Zware nederlaag IN HUDDERSFIELD UIT DE PROVINCIE VOLOP GAS voor Oostburg en Zuidzande ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tholen Schouwen en Duiveland Zeeuwsche Si Inippers VOETBAL-GROOTMEESTERS GAVEN DE ORANJEPLOEG EEN LESJE. Doelpunten van Bergman en Smit. Onze speciale verslaggever' telefoneerde ons uit Hudders- field: Huddersfleld is een voetbal match zender weerga geweest helaas. Laat ons eerlijk zijn: ons elftal had niets in te bren gen. De Britten waren volko men meester van het terrein: •technisch weergajoos knap, snel en doortastend, voetbal kunstenaars van - de eerste soort. En de dag begon toch zoo goed, ondanks de regen! Gedurende de nacht waren honderdei» drijfnatte en ver moeide Nederlanders in Hud dersfleld aangekomen en zij vormden een ononderbroken processie naar de volle hotel» en vandaar naar 't Politiebu reau, waar de Bobbles er wer kelijk In slaagden allen op één na onderdak te brengen. En die Nederlander heeft in een oude spoorwegcoupé, op het station geslapen: onge makkelijk, maar droog! Het militaire element over- heerschte en het vormde wer kelijk nog een klein legioen Je hoorde Nederlandsch spre ken, waar je maar kwam in Huddersfield en de Hollanders zongen tegen de regen in. Tegen 12 uur liep Hudders field leeg naar het voetbal veld, waar geen vóór-wedstrijd werd gespeeld, geen vlaggen wapperden en waar het minia tuur-legioen zich dapper weer- de, toeterde en ratelde, met vlaggen zwaaide en kabaal maakte. Tweede Kamer Begrooting van oorlog goedgekeurd. VRIJSTELLING VAN ONDERWIJZERS. De minister deelde mede, dat voor het onderwijzend personeel de volgende maatsta ven worden aangelegd wat betreft het verleenen van vrij stellingen van militairen dienst: Van de onderofficieren en minderen worden de hoof den van scholen vrijgesteld. Van degenen, die officier zijn wordt niemand vrijgesteld. Voorts worden onderwijzers vrijgesteld, die, indien door hun opkomst het aantal over blijvende leerkrachten, inclu sief het hoofd en eventueele zieken, zou dalen tot vgftig procènt der normale bezetting of daarbeneden. Een maatregel is in voor bereiding om in den vervolge alle onderwijzers voor zoover zij geen officier zijn en voor zoover zij dertig jaar of ouder zijn, ook vrij te stellen. Als het een korporaal of soldaat betreft reeds indien hij 27 jaar is. Nadat met 59 tegen 9 stem men de motie van den heer Schoonenberg (C.P.N.) waarin den minister van oorlog in overweging werd gegeven "al le onderwijskrachten vrijstel ling van militairen dienst te verleenen. was verworpen, werden de begrootingen 1946 en 1947 van het Departement van Oorlog goedgekeurd. .(Te gen de C.P.N.) Marine-begrooting. Hierna werd begonnen met de behandeling van het hoofd stuk Marine. De heer Vorrink (P.v.d.A.) merkte t.a.v. de voorlichting aan de troepen in Indonesië op, dat als er politieke voor lichting gegeven moet worden, dit moet zijn die voorlichting, welke een uiteenzetting geeft van de regeeringspolitiek. Tenslotte vraagt hij de aan dacht voor de gepasporteerde marine. De heer Bruins Slot (A.R.) meende, dat de handhaving van het rijk te veel op de achtergrond en de handhaving der internationale rechtsorde te zeer op de voorgrond komt. Nadat nog enkele sprekers aan hst woord waren geweest, werd de vergadering'verdaagd. Bij de voorzetting van de de batten over de begrooting van marine vroeg de heer Roosjen (A.R.) of de minister bereid is te bevorderen, dat aan de ma rinemannen voorrang wordt verleend bij toewijzing van wo ningen; De heer Wagenaar (C.P.N.) betoogde, dat niet het Neder- landsche volk, maar het kolo niale kapitaal voor de oorlog belang had bij een sterke vloot voor ae verdediging van Indo nesië. Hij meende, dat er snel ler voortgang gemaakt zou zijn met het opruimen van bunkers en mijnen aan dc kust als er meer dan 674 Duitsche krijgsgevangenen ten behoeve van marine waren vastgehou den Maar wat klonk ons Wilhel mus zwak DE WEDSTRIJD. Dan de wedstrijd. Geen regen meer gelukkig, vel een modderig veld. Twintig minuten lang gaat alles goed, vooral dank zjj een paar meesterlijke reddingen van Kraak en zoowaar enkele goede Nederlandsche aanval len. Je kon het echter voelen; dat gaat mis! De Britten wa_ sterk op alle fronten en de catastrophe bleef dan ook niet uit Plotseling schoten de Engel- schen uit hun slof en begon nen zij er ernst van te maken Zij buitten hun schitterende techniek volledig uit. En weg was Holland. Weg zonder meer, dank zij een fa len van backs en spil, die de Engelschen niet konden hou den. Wanneer na 20 minuten v. <1 Linden te laat aanvalt, kogelt Lawson keihard in en één mi nuut later schiet hg tegen de lat. Na 24 min. geeft Finney voor en weer is het Lawson, die doelpunt. Carter maakt er dan 3—0 van, Mansion 40 en Lawson wandelt door alles heen en geeft Kraak weer geen kans: 50. Even een Nederlandsche op flikkering; Drager neemt een corner. De bal komt onver wacht bij Bergman en deze geeft Swift het nakijken De Engelsehe keeper werd kenne. lijk gehinderd door het Blitz- licht der fotografen, PENALTY GESTOFT. Weer een sensatie: Kraak loopt ver uit zyn doel, Man sion kopt hoog in en v. d. Lin den slaat met zijn handen de bal uit het doel. Onder doodsche stilte wordt de strafschop genomen, maar tot ieders verbazing schiet Lawson recht in de handen van Kraak. Eén seconde voor rust maakt Finney er 61 van en mis troostig schudden de Neder landers tijdens de rust hun hoofden boven hup kopje thee. Zg zijn bitter teleurgesteld. Na de rust nemen de Engel schen het Jcalmer op en weer duurt het twintig minuten voor er een goal valt. Het is Carter, die er 71 van maakt en als Lawson een vrije schop moet nemen even bulten het strafschopgebied, helpt het niet, dat de Nederlandsche jelers zich in een haag op- ellen.'De haag is geen haag en Lawson schiet er dwars door heen in het doel. HET BESTE MOMENT. De wedstrijd eindigt met het beste Nederlandsche moment van de dag als Wilkes vgf of tegenstanders passeert, prachtig doorgeeft naar Smit en deze een juweel van een doelpunt maakt (82). Een harde voetbalmatch met schitterende doelpunten en met als beste Nederlanders Kraak, Wilkes en Smit. De Hollanders gaan stille tjes naar huis en terecht, want een internationale voetbal uitslag als deze komt maar zelden voor. De Engelschen zijn voldaan, maar in de kleedkamer der Nederlanders heerscht het te gendeel van e6n juichende stemming Het kan ook niet anders. De onzen waren de zwaksten... En het miniatuur legioen zwijgt en druipt af als het wa re met bebloede koppen! De nieuwe bonnen. Ie helft 13e periode 24 Nov. t.m. 8 Dec. Bonkaarten HA, KB, KC 612 strook 3. Suikerwerk: 49-4 alg. 100 gr. Zachte zeep: 49-5 alg. 250 gr. Bonkaarten KD, KE 613 strook 3. Suikerwerk: 50-7 alg 100 gr. Zachte zeep: 50-3D res.: 250 gr. 50-3E res.: 500 gr. Tabakskaarten. Tabakskaart: T 60: 2 rantsoe nen (w.v. minstens één rantsoen Z.Am. cig.) PETROLEUMBONNEN. Zg, die in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden of verlichting kunnen gedurende de maand December op de bonnen A 05, A 06, A 07 en A 08 van de kaart UA 611 vier liter, op de bonnen B 03 en B 04 van de kaart UB 611: vier liter, op de bon C 02 van de kaart ÜC 611: vier liter en op de bonnen D 04 en D 05 van de kaart UD 611: vijf liter pe troleum koopen. Protest tegen opheffing van stations. In verband met de geruch ten, die loopen i.z. opheffing stations Lewedorp en 's-Heer Arendskerke, voor wat betreft personenvervoer, werd door B en W. van 's-Heer Arendsker ke een adres tot de Nederl. Spoorwegen gericht met hét verzoek hier niet toe over te gaan, dit in verband met het feit, dat velen hierdoor gedu peerd zouden worden. Het bus- materiaal dat op de lijn Goes- Mlddelburg wordt gebruikt, is nog onvoldoende zoodat niet ale reizigers mee kunnen Voorts hebben de bussen geen aansluiting op de eerste, tweede en laatste trein uit Goes, richting Roosendaal. Reizigers uit Lewedorp, 's-H. Arendskerke en Nieuwdorp beschikken dan niet over een vervoermiddel om de trein te bereiken. Aan de Kamer van Koop handel Is gevraagd aan 'dit adres adhaesie te betuigen. Minister Schagen van Leeu. wen verklaarde liet een groote eer te achten hier getuigenis te mogen afleggen van de bij zondere wgze, waarop het ma rinepersoneel, van hoog tot laag, gedurende de oorlog zich van zijn plicht heeft gekweten. Tevens gewaagde hij met groote lof van de roemrgke daden van he personeel der koopvaardij. De Duitsche krijgsgevange nen, waarover gesproken is, zijn door de geallieerde leiding beschikbaar gesteld, onder de Duitschers bestaat ifr veel ani mo om aan deze dienst deel te nemen. Nieuwe gashouder in gebruik. Het was Woensdag een be langrijke dag voor Oostburg. Belangrijk en verheugend, speciaal voor de huisvrouwen van Oostburg en Zuidzande, omdat de gasfabriek thans weer dag en nacht gas kan leveren. Vroolijk wapperde on ze driekleur op het dak van de nieuwe gashouder, die een inhoud van 500 M3 heeft. Wie na de bevrijding de gas fabriek heeft gezien, zal zich een voorstelling kunen maken van de moeilijkheden waarmee dit bedrijf te kampen heeft gehad. De fabriek grooten- deels verniéld, ge gashouder in stukken gereten, machines met kogelgaten doorboord enz. Van gaslevering was toen voorloopig geen sprake. Daar bij waren de gasleidingen in de gemeenten Oostburg en Zuidzande op vele plaatsen vernield, zoodat het een ho- pelooze taak geleek, om dit bedrijf weer op gang te bren gen. Moeilijkheden zgn er om overwonnen te worden. Dit was ook het devies van den heer L. J Metz, uit Sap- pemeer, exploitant van de gas fabriek, die met man en macht aan het werk ging voor het voorloopig herstel. Machines en leidingen werden vernieuwd of hersteld, een kleine gashouder werd naar Oostburg gebracht en na ver loop van tijd kon weer gas worden geproduceerd, welis waar niet in onbeperkte mate en ook niet altijd van de bes te kwaliteit, doch er was gas en dat was in dien tijd van zeer groote beteekenis. Er is het laatste jaar veel gemopperd op de gasfabriek, speciaal door de huisvrouwen, als het eten niet op tijd ge reed kon zijn wegens gebrek aan gas. als het gas, meestal juist tegen 12 uiir, verstek liet gaan en ook, wanneer in plaats van gas, lucht uit de leiding stroomde. WERK ONDER HOOG SPANNING. Inderdaad, het was niet prettig, maar 'aande gasfa briek werkte men onder hoog spanning om daarin verbete ring te brengen. Een geheel nieuwe gashouder kon niet worden geleverd, daarvoor waren er geen materialen, doch het gelukte den exploi tant een gashouder over te nemen in Hellevoetsluis. Het heeft ettelijke maanden geduurd om de gashouder in bedrgf te stellen, waarbij het gebrek aan arbeidskrachten een doorslaggevende rol speel- de. Het grondwerk is grooten- deels door geïnterneerden ver richt en op deze wg'ze is de zaak toch voor elkaar geko men. De inbedrijfstelling is niet geheel onopgemerkt voorbij gegaan. Daarbij waren aanwezig burgemeester Hoekzema van Oostburg met de wethouders v. Kampen en Modde, de ge meente-secretaris de heer Bril en het raadslid D'Hondt; bur gemeester Vermet van Zuid zande met den heer Everwrjn en den directeur van den Centralen Dienst, den heer Zuijdweg. Op verzoek van den heer Metz, heeft burgemeester Hoekzema de gashouder in be drijf gesteld, waarbij hg, mens de ingezetenen van Oostburg en Zuidzande, den exploitant dank bracht voor de vele offers, die gebracht zijn om beide gemeenten weer dag en nacht van gas te voorzien. Het gezelschap bezichtigde daarna de fabriek, die nog duidelijk de sporen vertoonde van de groote vernielingen en die nog zeer improvisorisch is hersteld. De heer Metz gaf de verze kering dat alles zal worden gedaan om het bedrgf weer geheel te herstellen en te ver nieuwen. Het gezelschap vereenigde zich daarna aan een koffie maaltijd, waar wethouder van Kampen er op wees, dat alleen door aanpakken wat bereikt kan worden en niet door kan keren. Wat hier aan deze gasfa briek is bereikt, is daarvan zeker een mooi voorbeeld. YOEGO SLAVIC VERSTERKT ZIJN GRENSTROEPEN. Door de Yoego Slavische Regeering Is officieel aan den Grieksehen gezant te Belgra do medegedeeld, dat dc strijd krachten aan de grens ver sterkt worden in verband met de terreur, welke in Grieken land zou heerschen en met het groote aantal vluchtelingen dat zou trachten over de grens te komen. De winterregeling voor de wederopbouw. De gezamenlijke contact commissies van Walcheren hebben in een te Vlissingen gehouden vergadering besloten onderstaande protestresolutie ter kennis van den minister van sociale zaken en weder opbouw te brengen: „De bouwvakarbeiders, werkzaam in den wederop bouw op Walcheren, in ver gadering bijeen in de Schelde- hal te Vlissingen, op Dinsdag 26 November, protesteeren tegen het niet-intrekken van de winterregeling voor den wederopbouw. Voorts wijzen zg er op, dat het vervoer per en de verwar ming van de ex tra-» treinen nog veel te wenschen overlaat. Zij spreken daarom de wensch uit, dat de regeering hen alsnog in staat zal stel len zonder loonderving iedere week des Vrijdags de thuis reis te maken. Tevens, dat er een voldoende dantal wagens aan de extra-treinen wordt toegevoegd, zoodat alle arbei ders een zitplaats hebben en ook voor behoorlijke verwar ming van deze treinen wordt gezorgd". Rattenbestrijding op Tholen. Op initiatief van ir. M. A. Geuze te Poortvliet, voorzitter van de Zeeuwsche Landbcuw- maatschappij, is, met mede werking van de Plantenziek- tenkundige dienst te Wagenin- gen, besloten over te gaan tot een algeheele ratten- en mui- zenbestrijding op het eiland Tholgn, waarbij de mogelijkheid is geschapen, deze verdelging door de inwoners zelf te doen geschieden Het ligt dan in de bedoeling om huis aan huis en op elke boerderij pakjes vergiftigd brood rond te brengen. In verband met het klaar maken van deze pakjes brood, worden door de bestrijdings- commissle vrijwilligers opge roepen, die zich dan hiertoe kunnen opgeven bij den bur gemeester hunner woonplaats. Koudekerke in 1947 geautomatiseerd Ondanks alle moeilgkheden heeft de P.T.T. reeds geruimen tijd de verdere automatiseering van het telefoonnet ter hand genomen. Dit jaar werden reeds 6 nieuwe centrales in jebruik genomen. Het ligt nu n de bedoeling der P.T.T. in de loop van 1947 ook Kcude- kerke te automatiseeren. JAARVERSLAG STOOMTRAM WALCHEREN. Uit het verslag van de N.V. Stoomtram Walcheren oVer het boekjaar 1945 blijkt, dat de totale exploitatiekosten 100.189.91 hebben bedragen. Het totaal der ontvangsten bedroeg 127.633,23 Het batig saldo- werd gebracht onder het hoofd afschrijvingsrekening autobussen en vrachtauto's, waardoor het saldo dezer reke ning 41.273 71 werd winkeljuffr., huishoudelijk per soneel. Zuid-Beveland: meubelma ker, schoenmakers, smeden, auto-monteurs, bakkers, kan toorbedienden, bouwk. opz k .ister, wascherij-personeel, huishoudelgk personeel. Tliolcn: geen' aanvragen. Schouwen- a en Duiveland schoenmaker, wagenmaker, stoker, leerl. monteur, leerl. fitter, leerl, kellner, verpleeg sters, kamermeisjes voor ho tel (Intern, goed loon). Zeeuwsch-Vlaanderen: let- ^-_-tter, meubelmakers, stof feerders, bankwerkers, lood gieters, monteurs, smeden, hotelkok, kantoorbed., apoth. ass.. kansters, naaisters, was- schergpers., textielarb., huish. personeel. Het Gewestel Arbeidsbureau te Middelburg heeft bijkanto ren te Vlissingen, Goes, Krui- ningen, Tholen, Zierikzee, Temeuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Schoondijke AANBESTEDING. Bij een vorige week in Schoondijke gehouden open bare aanbesteding voor het uitvoeren van rioleerings- en bfestratingswerkzaamheden bij 14 noodwoningen werd inge schreven als volgt: L. G. J. v. d. Ven en M. Wandel 6682,Panagro 7268,—; W. en M. de Box 9150,—; P. Mollet 9400,—. Axel TOONDAG. Op het concoursterrein te Axel is Woensdag door de Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers een geslaagde toon- dag en keuring gehouden van 18 maanden merries en heng sten. Speciaal in de klasse mer ries, kleine maat, waren pracht exemplaren aanwezig, doch ook de groote maat was van beste kwaliteit. Ook de hengsten (kleine en groote maat) waren van goede kwa liteit met extra kopnummers. In totaal waren een kleine 100 paarden aangevoerd. Kampioen-hengst werd Orange van Zuiddorpe van M. A. B. Puijlaert te Zuid- dorpe en kampioen merrie, Flora van D. Dekker te Axel. De jury bestond uit de hee- ren A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat, Corn, van Hoeve, Groede, Abr. Vermeulen, IJzendijke en J. van 't West einde, Nieuwdorp. Op het terrein waren ook aanwezig de heer L. A. Boom, algemeen secretaris van het Ned. Trekpaard en de heer A. Cappon, secretaris van de afd. Zeeland. IJzendijke RAADSVERGADERING. Woensdagmorgen kwam cj,e raad van IJzendijke bgeen. Benoemd Werd tot hoofd van de Openbare Lagere School de heer J. Struys, onderwijzer te Roosendaal. Een der raadsleden protes teerde tegen het feit, dat aan een Openbare Lagere School >lieke hoofdonderwijzer was ben9emd. Het grootste Kathol! •Arbeidsbemiddeling. Bij het Gewestelijk Arbeids. bureau te Middelburg stonden op 23 November ingeschreven 659 (34) personen, van wie er 362 in de D.U.'W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 23 November wer den 449 (16) personen ge plaatst. Het aantal overgeble ven aanvragen bedroeg 764 (250). De tusschen haakjes ge plaatste cijfers hebben .be trekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcherenschoenmaker, metaalbewerkers, mag. be dienden, pakhuisknechten, kellner, bewakingspersoneel, mach-stiksters, naaisters, Noodregeling ouderdomsvoorziening. WETSONTWERP INGEDIEND. Verschenen Is het wetsont werp noodregeling'ouderdoms voorziening. De voorziening bedoeld voor ieder, wiens financieele omstandigheden dit noodig maken. Dc gemeenten worden inge deeld in drie klassen, in welke het maximum inkomen, waar bij een uitkeering kan worden gegeven, voor gehuwden wordt ■esteld op resp. 1375, 1225,en 1075,voor ongehuwden 875,775, en 675,per jaar. Voor gehuwden bedragen hierbij de maximum-ultkeerin- gen resp. 78,70,en 61,per maand, voor on gehuwden resp. 44,39, en 35,—. Deze maxima worden alleen gegeven indien het inkcunen minder dan 50,— per jaar bedraagt. Anders wordt onge veer de helft van het inkomen ln mindering gebracht. Om in aanmerking te ko men, moet men zes jaar in Nederland, Indonesië, Surina me of Curasao hebben ge woond en mag men geen eigen nering, ambacht of beroep uitoefenen. De kosten van deze voorzie ning worden op 150 200 milliocn gld. per jaar geraama. TEGEN DE BASIS-OVEREENKOMST. Een negental vooraanstaande Nederlanders militairen en burgers heeft een oproep tot het Ned. volk gericht, waarin zrj zich uitspreken te gen de door de Commissie- Generaal voorgestelde over eenkomst. met de Indonesiërs (Dc zitting duurt voort) en betoogèn, dat de C.-G, haar bevoegdheden zou hebben overschreden. Zg roepen het Ned. volk op tot ondubbelzinnige afkeuring van het gevoerde beleid en tot bezinning op de zelfstandig heid der overzeesche rijksdee- len binnen het Koninkrijk. DE SPOORBRUG BIJ MOOK Op 14 December zal de spoorbrug over de Maas bij Mook officieel in gebruik ge nomen worden en van 16 De cember af zullen er dagelijks in beide richtingen weer zeven treinen tusschen Nijmegen en Venlo rijden. Vliegramp in Costa Rica. Bij een» vliegtuigongeval ln het bergland van Costa Rica hebben 22 personen, onder wie twee leden van de bemanning de dood gevonden. 14 honderdjarigen in België. België mag zich op het oogenblik in liet bezit van niet minder dan 14 honderdjarigen verheugen, o.w. slechts twee mannen. De Belgische regee ring heeft besloten aan deze oudjes voor de winter een speciaal rantsoen van 5 hecto liter steenkool toe te kennen. Dé oudste dezer honderdja rigen is de weduwe 'Catharina Dalcq, die de leeftijd van 106 jaren heeft bereikt. Deze kras se dame wilde met alle geweld nog haar stem uitbrengen tij dens de laatste gemeenteraads verkiezing en toonde zich zeer teleurgesteld toen de dokter haar dit verbood. Op 5 December zal de Amsterdamsche Bank de dag herdenken waarop zij 75 jaar geleden werd opgericht. Britsche marine ontruimde Alexandrië. De Britsche Admiraliteit deelt mede, dat het geheele Britsche marinepersoneel, met uitzondering van 3 4 man, de Britsche marinebasis te Alexandrië in Egypte heeft ontruimd. Deze laatsten blij ven achter als personeel van het telegraafstation. Ook de oorlogsschepen, uit- ruisting en installaties van Engeland zijn uit de stad te ruggetrokken. De ontruiming is een van de laatste phases van de uitvoe ring der op 7 Mei bekend ge maakte regeling tusschen Egypte en Engeland. De marinebasis is naar Mal ta verplaatst. Thorez wil direct premier worden. Het centrale comité der Comm. Partij in Frankrijk, eischt het premierschap thans imiddellijk voor Thorez op. De anaere partgen houden zich vast aan het plan om Bidault tot dc presidentsver kiezingen in Januari aan het bewind te laten. Rapporten over de troepensterkte gevraagd. In de politieke commissie der Ver. Naties is besloten de leden uit te noodigen op 15 Dec. a.s. een rapport in te dienen over het aantai troe pen in binnen- en buitenland. Geheim Duitsch leger? Raido Moskou heeft een be richt aangehaald uit de .,Prawda", waarin wordt be weerd, dat Engeland bezig is een geheim Duitsch leger, ge naamd de „Schwartse Reichs- wehr", op te richten. De mijnwerkersstaking in Amerika. GEHEIME ONDERHAN DELINGEN? Het proces tegen den leider van de Amerikaansche mijn werkersbonden, John Lewis, is Woensdagmiddag begonnen. Het optreden van de advoca ten wekte het vermoeden, dat deze de procedure trachten te rekken. Inmiddels doet de Invloed van de staking zich reeds op verschillend gebied gevoelen, o.m, in de bietsuiker-industrie. Ook de levensmiddelen-voor ziening dreigt in de war te geraken, terwijl vele gemeen ten nog over kolen voor twee weken beschikken. Volgens geruchten zouden geheime onderhandelingen worden gevoerd om tot een oplossing van het conflict te knien. Officieel is hiervan echter niets bekend. Britsche troepen met stokken ontvangen. Joodsche emigranten, aan boord van het 2000 ton me tende scbip „Lotsjïta", dat Dinsdagmiddag in de haven van Haifa is aangekomen, heb ben Britsche troepen, die'-aan boord van liet schip tracht, ten te komen, met een hagel bui van blikken en stokken verdreven. Vier salvo's uit machine geweren werden over de hoof den der emigranten afgevuurd. Joodsche leiders te Haifa hebben voor de uit 60.000 zie len bestaande Joodsche ge meenschap een staking van 90 minuten afgekondigd, als protest tegen de weigering om passagiers van de „Lots- jita" te laten debarkeeren. NIWIN-ACTIE Voor de militairen in Indië, die de intieme sfeer van de feestdagen moeten mis sen, wordt door de Niwin een actie georganiseerd tot inza. meling van boeken, tijdschrif ten, gezelschapsspelen enz. Door het Roode Kruis zal deze inzameling op 5, 6 en 7 Dec. a.s. in alle gemeenten van het eiland Tholen wor den gehouden.., Scherpenisse HUISSLACHTINGEN. T^ Scherpenisse is weder- om voor één jaar ontheffing verleend op de keuring voor huissl achtingen St. Maartensdijk RAADSVERGADERING. De raad van St. Maartens dijk kwam Dinsdagavond ir spoedeischende vergadering Dijeen. Een verzoek was binnenge komen van A. N. van aen Hoek, om het pakhuis aan de Westvest in huur bij de ge meente van het Beheersinsti tuut^ te mogen onderhuren, daar hij geen andere gelegen heid kon vinden zijn land bouwproducten onder te bren gen en te sorteeren voor de export naar Engeland. Met algemeene stemmen werd besloten het pakhuis aan van den Hoek' in ge bruik te geven. Verder was een verzoek binnengekomen van mej. J. F. C. Sanderse, hoofd der 'ge. meente-bewaarschool om haar ontslag te verleenen wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Met algemeene stemmen werd besloten dit ontslag te verleenen per 1 Januari 1947. Ouwerkerk CONSUMENTENKREDIET. De heer C. P. Kuyper gaf Dinsdagavond in café Vijver berg te Ouwerkerk een uit eenzetting over het consumen- tencrediet. Hij wees erop. dat men deze regeling niet als armenzorg moet beschouwen, maar als hulpverleening. Ook werd de samenstelling van de districtsraad toege licht. De heer J. M. van Baal, kaper te Schoondijke, slaagde dezer dagen bij een gehouden examen voor medisch-schoon- heidsspeclalist. Een inzameling voor de Stichting „Kinderzorg" te Middelburg heeft te Ouwer kerk 1050 kg. aardappelen en 650 kg. groenten opgebracht. De Oogstcollecte heeft te Ouwerkerk 433,87 opge bracht. Bij dé Ned. Herv. kerk te St. Annaland werden tot notabel herkozen de heeren D. J. Dugzer, J. L. Goedege- biiure en J. van Luijk Azn. De ccmmies-dienstgeleider der belastingen de heer F. van Twist te St. Maartensdijk, ls overgeplaatst in gelijke func tie naar IJzendijke. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd tot deskundige £ot het doen van de schatting van de grenden in de calamiteuze polders Mar- garetha, Kleine Huissens en Eendragt den heer S. A. N. v. Oeveren te Wolphaartsdjjk aantal kinderen is van protes- tantsche ouders. Tot onderwijzer aan de zelf de school werd benoemd de heer P. Brakman te Sluiskil, met algemeene stemmen. Aan de R.K. bijzondere school werden de noodige gel den beschikbaar gesteld voor noodvoorziening. Aan het gemeentepersoneel werd een opbouwtoelage ver- lend van 20 met een min. van ƒ100 tot een max. van 400. Bij de rondvraag werd ge wezen op de slechte toestand van de wegen en de bestrating De voorzitter verklaarde, dat hier ingegrepen zal worden. Costuumpje van pastelblau we wollen stof. De zware bontrand aan den mantel hangt in, een soort sleepmodel. Eerste Kamer U.N.E.S.C.O.-statuut goedgekeurd. In de vergadering van de Eerste Kamer was Woensdag aan de orde de goedkeuring van het statuut van de organi satie der Ver. Naties voor On derwijs, Wetenschap en Cul tuur, de U.N.E.S.C.O. De heer Anema '(a.r.) ont wikkelde eenige bezwaren te- jen de preambule vin het sta_ ;uut, die gespeend is van alle realiteitsbesef. Voorts lijdt zrj aan deerlijke overschatting van het intellectueele element in de bevordering van de vrede De heer Schneider (K.V.P.) had eveneens bezwaar tegen de preambule, die niet de naam van God noemt. Er is ook geen vaste grondslag aangenomen voor beschaving en gerechtig heid Minister Gielen gaf toe, c t de preamble eenzijdig is. Maar het lgkt spr. overdreven om te zeggen dat zij gespeend is van realiteitsbesef. De in vloed der kerken dient sterk te worden aangewakkerd. Het ontwerp werd goedge keurd met 31 tegen 1 stem (die van den heer Schneider). MAG. „DE MAGNEET" NIEUWE MODELLEN... vindt U in het nieuwe BREISTERBOEK. 2e deel. Profiteert hiervan, H. JOOSSE, Lange Vorststraat 53, Goes. Telefoon 2486. (lngezmuUn tnededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10