Zeeuwsche Si sanatogen Telefoneeren met U, S. A. Naar Huddersfield! O1 UIT DE PROVINCIE THOLEN Schouwen Middelbaar Technische School Zeeuwsch-Vlaanderen Walcheren VOETBAL Een zware taak voor de Oranje-ploeg. Het was in het voorjaar van 1934, dat evenals thans het geval is, de geheele Ne- derlandsche sportwereld haar oogen gericht hield op een wedstrijd van het Nederland- sche elftal. Het was in de da gen van de „We gaan naar Rome"-stemming en ieder weet zich nog wel heel duidelijk te herinneren welk een koude douche we toen kregen, want we kwamen niet verder dan Milaan, waarvoor onze Zwit- sersche vrienden wel zorgden door met 32 de baas te blij ven. Het was in die tijd de bloei periode van het Nederlandsche voetbal en thans, nu deze periode voorbij is, staan onze Oranje-elf voor een nog moeilijker taak. We gaan nu naar HuddersfieldNaar En geland, waar de voetbalsport zulk een hoogte heeft bereikt, dat men nog steeds spreekt van de grootmeesters van het voetbalspel, hoewel ook op het Europeesche vasteland thans voetbalploegen zgn, die het met succes tegen hun leer. meesters zouden kunnen opne. men. Dat dit thans het geval is moet echter nog bewezen wor den, want tot dusver wonnen de Engelschen op hun eigen grond al hun officieele inter landwedstrijden, w.o. die'tegen andere voetbalgrootmachten als Oostenrijk, Italië, Dultsch- land. Hongarije en Tsiecho- Slowakije, terwijl in 1938 de Engelschen hun kracht nog eens duidelijk demonstreerden door in Amsterdam het Con tinentale elftal, samengt uit de sterkste spelers van Europa, met 30 te verslaan. Tegen deze grootmeesters nu moeten onze elf Oranje hemden de strijd in Hudders field gaan aanbinden en wan neer we dan nog nagaan dat men niet onverdeeld gunstig oordeelt over de samenstel ling van ons nationale team, dan behoeft het o.l. geen ver wondering te wekken dat men, in tegenstelling met de wed strijd in Milaan in 1934 alge meen een nederlaag verwacht en dat het slechts de vraag Is, hoe groot die nederlaag zal worden. Is de situatie inder daad zoo hopeloos, dat we geen enkele kans. hebben op een zege? We willen direct opmerken dat eigenlijk van hopeloos niet gesproken mag worden. De Engelschen hebben zonder eenige twijfel voor 95 kans op beide punten, maar dan blijft toch nog altijd 5 voor ons overt De En gelschen, die technisch een klasse op zichzelf vormen, heb ben nog andere wapenen, maar de Hollandsche spelers hebben ln hun enthousiasme één wa pen, dat men bij de tegen standers zal missen. Weten ze dit wapen goed te han- teeren, dan zullen de gasthee- ren alle zeilen moeten bijzet ten om met een behoorlijk re sultaat voor de dag te kunnen komen. Hoewel velen anders bewe ren, is dit slechts de tweede ontmoeting tusschen het of ficieele Engelsche en het Ned. elftal. Weliswaar was er reeds enkele malen contact waarbij onze mannen ook éénmaal het zoet der overwinning smaak ten (de befaamde 21 over winning op Houtrust in 1912) maar er waren ook nederla gen van 122, 81 en 91 te incasseeren. De eenige voor gaande ontmoeting die door de Engelschen als officieel Crediet voor bedrijven. De Nederlandsch-Indische regeering heeft crediet-ver- gunningen ten beloope van meer dan 19.000.000 gulden verleend voor het herstel en de vestiging van bedreven. De credieten zijn bestemd voor Batavia, Soerabaja, Bandoeng, Medan, Semarang en Ball. Kijkt Soekarno naar Australië? „Indonesië is voornemens diplomatieke betrekkingen met Australië te openén, zoodra de onderhandelingen met Ne derland zullen zijn beëindigd", zoo schrijft de „Melbourne Argus", een linksch-georiën- teerd blad met geringe oplaag in Melbourne „In de Nëderlandsch-Indo- nesische unie zal worden be paald, dat Indonesië Nederland zal raadplegen over defensie, buitenlandsche zaken en eco nomische aangelegenheden, doch een van Indonesië's eischen is. dat het onverwtjld eigen diplomatieke en han delsvertegenwoordigers in de belangrijke landen, de nabuur landen daarbij inbegrepen, zal mogen benoemen", zoo ver volgt het blad. „Deze elsch acht mpn in de eerste plaats gericht op het vestigen van nauwe betrekkin gen met Australië, daar de Indonesische leiders inzien, dat dit land hen het meest zal steunen bij het economisch herstel." Het Australische blad haalt verder een onderhoud met ir. Soekarno aan, waarin deze verklaart voornemens te zijn een actieve politiek van goede nabuurschap ten aanzien van Australië te voeren, zoodra een overeenkomst met de Ne derlanders is gesloten. Soe karno zeide 'erder, dat hij zeer veel belangstelling had voor de bevordering van de samenwerking tusschen de beide landen en zeer gaarne zou vernemen, of Australië eveneens dergelijke plannen koesterde. Deze zouden naar Soekarno's meening niet be perkt moeten blgven tot het economisch terrein, doch zich ook tot de defensie moeten uitstrekken. ..Wij willen hon derden studenten naar uw land zenden en wij zouden van u honderden technici en leeraren willen hebben", zoo voegde hij hieraan toe, „wij hebben uw hulp noodig". wordt genomen, bracht een magere 10 overwinning voor hen in de nog in ieders ge heugen liggende ontmoeting in Amsterdam. De Engelschen nebben hun ploeg zoo sterk mogelyk opgesteld. De Engel- 3chen heenten veel waarde aan de uitslag van deze eerste officieele interlanden- wedstrijd na de oorlbg (de reeds gespeelde wedstrijden tegen de Franschen, Belgen en Zwitsers waren geen offi cieele wedstrijden) en men zal de gelegenheid zeker aangrij pen om de wereld te bewij zen dat ze in eigen huls nog stee.ds onverslaanbaar zgn. ONZE PLOEG. Welke Oranjemannen gaan nu zorgen dat dit niet zoo één twee, drie, gaat gebeuren. In de eerste plaats onze natio nale doelman Plet Kraak, een van de beste doelverdedigers die Nederland ooit gehad heeft en ln dit opzicht zijn we heusch wel wat gewend. De verkiezing van deze Storm vogel-man zal dan ook ieder bevredigen. De herkiezing van de Ajaxleden Potharst en v d. Linden heeft veel stof doen opwaaien en nu moge het waar zijn dat zij de laatste wedstrijden niet hun sterkste spel toonden, er moet toch nog bewezen worden dat zij door beteren vervangen kun nen worden. De eenige con current is de MVV-er van Bun. maar wellicht dat men de op elkaar ingespeelde club spelers de voorkeur heeft ge geven. Het blijft toch een feit, dat het gelyke spel tegen de Bel gen in het voorgaande seizoen voor een groot deel aan hun goed verdedigingswerk was te wijten. De middenlinie bracht een verrassende ontknooping. De onbekende Excelsiorspil Vermeer neemt de plaats van Kuppen in. Het lgkt ons met Kuppen een wat vreemd ge val. We misten hem reeds in het Zuid Nederlandsche elftal tegen Luxemburg en nu is hij ook zjjn plaats in het na tionale team kwijt. De keuze commissie die èn Vermeer èn Kuppen ln één wedstrijd aan het werk heeft gezien moet wel een goede indruk van Ver meer hebben gekregen om hem de spilplaats toe te ver trouwen tegen de Engelschen. Paauwe en de Vroet spelen de laatste tijd niet hun beste wedstrijden, maar wellicht dat ze die bewaren voor Woens dag. voorhoede brengt geen nieuwe gezichten, integendeel, Drhger bezet de rechtsbuiten plaats waar hij in het Ned. elftal ook op begonnen is. Wil kes, onze geevaarlijkste man, als hij zjjn dag heeft, bezet de rechtsbinnenplaats, terwijl Wim Roozen midvoor staat naast zijn clubgenoot Kick Smit, die dus zijn rivaal Rij vers heeft verdrongen. Naar het schijnt is laatstgenoemde uit vorm, zoodat de verkie zing van de ras-voetballer Smit vrh logisch is. Dat men de linksbuitenplaats aan den yverigen Bergman heeft toe vertrouwd sterkt ons in de overtuiging dat de link9 bui tens dun gezaaid zijn. Berg man faalt nooit en het is te hopen dat de Blauw-wltter dat ook nu niet doet. De vraag of deze voorhoede sterker had samengesteld kunnen worden door ae opname van Abe Lenstra zal onbeantwoord moeten blijven. De elftallen zijn als volgt samengesteld. NEDERLAND: Kraak (Stormv.) v. d. Linden Potharst (Ajax) (Ajax) De Vroet Vermeer Paauwe (Feyenoord) (Excelsior) (Feyenoord) Bergman Smit Roozen Wilkes Drager •(bl. wit) (Haari.) (Haari.) (Xerxes) (Ajax) 9 Finney Carter Lawton Mannion Langton (Preston) (Derby C) (Chelsea) (Middlesbr.) (Blackb. Rov.) Wright Franklin Johnston (Wolves) (Stoke C) (Blackpool) Scott Hardwick (Arsenal) (Middlesbr.) Swift (Manch. C) ENGELAND. Een tuintje „ter leen". Toen Vrijdag jJ. te Brighton het tiendui zendste Britsche aluml- nium-huis werd overge dragen aan den huur der, zekeren Puttock, door een vertegenwoor diger van het departe ment, was dit huisje voorzien van een keurig tuintje met geschoren gazon en struikgewas. De volgende morgen echter kwam Puttock tot de ontdekking, dat grasveld en struikgewas verdwenen waren. Werk lieden deelden den ver baasden huurder mede, dat zij „de tuin ver wijderd hadden volgens ontvangen orders". Het schijnt, dat het tuintje slechts dienst heeft ge daan als „Potemkin-ge- vel" voor het bezoek van den ministerieelen vertegenwoordiger Militaire garnizoifen. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de minister van oorlog bepaald, dat de garnizoenen voortaan zullen worden on derscheiden ln drie groepen, n.l. groote, middelbare en kleine, Groote garnizoenen zullen worden gevestigd ln: Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Amersfoort, Breda, 's.Hertogenbosch, Assen, Ede en Harderwijk. Middelbare garnizoenen wor den gevestigd in Apeldoorn, Nijmegen, Wezep en Bergen op Zoom. Voor de kleine garnizoenen zyn bestemd: Oldebroek, Dordrecht, Gorinchem, Maas tricht, Arnhem, Groningen, Kampen, Leiden, Roermond, Zutpnen, Grave, Deventer, Til burg, Haarlem, Eindhoven, Steenwtfk, Leeuwarden en Nieuwersluis. De vliegparken Gilze Rijen, Woensdrecht, Valkenburg, Twente en Leeuwarden wor den geacht te behooren tot respectievelijk de garnizoenen te Breda, Bergén op Zoom, Leiden, Arnhem en Leeuwar den. Het opkomstdepót der lucht strijdkrachten op het vliegveld Ypenburg behoort tot het garnizoen te 's-Gravenhage; de vliegparken Doorn en Zeist tot het garnizoen te Utrecht en die te Oisterwijk en Lun- teren resp. tot Tilburg en Ede. DE DIRECTEUR P.T.T. VERTELT. (Van onzen specialen verslaggever). a.b. K.LM.-Constellation- P het vliegveld Prest- wick in Schotland, waar de vliegtuigen in de K.L- M.-dienst op Noord-Amerika1 de eerste landing maken na de oversteek van Gandar op New Foundland over de Atlanti sche oceaan, troffen wij Zon dagmorgen den heer L. Neher. Directeur-Generaal der P.T.T. die zich op de terugweg be vond haar Nederland na een drieweeks verblijf in Amerika. Op onze vraag of hij tevre den was over het resultaat van zijn zending, antwoordde de heer Neher met een vol mondig ja en hij verduidelijkte dit met te zeggen; de directe radlo-telefonlschc verbinding van Nederland met Suriname zal binnen afzienba re tyd worden geopend; er komt een radio-telefoni sche verbinding tusschen Cu rasao en New York, waarmee tevens een nuttige „omweg- schakel" wordt gelegd voor het verkeer tusschen Neder land én Amerika; de mogelijkheid wordt on derzocht om te komen tot het z.g. inkiezen van het Neder landsche telefoonnet in het Amerikaansche en omgekeerd, zoodat ieder abonné in Ne derland zijn relaties in New- York of Washington van zijn huis uit opbellen kan- Hoe fantastisch dit laatste ook moge schijnen, de techni sche moeilijkheden zijn reeds overwonnen en, als wij den heer Neher goed beluisterd hebben, is de zaak In de grond zelfs vrij eenvoudig. Hoever de radio-telefonie al Is voort geschreden blijkt uit een in teressante bijzonderheid, wel ke de Directeur-Generaal ons in dit verband vertelde. Te midden van het enorme ver keer in Fifth Avenue, een der drukste New Yorksche stra ten- tusschen de torenhooge wolkenkrabbers, voerde htj 'n gesprek met zijn vrouw in haar rustigeScheveningsche woning. Er was soms eenige storing door fading, maar het gesprek* had overigens een ongestoord verloop. De oorlog belette in Neder land de practisphe voortgang in de ontwikkeling van het radio-telefoon- en -telegraaf- verkeer en ik was dus, aldus de heer Neher, uitermate be nieuwd om te zien, hoever de Amerikanen ons vooruit wa ren geraakt op een gebied, waar de Nederlandsche P.T.T. vroeger pioniersarbeid ver richtte. Het bleek mij. dat wij ln wetenschappelijke zin en in technisch opzicht niet de minderen zyn; wat ons ont breekt is de apparatuur en daarin kan worden voorzien. Wat de West betreft, zeide de heer Neher, dat zi1 wacht op de middelen voor «5e voor uitgang- Laten wij haar die niet laten ontbreken, zoo be sloot de heer Neher zijn ge sprek. ATOOM. Onder redactie van een groep Nederlandsche geleer den en deskundigen zal in No vember het eerste nummer van een nieuw maandblad verschijnen ..Atoom", gewijd aan de gevolgen der atoom energie voor mensch en samen leving. In de redactie namen reeds zitting de hoogleeraren dr. C. J. Bakker, dr. J. M. Burgers, dr. L. Rosenfeld, dr G. J. Sizoo, dr. J. H. W. Ver zijl, dr. F. A. Vening Meinesz. mr. W. F. Wertheim, jhr. mr. C. M- O. van Nispen tot Se- venaer, dr. W. F. Wassink, dr. J Went, drs. L. de Jong en L. J. Klein. Deze geleerden meenen. dat de ontsluiting van het ge- helm der atoomenergie voor de menschheid zéér groote en zeer ernstige gevolgen kan hebben en dat het dus een zaak van de menschheid zelf. I.e. ook van het geheele Neder landsche volk, dient te wor den. Max Schmeling, ex-we reldkampioen boksen zwaar gewicht, is door de zuive ringsrechtbank te Hamburg „vrij van nazisraetten" ver klaard. VERPLEGEND PERSONEEL Zaterdag hield «ie federatie van Nederlandsche vereenigin- gen, die de belangen van de verpleging en de verplegenden behartigen en ruim 10.000 verplegenden vertegenwoordi gen, te Amsterdam, haar eerste ledenvergadering onder voorzit, terschap van zr. A. Relneke. Achtereenvolgens werden behandeld: de opleiding, sala- rieering en pensionneering, wettelijke bescherming van de verpleegsters-uniform, vraag stukken der particuliere ver pleging, voorkomen van tu berculose onder .verplegenden »n de achturige arbeidsdag. De vergadering werd beslo ten met een voordracht door mevr. prof. dr. Hazenwinkel Suringa over „Ons aller taak in de wederopbouw". HANDEL MET OOSTENRIJK. Besprekingen tusschen Ne- lerlandsche en Oostenrijksehe delegaties hebben kortgeleden geleid tot het sluiten van een handels- en flnancieele over eenkomst tusschen beide lan den. Deze overeenkomst regelt een goederenverkeer van on geveer 8 millioep gulden. Te genover een import uit Oosten rijk, hoofdzakelijk van hout en metaalwaren, is een Neder landsche export geprojecteerd, welke voor ongeveer 4/5 ge deelte uit agrarische produc ten bestaat. O.a. pootaardap- pelen, groentezaden, suikerbie tenzaad, gedroogde groenten, visch en een geringe hoeveel heid zuivelproducten. PROPAGANDA-WEEK CHR. VAKBEWEGING. In deze week van 25 tot i November wordt de Christe lijke vakbeweging in het mid delpunt der belangstelling ge plaatst. In meer dan 200 plaatsen het land zullen bgeen- komsten worden gehouden, waar de hoofdbestuursleden der vakorganisaties zullen wy> zen op de groote beteekenis van de leuze van deze week: „Allen werk, allen dragen ver antwoordelijkheid". Ook in Zeeland zullen in de plaatsen waar zich een Chr, Besturen bond bevindt, dergelijke groo te propaganda-byeenkomsten worden gehouden, o.m. op Don derdag 28 Nov. te Vlissingen, Souburg. Middelburg en Goes. Het C.N.V. dat byna 120.000 leden telt, roept op tot wer ken en verantwoordelijkheid om daardoor mede te bouwen aan recht en orde in de ar beidsverhoudingen. Aan de gemeentelijke gas fabriek te Axel zyn benoemd tot stoker in vasten dienst L. van Cadzand en K. Kotvis. INTREDE DS. STRATING. Zondagmorgen werd Ds. H. M. Strating bevestigd als pre dikant der Ned. Herv. Ge meente te 'sHeer Abtskerke door Ds. S. S. M. Aertsen uit Enkhuizen. 's Middags deed de nieuwe predikant zijn intrede met een Ëreek naar aanleiding van tandelingen 4 vers 20. Na de predikatie richtte hij zich met een persoonlijk woord tot zijn bevestiger, Ds. v. d. Waa, de kerkelijke colleges, het ge meentebestuur, zijn oud-stu- diegenooten en de aanwezigen uit zyn vorige gemeente Scho ten, en tenslotte tot zyn nieu we gemeente. Daarna werd hij achtereenvolgens toegesproken door Ds. Odé namens ae ring Goes, wethouder J. C. van t Westeinde als loco-burgemees ter namens het gemeente-be stuur, de praeses van het col legium theologicum te Leiden namens de oud-studiegenooten en Ds. v d. Waa uit 'sHeer Arendskerke als consulent der gemeente, op wiens verzoek Ps. 134 3 gezongen werd. Beide diensten waren zeer druk bezocht. VERGADERING VARKENSVEREENIGING Vrijdag j.l, hield de varkens- vereeniging „Helpt Elkander" te Tholen haar algemeer.e ver gadering. De voorzitter heette alle aanwezigen welkom, waarna besloten werd de con tributie door te. betalen, ook al heeft men geen varken Het bodeloon voor 1947 werd vast gesteld op 1.20 De heer W. Geurse werd, in verband met het aftreden van den heer J Pollie benoemd tot bode voor 1947. Bij de rondvraag voerden verschillende leden het woord, die door den voorzitter werden beantwoord. FILMAVONDEN. Zaterdag j.l. werd een film avond gegeven door den heer Sornelissen te Tholen. Op 30 ovember wordt in de zaal van de weduwe Hoek, opnieuw een film vertoond over de be zetting van Duitschland. St. Maartensdijk TOONEELOPVOERING. Donderdagavond jl. hield de tooneelver. „Dilettant" te St. Maartensdijk haar le uitvoe ring in de zaal van den heer Hoppe. De voorzitter, de heer L, v. Poortvliet, opende de avond met een welkomstwoord. Vervolgens werden opgevoerd de tooneelstukken „Huwelijks, koorts" en „Schoonmama komt logeeren". Dat deze bij de aan wezigen in de smaak vielen, bleek wel uit het applaus. De avond werd met een gezellig bal besloten. Op Donderdag 28 Nov. hoopt men het stuk nogmaals op tc voeren. Oud-Vossemeer Ouwerkerk RAADSVERGADERING. Vrijdag kwam de gemeente raad van Ouwerkerk bijeen. Het bericht van goedkeuring der gemeentebegrooting werd voor kennisgeving aangeno men. Bij de Bank van Ned. gemeenten zal een rekening courant-overeenkomst worden fesloten tot een bedrag van 38.000. Dit jaar zullen zes woningen worden gebouwd. Goedgekeurd werd hiervoor rijksverpoeding aan te vragen. 10 «er tekorten op de ex ploitatiekosten komt voor re kening van de gemeente Ter sprake kwam de urgentie van het inleggen van de busdienst en het beplanten der begraaf plaats. Wethouder Kuijper drong aan op verbetering van de weg by J. B. Manni. Hij wees voorts met klem op de slechte i toe stand aan de Zuid-achterom en de gevaarlijke zinkput aldaar De ambachtslui dienen te be grijpen, dat de uitvoering de zer verbeteringen met spoed dient te geschieden. Dit is ook het geval met de klokkenstoel. De heer de Later informeerde naar het herstel der haven en naar het sportterrein Burgerlijke stand TERNEUZEN. Gebortn: Casparus M. J., van Bottemanne, W. C. J. M. en van Priem, A. J. Rony A., z. van Winne, R. H. en van De Caluwé, R. B. te Sas van Gent Ginette M., d. van Dobbeleir, O. en van Dees. A. Marleentje M. E., d. van Claes, P. A. en van Spietael, M. R. Ruska, A„ d. van Binkhorst, C. D. en van Valk- hoff, S. Anna M.. d. van Van Hecne, A. K. en van d'Haens, L. Adriana,. d. van Gazan, S. J. en van Van de Velde Maria C.» d. van De Regt, L. J. en van Mi- ihielsen, S. J. Adriana. d. van Zegers. P. en van De Rid der, P. te Axel. Huwelijksaangiften: Free man, R. J., 25 j. jm. te Leices- ter (Eng.) en Mlchielsen, S. M„ 23 j„ jd. Van Meurs. A. 26 j., jm. en De Bruyn, A. C. 27 j. jd., te Terneuzen Wie- les, J. J„ 25 j.. jm., en Bak ker, M., 30 j„ jd. te Zaamslag. Overleden: Dieleman. S. 58 j.. echtgenoot van Van der Wal, B. VLISSINGSCHE PLANNEN ZIJN GEREED. Er is ln Zeeland dringend behoefte naar een Middelbare Technische School. Wy meld den reeds kort geleden, dat de Vereeniging Zeevaartschool te Vlissingen plan had aan de „De Ruyterschool" een Mid delbaar Technische school te verbinden. Reeds eerder heeft men te Goes getracht een Middelbaar Technische school te stichten en ook de burgemeester van Terneuzen was van opinie, dat in zijn gemeente een middel baar technische school op haar plaats zou zijn. Er bestaat evenwel gegron de verwachting dat het depar tement van onderwijs de Vlis- singsche plannen zal verkiezen boven de plannen van andere steden. De Vereeniging Zeevaart school kreeg adhaesie voor haar plannen uit de kringen van werkgevers- en werkne- mers-organisaties. Als een ernstig bezwaar wérd gemeld, dat de naastby- gelegen Middelbaar technische school in Dordrecht is geves tigd waardoor de kinderen uit Zeeland deze school uiterst bezwaarlijk kunnen bezoeken. Ook meent men dat de re sultaten van een school te Vlissingen gunstig beïnvloed kunnen worden door de aan wezigheid van de groote scheepswerf en machinefabriek „De Schelde". Het ligt in de bedoeling te beginnen met een afdeeling voor Werktuigbouwkunde, aan gezien aan deze richting de grootste behoefte bestaat, ter- wijl te zyner tyd naar gelang van behoefte een afdeeling voor weg- en waterbouwkun de kan worden toegevoegd. Teneinde hiertoe te geraken moet in verband met het be paalde in artikel 25, 6e lid juncto artikel 25, 2e lid der Nijverheldsortferwyswct de ge meenteraad als zyn oordeel uitspreken, dat de stichting van een dergelijke inrichting van onderwijs noodzakelijk wordt geoordeeld, nadat de betrokken organisaties van patroons en werklieden zyn gehooid. Burg. en Weth. van Vlissingen hebben nu bij den gemeenteraad een voorstel in gediend om als zijn oordeel uit te spreken, dat stichting van meergenoemde inrichting van onderwijs in deze gemeen te noodig wordt geacht. BEROEPSGOEDEREN- VERVOERDERS. Zaterdagmiddag werd te Oud Vossemeer in hotel Ampt een vergadering belegd door de Beroepsgoederenvervoer- ders, afdeeling eiland Tholen ter 'bespreking van de moei- lgkheden op het gebied van goederenvervoer langs de weg. Op deze byeenkomst werd besloten een commissie van afgevaardigden der afdeeling Tholen naar 's-Hertogenbosch te zenden voor een bespreking met de Ryksverkeerslnspectie aldaar. \xel TOONEELU IT V OER1N G. Te Axel is Zondagavond in n_t Gezellenhuis een geslaagde tooneeluitvoering gegeven door de tooneelvereeniging van Koewacht. Opgevoerd werd het humoristische Vlaamsche tooneelspel „Baas Best in het café De Witte Kat". Middelburg HOLLANDSCH-ZWEEDSCHE OUDERVEREENIGING. Zaterdagmiddag was het voor de ouders van de kinde ren, die vier maanden in Zwe den zijn geweest, een blijde ontmoeting toen ze mej. Anna Lisa Thorin, leerares ln het Zweesch, en zelf Zweedsche, ontmoetten, Mej, Thorin deelde mede, dat ze eens in de veer tien dagen de kinderen gedu rende twee uren les zou geven in Zweedsch. Een verrassing was het van haar te hooren, dat binnenkort ook de Zweed sche gezant, zyne excellentie de Lagerberg, met de ouders en kinderen zou willen kennis maken. Op voorstel van dr. A. H Oussoren, secretaris der vereeniging, werd de heer J. C. F. van Kamer by acclama tie tot voorzitter der vereeni- Bijzonder Gerechtshof Middelburg. Voor het Byz. Gerechtshof te Middelburg stonden nog terecht: Franciscus L. Lernout, klom_ penmaker, Clinge, beschuldigd Van toetreding tot „Vrijwilli gers Legioen Nederland", zou „met de grootste verwoedheid" aan de zijde van den vijand hebben gevochten. Hg had het zelfs tot onderofficier gebracht en ontving verschillende deco- zyn verdediger, mr. P. C. Adriaanse, was van meening, dat men hier een eenvoudige jongen voor had, die, werk zaam in Duitschland, slachtofW fer was geworden van de Duit- sche propaganda en, eenmaal in het schuitje gezeten, was meegevaren. Eisch: 7 iar gevang, straf. Hanni Elsa Leuchtenberg, echtgenoote van P van Her- mon, wonende te Hoek, zou van een zekeren C v d Hooft, in een gesprek met een Duitscher, Zimmerman, gezegd hebben, dat hy in het bezit was van illegale bladen; v d. Hooft was kort daarna naar Duitschland gedeporteerd en daar ln een kamp overleden. Verschillende getuigen wer den in deze zaak gehoord, o.m. K. Hoffman, ex-Kriminalsecr&- tër en chef van de S D. te Ter_ neuzen en twee dames Lij- baart. Het resultaat van dit verhoor was, dat de proc.-fis- caal een belangrijk deel van de dagvaarding, volgens welke beschhaar mededeelingen nog eens met haar handteekening zou hebben bekrachtigd, liet vervallen. De verdediger, mr. v Has selt, liet op deze zaak een heel nieuw licht vallen, toen hij meende dat er reden bestond om te twhfelen aan de be trouwbaarheid van eenige ge tuigen, en zocht de eigenlyke schuldige in een andere rich ting. Eisch: 3 jaar gevang met aftrek, ontzetting uit kies rechten voor 10 jaar. ging gekozen. Naaat Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Dirks- land (2e pred pl.) J. Vermaas te Nederheme'rt; naar Zundert A. N. Langhout, cand. te Ka- merik, die bedankte voor Alm- kerk, Heusden, Ooir^hot en Best, Princenhage en Veltho- ven. CHR. GEREF. KERK. Tweetal tc Middelburg: G. H. Polman te Rozenburg en G. Ryksen te Ede. Geref. Kerken. Benoemd tot pred. voor de evang. in algem. dienst ds. W. A. Wiersinga, evang. pred. te NaardenBussum. NIPPERS Tot notabel der Ned. Her vormde gemeente te Axel is gekozen de heer J. Blok. de cuders vertrokken waren, kwamen de kinderen binnen We zeggen niet te vee], als we beweren, dat de kinde ren van begin tot het eind een en al aandacht waren en het was leuk om te hooren. hoe goed velen zich nog in de prachtige Zweedsche taal kon. den- uitdrukken. Staande zongen de kinderen het Zweedsche volkslied. Tenslotte zij opgemerkt, dat deze lessen bestemd zijn voor de kinderen die in Zweden zijn geweest. Voorzoover zulke kin deren zich nog niet hebben opgegeven, kunnen ze dit schriftelijk doen met opgaaf van leeftijd, schoolklas en adres. TURNVEREENIGING „WILHELM1NA". Ten overstaan van mevrouw Rosenboom en den heer A. C. Kole als juryleden werden Za terdag door leden en adspiran- ten van „Wilhelmina" de vaardigheidsproeven gymnas tiek van het K.N.G.V. afge legd. Geslaagd zijn in de le graad de dames P. Louwerse (voor de 6e maal) en T, van de Pas (4e maal) en in de 2e graad de dames C. Sturm (3e m.), M. Adriaanse (3e m.), J. Lahr, F. van Aartsen, I. van Malde- gem. V. RyntenMarijs (5e m.). T. Rijswijkde Kam (5e m.). In de 2e graad do tur ners J. Leynse en Th. Ouwer kerk. Van de meisjes-adspiranten slaagden: M. M. Salomé, W. Vroon, M. Visser. D. C. Ro senboom (2e maal). C. J. J. Voogd en W. Pleyte. 6 candi- daten werden afgewezen. Westkapelle ZANGKOOR „LOOFT DEN HEERE". Het zangkoor „Looft den Heere" heeft o.m. in studie genomen „Het Welkomstlied" gedicht door den heer H. den Engelsman te Middelburg, ter gelegenheid van het jongste bezoek van Prinses Juliana aan Walcheren. De heer M. P Ventevogel te Vlissingen heeft dit lied getoonzet. In de ko mende winter zal dit lied ook gezongen worden en bate van de te bouwen nieuwe Her vormde Kerk te Westkapelle. „en toch was ze heel erg ziek. Muar eenmaal herstellend was zij met Sanatógen er gauw weer bovenop. Nu is ons kind weer vroolijk en gezond" zoo schrijft ons de gelukkige vader. Sanatogen is voor herstellenden het kracht- voedsel bij uitnemendheid, het wekt de eetlust op. is licht ver teerbaar en bevordert de nacht rust. Neem Sanatogen ter be spoediging van Uw herstel, maar ook tegen prikkelbaarheid en dat loome loodzware gevoel— Hef tenuwiftrkend 'Otdul Nü weer eer» echt St. Nicolaas geschenk! Pbn,r.31 delaar tl MAATSCHAPPIJ V. NEDERLAND] (Ingezonden mededeeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10