ZIJ HELPEN JAVA DEBATTEN OVER JUSTITIE UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND LAATSTE NIEUWS Tholen Burgemeester van 's-Gravenpolder geïnstalleerd f\£sifJrd4Aect~ MEDISCHE VERZORGING DRINGEND NOODIG. Een verpleegster uH Goes. Vandaag zijn. we in een kampong. Rahajoe, één van de honderden in het gebied van Bandoeng. In het begin, we zijn hier eerder geweest- móest de bevolking haar schuwheid voor de orang- blanda wat overwinnen. Maar nu is het gerucht van onze komst als een loopend vuur tje door het dorp gegaan en van alle kanten komen ze aan- loopen. Er zijn er tientallen met groote, schijnbaar ongenees lijke beenwonden. De dokter, de zusters, hebben handen vol werk met het schoonmaken en verbinden. SCABIES. Anderen zijn bedekt met een vreeslijke uitslag: verwaar loosde scabies. Ze worden net jes in de zalf gezet. Soekra, een vroolijk 12-ja- rig Soendaneesje. moet veel pijn lijden. Een nagel moet van de teen af. Maar hij ver bijt z?jn pijn. Ze zijn allemaal niet zoo dapper: dikwijls ko men de tranen voor de dag en kreunen ze van pgn. Adoe ampoen! Maar als het ergste geleden is en het verband er om zit, is het O.K. Trima ka-i sih toean. Dank U wel. Nu worden ze vast beter, denken ze- en ze laten vol trots het mooie witte verband aan hun makkertjes zien. Nangsocr en Idin komen ook aanloopen. Ze hebben toch zoo'n pijn. Kijk, dokter, dat puistje Mag er ook zoo'n verband om Smee- ken<j vragen ze het. Maar he laas, de dokter moet hun te leurstellen, want hij moet zui nig Zijn met het verband. De volgende. Een vierjarig jongetje, dat door zijn va dei- gebracht wordt. Het is een le vend geraamte. Uitstekende jukbeenderen, de oogen diep in de kassen. Het ventje kreunt nu en dan en z'n glinsterende oogjes kijken angstig naar den dokter. Het eenige redmiddel is het ziekenhuis- maar de va der weigert pertinent. Dan maar pillen; de tolk vertelt hoe ze gebruikt moeten wor den. DE OOGKWAAL. Een veelvuldige, besmette lijke, kwaal is trachoom, een oogziekte. Soms lgkt of een heele kampongbevolking er door aangetast is. Oolc in Rahajoe zijn er veel patiënten. De oogleden zgn opgezwollen en sommigen kunnen niet eens meer zien: ze moeten door an deren gedragen worden. De bataljons-arts knapt dat wel op „Ik ben toean dokter mati", zegt hij en kgkt even rond hoe de menschen reagee- ren op zijn kennis van het Maleis. Het bruine volkje moet hartelijk om lachen en dat be grijpt de dokter niet. „Wat, verstaan jullie mij niet? Ik ben de oogdokter, dokter mati!" Ze lachen nog harder. Het ls me dan ook het taaltje, dat Ma- Iels. 't Verschilt maar één let- tér. vertelt de tolk. „Het moet zijn: Dokter mataMata is oog, mati beteekent dood Nu kijkt de dokter niet meer rond. Hg heeft het druk met z'n oogpatiënt.... Zoo gaat het de heela mid dag. Vier uren achter elkaar van ingespannen zwoegen, dan is deze eene kampong afge werkt. Er komen nog veel klanten van de vorige keer. Ze heb ben kopjes, potjes en pisang bladeren bg zich. Allemaal voor obat (geneesmiddelen). De dokter wordt er bijna wan hopig van en vraagt of de heele kampong dan scabies heeft. DE VERPLEEGSTERS. Daar is zuster Tamminga uit Goes, zuster Tolens uit Zeist. Overal bieden ze de behulpzame hand. Ze hebben vandaag haar vrije middag opgeofferd, en ze doen het graag. Morgen" zijn het weer anderen, Zelfs op de vrije Zondagen zien we deze tooneeltjes. Sol daten- die misschien nog nooit op het spreekuur van een arts zijn geweest, helpen en ver binden, of hadden ze nooit iets anders brj de hand gehad. Hun handen zijn ruw eeltig van het harde werk, thuis, achter de ploeg, in het hooiland ergens in de groene greiden van het Friesche of Zeeuwsche land. Gespierde ar. men van één, die gewoon was bij het aambeeld te staan. Die handen streelen zacht het aardige kopje van een kleine Javaan, die rilt van de malariakoorts- of leggen heel voorzichtig een verband om een beenwonde van een stokoud vrouwtje. gaat zoomaar niet! Eerst een verfrissching. Groote klappers worden aangedragen. De klapperdrank 1s heerlijk koel en het lescht de dorst. Toch biedt de bevol king ons dit niet aan om de verfrissching alleen. Ze tracht ons iets te laten zien van de dank, die ze ons zoo graai wil, maar 'niet genoeg kan be tuigen. Het is de drank, die hier op Java alleen aangebo den wordt aan vrienden. Dan rijden we weg. Uitge leide gedaan dêor de heele be volking. TabéTabéééé! Overal lachende en wuiven de menschen, vroolijke kinde ren, die, net zoo als hun blan ke collega's uit Nederland- er plezier in hebben achter de auto aan te stormen. Tot ze het niet langer vol Jcunnen houden en wij ze uit het oog verliezen in een wolk van stof, die onze auto opjaagt van de kampongweg. IK WISSELINGSBON Op de bonkaarten K, L. O en P 701, welke op 21 De cember a.s. in gebruik zullen worden genomen, komt in de linker bovenhoek een bon voor, waarop het nummer van de bonkaart is vermeld. Tegen inwisseling van dp7-c bon zal men tz.t. de volgende bon kaart voor voedingsmiddelen kunnen verkrijgen. In. plaats van een bon van het inlegvel zal dus in de toekomst deze inwisselingsbon worden inge nomen bij uitreiking van een bonkaart. Van het inlegvel zal voor dit doel geen bon meer worden verwgderd. Er moet evenwel met na druk op gewezen worden, dat het inlegvel zorgvuldig be waard moet blrjven, aangezien bij uitreiking van een schoe nenbon de bon 614 van het inlegvel moet worden ingele verd. Triest. De Groote Vier hebben over eenstemming bereikt over de positie, welke de gouverneur van Triest zal innemen. De Sondwet van deze staat zal or de raad van Triest wor den vastgesteld. Geen overeen stemming werd bereikt over de vraag of Triëst een tol-unie zal sluiten met Joego-Slavië. TWEEDE KAMER DE AFTOCHT. Voor vandaag zijn we klaar. De medicijnkist wordt weer op de weapon-carrlër geladen, eu we nemen afscheid. Maar dat Prins Bernhard opent N.O.I.B. Het Nederlandsche oplei- dingslnstituut voor de buiten- landsche dienst, gevestigd op het kasteel Nyenrode te Breu- kelen, is Woensdagmiddag door Prins Bernhard officieel ge opend. Nadat de Prins op de binnenplaats de vlag had ge- heschen richtte hij een per soonlijk woord tot de leerlin gen en sprak de verwachting uit dat zij onder alle omstan digheden Nederland zouden blijven dienen. Het beleid der Hooge Raad. In de vergadering van Dins dag werd een begin gemaakt met de behandeling van de hoofdstukken Justitie en bij zondere rechtspleging. De heer van der Feltz (C.H.) achtte de toestand op het ge bied der echtscheidingen ont stellend Hij maande tot voor zichtigheid wat de naturalisa tie van Duitschers betreft en sprak zich uit voor herin voering der doodstraf. Daarna kwam het hoofdstuk landbouw, visscherij en voed selvoorziening aan de orde. De heer Groen (K.V.P.) be toogde, dat er alle mogelijke moeite moet worden gedaan óm te komen tot een bevredigende regeling van groentenleveran- ties aan Duitschland. De heer de Ruiter (C.H.) heeft wenschen ten aanzien van rijwielbanden, schoenen en werkkleeding voor de landbou wende bevolking en acht het geven van een premie voor t.b.c-vrije stallen aanbevelens waard. Het A.R.-lid de heer v.d. Heuvel vraagt of de winst marges van de tusschenhandel niet te hoog zrjn. Het land- bouwherstel dient op ruimere schaal te geschieden. De heer Vondeling (P.v.d.A.) is van meening, dat een wijzi ging der pachtwet noodig is. ïij dringt aan op bescherming der kleine boeren. Hij zou een verbod van splitsing willen zien van bedrijven, die kleiner De nieuwe bonnen. Voor de eerste helft van de 13de periode 1946 (24 Nov. t.m. 7 Dec.) BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (strook no. Brood: 49 1 brood, 800 gr.; 49 2 brood, 400 gr.; 49 lb res., 1600 gr.; 49 lc res., 800 gr. Boter: 49 1 boter, 125 gr.; 49 2 boter, 125 gr. marg. of 100 gr. vet; 49 3 boter, 250 gr. margarine of 200 gr. vet. Vleescn: 49 1 vleesch, 100 gr.; 49 2 Vleesch, 400 gr. Kaas: 49 1 alg., 200 gr.; 49 3b res. 100 gr. Cacao: 49 2 alg., 50 gr. cacao. Suiker: 49 3 alg., 750 gr. sui ker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. Melk: 49 1 melk, 4 liter; 49 3b res. 3 liter. El: 49 3c res 1 ei. BONKAARTEN KD. KE 612 (strook no. 3). Brood: 50 1 brood 800 gr.; 50 ld res. 800 gr. Boter: 50 1 boter 250 gr. boter; 50 2 boter 125 gr. marg. of 100 gr. vet Melk: 50 1 melk 12 liter Vleesch: 50 1, 50 2 vleesch 100 gr. Kaas: 50 1 alg. 100 gr. - Cacao: 50 2 alg. 50 gr. Suiker: 50 3, 50 4, 50 5 alg. 250 gr. suiker, boterham- strooisel of 500 gr: jam, stroop enz. Ei: 50 6 alg. 1 ei. Rtfst: 50 le res. 250 gr. Bloem: 50 2e res. 300 gr. TABAKSKAARTEN ENZ. T 59 2 rants, tabaksartikelen. V 60 200 gr. chocolade en/of suikerwerken. X 59 2 rants, tabaksai*tikelen. X 60 100 gr. chocolade en/of suikerwerken. Voor de week van 1 t.m. 8 Dec. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor tabak en suikerwerk. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschik baar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ont vangt. Op de bonnen voor tabaks artikelen zal bg aankoop van 2 rantsoenen sigaretten ten minste één pakje sigaretten vervaardigd uit Zuia-Ameri- kaansche tabak gekocht moe ten worden. Voor zoover nog voorradig, kan op de suikerbonnen pinda kaas worden gekocht en wel een potje 370 gram) pin dakaas per 250 gram suiker. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 22 Nov. a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 25 November a.s. mag worden gekocht. De niet aangewezen bonnen van strook 2 kunnen vernie tigd worden. zijn dan 10 h.a., of splitsing in deelen, kleiner dan 10 h.a. Qok de heer Borst (CP.N.) dringt eveneens aan op gezond making en positieverbetering in de kleine bedrijven. De heer den Hartog (P.v.d. V.) zou een vlotter levering van landbouwwerktuigen wil len zien. Nationalisatie van de bodem acht hij verwerpelijk. In de zitting van Woensdag werd de behandeling van het hoofdstuk Justitie voortgezet. De Minister van Justitie, v, Maarsseveen, beantwoordde ean aantal vragen. De terugkeer der Duitschers stuit op allerlei moeilijkheden. De regeering zal echter niet aar zelen zoo noodig krachtig op te treden. De steun uit Indië aan de N S.B. zal ongeveer millioen bedragen hebben. Er zgn wijzigingen ln de pachtwet in overweging. Ten aanzien van de echtscheidin gen deelt de minister mede, dat er omstreeks 10.000 kin deren per jaar de dupe van scheidingen worden. Br; de behandeling van de begrooting voor de burgerlijke rechtspraak geeft de heer v. d. Feltz IC. H.) te kennen, dat bij benoemingen voor de rech terlijke macht de politiek geen rol mag spelen. Nadat verschillende spre kers het woord hadden ge voerd over het beleid van de Hooge Raad gedurende de be zetting en Min. van Maarse- veen hierop heeft geantwoord wordt de motie van den heer Donker (P.v.d.A.) waarin de Kamer haar teleurstelling uit- Srreekt over het beleid van e Hooge Raad tijdens de be zetting, met 45 tegen 20 stem men verworpen. Bij de afdeeling politie merkt de neer van der Feltz (C.H.) op, dat Staatspolitie gevaar met zich brengt. Hij is van oordeel dat de Commissarissen der Koningin de burgemees ters over voldoende politie macht moet laten beschikken. Hij betoogt, dat bij de zuive ring onjuiste maatstaven wor den aangelegd. Min. van Maarseveen deelde mede dat er 1300 personen uit de interneeringskampen zijn ontslagen. Op verzoek van den min.-presldent is op 8 Nov. i.l. de herwaardeering tijdelg'k stopgezet. In de avondvergadering wer den de beschouwingen over landbouw, visscherij en voed selvoorziening voortgezet. (De zitting duurt voort). ter opnieuw opdoken als nog moeilijk zgi De ramp van de „Walcheren". Naar de marine voorlich tingsdienst mededeelt, zrjn bij het ongeluk van de mijnenve ger „Walcheren" bij Balik- papan de volgende militairen gedood: Korporaal machinist Harno (uit Ned.-Indië); matroos 3e klasse (o.v.w.) A Vermeulen (uit Meegen, N.B.). Gewond werden: Kwartiermeester Nico Holt- hugzen (uit Middelburg); sto ker 2e klasse Jan Eberhard (Nieuwenhagen, Limb.); sto ker 3e klasse M. A. J. Bax (Ned.-Indië). TRIBUNAAL MIDDELBURG. Bij K. B. zijnpvoor het jaar 1947, benoemd in het tribunaat voor het arrondissement Mid delburg tot voorzitter van de eerste kamer, tevens president van het tribunaal rar. M. Vlaming, advocaat en procu reur te Yerseke, tot voorzit ter van de tweede kamer mr. C. M. Kegge, advocaat en procureur te Goes, tot voor- zitter van de derde kamer mr. P. Loeff te Middelburg, tot voorzitter van de vierde kamer mr. W. Nieuwenhuijsen tef Zierikzee. DE SNOEKVISSCHERIJ IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Het snoekvissctien levert de laatste weken weinig bevredi gende resultaten op in de Z.- Vlaamsche kreeken en leidin gen. In 't begin van het snoek- seizoen is menige kanjer buit gemaakt, thans zijn de vang sten der sportvisschers matig, wat niet wegneemt dat nog menig liefhebber der snoek- visscherij koudè wind- en re genvlagen aan de waterkant trotseert. TRIBUNAAL GOES. UITSPRAKEN. Het Tribunaal te Goes deed uitspraak i.z. de volgende per sonen: G. J. Maas, 35 j., los werkman, te Yerseke, 2 jr. en 6 maanden interneering tot 20 Mei 1949 en ontzetting uit de rechten. B. Pols, 57 j.. oester kweek er, te Yerseke. Verbeurdverklaring van 5000. D. VermastBom, 48 j., te IJzendijke. In vrijheidstelling Ontzetting uit de rechten. P. J. Scharbus, 34 j„ schip per te Yerseke, 1 j; en t maanden tot 20 Mei 1948. A. Boone, 50 j., schipper te Yerseke, interneering voor de tijd, die reeds in interneering werd doorgebracht. Verbeurd verklaring van 1500. J. Meyaard, 58 j., schipper te Yerseke, eveneens internee ring voor de tijd die reeds in interneering werd doorge bracht. Verbeurdverklaring 12.000. Beiden werden ont zet uit de rechten. M. W. Meulenberg. 27 jr., stenotypiste te Goes, hervat ting van het onderzoek buiten de zitting. J. J. Boonman, 40 j., land arbeider te Kattendijke, 1 j. interneering en ontzetting uit de rechten. P. F. Hartman, typograaf te Goes, 2 j. interneering en in beslagname van de inboedel, voorzoover niet bij anderen in gebruik. Ontzetting uit de rechten. H. J. de Boer, 40 j., hande laar in kolen en kunstmest te Hulst, die in beroep is geko men tegen het vonnis van de Tweede Kamer van het Tri bunaal, werd thans veroordeeld tot 1 jaar interneering l.p.v. acht maanden. MODERNE PROT. CHRIST. LETTERKUNDE. Te Middelburg en Goes hield dr. K. Heerema (Muus Jacob- se) voor de Z.V.U. de eerste van een reeks van vier lezin gen over de moderne Neder landsche letterkunde. De heer Heerema behandel^ de in het bijzonder de Pro- testantsch-Christelijke Letter kunde van deze tgd en gaf als eerste spreker ln de reeks te vens lets van het overstaan der verschillende groepen de letterkunde: de R. Katho lieke, de socialistische en in het bijzonder de Prot. Christe lijke groep. Spr. ziet het ontstaan van deze groepen als een reactie- verschijnsel op het verlndividu- aliseeren van de kunst in de 19de eeuw. De bezetting betee- kende het eind van deze af zonderlijke groepen in de lit teratuur, die na de oorlog ech. en voor als nog moeilijk zgn te ver zoenen. Als twee mogelijkhe den om opnieuw tot één Ne derlandsche letterkunde te komen ziet spr. of wellicht een liberale of een socialistische weg. Als illustratie van de gees teshouding van speciaal de Christ. Prot. groep werden de figuren van eenige vertegen woordigers daarvan belicht. Aan het slot van deze be langwekkende causerie was er gelegenheid tot het stellen van vragen. BURGEMEESTER ONTSLAGEN. Overeenkomstig het advies van de Commissie van advies, bedoeld in het zuiveringsbe sluit 1945. -is met ingang van 30 Aug. 1944 ontslag verleend aan H. Kamps als burgemees ter van Biervliet. Goes Loon- en prij'spoiitiek. Maandagavond sprak in de „Prins van Oranje" te Goes in een matig bezochte vergade ring, uitgaande van de Goe- sche Bestuurdersbond, de heer A. Kievit, voorzitter van de Centrale Bond van Transport arbeiders over: „Loon. en Prijspolitiek". Het ging bij spr. er om dui delijk te maken, waarom het N.V.V het niet eens is met de loon. en prijspolitiek van de regeering, zooals het verbond reeds op het congres vaii 15 October j.l. heeft uitgespro ken. Spr. zette ln de breede uit een, dat de regeering zeker voor tal van moeilijkheden staat, maar meende, dat zij o.a. niet' voldoende tegen de zwarte handel optreedt. Ter wijl de prijzen van de artike len tot met 82 zijn geste gen, is de loonstijging maar Naar aanleiding van een en ander stellen enkele aanwezi gen vragen, en o.a. maakte de heer Buys de opmerking, dat men de zwarte handel niet aan de regeering mag verwijten. De heer Kievit zeide niet de bedoeling te hebben gehad de regeering te beschuldigen de zwarte handel te bevorderen, doch zij neemt er niet voldoen de maatregelen tegen. De voorzitter, de heer H.; Verbeek, sloot met dank aan den spreker, de vergadering. WETENSCHAPPELIJKE BELANGEN. De vereeniglng voor Alg. Wetenschappelijke Belangen te Goes wist haar leden Maan dagavond iets zeldzaams aan te bieden. "De bekende Vlaming Lode van Gent heeft enkele uren boeiend verteld van Indo- China, dat hij in 1938 be zocht, bij een zeer uitgebreide verzameling, waarvan verschil lende gekleurde, plaatjes. Over steden en rimboe, over11 natuur schoon. kunst en moderne techniek, over bevolking en bestaansmiddelen, over d$ sprookjesachtige pracht van een Oostersch hof en een tem pel, over het straat- en markt leven, over heden en verleden heeft deze vlotte verteller met Vlaamsche tongval heel veel wetenswaardigs aan zijn aan dachtig luisterende en door de rijke collectie kiekjes geboei de hoorders meegedeeld. De voorziter, de heer J. I. van Ballegoijen de Jong leidde den spreker in en dankte hem aan het slot hartelijk voor deze avond. De 'vereeniging heeft voor dit winterseizoen een veelbelo vend program opgesteld. 's Heer Abtskerke Bevestiging en intrede Ds. H. M. Strating zal a.s. Zondag de3 v.m om 10 uur worden bevestigd als Ned. Herv. predikant in de ge meente 's-Heer Abtskerke. Be_ vestiger is ds. S. S. M. Aertse uit Enkhuizen. 's Middags om 2 uur zal ds Strating intrede doen. Rilland-Bath RAADSVERGADERING. Maandag j.l. kwam de raad van Rilland-Bath bijeen. De voorzitter deelde mede. dat de glasactie „Ruiten Troef" in totaal 725 m2 glas gratis voor deze gemeente beschikbaar heeft gesteld. Op het verzoek van het gemeentebestuur van Kruiningen tot toetreding tot de gemeenschappelijke rege ling voor het oprichten van een openbare U.L.O. school werd besloten daarmee te wachten. Bericht ls binnengekomen, dat voor het seizoen 1947/'48 ontheffing is verleend van de keuring van huisslachtingen. Het aantal definitief herstelde woningen sedert October 1944 bedraagt 40. Tot leden der commissie voor het nazien van de re kening 1945 werden aangewe zen de heeren L. Boonman en J. C. Meulenberg. Vastgesteld werd daarna de verzekering der gemeentegelden tegen fraude van plaatselijke amb tenaren. De oude régeling met de F.O.G. vervalt. De belasting op luxe honden werd bepaald op 10 en de belasting op bedrijfshonden op 2.50 per hond per jaar. De haven te Bath wordt voorloopig gesloten. De voor zitter verklaarde, dat. be sprekingen gevoerd worden om te komen tot een financieele bijdrage van belanghebbenden voor het herstel. Zooals reeds in ons blad was! vermeld, werd de heer Kou man tot gemeente-secretaris benoemd. Het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een dertig tal Daalbouwwoningen werd met algemeene stemmen aan genomen. Eind April zul Ier. deze woningen klaar zijn. De prijs bedraagt 9000 per wor ning. Besloten werd tot beplanting der plantsoenen en van de be graafplaats. Het verzoek van den heer W. Pieksma om ontslag uit zijn functie als hoofd der P. L. school werd aanvaard. Bij de rondvraag vroeg de heer Boonman, of op de hoek van de Tweedeweg een licht- De in de Ned. Herv. Kerk gan Poortvliet gehouden Oost collecte heeft ruim 1400 op gebracht. Van Poll over ontwerp overeenkomst. De heer Van Poll, lid der Commissie-Generaal heeft Woensdagmiddag voor Radio- Batavia een toelichting gege ven op de ontwerpovereen komst. De heer van Poll wees erop, dat de Commissie-Generaal bij de aanvang van haar taak van 2 factoren was uitgegaan en wel van het vrijhelasstreven der Indonesiërs eenerzijds en anderzijds an de duidelgke wil tot samenwerking bij beide partjjen. De vrijheidsgedachte der In donesiërs was in de bekende 7 December-verklaring van H.M. de Koningin, die toen reeds op een' algemeene samenwer king op voet van gelijkheid ge wezen had, waarbij elk deel zijn interne aangelegenheden moest regelen. Uitgaande van deze beide gedachten is de Commissie-Ge neraal tot een Federatieve staatsvorm gekomen, waarin zoowel de zelfstandigheid als de samenwerking tot uitdruk king kunnen komen. Hoeveel staten van deze unie deel uit zullen maken, zal in de toe komst nog moeten "blijken. De heer van Poll verklaarde nadrukkelijk de meening te zjjn toegedaan, dat, wanneer deze nieuwe vorm zich een maal zal hebben geconsoli deerd, het verband en de sa menwerking tusschen de dee len zeker niet minder zullen zjjn dan voorheen. Hij geloofde zelfs sterker. De concretiseering der sa- menwerkingsgedachte vindt men in de organen, waarover de Nederlandsch-Indonesische Unie zal beschikken tot behar tiging van de gemeenschappe lijke belangen in de wederzijd- sche Hooge Commissarissen en tenslotte in hoogste instantie bij 't hoofd der Unie, den ko ning der Nederlanden. De heer van Poll wees erop, evenals dr. van Mook, dat er nog een overgangsperiode komt, waarin de federale grondwet ontworpen moet wor den en waarin, door de deel nemers van de Rijksconferen tie het nieuwe statuut defini tieve v.orm zal moeten worden gegeven. Ook hij wees op de zelfbeheersching die, zeker in het begin, aan beide zijde nog noodig zal blijken. Ministerraad over ontwerp-overeenkomst. A.s. Zaterdag zal een bui tengewone ministerraad wor den gehouden, waarin de door de Commissie-Generaal be reikte resultaten zullen wor den besproken. In de loop der volgende week zal de regee ring besprekingen voeren met de Commissie-Generaal, waar na het definitieve standpunt der regeering zal worden be paald. Mijnstaking in U.S.A. Vijfhonderd bruinkoolmijnen zijn stilgelegd in de Vereenigde Staten door de staking van 125.000 mijnwerkers. Belastingkantoor te Jeruzalem opgeblazen. Jooösche terroristen hebben Woensdagmiddag het Pales- tijnsche bureau voor inkom stenbelasting te Jeruzalem op geblazen. Van te voren was telefo nisch gewaarschuwd en het personeel had dekking ge zocht. Onmiddellijk na de ex plosie, die het geheele gebouw in puin legde loeiden de sire nes en werd het verkeer stil gelegd. Bij de explosie zijn 5 personen gewond, waaronder 3 Engelschen. Tot op 1 km. in de omtrek werden de rui ten vernield. Bij de achtervol ging der daders door de po litie ontstond een hevig vuur gevecht. Duitsche bendeleden gearresteerd. In <le Britschc zóne van Duitschland zijn 11 leden van een bende gearresteerd. De bendeleden waren allen "gewe- zen leiders der S.S. en Hitler- jugend. De arrestaties houden ver band met de bomaanslagen, die eenige tijd geleden té Stuttgart werden gepleegd. Leider der bende was een 23- jarige ex-majoor der S.S., die uit Frankrijk was ontsnapt. Hij bereidde nieuwe aanslagen voor. Neurenberg-proces. De geallieerde rechtbank te Neurenberg vangt aan met de berechting van 23 nazi-dokters, die duizenden menschenlevens hebben opgeofferd aan wreede medische experimenten punt geplaatst kan worden, waarop de voorzitter ant woordde. dat hiertoe reeds op dracht is gegeven. De heer Meulenberg vroeg om beter politietoezicht op de jeugd. Vaststelling wederopbouwplan van Sluis uitgesteld." In de Dinsdag gehouden raadsvergadering van Sluis werd besloten dat de raads leden eerst gezamenlijk en daarna met ir. Klokke het herbouwplan zullen bespreken. Eerst in de volgende ver gadering zal liefc herbouwplan van Sluis dan ter vaststelling worden aangeboden. Voorts besloot de raad met algemeene stemmen tot ont eigening van grond ten be hoeve van de meubelfabriek du Fossé, die wil uitbreiden, over te gaan. ZEEUWSCHE JOURNALISTEN VEREEN. In een te Goes gehouden vergadering werd besloten tot het oprichten van een Zeeuw sche journalistenver. In het bestuur kregen zitting de hee ren H. A. Bosshardt, Vlis- singen, voorzitter, J. A. F. de Paauw, Schoondijke. secreta rie. J. J. Tevel, Middelburg, penningmeester. Ontwikkelingsmiddag LJ.G. In „Het Hof van Holland" te Tholen. werd dezer dagen een ontwikkelingsmiddag ge houden van de Landbouw Jon geren Gemeenschap van de streek Tholen en St. Philis- land. De voorzitter der L. J. G. de heer J. Brooymans, heette alle aanwezigen welkom. Mej. Groenewege hield een Inleiding over het familieleven der Amerikaansche boeren. De afdeeling St. Philips- land verzorgde declamatie en zang, waarna de voorzitter der afdeeling St. Philipsland, den heer de Jager, een inlei ding hield over „De mensche- lijke samenleving". Hij kantte zich tegen gelelde economie en pleitte voor een goede sa menwerking tusschen werk gever en werknemer. Na deze inleiding bracht het L.J.G.-orkest uit Zeeuwsch Vlaanderen enkele muziek stukjes ten gehoore. Ir. M. A. Geuze,-de voorzit ter der Z.L.M., zeide het niet eens te zijn met den heer de Jager en achtte geleide eco nomie in deze tijd, ook voor de boeren, noodzakelijk. Ir. de Geuze wees er op, dat de Stichting voor de Landbouw voor de boeren reeds een be drag van 200 milüoen aan belasting heeft verdiend. De heer de Jager diende den spre ker daarna van repliek, waar na de heer de Geuze nogmaals inging op de verhouding tus schen werkgever en werkne mer. Na de pauze hfela lr. de Geuze een lezing over zijn reis naar Luxemburg. Tot slot van de bijeenkomst werden nog eenige declama ties, zang en volksdansen ge houden. De heer Brooijmans, dankte alle medewerkers voor de ge zellige en leerzame middag. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. De artsen van Tholen. Oud- Vossemeèr en St. Philipsland. zullen vanaf Zaterdagmiddag 3 uur tot Maandagmorgen 8 uur een Zondagsdienst gaan instellen. De namen der waar nemende doktoren zullen bij de artsen aan huis bekend worden gemaakt. Woensdagmorgen werd de' nieuwe burgemeester van 's- Gravenpolder, de heer J. D. Jansen, bij zijn aankomst aan de grens van de gemeente op gewacht door een ruiterstoet, en verwelkomd door den voor zitter der feestcommissie, de heer M Oele. Op het gemeentehuis had daarna de installatie plaats, waarbij de wnd. burgemeester de heer H. de Klerk, wees op de zware taak, die den burge meester wacht, vooral ook met het oog op de woningnood. Liever had men een burge meester gezien voor de ge meente 's Gravenpolder alleen. Nu heeft men feitelijk maar een derde. Hierna verklaarde spreker den heer Jansen als burge meester geïnstalleerd. De nieuwe burgervader bracht H.M. de Koningin dank voor zijn benoeming en aan den minister van binnenland- sche zaken en den Commis saris der Koningin voor hun medewerking aan deze benoe ming. Hg dankte den waarnemend burgemeester voor zijn vrien delijke woorden en voor de wgze waarop hij zijn taak heeft waargenomen. Spr. ver zekerde alles te zullen doen om 's Gravenpolder er weer bovenop te brengen. Hij denkt ook aan het woningvraagstuk, het herstellen der schoolgebou wen en spr. hoopte de ge meente zoo te leiden, dat de onderlinge waardeering groo- ter wordt. Nog voerden het woord de beide wethouders, de heeren Schipper en Hoogesteeger, waarna de burgemeester de raadsvergadering sloot Daarna voerden 't woord de wnd. gemeentesecretaris, na mens het gemeentepersoneel, de hoofden der Openbare en Bijzondere scholen, Geensen en Slotboom, namens de Geref. Gem. de heer Hoekman, na mens de Geref. kerk de heer de Dreu, namens de aport- vereeniging de heer Hart- hoorn, namens de vereeniging van burgemeesters en secre tarissen Zuid- en Noord-Beve land, burgemeester Vogelaar van Hoedekenskerke en ten slotte burgemeester Goffau van Rilland Bath en da. J. D. Jansen, de. vader van den burgemeester. Nadat de burgemeester al len dank had gebracht, werd een druk bezochte receptie gehouden. Buiten hadden kin derspelen en wedstrijden plaats, terwijl het muziekge zelschap „Con Amore" uit Hoedekenskerke voor de muzi kale omlijsting van de instal latie zorgde. TEGEN:»Hoofdpijn, migraine, kiespijn.1 TEGEN:*HoofdpUn. migraine, kiespijn, koorts, verkoudheid, griep, rheumatiek, zenuwpijnen, maandpUnen. DoósJe3 van 20 comprimés, overal ver«' KrUgbaar. 'Drogerijen MU. Mijdrecht, (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6