De Ruilverkaveling Vóór de wedstrijd in Huddersfïeld Oranjeploeg werd verpletterd UIT DE PROVINCIE W.A.-man smokkelde gouden tientjes Matcrieele oorlogsschade Tholen is op komsi iqoja?* Waarom zoover de provincie in Onze speciale verslaggever telefoneerde ons Woensdag morgen uit Huddersfield: Goed anderhalf uur en een K.L.M.-Dakota brengt je van Schiphol naar Londen. Maar de Britten zijn op de onzalige inval gekomen om hun eerste officieele landenwedstrijd na de oorlog tegen een ploeg van het vasteland in een provin ciestad te spelen, midden in het groote industriegebied. Dus heb je dik vijf en als je pech hebt zelfs zes uur noodig om de plaats van be stemming te bereiken. En daar sta je dan in een stad met totaal onvoldoende hotel-accommodatie, in 'n mis troostig neersijpelende regen. En je moet op zoek naar on derdak. Drie tot vier maal stoot je je hoofd. Als er geen Amerikaan op de goede ge dachte was gekomen zijn ka mer af te bestellen, zou ik misschien nog loopen te zoe ken. Wy staan in Engeland te hoek als de beste bondgenoo- ten. Maar was het nu werke lijk noodig om de weinige Nederlanders, die de wedstrijd bezoeken, zoover de provincie in te sturen? Men ontvangt zijn beste vrienden toch niet in een achterkamer? In Huddersfield krijg je heimwee naar Londen! Intusschen stroomt de stad vol. Alles draait hier om de komende wedstrijd. Alle hotels zijn propvol en van uur tot uur brengt de trein nieuwe bezoekers aan. Je hoort een- voudig over niets anders pra ten. OP HET VELD. Het terrein? Dat doet een beetje provin ciaal aan en herinnert in geen enkel opzicht aan Wembley, Amsterdam of Rotterdam. Of laat ons zeggen aan Brussel of Antwerpen 55.000 man" kunnen er op, maar slechts 5000 krijgen een zitplaats. Alle plaatsen zijn echter uitverkocht en aan stemming zal het dus wel niet ontbreken. Toen ik het veld bezocht, kwam ook de Oranjeploeg, vol moed en vast besloten al les op alles te zetten en te vechten tot het uiterste. Het elftal had een prettige overtocht, alleen op het laatst stak een storm op, waardoor er nog al wat luchtzieken wa ren. Allen verkeeren nu weer in blakende welstand. BLOEMBOLLEN EN BIEFSTUK. De voetballers hadden bloembollen meegenomen voor hun gastheeren, maar die liet de douane niet door. Wèl de 40 pond onvervaischte bief stuk, een cadeautje van de Amsterdamsche slagers, die kennelijk bezorgd waren voor de inwendige mensch van ons elftal. Deze biefstuk is Maan dagavond te Harrogate, waar de ploeg logeert, feestelijk ver orberd. DE TEGENSTANDERS. Die Engelsche tegenstan ders! De doelverdediger Frank Swift is een reus van een ke rel, oorspronkelijk visscher van beroep, thans caféhouder te Manchester, een van de beste doelverdedigers, die En geland ooit heeft gehad. Scott en Hardwick, de beide backs, hebben een reputatie op te houden, Scott als de snelste back van Engeland, Hardwick, die vroeger mlcL- voor was, als de man, die de vijandelijke voorhoede altijd volkomen „door" heeft. Het indrukwekkendst is ech ter de voorhoede. Tom Fin ney, de rechtsbuiten, loodgie ter van beroep, is beroemd om zijn feilloos aangeven, de rechtsbinnèn Carter, die reeds in 1927 international was, be schikt over een moordend schot. Tom Lawton is de grootste midvoor van de thans levende generatie en zijn club Chelsea betaalde voor hem niet minder dan 110.000, De linksbinnen Mannion maak te tegen Ierland, toen Law ton afdoende werd gescha duwd, niet minder dan drie ;oals. En ook de linksbuiten jangton is van hetzelfde for maat. Nooit had Engeland een zoo goed ingespeelde internationa le ploeg. 82 nederlaag te Huddersfield De wedstrijd tegen Engeland is voor het Nederlandsch elf tal op een zware nederlaag uitgeloopen. Met niet minder dan 8—2 moest de Oranje- mannen het onderspit delven. In de eerste helft was En geland sterk in de aanval. Na 21 minuten begon de doelpun- tenregen; binnen 13 minuten wisten achtereenvolgens Law ton (2 x), Carter, Mannion en weer Lawton de stand op 50 voor Engeand te bren gen. Een zeker schijnend zes de doelpunt werd voorkomen, toen Kraak op prachtige wij- ze een strafschop stopte. 5 minuten voor de rust maakte Bergman het eerste Neder- landsche tegenpunt. Eén mi nuut voor de rust bracht Finmey door een fout van Kraak de stand op 61. In de tweede helft wisten de Ëngelschen opnieuw driemaal te doelpunten, zoodat ongeveer tien minuten voor het einde de stand 81 was. Op fraaie wy- ze wist daarna Wilkes de ach terstand nog tot 82 te ver kleinen. In onze volgende editie ge ven wij van deze wedstrijd een uitgebreider verslag van onzen specialen verslaggever -uit Huddersfield. Publiek bedreigde de politie. Een politieagent sommeerde j de Blauwpoortsbrug te Lelden tot driemaal toe tever geefs eenlge personen, die zich in een portiek ophielden, tot doorloopen. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, ging hij over tot arrestatie van zeke ren C. V. Z. Een vijftiental omstanders koos daarop par tij voor den arrestant en nam zulk een dreigende houding aan, dat de agent zich ge noodzaakt zag van zijn revol ver gebruik te maken. Daar bij werd de 20-jarige J. A. v. d. H. in zijn rechterknie ge troffen. ZIJ STEMDEN! Toen de stembussen voor den dag werden ge haald voor de jongste verkiezingen in Berlijn, bleken sommige nog propvol te zitten met stembiljetten voor de Anschluss-verklezing van 1938. Niemand had de moeite genomen ze te tellen. („Reynolds News") Schermerhorn en de Boer aangekomen. Dinsdagavond zyn ook prof, Schermerhorn en de heer de Boer per Skymaster op Schip hol aangekomen. Evenals de heer van Poll, weigerden beiden eenige ver klaring omtrent de overeen komst in Indonesië af te leg gen. Bij Semarang nog geen pais en vrede. In de omgeving van Sema rang is de toestand nog zeer verward. Volgens een commu niqué van den Ned. comman dant heeft de Indonesische commandant in dit gebied niet geantwoord op een brief, waarin om contact werd ge vraagd. Een demarcatielijn wordt toch noodzakelijk ge acht. De Indonesiërs hebben nu tot 28 November gelegen heid zich uit het aangegeven gebied terug te trekken. Daarna zal eventueel tot actie worden overgegaan. Ook zouden de Indonesiërs hier misbruik maken van de witte vlag. In het vervolg zal in dergelijke gevallen worden geschoten. Betalingen voor de V.A.R.A. gestaakt. Met ingang van Maandag heeft het bestuur van de stich ting „Radio Nederland in Overgangstijd" ook de betalin gen voor losse medewerkers aan de V.A.R.A gestaakt, zoo als ook reeds eenige weken ge leden met de A.V.R.O. het ge val is. De V.A.R.A. zal haar uit zendingen normaal voortzetten en de benoodlgde geldèn uit eigen fondsen putten, in af wachting van de op handen zijnde reorganisatie van het radiobestel. Egyptische delegatie ontbonden. Volgens het Kon. besluit is de Egyptische delegatie ont bonden, omdat de meerderheid der leden te kennen heeft ge geven, de ontwerpovereen komst niet te kunnen aanvaar den. Het besluit Is genomen op voorstel van den Egypti- schen Eersten Minister en in overleg met het kabinet. De Egyptische Kamer heeft een motie van vertrouwen In de Regeering aangenomen, waardoor het voortzetten van de onderhandelingen met En geland werd goedgekeurd. VIER JAAR VOOR TONY KESSLER Het tribunaal te Utrecht heeft de oud-internationaal voeballer Tony Kessler, tijdens de oorlog adjudant van Mus- sert, veroordeeld tot 4 jaar interneering, verbeurdverkla ring van zijn vermegen tot f 50.000 en ontzetting uit de rechten. De brug over de Eendracht. De A.N.W.B. verneemt van bevoegde zijde, dat de brug over de Eendracht ver moedelijk in de eerste helft van 1947 weer voor het ver keer zal worden geopend. Daardoor zal het eiland Tho- len dan weer uit zijn isolement worden verlost. Schortenbont yoor Zeeland Voor het eerst na de bevrij ding zal binnenkort een groo te partij katoen, zoogenaamd „schortenbont", ter beschik king gesteld worden van de manufacturiers In Zeeland, be stemd voor de vrouwen in kleederdracht In die provincie, voor wie tot dusver weinig te koop was. Aannemers over de arbeids- voorwaarden. De aannemers, werkzaam in West-Zeeuwsch Vlaande ren, zijn dezer dagen in Oost burg in vergadering bijeen ge weest. Besloten werd, dat con tact met de regeering zal worden opgenomen om bepaal de voorschriften op het gebied der prestatie-gelden in betere banen te leiden. De provinci ale- en streekbureaux waren van oordeel, dat voor de 10 7' extra geen prestatie wordt geleverd. Ook gedurende de winter maanden zullen de werktijden minder dan 45 uur tot dit aantal door den aannemer worden bijgepast. Ook over dit punt zullen echter bespre kingen met de regeering vol gen. Voor deze vergadering be stond van aannemerszijde groote belangstelling. WEDEROPBOLW- ARBEIDERS. Het gewestelijk arbeidsbu reau te Middelburg vestigt er onze aandacht op, dat het A. N.P.-bericht inzake bijbetaling van een contractueel loon aan reisarbelders, die voor de we deropbouw in Zeeland werken, reeds sinds 8 October 1945 plaats heeft en dat dit bericht dus geen nieuwe gezichtspun ten opent. DE GLASACTIE. Het Dagblad voor Midden- en Oost-Brabant komt met het bericht, dat een partij jlas afkomstig van de glasac- 'ie Doorn, in Zeeland gewei gerd zou zijn en dat dit glas nu naar Heusden was gestuurd De verklaring van dit raad sel is eenvoudig. De glasactie van „Ruiten troef" is een schitterende actie en Zeeland weigert geen brokje glas, maarde leiders van de actie hebben de zorg voor Zee land aan bepaalde steden toe vertrouwd. Zoo wordt bijvoor beeld heel Walcheren van noodglas voorzien door Am sterdam. Andere steden sturen hun glas naar andere noodge- bieden. Doorn stuurt het nu naar Heusden. Niet omdat Zeeland het weigert, want Zee land zou het wel kunnen ge bruiken, maarer wordt voor Zeeland gezorgd en dat mogen we nu wel even rustig afwachten, KATH. VOLKSPARTIJ De Kath. Volkspartij hield Zaterdag in Goes een verga dering. Na een uitgebreide discussie over het bestuurs beleid t.a.v. de proefstemmlng, werd Mr. Mes met 30 van de 37 stemmen als voorzitter ge kozen. Verschillende bestuurs voorstellen werden besproken. Mr. Mes dèelde mede om ge zondheidsredenen te moeten aftreden als Kamerlid. Over leg zal worden gepleegd t.a.v. de opvolging. Indien de heer A. Lockefeer Kamerlid zou worden, zou hij het lidmaat schap van Ged Staten moe ten neerleggen." DAMKAMPIOENSCHAP IN ZEELAND. De laatst gespeelde partijen van de voorwedstrijden om het pers. damkampioenschap van Zeeland hadden tot uitslag: A. v. SorgeF. v. d. Boom gaard 20: M. C. Deurloo C. de Schipper 20; F v. d. Boomgaard—C. de Schipper 20; A. v. SorgeA. van Oosten 20; J. Strooband Sr. E. A. Schuitema 20; O. ScherpP. Hoogstrate 11; F. BrandenburgF. P. den Hertog 11; P. Hoogstrate A. M. Geluk 1—1; A. W. Kaat—M. J. v. d. Weele 2—0. Deze week wordt de laatste ronde gespeeld, waarvan en kele partijen nog van belang zijn voor de bezetting van de eerste plaatsen. Tholen ERNSTIG ONGa- AL. De landbouwer P Verduit uit de Razernijpolder onder Tholen, had Zondagmiddag het ongeluk van een ladder te vallen, waarbij hij met zijn hoofd en rug op een bieten snijmachine terecht kwam. Hij liep een zware hersen schudding en een schedelbasis- fractuur op. Scherpenisse AANRIJDING. Toen Dinsdagmorgen de heer P. Suurland uit Scherpe nisse naar zijn werk te Bergen op Zoom reed, werd hij ter hoogte van het Oude Kerkhof, tusschen Tholen en Poortvliet, door een vrachtauto aangere den in de sloot geslingerd, waarna de auto eveneens de railleerde. De heer S. heeft twee gebroken ribben. Dr. Helleman verleende eerste hulp. De politie stelt een on derzoek in. TRIBUNAAL TERNEUZEN De strijdorganisatie was ontspanning. Maandag stond als eerste voor het tribunaal te Terneu- zen terecht II. de B„ veedry- ver te Hulst. Hij was in dienst by de Wacht- und Schutzdienst waarvoor hij ge kleed In uniform en gewapend met een bajonet, corveedien sten deed in Utrecht. Hij zei hiertoe te zjjn gedwongen. Hij was slechts 3 maanden bij deze dienst aangesloten, Mr. Adriaansen noemde dit' een zielig geval. Gezien de 26 maanden interneering, verd. gezondheidstoestand en de ar moede in het gezin, verzocht pleiter met klem om directe in vrijheidsstelling. Op dit verzoek werd gunstig be schikt. W.A. ONTSPANNINGS CENTRUM J. Z., fabrieksarbeider te TWEEDE KAMER Lewis onderhandelt. Volgens nog niet officieel bevestigde berichten zou de Amerikaansche mijnwerkers- leider John Lewis, wiens pro ces vandaag begint, besprekin gen voeren met de eigenaren van verschillende mijnen met doel tot een nieuwe collectieve overeenkomst te geraken. Lord Beveridge over Duitschland. Dinsdag had de heer Gauntl et, chef van de persdienst der Britsche ambassade, een aan tal hoofdredacteuren van Ned. bladen aan de lunch vereenigd, ten einde Lord Beveridge te ontmoeten. Aan deze lunch heeft lord Beveridge in groote trekken de principes van het Beverld- ge-rapport uiteengezet. Het doel, waarvoor hij naar het vasteland was overgesto ken, is het Duitsche probleem met eigen oogen te bestudee- ren. Hoe dat ook moge zijn, lord Beveridge is ervan over tuigd, dat oorlog moet voor komen worden, maar dat men dit niet moet willen bereiken door een volk te verarmen of aan de rand van de honger te doen leven. Bovendien was hij ervan overtuigd dat landen als Nederland, België en De nemarken hun stem moeten kunnen doen hooren, wanneer het gaat om de beste wyze, waarop men Duitschland de gelegenheid moet geven zijn economisch leven weer op te bouwen. JEF VAN DE WIELE TER DOOD VEROORDEELD. De vroegere leider van de „Deutsch-Flamlsche Arbeits- gemeinschaft", Jef van de Wlele, is door de Antwerpsche krijgsraad ter dood veroor deeld. De Staat zal als civiele partij 80 millioen francs scha devergoeding ontvangen. „OP BASIS VAN MEI 1940" KOMT ER NIETS VAN TERECHT. Tijdens de vergadering van Dinsdagmiddag betoogde de heer Vorrink (P.v.d. A.), dat vraag of er een taak is voor een Ned. weermacht, be vestigend beantwoord moet worden. Spr. vroeg o.m. of de twee de divisie niet gebruikt kan worden voor bezetting van Duitschland en oproeping van de derde divisie achterwege kan blijven. Einde van het vol gend jaar zouden er 175.000 man onder de wapenen zyn, hetgeen een ondraaglijke last zou beteekenen Spr. was voorts verbaasd, dat admiraal Helfrich het noodig heeft gevonden, het volk kond te doen, dat hy en ;eneraal Kruis over de mill- alre kant van de overeen komst van Cherlbon gespro ken hebben met de Koningin en dat hij zijn misnoegen over het bereikte resultaat heeft geuit. De heer Tilanus (C.H.) wees er op, dat de militairen die in krijgsgevangenschap zijn ge gaan, hun salars krijgen; zij die ondergedoken zijn krygen niets. BELOFTE AAN WALCHEREN. In de avondvergadering kwam aan de orde het hoofd stuk financiën. De heer de Wilde bepleitte de wensche- lykheid bij de behandeling der vergoedingen materieele oor logsschade de gemeentebestu ren in te schakelen. Wanneer vergoed wordt op de basis van Mei 1940 komt er niets van terecht. Spr. herinnerde er aan, dat via de Oranjezender Wal cheren beloofd is, dat de scha de over het heele land zou om geslagen worden. Daaromtrent vernam hy gaarne 's ministers plannen. De heer IJsselmuiden (K.V. P.) betoogt, dat de bevolking der geteisterde gebieden ver langt, dat zy haar recht krygt. De minister moet het begrip aanvaarden, dat de raensehen eerst hun kans moeten hebben te vervangen wat zy ver loren hebben. De heer Bierema (P.v.d.A.) wees er op dat de uitkeeringen voor oorlogsschade IV2 mil liard hebben bedragen, maar de betrokkenen zyn geenszins tevreden. Velen z\jn niet in staat hun beclryf weer op te bouwen. De heer Teulings (K.V.P.) vraagt aandacht voor oudere menschen, die moeten leven van een bescheiden vermogen. Ten aanzien van de oorlogs schaderegeling vroeg spr. o.a. of de afstand tusschen het commissariaat oorlogsschade Jen schade-enquéte commissies niet te groot is, heeft men voldoenden armslag? De heer Hoogcarspel (C.P. N stelde den minister voor maatregelen tot verplicht spa ren te nemen. Daardoor zou de productie van luxe goede ren voor binnenlandsch ge bruik worden beperkt en frondstoffen en arbeidskracht eschikbaar komen voor nood zakelijke productie. De heer van der Feltz (C. H.) wees o.m. op de be- teekenis van de Amsterdam sche beurs voor het geheele volk. De voorzitter schorste daar-. na tegen half twaalf de ver gadering. Vandaag zou de Mi nister van Financiën de spre kers beantwoorden. Woensdagmorgen werd voort gegaan met de behandeling van het hoofdstuk „Oorlog". De heer van Sleen (P.v.d.A.) betoogde, dat de militaire pensioenen te laag zyn. De toeslagen, welke thans gege ven worden, wil hij zien opge nomen in de nieuwe wet. De heer Koenen (C.P.N.) merkte op, dat de inkomsten der mobilisatieslachtoffers zeer laag zijn. De toestand, waaronder zij leven ls zco, dat er permanent zorg en nood In hun gezinnen bestaan. Alleen verhooging der pensioenen kan verbetering brengen. De heer Zandt (S.G.) verzette zich er tegen, dat hand- en spandiensten aan de V.N. ver leend worden. MINISTER FIÈVEZ ANTWOORDT Vervolgens kwam de minis, ter van oorlog, de heer Flèfez, aan het woord. Wij waren aan_ gewezen op het buitenland, zelde spr., omdat na de bevrij ding hier te lande niets aan wezig was. Het gebruik van de Engelsche taal in het leger is den minister een gruwel. Er zullen maatregelen geno men worden. Wat de troepen in Engeland betreft, deelde spr. mede, dat de landmacht op 1 Nov. 3200 man daar had. Het is onjuist het leger te zien als een ver lengstuk van het leger van andere landen. Groote militlelegers zijn on betaalbaar, maar kleine staan de legers zijn dat eveneens. De troepen in Indië staan on der den legercommandant al daar en onder opperbevel van den luitenant-gouverneur-ge neraal. De minister van oorlog heeft alleen administratieve bemoeienis met het personeel. Vrouwelijke krachten zyn moelijk misbaar, haar tewerk stelling spaart mannen uit. Sluiskil, was lid van de N.S, B.. de W.A. en de Volksdienst'. Hij was werkzaam in Duitsch land- en sloot zich aan bij de Landwacht. In Duitschland werkte hij 2 jaar en de W.A. gelederen versterkte hij naar zijn zeggen, gedwongen, nooit droeg hij een uniform en de beruchte strijdorganisatie was voor hem „een ontspanning". Ter verontschuldiging voerde hij nog aan, dat hij vroeger „zwakzinnig" was en dat de vlagen de laatste tijd terug kwamen. Volgens het tribu naal echter was hij gedurende de bezetting ten volle toere kenbaar. Mr. Adriaansen licht te de feiten toe en bracht enkele gunstige facetten over, verd. karakter naar voren; mede met het oog op de 26 maanden interneering verzocht pleiter vrijspraak. Wijlen A. P. D„ in leven landbouwer Terneuzen, werd beschuldigd van lidmaatschap N.S.B en Agrarisch Front. De vertegenwoordiger kon de feiten niet toelichten en kon slechts inlichtingen verstrek ken over de financieele positie van den overledene. GOUDEN TIENTJES. P. J. v. W„ landbouwer te CUnge, was lid van de N.S.B. de W.A. en de Volksdienst, Bij de Landstand was hij buurtboerenleider van Nieuw Namen. Voorts had hij om gang met Duitsche militairen. Tenslotte voerde hij zonder vergunning van het deviezen- instituut, gekleed in W.A.- uniform, gouden munten naar België uit. Tot dit alles zei verd te zijn gekomen op in stigatie van anderen. Hij ont kende de vriendschappelijke omgang met de Duitschers. Als boerenleider trachtte hij door vrijstellingen te teeke nen voor landbouwers deze te helpen. Mr. Son hield zich dicht bij de dagvaarding en lichtte de feiten uitvoerig toe, Hij pleitte clementie. F. B., timmerman-aanne mer te Sluis, stonc| ten tweede male terecht. In zyn zaak werden eenige getuigen ge hoord. waarbij zij allen bleven bij vroegere afgelegde verkla ringen, hiermede verd. in meer of mindere mate beschul digend van verraad^ Mr. Adri aansen, die ook hier pleitte, achtte dé verklaringen alle door één getuige afgelegd, niet afdoende. Verder ging pleiter in op de door verd. bekende feiten en verzocht met het oog op leeftyd en gezond heidstoestand clementie. Uitspraak 9 Dec. a.s. UITSPRAKEN. J. Th. H. B., visch- en groen tehandelaar te Oostburg, ont zetting rechten; J. M. M., gemeente-secreta ris te Zuiddorpe: vernietiging uitspraak 12 Febr. 1946; ver vallen verkl. der beschuldi ging; J. C. L., bootsman te Ter- neuzen: verb, verkl. radio en entz. rechten; Wylen F. D., in leven rente nier te St. Jansteen: verb, ver kl. van de nalatenschap tot 8000,—. Tot leden van het kiescol lege der Ned. Hervormde ge meente te Kloetinge zyn geko zen de heeren B. M. van Nieu- wenhuijze en L. J. Goetheer. Hulpactie getroffen kruideniers. Omstreeks half Februari van dit jaar is door de niet ge troffen kruideniers en groot handelaren in kruidenierswa ren in Nederland, in samenwer king met de vakgroep detail handel voor kruidenierswaren, een hulpachtie voor hun ge troffen collega's in ons vader land opgezet. Als resultaat van deze actie hebben Dinsdag ongeveer 15 getroffen kruideniers in West- kapelle, weegschalen, toonban ken, koffiemolens, bussen, en alles wat er verder in een kruidenierszaak reilt en zeilt ontvangen. Vandaag zal de trailer die in Westkapelle voor vroege St. Nicolaas speelde een bezoek aan Oostburg, IJzendijke en Sluis brengen, om ook daar weer getroffen vakgenooten te helpen. Het ligt in de bedoeling van deze „Hulpactie getroffen kruideniers" binnenkort ook in Zeeland onder de niet ge troffen kruideniers een geld inzameling voor hun gedupeer de collega's te houden. Getroffen kruideniers, die voor hulpvèrleening in aan merking wenschen te komen kunnen dit opgeven aan de „Hulpactie getroffen kruide niers", Tooropstraat 126, Ny- megen. Geweldige kosten. De landbouwers en tuinders van Walcheren waren Maan dagavond in de gelegenheid hun gedachten te bepalen bij het groote vraagstuk van de ruilverkaveling hunner percee- len. In het Schuttershof te Mid delburg was een vergadering belegd waar de heer M. A. van de Werf en de heer D. A. Han seman van „Landbouwher- stel" dit vraagstuk aansneden. Noodwet Walcheren. De heer van de Werf begon met duidelijk te maken, dat opvoering van de kwaliteit der producten alleen niet vol doende is om zich als Wal- chersche boer te kunnen hand haven. daarnaast is rationali satie van het bedrijf noodza kelijk. En ruilverkaveling is een onderdeel van deze rati onalisatie. Omtrent de ruilverkaveling zelf is nog niets definitiefs te zeggen; de uitzetting van den spr. was slechts een weergave van het ontwerp „noodwet Walcheren". Dit ontwerp wijkt af van de ruilverkavelingswet, door dat de beslissing by de regee ring ligt en niet bij de eige naars, waarvan by de gewone ruilverkavelingswet 75 met de ruilverkaveling accoorc} moet gaan om deze doorgang te kunnen doen vinden. Het uitvoeren van de bepa lingen ligt volgens het ont werp in handen van een ber- verkavelingscommisgje. die .be staat uit vertegenwoordigers van de grondeigenaars. Walchersche .,»egp«rale" Op het oogenblik is men be zig de 37.000 perceelen, waar uit de „legpuzzle" van Wal cheren bestaat, te schatten, waarbij men zich richt naar de opbrengstwaarde. Na deze schatting wordt van de belanghebbenden een lijst opgemaakt. Het is de bedoeling, dat ie der gelijkwaardige grond te rug krijgt. Is dit niet geheel mogelijk, dan worden eventu- eele verschillen ln de grootte van het nieuw toegewezen stuk tot uiting gebracht. Uivoering. Het is de bedoeling, dat be- Kerknieuws Wï LLIBRORD-MON U MENT. In 1939 is in Utrecht her dacht het 12e eeuwgetijde van den apostel der Nederlanden met een zeer bijzondere ten toonstelling in de Klooster gang en de oude kapittelzaal, en een by eenkomst in de Dom. De herdenking had een na tionaal karakter, waaraan al le kerkelijke richtingen mede werkten. 'Geheel overeenkom stig de opzet, had die herden king tevens een algemeen Christelijk karakter. Dit is destyds zéér- gewaardeerd. Ook later is de herdenking be schouwd als een historisch ge beuren. Door de zorg van de vereeniging „Katholieke Dag", zal er in het begin van 1947 als uitvloeisel van die herden king te Utrecht een gedenk teeken worden opgericht. Dit gedenkteeken, 'n ruiterstand beeld van Wllllbrord, vervaar digd door den beeldhouwer Termote, zal verrijzen op het pleintje Janskerkhof bij de straat welke naar de Dom kerk leidt. Het is de wensch, dat de plechtigheid bij de ont hulling van het gedenkteeken, evenals in 1939 een algemeen Christelijk karakter zal dra gen. SCHOTSCH GESCHENK AAN ARNHEM Ds. H. Bout van Delfsha fel aangeboden aan de Ned. Hervormde gemeente van Arnhem. Ds. Bout, die als veldprediker in Schotland ver toefd heeft, ontving van de kerkeraad van Torphicken in West-Schotland een Avond- maalsstel om aan een getrof fen Hollandsche gemeente te schenken. gonnen wordt met de uitvoe ring van het plan voor wegen en waterloopen. Daarna kan worden overgegaan tot het ontwerpen van de eigenlijke herverkaveling Het zal iedere boer toege staan worden vóór de vaststel ling van dit nieuwe indeelings- plan zijn wenschen kenbaar te maken. Dat men gedurende de over gangsperiode voor groote moeilijkheden zal komen te staan is te begrijpen, en ook van de landbouwers zal heel wat geduld en zelfbeheer- sching gevergd worden. Zoo zal byv. samenvoeging van alle grond by de boerde rijen niet altijd mogelyk blij ken. Een bijzondere rol speelt ook de pacht, die volgens het wetsontwerp geheel van grond en eigenaar losgemaakt zal worden. Financieele zijde. De'kosten van dit geweldige werk worden op eenige tien tallen mlllioenen geschat! Een en ander komt voor rekening van de regeering, Een eventueele door de om standigheden vermeerderde waarde der perceelen rond Ritthem bijv. is door de elib- laag de waarde van sommige landerijen gestegen zal door de eigenaars over een p,eriode van 30 jaar aan den staat moeten worden terug betaald. Door hen zou dit weer op de pachters verhaald kun nen worden. Emigratie. In deze vergadering werd ook gesproken óver de sanee ring van Walcheren. De re geering stelt grond beschik baar in andere gebieden. Dat de belangstelling onder de Walchersche boeren hiervoor groot is bewees wel het feit, dat voor Rozenburg, waar ■plaats was voor 5 bedrijven, nog voor eenige publicatie, reeds 45 gegadigden waren. De boeren die wegtrekken, stellen hun grond op Walche ren beschikbaar aan de Her- verkavelings-commissie, op dat die gevoegd kan worden bij de te kleine bedrijven. Als tweede spreker beant woordde de heer D. A. Hanse man, van Lanbouwherstel, een aantal vragen en deelde o.m. mee, dat de Agrarische Com missie een request heeft ge zonden aan den Minister met een verzoek tot algeheele uit betaling van de pachtwaarde- vergoeding en van een ver goeding voor kosten levenson derhoud. Verscheidene aanwezigen drongen aan op het beschik baar stellen van hangars voor landbouwproducten en werk tuigen. De vergadering werd gepre sideerd door den heer L. J. Lorler. in. (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10