De moeilijke glaspositie UIT DE PROVINCIE Overbruggingsregeling voor 1 de salarisverhooging ZUID-BEVELAND Zeeuwsche 3 LAATSTE NIEUWS Levering slechts één vijfde van de behoefte. De glasvoorziening-, waar voor wij by gebrek aan een jnheemsehe industrie, geheel op het buitenland ztfn aange wezen, gaat zooals bekend is, gepaard met groote moeilijk heden, zoo deelt men ons van de zjjde van het ministerie van Openbare Werken en Weder opbouw mede. De totale be hoei'te aan glas werd na de oorlog geschat op 15 millioen m2. Tot dusver kon ruim 3 millioen m2 worden geïmpor teerd. Deze overigens respectabele hoeveelheid bleef beneden de verwachtingen. Onze belang- rykste leverancier Is België. Met dit land werd overeenge komen, dat vanaf 1 Juni 1946j maandelijks 250.000 m2 ven sterglas zou worden geleverd. In October bleek slechts 115.000 m2 te zjjn ontvangen. Uit Tsjecho-Slowakije werd in October byna 40.00Q m2 vensterglas ontvangen. Portugal bleek alleen glas tegen hooge prjjzen beschik baar te hebben. De groote be hoefte noodzaakte evenwel tot aankoop. In October ontvin gen wij uit dit land bijna 42.000 m2 glas en op grond van de gesloten overeenkomst is nog 118.000 m2 te wach ten. 40 BREUK. Canada kon en wilde ook glas leveren. De verpakking bleek echter tegen de lange reis niet bestand en de zen dingen kwamen met gemid deld 40 c/0 breuk binnen. Van daar. dat deze import voor- loopig moest worden gestaakt. proefzending van 47.000 m? Uit Italië werd juist 'eeri proefzènding vati 47.000 m3 vensterglas ontvangen. Devie- zenmoeilijkheden doen hier vreezen, dat: bet vooralsnog bij een proefzending zal blijven, al wordt nog- energiek ge tracht een gunstige oplossing te vinden. Frankrijk leverde reeds en kele geringe hoeveelheden dak glas en thans maakt een aan vullend crediet van 15 mil lioen verdere invoer van ven ster- en draadglas mogelijk. Uit Duitschlandworden per maand ongeveer 40.000 m2 draadglas verwacht, terwijl ook Engeland met voorloopig maandelijks 1000 m2 draad glas aan de leniging van de algemeene nood bijdraagt. Indien de invoer in de ko mende maahdèn volgens de gemaakte afspraken plaats vindt, zal omstreeks Maart April 1947 de voorziening in de glasschade over 't geheele lan^ op ongeveer gelijk niveau zijn gebracht. De volledige be vrediging van de zeer groote behoefte zal echter nog wel enkele jaren in beslag nemen Van regeeringswege wordt al les in het werk gesteld om de glasvoorziening zooveel moge lijk te bespoedigen. Vijandelijke schepen te kostbaar. DE MINISTER OVER DE marine-begrootin g. •In zijn memorie van ant woord inzake de begrooting van marine heeft de minister van marine er op gèwezen, dat de bezwaren, verbonden aan het inlijven van vreemde sche- pen bij de vloot, door deze le den worden onderschat. Deze bezwaren zijn in hoofdzaak van tweeërlei aard. In de eerste plaats is de instandhouding zeer kostbaar en levert zij groote moeilijkheden op In de tweede plaats stelt het gebruik en de behandeling van vreemd materieel aan het personeel bijzondere elschen en ongetwij feld zou speciale opleiding en oefening in dit verband noodig .zyn. Dit zou niet alleen tijd. roovend, maar ook onevenredig kostbaar zijn. de „kabel doorman". De „Karei Doorman" is .Slechts voor korte tijd. .van de Britsche marine voor defensie- doeleinden in bruikleen ontvan. gén en niet bestemd om in de toekomst deel van een der smaldeelen van de Ned zee gaande vloot uit te maken. In de opbouw van onze dienst van vliegkampschepen 'n dienst, die geheel nieuw voor ons is en die geleidelijk moet worden opgebouwd dient genoemd schip gezien te worden als een tusschenfase. Het bericht in de pers, dat de ..Karei Doorman" nie* bruikbaar zou zyn in de tro pen, is in zooverre juist, dat op de, in ve.band met de be trekkelijk germge snelheid van het schip, voor landen der vliegtuigen vereischte wind sterkte vaak niet kan woraen gerekend. Aangezien het schip echter bestemd is voor oplei dingsdoeleinden in de Europee- sche wateren, kan dit niet als een bezwaar worden aange merkt OPDRACHTEN AAN NED. WERVEN. Do algemeene gedragslijn zal zijn, dat de bouw van schepen voor de marine aan Nederlandsche werven zal wor den opgedragen. Van deze ge dragslijn zal slechts noodge dwongen worden afgeweken, wanneer een geleidelijke ont wikkeling van de vloot door de lange bouwtijden op onaan vaardbare wijze zou worden vertraagd be staking in Amerika. Overal in Amerika worden thans maatregelen genomen in verband met de staking der mijnarbeiders. Verschillende staten en steden hebben reeds weer een gedeeltelijke verduis- tering ingevoerd om kolen te sparen. Hoewel Broadway nog in een zee van licht baadde, zullen toch ook de New- Yorken de gevolgen van de staking pndervinden. De spoor wegen hebben reeds besloten per dag 300 treinen minder uit de stad te laten vertrek ken. President Truman heeft Vrijdag zftn vacantie te Flo rida onderbroken en zal naar New York tcrugkeeren om persoonlek de actie tegen de staking te lelden. Het hoogtepunt van de sta king wordt Maandag ver wacht als John Lewis zich voor de rechtbank zal hebben tc verantwoorden. NOORSCHE VROUWEN PROTESTEEREN. De Noorsche vrouwenorga nisaties hebben Vrijdag een protestvergadering belegd en een telegram aan de Noor sche regcering gezonden, om dat de minister van oorlog ook Noorsche vrouwen buiten lands dienstplicht wil laten vervullen. De Sowjet-geleerdê, Goetsof, heeft een procédé uitgevonden voor het fabri- ceeren van staal in verschil lende kleuren. Zyn uitvinding DE BONNENLIJST Op de bon 493b res. wordt niet, zooals wn melden, 3 liter melk verstrekt, doch 100 gr. kaas. Op de bonnen 49—2b res en 40—2 c res. wordt 3 liter melk verstrekt. Botsing tusschen vliegtuig en auto. Te Bristol is Vrijdag een vliegtuig, dat wilde landen in botsing gekomen met een autobus, die R.A.F.-personeel, dat met verlof ging, ver voerde. 17 personen werden bij deze botsing gewond en meer dan 20 gedood. Goede vangst van Vlissingsche politie. berucht zwijntjes- JAGER GEARRESTEERD. Eenige maanden geleden werden er in Vlissingen talrij ke fietsen gestolen en regende Onze invaliden. medeleven noodig: De Alg. Ned. Invaliden Bond, afd. Zeeland» hield op 20 er ,21 November propaganda-avon- Bijzonder Gerechtshof baJk-kcrB- tYersk„Sg,2tot3fari KC UUi-sen gCBivieil CU icgmuv AT xiuvciuuci het op het politiebureau klach- den te Middelburg en Vlissin- ten over verdwenen karretjes.)gen .In een kort openings- Na ijverig speuren werd ten slotte door de Vlissingsche re cherche de Rotterdammer k. van deze diefstallen verdacht. Het onderzoek werd ln Rot terdam voortgezet en vandaar leidde het spoor naar Breda waar bleek, dat ook daar tij dens het verblijf van K. vele fietsers het slachtoffer van een zwijntjesjager waren ge weest. Maar K. zelf was voort vluchtig! Het politieapparaat zette zichin beweging en zijn op sporing en arrestatie werd ge vraagd. Door heel het land werd ijverig naar K. gezocht. Vanuit de verste uithoeken van ons land werd naar Vlis singen over den vermisten rij- wieldief getelefonèerd. Uit -al deze berichten werd het vermoeden gewettigd, dat hij in Amsterdam in een kost huis aan de Warmoesstraat verbleef. De Amsterdamsche recher che arresteerde hem Maandag j.l Aanvankelijk ontkende hy alle schuld, doch toen hy in Vlissingen zag, hoeveel be zwarend materiaal men te gen hem verzameld had, legde hy een volledige bekentenis af. Het bleek, dat de man en kele maanden geleefd heeft van de verkoop van gestolen rijwielen. Hij was een rijwiel- dief van groot formaat en de Vlissingsche politie heeft een goede vangst gedaan. De man bleek over een zeer goed geheugen te beschikken en kon zich nog precies her inneren waar hy elke fiets had gestolen, en aan wie. hij deze had verkocht. Voor de eigenaars een geluk, want dc politie is thans bezig de ge stolen rijwielen weer op te sporen. K. zal bij den Officier van Justitie te Middelburg worden voorgeleid. TWEEDE KAMER Geen zuiveischooi in het Zuiden. In de Vrijdag gehouden zit ting der Tweede Kamer werd de. behandeling van de begroo ting vAn het departement van Binnenflandsche- Zaken voort, gezet. .Minister Beel betoogde dat bij de grondwetsherziening de problemen ten aanzien der provinciën een punt van be spreking zullen uitmaken Hij zeide tóe ten aanzien van Co- lijnsplaat en Kortgene te zul len nagaan of er reden be staat de annexatie ongedaan te maken. Ten aanzien van de benoeming van den Commis saris der Koningin in Noord- Brabant, betoogt de minister, dat Pröf. de Quay in frroote mate het vertrouwen geniet Met de revisie der zuiverings- gevallen wil hij zeer voorzich tig zijn.. Ten aanzien van de nieuwe salaris-regeling, neerkomende op een verhooging van 10 deelt spr. snede, dat deze za! worden voorafgegaan door een overbruggingsregeling Zoo LEERSTOEL IN VOLKSVOEDING EN VOEDSELVOORZIENING. Dr. Ir. M. J. L. Dols, raad adviseur van het ministerie van Landbouw, Visscherij Voedselvoorziening, is be noemd tot bijzonder hong- leeraar aan de Gem. Univer siteit van Amsterdam voor het geven van onderwijs in volks voeding en voedselvoorziening. De bedoeling van deze nieu we leerstoel in „Volksvoeding en Voedselvoorziening", inge steld door het „Nederlandsche Instituut voor Volksvoeding", is het verbreiden van de ken-' nis omtrent voeding en voe dingsgewoonten bij de ver schillende' volkeren, het na gaan van het verband tusschen voeding, gezondheid, bodemcul tuur en bodemproductie, als mede het bestudeeren van maatregelen ter verbetering van de voeding. Strijd in China opgelaaid. Volgens berichten uit talryke plaatsen van Noord-China is de burgeroorlog in China weer opgelaaid, in weerwil van het onlangs gegeven bevel tot staking der vijandelijkheden. Naar verluidt verlaten vrou wen, kinderen en non-com battanten de communistische hoofdstad Yenan met het oog op een offensief van regee- ringstroepen. Dagbladen berichten, dat ge vechten -plaats vinden ter Noord-Oospén van Kalgan, langs de spoorlijn PekTng- Hankou. 96 km. ten Zuid-Wes ten van Peking en ten Noorden van de hoofdstad van de Mandsjoerijsche provincie. Uit Moekden werd bericht, dat Sowjet-Russische troepen do Mandsjoerijsche haven fiat ren veri^f-Aii pn ntPer dnr mogelijk zullen in December de verhoogingen over q6 maan. den October tot en met De cember worden uitgekeerd. De kwestie der weduwen pensioenen is ln studie. De uitkeering van de toeslag oyer 1946 op depensioenen zal vermoedelijk in Februari kunnen beginnen Bij de afdeeling „openbare órde en veiligheid", acht de heer Korthals (P.v.dA,) wij zigingen in het politiestelsel gewenscht. Minister Beel deel de mede. dat de reorganisatie der politie ter hand wordt ge nomen Bij de afdeeling ,.hulpverlee_ ning aan oorlogsslachtoffers" betoogt mevr. v. d. Muyzen- berg-Wiïlemsen (C P.N.) dat de hulp aan ex-politieke ge vangenen staatszorg dient te zyn. Minister Beel verklaart, dat een onderzoek wordt ingesteld of de normen der hulpverlee ning verhoogd moeten worden. In de Vrijdagmiddag gehou den vergadering heeft de heer Smits van Oyen (K V.P.) zijn amendement tot vestiging van een tweede zuiveischooi in het Zuiden ingetrokken. Het amendement om de rijkszuivelschool te Bolsward niet naar Leeuwarden over te plaatsen werd, tegen het ad vies van Minister Mansholt aangenomen met 39 tegen 34 stemmen. woord sprak de heer v. d. Hengel» de alg. secretaris van dé A.N.I.B. ovep de sociale nooden der invaliden in het al gemeen en wekte de aanwezi gen op géén medelijden te be- oonen. doch medeleven. Verder dankte hy de heeren D. M. Poppe en C. J. Nieu- wenburg voor hun vele werk- Deze avond werd opgevroo- lijkt door de beïanglooze me dewerking van Daan Hooy- kaas. Koos Vermeulen, de Ba- byton Band. de tenor Ad. Le- van en de 2 Wildy's., Het program stond op een hóóg- kunstzinnig pail. Na de pauze sprak de heer*¥t. v. d. Zee, de landelijke propagandaleider van de A.NJ.B. Aan het slot dankte de heer d. Hengel alle medewerken de en deelde mede, dat de hefer Poppe verkozen was om in Januari in Engeland het inva- lidenwezen te bestudeeren. Noodwoningen voor krepeergevallen. 18 voor ZEELAND. Op het verzoek, dat in de maand Augustus van de Cen trale Directie voor de Volks huisvesting uitging naar de verschillende provinciale stich tingen Herstel 1945 om ten spoedigste op te geven, welke krepeergevallen als gevolg van oorlogsvernielingen er nog aanwezig waren, zijn 540 op gaven binnengekomen, die na j controle voor beschikbaarstel ling van een noodwoning als nog in aanmerking kwamen. Met de toewijzing aan ver schillende gemeenten kon in September begonnen worden. De" provincie Limburg heeft 86 noodwoningen toegewezen gekregen. Gelderland 225, Zeeland 18. Noord-Brabant 111 en Drenthe 100. Wederopbouwarbeiders. Er ls een nieuwe regeling afgekomen voor de betaling van wederopbouwarbeiders. Het Gewestelijk Arbeidsbureau zal aan wêderopbouw-arbei- dei's, die komen van plaatsen waar een hooger arbeidsloon geldt, het verschil betalen tus schen dat roogere loon en het loon in de wederopbouwstre- lten. Dit beteekent dus dat be paalde groepen van reis-arbei- ders. die naar Zeeland komen om daar te werken en hooger loon zullen krijgen dan de Zeeuwsche arbeiders, die de zelfde arbeid .verrichten. Dit trekt uiteraard nogal de aan dacht in de kringen van de Zeeuwsche wederopbouw-wer- kers. De bevolking in 1944. Het jaar 1944, dat voor het grootste deel van onze provin cie de bevrijding bracht, is in andere opzichten voor ons ge west geen gelukkig jaar ge weest. Tengevolge van evacuatie liep in verschillende plaatsen de bevolking zeer erg terug. In Bruinisse daalde bijvoor beeld de bevolking van 2411 zielen tot 116 evenzoo vrijwel alle dorpen od Tholen. De be volking van Vlissingen daalde in de loop van 1944 van 16.123 zielen tot 13.240. Middelburg had niet zoo'n groote daling, de bevolking hier lieD terug van 20.357 tot 19.166 zielen. Goes slaat een nog beter fi guur. Hier stee? het aantal in woners van 11.812 op 31 Dec. 1943 tot 12.484 op 31 Dec. 1944. De loop der bevolking van de geheele Drovincie ging ech ter achteruit Pn daalde van 256.459 tot 227.596. Middelburg. De Kamer voor Zeeland van het Byz. Gerechtshof te 's-Gravenhagé deed Vrijdag de volgende uitspraken: A. Maasbommel, wed. M, JustrcV ?3 iaar, wonende te Goes tot: 6 jaar en 6 maan. den gevangenisstraf met af trek sedert 4 Juni 1945, én ontz. kiesrechten voor .15 jaar. (Recht van cassatie verleend). xv. P. van Gemst, 24 jaar, z.b., wonende te Hontenisse, tot: 4 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek se dert 19 vjecember 1944, en ontzetting uit kiesrechten voor den tijd van 10 jaar. J. C. Meijer, 40 jaar, knecht te Terneuzen tot: 3 jaar en maanden gevangenisstraf met aftrek sedert 6 Mei 1945. J. Verstelle, 20 jaar, werk man te Wolphaartsdijk. tot: 1 jaar gevangenisstraf voor waardelijk proeftijd 3 jaar, en ontzetting kic—echten voor 10 ia°r, met last tot onm. in- vrpheidsst.eli jaar gevangenisstraf voor waardelijk proeftijd 3 jaar, met last t onm. invrijbeids- - telling. Munitie-opruiming. De Kon. Marine heeft in de kuststrook ongeveer 30.000 ton vijandelijke munitie aan getroffen. gedeeltelijk in zeer verwaarloosde toestand en onbeheerd. Deze munitie lever de een groot gevaar voor de nabijwónende bevolking op. Di rect is een aanvang gemaakt de munitie te selecteeren en dc gevaarlijke munitiën te dum pen. De munitie waarbij nog bruikbare kanons aanwezig waren, is gedeeltelijk aange houden, n.l. voor zocver op. slagruimte en veiligheid zulks toelieten en hieraan behoefte was. Een gedeelte is gesloopt, ten einde de materialen te kunnen behouden, (springstof fen, staal en koper). Totaal is momenteel nog ongeveer 6000 ton der vijandelijke munitie aangebracht. Goes „DOOR GODS GENADE" Donderdagavond gaven de Hofstad-Spelers onder direc tie van J. Eldering, in het Schuttershof te. Goes een op voering van het drama „Door Gods Genade". Het motief van deze yier- acter is een R.K. Het gegeven wordt wel zeer diep weerge geven en het is zeker geen stuk dat zich makkelijk laat vertolken. Dat het gezelschap dit toch op te waardeeren wijze deed, mag niet worden ontkend. Dé belangstelling voor deze opvoering was gering. ST. NICÖLAASFEEST VOOR SCHOOLKINDEREN. Zooals bekend zal dit jaar te Goes het St. Nicolaasfeest voor de laagste klassen op de scholen A en B dit jaar ge zamenlijk worden gevierd. De bijzondere scholen hebben aan een tot hen gerichte uitnoodl- ging geen gevolg kunnen ge ven, zonder dat hier van een principieele weigering sprake was. Dit jaar zullen dus al leen de kinderen van boven genoemde scholen het feest kunnen bijwonen en kunnen voor kinder'en van andere scholen geen opgaven worden Kruiningen PRIJZEW COMMISSIE. De plaatselijke prijzencom- missievóór Kruidingen.ia-. J5a-« mengesteld .uit de. volgende heéreif: de., burgenfeester, voor zitter, de dames J. G. Ver burgle Feber, C. Koolstra Steketee. C. B. G. van den BergeVermeulen, G. Duin damKlap. en de heeren J. v Ballegooijen Sr., A. Janse. J. Wiskerke en C. M. Oef fel en. Zij heeft ten doel een scha kel .te vormen tusschen het publiek en de organen voor de prysbeheerschïng en treedt niet op met politioneels be voegdheid. Nisse Burgemeesters installatie. Na 's-Heer Abtskerke heeft Vrijdag Nisse den heer J. D. Jansen als burgemeester ge ïnstalleerd. Aan de grens van de gemeente had zich een feestcommissie opgesteld, die de nieuwe burgemeester bij monde van den heer M. Jan sen welkom heette en 'mevr. Jansen bloemen aanbood. Met versierde wagens werd naar de Zuidhoek gereden, waar het muziekgezelschap van Nis se stond opgesteld en de kin deren een zanghulde brachten. In hét gemeentehuis sprak Iz. Jansen den nieuw benoem den burgemeester toe. Hrj wees erop hoe o.a. de huis vesting verbeterd diende te worden. Burgemeester Jansen verzekerde in. zijn rede aan de verschillende problemen de noodige aandacht te zullen schenken. Ter gelegenheid van de in stallatie voerden daarna tal van sprekers het woord o.a. de heer Mo], als oudste raads lid. oud-burgemeester v. d. Poest-Clement, wnd. gemeen tesecretaris Leenman, het hoofd der school Bommeljé, ds._ Lely en de vader van bur gemeester Jansen. In het dorp waren verschil lende feestelijkheden georgani seerd. In de muziektent werd geconcerteerd, voor de jon- -even was er gelegenheid tot lansen en de ouderén konden -in de school een filmvoorstel ling bijwonen. 's Heer Arendskerke COLLECTE. De collecte ten bèhoeve van onze jongens in Indië heeft tc 's-Heer Arendskerke opge bracht het mooie bedrag van 337.05. In 's-Heer Hendriks- kinderen: 116.35; in Lewe- dorp. 196.80 en in Nieuw dorp: 300.80. Predikbeurten *-De opbrengst van de col lecte op de Dag voor het Oor- lqgsgraf bedroeg jn de ge meente Kruiningen 301.01. Woensdag slaagden te Til burg, voor het examén typen, Josef Staal en Cornells de Koeijer, beiden te Yerseke. Tijdens het burgemeesters- feest te 's-Heër Abtskerke is bij de zaal van den heer Braam een rijwiel ontvreemd. Prins Bernhard weer op Soestdijk. Vrijdagmiddag om vijf is Z.K.H. Prins Bernhard, is reeds in gebruik genomen ren verlaten en meer dan voor versiering aan monumen- 50.000 communistische troepen ten en gebouwen. 'hun plaats hebben ingenomen. Schermerhorn en De Boer naar Nederland. Uitgeleide gedaan door dr. van Mook, zijn prof. Schermer horn en mr. de Boer Vrijdag ochtend per Skymaster naar Nederland vertrokken. Ook minister van Boetze- laar tot Oosterhout zal uit New Yórk naar Nederland vertrekken, zoodat ook hij aan de besprekingen met de commissie-generaal zal kun nen deelnemen. Aclie op Bali. Naar schatting zijn meer dan 70 terroristen gedood toen Nederlandsche troepen Vrijdag tegenmaatregelen na men in verband' met een aan val, dien 75 terroristen de 21e November op een politie-deta- chement te Tabanan (Bali) hebben uitgevoerd. De vermiste Dakota gevonden. Uit Bern wordt gemeld, dat het neergestorte en vermiste Dakoto-vliegtuig Vrijdagmid dag omstreeks 4 uur is ge vonden. Het vliegtuig ligt op een hoogte van 300 m. op de oos telijke helling van de Weiter- horn, ten Z.ö. van Interlaken. Uit het dichtstbijzijnde dorp zijn reeds reddingsploegen vertrokken, waarvan men verwacht, dat ze het vliegtuig hedenmorgen zullen bereiken. Vliegtuigen hebben boven de plaats reeds voedsel uitge-! worpen. uur zyn officieel bezoek aan de internationale luchtvaart-ten toonstelling te Parys, op pa leis Soestdyk teruggekeerd. Veesmokkel. In verband met toenemende smokkelen van vee en paarden naar België is met ingang van morgen het vervoer van vee en paarden over de groote rivie ren verboden. Men hoopt daardoor het ver voeren van vee en paarden uit het Noorden naar het smok- kelgebied van het Zuiden te gen te gaan. Troepen in Indië. en voor duitschland. De deelde mede, 47.000 minister van oorlog in de Tweede Kamer dat op 1 Januari a.s. man Nederlandsche dienstplichtigen in Ned.-Indlë aanwezig zullen zijn. Het zal mogelijk zijn in de tweede helft van 1947 een con tingent dienstplichtigen te be stemmen voor deelneming aan de bezetting van Duitschland Roofoverval op postkantoor te Rotterdam opgehelderd De recherche te Rotterdam meent thans de draden in han den te hebben van het com plot, dat gesmeed was om op 24 Augustus j.l. een roofover val te enscéneeren op het hoofdpostkantoor te Rotter dam, waarbij de portier be weerde overvallen te zijn. Met de arrestatie van dezen portier en acht anderen, acht. te men niet alleen deze over val, waarby de buit meer dan een ton bedroeg, opgehelderd, doch ook een diefstal van on geveer 50.000 in Januari van dit jaar gepleegd eveneens op het hoofdpostkantoor en uit dezelfde kluis. Alle personen zyn naar het huis van bewa ring overgebracht, nadat hun gevangenhouding door de rechtbank was gelast en door het gerechtshof te Den Haag in hooger beroep was beves tigd. Duitsche hulp. VOOR INDUSTRIE VAN U.S.A. Drie honderd Duitsche des kundigen zijn uit Bremen naar de Vereenigde Staten overge bracht om mede te werken aan de opbouw van de Ame- rikaansche industrie. In totaal zullen duizend Duitschers en Oostenrijkers naar de U.S.A. gaan. Zij kunnen het Ameri- kaansche burgerschap krijgen, „De laatste dagen van Hitier." In Engeland zal van de hand van H. R. Trevor-Roper een boek verschijnen, getiteld „Hitler's last days". Het is ontstaan na een nauwgezet onderzoek, onder leiding van de Britsche inlichtingendienst in Duitschland. gaard. Het vrachtje, ongeveer 88 Kg., werd achter op de fiets gebonden. Plotseling komt het gevaar opduiken. Een waarschuwend „afstap- Een!" klinkt hen achterop.. >eze waarschuwing sorteert geen remmend effect op het drietal. Het tegendeel is waar, ze willen er vandoor. Een tweede waarschuwing, knalt in het nachtelijk duister, maar ditmaal uit het pistool van den hen op de hielen zittenden. wachtmeester van politie. Daarop volgde de onvoor waardelijke capitulatie en een volledige bekentenis legden ze af. 's Anderendaags kon door de Goesche politie aan den rechtmatigen eigenaar zijn fruit weer worden teruggege ven. Voor' den kantonrechter hadden de verdachten hoege naamd niets aan te voeren dat als verweer kon worden aangemerkt. De jongste van de drie was meermalen door den strafrechter veroordeeld. De verdachten werden door den kantonrechter veroordeeld tot de volgende straffen: A. P. d. W.: 50,b s. 3 we ken tuchtschool, J. d. W. f 50,— b .s. 25 d. h. en G. K.: 50,b. s. 25 d. h. Voor schoolverzuim aan sprakelijk gestelde ouders werden door den kantonrech ter veroordeeld. W. P. B. te Kloetinge: 25,b. s. 15 d'. h.; M. G. te Kloetinge: 30. b s. 15 d. h.; B. J. te Bors- sêle: 20.b. s. 10 d. h.; J, d. P. te 's Gravenpolder; 10.b. s. 5 d. h. Overtreding der-IJkwet; l. v. H. te Waarde: 2.—* b; s. 1 d. h. Verkeersovertredingen: J. d. J. te Goes: 7. b. s. 3 d. h.; J. J. te Kloetinge: 8. en 7.b. s. 4 en 3 d. h.; A. C. K. te Kapelle:-/ 6.en 4 b. s. 3 en 2 d. h.; I. S. te Lewedorp: 7.b. s. 3 d. h. Ned. Herv. kerk: Goes: 9 30 ds. Breek. 5.30 ds. Boerlyst: 's-Heer Abtskerke: 10 ds. Acrtsen, (bevestiging), 2 ds, 3 tratin g. (intrede); 's-Heer NIPPERS I Arendskerke: 10 en 2.30 cand, 'Dtte; 's-Heer Hendrikskinde ren 10 en 6 uur ds. Roos; Kat tendijke: 9.30'ds. Boerlijst, ds. Breek; Kloetinge: 10 ds, Elderenbosch, 2 H. Doop; We- meldinge: 10 en ds. Nutbey; Wolphaartsdyk: 10 en 2,30 ds. van Dijk; Kapelle 10 en 5 ds. J. E. 'Drost; Rilland-Bath: 10 dhr. Heijboer. 2.30 ds. Postma; Borssele: 10 en 2.30 ds. W. A. Vrijland; Krabbendijke: 9..30 dhr. Overgaauw, 2.30 ds. Baarslag; Driewegen: 9.30 ds. van Burgeier; Ovezande: 2 ds. van Burgeier; Waarde; 9.30 en 2 ds. G. de Boer; Colijnsplaat: 10 dhr. Hoogerheide. 2 ds. Kluiver; Wissekerke: -10 ds. Kluiver, 3 dhr. Louwerse; We- meldinge: 10 ds. Baarslag, 2 ds. Bakx; Yerseke: 11 dhr, N. de Zwart, 4 ds. B. Baks. G,eref. kerk- Kapelle: 10 en 2.30 ds. v. d. Leek; Krabben dijke: 9.30 en 2.30 ds. de Bruin; Rilland-Bath: 10 2.30 ds. Kuiper; Borssele: 10 en 2.30 ds. W. A. Vryland; Yerse ke: 9.30 en 2 leesdienst. Geref Gem. Yerseke: 9.30, 2 en 6 ils. v. Stuyvenberg; Krab bendijke: 9.30, 2. en 6 is Rijl- ser; Waarde: 9.30. 1.30 er 5.30 leesdienst; Rilland-Bath: 10. 2 en 6 leesdienst; Wol phaartsdijk: 10. 2.30 en 6 ds. Kok; Borssele: 9.30, 2 en 5.30 leesdienst; ^Vemeldinge: 10, 2 en 5.30 leesdienst. Evang. Gem.: Bath: 10 en 2.30 dhr. W. Dronkers. Geref. kerk-- Wemeldinge: 10 en 2.30 ds. M. P. v. Dijk. Chr. Evang. Gem.: 10 en 2.30 ds. Timmerman. Leger des Heils-- 10 Heil.- Dienst, 6 Verloss. Dienst. TRIBUNAAL GOES. Donderdag was het aantal door het tribunaal te Goes be handelde zaken nog kleiner dan Woensdag doordat van de vier op de rol voorkomende zaken in twee gevallen de be schuldigden niet aanwezig wa ren. De eerste zaak betrof den 42- j. transportarbeider J. Rouke- ma uit Tholen, die lid is ge weest van de N.S.B. en de W A., gecolporteerd heeft met Volk en Vaderland en gewerkt heeft voor de Duitsdhe weer macht te Bergen op Zoom. Uit het verhoor van besch. bleek, dat hij veel deed in on wetendheid. De vrouw is sym- pathiseerend lid geweest van de N.S.B. De verdediger, mr. Knijpers, uit Bergen op Zoom, zegt. dat zijn cliënt meer kon verdiénen door bij de Duitschers te -gaan werken. Hij heeft nopit iets verkeerds gedaan. Nu-.kan.-.hij werk krijgen op het scheeps werfje en pleiter vraagt R, in vrijheid te stellen. Het tribunaal willigt dit verzoek in. De tweede zaak was die te gen den 58-j L. Goedegebuure, landarbeiders te St. Annaland. die in 1939 lid was geworden van de N.S.B., blokleider; lid van de N.V.D. en de W.A. en voor laatstgenoemde beweging ook blokhoofd; hij was chef van de propaganda, bezorgde Volk en Vaderland, verspreid de de Z. Stroom. Hij verhuur de zijn woning voor Groeps- huis der N.S.B.; en werkte in Frankrijk en Duitschland voor de vijand. Besch zeide, dat hjj maar 13 weken W.A.er is geweest. Mr. Vlaming wees er besch. op, dat hij de woning tegen de wil van zijn vader afstond, die eigenaar was. Ook verweet de voorzitter G dat hij de eed van trouw aan Mussert heeft afgelegd. Besch. bekende nu te begrypen verkeerd te heb ben gehandeld De verdediger, Mr. Knijpers, zeide dat het voor besch. niet makkelyk was na 1940 het bijl tje er maar bij neer te leggen. Hij werd in 1941 werkloos en kwam toen eerst bij de weer macht Nu kan hij te Gronin- en, waar zijn vrouw en lcin- _eren vertoeven, .werk krijgen en pleiter vraagt hem bij de uitspraak ln vrijheid te stel len. Uitspraak in beide zaken 4 December. APOTHEKEN. 5330 November. Middelburg: Apotheek Non hebei; Vlissingen: Apotheek Engering, Singel 60; Goes: Apotheek Laport, Groote Markt. Kantongerecht Middelburg. FRUITDIEVEN. Wegens velddiefstal, stonden voor den kantonrechter te recht drie Goesenaren. Ze hadden zich toegang we ten te verschaffen tot de boomgaard van C. T. B. te Kloetinge. Het late avonduur, zoo meende ze, zou hen kun nen helpen bij hun plannen. Aanvankelijk ging het ook al op een succes lijken, want rijkbeladen met een goed soort fruit kwamen ze uit de boom- N.V..PHIUPS- VEÜKOOP-MAATSCHAPPU V. NEDERLANÜ (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 8