PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT v.. Geen verschuivingen in België en Frankrijk* Vandaag Hoogstens 10 procent achter Franco Nieuw Rijksverband Walcheren wordt weer beplant O' 189e Jaargang-Nr. 276 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vllssingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. Dinsdag 26 Nov. 1946 TENTIEPR1JS 12 cent per mm. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie f 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen YValstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turikade 15, tel 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerijstr. 2, Postrek. nr. SSQaOOJ^C-^Midddburg. Hel Wereldgebeuren Belgische vrouwen veroorzaakten geen Katholieke vloedgolf. Frankriik kisst voorlooDÏG schuiving der stemmen, dan is rranKnjK Kiest voonoopig dlfc yooral tusschen de Unk. niet meer. Veel gegevens om de stem ming in België ten opzichte van de huidige regeerings- coalitie te peilen hebben de gemeenteraadsverkiezingen in dit land niet opgeleverd. In de eerste plaats, omdat het zeer lastig is tusschen de uit slagen van de gemeenteraads verkiezingen en die van de laatste parlementsverkiezin gen punten van vergelijking te zoeken. De plaatselijke be langen spelen bij de eerste verkiezingen vaak een groote rol en deze verschillen van streek tot streek: Handelaars, middenstanders, oud-strijders, ja zelfs „verbitterde democra ten" hebben een kansje ge waagd en niet altijd zonder succes, al konden ze de groo te partijen niet veel afbreuk doen Daar komt bij, dat dit keer' voor het eerst de vrou wen hebben mogen stemmen. De drie regeeringspartijen hebben zich daar zoo lang mogelijk tegen verzet, maar op de duur kon België niet achterblijven bij de andere landen van Europa. Men vreesde dat de stemmen van de vrouwen, gevoeliger voor persoonlijke dan voor zake lijke overwegingen, in de eerste plaats naar de Leo- poldisten zouden gaan, naar de Katholieken dus. In het algemeen is dit echter nogal meegevallen. Van een vloed golf van de C.V.P., de Chris telijke Volkspartij, is geen sprake geweest. In een groot aantal kleine centra en in centra van middelbare groot te, werd de meerderheid van de C.V.P. zelfs door sociaal- liberale kartels omvergewor pen In een aantal andere ge meenten deed zich het omge keerde voor. In enkele groote steden zooals Antwerpen Sent is de meerderheid van de gemeenteraad in handen gekomen van de C.V.P. In Brussel boekten de liberalen aanzienlijke winsten, die de verliezen van de laatste ver kiezingen weer geheel goed maakten. Volgens minister Buisseret is de opzet van de Katholieken om van de ver kiezingen een referendum te gen de regeering te maken, mislukt. De regeeringsmeer- derheid in het geheele land is over het algemeen weinig veranderd sedert de laatste verkiezingen. Wanneer men spreken moet van een ver- sche partijen onderling en dan ten voordeele van de libera len. De verkiezingen in Frank rijk voor de samenstelling van de eerste Kamer hebben even min opzienbare verschuivingen te zien gegeven. Verwonderlijk is dit niet, daar de Franschen pas veertien dagen geleden voor het laatst hebben ge stemd en bovendien de kie zers er hoe langer hoe meer genoeg van krijgen, getuige het steeds stijgende aantal wegblijvers. De verkiezingen voor de Senaat werden vol de nieuwe grondwet trapsgewijze gehouden, waar door eerst 80.000 kiesmannen moesten worden gekozen, die op hun beurt weer de afge vaardigden aanwijzen. Volgens de laatste uitslagen hebben de communisten de leiding met 24.544 kiesmannen, ge volgd door de M.R.P. met 24.151 kiesmannen. Eenzelfde beeld dus als veertien dagen geleden. Beide Kamers wor den in Frankrijk voor de tijd van vijf jaar gekozen, zoodat voorloopig aan de orchie van stemmingen, waaraan de Franschen zich twee jaar lang hebben overgegeven, een eind is gekomen. Woensdag ministerraad over Indonesië. COMMISSIE-GE N EK A AL. ZAL TEGENWOORDIG ZIJN. De vergadering van de mi nisterraad ter behandeling van het Indische vraagstuk, waar bij ook de. Commissie-Gene raal tegenwoordig zal zyn. is vastgesteld op Woensdag a.s. Zeer spoedig daarna zal een afzonderlijke ministerraad worden gehouden ter behan deling van het standpunt der regeering. Max van Poll weer in Nederland. Zondagmiddag om ca. 15.15 uur arriveerde de heer Max van Poll, lid van de commis sie-generaal met het Indlë- vliegtuig op het vliegveld Schiphol. De andere leden van de commissie zullen Maandag, eveneens per Skymaster, te- rugkeeren. De talrijke journa listen, die den commissaris be stormden, teneinde hem te bewegen iets te zeggen over zijn missie en over zijn kijk op de situatie, hadden weinig' succes. Op besliste wijze weer- de hij hen af en weigerde, hoe dan ook, zich uit te laten over het brandende vraagstuk, dat thans zoozeer de gemoederen bezig houdt. „Het eenige. dat ik u kan zeggen is, dat er niets te zeggen is", sprak hij lachend, terwijl hij in de gereedstaande auto plaats nam. Onder de vrienden en familieleden, die hem op het vliegveld verwel komden, bevond zich prof. mr C. P. M. Romme, voorzitter van de kath. Kamer-fractie. wordt Bart van der Leek, wiens schilder werk tot verover onze grenzen bekend is, te Blaricum 70 jaar. Interview met Guerra. Belgische bezetting in het Ruhrgebied. Volgens de „Daily Herald" hebben' twintigduizend man Belgische troepen de bezet ting van de Zuidelijke en Oos telijke sectoren van het Ruhr gebied en het Rijnland van de Britten overgenomen. In de mijncentra van het „Zwarte Ruhrgebied", zooals Essen en Dortmund, zullen Britsche be zettingstroepen blijven De Belgen Zijn gekomen in de plaats van de 49ste Britsche divisie, welke thans naar het Noorden is verplaatst. Fabriek voor atoom-energie bij Soechoem Volgens den correspondent van de „News Chronicle" te Istamboel, die berichten van in de Turksche hoofdstad aan komende reizigers citeert, zou nabij de Zwarte zeehaven Soechoem, in de Sowjet-repu- ibliek Georgië, een geweldige fabriek voor de ontwikkeling van atoom-energie worden ge bouwd. De bouw zou geschie den door Duitschers onder toezicht van Sowjet-geleerden. Naar schatting zou de om vang ongeveer dezelfde zijn als van het Amerikaansche onderzoekcentrum te Oakrid- ge (Tennessee). Honderden boeren zijn, aldus de corres pondent, uit het gebied ge ëvacueerd en een groote po litiemacht en militairen belet ten lederen onbevoegde te na deren. Geleide „exodus" in Londen. Er worden te Londen thans plannen uitgewerkt om orde te scheppen in de vex-keers- chaos, welke dreigt te ont staan bij het uitgaan van fa- bileken èn kantoren. De bedoe ling is een schema te maken, opdat de tijdstippen, waarop de arbeid wordt geëindigd, kunnen worden gevarieerd. Daartoe heeft men een gedeel te van Londen in veertien ge bieden verdeeld, om zoodoende te komen tot een min of meer geleide „exodus". Voordat bepaalde maatrege. len zullen worden genomen, zal een onderzoek worden In gesteld naar het aantal men- schen, dat In deze gebieden arbeidt en hun werkuren. Spaansche generaals wachten hun kans af. Raphael Sanchez-Guerra, minister zonder portefeuille in de Spaansche schaduwregee- rlng van Gira, ls Zaterdag in Nederland gearriveerd om een aantal lezingen te houden voor de vereeniging Vry Spanje. De heer Guerra had de Zondag middag voor de Nederlandsche journalisten gereserveerd, die een trommelvuur van vragen op hem loslieten. „Gaat uw gang maar", moe digde de minister aan: „Ik weet dat hij, die discreet is, niet bij de pers thuisbehoort. Zes maanden geleden heb Ik Spanje verlaten, maar ik zal er eerder terugkeeren, dan ve. len denken. Toen ik Donderdag uit Parijs wegging, kreeg lk juist een brief van Giral, die zich op het oogenblik In New- York bevindt. Hij schreef mij, dat hij er practlsch zeker van ls, dat een zestal landen, w.o. België. Noorwegen en Frank rijk binnenkox-t de diplomatie- Avontuur van Prinses Irene. Toen Prinses Irene vo rige week, zooals ge woonlijk, onder leiding van een pikeur, haar morgenrit maakte in de tuinen van Paleis Soest. drjk, werd haar paard plotseling schichtig, zoo meldt „Gooische Klan ken". Haar begeleider tracht te vergeefs het dier tot staan te brengen en ook politiewacht bij de uit gang slaagde er niet in het dier met zijn berijd ster op te vangen. Twee inzittenden van 'n a.uto, die met panne langs de weg stond, lie pen het paard tegemoet en wisten het prinsesje er af te halen. Ze kwam vrij met de schrik.en... een paar olievlekken op haar jurkje waaraan de hulpvaardige handen van de monteurs wel niet vreemd zullen zijn. Toen prinses Juliana de automobilisten voor hun hulp wilde bedan ken bleken deze reeds te zijn verdwenen. ke betrekkingen met Franco- Span je zullen verbreken „En de groote Westersche democratieën?" Daar heeft Raphael Sanchez- Guerra maar weinig hoop op. „In Engeland en Amerika, vooral ln Engeland, is men zeer bevreesd voor de positie in de MIddeilandsche Zee. De angst voor het communisme weerhoudt hen". „Hoe gx'oot acht u eigenlijk liet pei'centage aan communis ten in Spanje?" Dat is een moeilijk te beant woorden vraag, doelx Sanchez meent 15 procent. „Hoe zijn de gevoelens je gens Franco?" „Ik ben er van overtuigd", aldus Sanchez, „dat bij een vrije stemming, niet meer dan hoogstens tien procent hun stem voor Franco zouden uit brengen. En daarbij is de wensch niet de vader van de gedachte". Voorts vertelt de minister, dat het leger van Franco niet zoo betrouwbaar is, ais velen misschien geneigd zijn te den ken Er zijn generaals, die wachten op de dag, dat zij de teugels in handen kunnen ne men. Raphael Sanchez-Guerra is rechts katholiek, hij is 49 jaar oud en ls Madrileen. Zijn vurig ste wensch is het zoo spoedig mogelijk naar Spanje terug te keeren en dat zal hij doen zegt hij als ieder in Spanje in plaats van met een opgesto ken hand of een gebalde vuist weer groet door zijn hoed af te nemen. Amsterdamsche pont als drijvende brandspuit. Dat de Amsterdamsche g( meentepont naast haar nut tige vervoersfunctie over het IJ nog meer pijlen op haar boog heeft, heeft zij Zondag bewezen, toen een motorbootje uit de Sixhaven door terug slag in de carburateur midden op het water in brand raakte. Behalve de schipper bevonden zich een aantal jongens op 't bootje, dat een pleiziertochtje maakte. Met een straal, die aange sloten werd pp een der krach tige pompen van de pont, werd het vuur spoedig ge- bluscht. De opvarenden van het mo torbootje kwamen er zonder nat pak af, doordat een juist passeerend veerbootje hen op nam. Enkele van hen liepen lichte brandwonden op. Zuinig met kolen, gas en electriciteit. Het ministerie van econo mische zaken vestigt er de aandacht op, dat de staking ln de Amerikaansche kolen mijnen de kolenpositie hier te lande zeer ongunstig beïn vloedt. Alles zal derhalve in het werk moeten worden ge steld om elk, niet strikt nood zakelijk, verbruik van kolen, l electriciteit te ver mijden. Zoo zal, ondanks de begrij pelijke wensch van de mid- deixstanders, ook voor de ko mende feestdagen geen 9troom voor etalages en reclame-ver lichting beschikbaar kunnen worden gesteld. Voorts zal het publiek zich 9tipt dienen te houden de' rantsoenen voor ga: electriciteit, zooals deze laat stelijk werden vastgesteld op 1 October j.l. Overschrijding van deze rantsoenen kan in geen geval worden toegestaan. DE KONINGIN TE AMSTERDAM. H.M. de Koningin heeft Maandag de tentoonstelling van ontwerpen voor oorlogs- en vredesmonumenten in het Stedelijk Museum te Amster dam bezocht. Militaire attachés in Praag en Moskou Uit de memorie van ant woord op het voorloopig ver slag over de begrootingen van oorlog over 1946 en 1947, big kt, dat thans pogingen worden ondernomen om Ned militaire attachés te vestigen in Praag en Moskou teneinde bij de opbouw van ons leger te kunnen profiteeren van de ervaringen van onze Oostelijke bondgenooten. De toekomstige taak van het leger ziet de minister als het deelnemen, waar ook ter wereld, aan ge meenschappelijke acties bin nen het kader der V.N., be veiliging van het grondgebied en Nederlandsche en gealli eerde verbindingslijnen en de binnenlandsche handhaving van orde en rust. Stamkaartnummer 2 voor een schoenenbon. Het O.D.K. deelt mede, dat in de loop van de maand De cember 1946 diegenen voor een sch enenbon in aanmer king komen, wier stamkaart nummer op het cijfer twee eindigt, voorzoover zy sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ontvan gen. Evenals de vorige maanden zullen de distributiediensten eerst in de loop van de tweede helft van de maand December op nader vast te stellen data tot uitreiking der schoenen bonnen overgaan, tegen over legging van de stamkaart met bijbehoorend inlegvel. GROOTE BELANGSTELLING VOOR DE F 25. Meer dan 65.000 bezoekers hebben Zondag de luchtvaart tentoonstelling te Parijs be zocht. In verband met de enthousiaste berichten, welke over de Fokker F 25 in de pers verschenen zijn, verdrong men zich om de stand van de Nederlandsche inzending. Om streeks 3 uur moest de hulp van de politie worden inge roepen om de verkeersstag- natie bij deze stand op te lossen. SMOKKELAAR GEDOOD. Zondagnacht hebben drie gendarmes uit Gemmenich in het bosch bij de weg tusschen Moresnet-Chapelle en Aken drie Nederlandsche smokke laars verrast. Op de somma tie der politie om stil te staan, antwoordden de smokkelaars met geweervuur, dat dcor de politie beantwoord werd. Een zekere van Loo, woon achtig te Vaals en 31 jaar oud, werd doodelijk getroffen. Zijn broer werd aangehouden, terwijl een derde er in slaagde te entsnappen. De inbeslag ge nomen waar bestaat uit 75 kg koffie, linnen en spek. „La Cite Nouvelle" deelt mede dat de Belgische regee ring besloten heeft een groot aantal Duitsche krijgsgevan genen, die in de Belgische mijnen te werk zijn gesteld, tegen 15 Mei 1947 vrij te la ten. GRONDWETSWIJZIGING IS NOODIG. (Van onzen parlementairen redacteur.) Hoewel wy maar kort allen nog gelegenheid hebben gehad de gepu bliceerde plannen nopens de te stichten Unie van Neder land, Suriname en de Antil len met de Ver. Staten van Indonesië te bestudeeren en dus een gedegen oordeel mis schien nog wat moeilik is, kunnen wij al wèl vaststellen dat de procedure, welke noo- dig is om tot een geheel nieuwe toestand te kunnen ge raken, nog iet of wat on overzichtelijk mag worden ge noemd. Er zijn n.l. verschil lende mogelijkheden, welke tot ongedachte complicaties kunnen leiden. De groote moeilijkheid, waarvoor on^ Frauduleuze handel. De C.C.D. te Waalwyk kwam een frauduleus vervoer van 3465 kg. rogge op het spoor. Tijdens* het onderzoek bleek den ambtenaren, dat ook door de betrokkenen reeds gerxximen tijd frauduleus was gehandeld in voor mensche- lijke consumptie bestemd graan en meel. Het onderzoek wees uit, dat zeer groote hoe veelheden graan hiermee waren gemoeid. Tot dus verre is ge bleken, dat reeds minstens 50 personen bij deze frauduleuze handel zijn betrokken. DOODELIJK ONGEVAL. Zaterdagavond is het twaalf jarig zoontje van de familie D. te Delft, door een auto aangereden en kort daarop overleden. Het slachtoffertje en zijn jongere broertje reden samen op een fiets. Voor de Ingang van het ziekenhuis „Bethel" kwamen zij te vallen juist toen van de tegenover gestelde richting een auto na derde. Het oudste jongetje werd met ernstige verwondin gen opgenomen en is spoedig daarna overleden. Koning Faroek van Egypte ojrende dezer dagen het Parle ment. Na zijn rede overhandigde hij het manuscript aan den minister van Buitenlandsche zaken, Ibrahim Abdoel Hadi Pascha, (Foto P.I.B., R.D.P.) wetgever voor het eerst ln zijn bestaan sinds 1814 toen ons land een eenheidsstaat was geworden met een mede wetgevende ètaten Generaal, zal worden geplaatst is ge legen in het feit, dat hij nu een project moet beoox-deelen, hetwelk in strijd of zoo men wil in elk geval niet in over- eenstemming is met de funda- menteele bepalingen der Grondwet. Zeker, wij weten wel, dat het mede in de be doeling ligt aanstonds ook de Grondwet fundamenteel te her zien. Doch het moeilijke in de situatie is juist gelegen in de omstandigheid, dat ratificatie van het Unie-project alleen maar een gewone meerderheid (van de helft plus één) ver- eischt, en grondwetsherziening een twee derde meerderheid. De Kamers, zooals die thans zgn samengesteld, koesteren waarschijnlijk de gezindheid om ook die tweederde meer derheid op te leveren, doch men vex-gete niet, dat na de aanneming van het Unie-ont werp de door grondwetsher- zieging in eerste aanleg te ontbinden Kamers kunnen te rugkeeren in verhoudingen, welke juist gunstig zijn voor de Unie-plannen, doch niet voor de grondwetswijziging, welke immers een twee derde meerderheid moet kunnen ha len. Uit een en ander blijkt, dat de huidige kamers practisch slechts een bepaalde invloed op de nieuwe denkbeelden kunnen uitoefenen en tenslot te eigenljjk alleen ten volle de macht bezitten om de voor stellen af te wijzen. Keuren zij die goed. met de daardoor vereischte grond wetsherziening, dan ligt, uit eindelijk de definitieve beslis sing bij de nieuwe Kamers, daar zooals reeds gezegd de thans figeerende grond wet voor wijziging ontbinding en nieuwe verkiezingen eischt. Een wereld van mogelijkhe den ligt dus nog tusschen de thans gepubliceerde plannen en de verwerkelijking daarvan. Nog nooit zal de inzet der té houden verkiezingen zoo be langrijk en zoo hoog zijn ge weest als ditmaal en wie durft nu reeds voorspellen hoe precies de resultaten zullen zijn? Gesteld, dat de nieuwe Ka mers inderdaad van een ge zindheid worden, waardoor maar juist een volstrekte meerderheid vbor de Unie plannen is te verkrijgen maar geen twee derde voor de grondwetsherziening, wat dan? De wetgever is tenslot te oppermachtig en kan wet ten aannemen, welke strg'den met de bepalingen der grond wet: de leden leggen immers geen eed op de grondwet af. Maar de Koning (Koningin) wel en deze zal een met de grondwet strijdende wet niet kunnen teekenen zonder zien schuldig te maken aan eed schennis. Als dus de huidige regeering de plannen indient kan zij niet anders willen dan, hij goedkeuring der Sta- ten-Generaal, met bekrachti ging te wachten, totdat de nieuw verkozen Kamers haar uiteindelijke goedkeuring, mede door haar fiat op de herziene mdwet, hebben gegeven, niet! Voorjaar 1947 Landschapsarchitectonisch bureau van de Stichting Nieuw Walcheren aan de arbeid. Een belangrijk initiatief. WINDHOOS TE MEESTER COKNELIS. Dezer dagen is Bidara Tji- na (Meester Cornells) geteis terd door een windhoos De geheele barak van het 'Bata- viasche vrijwilligers-cox*ps werd door de wind opgetild, juist op het oogenblik dat zich daar verscheidene jongens be vonden. Het gevaarte kwam daarop in stukken en brok ken naar beneden. De mees te jongens wisten zich nog bijtijds in veiligheid te bren gen, maar tien werden ge wond, van wie enkelen ernstig. MR. C. H. F. POLAK HOOGLEER AAR TE WAGENINGEN. Bij K. B. is benoemd tot hoogleeraar in de staathuis houdkunde en het agrarisch recht aan de Landbouwhooge- school te Wageningen mr. C. H. F. Polak. VER één ding waren, toen Walcheren weer droog werd, allen die belang stelden in de toekomst van dit eiland het hartroe rend eens: Als Walcheren eenmaal weer beplant zou worden, zou die beplanting moeten voldoen aan de hoogste aesthethische eischen, die gesteld zouden kuxxnen worden, de beplanting' zou zoo moeten zijn dat het nageslacht er het bewijs in zou zien, dat men bij het her stel van Walcheren ook in dit opzicht gewetensvol te wex*k was gegaan! De Stichting Nieuw Walche ren, die deze zomer het initia tief nam om iederen Nederlan der in staat te stellen zijn steentje by te dragen in de kosten der herbeplanting door „een boom op Walcheren te planten", meende in dit na jaar, het bij deze, zooals be kend uitermate succesvolle Boomenactie niet te mogen laten. Het bestuur stak de koppen byeen en het resul taat was, dat besloten werd over te gaan tot de vorming van het „Landschapsarchitec tonisch Bureau der Stichting Nieuw Walcheren". Zonder openlijk vertoon is dit bureau, staande onder leiding van den bekenden landschapsarchitect C. P. Broerse uit Nieuwer Amstel, kort geleden met zijn werk zaamheden begonnen, maar het werk, dat door dit nieuwe bureau verricht woi'dt, is zoo belangrijk, dat het een na dere kennismaking alleszins verdient. HET DOEL. De Stichting Nieuw Walche ren dan richtte haar Land schapsarchitectonisch Bureau op met de bedoeling, dat dit werkzaam zou zijn in het al gemeen belang Zij deed dit in de overtuiging," dat alle bij de herbeplanting van Walcheren betrokkenen, ln de allereer ste plaats de gemeentebestu ren en de eigenaars van land- goederen en buitens, gebruik zouden willen maken van de diensten van dit bureau op dat in de toekomst de herbe planting van Walcheren zich zou kenmerken door doelma tigheid en schoonheid en niet zou worden tot een brokke lig samenstel van verschillen- de stijlopvattingen, maar tot een aesthetisch volkomen ver antwoorde eenheid. DE WERKWIJZE. Welnu, de Stichting Nieuw Walcheren hoopt dit doel te bereiken door het Landschaps architectonisch Bux*eau ter be schikking te stellen voor: le het ontwerpen van her- beplantingsprojecten 2e. het beoordeelen van reeds door anderen ontwor pen projecten; 3e. het houden van toezicht op de uitvoering der goedge keurde plannen en 4e. het geven van adviezen en toezicht houden op het on derhoud der nieuwe beplantin gen. Het bureau werkt ten nauw ste samen met de andere by de herbeplanting van Walche ren betrokken instanties en de samenwerking met prof. Bijhouwer te Amsterdam, den supervisor over de herbeplan- ting van het eiland, is zelfs zoo nauw. dat aangenomen mag worden, dat plannen, die de goedkeuring hebben ver worven van het Landschaps architectonisch Bureau der Stichting Nieuw Walcheren aanzienlijk sneller de andere instanties zullen kunnen pas- seeren, daar de inzichten van prof. Bijhouwer en den heer Broerse volkomen met elkaar overeenstemmen. ALGEMEENE INSTEM MING. Het stemt tot zeer groote voldoening, dat het initiatief van Nieuw Walcheren de vol ledige instemming heeft ge vonden van allen, die tot herbeplanting zullen moeten overgaan niet alleen, maar evenzeer van de provinciale overheid. Vele gemeenten van Walcheren en tal van eigena ren van landgoederen en bui tens hebben zich reeds bij het Landschapsarchitectonisch Bu reau gemeld, enda heer Broerse is dan ook met volle kracht aan de arbeid getogen. Reeds konden plannen voor de herbeplantingen in Middel burg en Vlissingen bij de overheid dezer gemeenten wor den ingediend, vergezeld van uitvoerige rapporten, zoodat in het voorjaar met de herbe planting krachtdadig kan wor den begonnen. Ook verscheidene dorpen za gen hun plannen voor de her- beplanting van dox'pskommen en begraafplaatsen reeds de goedkeuring verwerven van het bureau en vervolgens van den supexwisor. Dit alles is belangrijk en be langwekkend nieuws. Het geeft ons de zekerheid, dat vojgend jaar het land zonder schaduw inderdaad weer groen zal worden, dat zoowel de steden als de dor*pskommen een ander aanzien zullen krij- fen, dat Walcheren ook ln it opricht herleven zal Eén ding mag hier nog wor den opgemerkt dat de Stich ting Nieuw Walcheren dit niet genoeg te waardeeren initia- tief nimmer tot uitvoering had kunnen brengen, zonder de welwillende en spontane me dewerking der gemeente Nieu. wer Amstel, bij welke de heer Broerse in vaste dienst is. Zonder aarzelen stelde deze gemeente den heer Broerse in staat, een belangrijk deel van rijn tijd te besteden aan de herbeplanting van Walcheren. Een woord van erkentelijkheid namens geheel Walcheren is hiervoor zeker niet misplaatst! In ieder geval: de toekomst ziet er hoopvol uit. In het voorjaar wordt Walcheren weer groen en zullen nieuwe boomen botten groxx Schermerhorn sprak. HIJ BLIJFT OPTIMIST. Volgens het republikelnsche persbureau „Antara" heeft prof. Schermerhorn, op een persconferentie, toegestaan aan Indonesische jourxxalisten op 20 Nov. j.l. verklaard, dat de Nederlandsch-Indonesische overeenkomst volgens zijn ver_ wachting voor het eind van dit jaar zou zijn onderteekend. Prof. Schermerhorn hoopte voor Kerstmis in Batavia te rug te zijn. Hij was ervan over_ tuigd, dat het Nederlandsche parlement en de Nederland sche regeering de overeen komst zouden ratificeeren. De heer de Boer verklaarde op de zelfde persconferentie, dat de onderteekening van de ont wel-overeenkomst een groot^ stap in de richting van de we- derzijdsche samenwerking van de beide volken beteekenae. Hij spoorde daarom beide partijen aan wederzijdsche vijandelijke gevoelens te onderdrukken en zeide, dat de Indonesische agressiviteit een bron van moeilijkheden voor de com missie-generaal was ge weest. Tenslotte sprak hij zijn erkentelijkheid uit tegenover Ir. Soekax-no voor het aandeel, dat deze had gehad in het goe de resultaat van de onderhan- lingen. RADIO-OMROEPERS NAAR BATAVIA. Twee omroepers van radio- Nederland, de heeren Piet te Nuyl jr. en Pim Reyntjes, vertrekken binnenkort naar Batavia. Zij zijn ter beschik king gesteld van de radio- omroep aldaar en zullen de opleiding van sprekers en om roepers ter hand nemen. De overeenkomst geldt voorloopig vqgf één jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1