzien te ztin van een jachtacto, tovwyl de jacht op hazen nog niet was geopend, strafbaar en legde den bewaker twee geldboeten van 25 b.s. 10 (1, h. op. Overtreding der veewet. .De landbouwer en veehouder, die mond- en klauwzeer onder Een „Rembrandt" gestolen. Radio Hamburg meldt dat een Rembrandt ter waarde van van 250.000 pond sterling uit een museum te Keulen is ge stolen. Het schilderij stelt Christus aan het kruis voor. De Keulsche politie heeft .in verband met de diefstal, een signalement van een 85-jarig man verspreid. 80.000 valsche textiel punten. Dezer dagen werd te Am sterdam in een café huiszoe king gedaan in verband met de uitgifte van valsche textiel punten; Er werden 8000 val sche punen gevonden. Eenige handelaren in het café aanwe zig, werden aangohouden. Een verder onderzoek leidde naar Tilburg, waar de economische politic de zaak in handen nam en nog drie personen aanhield. Naar wij vernemen gaat het hier om 80.000 punten. Eén kwart van de haring blijft in ons land. In een vergadering van vakorganisaties is in overleg met het bedrijfsschap vissche- rijproducten een nieuwe rege ling vastgelegd met betrek king tot de verdceling van tfersche haring, Dc regeling Ir thans als volgt: 40 procent van de aan voer naar de Engelsche be- z:ttingszóne in Duitschland; 25 proeent naar Tsjecho-Slo- wakye, 10 procent naar Bel gië on do 25 pfocent voor binnenlandsch gebruik. het vee constateert, dient er voor zorg- te dragen, dat dit onverwyld ter kennis van den burgemeester wordt gebracht. Do landbouwer C. I. D. te Vrouwepolder was hiermede in gebreke gebleven on dienten gevolge werd hij door den kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van 50 subs. 25 d.h. Overtreding jachtwet. De hond van J. K. te Cc- lijnsplaat sleepte een haas tot voor de voeten van zijn mees ter. Deze accepteerde dc vangst. Het vervoer van de haas in gesloten jachttijd k°n er niet mee door. Hem werd darem een boete opgelegd van f 30 subs. 15 d.h. De afrastering om de dijk waarop de schapen en koelen van den landbouwer A. d. V. te Nieuw- en St. Joosland graas den was zeer gebrekkig. Tel kens kwamen de schapen door de afrastering heen op het bezaaide land van den buur man P. d. V. A. d. V, werd veroordeeld tot f 10 b. s. 5 d. h., alsmede werd hij veroor deeld de.dcor de civiele party Ingestelde vordering ad 5 te voldoen. A. D. te 's-Heer Arends kerke stond voor den kanton rechter terecht daar hij vuil en afval in een sloot binnen de gemeente had gedeponeerd. Een overtreding die gestraft werd met 1 b.s. 1 d.h. Overtreding leerplichtwet. Deze keer, als scholier, had het zcontje van J v. D, te Kloetïnge, het zijn vader bij zonder moeilijk gemaakt. Om het spijbelen van dezen jongen tegen te gaan. hadden vader en onderwijzer de afspraak ge maakt, dat zoodra de jongen weer uit school wegbleef, de enderwijzer den vader schrif telijk daarvan in kennis zou stellen door een briefje mee te geven met Het'jongere zus je. De jongen had het zusje echter zoodanige vrees inge boezemd, dat zij het niet waagde het briefje aan vader te overhandingen. Den vader werd een boete „opgelegd van 5 subs. 3 d.h. De Koningin naar Amsterdam. H, M. de Koningin is voor nemens omstreeks de jaar wisseling voor een verblijf van eenige weken haar intrek te nemen in het Palels te Am sterdam. De wlnterregellng voor de wederopbouw. De gezamenlijke contact commissies van Walcheren hebben in een te Vlissingen gehouden vergadering besloten onderstaande protestresolutie ter kennis van den minister van sociale zaken en weder opbouw te brengen: „De bouwvakarbeiders, werkzaam in den wederop bouw op Walcheren, in ver- Sadoring bijeen in do Schelde- al te vlissingon, op Dinsdag 26 November, protesteeren tegen het niet-intrekken van de wlnterregellng voor den wederopbouw. Voort« wijzen zij er op, dat het vervoer per en de verwar ming van de extra-treinen nog veel te wensehen overlaat. Zij spreken .daarom wensch uit, dat de regeering hen alsnog in staat zal stel len zonder loonderving iedere week des Vrijdags de thuis reis te maken. Tevens, dat er een voldoende aantal wagens aan de extra-treinen wordt toegevoegd, zoodat alle arbei ders een zitplaats hebben cn ook voor behoorlijke verwar ming van deze treinen wordt gezorgd". Rattenbestrijding op Tholen. Op initiatief van lr. M. A. Geuze te Poortvliet, voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw maatschappij, is, - met mede werking van de Plantenziek- tenkundige dienst te Wagenin- gen, besloten over te gaan tot een algcheele ratten- en mui- zenbeeïrjjding op het eiland Tholen. waarbij de mogelijkheid is geschapen, deze verdelging door de inwoners zelf te doen geschieden Het ligt dan in de bedoeling om huis aan huis 'en op elkè boerderij pakjes vergiftigd brood rond te brengen. In verband met het klaar maken van deze pakjes brood, worden door de bestx'ijdings- commissle vrijwilligers opge roepen, die zich dan hiertoe kunnen opgeven bij den bur gemeester hunner woonplaats. Koudekerke in 1947 geautomatiseerd Ohdanks alle moeilijkheden heeft de P.T.T. reeds geruimen tyd de verdere automatiseering van het telefoonnet ter hand genomen. Dit jaar werden reeds 6 i nieuwe centrales in gebruik genomen. Het ligt nu in de bedoeling der P.T.T. in de loop van 1947 ook Koude kerke te automatiseeren. Tegen de duurte. Vanwege het Ned. Verbond van Vakvereenigingen wordt a.s. Zaterdag ln „De Prins van Oranje" te Goes een Provinci ale kadervergadering gehou den, waarvoor alle bestuur ders van dc vakvereenigings- bonden, aangesloten bij het N.V.V. in deze provincie zjjn uitgenoodigd. De heer A. Vermeulen, hoofdbestuurder zal het agen dapunt behandelen over het duurteprobleem. terwijl de heer C. Z." de Vries, eveneens hoofdbestuurder, een meer in tern punt te behandelen krijgt. E,r zal voldoende gelegen heid zijn voor de afgevaardig den hun meening over beide onderwerpen kenbaar te ma ken? JAARVERSLAG STOOMTRAM WALCHEREN. Uit het verslag van de N.V, Stoomtram Walcheren over het boekjaar 1945 blijkt, dat de totale exploitatiekosten 100.189.91 hebben bedragen. Het totaal der ontvangsten bedrceg 127.633.23 Het batig said? werd gebracht onder het hoofd afschrijvlngsrekening autobussen en vrachtauto's, waardoor het saldo dezer reke ning 41.273 71 werd TWEEDE KAMER Vervangingswaarde niet voordeeliger dan de huidige regeling? Marine-begrooting goedgekeurd. Bij de voorzetting van de de batten over do begrooting van marine vroeg de heer Roosjen (A.R.) of de minister bereid is te bevorderen, dat aan de ma rinemannen voorrang wordt verleend t>ü toewijzing van wo ningen; De heer_.Wagenaar (C.P.N.) betoogde, dat niet het Neder- landsche volk, maar het kolo niale kapitaal voor de oorlog belang had bij een sterke vloot vcor ae verdediging van Indo nesië. Hij meende, dat ei' snel ler voortgang gemaakt zou zijn met het opruimen van bunkers en mijnen aan de kust als er meer dan 674 Dultsche krijgsgevangenen ten behoeve van marine waren vastgehou. den Minister Schagen van Leeu. wen verklaarde net een groote eer te achten hier getuigenis te mogen afleggen van de bij zondere wijze, waarop het ma rinepersoneel, van hoog tot laag, gedurende de oorlog zich van zyn plicht heeft gekweten. Tevens gewaagde hij met groote lof van de roemrijke daden van he personeel der koopvaardij. De Duitsche krijgsgevange nen, waarover gesproken is, zijn door de geallieerde leiding beschikbaar gesteld, onder de aan te brengen. Na dit urgen- Dultschers bestaat er veel ani mo om aan deze dienst deel te nemen. De dienstplichtigen, die van 1940 af In dienst zijn, zullen l Jan. 1947 gedemobiliseerd zijn, tenzli zij dc wensch heb ben te kennen gegeven om ln dienst te blijven, De minister gaf te kennen, dat het interview met admi raal Helfrich buiten ztjn voor kennis heeft plaats gehad en dat htj dit ten sterkste heeft afgekeurd. Hij heeft den heer Helfrich daarvan doen blijken en bovendien aan alle officie ren "van de marine verboden interviews toe te staan, behal ve na zyn toestemming. De begrooting werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen, De C.P.N, kreeg aan- teekening dat zij geacht wil worden te hebben tegenge stemd. Nieuwe belastingwetgeving op komst. In de avondvergadering is de behandeling van de begroo ting van Financiën voortge zet. Minister Lieftinck verklaar de, dat het in het voornemen ligt by do belastingherziening 1946 een aantal correcties te werk zal dan een nieuwe principieele belastingwetge ving in overweging genomen worden, Dan kan naar 's mi nisters meening op de kwestie der grondbelasting worden te ruggekomen. In overweging is de kwestie van vermindering dpr loonbelasting in verband met reiskosten. Spr. merkte op niet gezegd te hebben, dat de gelasanee- ring in 1947 zou voltooid zyn, maar dat ze dan aanmerkelijk gevorderd zou zijn. In over weging is geblokkeerd geld voor belegging in aanmerking te doen komen. Volgens de laatste raming bodraagt het totaal van het reblokkeerde geld ongeveer ,4 milliard. 'De verhouding van het mi nisterie en de beurs is niet zoo hartelijk als spr. wel wenscht. Oorlogsschade. Ten aanzien van de rege ling der oorlogsschade ver- !viaar,de de minister, dat; het de bedoeling is de afzonder lijke organisatie die zich op dit terrein bewegen haar na tuurlijken dood te doen ster ven. De gemeentebesturen zUn in vele gevallen reeds inge schakeld. Als men de oorlogsschade vergoedde op basis van ver vangingswaarde, zouden een aantal kortingen moeten wor den toegepast, merkte de mi nister op. Allereerst eeiv om- slagpercentago. Wanneer men het particulier vermogen in 1940* stelt op 32 milliard en de oorlogsschade op 4 milliard, dan komt men tot een omslag percentage van 13 Zi Ver volgens zouden de getroffenen ook in heffingen aangeslagen moeten worden voor dat ne- drag, waarvoor zy thans niet zyri aangeslagen en ten derde moet men een afschrijvings percentage bepalen. Als nien die kortingen be rekent, komt men tot een re- sultaat, dat niet zoo heel veel afwijkt van de huidige rege ling, waarbij een vergoeding gegeven wordt op basis ve,n Mei 1940. De minister is voornemens na oen periode van tien jaar het gedeelte van het erediet dat renteloos is, af te. wikke len in den vorm van kwijt schelding. Ten aanzien van de te ver vangen viHschersschepen zou er een regeling komen deels rentedragend erediet, deels renteloos, met de bedoeling dat dit laatstekan worden kwijtgescholden. De algemeene beraadslagin gen worde» daarna gesloten. Na de artikelsgewijze be handeling. werd de stemming over de gcheele begrooting aan gehouden. De begrootingen van het Staatsmuntbedrilf cn die van het Gemeentefonds werden goedgekeurd. Zaterdag weer bijzondere Ministerraad. De Donderdagmiddag om drie uur voortgezette zitting van de Ministerraad, waarin do Commissie-Generaal aan wezig was, heeft tot half zev-n geduurd. De Ministerraad zal Zater dagochtend om half' tien we derom met de Commissie-Ge neraal bijeenkomen. B(j het Gewestelijk Arbeids bureau te Middelburg stonden op 23 November ingeschreven 659 (34) personen, van wie er 362 m de D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 23 November wer den 449 (16) personen ge plaatst. Het aantal overgeble ven aanvragen bedroeg 764 (250). De tusschen haakjes ge plaatste cijfers hebben be trekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: schoenmaker, metaalbewerkers, mag. be dienden, pakhuisknechten, kellner, bewakingspersoneel, mach.-stlksters, naaisters, winkeljuffr,, huishoudelijk per soneel. Zuid-Beveland: meubelma ker, schoenmakers, smeden, auto-monteurs, bakkers, kan toorbedienden, bouwk. opz k pater, waschery-personeel, huïshoudeiyk personeel. Tholen: geen aanvragen. Schouwen- cn Duiveland: schoenmaker, wagenmaker, stoker, leerl. monteur, leerl. fitter, leerl. kellner, verpleeg sters, kamermeisjes voor ho tel (intern, goed loon). ZeeuwNch-Vlaanderenlet- tc-—tter, meubelmakers, stof feerders, bankwerkers, lood- gieters, monteurs, araeden, otelkok, kantoorbed.. apoth, ass., kaosters, naaisters, was- scherijpers., textielarb., huish. liet Gewestel Arbeidsbureau te Middelburg' heeft bykanto- ren te Vlissingen, Goes, Krui- ningen, Tholen, Zierikzee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Kerstverlof bij de Wederopbouw. Het college van Rijkabemld- delaars heeft een regeling vastgesteld voor de arbeiders, die in de geteisterde gebieden, buiten hun woonplaats, gehuis vest zijn. Deze mogen op Za terdag 21 December 1946, na afloop van het werk, naar huis gaan en behoeven eerst op Dónderdag 2 Januari 1947 weer aan het werk te gaan, op welke dag zy van de eer ste reisgelegenheid gebruik dienen te maken. Op Zaterdag Januari wordt geen verlof gegeven. De verlofdagen worden doorbetaald, behalve de drie feestdagen, waarvoor vac an tiebons kunnen worden inge wisseld. Deze regeling geldt uiter aard niet voor degenen, die dagelijks van huis naar hun werk heen en weer reizen. Goes „ONDERLING KUNSTGENOT". De toonéelvereeniging „.On derling Kunstgenot" te Goes, heeft voor haar eerste optre den in dit seizoen met de drie. acter „Op 't kantje af" van Jan Fabricius, een goede keuze gedaan. Donderdagavond had de eerste opvoering plaats in de Prins van Oranje. Het stuk werd ook nu gebracht onder de regie van den heer H. J. Molhoek, die zijn sporen op dit gebied heeft verdiend, terwijl de heer Ch. v, d. Berg met het ontwerpen van de decors en 'de tooneelverzorging zijn goede naam handhaafde met de aan kleeding der ontvangkamer van de familie Goedhaven. Een ditmaal als laatsten de vertolkers van het spel: mevr. Domenie (Elsje) en de heer Constandse (Jan Boldrik) zyn oude bekenden op de planken en gaven ook nu weer uitste kend spel. Ook de andere da mes, mej. Dekker (Clara), mevr. Geysen (Dora) en mevr. Klompe (Oma Goedhaven) wa ren zeer goed, evenals de hee ren van Doorn (Goedhaven), Romijn (August) en Doeleman (mr. Watering). De zaal was op deze eerste avond geheel gevuld. BAZAR. De afdeeling Goes van de Jacob Valcke-groep der Ned, padvinders za.1 Vrijdag en Za terdag, 13 en 14 December, een bazar houden in het Beursgebouw op de Markt. A.s; Zaterdag worden de win keliers verzocht om de prij zen af te halen, die zij voor de verloting béschikbaar stel den. Hansweerl UITVOERING. De harmonievereen. „Schel- degalm" gaf Dinsdagavond zijn eerste winteruitvoering in de zaal -„Thalia" te Hansweert. Nadat eenige muzieknummers ten gehoore waren gebracht, werd een tooneelstuk opge voerd. getiteld „Amor is wis pelturig, Fortuna is wreed''. Met een gezellig bal werd deze avond besloten. J.V.A. OPGEHEVEN. Maandag "la door het be stuur van de J.V.A in haar algemeene vergadering te Hansweert wegens afwezig heid van de leden, besloten de vereeniging op to heffen en het batig saldo af te staan aan de plaatselyke vereeni ging „Het Groene Kruis". Kapelle UITVOERING. Woensdagavond werd te Kapeller in het verenigings gebouw „Obadja" door de C. J.M.V. de Dankdag-uitvoering gegeven. De voorzitter, de heerJ. Burger, zei in zijn openings woord, dat ook de C.J.M.V. met moeiiykheden heeft te kampen. Verschillende leden bevinden zich op het oogen- blik in Indonesië, Het con tact met deze vrienden zal men echter trachten te be houden. Het ledental is echter belangrijk gedaald van 50 op 30 leden Voor do pauze werd een leu ke klucht opgevoerd, genaamd „Ontplofbare Bruidegom". Na de pauze werd een stuk in drie bedrijven opgevoerd „Als de poorten opengaan", dat uit stekend werd gespeeld. Ds. Drost sloot met een ge deelte uit Matth. 7. LANDBOUWVEREEN. Dinsdagavond vergaderde de landbouwvereeniging onder voorzitterschap van den heer A. de Schipper. De voorzitter deelde mede, dat er geen inschrijvingen binnengekomen waren voor het lossen en het vervoer van kunstmest. De bestelde kalk, een hoe veelheid van ongeveer 52 ton, zal in December geleverd worden. De verschillende monsters, die genomen zijn van de ge leverde meststoffen hebben voldaan aan de gestelde eischen. De heeren A. de Sohipper, J. L, de Jonge en N. D. Rouw werden herkozen in het be stuur. Wegens het bedanken van het bestuurslid, den heer D. Ganseman, werd in zUn vacature gekozen de heer C. van der Kuyl. De voorzitter dankte den heer Ganseman voor de vele werkzaamheden door hem verricht. Hjj was 25 jaar ver boden aan de vereeniging al» bestuurslid. Hoedekenskerke LANDMIJN ONTPLOFT. Te Hoedekenakerke werd de bevolking Woensdagavond op geschrikt door een zware slag, welke veroorzaakt bleek te zyn door een landmijn bij de overweg by de Haven. Dit projectiel, dat ln het water moet hebben gelegen, is zon der direct aanwijsbare oorzaak geëxplodeerd, hetgeen overi gens wel meer schynt voor te komen, wanneer het metalen omhulsel van een mijn is door geroest. Schade werd niet veroor zaakt en persooniyke ongeval len kwamen niet voor. Baarland FILMAVOND. Vanwege de Knapenver. „Johannes" is Woensdag ln de O. L. school te Baarland een filmavond gegeven. Een vijftal films werd vertoond met als hoofdfilm „Myn beste vriend". TRIBUNAAL GOES. UITSPRAKEN. W. P. de Graaf, 3X jaar, kantoorbediende tc Middel burg. Beschuldiging vervallen verklaard. Het vonnis dat uitgesproken was te Middel burg en waarbij ontzetting van de rechten geëischt was, werd vernietigd. M. P. van Keulen, 20 jr., te Middelburg, U. G. van Hartesveldt, 46 jr., electro- technisch monteur te Vlissin gen en P. van Crulningen, 50 jr., landbouwer te Cadzand', werden vervallen verklaard uit de vonnissen in eerste aanleg voor wat betreft de opgelegde tijden van internee- rlng reap, 3 jr., X jr. en 6 maanden. NIPPERS Een inzameling voor de Stichting „Kinderzorg" te Middelburg heeft te Ouwer- kerk 1050 kg. aardappelen en 650 kg. groenten opgebracht. De muzlekvereeniglng „E.. M.M." te Kort gene bracht Dinsdagavond het echtpaar C. v. Damme-v. d. Linde een se renade. ter, gelegenheid van hun BO-jarlg huwelijksfeest. Dc muziekvereoniglng „E. M.M." te Kortgene zal op 12 en 14 December a.s. een too- neelultvoering geven in „De 9tadsw\jnkelder" te Kortgene. Het diploma A scheeps- werktuigkundlge werd behaald door den heer M. Meeuwsche M, Zn., te Kattondyke. Woensdag vierde de C.J.C. Samuël" te Oudelande haar 11-jarig bestaan in het gym nastieklokaal der Openbare school. Voor een goed bezette zaal voerden de jongens ver schillende stukjes op, die bij het publiek zeer in de smaak vielen. 1 Mej. A. A. v. d. Hage, thans onderwijzeres aan de Christeiyke school te KapeUe- Biezelinge. is benoemd tot on derwijzer aan de Chr. school to Kortgene. MAG. „DE MAGNEET" NIEUWE MODELLEN... vindt U in het nieuwe BREISTERBOEK. 2e deel. Profiteert hiervan, H. JOOSSE, Lange Vorststraat 53, $oeg. Telefoon 2486. (Ingezonden mededeéling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6