Zeeuwsche S De moeilijke glaspositie UIT DE PROVINCIE PHI LI PS Couranten in kampen toegelaten ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tholen nippers Schouwen en Duiveland Zuid-Beveland Levering slechts één vijfde van de behoefte. De voor elasvoorzienlng, waar- •g bij gebrek aaii een lnheemsche industrie, geheel op het buitenland zijn aange wezen, gaat zooals bekend is, gepaard met groote moeilijk heden, zoo deelt men ons van de zgde van het ministerie van Openbare Werken en Weder opbouw mede. De totale be hoefte aan glas werd na de oorlog geschat op 15 mülioen m2. Tot dusver kon ruim 3 millioen m2 worden geïmpor teerd. Deze overigens respectabele hoeveelheid bleef beneden de verwachtingen. Onze belang- 2"kste leverancier is België. et dit land werd overeenge komen, dat vanaf 1 Juni 1946 maandelijks 250.000 m2 ven sterglas zou worden geleverd. In October bleek slechts 115.000 m2 te zijn ontvangen. Uit Tsjecho-Slowakije werd in October bijna 40.000 m2 vensterglas ontvangen. Portugal bleek alleen glas tegen hooge prijzen beschik baar te hebben. De groote be hoefte noodzaakte evenwel tot aankoop. In October ontvin gen wrj uit dit land bijna 42.000 m2 glas en op grond van de gesloten overeenkomst is nog 118.000 m2 te wach ten. 40 BREUK. Canada kon en wilde ook glas leveren. De verpakking bleek echter tegen de lange reis niet bestand en de zen dingen kwamen met gemid deld 40 breuk binnen. Van daar, dat deze import voor- loopig moest worden gestaakt, proefzending van 47.000 m2 Uit Italië werd juist een proefzending van 47.000 m3 vensterglas ontvangen. Devie- zenmoeilrjkheden doen hier vreezen, dat het vooralsnog bij een proefzending zal blijven, al wordt nog energiek ge tracht een gunstige oplossing te vinden. Prins Bernhard te Parijs Prins Bernhard is Donder dag te Parijs aangekomen, waar hij de luchtvaartten toonstelling zal bezoeken. Prins Bernhard heeft gene raal De Beauchene, die in '40 het bevel over de Fransche troepen te Bergen op Zoom voerde, de versierselen van het commandeurschap in de orde van Oranje-Nassau overhan digd en aan commandant de Croix, van het kabinet van den minister van oorlog, die van Ridder in die orde over handigd. Vijandelijke schepen te kostbaar. DE MINISTER OVER DE MARINE-BEGROOTING. In zijn memorie van ant woord inzake de begrooting van marine heeft de minister van marine er op gewezen, dat de bezwaren, verbonden aan het inlijven van vreemde sche pen bg de vloot, door deze le den worden onderschat. Deze bezwaren zijn in hoofdzaak van tweeërlei aard. In de eerste plaats is de instandhouding zeer kostbaar en levert zij groote moeilijkheden op In de tweede plaats stelt het gebruik <en de behandeling van vreemd materieel aan het personeel bgzondere eipchen en ongetwij feld zou speciale opleiding en oefening in dit verband noodig zijn. Dit zou niet alleen tgd- roovend, maar ook onevenredig kostbaar zyn. DE „KABEL DOORMAN". De „Karei Doorman" is slechts voor korte tyd van de Britsche marine voor defensie- doeleinden in bruikleen ontvan gen en niet bestemd om in de toekomst deel van een der smaldeelen van de Ned zee- 13 distributie-ambtenaren gearresteerd. Door de recherche van het C.D.K. te Den Haag is in sa menwerking met de economi sche recherche te Enschede een onderzoek ingesteld naar een fraude bij de uitreiking van schoenenbonnen onder ambtenaren van het distribu tiekantoor te Enschede. Dit onderzoek heeft geleid tot dt arrestatie van 12 ambtena ren, alsmede een ambtenares, die op het politiebureau te Enschede zgn ingesloten en heden naar Almelo zullen wor den overgebracht. ande vloot uit te maken. In opbouw van onze dienst van vliegkampschepen 'n dienst, gaa: de c die geheel nieuw voor ons is en die geleidelgk moet- worden opgebouwd - dient genoemd schip gezien ite worden als een tusschenfase. Het bericht in de pers, dat de „Karei Doorman" niet bruikbaar zou zijn in de tro pen, is in zooverre juist, dat op de, in velband met de be- trekkelgk geringe snelheid van het schip, voor landen der vliegtuigen vereischte wind sterkte vaak niet kan worden gerekend. Aangezien het scihip echter bestemd is voor oplei dingsdoeleinden in de Europee- sche wateren, kan dit niet als een bezwaar worden aange merkt OPDRACHTEN AAN iNED. WERVER. De algemeene gedragslijn zal zijn, dat de bouw van schepen voor de marine aan Nederlandsche werven zal wor den opgedracen. Van deze ge- dragslgn zal slechts noodge dwongen worden afgeweken, wanneer een geleidelijke ont wikkeling van de vloot door de lange bouwtyden op onaan vaardbare wijze zou worden vertraagd 5 jaar yoor gemachtigde van „den leider". Dr. G. Zahn, in de bezet- tingstgd gemachtigde van den leider voor financiën en com missaris van de Oost-Compag nie, is Donderdag door het tri bunaal van Helmond veroor deeld tot 5 jaar interneering. dus tot 23 April 1950. De kwestie Opsterland. De Eerste Kamer besloot in haar vergadering van Donder dag den voorzitter te machti gen eenige leden aan te wij zen als ledeen der parlemen taire commissie welke naar Indië zal gaan. Voorts werden eenige kleine ontwerpen zon der beraadslaging of stemming goedgekeurd. Aan de orde kwam het wetsontwerp tot voorziening van 't bestuurder gemeente Opsterland. Nadat verschillende sprekers hun meening kenbaar hadden gemaakt betoogde minister Beel, dat hier een noodtoe stand is ontstaan, de houding van de raad was niet toelaat baar. Het ontwerp werd goedge keurd met 29 tegen 7 stemmen, waarna de vergadering werd gesloten. Frankrijk leverde reeds en kele 'geringe hoeveelheden dak glas en thans maakt een aan vullend crediët van 15 mil lioen verdere invoer van yen ster- en.draadglas mogeiyk. Uit Duitschland worden per maand ongeveer 40.000 m2 draadglas venvacht, terwijl ook Engeland met voorloopig maandelijks 1000 m2 draad glas aan dé leniging van dt algemeene nood bijdraagt. Indien de invoer in de ko mende maanden volgens de gemaakte afspraken plaats vindt, zal omstreeks Maart April 1947 de voorziening de glasschade over 't geheele lan^ 9P ongeveer, gelijk niveau zijn gebracht. De volledige be vrediging van de zeer groote behoefte zal echter nog wel enkele jaren in beslag nemen. Van regeeringswège wordt al les in het werk gesteld om de glasvoorziening zooveel moge lijk te bespoedigen. Goede vangst van Vlisslngsche politie. BERUCHT ZWIJNTJES JAGER GEARRESTEERD. Eenige maanden geleden werden er in Vlissingeii talrij ke fietsen gestolen en regende het op het politiebureau klach ten over verdwenen karretjes. Na ijverig speuren werd ten slotte door de Vlisslngsche re cherche de Rotterdammer K. van deze diefstallen herdacht. Het onderzoek werd in Rot terdam voortgezet en vandaar leidde het spoor naar Breda waar bleek, dat ook daar tij dens het verblijf van K. vele fietsers het slachtoffer van een zwijntjesjager waren ge weest. Maar K. zelf was voort vluchtig! Het politieapparaat zette zich in beweging en zijn op sporing en arrestatie werd: ge waagd. Door heel het land werd ijverig naar K. gezocht. Vanuit de verste uithoeken van ons land werd naar Vlis- singen over den vermisten rg- wieldief getelefoneerd. Uit al deze berichten werd het vermoeden gewettigd, dat hy in Amsterdam in een kost huis aan de Warmoesstraat verbleef. De Amsterdamsche recher che arresteerde hem Maandag j.l Aanvankelijk ontkende hg alle schuld, doch toen hij in Vlissingen zag, hoeveel be zwarend materiaal men te- ;en hem verzameld had, legde lij een volledige bekentenis af. Het bleek, dat de man en kele maanden geleefd heeft verkoop van gestolen rgwielen. Hg was een rgwiel- dief van groot formaat en de Vlissingsche politie heeft een goede vangst gedaan. De man bleek over een zeer goed geheugen te beschikker, en kon zich nog precies her inneren waar hij elke fiets had gestolen, en aan wie hij deze had verkocht. Voor de eigenaars een geluk, want de politie is thans bezig de ge stolen rijwielen weer op te sporen. K. zal bij den Officier van Justitie te Middelburg worden voorgeleid. De te Scherpenlsse in de Gereformeerde gemeente ge houden Oogstcollecte heeft 475.74 opgebracht. TWEEDE KAMER Begrooting Justitie aangenomen. In de Tweede Kamerzitting van Donderdag werd de be handeling van de begrooting van het departement van Ju stitie voortgezet. De heer Kortenhorst (K.V.P.) Is van oordeel, dat het beheer, over het vermogen van poli tieke delinquenten aanstonds na de uitspraak dient te wor den opgeheven. Voorts ver zoekt hij den minister zijn ;edachten te laten gaan over e maatregel van amnestie. De .minister van Justitie, de heer Maarseveen, deelt me de, dat zich op 16 Nov. j.l. in de kampen nog 33.425 politie ke delinquenten bevonden, d.i. omstreeks 5500 minder dan op 15 October. Verder maakte lig bekend, dat hij couranten cn tijd schriften in de kampen zal toelaten. Voorts verklaarde de minis ter geen voorstander van am nestie te zgn. Hij dringt er op LEERSTOEL IN VOLKSVOEDING EN VOEDSELVOORZIENING. Dr. Ir. M. J. L. Dols, raad adviseur van het ministerie van Landbouw, Visscherg en Voedselvoorziening, is be noemd tot bgzonder hoog leeraar aan de Gem. Univer siteit van Amsterdam voor het geven van onderwgs in volks voeding en voedselvoorziening. De bedoeling van deze nieu we leerstoel in „Volksvoeding en Voedselvoorziening", inge steld door het „Nederlandsche Instituut voor Volksvoeding", is het verbreiden van de ken nis omtrent voeding en voe dingsgewoonten bg de ver- scf.lillende volkeren, het na gaan van het verband tusschen voeding, gezondheid, bcdemcul- tuur en bodemproductie, als mede het bestudeeren van maatregelen ter verbetering van de voeding. Strijd in China opgelaaid. Volgens berichten uit talrijke plaatsen van Noord-China is de burgeroorlog in China weer opgelaaid, in weerwil van het onlangs gegeven bevel tot staking der vijandelijkheden. Naar verluidt verlaten vrou wen, kinderen, en non-com battanten de communistische hoofdstad Yenan met het oog op een offensief van regee- ringstroepen. Dagbladen berichten dat vechten plaats vinaen Noord-Oosten van Kalgan, langs de spoorlijn Peking- Hankou, 96 km. ten Zuid-Wes ten van Peking en ten Noorden van de hoofdstad van de Mandsjoergsche provincie. Uit Moekden werd bericht, dat Sowjet-Russische troepen de Maudsjoerijsche haven Dai- ren verlaten en meer dan 50,000 communistische troepen hun plaats hebben ingenomen. aan, dat er steeds meer zaken naar de tribunalen gaan, an ders vreest hg niet klaar te komen in 1947. De minister is van oordeel, dat er geen sprake is van be voordeeling der katholieke politieke delinquenten boven de protestanten. De begrootingen voor het departement van Justitie over 1946 en 1947 werden daarna zonder hoofdelgke stemming aangenomen. Daarna werd een begin ge maakt met de behandeling van het hoofdstuk Binnen- landsche zaken van de be- otingen 1946 en 1947. In de zitting van Vrijdagmiddag zal minister Beel de beant woording voortzetten. De heer Tuin (P. v.d.A.) wenschte de uitgaven der'ge meenten in verband met de bezetting voor rekening van het rijk te zien. De heer v. Sleen (P.v.d.A.) bepleitte hoogere pensioenen voor weduwen van ambtena ren. De heer Korthals (P.v.d.A.) ontwikkelde bezwaren tegen de benoeming van den Com missaris der Koningin in N. Brabant. Het St. Geref. li<3, de heer van Dis pleitte voor krachtige handhaving van het gezag. De vergadering werd tot Vrgdagmiddag verdaagd. Onze invaliden. MEDELEVEN NOODIG I De Alg. Ned. Invaliden Bond, afd. Zeeland, hield op 20 en 21 November propaganda-avon, den te Middelburg en Vlissin gen .In een kort openings woord sprak de heer v. d. Hengel,, de.aïg. secretaris van de A.N.I.B. over de sociale nooden der invaliden in het al gemeen en wekte de aanwezi gen op geen medelijden te be- toonen. doch medeleven. Verder dankte hg de'heeren D. M. Poppe en C. J. Nieu- wenburg voor hun vele werk. Deze avond werd opgevroo- Ijjkt. door de belanglooze me dewerking van Daan Hooy- kaas, Koos Vermeulen, de Ba- byton Band. de tenor Ad. Le- van en de 2 Wildy's. Het program stond op een hoog kunstzinnig peil. Na de pauze sprak de heer R. v. d. Zee, de landelgke propagandaleider van de A.N.I.B. Aan het slot dankte dc heer v. d. Hengel alle medewerken de en deelde mede, dat de heer Poppe verkozen was om in Januari in Engeland het inva- lidenwezen te bestudeeren. Burgemeester Janjen geïnstalleerd. Donderdag is de heer J. D. Jansen door wethouder J. C. v 't Westende geïnstalleerd als burgemeester van 's Heer Abtskerke. Na dank gebracht te heb ben aan allen, die aan zgn be noeming medewerkten, verze kerde de nieuwe burgemeester zgn- volle aandacht te zullen schenken aan de benoeming van een gemeentesecretaris en de huisvesting. Hij deed op allen een beroep tot een drachtige samenwerking. Verschillende sprekers voer den nog het woord, waarna voor de dorpsbewoners de feestelijkheden begonnen. Terneuzen INDISCHE AVOND LEGER DES HEELS. Het Leger des Heils, afd. Terneuzen, organiseert op Woensdag 27 November, des avonds 7.30 uur een Indische avond. Twee Heilsoldaten uit' Indië zullen die avond van hun belevenissen vertellen. ST. NICOLAAS OP BEZOEK. Hoewei het aantal leden, dat de laatst gehouden ledenver gadering van de verecniging van de handeldrgvende mid denstand „Terneuzen Klimop" bezocht, zeer gering was, zijn op deze vergadering, toch be- langrgke besluiten genomen. Ten eerste werd besloten weer aan te sluiten bij de Konink lijke Nederlandsche Midden standsbond. Ten tweede werd besloten voor het eerst na de oorlog weer een St. Nicolaas- actie te organlseeren. St. Ni- colaas komt op Zaterdag 30 November met de Prov. boot om 13.35 uur te Terneuzen. Bg zgn rondrit zal St. Ni- colaas reclamebiljetten met verrassingen rondstrooien. Te vens wordt een iètterwedstrijd georganiseerd. In de etalages van de leden worden letters verborgen, waarvan een slag zin moet worden samengesteld Sluis WONINGBOUW. De bouw van de eerste 18 woningwetwoningen te Sluis vordei*t zeer langzaam. De oorzaak hiervan ligt in de trage aanvoer van hout. Voortaan zal te Ooster- iand, onder auspiciën van de Ned. Herv. kerk maandeihjks een ontspanningsmiddag voor ouden van dagen worden ver zorgd. Ds. v. d. Broeck zal de bijbelinleidingen verzorgen, terwijl eenige dames door zang "deze middagen Zullen opmieter. De Oogstcollecte gehouden in de Ned. Hervormde Kerk te Tholen heeft opgebracht 1677,37%. Hiervan is 1002 voor de kerk en 675,25 voor de diaconie. Gekozen voor de Ned. Herv. kerk te Renesse. tot onderfing de heeren J. P. v. d. Hoek en P. Verton, tot diaken de heeren S. C. v. d. Hoek en M. Boot. De heeren P. Verton en M, Boot hebben hun benoeming niet aangenomen. De heer C. B. van Strien te Renesse slaagde dezer da- ren voor het schlldersmeester- gen voor aiplonja. Het baggerwerk in de ha ven te St. Annaland, is een dezer dagen gereed gekomen. Deze week is het eerste noodcafé te Sluis geopend. Met ingang van 1 Decem ber 1946 is tot tïjdelgk onder wijzeres aan de O. L. school te Arnemulden benoemd mevr. M. M. MinetPiUo, wonende te Souburg. MOND ACCORDEONVER. Up Woensdagavond 20 No vember heeft de mond-accor deonver. te Tholen haar eerste r.petitie's hervat onder lei- -' -g van den directeur den heer van den Boom te Tho len. Op 24 Februari hoopt de vereeniging haar 12^-jarig bestaan te herdenken, met het geven van een uitvoering. St. Annaland TEXTIELRAAD. De Textielraad te St. Anna land bestaat uit de volgende bestuursleden: burgemeester d. Boogerd, voorzitter; N, R. M. J. van Es, arts; Zr. C. Kempe, wijkverpleegster; A. Rijnberg, diaken Ned. Herv. kerk; Chr. Kalle, diaken Ge ref. Gem.; J. F. Kaashoek, ambt. ter secretarie, Voorzit ter H.A.R.K.-comité. Renesse - - RAADSVERGADERING Dinsdag vergaderde" de" ge meenteraad van Renesse, on der voorzitterschap van bur gemeester Scholder. Uit ingekomen stukken blgkt, dat de gemeente nood lijdende is. Op een verzoek van de A.N. W.B wordt besloten over het jaar 1947 aan deze instelling een subsidie van f 2.50 te ver- leenen. De opbouwtoelage voor het gemeentepersoneel over 1945 en 1946 wordt vastgesteld op 20 van het grondsalaris. De wijziging verordening hondenbelasting is door Ged. Staten goedgekeurd. Het staatsboschbeheer heeft geen toestemming gegeven, de 37 iepen staande aan de Kromme Reëke te doen rooien. De verordening dox-psschoon zal voortaan alleen voor de bebouwde kom gelden. Eveneens op verzoek van Ged. Staten wordt de pas aan genomen verordening betref fende de vermakelijkheidsbe lasting ingetrokken, en een nieuwe verordening aange nomen. De pensioengrondslagen van het gemeentepersoneel worden nader vastgesteld. De heer N. Eege had zgn benoeming tot lid der Water leidingscommissie niet aange nomen, in zgn plaats wordt gekozen de heer C. Akker- aaas met 4 stemmen, terwijl mevr. Hoogenboom-v. d. Wek ken 2 stemmen verkrijgt. Van den heer J. JJ. Hoogen- boom ontvangt de gemeente fratis een stuk grond, benoo- igd voor uitvoering bouwplan 1946, met dien verstande, dat de gemeente voor een behoor lijke afscheiding zorgt, terwijl de gemeente ook de over drachtskosten zal betalen De Raad machtigt B. en W. tot het doen aangaan van een geldleening voor aanleg en verbetering van de Achterweg. Bg de rondvraag informeert den heer de Roo naar het feit, waarom de voorzitter moeite gedaan heeft om uitstel van dienstplicht te verkrijgen voor eenambtenaar der gemeente. De voorzitter antwoordt hem, dat hg dit deed in het belang der gemeente, daar een andere kracht, zeer moeilijk of niet te verkrijgen is. Tevens vindt de heer de Roo het niet in orde, dat op de bouw der 6 noodwoningen 'n opgeld kwam van pl.m. 1200, waarvan ook zij wier inschrg- vingen meer dan 10.000 hoo ier zgn dan de laagste, profi- eeren. Hierna krggen de raadsle den in een helder betoog uit eengezet de taak en de vele moeilijkheden waarmede de Huisvestingscommissie te kampen heeft, en waarvan een buitenstaander zich geen denk beeld kan vormen, zulks naar aanleiding van een vraag van den heer Hogerland. Men hoopt op 2 plaatsen het llchtnet te kunnen uitbrei den, met dien verstande, dat de Lantaarn welke voorheen voor de woning van den heer L de Ruijter in de Laan stond, geplaatst zal worden tegen over de ingang van het weg getje bg de Blaauwe Scuut. Na nog verschillende andere kwesties besproken te hebben, sloot de voo'rz. de vergadering. Goes ST. NICOLAASFEEST VOOR SCHOOLKINDEREN. Zooals bekend zal dit jaar te Goes het St. Nicolaasfeest voor de laagste klassen op de scholen A en B dit jaar ge zamenlijk worden gevierd. De byzondere scholen hebben aan een tot hen gerichte uitnoodi- ging geen gevolg kunnen ge ven, zonder dat hier van een acipieele weigering sprake was. Dit jaar zullendus ah leen de kinderen van boven genoemde scholen het feest kunnen bgwonen en kunnen voor kinderen vaii andere scholen geen opgaven worden gedaan. - s Heer Arendskerke COLLECTE. De collecte ten behoeve van onze jongens in Indië heeft te 's-Heer Arendskerke opge bracht het mooie bedrag van 337.05. In 's-Heer Hendriks kinderen: 116.35; in Lewe- dorp. 196.80 en in Nieuw- dorp: 300.80. Treedt Dr. v. Mook af Naar aanleiding van hard nekkige geruchten, als zou ,de It.-gouverneur-generaal de regeering verzocht hebben te gen het eind van dit jaar van zgn post ontheven te worden, daar dr. van Mook na de pa rafeering van de ontwerp overeenkomst zgn taak ver vuld zou achten en zou wor den opgevolgd door den di recteur-generaal van Algemee ne Zaken. dr. P. J A. Iden- burg, wordt thansuit Bata via medegedeeld, dat dr. van Mook deze geruchten gister avond heeft tegengesproken. Groote brand in Amsterdam. Donderdagmiddag omstreeks 3.30 uur is een groote brand uitgebroken op het terrein van de Centrale Markthallen te Amsterdam. Hoewel de brandweer spoe dig ter plaatse was greep het vuur snel om zich heen en laaide door de felle wind tel kens weer op. Vannacht waren reeds een 10-tal loodsen uitgebrand. De andere loodsen, eveneens van licht brandbaar ma teriaal gemaakt, loopexi nog gevaar en het blussingschwerk wordt nog steeds voortgezet. ROEMEENSCHE VERKIEZINGEN. De regeeringscoalitie heeft bij de Roemeensche verkie zingen de meerderheid in het parlement behaald. De party beschikt over 348 zetels van de 400. Oekrainsche afgevaardigde der V.N. heeft pech. Een der leden van de Oekrain sche delegatie ter algemeene vergadering van de V.N., Stad- nik, trof 't niet, toen hg met een anderen Oekrainschen ge delegeerde, in New-York een winkel binnen ging om iets te koopen. De winkel was namelijk op dat oogenblik tot operatie-ter rein gekozen daar 2 gangsters en bij een schletpartg werd Stadnik in het rechterboven- been getroffen. Hij werd in een ziekenhuis opgenemen, waar hem een bloedtransfusie is toegediend. Zijn dijbeen is gebroken, maar verder is zijn toestand niet ernstig. Bevin wil ontwapenen. Ernst Bevin, dc Britsche minister van Buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat hij slechts op Molotov's vragen betreffende de aanwezigheid van troepen in het buitenland zal antwoorden, indien dit on derwerp gekoppeld zal wor den aan algeheele ontwape ning. Gerechtelijke actie tegen stakingsleider. De regeering der V.9. heeft een gerechtelgke vervolging laten instellen tegen John Le wis, de stakingsleider der Am. mynwerkers wegens on- ;ehoorzaanheid aan dc recht- •ank. Incidenten te Haiphong. Woensdag hebben zich ernstige incidenten voorge daan te Haiphong, waar Fran sche en Vietnameesche troe pen slaags zgn geraakt, door dat een Vietnameesch deta chement het vuur op een Fransch landingsschip open de, dat een Chineesche smok- kelprauw praaide Het aantal gewonden bedraagt 25. Er is inmiddels een overeenkomst tot het staken van het vuren geteekend. Verschillende Fransche sol daten en officieren zijn bg deze acties om het leven ge komen. De Fransche regee ring heeft protest aangetee- kend. Geen Am. journalisten in Russische zone. Maarschalk Sokolofski, de militaire Sowjet-gouverneur te Berlnn, heeft verklaard vóór 1 Jan. 1947 geen Ame- ïlkaansche journalisten in de Russische zóne te kunnen toe laten, „daar de demobilisatie op groote schaal het voor hen gevaarlijk zou maken daar te werken. PILOTENHELPERS GEDECOREERD. Dondei-dagmiddag heeft de Amerikaansche ambassadeur opnieuw een groot aantal pi loten-helpers gedecoreerd. 2 Nederlanders ontvingen de vrijheidsmedaille met zil veren palm, 50 Nederlandiers dezelfde onderscheiding met bronzen palm. Verschillende autoriteiten waren bg deze plechtigheid, die door het stafmuziekcorps der Amster damsche politie werd opge luisterd, tegenwoordig-. Noodwoningen voor krepeergevallen. 18 VOOR ZEELAND. Op het verzoek, dat in de maand Augustus van de Cen trale Directie voor de Volks huisvesting uitging naar de verschillende provinciale stich tingen Herstel 1945 om ten spoedigste op te geven, welke krepeei-gevallen als gevolg van oorlogsvernielingen er nog aanwezig waren, zgn 540 op gaven binnengekomen, die na controle voor beschikbaarstel ling van een noodwoning als nog in aanmerking kwamen. Met de toewgzing aan ver schillende gemeenten kon in September begonnen worden. De provincie Limburg heeft 86 noodwoningen toegewezen gekregen. Gelderland 225, Zeeland 18, Noord-Brabant 111 en Drenthe 100. STOOMTRAM BRESKENS— MALDEGHEM. Uit het jaarverslag van de Stoomtram Maatschappij „BreskensMaldeghem N.V." te Breskens blijkt dat in 1945 de reizigerstrams een afstand van 143.635 km. hebben afge legd. De autobussen legden in 1945 een afstand van 10.993 km. af. In totaal werden per tram 246.345 reizigers ver voerd. Bijzonder Gerechtshof. Middelburg. De Kamer voor Zeeland van het Bijz Gerechtshof te 's-Gravenhagë deed Vrijdag de volgende uitspraken: A. Maasbommel, wed. M, Sustronk. 38 iaar, wonende té Goes tot: 6 jaar en 6 maan den gevangenisstraf met af trek sedert 4 Juni 1945, en ontz. kiesrechten voor 15 jaai*. (Recht van cassatie verleend). P. van Gemst, 24 jaar, z.b., wonende te Hontenisse, tot: 4 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek se dert 19 uecember 1944, en ontzetting uit kiesrechten voor den tgd van 10 jaar. J. C. Meijer, 40 jaar, knecht te Tei*neuzen tot: 3 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek sedert 6 Mei 1945, J. Verstelle, 20 jaar, werk man te Wolphaartsdgk, tot:: 1 jaar gevangenisstraf voor waardelijk proeftijd' 3 jaar, en ontzetting kiesrechten voor 10 iaar, met last tot onm, in~ vrüheidsstellin r. J. B. Werkman, 24 jaar, bakker te Souburg, tot: 1 jaar gevangenisstraf voor- waardelgk proeftijd 3 jaar, met last tot onm. invrijheids- stelling. TRIBUNAAL GOES. Donderdag was het aantal door het tribunaal te Goes be handelde zaken nog kleiner dan Woensdag doordat van de vier op de rol voorkomende zaken in twee gevallen de be schuldigden niet aanwezig wa ren. De eerste zaak betrof den 42- j. transportarbeider J. Rouke- ma uit Tholen, die lid is ge weest van de N.S.B. en de W.A., gecolporteerd heeft met Volk en Vaderland en gewerkt heeft voor de Duitsdhe weer macht te Bergen op Zoom. Uit het verhoor van besch. bleek, dat hg veel deed in on wetendheid. De vrouw is sym- iathiseerend lid geweest van e N.S.B. De verdediger, mr. Kuijpers, uit Bergen op Zoom, zegt dat zgn cliënt meer kon verdienen door bij de Duitschers te gaan werken. Hg heeft nooit iets verkeerds gedaan. Nu kan hg werk krggen op het seheeps- werfje en pleiter, vraagt R, in vrijheid te stellen. Het tribunaalwilligt dit verzoek in. De tweede zaak was die te gen den 58-j L. Goedegebuure, landarbeidex-s te St. Annaland, die in 1939 lid was geworden van de N.S.B., bloklelder; lid van de N.V.D. en de W.A. en voor laatstgenoemde beweging ook blokhoofd: hij was chef van de propaganda, bezorgde Volk en Vaderland, verspreid de de Z. Stroom. Hij verhuur de zijn woning voor Groeps- huis der N.S.B.en werkte in Frankrijk en Duitschland voor de vgand. Besch zeide dat hg maar 13 weken W.A.er is geweest. Mr. Vlaming wees er besch. op dat hii de wóning tegen de wil van zrjn vader afstond, die eigenaar was. Ook verweet de voorzitter G dat hij de eed van trouw aan Mussert heeft afgelegd. Besch. bekende nu te begrgpen verkeerd te heb ben gehandeld De verdediger, Mr. Knijpers, zeide dat het voor besch' niet makkelijk was na 1940 het bgl- tje er maar bij neer te leggen. Hij werd in 1941 werkloos en kwam toen eerst bg de weer macht Nu kan hg te Gronin gen, waar zijn vrouw en kin deren vertoeven, werk krggen en pleiter vraagt hem bij de uitspraak in vrijheid te stel len. Uitspraak in beide zaken 4 December. Politierechter Tholen. CLANDESTIEN SLACHTEN. Deze week had de Politie rechter zitting te Tholen, waarbg de volgende zaken werden behandeld: B. te Scherpenlsse werd be schuldigd van het onbevoegd doen slachten van een varken het verhandelen van dit varkensvleesch De eisch luid de 3 weken gev.straf en 60 boete Deuitspraak was f 200, boete sub. 50 dagen hecht De In Mei 1946 aangehou den zaak contra D. B. te TM>- len, beschuldigd van weder rechtelijke toeëigenlng van een bedrag van 690 ten nadeele van P. L. v. d. Z. te Tholen, werd thans hei*vat. De uitspraak was conform de eisch 3 mnd. gevangenis straf. Wegens fraude met distri butiebescheiden werd mej. V. te Oud-Vossemeer beboet met 30 of 15 dagen hecht. V. P. en M. te St. Annaland, die mede werkten aan de droogmaking van Walcheren, vonden daar in de modder en kele ongeschonden koppen, schotels e.d., die zij mee naar hun barak namen. Dit kostte hen ieder 75 boete. Wegens het frauduleus slachten van een varken xxxet de bedoeling dat vleesch te Bergen op Zoom te verkoopen werd tegen M. B, te Poortvliet, wegens herhaling, 3 mnd. gev. straf geëischt Uitspraak 2 m. gev.straf. K. te St Phillpsland had, blijkens het proces-verbaal, aan een meisje een ring ont nomen. Hg verkaarde evenwel, dat hg de* ring van het meisje had ontvangen, onder voorbe houd van ruil voor een an dere. Als dit nog niet gebeurd zou zgn, zou hij dit toch nakomen en ging zoodoende vrg uit. Nü weer een echt St. Nicolaas geschenk! Wcüdt U tot «co erkend „PLiiioIia vc"bandelaar Electrisch droogscheer-apparaat jiv.JHTJUr KRKOOP-MAATSaiAPPU V. NEOERLANft' fJjwezondcn mcdcdeeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 14