PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Albanië in conflict met Engeland Vandaag Ontwapeningsleus doet weer opgeld ONDERWIJS IN NOOD Lof en critiek inzake de wederopbouw zien* 189e Jaargang - Nr. 274 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 Nov. 1940 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losee nummers 5 cent. ADVER-» TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 1 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerijstr. 2, Postrek. nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. BRITSCHE VLOOT VEEGDE DUITSCHE MIJNEN IN DE STRAAT VAN KORFOE. Een rapport aan de Ver. Naties. Albanië, het dwergstaatje aan de Adriatische Zee, dat eens het slachtoffer werd van Mussolini's agressie, heeft zich sinds zijn bevrijding tot een merkwaardig landje ontwik keld. Politiek bezien is het een 'verkleinde copie geworden van de grootere nabuur, Joe- go-Slavië. Het huidige regime is overwegend communistisch en staat onder leiding van Enver Hodsja, de Albaansche Tito. De vele hamer- en sik kel-symbolen in de weinige steden die het landje telt zijn even zoovele teekenen, dat Al banië het kleinste en jongste lid is van het door Rusland geïnspireerde Oost-Europeesche statenblok. Als zoodanig weert Albanië zich dan ook geducht. Het ageert flink mee tegen Griekenland, het wenschte mee te spreken in het vredes verdrag met Italië en het diende een aanvraag in om lid te worden van de Ver. Naties. Zelfs schrikt Albanië er niet voor terug zoonoodig flink van zich af te bijten tegen de groote Westersche mogendhe den. Dat heeft reeds tot een eenigszins minder prettige verstandhouding met deze landen geleid. Enkele weken geleden riep de regeering der Ver Staten haar diplomatielteD vertegenwoordiger uit Alba nië terug wegens de weige ring van de Albaneesche re geering haar beloften en ver plichtingen n~ te komen. Een dergelijke stap deed Engeland in het voorjaar. Met dit laat ste land heeft Albanië trou wens voortdurend oneenigheid conflict is hier een te groot woord. Engeland heeft geprotesteerd tegen de aan wezigheid van mijnen in de straat van Korfoe, waarvan de scheepvaart hinder onder vindt. Albanië meent, dat deze zeestraat tot haar territori aal gebied behoort, terwijl Engeland dit vaarwater als internationaal beschouwt. De t'rotsche Britsche vloot, waar van de bevelhebbers het al oude „Brittannia rules the waves" nog niet vergeten zijn, heeft zich niet de wet willen" laten voorschrijven door een paar Albaneesche mijnenleggers De Britten zijn zonder toestemming van Al banië begonnen met het vegen van de mijnen, waarbij overi gens twee Britsche oorlogs schepen ernstige schade heb ben opgeloopen. Albanië be schouwde dit zuiveren van de straat van Korfoe door En- gelsche schepen als een aan val op haar souvereiniteit en begon een drukke notawisse ling. Inmiddels zijn merkwaar dige bijzonderheden aan de dag gekomen over de mijnen bij Korfoe. Een deskundig Britsch onderzoek van 23 los gemaakte mnnen heeft uitge- wezen, dat deze minder dan 6 maanden geleden gelegd moeten zijn en van Duitsche makelij zijn. Het is moeily'k aan te nemen, dat de Duit- schers deze mijnen hebben ge legd of geleverd, zoodat slechts de gevolgtrekking ge. maakt kan worden, dat de Albanen buitgemaakte mijnen gebruiken om in vredestijd de scheepvaart te belemme ren. Men verwacht thans in Londen, dat alle resultaten van de onderzoekingen van de raad voor het vegen van mij nen ter beschikking van de Ver. Naties zullen worden ge steld. Het Albaneesch-Engelsch conflict is niet van zoodanige omvang, dat dezelfde sensatie te verwachten is, als rondom het conflict Joego-Slavië-Ame- rika over het neergeschoten vliegtuig, nu enkele maanden geleden. In dit opzicht vatten de Engelschen het wat kalmer op. Het conflict is wel symp-> tomatisch voor de geprikkelde onaangename verhouding tusschen de Angelsaksen en de nieuwe Balkanregimes. Admiraal R. E. Byrd. de be kende Poolreiziger gaat naar de Zuidpool om Uranium-vind- plaafsen te zoeken. Zal de hulp op tijd komen? Reddingsploegen op zoek naar 20 passagiers. Gistermorgen zyn verschil lende reddingsploegen er op uitgetrokken op zoek naar de passagiers van het Dinsdag in de Fransch-Italiaansche Alpen verongelukte Amerikaansche vliegtuig. Uit Rome vertrokken Ita- liaansche parachutisten, die zullen worden neergelaten op de plaats ,waar het vliegtuig vermoedelijk is terecht geko men. Een Amerikaansche red dingscolonne staat gereed vcor het beklimmen van een 3 km. hooge berg, waarop de over levenden volgens de eerste berichten zich zouden moe ten bevinden. Een speciale Amerikaansche trein is voorts aangekomen met 100 men Amerikaansche bergtroepen, 8 jeeps en hcspitaal uitrusting. Negen van de overlevende passagiers zijn zoo ernstig gewond, dat zrj, zelfs indk redding nog op tijd komt, niet anders zouden kunne., worden vervoerd dan met draagbaren over de verrader lijke bergpassen. Vele uren hebben de overlevenden reeds in sneeuwstormen moeten doorbrengen bij een temera- tuur van 20 graden. De laat ste boodsch die van ongelukklgen werd ontvangen luidde: Wij hebben geen hoop meer, tenzij onmiddellijk voed sel, geneesmiddelen en klee ding kan worden afgeworpen. Leon Blum, de leider der Fransche socialisten, is tot permanenten eersten voorzit ter van de algeaneene verga- dering der UNESCO benoemd. „Willem Barendsz" nadert Kaapstad. De „Willem Barendsz" zal omstreeks 29 Nov. a.s. Kaap stad kunnen aandoen. De stemming aan boord is uitste kend. De jagers A.M. 6, 7 en 8 zyn Woensdagavond om 10 uur uit Dakar vertrokken en worden op 4 December te Kaapstad verwacht om zich daar brj het moederschip te voegen, dat er enkele dagen zal verblijven. Het Rijkspersoneel. PENSIOENTOELAGE ENZ. Met betrekking tot de rechtspositie van het Rijks personeel zal het Kabinet aan de Kroon de volgende maat regelen in overweging geven: a. Verhooging tijdelijke pen siontoelage voor uitwonend jeugdig personeel en perso neel, dat met eenvoudigen kantoorarbeid of huishoude- ken ar _.d 1 belast; b. intrekking van de kot- ting van V/j oj> de loonen i bepaalde arbeidscontrac tanten; c. verbetering der geldende rege.;'~ van ->e :rkver- goeding; d. vervroeging van het aan- vangstijdstip van het recht op kindertoelage, thans ontstaan- op 1 Januari volgende op n datum, waarop het kind geboren is, tot den eersten dag van de maand volgende op "ien datum; e. uitbreiding van den kin dertoeslag tot kinderen van 18. 19 en 20 jaren, die dag- onderv. gen!aten; f. verhoogi- jt ziekengeld ar- biedscontractanten, die vol gens ambtelijke balen worden betaald, tot 100 (thans 80%). John Lewis voor het gerechtshof. Ingevolge het door de Ame rikaansche regeering gedane verzoek heeft John Lewis, de leider van de United Minewor- kers Union, bevel gekregen Maadag aanstaande in de na middag te verschijnen voor het federaal districtsgerechts hof te Washigton. Daar zal hij zich met de andere functionarissen van de Union te verantwoorden hebben voor het niet nakomen van het ge rechtelijk verbod inzake ver breking van het contract met de regeering. Wanneer Lewis zich niet kan zuiveren van de beschuldiging van overtreding zal hij Woensdag aanstaande voor de jury moeten verschij nen. Volgens een woordvoer der van het departement van justitie zal dit een civiel pro ces worden, waarbij aan Lewis een boete zou kunnen worden opgelegd, doch niet noodzake lijk gevangenisstraf. Het aanbod ter beurze van New-York was Donderdag in het laatste half uur zeer groot, zoodat de aandeeler van ©en tot vier dollar per stuk zakten. ia het 75 jaar geleden, dat de Moerdijkspoor- brug, toenmaals een bijzonder knap staaltje van Ingenieurskunst, werd voltooid. De brug was met de steenen dammen mede 2536 m. lang en werd op 1 Jan. 1872 in gebruik geno- MORGEN is het 10 jaar geleden, dat Z.K.H. Prins Bern- hard tot Nederlander werd genaturaliseerd; wordt generaal Car- mona, met Franco het laatste fascistische staatshoofd in Europa, 77 jaar; worden in België voor het eerst sedert 8 jaar raadsverkiezingen ge houden, waaraan dit maal voor het eerst ook de vrouwen mee doen. Han van Meegeren In het ziekenhuis. De kunstschilder Han van Meegeren moet op last van zijn dokter een paar weken rust houden. Hij heeft last van hooge bloeddruk en is in het ziekenhuis opgenomen. De werkzaamheden inzake de verificatie van zijn faillisse ment zijn nog steeds gaande. Wat het expertiseonderzoek van zijn schilderijen betreft, wordt medegedeeld, dat het werk nog door een Engelschen deskundige zal worden getest. BIJ DE VER. NATIES Het standpunt yan Bevin. Molotov's voorstel om alle landen gegevens te doen ver trekken over de troepensterkte in het buitenland is In de poli tieke oommissie van de Ver. Naties nog steeds het onder werp van discussie. Donderdagavond, nadat de Chineesche en Poolsche afge vaardigden Molotov hadden gesteund, heeft minister Bevin in een geïmproviseerde rede het Britsche standpunt uiteen gezet. Bevin, die aarzelend be gon sprak langzaam en koos zijn woorden zorgvuldig. Als ik het goed begrijp, al dus Bevin, wordt de aanwe zigheid van troepen in niet vijandelijk gebied beschouwd als een gevaar voor de vrede Ook als zij zich daar met toe stemming van de betrokken regeeringen bevinden. Het standpunt van mijn regee- - d~t irt voorstel van Molotov op zich zelf niet kan worden aanvaard, doch wel in dien het tezamen met de ont wapening wordt behandeld. Wat zou het lot der wereld zijn geweest Indien Engeland in 194Q had gefaald? Molotov zoo ging Bevin voort, heeft gezegd, dat opga ve van de sterkte van de troe pen een groot politiek effect zou sorteeren. Ik vraag mij af, of het om het politiek effect of om de ontwapening is te doen Intusschen heeft Frankrijk een bemiddelingsvoorstel ge daan, dat de algemeene ver gadering wil verplichten de geheele ontwapeningskwestie te bespreken, waarbij Inbegre pen de kwestie van de Dln- nenlandsche strijdkrachten die ieder lid van de Ver. Naties binnen zijn grenzen heeft. Wie wordt premier van Frankrijk? De leider van de MRP, Mau rice Schuman, heeft „in de wandelgangen" van de assem blee te kennen gegeven, dat zijn partij „er niet aan denkt een communist als eerste mi nister te aanvaarden". Hoewel dit geen officieele uitspraak van de MRP is, neemt men in politieke krin gen in Frankrijk aan, dat de bestuursvergadering van de MRP een dergelijke beslissing zaï nemen. Voor-Indisch vorst staakt thorium-leveranties. Het Amerikaansche blad ..Washington jL'ost" meldt, dat de Makaradjah van den voor-in. dischen staat Travancore de levering van thorium een radio-actief mineraal aan Amerika heeft stopgezet op grond van het feit, dat Ame rika geen atoombommen ter beschikking van Engeland wil stellen. KORTE PREDICATIE ALS DE AARDE BEEFT De jongste Hoogleeraar der Technische hoogeschool, prof. Faber. heeft zijn eerste rede ge houden. Prof. Faber is hoogleeraar ir de aardkunde, de geologie. Hij ziet het als zijn wetenschappe lijke taak in de donkere mijn schachten dezer aarde te spie den en te speuren. De geoloog weet hoe rijk de aarde is en eens was. Hij meet. Hij peilt. Hij delft. Hij stoot door tot de aller-, alleroudste geschiedenis en tot de tijden daarvoor, de prae- historie. Beelden en vazen, vor men en kleuren, resten van uit gestorven planten en dieren wij zen hem de weg. En wie we tenschap vermeerdert, vermeer dert rijkdom. Maar niet alleen rijkdom, ook smart. De hoog- leeraar in de aardkunde is niet alwetend. Hij weet van rampen, die ons en hem bedreigen. Hij weet van botsingen met een of ander hemellichaam. Prof. Faber zei: Onze tijd is vermoedelijk een hevige omwentelingsperiode. Sommigen zeggen: het hoogte punt ligt achter ons. maar ja, wie weet het? En toen noemde Prof. Faber cijfers: de getallen van slacht offers in Calabrië, Sicilië, Tokio, vooral China. In China zijn in 900 jaar IA millioen menschen bij aardbevingen gedood. O. als de aarde beeft O, als de krachten dezer aardt zich tegen de aardbewoners kee- cen. O. als God zegt, dat deze aarde èn het luchtruim Hem, Hem al leen toebehooren. O dan stort een KJ..M.-vliegtuig met 26 stervelingen omlaag. En Pies- man plaatst het vrgagtceken. De luchtvaartwereld staat ver baasd. En wij ook. Wat is het leven! Wat is het leven vol gehei men! Hoe ik dieper poog te delven, geoloog of geen geoloog, hoe ik meer 't geheim ontmoet. En Zondag, de laatste Zon dag van de kerkelijke kalender, gedenken wij als aemeente hen, die heengingen. Opnieuw lezen wii Psalm 126. Daar staat het: ..Die met tranen zaaien, zullen met gejuich maaien". Hier op aarde blijft het zoeken en zwoe ien. Maar het is niet voor niets.] D e dag. de dag van Jezus Christus komt. Het kan niet lang meer duren. Reken er op met uw werk. met utv gezin. in uw leven, dat Hij vlakbij is! Hij komt. Hij komt! Als de aarde beeft B. EMIGRATIEVERG ADERING GING NIET DOOR. Eenige duizenden menschen verdrongen zich Donderdag avond voor de ingang van het Indisch Instituut te Amster dam. waar een vergadering 5 aangekondigd door de vereeniging „De Emigrant", en waar mededeelingen zou den worden gedaan, over de emigratie naar Brazilië. Tot groote teleurstelling van de duizenden emigratie-lustl- gen mocht de vergadering op last van het ministerie van Sociale Zaken, afdeeling land verhuizing, geen doorgang vin den. ONDERWIJZERSTEKORT IN ZEELAND. Opleiding verminderde met 80 WAT het lager onderwijs in Zeeland betreft ziet alles er een beetje triest uit. Er hangt over de school een sfeer van lusteloos heid omdat het onderwijzend personeel door de jarenlange onder-betaling zijn huishoude lijke moeilijkheden niet meer baas kan en omdat het tekort aan onderwijskrachten een na tionale ramp dreigt te worden. De salarieering is op het oogenblik zóó, dat een onder wijzer van 28 jaar, die ge huwd is, de hoofdacte en de bevoegdheid voor Engelsch heeft, met 150,per maand naar huis gaat. Zijn familie leden of kennissen, die in de bouwbedrijven werken of aan de dijk staan, lachen hem rechtaf uit. De jonge onderwijzeres, die op 95.— per maand begint, ziet zich gepasseerd door de werkvrouw in rijksdienst, want de laatste brengt het bij een 48-urige werkweek tot bijna 120.per maand en als eerste werkvrouw zelfs tot 132,80. HET GEVOLG. Het gevolg van deze slech te salarieering is geweest, dat zich ln de laatste jaren bijna geen gegadigden meer aan meldden voor de onderwrj- aersppleidlng en dat degenen, die zich meldden vrijwel uit sluiten! meisjes waren. Deze toestand is te gevaar lijker omdat door de toene ming van het aantal geboor ten in Nederland een uitbrei ding van de schoolbevolking met circa 50 te wachten staat. De provincie Zeeland lydt nu reeds onder een ernstig tekort aan leerkrachten. 3Ien poogt op allerlei wijzen dit te kort aan te vullen door het weder-aannemen van gepen- sionneerden, door het in dienst stellen van gehuwde onder wijzeressen en door expe rimenten met onbevoegden. Er is een school ln Zeeland waar op liet oogenblik een onderwijzer de zorg heeft voor honderd kinderen, omdat men eenvoudig niemand krijgen kan. In een andere school staat een kweekelinge, die af komstig is van het derde leerjaar der Kweekschool, voor een groote klas, in nog weer een andere school pro beert men het met een oud H.B.S.-leerlinge. Dit zijn slechts enkele ge vallen. DE OUDE OPLEIDING. Zeeland beschikt voor de onderwijzersopleiding thans over een rijkskweekschool en een bijzondere kweekschool te Middelburg. Deze scholen hebben even weinig leerlingen als de kweekscholen elders in het land, waar men soms geen 10 leerlingen per klas meer haalt. Vroeger bezat Zeeland 6 -ormaaischolen, namelijk te Zierikzee, Tholen, Axel, Oost burg, Terneuzen en Vlissingen, plus het kweekschoolonderwijs te Middelburg. Totaal wer den per jaar ongeveer 100 onderwijzers en onaerwijzeres- sen afgeleverd. Circa 10 jaren geleden zijn de normaalscholen -^geheven en de kinderen van de Zeeuwsche eilanden moes ten allen naar de Middelburg- sche kweekscho'en. Het gevolg is geweest, dat er van de eilanden en het gebied van Zeeuwseh Vlaanderen vrijwel geen gegadigden meer voor de onrterw'izer.sopleiding kwamen Het aantal studiebeurzen voor de kweekscholen was te klein en de ouders konden het hooge kostgeld voor een verblijf in Middelburg niet be talen. Zeeland levert nu circa twintig onderwijzers per jaar af! Men begrijpt nog niet hoe een enkele maal menschen, die 1500.— of 1800 per xr verdienen, de benoodigde 900.per jaar aan kost geld bij elkaar weten te bren gen voor een kind uit ieeuwsch Vlaanderen, dat in Middelburg de kweekschool bezoekt. En men begrijpt heel goed, dat een meisje uit Cadzand na hardnekkige po gingen om eiken dag van Cadzand naar Middelburg .te reizen tenslotte de school ver liet: het kind kon dat een voudig niet volhouden. DE OPLOSSING. Voor Zeeland is er maar één oplossing: men zal zoo snel mogelijk weer tot een opleiding van tenminste 100 nieuwe leerkrachten per jaar; moeten komen Daartoe zal' in de eerste plaats noodig zijn, dat de on derwijzerssalarissen verbeterd worden hetgeen de regee ring in de hand heeft daarnaast moet een plan ont worpen worden om uit de stre ken, die vroeger zooveel on derwijzers en onderwijzeressen leverden weer gegadigden voor de opleiding aan te trekken. Dat '*an op tweeërlei ma nier: door stichting van nieu we kweekscholen en door het feven van studiebeurzen op at de bestaande kweekscho- len weer vol bezet raken. Dat laatste is het meest ur- gent. Vandaag pan de dag moe ten er studiebeurzen komen voor kinderen van Zeeuwseh- Vlaanderen en van de meeste Zeeuwsche eilanden opdat uit die beurzen het kostgeld te Middelburg ad 900.per jaar betaald kan worden. Hier ligt een taak voor de gemeenten, voor de provincie en voor het Rijk. Komen de studiebeurzen er niet dan blijven de kweek scholen leeg en dan voltrekt zich inderdaad de nationale ramp, die nu reeds dreigt: duizenden kinderen zonder on derwijs of met gebrekkig on derwijs omdat er geen leer krachten zijn. Naast landelijk initiatief ls hier ook provin ciaal Initiatief noodig, dat haastig zal moeten werken. Het gaat om de toekomst van het Zeeuwsche kind en er zijn weinig dingen belangrij ker dan dat. Leidde de centralisatie tot een te stroef bureaucratisch apparaat? Aan het voorloopig verslag op hoofdstuk A (openbare werken en wederopbouw) van de Rijksbegrootingen voor '46 en 1947 is het volgende ont leend: Zeer vele leden wilden hun beschouwingen over dit hoofd stuk der begrooting aanvan gen met een woord van waar deering voor hetgeen ln ons land op dit gebied van de we deropbouw onder persoonlijke leiding van minister Ringers tot stand gebracht Is. Van verschillende zijden wees men er op, dat de op bouw van het departement verschillend is van die van an dere departementen, speciaal door de aanwezigheid van het college van Algemeen© Com missarissen. Afgezien van de vraag, of de leiding van den wederopbouw moet berusten bij een college of bij den mi nister met aan hem recht streeks ondergeschikte ambte naren, meenden verscheidene leden, dat ln leder geval de organisatie, zooals deze thans is, niet behoorlijk in orde is. Zij achtten hier een gebrek aan hiërarchie aanwezig. Ernstig critiek hadden deze leden op liet doorbreken van allerlei na ampel overleg ge nomen beslissingen door eenige hooge ambtenaren, die achter af op eigen gelegenheid afwij kende beslissingen geven. Verschillende leden waren van oordeel, dat tal van be moeiingen met de wederop bouw zeer wel aan de gemeen ten overgelaten konden wor den. Ook de provinciale plano logische diensten worden te veel genegeerd. Verscheidene andere leden achtten het noodzakelijk, dat in de tegenwoordige situatie Binnenkort wet op materieele oorlogs schade. In de memorie van antwoord op de begrooting van financiën deelt de minister mede, dat de wet op de materieele oorlogs schade, die een definitieve re geling voor de vergoeding van oorlogsschade bevat, in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert Hij deelde mede, dat ge tracht wordt te komen tot een meer efficiente vorm van or ganisatie bij het commissariaat voor oorlogsschade. De moge lijkheid om voorschotten voor huisraadschade te verleenen, ls gehandhaafd en op de com missies zal zooveel, mogelijk aandrang wor en uitgeoefend zoo snel mogelijk in de behoef te aan voorschotten te voor. Het is ongewenscht dat som mige huiseigenaren niet tot herstel van de oorlogsschade aan hun woningen overgaan, doch de voorkeur geven aan een rentedragende grootboek inschrijving. Het ligt in het voornemen van den minister te bevorde ren, dat -n de nieuwe wet op de materieele oorlogsschaden een bepaong wordt opgenomen op grond waarvan de rentever. goeding over de desbetreffen de grootboekinschrijvingen vvordt beëindigd De minister zal de betrokken inspecteurs opdragen om aan de door dt oorlog in hun bezit meest getroffenen geen aan slag ln de heff-ngen ineens op te leggen, voordat de wettelijke regeling voor de vergoeding van de materieele oorlogsscha de tot stand is gekomen. Nog 674 krijgsgevangenen in ons land. In Nederland bevinden zich nog 674 Duitsche krijgsgevan genen, die werkzaam zijn ten behoeve van de Kon. marine. Zij worden gebruikt bij het on schadelijk maken van mijnen langs de kust en bij het ver nietigen van achtergebleven Duitsche munitie, alsmede voor het demonteeren en- ver voeren van Duitsche kustartil- lerie. Het laat zich aanzien dat het aantal Duitsche krijgs gevangenen door de voortgang der werkzaamheden bi 1947 geleidelijk zal kunnen worden verminderd. RUILVERKAVELING. De leden van de afdeeling Bellingwolde van de Gron. Maatschappij hebben zich bij een proefstemming met groote meerderheid uitgesproken voor ruilverkaveling hunner bedrij ven. Deze Oldambster bedrij ven met een gemiddelde groot te van ongeveer 40 ha, lig gen in lange doch smalle ka vels. Zij strekken zich meestal uit over een lengte van 5 en meer km, bij een breedte van 100 meter en minder. Deze lig ging wordt algemeen als on economisch beschouwd, vooral bij verdergaande mechanisatie by het herstel en de wederop bouw van vérwoeste gebieden 't algemeen belang prevaleert boven particuliere belangen. De wederopbouw behoort snel en planmatig ln groote stijl te kunnen worden aangepakt. Langdurige onteigeningsproce dures ten behoeve van parti culiere belangen zouden zulk een aanpakken kunnen rem men Vele leden waren van oor deel. dat de organisatie van de wederopbouw te veel tech nisch en te weinig bestuurlijk georiënteerd is. Andere leden achtten deze critiek echter niet billijk. De sterke concentratie, zoo betoogden verscheidene leden verder, heeft niet alleen ge leid tot het vrywel uitschake len van de besturen der lage re organen, doch. tevens tot het opbouwen van een enorm bureaucratisch apparaat, dat in zyn werking stroef en lang zaam is. Zy beklaagden zich er over, dat ondanks of mis schien juist ten gevolge van het groote aantal ambtenaren (naar men meende meer dan 3000) beslissingen zoo lang uitblijven. PERSONEEL. Ook werd er de aandacht op gevestigd, dat, hoewel voor 1947 minder werken begroot worden dan voor 1946, niette min de posten voor perso neelsuitgaven hoogere uitgaven vertoonen. In het algemeen is de personeelssterkte vermin derd, doch bij dit departement steeg het aantal ambtenaren van 1 Januari tot 31 Juli 1946 van 9038 tot 9277. Vele leden waren teleurge steld, dat er nog zoo weinig gebouwd wordt. Sommige leden achtten het niet juist, dat toestemming gegeven wordt voor het bou wen van theaters en biosco pen. Hiertegen werd opge merkt, dat men hier moeilijk een algemeenen regel kan stellen. Ook aan de cultureele belangen zal bij het bepalen van de urgentie aandacht ge schonken moeten worden. Verscheidene leden wensch- ten er met de meeste nadruk op te wijzen, welk een veront rustende invloed de slechte woningtoestanden, in het "bij zonder in de meest getroffen gebieden, hebben op de volks gezondheid. MATERIALEN. Van verschillende zijden werd er op aangedrongen," aan de zwaarst getroffen gebieden bij de toewijzing van materia len en zoo mogelijk ook bij het verschaffen van arbeidskrach ten zoo veel mogelijk voorrang te geven. Men had de Indruk, dat hieraan nog veel ontbreekt. Is het juist, dat de zwaarst getroffen gemeden slechts 20 pet. van hèt beschikbare glas ontvangen, doch het Westen niet minder dan 32 pet.? Deze vraag gaf aan andere leden aanleiding er op te wij zen, dat men ln de meest ge teisterde gebieden dikwijls ge neigd is te vergeten, dat ook ln het Westen des lands oor logsschade geleden Is en zelfs, ln absolute cijfers uitgedrukt, veel grootere schade dan in de streken, waar de schade verhoudingsgewijze het grootst is Eenige leden drongen met het oog op de toestand in de zwaarst getroffen gebieden krachtig aan op aanleg van een waterleiding in die gebie den, zoover een waterleiding daar nog ontbreekt. WONINGBOUW IN 1947. Men vestigde er verder de aandacht op, dat voor het jaar 1947 gerekend wordt op de bouw van 12000 woningwet woningen en 500 landarbei derswoningen, tegen een prijs \an 7000 per stuk. Vele le den waren van oordeel, dat de ze raming veel te laag is. De minister verwacht, zoo merkte men verder op, dat naast de bouw van woning wetwoningen een nog grooter aantal woningen in particulie re bouw tot stand zal komen. Vele leden konden niet nalaten hieraan te twijfelen. Van verschillende zijden drong men aan op de totstanch- koming van een wettelijke re geling omtrent vordering en ierverdeeling van woonruim ten. INPOLDERINGEN. Men zou gaarne vernemen, hoe het staat met de plannen tot indijking van de Braakman en het Sloe in Zeeland en tot verdere indijking van de Dol- lard in Groningen. CONGRES VOOR DE PRODUCTIE. Door de Ned. Stichting voor Organisatie wordt a.s. Maan dag in de Stadsschouwburg te Utrecht «en Congres voor de Productie georganiseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1