PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Molotov's voorstel aangenomen Smokkeldorado Gebrek aan bouwmateriaal tHans het belangrijkste punt van de agenda aan de orde. Gespannen toestand in Perzië aan de Brabantsche grens B' 189e Jaargang - Nr. 279 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsclie Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. Vrijdag 29 Nov. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per Reek. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER- TFNTIEPRI1S 12 cent per mm. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerijstr. 2, Postrek. nr. 359300 P-Z.C-, Middelburg. Het wereldgebeuren Egypte zorgde voor opwinding. Het voorstel van Molotov inzake 1 de troepensterkte, waarover nu al dagen lang in de politieke commissie der Ver. Naties de debatten aan de3 gang zijn, is er eindelijk door. De Britten hebben de vorm eenigszins gewijzigd wel in drie gedeelten. Het eerste gedeelte van de Brit- sche resolutie, aangenomen met 33 tegen 17 stemmen, zegt dat zoowel rapporten over troepen als over ontwapening twee facetten zijn van één kwestie, n.l. de beperking regeling der bewapening. Zi der oppositie werd het tweede Britsche voorstel aangenomen, dat de leden der V.N. aanbe- veeld inlichtingen te verstrek ken over de sterkte van troepen In gebieden van leden der V.N. Als datum voor het indienen der rapporten werd 15 December vastgesteld. In de rapporten zullen ook gege vens over troepen in voorma lig; vijandelijke landen en lucht en marinebases in alle gebie den worden opgenomen. Tevoren had de Egyptische afgevaardigde voor eenige op> winding gezorgd doof verder te willen gaan dan de Russen. De Egyptenaar Mohammed Fawzi stelde voor, dat staten leden, die strijdkrachten op de been houden in gebieden van andere leden, deze troepen on middellijk terugtrekkenk. De Engelschman Baker merkte direct op, dat de Vei ligheidsraad steedsheeft -er kend dat troepen zich in vreemde landen mogen bevin den, indien de betrokken re geeringen daarom hebben ver zocht. Molotov noemde daar op het Egyptische amende ment niet bepaald een bewijs, dat Egypte met de aanwezig heid van de Engelsche troe pen was ingenomen, waarop Noel Baker antwoordde, dat hun aanwezigheid door een vrijwillig aangegaan verdrag gregeld was. Hrj wees nog eens op de beslissende rol, die de Britsche strijdkrachten ln Egypte gedurende de oorlog hebben gespeeld, ook ten gun ste van de Sowjet-Unie. Met 28 tegen 13 stemmen werd niettemin besloten het Egyp tische voorstel in de volgende zitting in behandeling te men. Daarna zal het belang rijkste agendapunt, de beper king van de bewapening, aan de orde komen. Met nadruk dient nog eens de klemtoon te worden gelegd op het groote belang van dit agendapunt. De mate waarin de groote mogendheden over eenstemming hebben bereikt kan niet worden afgemeten naar de aangenpmen schoone resoluties, noch naar de fraaie redevoeringen of het welslagen van conferenties vap onderge schikt belang. Kenmerkend is de stand der wederzijdsche bewapeningen. Zoolang de huidige bewape- plngsrace doorgaat, zoolang steeds grooter gedeelten van de nationale budgetten voor bewapeningsdoeleinden worden aangewend, zoo lang zal een wending ten goede in d6 ver houding Oost-West onmoge lijk blijken. Machtige strijd krachten, aanvankelijk mis schien bedoeld als waarborg voor eigen veiligheid, worden op de duur toch altijd gebruikt in strijd met de oorspronke lijke bedoeling. Daarom is be perking van de bewapening het alleroverheerschende na- oorlogsche probleem. Molotov, eere wien eere toekomt, is de eerste die dit probleem heeft aangesneden. Uit oprechte vredeswil Uit vrees, rjat Rus land op de duur een bewape ningswedloop moet verliezen Als propagandamanoeuvre We weten 't niet, maar laten we hopen, dat de ontwapenings tragedie van na de eerste we reldoorlog zich niet zal herha len. Uit de debatten in de ko mende dag"en zal blijken of de ze hoop gerechtvaardigd is. Fransche communisten noodigen uit. Het centrale comité der communistische partij in Frankrijk heeft alle actieve leden der socialistische partij aangeboden, om zich bij de communistische partij aan te sluiten met behoud van de zelfde rechten en positie, die zij in de socialistische partij genoten. Deze socialisten zul len leidende functies in de communlstischt partij kunnen opeischen alsof zij leden zijn geweést, gerekend van- de tijd af, dat zij tot de socialistische partij toetraden. Ook zouden deze socialisten hun zetels in het parlement mogen behou den. Overeenstemming r over Triest. De Groote Vier hebben in de bijeenkomst van Woensdag overeenstemming bereikt over liet statuut van Triest. Bepaald is, dat de gouver neur het recht zal hebben, de voorloopige regeeringsraad te benoemen, na overleg met Italië en Yoego-Slavië Binnen vier maanden nadat de gou verneur zrjn ambt heeft aan vaard zullen verkiezingen wor den gehouden. Het aantal manschappen in Triëst zal worden beperkt tot 5000 Amerikanen, 5000 En- gelschen en 5000 Yoego-Sla- ven. Alle troepen zullen ter beschikking staan van den gouverneur, totdat zij worden teruggetrokken, hetgeen door de desbetreffende landen ge lijktijdig zal geschieden. Sinaasappelen 1 voor iedereen. Per hoofd der bevolking zal binnenkort 500 gram sinaas appelen beschikbaar worden gesteld. Het C.D.K. deelt mede, dat men hiertoe bon 496 of 508 algemeen bij een handelaar in groenten en/of fruit moet in leveren en wel uiterlijk op Za terdag 7 December a.s. De aflevering der sinaasappelen zal plaats vinden naarmate deze aangevoerd worden. Uiteraard zal de afwerking van de voor de groepen D en E in Augustus jl bekend ge maakte bon voorgaan. VORSTVERLETREGELIN G. Blijkens een mededeeling van het ministerie van sociale za ken aan de gemeentebesturen zal de voor 1945'46 gelden de vorstverletregeling ook voor de komende wintermaanden van kracht zijn. Aan ameiders, in dienst van bedrijven of on dernemingen, zal bij stagnatie door onwerkbaar weer" we gens vorst, sneeuw of de ge volgen daarvan en bij loon derving een uitkeering kunnen worden verstrekt krachtens de bepalingen van de overbrug- gings-regeling. POSTWISSELVERKEER. Op 2 December 1946 zal het postwisselverkeer in beide rich tingen worden hervat met Frankrijk en Algerië, Fransch Indo-China, Fransch-Indië en de Fransche Koloniën in West-, Midden- en Oost-Afrika, Ame rika en Oceanië. Opnieuw burgeroorlog ties" «"lokken. Ghavam zond een gelgk telegram aan den op til? De toestand is Perzië is plotseling weer critlek ge worden door een verklaring van Djavid, den gouverneur- generaal van Azerbeidsjan, dat alle overeenkomsten tus- schen deze provincie en de centrale Perzische regeering niet langer van kracht waren. Ghavam Es Soeltanen, de Perzische minister-president, heeft op deze verklaring ge antwoord met een telegram aan dr. Djavid, waarin her haald wordt, dat Perzische legergroepen de provincie Azerbeidsjan zullen binnen trekken om toezicht te hou den bij de verkiezingen al daar en dat tegenstand van de zijde der Azerbeidsjaan- sche militaire macht de ver kiezingen slechts zou vertra gen en „onberekenbare reac- HONGERSNOOD OP JAVA. Niet slechts Madoeree- zeii, doch ook Javaan- sche vluchtelingen uit Lamongan en Bodjine- goro (ten Westen van Soerabaja) stroomen nu Soerabaja binnen, on danks pogingen van In donesische troepen om met geweld te verhinde ren, dat zg Nederlandsch gebied binnengaan. De verhalen van deze vluchtelingen zyn het zelfde als die van de hongerlijdende Madoe- reezen. Zy vertellen van hongertoestand en de groote armoede, waarbij het aantal zieken en dooden angstwekkend stijgt. De bevolking leeft van schors en wortels van vruchtboomen. Voedsel wordt slechts gedistribueerd aan gou vernementsambtenaren en de strijdkrachten Vele menschen z\jn slechts gekleed in gonje zakken daar hun klee- din<* is opgeëischt door de troepen. Het sterfte cijfer in eenige dorpen was bijna 80 Sovjettroepen trekken uit Duitschland. Berichten over terugtrek king op groote schaal van Sowjet-Russische troepen uit de Sowjet-Russische zóne van Duitschland zijn van Sowjet- Russische zijde bevestigd. „Groote contingenten wor. den teruggetrokken in net ka der van de demobilisatie", al dus verklaarde een Sowjet- Russisch officier. Volgens reizigers, die uit de Sowjet-zöne te Berlijn aankomen, is het terugtrek ken jongstleden Vrijdag be gonnen. Een tot nog toe be trouwbaar gebleken persoon sprak van terugtrekking van „zes divisies en vier briga des", hoofdzakelijk uit Thü- ringen en Saksen. Het schynt hoofdzakelijk te gaan om infanterie. Van te rugtrekking van luchtmacht- onderdeelen is nog geen be richt ontvangen. Het drie-jarig jongetje J. K. uit Leiden Is bij het spelen in een sloot geraakt en yer- dronken. Koerdlschen leider Ghazi Mo hammed'. Men ziet thans de mogelijk heid van een burgeroorlog in Perzië onder oogen. EEN KLACHT VAN RUSLAND. Volgens berichten van be- trouwnare zijde zou Iwam Sadsjikof, de Sowjet-Russische ambassadeur te Teheran, een bezoek gebracht hebben aan den Sjah van Perzië om een klacht in te dienen tegen de „onvriendschappelijke politiek" van de regeering van Ghavam Es Soeltanen ten opzichte van de Sowjet-Unle. De ambassadeur die nog patiënt is, heeft speciaal voor dit bezoek het ziekenhuis ver laten, doch keerde nadien weer in het ziekenhuis terug. Hij zou den Sjah in herinne ring gebracht hebben, dat Ghavdm beloofd had de Azer- beidsjaansche kwestie op vriendschappelijke wijze te re gelen, doch dat zijn regeering de jongste ontwikkelingen in Perzië als „onvriendschappe lijk" tegenover haar be schouwde. GEEN OLIECONCESSIE. De ambassadeur heeft ec~ zelfde protest uitgebracht, enkele uren later, bij den mi nister-president, Ghavam Es Soeltanen. Ghavam zou, naar verluidt, geweigerd hebben over „binnenlandsche aangele genheden van Perzië" in dis cussie te treden. Ook zou Ghavam gezegd hebben, dat het voor de Perzische regee ring onmogelijk was aan de Sowjet-Unie een olie-conces sie te verleenen zonder goed keuring van het parlement. Voordat het parlement bijeen geroepen kon worden, zouden echter verkiezingen moeten plaats vinden, en ter verzeke ring van vrije verkiezingen moest de regeering, aldus zeide Ghavam, in het gehèele land, met Inbegrip van Azer beidsjan, troepen stationnee- ren. Vandaag... wordt de Nederland- sche romanschrijver Maurits Esser (Gerard van Eekeren) 70 jaar. verlaten de laatste controleuses van de Ned. Spoorwegen hun dienst. Vlsch naar de mest vaalt. Het Tweede Kamerlid, de heer Vondeling heeft den mi nister van landbouw, vissche- rij en voedselvoorziening de volgende vragen gesteld: le. Is het den minister be kend, dat alleen reeds in Friesland wekelijks tiendui- j zenden kg. zoetwatervisch naar de mestvaalt worden ge bracht, daar deze visch prac- tisch onverkoopbaar blijkt te zgn? 2e. Is de minister niet van meening dat een dergelijke vernietiging van kostelijk voedsel bij de huidige schaarschte in ons land en in de wereld ontoelaatbaar moet worden geacht, en is de mi nister bereid en in staat maat regelen te treffen, waardoor de afzet tegen redelijke prij ken wordt verzekerd? Twee militairen bij motorongeval gedood. Toen een militaire colonne legerwagens terugkeerde van een oefening uit de richting Winschoten, moest het voor ste. gedeelte van de colonne plotseling stoppen. Een motor ordonnans met duo-passagier, die naast de colonne reed, moest uitwijken voor een te genligger en ging achter een militaire wagen rijden. Op 40 M. afstand reed een andere militaire wagen, bestuurd door een hulpchauffeur, die hiertoe niet bevoegd was. Toen deze hulpchauffeur zijn wagen liet optrekken, kreeg deze te veel vaart met het noodlottige gevolg, dat de motor tusschen beide wagens beklemd geraakte. Zoowel de bestuurder als de' duo-passa gier werden hierbij zoo ernstig gewond, dat zij korte tijd la- tér in het ziekenhuis aan de gevolgen zg'n overleden. Min. Vos over verkeersproblemen. Ir H. Vos, minister van ver keer, heeft Woensdagavond voor de havenvereeniging .Rotterdam" gesproken over „verkeersproblemen". In zgn inleiding zeide Mr. Wlllemsc, voorzitter van de vereeniging, dat dezer dagen van Neder- landsche zijde aan België het aanbod is gedaan om op de Rijn de Belgische schepen te sleepen. Ir. Vos wees er op, dat de tolunie met België mogelijk tot een economische unie kan uit groeien. De minister betoogde dat de koopvaardijvloot -weer in de omvang van 1939 moet terugkeeren. DE IMPORT VAN OLIËN EN VETTEN. Ook in 1947 zal het' wereld export surplus voor vetten, oliën en oliehoudende produc ten belangrijk minder zgn dan de wereld import behoef ten. Dit beteekent, dat het nijpende tekort aan deze pro ducten voorloopig niet kan worden opgeheven. MAXIMUMPRIJS VOOR KOFFIESURROGAAT. Het bedrijfschap voor gra nen, zaden en peulvruchten heeft voor alle soorten en kwa. iiteiten koffiesurrogaat een uniformen maximumprijs vast gesteld. Deze bedraagt voor den consument ƒ0.30. per half pond. De noodvoorziening voor ouden van dagen. Uit de memorie van toelich ting bij het wetsontwerp noodvoorziening ten behoeve van ouden van_ da-gen blijkt dat de regeering gemeend heeft dit voorstel te moeten indienen in afwachting van de definitieve herziening der sociale verzekering. Uitgangspunt bij de ont worpen regeling is geweest de gedachte, dat de voorziening niet beperkt dient te blijven tot de ouden van dagen, die in loondienst zrjn geweest, doch dat allen daarvoor in aanmerking moeten kunnen komen, indien hun financieele omstandigheden het noodig maken. Het ligt 'overigens voor de hand, dat geen ouderdoms- uitkeering, waarvoor niet is bijgedragen, wordt gegeven aan wie reeds een voldoende pensioen genieten. Uiteraard dient dan echter ook reke ning te worden gehouden met lijfrenten, rente uit kapitaal e.d.. De noodvoorziening zal telden voor degenen, die bij et in werking treden 65 jaar of ouder- zijn of binnen drie jaren daarna 65 jaar worden. Dit beteekent echter niet, dat na afloop van die drie jaren, ook de kosten van de nood voorziening een einde nemen. Immers degenen, die in het genot van een öuderdomsuit- keering zijn gesteld, behouden die ook na afloop van de vo renbedoelde drie jaren. Voorts zal voor degenen, die na af loop van die drie jaren 65 jaar worden, de overgangs regeling der definitieve voor ziening van toepassing zijn. Britten vertrekken. Van het totaal van 91.800 man Britsche en Britsch-Indi- sche troepen het hoogste aantal dat er geweest is dat in Februari j.l. in Neder-' landsch-Indië aanwezig was, bevinden zich momenteel nog 17.000 op Java en Sumatra. De laatste troepen die Java zullen verlaten, zullen op 28 dezer uit Batavia vertrekken. Dit zal 'n transport zijn van 1500 man. De laatste troepen, die Nederlandsch-Indië zullen verlaten, zullen Britsche een heden zrjn uit Padang. Deze zullen op 29 dezer vertrekken. TIJDENS HET DIRIGEEREN OVERLEDEN. De dirigent A. v d. Kolk van de Chr. Gem.' zangver- eeniglng „Hallelujah" is Maan dagavond bij een uitvoering in de kerk te Heusden onwel reworden en enkele oogen- •likken later overleden. Dorp in twee landen. AARLE Nassau Baarle Hertog! Wie kent niet den naam van dit eigen aardige half Nederlandsche, half Belgische dorp in Noord- Brabant dat den laatsten tijd zooveel van zich heeft doen spreken? Immers, wie Baarle Nassau zegt, zegt „shag". Want dit was en is ln het Belgische deel van het dorp, waar iedereen „in den handel" schijnt, te kust en te keur te koop. Geen wonder dan ook, dat Baarle zich steeds in de bij zondere belangstelling van smokkelaars en dergelijke lie den verheugt. Hoewel de vraag naar shag eenigszins schijnt te verminderen, zrjn er andere begeerenswaardige zaken waarvoor veel animo is. Wol en de breikatoen van vooroorlogsche kwaliteit, waar mee alle winkeltjes van boven tot onder volgepropt zitten, zijn zonder punten voor den prijs van respectievelijk 6 en 1,50 per knot te koop. Deze zijn, naast de hand- en theedoeken a 4,50, de mooie lappen stof, het .Commentaar" verdwijnt. Blijkens de memorie van antwoord in zake de begroo ting van Binnenlandsche Za ken wordt de vraag, of de uit gave van „Commentaar" dient te worden bestendigd, in het kader van het onderzoek naar de meest gewenschte organi satie van de regeeringsvoor- lichting nader onder oogen ge zien. Overwogen wordt de uit gave tegen Januari 1947 te be. eindigen. Posttarieyen brengen 18 millioen meer op. - Volgens de memorie van antwoord inzake de ,P.T.T.- -begrootlng zal naar raming van de verhoogde tarieven indien met alle factoren, waar onder de te verwachten te rugslag in den omvang van het postverkeer, rekening wordt gehouden een hoo- gere opbrengst van rond 18 millioen mogen worden ver wacht. Het bedrag, waartoe rechtstreeks door het publiek wordt bijgedragen mag op circa 14 millioen worden be groot. Het streven bly'ft overigens er op gericht de posttarieven, zoodra de omstandigheden dit zullen toelaten, te verlagen. Installatie van burgemeester J. D. Jansen van 's Heer Abtskerke. TOEWIJZINGEN ZONDER EFFECT Blokkeering noodig Hier en daar stagneert in Zeeland de wederop bouw. En dat niet om dat de paperassenwinkei niet in orde zou zijn, want die is in orde. En ook niet omdat de materiaal-toewijzingen niet zouden zijn, want die toewijzingen zijn Maar de menschen kloppen met de toewijzingen tever geefs aan bij de leveranciers, die blijkbaar een eigen sys teem volgen bij het afgeven van de materialen. In Terneuzen stagneert thans de woningbouw door gebrek aan hout. Wü vernemen voorts, dat verscheidene woningen in het eertijds geïnundeerde gebied van Zeeland bijna gereed zijn voor bewoning maar niet aangesloten' kunnen worden on liet electrisch net omdat er geen materiaal voor de binnen-Lnstallaties wordt afgegeven. aankoopvergunningen installatie-materiaal Het is wel teleurstellend voor degenen, die hun woning zouden betrekken of reeds hebben betrokken, dat deze omstandigheid zich thans voor doet en de teleurstelling is te grooter omdat het electrlci- teitsbedrijf wel beschikt over materiaal voor het aansluiten van de woningen. De voor het zgn aanwezig, maai* de instal lateurs kunnen het niet van de grossiers los krijgen. De vraag is nu: waar is dat materiaal gebleven, want wij moeten aannemen, dat uit Den Haag geen aankoopvergunnin gen afkomen, wanneer ook niet inderdaad bij den groot handel materiaal aanwezig is of zou moeten zgn. Met deze vraag staan wij midden in een probleem, dat in het bijzonder een afgelegen provincie als Zeeland raakt. De materialen- handelaren laten blgkbaar bij de verdeeling van hun voorra den de persoonlijke relaties wel eens meespreken en dan trekt degene, die het verst af woont, meestal aan het kort ste eind. Ook kan het niet an ders of er verdwijnt materiaal In de zwarte handel, zoodat de voorraden eerder uitgeput zijn, dan noodig is. Behalve met de narigheid van de geweldige paperassen winkei en de verfijnde financi eele controle uit Den Haag, zit Zeeland dus ook met de narig heid van de importeurs grossiers, die er eigen normen op na houden. Het Is dan ook begrijpe lijk, dat men in leidei weder-Jafibouw-kringen met verlangen uitziet naar een regeling, die een soe peler afgifte van materia len mogelyk maakt. Dat zou kunnen door een zeer eenvoudige overheidsmaatre gel. De regeering zou bij de toewijzing van materialen aan de importeurs en grossiers te gelijk een hoeveelheid materi aal voor de weder-opbouw-ge- bieden kunnen blokkeeren. Zeeland zou dan 'n vaste stock krijgen, waaruit het kan put ten en waarop „goede rela ties" en „zwarte handel" geen invloed kunnen uitoefenen. Maar welke oplossing men ook kiest, dit is zeker, dat de huidige toestand, waarbij im porteurs en grossiers het in de hand hebben 't wederopbouw- werk naar eigen inzicht te remmen, niet mag voortduren. SCHRIJVERS IN ONGENADE. Volgens èen bericht in de „Manchester Guardian" vinden de schrijvers M. Proust, He mingway en Remarque niet langer genade in Rusland moeten de Sovjet-schrijvers er Zich voor hoeden hen na te volgen. elastiek van 0,50 per meter, en de kousen 10,per paar) en corsetten, ln prijzen, varieerend van 33 tot 45, momenteel wel de meest ge vraagde artikelen. Wat de lappen wollen en andere stof fen betreft, deze zrjn heel dik wijls afkomstig uit Nederland sche fabrieken en langs offi- cieelen weg aan het buitenland verkocht om aan de zoo noo- dige deviezen ,te komen Eiken dag weer voeren o.a. de groote B.B.A -autobussen talrijke kooplustigen aan, die op Belgisch gebied halen^ wat in eigen land nog steeds niet voorradig is. In de vaak on aanzienlijke zaakjes wordt da gelijks voor honderden Neder landsche guldens omgezet. Was het eenigen tijd geleden nog noodig dat men eerst „dure" francs a 0,12 of 0,13 moest hebben om wat te kun nen bemachtigen francs tegen den vastgestelden koers van 0,06 had vanzelfspre kend geen enkele Belg over nu kan men njet het Neder landsche geld overal terecht. Baart het koopen dan ook geen moeilijkheden meer, voor den invoer naar ons land zijn deze des te grooter, omdat het z.g. aangeven van goederen bij de douane niet meer mo- gelrjk is. lederen dag contro leert een leger van ambtena ren de bussen en andere voer tuigen die de grens passeeren. Dit gebeurt zoo intensief, dat menige smokKelaar zijn waar eerder uit handen moet geven dan hem lief is en er inplaats van een zoet winstje te ma ken op de Nederlandsche zwarte markt, nog flink voor betalen moet bovendien. In het dorp zelf is het voor de kommiezen of marechaus- see's lastiger iemand te be keuren. Want staan de over treders op Belgisch grondge bied dan ziin ze voor den Nederlandscheü ambtenaar on bereikbaar en moet deze het werk overlaten aan de Bel gische beambte. En aangezien dikwijls de linkerkant van een straatje Hollandsch is, ter wijl de rechterhelft tot Baar le Hertog behoort, of omge keerd, hoeft zoo iemand, als hij een man-in-uniform ziet naderen, maar even over te steken, en hg is voor het mo ment gered. Zoo wonen ln dit gemoede lijke dorp Belgen en Neder landers vriendschappelijk door elkaar. En zij varen er wel ■brj dat hun dorp aan twee verschillende landen toebe hoort! ZUID-AMERIKAANSCHE SIGARETTEN. De voorwaarden, waarop de sigarenwinkeliers in staat worden gesteld de Zuid-Ame- rikaansche sigaretten aarn het Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten terug te zen den, zgn volgens het bëstuur van de vakgroep detailhandel ln tabak en tabaksfabricaten zoo onmogelijk en weinig practisch dat dit bestuur de leden heeft geadviseerd hier van geen gebruik te maken. Het bestuur deelt ons mede, dat het de sigarenwinkeliers opdfacht hèeft gegeven deze sigaretten gecombineerd met andere tabaksartikelen te bly- ven verkoopen. daar dit zijn inziens de eenige mogelijk heid is om uit de zwarte si- garettenmisère te geraken. De Basis-overeenkomst door P.N.l. geweigerd. De Partai Naslonal Indone- a heeft aan het republi- keinsch-Indonesische persbu reau Antara medegedeeld, dat de partgraad zich in een vol tallige partyzitting tegen de ontwerp-overeenkomst met Nederland heeft verklaard. Ministerraad over Indonesië. De ministerraad, waarin ook de commissie-generaal tegen woordig was en welke Donder dagochtend 9 uur is begon nen, werd na een pauze 's middags te S uur voortgezet. MILITAIR ULTIMATUM. Doorvoering wapenstilstand vóór of op 28 November. Terreur op Borneo. Uit Pontianak wordt ge meld door de legervoorlich- tingsdienst, dat de heer Her mans, controleur van Nanga Pinok, tezamen met een aan tal polltiemenschen, door ter roristen is ontvoerd, nadat, Nanga Pinok door een bende terroristen bezet was. Bij deze gelegenheid zijn 22 geweren verloren gegaan. Een militaire patrouille voerde hierop een actie uit, waarbij Nanga Pinok op deze bende heroverd werd. Hierbij vielen twintig dooden aan de zijde der terroristen Aan Ne derlandsche zijde géén verlie zen. Volgens het republïkeinsch- Indonesische persbureau An tara heeft radio Djogjakarta medegedeeld, dat lt. generaal Soedirman. opperbevelhebber van de T.R.I. op een perscon ferentie verklaard heeft, dat de opperbevelhebbers van de Nederlandsche strijdkrachten in West-Java en het district Semarang aan de Indonesi sche opperbevelhebbers een ultimatum hebben overhan digd, dat voor Semarang af- loopt op de 28e November en voor West-Java op de 27e November.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1