ALE ZEEUWSCHE COURANT Lewis is de strijd begonnen Molotov vraagt gegevens over troepensterkte Onze zee-scheepvaart België greep de kansen 189e Jaargang - Nr. 273 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F* van de Velde Jr., Vlissfhgen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DEMIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 22 Nov. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per Keek, 1 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Los6e nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie ƒ2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel- 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, lel 2175. Ooslburg Gratemastraat 3, tel- 102. Terneuzen: Brojwerijstr. 2. Postrek. nr. 35930G P-Z.C., Middelburg. Hel Wereldgebeuren 400.000 AMERIKAANSCHE MIJNWERKERS TEGEN REGEERING EN PERS. Het verloop van het conflict, de anthracietmancn weten, dat zij een sympatluestakmg In de lente van dit jaar ■beleefde Amerika de eerste groote mijnstaking, die 59 da- geil duurde en werd beëin digd, toen de regeering en de United' Mineworkers Union, het vakverbond van mijnar beiders, een contract teeken den, waarbij vele concessies aan de mijnwerkers werden gedaan. Onder andere kregen zij een loonsverhooging van 18% dollarcent per uur, een jaarlijksche vacantie met be houd van loon, federale vei ligheidsvoorschriften en een sociaal fonds. De particuliere eigenaren weigerden de voor waarden van dit contract te teekenen met het gevolg, dat de regeering in naam de mij nen zelf ging exploiteeren. Aan de arbeidsvrede van een half jaar is thans een eind gekomen als gevolg van de eisch van John Lewis, de be kende leider van de Union, een nieuw collectief contract tot stand te doen komen. Lewis stelde deze eisch aan de re geering, maar deze gaf Lewis het advies rechtstreeks met de mijneigenaren te onderhan delen. Dit nu weigerde Lewis en hij verklaarde tegelijkertijd zoonoodig kracht te zullen zetten achter de eischen dei- mijnwerkers voor een herzie ning van het contract tus- schen regeering en vakver- eeniging door het afkondigen van een algemeene staking. Op haar beurt heeft de regee ring niet voor Lewis willen buigen en Maandag het fe derale Gerechtshof een zoogen. „restaining order" doen uit vaardigen, Deze order geeft de regeering tijdelijk de be voegdheid de Union terug te houden van verbreking van het contract óf van onderbre king der productie door sta king. Als reden van de uit vaardiging van de order werd uitgegeven, dat stillegging van het werk direct zal raken aan het beleid van de regee ring en de veiligheid ln gevaar zal brengen. Niet naleving van de order zou kunen lei den tot oplegging van straf fen. De minister van binnen- landsche zaken Krug, wekte de 400.000 leden van de Union per affiche op, het door Le wis vastgestelde tijdstip van beëindiging van het contract te negeeren, verklarend, dat regeering en volk verwach ten, dat de mijnwerkers de steenkool, die de natie noodlg heeft, zullen delven. Krug hield staande, dat het contract van kracht blijft en niet on derhevig kan zijn aan herzie ning. Lewis daarentegen be weerde, dat elk der belde partijen het recht heeft on derhandelingen voor een her ziening van het contract te openen na een aankondigings termijn van tien dagen. En Lewis heeft niet willen bui gen voor de maatregelen der regeering. In de nacht van Woensdag op Donderdag is de groote staking der mijnwer kers ln de Amerikaansche vetkolennïynën officieel be gonnen, op het tijdstip door Lewis vastgesteld. Tezelfder- tiju deden de mijnwerkers van zullen" beginnen, "wanneer te. gen Lewis zal worden opge> treden. Bovendien heeft Wil liam Green, voorzitter van de American Federation of Labour, de groote concurree- rende vakbond van het C.I.O. van Lewis, zijn rivaal van steun verzekerd. Green geeft thans de instructies, die Le wis in verband met de res traint order niet kan geven. President Truman, die ln het Zuiden met vacantie heeft thans den procureur- generaal Tom Clark, instruc ties gegeven tot dagvaarding van Lewis. De geheele Republikeinsche pers dringt er bij de mynwer- kers op aan, dat zij Lewis tot de orde zullen roepen. De groote machtsstrijd tusschen de „boss" Lewis, gesteund door de arbeiders en de re geering van Truman, gesteund door de machtige pers, is be gonnen. Wie zal uiteindelijk aan het langste eind trekken? Indische bedrijven. Uit gesprekken met verschei dene figuren uit de zakenwe reld te Amsterdam, die direc te belangen in Indonesië heb ben. heeft een verslaggever van het A.N.P. de Indruk ge kregen, dat aan een gunsti ge invloed van het te Cheribon bereikte resultaat op het eco nomisch herstel van Indonesië algemeen wordt getwijfeld. In ieder geval. aldus de heerschende opinie in deze kringen, is het bijna vanzelf sprekend, dat de Indonesiërs als eerste eisch zullen stellen, dat de maatschappijen voortaan hun zetel in Indo nesië hebben. Men tast eveneens in het duister betreffende een waar schijnlijk in gang zijnde revo lutie in de wijze van gronduit- glfte. waardoor de exploitatie van landbouw-ondernemingen op geheel andere basis dan voor de oorlog gesteld zou kunnen worden. Een commissie van drie voert thans te Batavia onder handelingen over het herstel van de Java-suikerindustrle. KORPS MARINIERS. 10 Dec. a.s., de 281ste ver jaardag van het korps mari niers, zullen de mariniers na een afwezigheid van zes en; een half jaar weer te Rotter dam terugkeeren, als de nieu we kazerne aan het Toepad in gebruik wordt genomen. N Wat verdween. Aan de „Nieuwsgier" te Batavia ontleenen wij het volgende: „Er valt nog wel zoo het een en ander tus schen schip en kaai, al Is het niet meer zoo erg als een jaar geleden Van een partij cigaretten be stemd voor onze solda ten, groot 34.8 millloen, verdwenen er maar on geveer 11.3 millioen. Voorts verdwenen 992 rantsoenen postpapier en enveloppen. 1274 fles- schen gedestilleerd, 6006 stuks toiletartikelen, 5776 stukken chocola de... en dit alles in een maand alleen uit pak ketten voor onze troe pen". V- Welvaartsplan. Een lijst van ontruimde landen. In de politieke commissie van de Ver. Naties heeft Mo lotov voorgesteld de aanwe zigheid van geallieerde troe pen in niet-vyandelyk gebied naar voren te brengen. Hij stelde voor, dat de leden der Ver. Naties binnen een maand gegevens betreffende deze troepen zouden overleggen, ge gevens over de sterkte en de plaats van deze troepen, als mede over de plaats waar in deze landen lucht- en marine- bases zyn gevestigd. De bij zonderheden moesten betrek king hebben op de toestand per 1 Nov. 1946. Molotov verklaarde, dat de Sowjet-Unle onmiddellijk na de oorlog maatregelen had ge troffen haar troepen uit Noor wegen en Joego-Slavië terug te trekken. In begin van dit jaar Is begonnen met de ont ruiming van China en in Mei vertrokken de laatste Sowjet- troepen uit dit land. Ook Per- zië is reeds ontruimd. Slechts ln Polen bevinden zich nog troepen ter bescherming van de verbindingswegen met Duitschland. Een soortgelijk voorstel heeft Molotov in September aan de Veiligheidsraad voor gelegd. maar de Raad wei gerde toen de zaak op de agen da te plaatsen. Molotov heeft het daarbij niet willen laten zitten en thans dus de kwestie vóór de Ver. Naties gebracht. Het schijnt dat het op zich zelf niet onredelijke voorstel Lahaut toch gekozen. De voorzitter van de Belgi sche communistische party, La haut, ig Woensdagmiddag met 95 stemmeu. tegen 89 voor dc socialist Behogne, bij drie ont houdingen, tot vice-voorzitter van de Belgische Kamer van afgevaardigden gekozen. Zooals bekend leidde het niet-verkiezen van Lahaut een week geleden tot een korte kabinetscrisis. De socialisti sche vice-voorzitter is daarop ten gunste van Lahaut afge treden. Verdrag Ver. Staten Tsjecho-Slowakije. Het Amerikaansche departe ment van buitenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat zoo spoedig mogelyk een uitge breid handels- en vriendschaps verdrag met Tsjecho-Slowakije zal worden gesloten. Men voeg de hieraan toe, dat de bespre kingen met dat land met suc ces zijn gevoerd en thans zijn gesloten. DE ROODE-KRUIS WEDSTRIJD. De prijswinnaars in de groo te Roode-Kruis-wedstrijd -Hoeveel nieuwe leden ko men in Augustus uit de bus?,: zjjn thans bekend. Het aantal leden van het Ned. Roode-Kruis bedraagt na deze campagne 635.714, waar van 49.539 leden werden ge noteerd tijdens de actie. De eerste prijs een reis naar Indië. of het bedrag hier voor uitgetrokken werd ge wonnen door den heer P. Bak ker te Utrecht. Het totaalbedrag, dat deze actie heeft opgeleverd is f 540.329, waarvoor de collec te in de bioscopen f 117.500 ■tfft bijgedragen. Onderhandelingen ItaliëJoego-Slavië. Naar het Italiaansche pers bureau Ansa meldt. zullen toch de directe onderhandelin gen tusschen Italië en Yoego- SLavië beginnen, nadat alle Yoego-Slavische voorstellen door de Italiaansche regee ring zyn bestudeerd. Dit besluit is blijkbaar ge nomen na ontvangst van een Russische nota, waarin op directe onderhandelingen wordt aangedrongen. Joodsche autoriteiten tegen het terrorisme. Mosje Sjertok. hoofd van de politieke afdeeling van het Jewish Agency, heeft „alle fatsoenlijke Joden" dringend uitgenoodigd. met alle be schikbare middelen het terro risme te bestrijden. Sjertok zeide dit in een toespraak tot voormalige Joodsche soldaten. Ook de burgemeester van Tel Avlv heeft in een toespraak tot de gemeenteraad in krasse be woordingen het terrorisme af gekeurd en óe bevolking tot bestrijding ervan aangespoord. Communiqué van Grieksche guerillastrijders. Buitenlandsche correspon- ten te Athene ontvingen Woensdagavond een communi qué, dat zou zijn uitgegeven door het „hoofdkwartier van de democratische strijdkrach ten in Noord-Griekenland" en geteekend door twee onderwij zers, Ipsilantis en Lassanis. Het document, dat als plaats van herkomst „ergens ln Grie kenland" vermeldde, protes teerde tegen de berichten, dat de guerillastrijders door vreemde landen werden ge steund en bewapend, of dat zij uit die landen opereerden in hun actie „voor de bevrijding van Griekenland van de bezet ting door vreemde troepen en monarchaal fascisme". Tsaldaris neemt beschuldiging terug. De Grieksche minister-pre sident, Tsaldaris, heeft Woens dagavond in het parlement verklaard, dat hij niet van meening is, dat ae oppositie een antl-natlonale politiek voert. Hij sprak er zijn spijt over uit, dat hij dit de dag te voren had gezegd. De leden van de oppositie, die gisteren, onmiddellyk na dat Tsaldaris zijn thans te ruggenomen verklaring had af gelegd, de bijeenkomst van het parlement hadden verlaten, waren Woensdag wéér aanwe zig. thans meer kans heeft aange nomen te worden. De Ameri kaansche senator Warren Austin bleek niet ongeneigd de gevraagde gegevens te verstreken, mits zij zouden worden uitgebreid tot de troe- stand van de waterleidingspyp Op het wetsontwerp inzake ae voorbereiding van de vast stelling van een nationaal welvaartsplan is een nota van wijziging ingediend. Volgens de nieuwe lezing van artikel 3 heeft het een traal planbureau tot taak het verrichten van alle werkzaam heden met betrekking tot het voorbereiden van een centraal economisch plan, dat op gere gelde tijden ten behoeve van de coördinatie van het regee- ringsbeleid op economisch, so ciaal en financieel gebied door de regeering wordt vastge steld, alsmede het uitbrengen van adviezen over algemeene vragen, welke zich ten aanzien van de verwezenlijking van het plan kunnen voordoen. Het centraal economisch plan is een evenwichtig menstel van schattingen richtlijnen met betrekking tot de Nederlandsche volkshuis houding. ONDERWIJZERS- SALARISSEN. Van officieele zijde wordt ons medegedeeld, dat ln de commissie van advies en over leg inzake de onderwijzerssa- larissen over de hoofdpunten van de salarisregeling volle dige overeenstemming is be reikt. De commissie zal thans nog enkele nevenzaken in be handeling nemen en vertrouwt binnenkort haar advies aan de regeering te kunnen uitbren gen. ONTPLOFFINGEN IN SOERABAJA. Even voorbij het viaduct achter den stadstuin te Soera- baja ontplofte Maandagmiddag een projectiel. Naar de uit werking te oordeelen is het waarschijnlijk een landmijn of handgranaat geweest. Het projectiel lag op geringen af- Chocolade. Er is- alle reden om aan te nemen, aldus deelt ons het mi nisterie van landbouw, vissche- rij en voedselvoorziening me de, dat de chocoladefabrikan ten zorg zullen dragen voor een behoorlijke voorziening met chocolade-artikelen voor de komende feestdagen. Maat regelen, die de overheid had moeten overwegen als de afle vering was blijven stokken, kunnen dan achterwege blij ven. Er zal nauwlettend op worden toegezien, dat niet ge tracht wordt bijkomende kos ten voor verpakking goed te maken door een product van mindere kwaliteit af te leve ren. Met het oog op de feestda gen zijn afzonderlijke maxi mumprijzen vastgesteld voor speciale chocolade-artikelen en marsepein voor levering van detaillist aan verbruiker. Woekeraar. Een regerlijk geval deed zich voor in Leiderdorp, waar de controleurs van de C.C.D. bij iemand een groote hoeveelheid distributiebonnen, Engelsehe sigaretten en reepen chocolade aantroffen. De distributiebe scheiden had de man als on derpand in bewaring genomen van personen, aan wie hij geld had uitgeleend. Wanneer deze niet in staat waren het ge leende geld terug te betalen, beschouwde hij de bonnen als zijn eigendom. In deze zaak kregen dertien personen een proces-verbaal. VOLKS- EN BEDRIJFSTELLING. Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in de bedoeling der rege'ering, de voorgenomen volks- en bedrijfstelling te doen geschieden op 31 Mei 1947, wanneer althans de Sta- ten-Generaal zich met dit voorstel vereenigen. MIJNBOUW- ONDERNEMINGEN. Naar het A.N.P. verneemt Is binnenkort de instelling te verwachten van de in de troonrede aangekondigde ad viescommissie inzake de posi tie der Nederlandsche mijnon dernemingen. IS BELGIË OP NEDERLAND VOOR? De Mij. „Zeeland" Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het hoofdstuk Verkeer, ontleenen wij enkele opmerkingen over de zeescheepvaart. Van verschihende zyden wer den nadere inlichtingen ge vraagd over het herstel van onze handelsvloot. Kan de mi nister daarover cijfers ver strekken? In verband hiermede vroe gen vele leden een opgave van alle schepen, die hetzij door het rijk, hetzij door particulie ren zijn aangekocht, met ver melding van het type, de grootte, de prijs. dengene, voor wiens rekening de koop gesloten is, en dengene, voor wien de schepen uiteindelijk bestemd zyn. Voorts zouden zrj willen vernemen, welke schepen op het oogenblik voor Nederlandsche rekening in aanbouw zijn Sommige léden achtten het wenschelrjk, dat de regeering althans in de eerste tijd over eigen schepen blijft beschik ken, vooral met het oog op onze deviezenpositle. Andere leden meenden, dat deze deviezenbesparing even goed bereikt kan worden, in dien de schepen, waarmede deze goederen vervoerd wor- den, eigendom zijn van Ne derlandsche particuliere reede- rijen als wanneer ze rijks eigendom blijven en aan de- pen in de eigen landen. Dit houdt dus in, dat de Sowjet- Unie nauwkeurig de sterkte van haar eigen leger bekend moet maken. Daarover was Molotov echter niet bijster enthousiast, getuige zijn te genvoorstel deze kwestie af zonderlijk te behandelen er tegelijkertijd met de ontwa pening te bespreken. Een andere Amerikaansche senator. Conally, deelde ove rigens mede. dat de Ver. Sta ten thans ongeveer 800.000 man aan troepen in het bui tenland hebben. Hij ontkende echter, dat deze de vrede zou den bedreigen of eenige on gerustheid rechtvaardigen. en de brandleiding, waar woonlijk koelies verpoozen. ~Er werd een man gedood en drie personen, waaronder twee vrou wen werden gewond. De twee de ontploffing had korten tijd daarna plaats in de omgeving van de stadstuin LUXEMBURG-NEDERLAND In den loop van het volgend jaar zal een luchtverbinding tusschen Nederland en Luxem burg tot stand gebracht wor den. Deze nieuwe luchtlijn zal door de Sabena en de K.L.M. voor gemeenschappelijke reke ning worden geëxploiteerd en zou eventueel verlengd kunnen worden tot Frankrijk en Zwit- terland. PROBLEEM DUITSCHLAND. De Nederlandsche Kamer van Koophandel is voornemens 18 December a.s. ln restaurant „Esplanade" aan het Lucas Bolwerk te Utrecht een open bare vergadering té houden betreffende het probleem Duitschland. Diverse deskun digen zullen op deze bijeen komst aanwezig zyn. Belang hebbenden, ook niet-leden, der Kamer kunnen zich reeds voor deze bijeenkomst aan het bu reau der Kamer, Zeestraat 86 in Den Haag, opgeven. De plechtigheid bij het graf van den Onbekenden Soldaat op 11 Nov. j.l. te Londen. In Zeeuwsch-Vlaanderen staan nationale belangen op het spel. De haven van Terneuzen WIE op het oogenblik na een tocht over onze on volprezen schoone Schel de voet aan wal zet in het nijvere Terneuzen en daar eens ronddwaalt over de kaden en langs het bedrijvige gedoe van laden en lossen, dat voor al in deze tijd van de jaarlijk sche bietencampagne Terneu zen tot een bijzonder levendig centrum maakt, zal zich moei lijk kunnen indenken, dat wei nig meer dan 100 jaar geleden dit stadje og slechts een on aanzienlijk vlsschersdorp was. 't Was in de tijden van het vereenlgd zijn met België on der Koning Willem I, dat het plan voor een kanaal van Gent naar Terneuzen tot wer kelijkheid werd en hoewel dit plan natuurlijk in de eerste plaats bedoeld was om de be langen van Gent te dienen, is het toch ook zoo, dat de streek van Terneuzen tot Sas van Gent en zelfs geheel Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen er hun welvaart aan hebben te dan ken. Juist daarom is het ook zoo jammer, dat van Nederland sche zijde in het algemeen wei nig belangstelling voor dit ge bied aan de dag gelegd is. Hier lagen toch vele goede moge lijkheden, maar men heeft het! terrein geheel overgelaten aan het Belgische kapitaal, dat de kansen zag en wist te benut ten ook: de spoorweg van Terneuzen naar Mechelen, ln de zestiger jaren ontstaan en later uitgebreid met een af takking naar Gent, is geheel Belgisch en ook de belangrijke industrieën worden voor een niet gering deel met kapitaal van onze Zuiderburen gedre ven. VERBETERING VAN HET KANAAL. En op het oogenblik is het eigenlijk weer zoo: het is im mers het stadsbestuar van Gent, dat elke gelegenheid aangrijpt om de aandacht te vestigen op de wenscheiijkheid van een verbetering van het kanaal, dat de belangrijkste toegangsweg vormt voor zee schepen tot z\jn haven. Gent wil concurrreeren met het machtige Antwerpen en heeft daarvoor noodig, dat de sluizen by Terneuzen veel grootere schepen kunnen door laten, dan tot dusver 't geval —as. Aan Belgische zyde gaat het er nu om in hoeverre de Bel gische Regeering dit project zal kunnen beschouwen aJs een van nationaal belang, waarbij het de groote vraag is of de invloed van Antwerpen voor Gent te machtig zal blij- ken te zijn. De Nederlandsche Regeering zal van haar kant, wanneer het tot nieuwe onderhandelin gen mocht komen, ongetwij feld de kwestie van de goéd- koope „speciale" Belgische spoorwegtarieven voor het goederenvervoer via de haven van Terneuzeh* wélke in dit opzicht tot de eerste wereld oorlog met de Belgische ha vens gelijk gesteld waren, op 't tapijt brengen. In Zeeuwsch- Vlaanderen verwacht men, dat dit punt zelfs zoo scherp zal worden gesteld, dat het een conditie wordt nog vóór er van verder onderhandelen over het plan zelf sprake kan zyn! ANNEXATIE. Dezer dagen spraken wij met Terneuzens burgemeester, mr P. H. W. F. Tellegen, over deze problemen en deze wees ons in dit verband ook op de annexatiegedachte, welke in Zeeuwsch-Vlaanderen toch al tijd nog rondwaart. Niet dat de Zeeuwsch-Vlamingen zich zelf niet voor 100 pet. als Ne derlanders zouden beschouwen, maar men mag toch niet ver geten, dat het op de keper beschouwd voor Terneuzen wel eens voordeeliger zou kunnen blijken Belgisch te zijn, j-al was het alleen maar om die tarievenkwestie. De Regeering mag de an nexatie-gedachte 'nimmer uit het oog verliezen, aldus mr. Teilegen. „Water isoleert meer dan welke landgrens ook en alleen reeds hierdoor zou het gerechtvaardigd zijn, wanneer men meer voor Zeeuwsch- Vlaanderen deed, dan eigenlyk overeenstemt met het getal der bewoners". WAT DOET DE HAVENKAAD? Mr. Teilegen is ook lid van de onlangs ingestelde en in middels reeds aan het werk getogen Nationale Havenraad en het spreekt dus vanzelf, dat wjj ook dit punt ter sprake brachten. De toekomst van Terneuzen als havenplaats hangt voor een belangrijk deel af van de plannen van de Havenraad en zonder uit de school te klap.» verhuurd' zelfde reederijen worden. Is het juist, zoo vroegen sommige leden, dat men in België met de reconstructie van de handelsvloot reeds ver der gevorderd is dan jn Ne derland Evenals by de vorige af deeling werd ook bij de zee scheepvaart ernstig geklaagd over de houding van de ge allieerde bezettingsautoriteiten in Duitschland. Verscheidene leden vestig den er de aandacht op, dat verschillende rijksbureaux, be- drijfsschappen en andere li chamen by voortduring de eisch stellen, dat voor export bestemde Nederlandsche goe deren, alsmede Importgoede ren naar en van overzee slechts worden vervoerd door Nederlandsche schepen. Afkeuring verdient deze voorkeur voor de Nederland sche vlag, omdat zij ons de gelegenheid ontneemt om ons e verzetten tegen eventueele overeenkomstige discriminate door andere landen. Gevraagd werd, hoe het thans staat met de plannen van de maatschappij „Zee land" voor de verdere uitoe fening van haar bedrijf. Is zy voornemens naar Vlissingen terug te keeren? Verscheidene leden hadden met instemming gezien, dat de uitkeeringen aan weduwen en weezen van personeel van de Nederlandsche koopvaardij- en vlsschersvloot, die geen uit keeringen genieten volgens de Zeeongevallenwet 1919, ver hoogd zijn. Deze leden meen den overigens dat de normen verhoogd dienen te worden om in de huidige omstandighe den een redelijk bestaan moge lijk te maken. Van - verschillende zijden werden nadere inlichtingen gevraagd over de wijze, waar op de zeehaven- en Rij n Vaart- zaken thans georganiseerd zijn. Vele leden konden niet ontkomen aan de indruk, dat deze organisatie topzwaar is. Er komen nu een interdepar tementale commissie, een di rectoraat-generaal, een natio nale havenraad en havencom missarissen. Voorts meenden sommige leden, dat het instituut der havencommissarissen moeilijk bevredigend zal kunnen wer ken. Wat de nationale havenraad betreft, men zou gaarne een omschrijving van diens taak ontvangen. Wat de Rijnvaart betreft, gaven zeer vele leden uiting aan hun teleurstelling omtrent de houding van de bezettings- autorlteiten in Duitschland, waardoor aan onze Rijnvaart groote schade wordt berok kend pen, kon de burgemeester er toch wel op wy'zen, dat het in eerste instantie ook zal gaan om een rationeele verdeeling van het goederen-vervoer over de Nederlandsche havens. De idee van „planning" zit eenmaal in de lucht. En dan moge het wel eens gezegd worden, dat een tè ver doorgevoerde „planning" wel eens een groot gevaar zou kunnen beteekenen voor de kleinere havens in de excen trisch gelegen deelen van het land. Een haven als die van Terneuzen mag niet verdorren, want zonder deze haven, kan men Zeeuwsch-Vlaanderen wel afschrijven, aldus mr. Telle gen. „De landbouw kan een volk nu eenmaal wel voeden, maar hij is steeds minder ge schikt om de bevolking werk te verschaffen. Het moge dan zoo zijn dat de directe winsten van de in dustrie goeddeels naar België afvloeien, aan de bevolking van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen schenkt ze toch werkgelegen heid". Dit alles moge de Regeering bedenken, wanneer zij staat voor beslissingen, waarvan voor Oost-Zeeuwsch-Viaande- ren zoo ontzettend veel af hangt. Men begrijpt daar ach ter de Schelde, dat men ln Den Haag de groote lijn niet uit het joog kan verliezen, maar men vertrouwt er aan de andere kant toch op en men meent er ook recht op te hebben dat in Regeerings- krlngen nimmer wordt verge ten. dat het hier gaat om een „frontgebied", waar toch Ne derlandsche waarden en Ne derlandsche belangen zijn te verdedigen en men ook bereid is dit op de meeste vreedzame wyze en in de beste verstand houding met onze Zuiderburen te doen. Het Rijkspersoneel. 10 salarisverhooging. Onder voorzitterschap van den heer L. Neher, directeur- generaal van het staatsbedrijf der P.T.T., heeft de door den minister van binnenlandsche zaken ingestelde salariscom missie ad hoc in haar verga dering van 11 November jl. definitief advies uitgebracht over verschillende voorstellen met betrekking tot de bezol diging en de rechtspositie van het burgerlijk rijkspersoneel. Door de regeeringsvertegen- woordigers in de salariscom missie werd volledige overeen stemming bereikt met de daarin zitting hebbende cen trale organisaties van het overheidspersoneel. Het kabinet heeft zich in middels met het resultaat der besprekingen vereenigd en zal op grond daarvan aan de kroon in overweging geven zoo spoedig mogelyk dien overeenkomstig te besluiten. Met betrekking tot de be zoldiging van het burgerlijk rijkspersoneel bestaat het voornemen om de thans be staande vaste en tijdelijke toe lagen, in de basiswedden op te nemen hierdoor zal een administratief-noodzakelijke vereenvoudiging van het be- zoldigingbesluit 1934 worden verkregen, terwijl deze incor poratie bovendien van Invloed zal zijn op de hoogte van de na het totstandkomen daar van toe te kennen pensioenen. De huidige ryksbezoldigin- gen zullen voorts, gerekend van 1 October 1946 af, wor den verhoogd met omstreeks 10 Ook deze verhooging zal aanstonds in de salaris- en loonschalen en de vaste wedden worden verwerkt, waarna, voor zoover noodig, administratieve afrondingen zullen plaatsvinden, teneinde tot een sluitend geheel te komen. Er komt wijziging in de ongehuwden aftrek. Onder- wij zerswedden worden afzon derlijk herzien. De besturen van de lagere publiekrechtelijke lichamen zullen gewezen worden op de wenscheiijkheid om soortge lijke maatregelen voor het provinciaal-, gemeentelijk- en waterschapspersoneel te ne men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1