De moeilijke glaspositie Overbruggingsregeling voor de salarisverhooging UIT DE PROVINCIE WALCHEREN LAATSTE NIEUWS Zeeuwsche Snippers LEZERS SCHRIJVEN.. Levering slechts één vijfde van de behoefte. De crlasvoorziening, waar voor wy by gebrek aan een inlteemsche industrie, geheel op het buitenland zijn aange wezen, gaat zooals bekend is, gepaard met groote moeilijk heden, zoo deelt men ons van de z(jde van het ministerie van Openbare Werken en Weder opbouw mede. De totale be hoefte aan glas werd na de oorlog geschat op 15 millioen m2. Tot dusver kon roim 8 millioen m2 worden geïmpor teerd. Deze overigens respectabele hoeveelheid bleef beneden de verwachtingen. Onze belang rijkste leverancier is België. Met dit land werd overeenge komen, dat vanaf 1 Juni 1946 maandelijks 250.000 m2 ven sterglas zou worden geleverd. In October bleek slechts 115,000 m2 te zijn ontvangen. Uit Tsjecho-Slowakije werd in October bijna 40.000 m2 vensterglas ontvangen. Portugal bleek alleen glas tegen hóoge prijzen beschik baar te hebben. De groote be hoefte noodzaakte evenwel tot aankoop. In October ontvln- ?en wy uit dit land bijna 2.000 m2 glas en op grond van de gesloten overeenkomst is nog 118.000 m2 te wach ten. 40 BREUK. Canada kon en wilde ook glas leveren. De verpak Icing bleek echter tegen de lange reis niet bestand en de zen- dingen kwamen met gemid deld 40 cfo breuk binneu. Van- .daar, dat deze import voor- looplg moest worden gestaakt. proefzending van 47.000 m2 Uit Italië, werd juist eer. proefzending van 47.000 m3 vensterglas ontvangen. Devie- zenmoeüijkheden doen hier vreezën, dat het vooralsnog bg een proefzending zal blijven,, al wordt nog energiek ge tracht een gunstige oplossing te vinden. Frankrijk leverde reeds en kele'geringe hoeveelheden dak glas en thans maakt'een aan vullend crediet yan 15 mil lioen verdere invoer van ven ster- en draadglas mogelijk. Uit Duitschland worden per maand ongeveer 40.000 m2 adglas verwacht; terwijl ook Engeland met voorloopig maandelijks 1000 m2 draad glas aan de leniging van de algemeene nood bijdraagt. Indien de invoer in de ko mende maanden, volgens de gemaakteafspraken plaats vindt', zal omstreeks Maart- April 1947 de voorziening in de glasschade over 't geheele land op ongeveer gelijk niveau zyn gebracht. De volledige be vrediging van de zeer gToote behoefte zal echter nog wel enkele jaren in beslag nemen. Van regeeringswege wordt al les in het werk gesteld om de glasvoorziening' zooveel moge lijk te bespoedigen. Vijandelijke schepen te kostbaar. DE MINISTER OVER DE MARINE-BEO ROOTIN G. •In zyn memorie van ant woord inzake de begrooting van marine heeft de minister van marine er op gewezen, dat de bezwaren, verbonden aan het inlijven van vreemde sche pen bij de vloot, door deze le den worden onderschat. Deze bezwaren zijn in hoofdzaak van tweeërlei aard In de eerste plaats is de instandhouding zeer kostbaar en levert zij groote moeilijkheden op In de tweede plaats stelt het gebruik en dc behandeling van vreemd materieel aan het personeel bijzondere eischen en ongetwij feld zou speciale opleiding en! oefening in dit verband noodig zyn. Dit zou niet alleen tijd- roovend, maar ook onevenredig kostbaar zh'n. DE „KAREL DOORMAN". De „Karei Doorman" is slechts voor korte tijd van de Él'itsche marine vpor .defensie- doeleinden in bruikleen ontvah. f;en en niet bestemd om in de oekomst deel van een der smaldeelen van de Ned gaande vloot uit te maken. In de opbouw van onze dienst van vliegkampschepen 'n dienst, die geheel nieuw voor ons is en die geleidelik moet worden opgebouwd dient genoemd schip gezien te worden als een tusschenf ase. Het bericht in de pers, dat de „Karei Doorman" niet bruikbaar zou zijn in de tro pen, is in zooverre juist, dat op de, in vt.band met de be trekkelijk ge^nge snelheid van het schip, voor landen der vliegtuigen vereischte wind sterkte vaak niet kan worden gerekend. Aangezien het schip echter bestemd is voor oplei dingsdoeleinden in de Europee- ache wateren, kan dit niet als een bezwaar worden aange merkt OPDRACHTEN AAN NED. WERVEN. Do algemeene gedragslijn zal zyn, dat de bouw van schepen voor de marine aan Nederlandsche werven zal wor den opgedra-en. Van deze ge dragslijn zal slechts noodge dwongen worden afgeweken, wanneer een geleidelijke ont wikkeling van de vloot door de lange bouwtijden op onaan- vaardbaro wijze zou worden vertraagd De staking in Amerika. Overal in Amerika worden thans maatregelen genomen in verband met de staking der mijnarbeiders. Verschillende staten en steden hebben reeds weer een gedeeltelijke verduis tering ingevoerd om kolen te sparen. Hoewcl'Broadway nog in een zee van licht baadde, zullen toch ook de New- Yorken de gevolgen van de staking ondervinden. De spoor wegen hebben reeds besloten per dag 300 treinen minder uit de stad te laten vertrek ken. President Truman heeft Vrijdag zijn vacantie te Flo rida onderbroken en zal naar New York terugkeeren om persoonlijk de actie tegen de staking te leiden, Het hoogtepunt van de sta- king wordt Maandag ver wacht als John Lewis zich voor de rechtbank zal hebben te verantwoorden, NOORSCHE VROUWEN PROTESTEEREN. De Noorsche vrouwenorga nisaties hebben Vrijdag een protestvergadering belegd en een telegram aan de Noor sche regeering gezonden, om dat de minister van oorlog ook Noorsche vrouwen buiten lands dienstplicht wil laten vervullen. De Sow jet-geleerde, Goetsof. heeft een procédé uitgevonden voor het fabri- ceeren van staal in verschil, lende kleuren. Zyn uitvinding is reeds in gebruik genomen voor versiering aan monumen ten cn gebouwen. DE RONNENLIJST Op de bon 493b res. wordt niet, zooals wij meldden, 3 liter melk verstrekt, doch 100 gr. kaas. Op de bonnen 492b res en 49—-2c res. wordt 3 liter melk verstrekt. Botsing tusschen vliegtuig en auto. Te Bristol is Vrijdag vliegtuig, dat wilde landen in botsing gekomen met een autobus, die R.A.F.-personeel, dat met verlof ging, ver voerde. 17 personen werden bij deze botsing gewond en meer dan 20 gedood. De Zondagsdienst voor de loodsen. In zijn memorie van ant woord inzake de Marinebe- grooting heeft de Minister van Marine er op gewezen, dat de dienst van het loodswezen noodzakelijk is ten behoeve van de nationale en interna tionale scheepvaart en daar om op die scheepvaart afge stemd behoort te zijn. Dien tengevolge is het niet alleen een contlnu-bedrijf, maar te vens een bedrijf, dat als regel 't drukst is, op de Zaterdagen en Zondagen, aangezien in de havensgewerkt Wordt op het naar zee zenden der schepen op. het einde der week. Het personeel van het loodswezen moet derhalve, ook op Zondag dienst doen Er zyn evenwel regelingen ontworpen, verband houdend met de plaatselijke omstandig heden, waarbij vrije dagen worden verleend. In deze vrije dagen zijn ook Zondagen be grepen. Burgemeesters- installatie. Na 's-Heer Abtskerke heeft Vrijdag Nisse den heer J. D. Jansen als burgemeester ge ïnstalleerd. Aan de grens van de gemeente had zich een feestcommissie opgesteld, die de nieuwe burgemeester bij monde van den heer M. Jan sen welkom heette en 'mevr. Jansen bloemen aanbood. Met versierde wagens werd naar de Zuidhoek gereden, waar het muziekgezelschap van Nis- se stond opgesteld en de kin deren een zanghulde brachten. In het gemeentehuis sprak Izs Jansen den nieuW benoem den burgemeester toe. Hij wees erop hoe o.a. de huis vesting verbeterd diende te worden. Burgemeester Jansen verzekerde ln zyn rede aan de verschillende problemen de noodige aandacht te zullen schenken. Ter gelegenheid van de in stallatie voerden daarna tal v$n sprekers het woord o.a. dc heer Mol, als oudste raads lid, oud-burgemeester v d. Poest-Clement, wnd. gemeen tesecretaris Leenman, het hoofd der school Bommeljé, ds. Lely en de vader van bur gemeester Jansen. TWEEDE KAMER Geen zuivelschool in het Zuiden. In de Vrijdag gehouden zit ting der Tweede Kamer werd 'dé', behandeling van de begroo ting van het departement van Binnenlandsche Zaken voort, ;et. Minister Beel betoogde dat hij de grondwetsherziening de problemen ten aanzien der provinciën, een punt van be spreking zullen uitmaken Hij zeide toe ten aanzien van Co- lijnsplaat en Kortgene te zul len nagaan of er reden be staat de annexatie ongedaan te maken. Ten aanzien van de benoeming van den Commis saris der Koningin in Noord- Brabant, betoogt de minister, dat Prof. de Quay in groote mate het vertrouwen geniet Met de revisie der zuiverings hallen wil hij zeer voorzich- ig zyn. Ten aanzien van de nieuwe salaris-regeling, neerkomende op een verhooging van 10 deelt spr, mede, dat deze zal worden voorafgegaan door een overbruggingsregeling Zoo LEERSTOEL IN VOLKSVOEDING EN VOEDSELVOORZIENING. Dr. Ir. M. J. L Dols, raad adviseur van het ministerie van Landbouw, Visschery Voedselvoorziening, ls be noemd tot bijzonder hoog leeraar aan de Gem. Univer siteit van Amsterdam voor het geven van onderwijs in volks voeding en voedselvoorziening,1 De bedoeling van deze nieu we leerstoel in „Volksvoeding Voedselvoorziening", inge steld door het „Nederlandsche Instituut voor Volksvoeding", is het verbreiden van de ken nis omtrent voeding en voe dingsgewoonten by de ver schillende volkeren, het na gaan van het verband tusscher, voeding, gezondheid, bodemcul tuur en bodemproductie, als- mede het bestudeeren van maatregelen ter verbetering van do voqding. Strijd in China opgelaaid. Volgens berichten uit talryke plaatsen van Noord-China is de burgeroorlog in China weer opgelaaid, in weenvil van het onlangs gegeven bevel tot staking der vijandelijkheden. Naar verluidt verlaten vrou wen, kinderen en non-com battanten de communistische hoofdstad Yenan met het oog offensief van regee- mogelgk zullen in December de verhoogingen over (je maan. den October tot en met De cember worden uitgekeerd. De kwestie der weduwen pensioenen, .is, in studie. De uitkeering van de toeslag over J946 op de pensioenen zal vermoedelijk in Februari kunnen beginnen Bij de afdeelirig „openbare orde en veiligheid", acht de heer Korthals (P.v.dA,) wij zigingen in. het politiestelsel gewenscht. Minister Beel deel de mede, dat. de reorganisatie der politie ter hand wordt ge nomen Bij de afdeeling „hulpverlee. ning aan oorlogsslachtoffers" betoogt mevr. v. d. Muyzen- bergWillemsen (C P.N.) dat de hulp aan ex-politieke ge vangenen staatszorg dient te zijn. Minister Beel verklaart, dat een onderzoek wordt ingesteld of de normen der hulpverlee ning verhoogc moeten worden. In de Vrijdagmiddag gehou den vergadering heeft de heer Smits van Oyen (K V.P.) zijn amendement tot vestiging van een tweede zuivelschool in het Zuiden ingetrokken. Het amendement om de rijkszuiveiachool te Bolsward niet naar Leeuwarden over te plaatsen werd, tegen het ad vies van Minister Mansholt in, aangenomen met 39 tegen 34 stemmen. >p een offen 'ingstroepen. Dagbladen t 'agbladen berichten, dat vechten plaats vinden Noord-Oosten van Kalgan, langs de spoorlijn Poklng- Hankou, 96 km. ten Zuid-Wes ten van Peking en ten Noorden van de hoofdstad van de Mandsjoerysche provincie. Uit Moekden werd bericht, dat Sowjet-Russlsche troepen de Mandsjoerljsehe haven Dal- ren verlaten en meer dan 50.000 communistische troepen hun plaats hebben ingenomen. Onze Invaliden. MEDELEVEN NOODIG! De Alg.Ned. Invaliden Bond, afd. Zeeland, hield op 20 en 21 November propaganda-avon- den te Middelburg en Vlissin gen Jn een hort openings woord sprak de heer v. d, Hengel, de aig. secretaris van de A.N1I.B. over de sociale nooden der invaliden in het al gemeen en wekte de aanwezi gen op geen medeüjden te be- toonen, doch medeleven. Vérder dankte hy de heereh D. M. Poppe en* C. J. Nieu- wenburg voor hun vele werk. Deze avond werd opgevroo- lijkt door de belanglooze me dewerking van Daan Hooy- kaas. Koos Vermeulen, de Ba- byton Band, de tenor Ad. Le- van en de 2 Wildy's. Het program stond op een hoog kunstzinnig peil. Na de pauze sprak de heer R. v. d. Zee, de landelijke prbpagandaleider van de A.N.I.B. Aan het slot dankte de heer v. d. Hengel alle medewerken de en deelde mede, dat de heer Poppe verkozen was om Januari in Engeland het inva- lidenwezen te bestudeeren. Noodwoningen voor krepeergevalien. 18 VOOR ZEELAND. Op het verzoek, dat in de maand Augustus van de Cen trale Directie voor de Volks huisvesting uitging naar de verschillende provinciale stich tingen Herstel 1945 om ten spoedigste op te geven, welke krepeergevalien als gevolg van oorlogsvernielingen er nog aanwezig waren, zijn 540 op gaven binnengekomen, die na controle voor beschikbaarstel ling van een noodwoning als nog in aanmerking kwamen. Met de toewijzing aan ver schillende gemeenten kon in September begonnen worden. De provincie Limburg heeft 86 noodwoningen toegewezen gekregen. Gelderland 225, Zeeland 18, Noord-Brabant 111 en Drenthe 100. Wedefbpbouwarbeiders. Er is een nieuwe regeling afgekomen voor de betaling van wederopbouwarbeiders. Het Gewestelyk Arbeidsbureau aan wederopbouw-arbei- ders. die komen van plaatsen waar een. hooger arbeidsloon geldt, het verschil betalen tus schen. dat hoogere loon en het loon in de wederopbouwstre- ken. Dit beteekent dus dat be- Lalde groepen van reis-arbei- ders, die naar Zeeland komen om daar-te werken een hooger loon zullen krijgen dan de Zeeuwsche arbeiders; die- de zelfde arbeid verrichten. Dit trekt uiteraard nogal de aan dacht in de leringen van de Zeeuwsche wederopbouw-wer- kers. De bevolking in 1944. Het jaar 1944, dat voor het grootste deel van onze provin cie de bevrijding bracht, is in andere opzichten voor ons ge west geen gelukkig jaar ge weest. Tengevolge van evacuatie liep in verschillende plaatsen de bevolking zeer erg terug, lp Bruinlsse daalde byvoor- beeld de bevolking van ,2411 zielen tot 116, èvenzoo vrijwel alle dorpen op Tholen. De be volking van Vlissingen daalde in de loop van 1944 van 16.123 zielen tot 13.240. Middelburg had niet zoo'n groote daling, de bevolking hier liep terug van 20.357 tot 19.166 zielen. Goes slaat een nog beter fi guur. Hier steeg het aantal in woners van 11,812 op 31 Dec. 1943 tot 12.484 op 31 Dec. 1944. De loop der bevolking van de geheele provincie ging ech ter achteruit en daalde van 256.459 tot 227.596. Bijzonder Gerechtshof Middelburg. De Kamer voor Zeeland van het Bijz Gerechtshof te 's-Gravenhagé deed Vrijdag dé volgende uitspraken: A. Maasbommel, wed. M. S"-*?3 jaar, wonende te Goes tot: 6 jaar en 6 maan den gevangenisstraf met af trek sedert 4 Juni 1945, en ontz; kiesrc.Lten voor 15 jaar. (Recht van. cassatie verleend). a. P. van Gemst,- 24 jaar, z.b., wonende te Hontenisse, tot: 4 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek se dert 19 December 1944, en iontzetting uit kiesrechten voor den tijd van 10 jaar. J. C. Meijer, 40 jaar, knecht te Temeuzen tot: 3 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek sedert 6 Mei 1945. J. Verstelle, 20 jaar, werk man te Wolphaartsdijk, tot: 1 jaar gevangenisstraf voor waardelijk, proeftijd 3 jaar, en ontzetting kic-echten voor 10 ï3.°v, met last tot onm. in vrijheidssteili J. B. Werkman, 24 jaar, bakker te Souburg, tot: 1 jaar gevangenisstraf voor waardelijk proeftijd 3 jaar, met last t onm. invryheids- - telling. - Munitie-opruiming. De Kon. Marine heeft in de kuststrook ongeveer 30.000 ton vijandeigke munitie aan getroffen. gedeeltelijk in zeer verwaarloosde toestand en onbeheerd. Deze munitie lever de een groot gevaar voor de nabijwonende bevolking op. Di rect is een aanvang gemaakt de munitie te selecteeren en de gevaarlgke munitiën te dum pen. De munitie waarbij nog bruikbare kanons aanwezig waren, is gedeeltelijk aange houden, n.l. voor zocver op. slagruimte en veiligheid zulks toelieten en hieraan behoefte was. Een gedeelte is gesloopt, ten einde de materialen te kunnen behouden, (springstof fen, staal en koper). Totaal is momenteel nog ongeveer 6000 ton der vijandelijke munitie; aangebracht. EERVOL ONTSLAG. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 8 November 1946 eervol ontslag verleend aan J. Ver doom, kapitein bij de Provin ciale Stoombootdiensten. Middelburg HANDELSBELANG. De vèreeniging „Handelsbe lang" te Middelburg hield Vrijdagavond in het Schutters hof een algemeene vergade ring De voorzitter, de heer L. A. Stofkoper, besprak aan de hand van ingekomen stuk ken verscheidene actueele pro blemen van de Middelburgsche middenstand. Een belangrijk probleem is het afbouwen van bepaalde gebouwen voor middenstands- bedrgven. Er is voor dat af bouwen een urgentielgst opge maakt door het Streelcbureau voor de Wederopbouw. De voorzitter zal moeite doen deze lijst gepubliceerd te krij- gen. De slechte boot- en busver binding van Middelburg met Zeeuwsch-Vlaanderen hêeft nog steeds de aandacht. Ook het vervoer VlissingenMid delburg is nog niet in orde. Als „bi-aridende" kwestie behandelt de voorzitter de etalage-verlichting. Er is een verbod van etalage-verlichting maar is een mogelijkheid om dat verbod soepel te hantee- ren. De kwestie van de kleine ruiten. Welke te Middelburg voor winkel-etalages worden voorgeschreven, vindt uitvoe rige bespreking. Op een verzoek van den heer Tilroe zegt de voorzitter toe, dat „Handelsbelang" zal aandringen op het plaatsen van een wachthuisje voor bus passagiers, die nu op de Markt in de- open" lucht moeten wach ten/ - r Na een korte onderbreking heropent de heer Stofkoper de vergadering en heet welkom de heeren: baron F. W. E. van der Feltz, lid van de Tweede Kamer, mr. A. J. van Weel, lid van Gedeputeerden, K. van Everdingen, voorzitter Kamer van Koophandel, L. J. van 't Westeinde, wethouder van Middelburg en de heeren van Abspoel en van Kerkhove van de wederopbouw. In het byzonder begroet de voorzitter de heeren J. E. Foekens, en J. W. Keemink, beiden van het directoraat voor de Middenstand te Den Haag. Zij spraken over de hulpver leening aan oorlogsslachtoffers uit de Middenstand, mede in verband met de wederopbouw. De heer Foekens lichtte In het kort de werkwijze van het directoraat toe, dat gevormd wordt door ambtenaren die een dienende taak verrichten ten behoeve van het midden- standsbelang. Daarna gaf hij een opsomming van de be langrijke problemen, die bg het directoraat in behandeling zijn. Het woord was vervolgens aan den heer Keemink, die uitvoerig de hulpverleening aan middenstanders besprak en verschillende vormen van cre- dieten toelichtte. Het is nog altyd mogelgk voor wederop bouw een totaal aan credleten te krijgen, dat 220 van de exploitatiewaarde beloopt Te rugbetaling van een deel dezer credleten moet plaats hebben, omdat de middenstanders bij herbouw het verschil tusschen nieuw en oud zelf moeten dra- gen. Een nieuw wetsontwerp is op komst, dat voor den mid denstand een groote verbete ring van de credietverleening zal brengen. De mobielmaklng van de in schrijvingen in het Grootboek van de Wederopbouw, komt in dat wetsontwerp ook aan de orde. Ook ls een ontwerp klaar voor credietverleening aan kleine zelfstandigen, opdat zij niet meer bg het C.B.V.O. be hoeven aan te kloppen. Op de rede van den heer Keemink, waarvan we in dit verslag slechts enkele punten konden aanstippen, volgde een geanimeerde bespreking. De voorzzitter sloot met een woord van dank DECLAMATIE-AVOND F, C. VAN DORP. De Ontspannings-Commissie van Gereformeerde Jongeren te Middelburg organiseerde Woensdag jl. in de Noorder- kerk een Declamatie-avond met den heer F. C van Dorp uit Rotterdam. De hoofdscho tel van deze avond, waarbij de heer J. 3.;Tevel. -de leiding had, werd gevormddoor het voordragen van het dichtwerk van W. A. P Smit „Massche- roen", dat de heer van Dorp met orgelbegeleiding van den heer J. Fondse declameerde. Hoewel sommige deelen van het stuk goed werden vertolkt, hadden we het geheel graag wat bewogener gehad. De voordracht van de gedichten „Vitellius" ,en „Belzarat" van Willem de Mérode, die de de- camator later op de avond ten gehoore bracht, konden dan ook beter voldoen. De voordi'acht van een deel uit de Camera: „Keesje, het diakenhuismannetje, vertelt zijn historie", vormde ten slot te de overgang naar het aller- ste „Inte Prins Bemhard weer op Soestdijk. Schermerhorn en De Boer naar Nederland. Uitgeleide gedaan door dr. van Mook, zijn prof. Schermer horn en mr. de Boer Vrijdag ochtend per Skymaster naar Nederland vertrokken. Ook minister van Boetze- laar tot Oosterhout zal uit New York naar Nederland vertrekken, zoodat ook hij aan de besprekingen met de commissie-generaal zal kun nen deelnemen. Actie op Bali. Naar schatting zijn meer dan 70 terroristen gedood toen Nederlandsche troepen Vrgdag tegenmaatregelen na men in verband met een aan val, dien 75 terroristen de 21e November op een politie-deta- chement te Tabanan (Bali) hebben uitgevoerd. De vermiste Dakota gevonden. Uit Bern wordt gemeld, dat het neergestorte en vermiste Dakoto-vfiegtulg Vrijdagmid dag omstreeks 4 uur is ge vonden. Het vliegtuig ligt op een hoogte van 300 m. op de oos- teiyke helling van de Wclter- horn, ten Z.Ö. van Interlaken. Uit het dichtstbijzijnde dorp zijn reeds reddingsploegen vertrokken, waarvan men verwacht, dat ze het vliegtuig hedenmorgen zullen bereiken. Vliegtuigen hebben boven de plaats reeds voedsel uitge worpen. Vrijdagmiddag om vijf uur is Z.KH. Prins Bernhard, na zyn officieel bezoek aan de internationale luchtvaart-ten- toonstelling te Parijs, op pa leis Soestdijk teruggekeerd. Veesmokkel. In verband met toenemende smokkelen van vee en paarden naar België ls met ingang van morgen het vervoer van vee en paarden over de groote rivie ren verboden. Men hoopt: daardoor het ver voeren van vep en paarden uit het Noorden naar het smok- kelgebied vanhet Zuiden te gen' te gaan. r Troepen in Irfdië. EN VOOR DUITSCHLAND De deelde mede. 47.000 minister van oorlog in de Tweede Kamer dat op 1 Januari a.s. man Nederlandsche dienstplichtigen in Ned.-Indlë aanwezig zullen zijn. Het zal mogelijk zijn in de tweede helft van 1947 een con tingent dienstplichtigen te be stemmen voor deelneming aan de bezetting van Duitschland Roofoverval op postkantoor te Rotterdam opgehelderd De recherche te Rotterdam meent thans de draden in han den te hebben van het com plot, dat gesmeed was om op rond de groeve hadden ge schaard waar ook de kinderen der school waren opgesteld. Nadat de kist was neergela ten werd het eerst het woord gevoerd namens het school bestuur door den heef' A. Arendse, die den overiedene schetste als een man die ge dreven werd door liefde en trouw. Ruim 25 jaar is /hij* hier onderwyzer geweest en heeft steeds zijn krachten gegeven in het belang van de school. Ook de heer Los, hoofd der school, getuigde van de groo te liefde tegenover de kinde ren en de collegialiteit met de andere onderwijzers. De kinderen zongen: „De Heer is mijn Herder". Als 3e spreker sprak ds. v. Andel, thans predikant te Vlaardingen, voordien te Sou burg, die wees op het vele werk dat de overledene ook voor de kerk heeft gedaan, speciaal als penningmeester. Ds. v. d. Berg sprak een kort woord waarna hg ein digde met dankgebed, terwgl een zwager van den overledene dank zegde voor de betoonde belangstelling. FILMAVOND. Woensdagavond werd in de Geref. kerk te Souburg door de vereeniging „Het Hooge- land" een geluidsfilm vertoond, getiteld „Redding". Deze bij eenkomst werd geopend dbor ds. v. d. Berg, Geref. predi kant, die er op wees dat deze avond stond in het teeken van de Chr. barmhartigheid. De heer Ganzevoort, propa gandist, sprak een kort op- wekkingswoord om lid te wor den van de vereeniging. De film gaf een duidelijk beeld van het mooie, maar ook moeilgke werk van de vereeniging, maar ook van het zegenrijke, wat er aan dit werk verbonden is. De kerk was geheel bezet door be langstellenden, terwijl des mid dags van de zijde der kinde ren de filmvoorstelling ook niet aan belangstelling had' te klagen. Oostkapelle RAADSVERGADERING. Woensdag kwam de ge meenteraad van Oostkapelle spoedvergadering byeen. Aangezien de brand de vloer van de raadszaal had aange tast, werden B. en W. ge machtigd maatregelen te tref fen voor het aanbrengen van een noodvoorziening. Ook werd nog besloten alle gemeente gebouwen uitge zonderd de toren tegen brandschade te verzekeren. 24 Augustus j.l. een roofover val te ensceneeren op het hoofdpostkantoor te Rotter dam, waarby de portier be weerde overvallen te z\jn. Met de arrestatie van dezen portier en acht anderen, acht te men niet alleen deze over val, waarbij de buit meer dan een ton bedroeg, opgehelderd, doch ook een diefstal van on geveer 50.000 in Januari van dit jaar gepleegd eveneens op het hoofdpostkantoor en uit dezelfde kluis. Alle personen zijn naar het huis van bewa ring overgebracht, nadat hun gevangenhouding door de rechtbank was gelast an door het gerechtshof te Dén Haag in hooger beroep was beves tigd. Duitsche hulp. VOOR INDUSTRIE VAN U.S.A. Drie honderd Duitsche des kundigen zijn uit Bremen naai de Vereenigde Staten overge bracht om mede te werken aan de opbouw van de Ame- rikaansche industrie. In totaal zullen duizend Duitschers en Oostenrijkers naar de U.S.A. gaan. Zg' kunnen het Ameri- kaansche burgerschap krijgen. „De laatste dagen yan Hitier." In Engeland zal van de hand van H. R. Trevor-Roper een boek verschgnen, getiteld „Hitler's last days". Het is ontstaan na een nauwgezet onderzoek, onder leiding van de Britsche inlichtingendienst in Duitschland. geestigste T.Intervieuw met een honderdjarige", van G Bo- mans. Het optraden van den heer van Dorp werd o.m. afgewis seld met orgelsoli van mej. C. Murre en den heer J. Fondse, die tevens als leider optrad van het jeugdkoor, dat een aandeel had in de vertolking van „Marscheroen". Alles met elkaar kunnen de Gerefor meerde Jongeren op een zeer geslaagde avond terug zien OPRUIMING VERKEERSOBSTAKEL. Op het kruispunt Poelendae. lesingelPoelendaeleweg te Middelburg wordt het uitzicht aan de weggebruikers, ko mende van de Vlissingschesin- gel benomen door een bunker. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft aan de be voegde instantie verzocht, dit verkeersobstakel op te ruimen. Vlissingen Herbouwplannen Vlissingen in de raad. De gemeenteraad van Vlis singen is tegen Vrgdag 29 No vember a.s., te 2 uur, in open bare vergadering bijeengeroe pen. Na afhandeling van een aantal punten der ^agenda ligt het in de bedoeling de verga- deding te schorsen, waarna door den directeur van ge meentewerken een uiteenzet ting zal worden gegeven van de verschillende in voorberei ding zijnde herbouwplapnen. Na heropening der vergade ring zullen aan de raad enkele hiermede verband houdende voorstellen van B. en W. ter goedkeuring worden aangebo den. O - en W.-Souburg Begrafenis E. P. Vos. Donderdagmiddag werd op de begraafplaats te Souburg ter aarde besteld het stoffelgk overschot van den heer E. P. Vos, onderwyzer aan de school met de Bijbel, die na maan denlange ziekte Maandag is overleden De kist" wérd gedragen door leden van schoolbestuur en kerkeraad, terwgl vele oud en vrienden zich leerlingen' Tot ouderling in de Ge-« reformeerde kerk te Souburg zijn gekozen de heeren A. J. Arendse Az.. P. J. Geldof, JC G. Minderhoiid en tot diaken heer H. Koppejan. VERKEER OP ZONDAG. De heer C. A. van Diere- donck te Middelburg vestigt de aandacht op de onjuiste verkeersregeling in de ..zak" van Zuid-Beveland. Niet wat betreft dever voermiddelen en de dienstre geling op werkdagen, dat niet. Maar waarom wordt daar op Zon- en feestdagen niet gere den? De menschen, die daar wonen, zyn op zoo'n manier van alles afgesloten. Hoe ve len zijn er niet, die. daar ze in de week door hun werk zaamheden, geen tgd hebben hun familie of kennissen te bezoeken, dit 's Zondags zouden willen dóen. Maar omdat de busondernemers geen lust hebben om 's Zondags te ryden gaat dat niet. Kan hierin geen verandering worden gebracht? vraagt de heer D. APOTHEKEN. 2330 November. Middelburg: Apotheek Non hebei; Vlissingen: Apotheek Engering, Singel 60; Goes: Apotheek Laport, Groote Markt. Electrisch droogscheër-apparaat N.Y. PHIUPV WKOOP-KAAJKHAm V. WKEUNH' (Ingezonden mededeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2