NIEUWE KRACHTPROEF VOOR VLISSINGEN Binnenkort ruilverkavelingswet voor Walcheren UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tholen Schouwen en Duiveland Zuid-Beveland Het voetbalprogramma Een overwinning van Internos *e. klasse: Willem IINOAD, De Baronie DNLLonga, WV-RKTVV, Vlissingen— NAC, Helmond—BW. Een plaatselijke ontmoeting blijft altijd een hachelijk ge val en dit geldt vooral wan neer een van de twee ploegen de leidersplaats in handen heeft. Noad zou daji ook wel eens aan den lijve kunnen on dervinden dat met het zich herstellende Willem H niet te spotten valt. Longa zal Baro nie niet veel kansen bieden om de onderste plaats te ver laten, maar RKTW zal de Bredanaars nog wel even ge zelschap houden. Wtf nemen tenminste aan dat de volle winst in Venlo blijft. RKTW heeft het er na de verras sende start vrjj slecht afge- bracht. Een nieuwe kracht proef wacht Vlissingen. Wel iswaar heeft NAC veel aan kracht ingeboet, maar een duchtig tegenstander blijft het niettemin. We zijn benieuwd of de rood-witten ook nu in staat zullen blijken in eigen huls ongeslagen te blijven. BW zal zich nog wel op de tweede plaats weten te hand haven. 2e klasse A. RBCInternos, DoskoTSC, Biervliet Goes, HeroDe Zeeuwen, MiddelburgAlliance, Bres- kensTerneuzen. De oud eerste klassers heb ben tot heden zoo weinig goeds laten zien, dat een In ternos-overwinning ons zeker niet zou verwonderen. Dosko is tot heden thuis ongeslagen febleven, maar de huidige vorm er TSC-ploeg, die weer ge heel volledig is, doet ons de beste papieren aan de Ooster- houters toekennen. Biervliet wordt weer wel wat vaster op de onderste plaats gedrukt, nu het weer in vorm zijnde Goes te gast komt. De Zeeuwen hebben een lastig uitstapje naar Breda voor de boeg. Toch achten we de Zeeuwen wel in staat ook nu weer met de volle winst naar huis te ko men. Hoewel Middelburg thuis een lastige partij kan zijn zal Alliance wel oppassen haar plaatsje in het leiders peloton niet te verliezen. Van veel be lang voor de bezetting van de onderste plaats is de strijd tusschen de Oostelijk en Wes telijk Zeeuwsch Vlaamsche vertegenwoordiger in Bres- kens. 3e klasse E. ODIOSteen bergen, YersekeZierikzee, ZeelandiaEMM, Burgh— RCS, Kohnr—RKFC. De mannen uit' Ossendrecht zullen zeker wel zorgen niet verder achterop te raken, ter wijl het gehavende Yerseke ook nu weer moeite zal heb ben om een overwinning te behalen, al zijn de kansen daartoe tegen Zierikzee zeker aanwezig. Robur kan re vanche nemen voor de in Ber gen op Zoom geleden kleine nederlaag. 3e klasse F. HulstCorn. Boys, AxelSchoondijke, IJzendijkeHoofdplaat, SteenHontenisse, Oostburg Clinge, Aardenburg Sluiskil. Corn. Boys heeft goede kan sen in Hulst, terwijl Schoon dijke ongetwijfeld met de kous op de kop naar huls gestuurd zal worden. Voor IJzendijke blijft het wachten op de eerste punten. Honte nisse heeft de laatste weken veel roet in het kampioens eten gegooid, maar of de uit wedstrijd tegen Steen winst kansen biedt, meenen we toch te moeten betwijfelen. Oost- burg krijgt gelegenheid al thans iets goed te maken. Aardenburg krijgt bezoek van Sluiskil met weinig kans op winst in het verschiet. Res. 2e klasse E. Goes II Terneuzen H, De Zeeuwen H—Middelburg H, RCS H Breskens II, MOC H Dosko H. Goes II kan tegen de Ter neuzen reserves wel aan haar trek komen en hetzelfde geldt voor De Zeeuwen reserves te gen de groen-witten. RCS II zal het ountenvoordèel tegen de Bressiaanders wel aan haar kant houden, terwijl Dosko II dat nog steeds zonder punten verlies is. het geducht te ver duren zal krijgen tegen haar stadgenoote MOC II. Schepen-aankoop. De Nederlandsche regeering heeft weder een aantal schepen van U.S.A. gekocht De H.A.L. krijgt daarvan 3 tien duizend tonners,'de Ver. Ned. Scheepv. Mij. een. de J.C.J.L. twee. De Kon Ned. Stoomboot Mij. krijgt een 8000 tonner, de Mij. Oceaan twee tienduizend tonners. De Holl. Stoomboot Mij. krijgt een 8000 tonner. De K P.M. neemt 3 schepen van 2400 ton over en de Petroleum Industrie Mij. een 15000 ton ner. Voorts werden door de Ned. regeering nog 11 Liberty- schepen aangekocht van iets oneer dan 10.000 ton. HOOGE RAAD. Donderdagmorgen had te 's-Gravenhage bij het begin van de civiele zitting van de Hooge Raad, de installatie plaats van mr. dr. J. Donner als president van dat college. Voorts werden als vice-presi- denten geïnstalleerd mr. N. C. M. A. van den Dries en mr. dr. W. A. J. M. Fick, en als raadsheeren: mr. P. H. Smits, mr. G. H. A. Feber en mr. A. Rombach. Mr. Donner volstond met uit te spreken, dat de Hooge Raad zich in dit oogenblik vereenigt, in het voornemen, om onder Gods zegen zich naar beste krachten te geven aan de vervulling van de hooge taak die hem is gesteld. CONSENTGELDEN. De betrokken minister heeft mcdeged^'i, dat verlaging van de consentgelden, welke de regeeringsbureaux heffen, eerst in 1947 overwogen zal worden. Prins Bernhard opent N.O.I.B. Het Nederlandsche oplei dingsinstituut voor de buiten- landsche dienst, gevestigd op het kasteel Nyenrode te Breu- kelen, is Woensdagmiddag door Prins Bernhard officieel ge opend. Nadat de Prins op de binnenplaats de vlag had ge- heschen richtte hij een per soonlijk woord tot de leerlin gen en sprak de verwachting uit dat zu onder alle omstan digheden Nederland zouden blijven dienen. Triest. De Groote Vier hebben over eenstemming bereikt over de positie, welke de gouverneur van Triest zal innemen. De grondwet van deze staat zal oor de raad van Triest wor den vastgesteld. Geen overeen stemming werd bereikt over de vraag of Triest een tol-unie zal sluiten met Joego-SIavië. Opoe Herfst. Op Zondag 8 Decem ber a.s. hoopt de oudste inwoonster van Rotter dam, bekend als „Opoe Herfst", haar 105en ver jaardag te vieren De kinderzegels. De voorstelling van de nieu we kinderzegels, welke, gelijk wij reeds meldden, werden ont worpen door mej. A. T. W. Bierema-Oosting, is voor alle maanden dezelfde, nl. een klöd VERRAAD TE ALMELO. In de zitting te Almelo van het bijzonder gerechtshof (Arn hem) is uitspraak gedaan in de zaak tegen L. J. Blom Heier te Zwolle, die op 7 November j.l de doodstraf tegen zich had hooren elschen. Blom heeft verraad gepleegd en tal van arrestaties verricht. Een van zjjn slachtoffers is overleden, een andere werd lichamelijk zwaar verminkt, lïet bijzonder gerechtshof veroordeelde Blom ;ot de doodstraf Voor het bijzonder gerechts hof (Arnhem), had zich voorts te verantwoorden de opper wachtmeester van de rijkspoli tie te Almelo, T. L. Haze, die opzettelijk een aantal Neder landers op verschillende tijd stippen te Enschede, Gronau en Amsterdam zou hebben blootgesteld aan opsporing. Verscheidene -llegale wer kers zouden ingevolge van dit verraad de dood voor het Duit_ sche vuurpeloton hebben ge vonden, of voor bepaalde tijd hun vrijheid hebben ingeboet. F. L. J. Tempel en K Fifc- kert, beiden te Enschede, wer den door of "anwege de S.D. gearresteerd en door een Duitsch gerecht ter dood ver oordeeld en vervolgens gefusiL leerd. Voorts werd de echtge- noote van F. L J. Tempel, te Enschede en van H. C. M. Postma te Hengelo, voor een Duitsche rechtbank respectie velijk tot de doodstraf en drie jaar gevangenisstraf veroor deeld, welke straffen destijds door Christiansen werden om gezet in respectievelijk drie jaar tuchthuisstraf en depor tatie naar Duttschland, welke vonnissen beiden hebben over leefd. op een paard- in een draai molen. De zegels zullen verkrijgbaar zijn van 2 Deecmber t.m. 4 Januari a.s., terwijl ze tot en met 31 December 1947 zijn gel digheid behouden. ~)e zelgels zullen verschijnen in de volgende waarden en kleuren: 2 cent 2 c.) grijs; 4 cent (-}- 2 c.) groen; 7% cent 2i/, c.) rood; 10 cent 5 c.) vxolet-rood en 20 cent 5 c.) blauw. EERVOL ONTSLAG. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op zijn ver zoek met ingang van 1 Janu ari 1947, wegens den pensi oengerechtigden leeftijd, eer vol ontslag verleend onder dankbetuiging aan den heer J, Pouwer, technisch-hoofd- ambtenaar bij den Provincialen Waterstaat te Goes. TWEEDE KAMER Zuivelschool in het Zuiden. In de Tweede Kamerzitting van Woensdagavond werden de algemeene beschouwingen over de begrooting van land bouw, visscherij en voedsel voorziening voortgezet. De heer Droesen (K.V.P.) acht het landbouwbeleid be vredigend. De 'heer van Dis (St. Geref.) wijst op de moei lijkheden welke op een land bouwbedrijf kunnen ontstaan door oproeping in militaire dienst. Daarna komt minister Mans- holt aan het woord, die me dedeelt, dat er verschillende maatregelen in overweging zijn om de kostprijs der pro ductei^ te drukken. Dit zal niet mogen gaan ten koste der loonen. Er zal herverkavelingspoll. tiek moeten worden gevoerd. Binnenkort is er een wot tot verkaveling van Walcheren te verwachten. Bedrijven beneden de 10 ha. zullen niet worden samenge voegd. Er kan worden ver wacht dat de fosforzuurdis- tributie met 1 Jan. a.s. kan worden afgeschaft. Uitdruk kelijk verklaart de" heer Mans- holt dat voor jenever geen graan, doch melasse gebruikt wordt. Naar de meening van den minister toonen de plaat selijke distributiekantoren niet altijd een juist inzicht te be- ONRTJST IN MED AN. Het feit, dat de Indonesische delegatie in de gezamenlijke bestandscommissie te Medan, ofschoon zij beweert herhaal delijk naar Batavia te hebben getelegrafeerd om instructies, deze nog steeds niet heeft ontvangen, veroorzaakt voort durende moeilijkheden, aldus de Nederlandsche legervoor- Uchtingsdienst. De Indonesi sche delegatie heeft aange drongen op bezetting; van ver schillende Britsche posities. Dit is echter in strijd met de instructies, die de Britsche en Nederlandsche delegaties heb ben ontvangen. Tot nu toe is er nog geen melding gemaakt van agressieve handelingen door de gewapende Indone siërs, die voortdurend het door de Nederlanders gecon troleerde gebied binnendrin gen. CONGRES VAN DE ARBEID. Op het congres van de Stichting van de Arbeid heeft de minister van sociale zaken, de heer W. Drees, Woensdag te Utrecht gespro ken over de samenwerking tusschen overheid en be drijfsleven op sociaal gebied. Hoe eerder de overheid de aan zich getrokken bevoegd heden weer uit handen kan geven hoe liever het haar zal zijn. zoo zeide de minister-. Door onderling overleg zullen de belangen van het bedrijfs leven, de arbeiders en het volk in goede banen moeten worden geleid. Nadat nog prof. Slotemaker. prof. Tinbergen en prof. v d. Brink hadden gesproken, sloot mr. Stikker het congres. Tot en met 2 Januari 1947 wordt in het Van Abbe- museum te Eindhoven een tentoonstelling gehouden van uit Duitschland teruggekeerde kunstwerken. zitten in de nooden der land bouwers, ten aanzien van rij wielbanden, schoenen en klee ding. De heer Smits van Oyen (K.V.P.) dient een amende ment in om in het Zuiden van ons land een zuivelschool te vestigen. Over dit amendement zal Vrijdagmiddag worden ge stemd. In de zitting van Donder dagmorgen is de behandeling van de begrooting van het de partement van Justitie hervat. De minister van Justitie van Maarseveen, erkent, op een op merking van den heer Beer- nink (C.H.) dat de salarieerlng voor de ambtenaren der kin derwetten te laag is. Jh. Wittewaal van Stoetwe gen (C.H.) dringt aan op on voorwaardelijk buiten vervol ging- stellen van alle politieke deinquenten beneden 21 jaar, tenzij deze zware misdrijven hebben gepleegd. De heer Donker (P.v.d.A.) vraagt hoe het mogelijk ls ge weest, dat Arnold Meyer per auto het kamp Vught heeft kunnen verlaten. De heer Terpstra (A.R.) vraagt hoeveel gratie verzoe ken er thans zijn binnengeko men en verklaard het te zullen toejuichen wanneer couranten in de kampen zullen worden toegelaten en hij beveelt het vraagstuk der jeugdige delin quenten bijzonder in de aan lacht aan. De heer Scheps (P.v.d.A.) Dleit voor inschakeling der de linquenten in het arbeidspro ces. (De zititng duurt voort). De nieuwe bonnen. Voor de eerste helft van de 13de periode 1946 (24 Nov. t.m. 7 Dec.) BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (strook no. 3). Brood: 49 1 brood, 800 gr.; 49 2 brood, 400 gr.; 49 lb res-, 1600 gr.; 49 lc res., 800 gr. Boter: 49 1 boter, 125 gr.; 49 2 boter, 125 gr. marg. of 100 gr. vet; 49 3. boter, 250 gr. margarine of 200 gr, vet. Vleesch: 49 1 vleesch, 100 gr.; 49 2 Vleesch, 400 gr. Kaas: 49 1 alg., 200 gr.; 49 3b res. 100 gr. Cacao; 49 2 alg., 50 gr. cacao. Suiker: 49 3 alg., 750 gr. sui ker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. Melk: 49 1 melk, 4 liter; 49 3b res. 3 liter. Ei; 49 3c res 1 el. BONKAARTEN KD, KE 612 (strook no. 3). Brood: 50 1 brood 800 gr.; 50 ld res. 800 gr. Boter: 50 1 boter 250 gr. boter; 50 2 boter 125 gr. mar* of 100 gr. vet Melk: 50 1 melk 12 liter Vleesch; 50 1, 50 2 vleesch 100 gr. Kaas: 50 1 alg. 100 gr. Cacao: 50 2 alg. 50 gr. Suiker: 50 3, 50 4, 50 5 alg. 250 gr. suiker, boterham- strooisel of 500 gr; jam, stroop enz. Ei: 50 6 alg. 1 ei. Ryst; 50 le res. 250 ^gr. iloem: 50 2e res. 300 gr. TABAKSKAARTEN ENZ. T 59 2 rants, tabaksartikelen. V 60 200 gr. chocolade en/of suikerwerken. X 59 2 rants, tabaksartikelen. X 60 100 gr. chocolade en/of suikerwerken. Voor de week van 1 t.m. 8 Dec. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor tabak en suikerwerk. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschik baar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ont vangt. Op de bonnen voor tabaks artikelen zal bij aankoop van 2 rantsoenen sigaretten ten minste één pakje sigaretten vervaardigd uit Zuid-Ameri- kaansehe tabak gekocht moe ten worden. Voor zoover nog voorradig, kan op de suikerbonnen pinda kaas worden gekocht en wel een potje 370 gram) pin dakaas per 250 gram suiker. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 22 Nov. a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 25 November a.s. mag worden gekocht. De niet aangewezen bonnen van strook 2 kunnen vernie tigd worden. Burgemeester van 's-Gravenpolder geïnstalleerd. Op het gemeentehuis van 's-Gravenpolder heeft Woens dagmiddag de heer H. de Klerk, wnd. burgemeester van deze gemeente, den heer J. D. Jansen als burgemeester van 's-Gravenpolder geïnstalleerd. De nieuwe burgemeester bracht dank aan allen, die aan zijn benoeming hebben medegewerkt en verzekerde alles te zullen doen om 's-Gra venpolder er weer bovenop te helpen. Nadat verschillende spre kers het woord hadden ge voerd werd er een druk be zochte receptie gehouden. ZEEUWSCHE JOURNALISTENVEREEN. In een te Goes gelioudt vergadering werd besloten tot het oprichten van een Zeeuw- sche journalistenver. In het bestuur kregen zitting de hee- renH. A. Bosshardt, Vlis singen, voorzitter, J. A. F. de Paauw, Schoondijke. secreta ris. J. J. Te vel, Middelburg, penningmeester. NED. REIS VEREENIGING. Dinsdagavond heeft voor de Ned. Reis Vereen, in 't Schut tershof te Goes Jhr. dr. J. C. Mollerus een in alle opzichten interessante causerie gehouden over een reis naar Curasao en Suriname. Na de pauze werd het gesprokene toegelicht met lichtbeelden. Waarde KIESCOLLEGE. Maandag had te Waarde de verkiezing plaats voor twee le den voor het kiescollege der Ned. Herv Kerk. De aftreden de leden, de heeren Maes, Schrier en G,. P. Allewijn, wer den als zoodanig herkozen. Oostburg VOLKSONDERWIJS. De afdeeling Oostburg van Volksonderwijs kwam Dins dagavond in vergadering bij een ln café de Vuijst, onder voorzitterschap van den heer Iz. Brevet. Een voorstel van het be stuur om de contributie te verdubbelen, werd na eenige discussie, aangenomen. De winterpropaganda werd besproken en de regeling daar van werd aan het bestuur overgelaten. Tot afgevaardigden naar de kringvergadering op 27 Nov. a.s. werden benoemd de hee ren I. Brevet, D. Luteijn, v. Ka en v. d. Meer. Behandeld werd de propa ganda; voor ledenwerving, waarvoor het bestuur een propaganda-commissie wil in stellen en de versterking van het schoolreispotje, terwijl ook naar voren werd gebracht' de wenschelijkheïd van ande re schoolbanken. Tenslotte werden nog eenige interne kwesties besproken. Groede LEZING VAN H. PIETERSE. Op Vrijdag 15 November jj. werd in de bovenzaal van het gemeentehuis te Groede, de eerste van de serie lezingen j gehouden door den heer Pie- terse. bibliothecaris van de Provinciale Bibliotheek te Mid- delburg, over het onderwerp: het ontstaan van Z.-Vlaande- ren. Het was jammer dat het aantal aanwezigen niet groo- ter was. De avond werd ge opend en gesloten door den burgemeester, den heer Everaars. Zuidzande GEEN STROOM. Dinsdagavond had alhier een vergadering plaats van personen uit de gemeenten Zuidzande en Retranchement, die door het woonachtig- zijn buiten de bebouwde kommen verstoken zijn van electrische stroom. Het doel van de ver gadering was om te komen tot een eensgezinde samenwerking van alle lotgenooten om- zoo spoedig mogelijk aan het net van de P.Z.Ê.M, te worden aangesloten. Staande de vergadering werd een commissie van voorberei ding benoemd, waarin voor Zuidzande zitting hebben de heeren J. Masclee, A. Luteijn- Brujjnooge en J. Deij, voor Re tranchement C. Almekinders, J. de Hullu en Stokkerman. Voor Cadzand zal nog een vertegenwoordiger worden aangewezen. Waterlandkerkje RAADSVERGADERING. Maandag werd een raads vergadering gehouden, waarin o.m werd besloten, dat aan den' oud-ambtenaar van de Burgerlijke Stand, den heer P. Casteleijn, een wachtgeld toegekend zal worden. Tevens werd de pensioengrondslag van dèn ambtenaar v. d. B. S. vastgesteld. De verordening op de riool belasting werd opnieuw vast gesteld; de aanslag per aan sluiting zal gebracht worden van 3,50 op 5, Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden aangesteld: P. A. Ver meulen, J. L. v. d. Bossche en C. de Nood. De overeenkomst met de Fraude-Risico-Onderlinge van Gemeenten, inzake fraude-ver zekering van gemeentegelden, werd verlengd. De heer P. J. v. d. Broecke werd benoemd tot vast ge meentewerkman. De heer A. Buyck vroeg informaties in te winnen bij de Waterleiding Mij. voor het _gen van waterleiding in Klein-Brabant en Bakker straat. De "heer Poissonnier vroeg of een vuilnisophaaldienst in gesteld zou kunen worden. B. en W. zullen verder al les uitwerken. VOLKSHERSTEL. Het pl. comité van het Ned. Volksherstel bestaat uit de dames: C. Schilleman-Lucieer, A. Vermeulen-van deNBroecke, en de heeren: G. van Yperen, M. de Bruyne. M. Poissonnier, C. de Schoolmeester en P. Conqué. Sluis AANRIJDING. Tengevolge van de mist heeft Zaterdagavond een par ticuliere auto twee kommiezen, die dienst deden op de weg SluisSt. Anna ter Muiden, aangereden. De kommies v. H. werd vrij ernstig gewond. Dr. Staal verleende medische hulp Van Poll over ontwerp overeenkomst. De heer Van Poll, lid der Commissie-Generaal heeft Woensdagmiddag voor Radio- Batavia een toelichting gege ven op de ontwerpovereen komst. De heer van Poll wees erop, dat de Commissie-Generaal bij de aanvang van haar taak van 2 factoren was uitgegaan en wel van het vrijheidsstreven der Indonesiërs eenerzyds en anderzijds an de duidelijke wil tot samenwerking bij beide partijen. De vrijheidsgedachte der In donesiërs was in de bekende 7 December-verklaring van H.M. de Koningin, die toen reeds op een algemeene samenwer king op voet van gelijkheid ge wezen had, waarbij elk deel zijn Interne aangelegenheden moest regelen. Uitgaande van deze beide gedachten is de Commissie-Ge neraal tot een Federatieve staatsvorm gekomen, waarin zoowel de zelfstandigheid als de samenwerking tot uitdruk king kunnen komen. Hoeveel staten van deze unie deel uit zullen maken, zal in de toe komst nog moeten blijken. De heer van Poll verklaarde nadrukkelijk de meening te zijn toegedaan, dat, wanneer deze nieuwe vorm zich een maal zal hebben geconsoli deerd, het verband en de sa menwerking tusschen de dce- len zeker niet minder zullen zijn dan voorheen. Hij geloofde zelfs sterker. De concretiseering der sa- menwerkingsgedachte vindt men in de organen, waarover de Nederlandsch-Indonesische Unie zal beschikken tot behar tiging van de gemeenschappe lijke belangen in de wederzijd- sche Hooge Commissarissen en tenslotte In hoogste Instantie bij 't hoofd der Unie, den ko ning der Nederlanden. De heer van Poll wees erop, evenals dr. van Mook, dat er nog een overgangsperiode komt, waarin de federale grondwet ontworpen moet wor den en waarin, door de deel nemers van de Rijksconferen- tie het nieuwe statuut defini tieve vorm zal moeten worden gegeven. Ook hij wees op de zelfbeheersching die, zeker in het begin, aa.n beide zijde nog noodig zal blijken. Ministerraad over ontwerp-overeenkomst. A.s. Zaterdag zal oen bui tengewone ministerraad wor den gehouden, waarin de door de Commissie-Generaal be reikte resultaten zullen wor den besproken. In de loop der volgende week zal de regee ring besprekingen voeren met do Commissie-Generaal, waar na het definitieve standpunt der regeering zal worden be paald. Mijnstaking in U.S.A. Vijfhonderd bruinkoolmijnen zijn stilgelegd in de Vereenigde Staten door de staking van 125.000 mijnwerkers. Duitsche honger. Gemeld wordt dat de voed selpositie in het Roer-gebied !in de afgeloopen veertien dagen iets verbeterd is. Belastingkantoor te Jeruzalem opgeblazen. Joodsche terroristen hebben Woensdagmiddag het Pales- tynsche bureau voor inkom stenbelasting te Jeruzalem op geblazen. Van te voren was telefo nisch gewaarschuwd en het personeel had dekking ge zocht. Onmiddellijk na de ex plosie, die het geheele gebouw in puin legde loeiden de sire nes en werd het verkeer stil gelegd. Bij de explosie zijn 5 -ersonen gewond, waaronder Engelschen. Tot op 1 km. in de omtrek werden de rui ten vernield. B\j de achtervol ging der daders door de po litie ontstond een hevig vuur gevecht. Duitsche bendeleden gearresteerd. In de Britsche zóne van Duitschland zijn 11 leden van een bende gearresteerd. De bendeleden waren allen "gewe zen leiders der 6.S. en Hitler- jugend. De arrestaties houden ver band met de bomaanslagen, die eenige tijd geleden te Stuttgart werden gepleegd. Leider der bende was een 23- jarige ex-majoor der S.S., die uit Frankrijk was ontsnapt. Hij bereidde nieuwe aanslagen voor. Neurenberg-proces. De geallieerde rechtbank te Neurenberg vangt aan met de berechting van 23 nazi-dokters, die duizenden menschenlevem hebben opgeofferd aan wreede medische experimenten HAVENVERLICHTING. Naar verluidt zal binnen kort voor de haveningang te Tholen een hulplicht worden ontstoken, terwijl een defini tief havenlicht bij het haven hoofd geplaatst zal worden, hetwelk een gedempt wit en rood licht zal uitstralen.' Ook zijn er plannen gevormd om lichten te plaatsen ter ver lichting van dé plankieren. HOOGWATER. Hoog water in de week van/ 24 t/m 30 Nov. 1946. 24 Nov. 3 37—15.54; 25 Nov. 4.12—16.'28; 26 Nov. 4.46—17.03; 27 Nov. 5.17— 17.37; 28 Nov. 5.53—18.12; 29 Nov 6.34—18.52; 30 Nov. 7.18—19".43. Berekend naar zonnetijd. Hoog water te Bergen op Zoom pl.m. 15 min. later en te Vlissingen pl.m. 2 uur vroeger dan te Tholen. „CRESCENDO". Het bestuur van de Mond harmonicaver. „Crescendo'', al hier, is er in' geslaagd nieuwe mondharmonica's aan te koo- pen. Deze week hoopt de ver- eeniging de repetities weer aan te vangen, terwijl het in de bedoeling li°;t binnenkort weer een uitvoering te geven. St. Maartensdijk BENOEMINGEN. De heeren P. J. Nelisse en A; P. Geluk, beiden alhier, zijn benoemd tot gezworenen bij het waterschap St. Maar tensdijk. ROODE KRUIS. Reeds geruime tijd wordt er van de zyde van het Hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis op aangedrongen, dat ook in de Afdeeling „Duive- laod" een Transportcolonne zal worden opgericht. Op Zaterdag 16 November a.s. nu, zal alhier een demon stratie worden gegeven door 'n colonne uit de Afdeeling „Tho len". Wij willen deze demon stratie gaarne in Uw belang stelling aanbevelen. Het is de bedoeling, dat ge noemde demonstratie voor vele flinke personen aanleiding zal zijn, zich aan te melden voor het volgen van een, onder leiding van dokter Braber uit Dreischor, te geven cursus. Goes TONEEL VOORSTELLINGEN. Er is goed nieuws voor hen, die verleden jaar inschreven en betaalden voor zes tooneel- voorstellingen te Goes, doch op hun abonnement slechts vier voorstellingen kregen. Dank zij het doorzetten van den h~r: Brandenburg, den exploit" van het Schuttershof, het nu vast dat Maan*" December de Concdiar.' Donderdag 23 Januari Cor Ruys-errerrblc vc-v- jabonnementshouders zullen treden. TRIBUNAAL GOES. Den 27-jarigen maréchaussée Corn. Joh. Ardon uit Wisse- kerke, werd ten laste gelegd, dat hy symp. lid is geweest van de N.S.B., lid van de N. V.D., kaart speelde met Duit sche militairen en een stuk in. de Z. Stroom deed plaatsen, getiteld „Moordenaar of Chris ten". Op vragen van den voorzitter zegt besch.; dat hij reeds ontslagen is en dat hij sinds 1942 niet meer voor de N.S.B heeft betaald. De voor zitter zegt, dat het kaart zit ten spelen met de moffen meer dan schandalig is en dat beschuldigde de naam van de iolitie door het slijk heeft ge aaid De man wordt nog ver der aan de tand gevoeld en bekent ten slotte, dat het fout was, wat hij toen deed. Hij had geen verdediger. De laatste zaak was die te gen den 66-jarigen boekdruk ker Gerardus Roodenhof te Goes, die sympathiseer end lid der N.S.B. is geweest en wien in de dagvaarding verder ten laste werd gelegd, dat hij druk werk aan de N.S.B. heeft ge leverd. Besch was in beroejp geko men tegen de beslissing van den officier fiscaal, waarbij hij voorwaardelijk in vrijheid werd gesteld met last tot betalen van f 12000 en ontzetting van rechten. De verdediger, mr. F. W.- Adrlaanse, begon met er op te wijzen, dat de levering aan de N.S.B. maar een bedrag van -390.54 bedroeg en een gevolg was van het feit, dat R. steeds voor de orgelfabriek de Schelde had gedrukt en Dekker te ken. nen gaf, dat het werk zou gaan naar iemand, die belangstel ling voor de N.S.B. toonde. De cliënt van pleiter is opgeklom men van leerling-zetter tot eigenaar van de drukkerij, die thans stil ligt, omdat besch. op zijn leeftijd niet meer zal be ginnen. Gezien de bezittingen van R. vertrouwt pleiter, dat het tribunaal het te betalen bedrag belangrijk zal vermin deren en ook rekening er me de zal houden, dat besch. 14 maanden geïnterneerd is ge weest en aat hij nooit verga deringen heeft bezocht en nooit N.S.B.-bladen heetët ge lezen. Uitspraak in alle zaken 4 December. De 32-jarige landarbeider G. Heyboer uit St. Annaland was sedert 1936 lid van de N.S.B., had propaganda ge maakt en het W.A.-uniform gedragen. Na verdediging van Mr. van Hasselt werd beklaagde, dïe zich in interneering goed heeft gedragen, in vrijheid gesteld. De 42-jarige landarbeider J. D. V. d. Velde uit Tholen was N.S.B.-lid geweest en had voor de weermacht gewerkt in Bergen op Zoom. Verdediger mr. Sepers wees er op dat beklaagde al 1% jaar geïnterneerd is en vroeg invrijheidstelling. UITSPRAKEN. E. E. W. Lenshoek, geb. v. Wageningen, echtgenoote van den N.S.B.-burgemeester van Goes, werd veroordeeld tot 2 jaar interneering (tot 21 Nov. 1948), verbeurdverklaring van 2500, de sieraden die jn Mei 1945 bij haar arrestatie in 's-Gravenhage ln beslag wer den genomen en de meubelen, voor zoover bij anderen in ge- gebruik en ontzetting rechten. W. M. Steenbakker, fa brieksarbeider te Wolphaarts- dijk, 2 j. en 6 mnd. internee ring (tot 21 Mei 1949), ver beurdverklaring radio's en ontzetting rechten. W. v. d. Berge," schilder te Krabbendijke, 1 jaar internee ring (tot 21 Nov. 1947) en ontzetting rechten. M. Waterman, landarbeider te Waarde, veroordeeld tot interneering gelijk aan de tijd reeds in interneering doorge bracht en ontzetting rechten. H.V. PHIUPS' VIRKCOP-MAAISCHAfPlI.Y. NEDUUiS» (Ingezonden mcdedeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10