Zware opgave voor Vlissingen Laatste nieuws Een hardnekkig spijbelaar UIT DE PROVINCIE OORLOGSSCHADE VERGOEDING WALCHEREN Het voetbalprogramma Hen nieuwe overwinning voor de Zeeuwen NACKKTVVLonga—Hel mond; BCCVVVHelmon- dlaNO AD; Willem II— Vlissingen. Voor NAC ligt een over winning in het verschiet, nu RKTVV op bezoek komt Lon ga, dat ook geen best seizoen heeft, kan de bult op Hel mond veroveren en BvV zal met de noodige inspanning VVV wel onder de duim hou den. Noad krijgt het weer moeilijk. Opvallend is toch wel het fraaie herstel van Willem II en Vlissingen zal o.l. niet in staat zijn de trico lores uit de kopgroep te stooten. 2e klasse A. InternosGoes; T5CTer- neuzea; De Zeeuwen—Alli ance; RBCDosko; Middel-, bu rgHeroBiervliet Breskens. De kampioenen toonen de laatste wedstrijden zoo'n goe de vorm dat een overwinning in Etten in de lijn der ver wachting ligt. Ook TSC zal Belgische, regeering versiagen. Naar Agence France Pres- se meldt, heeft de Belgische regeering Donderdagmiddag in de Senaat geen meerder- neld achter zich gehad, maar het is mogelijk, dat zij niet temin aanblijft. Reuter meldt nader, dat bg de behandeling der oegroo- ting van het ministerie van wederopbouw de stemmen ge staakt hebben. Dit beteekent volgens het gewoonterecht, dat de regeering verslagen is. Toen de Minister-President Huysmans, nadat hij met zijn Kabinet beraadslaagd had, ln de Senaat mededeelde, dat de Regeering geen reden zag om af te treden, daar het staken der stemmen zijn oorzaak vond in het door ziekte afwe zig zijn van tjvee leden, ver liet de fractie der Chr Volks partij de Senaat en bleven er dientengevolge onvoldoende Senatoren over om de beraad slagingen te kunnen voortzet ten. Regeeringsnederlaag in Het Hoogerhuis. De Britsche regeering heeft in het Hoogerhuis waar de oppositie een groote meerder heid vormt een nederlaag ge leden, toen een motie van lord Templewóod voor een onmid- delijke en uitgebreide hervor ming van het strafrecht met 45 tegen 13 stemmen werd aangenomen. Lord Templewood verklaar de, dat in het rationeele mo derne strafsysteem geen plaats is voor lijfstraffen. ,,Het straffen van onvolwas- sènen met de roe en het gee- selen van volwassenen", aldus lordTemplewood, „zijn straf fen, die volgens het Engelsch strafrecht nog steeds gelden, ofschoon, de laatste straf zeld zaam is geworden". Labour-opposanten krijgen een vermaning. Donderdag heeft de Labour» fractie achter gesloten deuren beraadslaagd, over de maat regelen tegen de "honderd „re- belleerende" fractieleden. Besloten werd deze leden niet uit de partij te stooten maar hun een ernstige vermaning toe te dienen. De opposanten beloofden van hun kant niet meer tegen de Regeering te zullen ageeren. Bewapeningscontröle, In de politieke commissie der Ver. Naties heeft Molo- tov voorgesteld een Interna tionale commissie in te stel len welke tot taak zou heb ben de contróle over de be wapeningsbeperking cn die op de naleving: van het verbod van het gebruik van atoom energie anders dan voor vre desdoeleinden. De resolutie, welke de le den uitnoodlgt vóór 15 Dec. rapporten in te dienen om trent het aantal cn de plaats hunner troepen in binnen- en buitenland, werd aangenomen met 35 tegen 7 stemmen cn 4 onthoudingen. Tsjang Kal Tsjek uit de politiek? Generalissimus Tsjang Kai Tsjek heeft de herziene ont- werp-grondwet te Nanking aan de Nationale Vergadering aangeboden. Tsjang, die het beleid in China gedurende de laatste 25 jaar in handen heeft fehad. merkte op, dat het hans 'aan het volk was om tc regeeren en dat hij ziin poll-I •tieke loopbaan als geëindigd beschouwde. Ik ben 60 jaar, zoo zeide hij, en ln de afgeloopen 13 jaar, na de dood van Soen Yat Sen, ben ik voor hot bestuur verant woordelijk geweest. Nu de Na tionale Vergadering deze ver antwoordelijkheid heeft over genomen, heb lk geen ambi ties meer. Bidault treedt af. Marcel Cachin heeft de Na tionale Vergadering op de hoogte gesteld van George BI- - fault's ontslagbrief. Het Fran- sche kabinet treedt dus af. wel niet van plan zijn zich door Terneuzen to laten klop pen, wat trouwens ook voor De Zeeuwen geldt, die tegen Alliance hun zegereeks wel niet zullen onderbreken. RBC kan thans revanche nemen. In de onderste regionen komt eenige klaarheid in de situa tie en de strijd zal zich wel verder afspelen tusschen. de drie Zeeuwsch Vlamingen, waarvan Breskens nog de beste kansen heeft. Hero kan intusschen op een warme ont vangst rekenen in Middelburg. 3e klasse E. EMM—Kobur; RCS—Yerseke; RKFCSteenbergen; MOC ODIO; Zierikzee-Burgh. EMM zit wel icelgk in de hoek waar de slagen vallen en de blauw-witten moeten vlug wat punten verzamelen. RCS moet van Yerseke win nen, terwijl Steenbergen ein delijk ook weer eens met een zege uit de bus kan komen. De belangrijkste ontmoeting- is die op het MOC-veld waar Odio te gast komt. .De Berge- naren zullen wel al het mo gelijke doen, thans de winst aan zich te houden. De derby op Schouwen geeft de thuis club de beste kansen. 3e kiaspo F. HulstAxel; SteenAarden burg; Corn. BoysSchoon- dijke; SluiskilHoofdplaat; IjzendijkcCllnge; Honte- nisseOostburgi Nu Axel haar kansen plot seling weer heeft zien stijgen zal men ook wel over de Hulst-hindernis heen komen. Ook Steen en Corn. Boys heb ben de beste papleren, terwijl ook Sluiskil de winst wel aan zich kan houden. De leiders kunnen bewijzen dat ze de schrik van Zondag te boven zijn gekomen, maar Oostburg krijgt wel de zwaarste opgave nu ze de kampioen-killer Hon- tensse in eigen hol gaat be stoken. Res, 2e klasse E. Terneuzen 2Middelburg 2. Dosko 2Vlissingen 2; Steen bergen 2MOC 2; Goes 2 Breskens 2. De reserves van Terneuzen kunnen ook ten tweede male de winst op de groen witten veroveren, wat ook voor de Dosko-menschcn geldt. Min der gemakkelijk is de opgave vooï MOC 2 terwijl de Bres- siaanders vrijwel kansloos zijn tegen Goes 2. AUTO'S IN ZUID-HOLLAND. Het aantal auto's ln de pro vincie Zuid-Holland is thans zoo hoog gestegen, dat ook de H Z-nummers. uitgeput zijn. Thans zal worden begonnen met H X-nummers. De eerste honderd hiervan blijven voor autoriteiten gereserveerd. Op 5 December zal de Amsterdam sche Bank de dag herdenken waarop zij 75 jaar geleden werd opgericht. INSTEMMING MET LINGGADJATI. Namens eenige politieke partijen in Indofiesië is door de heeren de Graaf (Progr. Groep), Resink (Dem. Partij] en Verkuyl (Pol. studie-groep) een telegram gericht tot den Minister-President en de voorzitters der beide Kamers, waarin voldoening wordt uit gesproken over de overeen komst van Linggadjati en de nadrukkelijke wenseh wordt uitgesproken, dat de concept overeenkomst door het Neder- landsche en het Indonesische volk zal worden aanvaard, BROODBAKKERIJEN MET DE FEESTDAGEN. De Minister van Sociale Za ken heeft aan hoofden of be stuurders van broodbakkerijen, waarin levens koek, banket, chocolade of luikerwerken worden vervaardigd, in alle gemeenten des rijks vergund, dat in het tijdvak van 28 No vember tot en 6 Dec. op werkdagen en bovendien op Maandag 23 Dec. en Maandag 30 Deq, werktijd van de in hun onderneming werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoog3te 2 uren ta per week met ten hoogste 12 uren te verlengen. Restaurants voor de jeugd. Om de jeugd van de straat te houden heeft het gemeentebestuur van Birmingham beslóten 60 nieuwe restaurants te openen.' Deze zullen ge bouwd worden op „stra tegische" punten van de stad, om verveelde jon. -remensc hen een gezellig en comfortabel zitje te verschaffen, waar zij kunnen blijven, zoolang z\j willen, zonder zelfs maar een kóp koffie te bestellen Arbeidsbemiddeling. Protest tegen opheffing van stations. In verband met dc geruch ten, die loopen i.z. opheffing stations Lewedorp en 's-Heer Arendskerke, vcor wat betreft personenvervoer, werd door B en W. van 's-Heer Arendsker ke een adres tot de Nederl. Spoorwegen gericht met het verzoek hier riiet toe over te ?;aan, dit in verband met het eit. dat velen hierdoor gedu peerd zouden worden. Het bus materiaal dat op de l\jn Goes- Middelburg wordt gebruikt, is nog onvoldoende zoodat niet ale reizigers mee kunnen Voorts hebben de bussen geen aansluiting op de eerste, tweede en laatste trein uit Goes, richting Roosendaal. Reizigers uit Lewedorp. 's-H. Arendskerke en Nieuwdorp beschikken dan niet over een vervoermiddel óm de trein te bereiken. Aan de Kamer van Koop handel is gevraagd aan ait adres adhaesie te betuigen. KANTONGERECHT MIDDELBURG Overtreding jachtwet. Wanneer men dag aan dag met een geweer sjouwt, wil men er toch cok eens mee schieten. Deze verkeerde ge dachte bracht H. P., bewaker van een werkkamp te Rllland- Bath ten uitvoer. Terwijl zijn dienst dit allerminst toeliet, greep hij bij het zien loopen van een haas, naar het geweer en loste een paar schoten. De kantonrechter oordeelde dit jagen zonder voorzien te zijn van een jachtacte, terwijl de jacht op hazen nog niet was geopend, strafbaar en legde den bewaker twee geldboeten van 25 b.s. 10 d. h. op. Overtreding der veewet. De landbouwer en veehouder, die mond- en klauwzeer onder Een „Rembrandt" gestolen. Radio Hamburg meldt dat een Rembrandt ter waarde van van 250.000 pond sterling uit een museum te Keulen is ge stolen. Het schilderij stelt Christus aan het kruis voor. De Keulsche politie heeft in verband met de diefstal, een signalement van een 35-jarig man verspreid. 80.000 valsche textiel punten. Dezer dagen werd te Am sterdam in een café huiszoe king gedaan in verband met de uitgifte van valsche textiel punten. Er werden 8000 val sche punen gevonden. Eenige handelaren in het café aanwe_ zlg, werden aangehouden. Een verder onderzoek leidde naar Tilburg, -waar de economische politie de zaak in handen nam en nog drie personen aanhield. Naar wij vernemen gaat het hier om 80.000 punten. Eén kwart van de haring blijft in ons land. In een vergadering van vakorganisaties is in overleg met het bedrijfsschap vissche- rijprodueten een nieuwe rege ling vastgelegd met betrek king tot de verdeeling van versche haring. De regeling is thans als volgt: 40 procent van de aan voer naar de Engelsche be- z-.ttingszóne in Duitschland; 25 procent naar Tsjecho-Slo- wakqe, 10 procent naar Bel gië en de 25 procent voor binnenlandsch gebruik. het vee constateert, dient er voor zorg te dragen, dat dit onverwijld ter kennis van den burgemeester wordt gebracht. De landbouwer C. I. D. te Vrouwepclder was hiermede in gebreke gebleven en djenten-p gevolge werd hij door den kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van 501* subs. 25 d.h. Overtreding jachtwet. De hond van J. K. to Co- lijnsplaat sleepte een haas tot voor de voeten van zijn mees ter. Deze accepteerde de vangst. Het vervoer van de haas in gesloten jachttijd kon er niet mee door. Hem werd darem een boete opgelegd van f 30 subs. 15 d.h. De afrastering óm de. dijk waarop de schapen en koeien van den landbouwer A. d. V. te Nieuw- en St. Joosland graas den was zeer gebrekkig. Tel kens kwamen de schapen dooi de afrastering heen op het bezaaide lancf van den buur man P. d. V. A. d. V, werd veroordeeld «tot f 10 b. s. 5 d. h., alsmede werd hij veroor deeld de dcor de civiele party ingestelde vordering ad 5 te voldoen. A. D. te 's-Heer Arends kerke stond voor den kanton rechter terecht daar hij vuil en afval in een sloot binnen de gemeente had gedeponeerd. Een overtreding die gestraft werd met 1 b.s. 1 d.h. Overtreding leerplichtwet. Deze keer, als scholier, had het zoontje van J v. D. te Kloetinge, het zijn vader bij zonder moeilijk gemaakt. Om het spijbelen van dezen jongen tegen te gaan. hadden vader en onderwijzer de afspraak ge maakt, dat zoodra de jongen weer uit school wegbleef, de onderwijzer den vader schrif telijk daarvan in kennis zou stellen door een briefje mee te geven met het jongere zus je. Do jongen had het zusje echter zoodanige vrees inge boezemd, dat zij het niet waagde het briefje aan vader te overhandingen. Den vader werd een boete opgelegd van 5 subs. 3 d.h. De Koningin naar Amsterdam. H. M. de Koningin is voor nemens omstreeks de jaar wisseling voor een verbljjf van eenige weken haar intrek te nemen in het Paleis te Am sterdam. De winterregellng voor de wederopbouw. De gezamenlijke contact commissies van Walcheren hebben in een te Vlissingen gehouden vergadering besloten onderstaande protestresolutie ter kennis van den minister van sociale zaken en weder opbouw te brengen: „De bouwvakarbeiders, werkzaam in den wederop bouw op Walcheren, in ver gadering bijeen in 'do Schelde- hal te Vlissingen, op Dinsdag 26 November, protesteeren tegen het niet-intrekken van de winterregeling voor den wederopbouw. Voorts wijzen z(j er op, dat het vervoer per en de verwar ming van de extra-treinen nog veel te wenschen overlaat. Zij spreken daaróm wenseh uit, dat de regeering hen alsnog in staat zal stel len zonder loonderving iedere week des Vrijdags de thuis reis te maken. Tevens,, dat er een voldoende aantal wagens aan de extra-treinen wordt toegevoegd, zoodat alle arbei- dors een zitplaats hebben en ook voor behoorlijke verwar ming van deze treinen wordt gezorgd". Kerstverlof bij de Wederopbouw. Het college van Rijksbemid delaars heeft een regeling vastgesteld voor de arbeiders, die in de geteisterde gebieden, buiten hun woonplaats, gehuis vest zijn. Deze mogen op Za terdag 21 December 1946, na afloop van het werk, naar huis gaan cn behoeven eerst op Donderdag 2 Januari 1947 weer aan het werk te gaan, op welke dag zij van de eer ste reisgelegenheid gebruik dienen te maken. Op Zaterdag 4 Januari wordt geen verlof gegeven. De verlofdagen worden doorbetaald, behalve de drie feestdagen, waarvoor vacan- tiebons kunnen worden inge wisseld. Deze regeling geldt uiter aard niet voor degenen, die dagelijks van huis naar hun werk heen en weer reizen. Koudekerke in 1947 geautomatiseerd Ondanks alle moeilijkheden heeft de P.T.T. reeds geruimen tijd de verdere automatiseering van het telefoonnet ter hand genomen. Dit jaar werden reeds 6 nieuwe centrales in gebruik genomen. Het ligt nu in de bedoeling der P.T.T. in de loop van 1947 ook Koude kerke te automatlseeren. Tegen de duurte. Vanwege het Ned. Verbond van Vakvereenigingen wordt a.s. Zaterdag in „De Prins van Oranje" te Goes een Provinci ale kadervergadering gehou den, waarvoor alle bestuur ders van de vakvereenigings- bonden, aangesloten bij het N.V.V. in deze provincie zijn uitgenoodigd. De heer A. Vermeulen, hoofdbestuurder /al het agen-( dapunt behandelen over het duurteprobleem, terwijl de heer C. Z. de Vries. eveneens hoofdbestuurder, een meer in tern punt te behandelen krijgt. Er zal voldoende gelegen heid zijn voor de afgevaardig den hun meening ovér beide onderwerpen kenbaar te ma ken. STOOMTRAM WALCHEREN. Uit het verslag van de N.V. Stoomtram Walcheren over het boekjaar 1945 blijkt, dat de totale exploitatiekosten 100,189.91 hebben bedragen. Het totaal der ontvangsten bedroeg 127.633,23 Het batig saldo werd gebracht onder het hoofd afschrijvingsrekening autobussen en vrachtauto's, waardoor het saldo dezer reke ning 41.273 71 werd TWEEDE KAMER Vervangingswaarde niet voordeeliger dan de huidige regeling? Marine-begrooting goedgekeurd. Dultschers bestaat er veel ani mo om aan deze dienst deel be nemen. De dienstplichtigèn, die van 1940 af in dienst zgn. zullen 1 Jan. 1947 gedemobiliseerd zijn, tenzij zij de wenseh heb ben te kennen gegeven om in dienst te blijven. De minister gaf te kennen, dat het interview met admi raal Helfrich buiten zijn voor kennis heeft P®its gehad en dat hii dit ten Sterkste heeft Bij de voorzetting van de de batten over de begrooting van marine vroeg de heer Roosjen (A.R.) of de minister bereid is te bevorderen, dat aan de ma rinemannen voorrang wordt verleend bg toewijzing van wo ningen De heer Wagenaar (C.P.N.) betoogde, dat niet het Neder- landsehe volk, maar het kolo niale kapitaal voor de oorlog belang had bij een sterke vloot vcor de VBrdediging van Indo nesië. Hg meende, dat er snel ler voortgang gemaakt zou zijn met het opruimen van bunkers en mijnen aan de kust als er meer dan 674 Dultsche krijgsgevangenen ten behoeve van marine waren vastgehou den Minister Schagen van Leeu» wen verklaarde het een groote eer te achten hier getuigenis te mogen afleggen van de bij zondere wijze, waarop het ma rinepersoneel, van hoog tot laag, gedurende de oorlog zich van zgn plicht heeft gekweten. Tevens gewaagde hg met froote lof van de roemrijke aden van he personeel der koopvaardij. De Duitsche krijgsgevange nen, waarover gesproken is, zijn door de geallieerde leiding i beschikbaar gesteld, onder de aan te brengen. Na dit urgen- aat hij dit ten Sterkste heeft afgekeurd. Hij heeft den heer Helfrich daarvan doen blijken en bovendien aan alle officie ren van de marine verboden interviews toe te staan, behal- na zgn toestemming. De begrooting werd zonder hoofdelgke stemming aange nomen. De C.P.N. kreeg aan- teekening dat zij geacht wil worden te hebben tegenge stemd. Nieuwe belastingwetgeving op komst. In de avondvergadering is de behandeling van de begroo ting van Financiën voortge zet. Minister Lieftinck verklaar de, dat het in het voornemen ligt bij de belastingherziening 1946 een aantal correcties te werk zal ,dan een nieuwe princlpieele belastingwetge ving in overweging genomen worden. Dan kan naar 's mi nisters meening op do kwestie der grondbelasting worden te ruggekomen. In overweging ls de kwestie van vermindering der loonbelasting in verband met reiskosten. Spr. merkte op niet gezegd te hebben, dat de gelclsanee- ring in 1947 zou voltooid zün, maar dat ze dan aanmerkelijk gevorderd zou zijn. In over weging is geblokkeerd geld voor belegging in aanmerking te doen komen. Volgens de laatste raming bedraagt het totaal van het geblokkeerde geld ongeveer 5,4 milliard. De verhouding van het mi nisterie en de beurs is niet zoo hartelijk als spr. wol wenscht. Oorlogsschade. Ten aanzien van de rege ling der oorlogsschade ver klaarde de minister, dat het do bedoeling ls de afzonder lijke organisatie die zich op dit terrein bowegen haar na tuurleken dood te doen ster ven. De gemeentebesturen zijn in vele gevallen reeds Inge schakeld. AJs men de oorlogsschade vergoedde op basis van ver vangingswaarde, zouden een aantal kortingen moeten wor den toegepast, merkte de mi nister op. Allereerst een om slagpercentage. Wanneer men het particulier vermogen in 1940 stelt op 32 milliard en de oorlogsschade op 4 milliard, dan komt men tot een omslag- percentage van 12 y2 Ver volgens zouden dc getroffenen ook in heffingen aangeslagen moeten worden voor dat be drag, waarvoor zg thans niet z\jn aangeslagen en ten derde moet men een afschrijvings percentage bepalen. Als men die kortingen be rekent, komt men tot een re sultaat, dat niet zoo heel veel afwgkt van de huidige rege ling, waarbij een vergoeding gegeven wordt op basis v.".n Mei 1940. De minister is voornemens na een periode van tien jaar het gedeelte van het crediet dat renteloos is, af te wikke len in den vorm van kwijt schelding. Ten aanzien van dc te ver vangen visschersschepen zou cr een regeling komen deels rentedragend crediet, deels renteloos, met dc bedoeling dat dit laatste kan worden kwijtgescholden. De algemëeno beraadslagin gen worden daarna gesloten. Na de artikelsgewyze be handeling, werd de stemming over de geheele begrooting aan gehouden. De begrootingen van het Staatsmuntbedryf en die van het Gemeentefonds werden goedgekeurd. Zaterdag weer bijzondere Ministerraad. De' Donderdagmiddag om drie uur voortgezette zitting van de Ministerraad, waarin de Commissie-Generaal aan wezig was, heeft tot half zevn geduurd. De Ministerraad zal Zater dagochtend om half tien we derom met de Commissie-Ge neraal bijeenkomen. Bg het Gewestelijk Arbeids bureau te Middelburg stonden op 23 November ingeschreven 659 (34) personen, van wie er 362 jn de. D U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 23 November wer den 449 (16) personen ge plaatst. Het aantal overgeble ven aanvragen bedroeg 764 (250). De tusschen haakjes ge plaatste cijfers hebben be trekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: schoenmaker, metaalbewerkers, mag. be dienden, pakhuisknechten, kellner, bewakingspersoneel, mach.-stiksters, naaisters, wïnkeljuffr., huishoudelijk per soneel. Jr Aji Zuid.Beveland: meuoeima- ker, schoenmakers, smeden, auto-monteurs, bakkers, kan toorbedienden, bouwk. opz, k jster, wascherij-personeel, huishoudelijk personeel. Tholeri: geen aanvragen. Schouwen- en Duivel and: schoenmaker, wagenmaker, stoker, leerl. monteur, leerl. fitter, leerl. kellner, verpleeg sters,' kamermeisjes voor ho tel (intern, goed loon). Zeeuwsch-Vlaanderenlet- __:ter, meubelmakers, stof feerders, bankwerkers, lood gieters, monteurs, smeden, notelkok, kantoorbed., apoth. asa. -t.ers, naaisters, was- sehergpers., textielarb., huish. personeel. Het Gewestel Arbeidsbureau te Middelburg heeft bijkanto ren te Vlissingen, Goes, Krui- ningen, Tholen, Zierikzee, Terneuzen, Hulst, en Sas van Gent. Oostburg Vlissingen Onlspanningslokaa! in Havendorp. Door de Stichting Ned. Volksherstel is ten behoeve van het Havendorp te Vlis singen een ontspanningsbarak ter beschikking gesteld, be nevens een bedrag van 4500 als bijdrage in de opbouw- kosten van bedoelde barak. Brj de bestudeering van de plannen voor deze opbouw is men tot de gevolgtrekking ge komen, dat het niet doelma tig zou zijn, wanneer deze barak in zijn oorspronkelijke toestand zou worden opge richt. De barak is lang en smai Gevreesd wordt, dat bg het houden van een voorstel ling ln deze. zaal, de bezoe kers achter in vrijwel niets zullen zien en hooren, vooral ook tengevolge van het feit, dat de barak zeer laag is, zoodat ook het podium niet hoog genoeg kan worden op gesteld. Voorts is een belangrijk be zwaar, dat bli gebruik ma ken van de tot de barak be- hoorende houten wanden groo te onderhoudskosten te vree- zeil zijn. Op grond van bovenstaan de overwegingen zijn B. en W. van Vlissingen tot de slot. som gekomen, dat het doel matiger is een barak te bou wen van oude steen, welke barak breeder, korter en hoo. ger is do-> de geschonkene. Bij de bouw van deze barak kan vrijwel al het materiaal van de geschonken barak ver werkt worden. De kosten van de steenen barak zullen 17.700 bedragen, zoodat ten laste van dc gemeente over blijft een bedrag van 17700 - 4500 13.200. B. en W, verzoeken de toe stemming 'van de gemeente, raad voor deze bouw. Zij dee- len nog mede dat het in de bedoeling, ligt de barak op te richten op een terrein, gele gen tegenover de le Anker straat. Gemeente heeft kasgeld tioodig. OPNAME TOT 5 MILLIOEN Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft voor de dienstjaren 1946 en 1947 een tijdelijke geldleening aan ge gaan ter voorziening in d£ behoefte aan kasgeld' tot een bedrag van ten hoogste 2.0Ó0 000, op te nemen en af te lóssen, hetzij ineens of bij gedeelten. Later werd dit bedrag verhoogd eerst tot 2.800.000 en toen tot 3.800.000. Tot nu toe werd echter reeds aan kasgeld opgenomen een bedrag groot 3.650.000, zoodat elke verdere opne ming practïsch is uitgesloten. Deze slechte kasgeldpositie der gemeente is niet alleen te wijten aan het uitblijven van de belasting-suppleties noodlg- dendheidsbljdragen en verdere uitkeeringen van het Rijk, maar oök aan de financiering van de wederopbouw. Niettemin moet deze finan ciering van de wederopbouw en het doen van de normale uitgaven der gemeente, voort gang vinden. Dit is echter niet mogelijk bg het huidige kasgeldleenings- besluit. Op grond daarvan stellen B. en W. thans aan de ge meenteraad voor het maximum van het aan kasgeld op te nemen bedrag, te verhoogen en wel tot een bedrag van 5.000.000. Burgerweeshuls. VERHUURD AAN GEMEENTE. Burg. en Weth, van Vlis singen hebben bij de ge. meenteraad een voorstel in gediend om officieel over te gaan tot huur van'het burger weeshuisgebouw ad 6700 per jaar. Het gebouw komt groo- tendeels ter beschikking van de „De Ruytcrschool ad 5255 per jaar en voorts zul het gebruikt worden door de Avondschool voor Nijverheids onderwijs 'ad 1445 per jaar. PRIJZENCONTRÖLE- COMMISSIE GEIN STAL. LEERD. Snoodijk, respect, tot voorzit ter en "secretaris. De commissie zal iedere Dinsdagavond van 7 tot 8 uur zitting houden in het ge meentehuis voor het ln ont vangst nemen van klachten van de burgerij over even- tueele prijsopdrijving. Ook tuS- schentyds kunnen deze bij de leden worden aangegeven. Middelburg POLITIENIEUWS. Dezer d.fagen is door de po litie te Middelburg proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der verordening betreffende de verplichte open stelling der winkels tegen H. te Middelburg. Tevens werd geverbaliseerd de P. te Mid delburg. wegens overtreding Arbeidswet, daar hij zijn knechts op een vrije middag liet werken, Doro de politie wordt her haaldelijk geconstateerd, dat jonge boompjes op de kaden met een scherp voorwerp doormidden gesneden worden. Wanneer zij de dader3 in han den krijgt, zal hiertegen streng worden opgetreden. FILMAVOND N.S.O. De vei'eeniging van leerling- schëepswerktuigkundigen (N. S.O.) te Middelburg organi seerde op Woensdag 20 No vember weer een filmavond, welke evenals vorige keeren weer een succes werd. Nadat de heer E. Visscher, directeur der school, alle aan wezigen, in het bijzonder het bestuur der afd. Middelburg- van de B.O.V.A'.G.. alsmede vele bestuursleden 'der school had welkom geheeten, werd de film „De zware industrie" vertoond. Deze leerzame film gaf een beeld van wat er in het me taalbedrijf omgaat, speciaal het smeltproces en het wals- werk van staal trok ieders aandacht en werd duidelijk ge demonstreerd'. AANBESTEDING. Donderdag werd door de Polder Walcheren aanbesteed het graven en onder profiel brengen van sprinken in de Zuidwatering met bgbehoo- rende werken. De uitslag was als volgt: Gebr. van 't Verlaat Az., Hardinxveld 11.900; Gebr. van Oord, Werkendam. 12.864; fa H. den Boer's aannemersbedrijf te Rotterdam 14.750; fa. A. A. de Wilde, Middelburg 15.850; fa. G. J. Eland, aannemer te Vlis singen 20.500; fa, K. Lu- casse en G. Sponselee, te Hontenisse 24.000. O.- en W.-Souburg BAZAR VOOR DE BEATRIX- KLEUTERSCHOOL. Het bestuur van de Beatrlx- kleuterschool te Souburg or ganiseerde een bazar voor het vormen van een fonds voor de bouw en de inrichting van een eigen schoolgebouw. In een loods aan de Los- kade in Souburg werd deze groots opgezette bazar Don derdagmiddag door burgemees ter Stcmerding in het bijzijn van talrgke genoodigden ge opend. In zlin speech be schreef de burgemeester de wederwaardigheden van de in 1938 opgerichte Beatrix-kleu- terschool, gedurende de be zetting en inundatie. Niette genstaande de omzwervingen van deze school was het leer lingental echter nog met de helft gestegen en een waar- deerend woord werd gericht tot mej. Wisse, de leidster van deze school. Van Rotterdamsch school- personeel en uit Amerika ont ving men reeds heel wat aan leermiddelen. Op de Am bachtsschool worden thans be langeloos meubeltjes en mo gelijk later speelgoed gemaakt. Door de bazar, en een groote verloting later, hoopt men een nieuw gebouwtje te kunnen bekostigen. Dank zij de me dewerking van dc Ü.V.V. in Middelburg en Amsterdam, en eenige bedrijven en winkeliers, heeft men kans gezien om een echt-ouderwetsche bazar op te zetten. Na zijn toespraak gaf de burgemeester het goede voor beeld en begon met de ver loting van een flesch Eau de Cologne. Dinsdag werd te Vlissingen ten gemeentehuize de plaat selijke prijzencontrólecommis- sie geïnstalleerd. By afwezig heid van den burgemeester, werd de installatie verricht door den wethouder van so ciale zaken, den heer L. P. van Oorschot. Leden der commissie zijn; mevr, Schreuder, J. M. C. de Roo, J. C. M. Henning, A. de Bart, P. J. F. Wanst, P. A. Louwers'e, en J. Snoodgk. De commissie koos uit haar midden de heeren de Roo en MAG. „DE MAGNEET" NIEUWE MODELLEN... vindt U in het nieuwe BREISTERBOEK. 2e deel. Profiteert hiervan, H. JOOSSE, Lango Vorststraat 53, Goes. Telefoon 2486, (Ingezonden mededeeling.y

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2