ZEEUWSCHEKINDERZORG SANMEN Naar Huddersfïeld! UIT DE PROVINCIE WALCHEREN LAATSTE NIEUWS VOETBAL Een zware taak voor de Oranje-ploeg. Het was in het voorjaar van 1934, dat evenals thans het geval is, de geheele Ne derlandsche sportwereld haar oogen gericht hield op een wedstrijd van het Nederland- sche elftal. Het was in de da gen van de „We gaan naar Rome"-stemming en ieder weet zich nog wel heel duidelijk te herinneren welk een koude douche we toen kregen, want we kwamen niet verder dan Milaan, waarvoor onze SSwit- sersche vrienden wel zorgden door met 32 de baas te blij ven. Het was in die tijd de bloei periode van het Nederlandsche voetbal en thans, nu deze periode voorbij is, staan onze Oranje-elf voor een nog moeilijker taak. We gaan nu naar Huddersfield 1 Naar En geland, waar de voetbalsport zulk een hoogte heeft bereikt, dat men nog steeds spreekt van de grootmeesters van het voetbalspel, hoewel ook op het Europeesche vasteland thans voetbalploegen zijn, die het met succes tegen hun leer meesters zouden kunnen opne men. Dat dit thans het geval is moet echter nog bewezen wor den, want tot dusver wonnen de Engelschen op hun eigen grond al hun officieele inter landwedstrijden, w,o. die Legen andere voetbalgrootmachten als Oostenrijk, Italië', puitsch- land Hongarije en Tsjecho- Slowakije, terwijl in 1938 de Engelsehen hun kracht nog eens duidelijk demonstreerden door in Amsterdam het Con tinentale elftal, samengesteld uit de sterkste spelers van Europa, met 3—0 te verslaan. Tegen deze grootmeesters nu moeten onze elf Oranje- hemden de strijd in Hudders field gaan aanbinden sn wan neer we dan nog nagaan dat men niet onverdeeld gunstig oordeelt over de samenstel ling van ons nationale team, dan behoeft het o.l. géén ver wondering te wekken dat men, in tegenstelling met de wed strijd in Milaan in 1934 alge meen een nederlaag verwacht en dat het slechts de vraag is, hoe groot die nederlaag zal worden. Is de situatie inder daad zoo hopeloos, dat we geen énkele kans hebben op een zege? We willen direct opmerken dat eigenlijk van hopeloos niet gesproken mag worden. De Engelschen hebben zonder eenige twijfel voor 95 kans op beide punten, maar dan blijft toch nog altijd 5 voor ons over De En gelschen, die technisch een ^lasse op zichzelf vormen, heb ben nog andere wapenen, maar de fiollandsche spelers hebben in hun enthousiasme één wa pen, dat men bg de tegen standers zal missen. Weten ze dit Wapen goed te han- teeren, dan zullen do gasthee- ren alle zeilen moeten bijzet ten om met een behoorlijk re sultaat voor de dag te kunnen kómen. Hoewel velen anders bewe ren, is dit slechts de tweede ontmoeting tusschen hét of ficieele Engelsche en het Ned. élftal. Weliswaar was er reeds enkele malen contact waarbij onze mannen ook éénmaal het zoet der overwinning smaak ten (de befaamde 21 over winning op Houtrus t in 1912) maar er waren ook nederla gen van 12—2, 81 en 9^-1 te jncasseeren. De eenige voor gaande ontmoeting die door de Engelschen als officieel wordt genomen, bracht een magere 1—0 overwinning voor hen in de nog jn ieders ge heugen liggende ontmoeting "in Amsterdam. De Engelschen hebben hun ploeg zoo sterk mogelijk opgesteld. De Engel schen hechten veel waarde aan de uitslag van deze eerste officieele interlanden wedstrijd na de oorlog (de reeds gespeelde wedstrijden tegen de Franschen, Belgen en Zwitsers waren geen offi cieele wedstrijden) en men zal de gelegenheid zeker aangrij pen om de wereld te bewij zen dat ze in eigen huls nog steeds onverslaanbaar zijn. ONZE PLOEG. Wélke Oranjemannen gaan nu zorgen dat dit niet zoo één twee, drie, gaat gebeuren. In de eerste plaats onze natio nale doelman Piet Kraak, een van de beste doelverdedigers die Nederland ooit gehad heeft en in dit opzicht zijn we heusch wel wat gewend. De verkiezing van deze Storm vogel-man zal dan ook ieder bevredigen. De herkiezing van de Ajaxleden Potharst en v. d. Linden heeft veel stof doen opwaaien en nu moge het waar zijn dat zH de laatste wedstrijden niet hun sterkste spél toonden, er moet toch nog bewezen worden dat zij door beteren vervangen kun nen worden. De eenige con current is de MVV-ér van Bun, maar wellicht dat men de op elkaar ingespeelde eiub- spelers de voorkeur heeft ge- ge Ven. Het blijft toch een feit, dat het gelijke spel tegen de Bel gen ln h°t voorgaande seizoen voor een groot deel aan hun goed verdedigingswerk was te Wijten, De middenlinie bracht een verrassende ontknooping. L)e onbekende Excelsiorspil Vermeer neemt de plaats van Kuppen in, Het lijkt ons met Kuppen een wat vreemd ge val. We misten hem reeds in het Zuid Nederlandsche elftal tegen Luxemburg en nu is hij ook zijn plaats iri het na tionale team kw^jt. De keuze commissie die èn Vermeer én Kuppen in één wedstrijd aan het werk heeft gezien moet wel een góéde indruk van Ver meer hebben gekregen óm hem de spilplaats toe te ver trouwen tegen de Engelschen. Paauwe en de Vroet spelen de laatste tijd niet hun beste wedstrijden, maar wellicht dat ze die bewaren voor Woens dag. De voorhoede brengt geen nieuwe gezichten, integendeel, Drager bezet de rechtsbuiten- plaats waar hij in het Ned. elftal oök op begonnen is. Wil kes, onze geévaarlijksté man, als hij zijn dag heeft, bezet de rechtsbinnenplaats, terwijl Wint RooZen rnidvoor staat naast zijn clubgenoot Kick Smit, die dus zijn rivaal Rij vers heeft verdrongen. Naar het schijnt is laatsxgeiióéffide uit vorm, zoodat de verkie zing van de ras-voetballer Simt vrij logisch is. Dat men de linksbuitenplaats aan den ijverigen Bergman heeft toe vertrouwd sterkt ons ln de overtuiging dat de links bui tens dun gezaaid zijn. Berg man faalt nooit en het is te hopen dat de Blauw-witter dat ook nü niet doet. De vraag of deze voorhoede sterker had samengesteld kunnen wprden door de opname van Abe Lenstra zal onbeantwoord móéten blijven. De elftallen zijn als volgt samengesteld. Nederlandsch elftal in Engeland. ZITPLAATSEN UrVERKOCHT. Onder groote belangstelling is Maandagmiddag het Ned. elftal met de begeleidende K,N.V.B.-offlclals er vliegtuig naar Engeland vertrokken. De stemming onder de spelers was uitstekend en getuigde van goede voornemens. Het elftal heeft de overtocht goed doorstaan en is in de beste stemming in Engeland aange komen Op 'alle 4500 zitplaatsen, -wélke de tribune van het sta dion te Huddersfield biedt, ls thans beslag gelegd. De staan plaatsen worden eerst Woens dag verkocht. Het terrein bevindt zich on danks de regen in goede staat. Wijziging bonaanwijzing bloem en rijst. Binnenkort zal er verande ring komen in de bonaanwy- zlng voor bloem en rijst voor de jongste kindergroep. Te beginnen op 7 December zal voor bloem telkens een bon van 600 gram worden aangewezen voor vier weken. Met rijst zal met ingang van 21 December hetzelfde ge schieden, met dien verstande dat er slechts 500 gr. rijst wordt verstrekt. Tot dusver werd om de 14 dagen een bon voor 300 gr. bloem en 250 gr. rijst aangewezen. In de groot te der ransoenen komt dus geen verandering. Een tuintje „ter leen". Toen Vrijdag j.I. t© Brighton het tiendui zendste Britsche aluml- nium-huis werd overge dragen aan den huur der, zekeren Puttock, door een vertegenwoor diger van het departe ment, was dit huisje voorzien van een keurig tuintje met geschoren gazon en struikgewas. De volgende morgen échter kwam Puttock tot dé ontdekking, dat grasveld en struikgewas verdwenen waren. Werk lieden deelden den ver baasden huurder mede, dat zij „de tuin ver wijderd hadden volgens ontvangen orders". Het schijnt, dat het tuintje slechts dienst heeft ge daan als „Potemkin-ge- vel" voor - het bezoek van den ministerieelen vertegenwo ord i ger Crediel voor bedrijven. De Nederiandsch-Indische regeering heeft crediet-ver- günningen ten beloope van meer dan 19.000.000 gulden verleend voor het herstel en de vestiging van bedrijven. De credieten zijn bestemd voor Batavia, Soerabaja, Bandoeng, Medan, Semarang en Bali. Militaire garnizoenen. Naar -.et A.N.P. verneemt, heeft de minister van oorlog bepaald, dat de garnizoenen voortaan zullen worden on derscheiden in drie groepen, n.l. groote, middelbare kleine, Groote garnizoenen zullen worden gevestigd in: Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Amersfoort, Breda, ■Hertogenbosch, Assen, Ede en Harderwijk. Middelbare garnizoenen wor den gevestigd in Apeldoorn, Nijmegen, Wezep en Bergen op Zoom. Voor de kleine garnizoenen zijn bestemd: Oldebroek, Dordrecht, Gorinchem, Maas tricht, Arnhem, Groningen, Kampen, Leiden, Roermond, Zutphen, Grave, Deventer, Til burg, Haarlem, Eindhoven, Steenwrjk. Leeuwarden en Nieuwersluis. De vliegparken Gilze Rijen, Woensdrecht, Valkenburg, Twente en Leeuwarden wor den geacht te behooren tot respectievelijk de garnizoenen te Breda, Bergen op Zoom, Leiden, Arnhem en Leeuwar den. Het opkomstdepót der lucht strijdkrachten op het vliegveld Ypenburg behoort tot het garnizoen te 's-Gravenhage; de vliegparken Doorn en Zeist tot het garnizoen te Utrecht en die te Oisterwijk en Lun- teren resp. tot Tilburg en Ede, Vereeniging Yan Tholensche gemeentebesturen. In een te Tholen gehouden vergadering werd een veree niging opgericht van burge meesters, secretarissen en ont vangers op het eiland Tholen. De vereeniging heeft ten doel gezamenlijk de verschillende problemen waarmee de ge meentebesturen in dezen tijd te maken hebben, te bespre ken. Daartoe wordt éénmaal per maand een bijeenkomst belegd. Voorzitter van de ver eeniging is burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse. PROPAGANDA-WEEK CHR. VAKBEWEGING. In deze week van 25 tot 30 November wordt de Christe lijke vakbeweging in het mid- EEN LANDGOED GEKOCHT. i ROOTE gezinnen r zeker in deze tHd Bij de huisvesting heel groote zorgen. Dat ondervindt Zee- lands en Middelburgs .grootste gezin: de Vereeniging „Kin- derzorg" te Middelburg. In 1942 werden de groote gebouwen aan de Veersche Singel opgeëischt en een hon derdtal kinderen moest evacu- eeren. De meisjes vonden een nieuw tehuis in een zomerhuis te Huizen (N.H.), de jongens tenslotte in het Koninklijk Weeshuis te Buren, terwijl nog een aantal vriendelijke opname vond in pleeggezinnen. De gebouwen aan de Veer sche Singel zijn door granaten én overstrooming zwaar be schadigd. Toen Walcheren droog kwam en véle gezinnen na langer of korter tijd huiswaarts keer den. was het een diepe teleur stelling dat de Wederopbouw- autoriteiten de gebouwen tn beslag namen. Dit verhinderde de spoedige terugkeer en nu, na ruim vier Jaren, is dit groote gezin nog niet in eigen huls. NOODTEHU1ZEN. Onmiddellijk na do bevrij ding, toen de verbinding met de tehuizen in Buren en Hui- Zen verbroken was, heeft het bestuur, dank zij veler mede werking, een Noodkindertehuis te Goes kunnen openen, de villa „Welgelegen" aan de Voorstad. Hierdoor kon reeds aan de eerste aanvragen tot opname voldaan worden. NEDERLAND: Kraak (Stormv.) v. d. Linden Potharst (Ajax) (Ajax) De Vroet Vermeer Paauwe (Feyenoord) (Excelsior) (Feyenoord) Bergman Smit Roozen Wilkes Drager (bl. wit) (Haarl.) (Haarl.) (Xerxea) (Ajax) Finney Carter Lawton Mannion Langton (Preston) (Derby C) (Chelsea) (Middlesbr.) (Blackb. Rov.) Wright Franklin Johnston (Wolves) (Stoke C) (Blackpool) Scott Hardwick (Arsenal) (Middlesbr.) Swift (Manch. C) ENGELAND. ;even Benige maanden geleden heeft ëen kleine groep kinde ren in een woonhuis aan de Veersche Singel een voorloopig tehuis gevonden. Maar zoowel te Goes als te Middelburg zijn de noodtehul- zen door de regeering afge- keurd. Nu steeg het aantal kin deren sedert het begin van de oorlog van 100 tot bijna 200. Dé gebouwen aan de Veersche Singel kunnen hoogstens aan 130 kinderen een tehuis bie den. NIEUW TEHUIS. Zoo was het bestuur ge dwongen naar nieuwe woon ruimte uit te zien, daar door onteigening van een stuk grond te Midde^urg geen uitbreidingsmogcl.0i<heid meer was. Op 15 November j.I. heeft de Algemeene Vergadering der Vereeniging, bestaande uit afgevaardigden van vrijwel alle Hervormde Diaconieën in Zeeland, op voorstel van het bestuur, besloten het 7 H.A. groote landgoed „Vrederust" te SerooSkerke (W,) te koo- pen. Zoo is de vereeniging in hét bezit gekomen van een nieuw tehuis; en kan zij in do bit tere nood van zoo menig kin derleven een liefdevolle sterke hand bieden. ZWARE TAAK. Maar heel wat werk ligt te wachten. In het Jongenshuis aan de Veersche Singel huizen nog 125 arbeiders; het meis jeshuis is vrijwel ontruimd en dient in alle 9poed gereed ge maakt te worden om de jon. gens uit Buren op te nemen, daar zij er onmogelijk langer kunnen blijven. „Vrederust" moet eveneens zoo spoedig mo gelijk de meisjes uit Huizen een tehuis geven, dan Goes ontruimen en het jongenshuis te Middelbhrg bewoonbaar maken. Met 1 Januari hoopt de nieuwe directeur, de heer van de Windt uit Alphen a. d. Rijn, zij" functie te aanvaar den. Hem wacht een zware taak van opbouw. Maar dé steun, die „Kin- derzorg" steeds heeft onder den, is een waarborg, dat ook voor dé toekomst dit he laas zoo noodige werk voor het misdeelde kind met kracht zal worden voortgezet. delpunt der belangstelling ge plaatst. In meer dan 200 plaatsen in het land zullen bijeen komsten worden gehouden, waar de hoofdbestuursleden der vakorganisaties zullen wij zen op de groote beteekenis van de leuze van deze week: „Allen werk. allen dragen ver antwoordelijkheid". Ook in Zeeland zullen in de plaatsen waar zich een Chr. Besturen bond bevindt, dergelijke groo te propaganda-bijeenkomaten worden gehouden, o.m. op Don derdag 28 Nov. te Vlissingen, Souburg. Middelburg en Goes. Het C.N.V. dat bijna 120.000 leden telt, roept op tot wer ken en verantwoordelijkheid om daardoor mede te bouwen aan recht en orde In de ar beidsverhoudingen. Middelburg HOLLANDSCH-ZWEEDSCHE OUDEBVEREENIGING. Zaterdagmiddag was het voor de ouders van de kinde ren, die vier maanden ln Zwe den zijn geweest, een blijde ontmoeting toen ze mej. Anna Lisa Thorin, leerares in het Zweesch, en zelf Zweedsche, ontmoetten. Mej. Thorin deelde mede, dat ze eens in de veer tien dagen de kinderen gedu rende twee uren les zou geven in Zweedsch. Een verrassing was het van haar te hooren, dat binnenkort ook de Zweed sche gezant, zijne excellentie de Lagerberg, met de ouders en kinderen zou willen kennis maken. Op voorstel van dr. A. H Oussoren, secretaris der vereeniging, werd de heer J. C. F. van Kamer bij acclama tie tot voorzitter der vereeni ging- gekozen. Nadat de ouders vertrokken waren, kwamen de kinderen binnen We zeggen niet te veel, als we beweren, dat de kinde ren van begin tot het eind een en al aandacht waren en het was leuk om te hooren, hoe goed velen zich nog in de prachtige Zweedsche taal kon. den uitdrukken. Staande zongen de kinderen het Zweedsche volkslied. Tenslotte zij opgemerkt, dat deze lessen bestemd zijn voor de kinderen die in Zweden zijn feweest. Voorzoover zulke kin- eren zich nog niet hebben opgegeven, kunnen ze dit schriftelijk doen met opgaaf van leeftijd, schoolklas en adres. OPENBARE LEESZAAL. Wij ontvingen de jaarversla- fen 1944 en 1945 van de open- are bibliotheek en leeszaal te Middelburg. In 1.944 nam het aantal be zoekers af en ook de boeken- uitleening liep terug Er was een batig saldo van bijna 200. In 1945 kwam de herleving en daarmee veel nieuwe lec tuur. Een jeugdleeszaal kon ge opend worden. Het ledental groeide met 59. Het bezoek steeg van 5576 personen in 1944 tot 7122 Ir 1945, maar moet nog grootcr worden. De uitleen bedroeg 50273 boeken. De uitgaven in 1945 beliepen 9365,21. Het batig saldo was 256,33 De heer dr. P. J. Bouman, die tijdelijk het voorzitterschap waarnam, moest deze functie door vertrek naar elders neer leggen. Da. van Empel kwam weer naar Middelburg terug en is nu weer voorzitter, hetgeen h.H sedert de oprichting in 191: steeds is geweest. In de ver dere vacatures werden als lid van het da£* bestuur gekozen mevrouw L de VinkOlthof en als lid van het algemeen bestuur dr. H. W. Fortgens. Wegens ziekte vroeg ae con cierge, mej. K. van der Weel Maas ontslag. Op de meest eervolle wijze werd haar dit ontslag gegeven Nooit zal ver geten worden, hoe zij vele ja ren haar krachten voor de leeszaal gaf en er voor werkte, alsof de leeszaal haar eigen dom was. Steeds zagen de za len er keurig uit. Vlissingen AGENDA RAAD. In de as. raadsvergadering van Vlissingen zullen B. en W. voorstellen cm voor 1947 met de N.V Bank voor Nederland sche Gemeenten te 's-Graven hage een rekening-courant [overeenkomst aan te gaan tot een maximum van 1.250.000. Aagtekerke FILMAVOND. Vrijdag werd te Aagtekerke cup initiatief van de Oranjever- eeniging een filmavond geor ganiseerd, waarbij o.a de film „Walcheren onder water" werd vertoond. St. Laurens RAAD SVERGADERING. Lewis voor het Federale Gerechtshof. Maandagmidflg is John Le wis, de leider van de 400.000 stakende mijnwerkers voor het Federale gerechtshof te Wash ington verschenen. De raadsman van Lewis heeft den rechter medegedeeld, dat zijn cliënt bereid is Woensdag voor de jury-recht bank te verschijnen. Dit wijst er op dat Lewis de stelling, dat hij wegens het opzeggen van het contract met de .re geering, niet vervolgbaar zou zijn, heeft laten varen. Het Hof besloot dat Lewis Woensdag voor een jury-recht bank zal moeten verschijnen. Men verwacht algemeen een langdurige procedure. Het Hof verwierp een ver zoek van de mijnwerkers om het proces uit te stellen, ter wijl de bond op zijn beurt een regeeringsvoorstel verwierp, volgens hetwelk uitstel kon worden toegestaan, als het werk hervat werd. De zitting duurde 35 minu ten De rechter waarschuwde Lewis, dat zijn actie aanlei ding zal kunen zijn tot maat regelen die de vakbeweging voor jaren achterop zouden brengen. Engeland bindt in. In de zitting van de poli- tieke en territoriale commissie der V. N. heeft de Engelsche afgevaardigde Noel Baker me degedeeld dat Engeland bereid is de kwestie van de troepen aanwezigheid in het buiten- peningsbeperking te behande len. Zooals men zich zal herin neren had Bevin vorige week de behandeling hiervan afhan kelijk gesteld, waarna de de batten op een dood punt wa ren gekomen. Molotov inschikkelijk. Molotov heeft zich op ver schillende punten zeer inschik kelijk getoond, waardoor de Groote Vier flink zijn gevor derd met hun besprekingen in zake Trlëst. O.m. heeft Molo tov zich thans neergelegd by het verleenen van volledige be voegdheid aan den Gouverneur en bij het verleenen van bur gerrechten aan leden van de voormalige fascistische partij. Spaansch legervliegtuig neergestort. Een Spaansch legervliegtuig in de mist verdwaald en tegen een bergtop gevlogen. Het toestel stortte neer. Zes van de inzittenden werden gedood, terwijl er vjjf werden gewond. Communisten leiden weer in Frankrijk. Door de uitslag van de ver kiezingen op het eiland Cor. >slca hebben de Communisten in Frankrijk de leiding op de MR.P. heroverd. Zij hebben thans 24.788 kiesmannen voor de Raad der Fransche repu bliek, de M R.P. 24.755. De hoop van de M.R.P. ls thans nog gevestigd op de uit slag in Algerië, welke nog niet land, los van die der bewa- gedetailleerd bekend is. Kesselring stond terecht. „Moordenaar" en „Slachter van Italië" werd van de pu blieke tribune geroepen, toen maarschalk Kesselrmg zich moest verantwoorden wegens het afslachten van Italiaansche partisanen. Kesselring beweerde, dat re presailles jegens partisanen onder bepaalde omstandigheden geoorloofd zijn. ook volgens het internationaal recht. Aan vankelijk had hij het met zachtheid geprobeerd, maar toen bleek, dat de partisanen door ontsnapte krijgsgevange nen werden gesteund, hadden Hitler en Mussolini bevolen hen anders aan te pakken Hitier geen eereburger meer! De gemeenteraad van Lud- wigshafen seeift besloten Hit ler het eerebuvgerschap van de stad, dat hem indertijd was aangeboden, posthuum to ont nemen. Nieuwe gevechten in Vietnam. Tusschen Fransche en Vict- nameesche troepen kwam het Maandag te Haiphong tot ge vechten, die verscheidene uren duurden. De Fransche troepen open den het artillerievuur nadat autoriteiten van Vietnam, had den geweigerd aan een ulti matum te voldoen, volgens hetwelk de Vietnamcesche troepen teruggetrokken en de plaatselijke bevolking ontwa pend moest worden. Republikeinsch kabinet accoord niet ontwerp overeenkomst? Volgens Republikcinsche be richten uit Cheribon gaat het Indonesische kabinet accoord met de Nederlandsch-Indone- sisehe ontwerp-overeenkomsl. Over de artikelen, die be trekking hebben op de Ne derlandsche Kroon en de restitutie van nlet-Indoneslsche bezittingen zouden hevige de batten zijn gevoerd. Generaal Kruis weer bij de Koningin. Maandagmiddag heeft H. M. de Koningin den chef van den Generalen Staf, lt.- gen. mr. H J. Kruis ten twee den male iri gehoor ontvangen. 18 JAAR VOOR N.SB.. BURGEMEESTER. Tegen den 41-jarlgen N.S, B-burgemeester van Maas tricht, mr. L. Ph. J. Peeters, werd Maandag voor het Bijz. Gerechtshof te Maastricht 18 jaar gevangenisstraf geëischt. De vliegtuigramp op Schiphol. Het onderzoek door de des kundigen naar de vliegtuig ramp op Schiphol, is thans by- na geëindigd. Dc resultaten van dit onderzoek zullen t.z.t blijken wanneer de zaak ln het openbaar door de Raad voor de Luchtvaart zal worden be handeld. Uit het gerechtelijk onder zoek heeft men echter reeds geconcludeerd, dat de K.L.M, geen schuld treft. Maandagmiddag vergaderde de gemeenteraad van St. Lau rens. Ingekomen was een schrijven van Ged. St. houden de bericht dat St. Laurens wordt gerangschikt onder de noodlijdende gemeenten. Een brief van het bestuur van de bond van gemeenteambtenaren, werd, gezien een vroeger ge nomen besluit inzake de z.g.n. opbouwtoelage, voor kennisge ving aangenomen. Van de Volkshuisvesting werd bericht ontvangen dat de bouw van vijf woningen aan de Kerklaan was gegund aan het bouwbedrijf Bergen op Zoom voor 48000. Het herstel der woningen van de woningbouw vereniging werd opgedragen aan Firma Visser te Borger- compagnie voor 15.567. Door G.S werd goedkeuring verleend op een eerste plan van herbeplanting tot een be drag van 6274. Naar aanlei ding hiervan verzocht de heer Hamelinck het college van B. en W, niet eenzijdig de voor keur te geven aan de omge ving van het gemeentehuis, maar ook aandacht te nebben voor Brigdamme Hij drong met klem aan op wegneming van de onhoudbare toestand by de ruïne en verbetering van de Schotelweg en bermen van de Noordweg. De Voorzitter zegde toe te handelen overeenkomstig de opmerkingen. De heer J. Koole Mz wees er op dat bg de verbetering van de Noordweg en de herbe planting rekening moet wor den gehouden met mogelijke wegverbreeding. Medegedeeld werd dat in 1947 nog 20 woningen mogen worden gebouwd, maar B. en W zijn van oordeel dat, gezien de geringe behoefte in de ge meente, vooralsnog niet tot nieuwbouw moet worden over gegaan, maar wel getracht zal worden materiaal beschikbaar te krijgen voor herstel van de beschadigde huizen en land- bouwschuren. Inzake de brief van Ged. Staten betreffende het ge meenschappelijk Bouw- en Woningtoezicht werden door de heeren Metz, Wouterse, Hame linck, Riemens, J. Koole Mz,, J. Koole Dz. en J. Marinisse bezwaren geopperd vooral wat betreft d© financieels lasten voor de gemeente en de te ver doorgevoerde centralisatie. Men meende, dat een goedkoo- pere regeling aanbeveling ver diende. Wethouder Boom verdedigde het voorstel van de meerder heid van B. en W om toe te treden. Met 5 tegen 2 stemmen (Wouterse en Koole Dz.) werd het voorstel om toe treden aangenomen. Bij de rondvraag verzocht de heer J. Koole Mz., vermeerde ring van het aantal straatlan taarns. De verlichting, speciaal langs het fietspad bij Brigdam me is onvoldoende. De burge meester antwoordde dat het maximum aantal lantaarns dat verkregen kon worden, reeds O.- en W.-Souburg GEREF. RIANNENVEREEN. De Gereformeerde mannen- vereeniging te Souburg hield haar jaarvergadering onder leiding van den heer P. A. v. d. Putte, die in bet kort de werkzaamheden der vereeni ging memoreerde der 5 laatste jaren. Ds. v. d. Berg hield een referaat^ getiteld „Op welk kompas", waarin hij de ver deeldheid der kerk naging en de hoop uitsprak dat er meer eenheid zou komen. In het bijzonder ging spreker in op de brochure van prof. Krae- mer. Wil men het streven van de kerk tot werkelijkheid zien worden, dan moet men Gods Woord als uitgangspunt nemen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een ruim. gebruik ge maakt. Westkapelle ZANGKOOR „LOOFT DEN HEEEE". Het zangkoor „Looft den Heere" heeft o.m. in studie genomen „Het Welkomstlied", gedicht door den heer H. den Engelsman te Middelburg, ter gelegenheid van het jongste bezoek van Prinses Juliana aan Walcheren. De heer M. P. Ventevogel te Vlissingen heeft dit lied getoonzet. In de ko mende winter zal dit lied ook gezongen worden en bate van. de te bouwen nieuwe Her vormde Kerk te Westkapelle. SCHOOL MET DEN BIJBEL. Vrijdagavond vergaderden de leden van de „School met den Bgbel" te Westkapelle. Na gezang, gebed en Schriftlezing, sprak de voor zitter Ds. J. E. Visser, een openingswoord. Daarna vondi de bestuursverkiezing plaats. De aftredenden Ds. J. E_ Vis ser en L .de Kam zijn beide niet herkiesbaar. In hun plaats werden gekozen de heeren P. K. v. Rooyen en P. v. Slghem Gz. Na de pauze sprak de heer J. Vrijhoef over: „Het leven van Calvijn", Nieuw- en St. Joosland OUDERAVOND. Op 6 December as. zal een ouderavond worden gehouden in de Openbare School te Nieuwland; Vertoond zal wor den de film*,.De droogmaking van Walcheren". Kerknieuws NED. HERV. KEEK. Aangenomen naar Dirka- land (2e pred pl.) J. Vermaas te Nederhemert; naar Zundert A. N. Langhout, cand. te Ka- merik, die bedankte voor Alm- kerk, Heusden, Ooirschot en Best, Princenhage en Veltho- ven. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Middelburg: G. H. Polman te Rozenburg en G. Ryksen te Ede. geplaatst is. Getracht zal wor den alsnog een voorziening te treffen. Het voorstel van B en W. om het presentiegeld der raads leden te brengen op f 3 per lid en per bijgewoonde vergade ring werd aangenomen, even eens dat tot aanschaffing van een kleine motorhrandspuit met oplegger en slangen. Dit behoudens goedkeuring Ged. Staten. Besloten werd ook de oprit van de begraafplaats te ver- breeden en het te bouwen lij kenhuis te plaatsen aan de in gang van de begraafplaats. De gemeente-rekening over 1945 heeft een tekort van f 12258,01, Door nog te verwaihten ont vangsten kan dit bedrag ver moedelijk worden terugge bracht tot 8480,46. Aangeboden werd de begroo ting 1947. „en toch was ze heel erg ziek. Muar eenmaal herstellend wa* zij met Sanatogen er gauw weer bovenop. Nu I» ons kind weer vroolijk en gezond" zoo schrijft ons dc gelukkige vader. Sanatogen is voor herstellenden het kracht» voedsel bij uitnemendheid, het wekt de eetlust op. is licht vet» teérbaar en bevordert de nacht rust Neem Sanatogen ter be spoediging van Uw herstel, maar ook tegen prikkelbaarheid en dat loome loodzware gevoel— Nü weer een echt St. Nicolaas geschenk! „liiMïr Wendt U tot cca eri ^WW\[p tend „T'liilishaveri - handelaar tl KV. PHILIPS' VERK00P-HAATSCHAPP1I Y. NEDERLAND: (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2