ZIJ HELPEN JAVA DEBATTEN OVER JUSTITIE ZEEUWSCHE KINDERZ0RG UIT DE PROVINCIE WALCHEREN LAATSTE NIEUWS MEDISCHE VERZORGING DRINGEND NOODIG. Een verpleegster uit Goes. Vandaag- zijn we in een kampong. Rahajoe, één van de honderden in het gebied van Bandoeng. In het begin, .we; zijn hier eerder geweest- moest de bevolking haar schuwheid vóór de o rang blanda wat overwinnen. Maar nu is het gerucht van onze komst als een loopend vuur tje door hét dorp gegaan en van alle kanten komen ze aan- loopen. Er zijn er tientallen met groote, schrjnbaar ongenees lijke beenwonden. De dokter, de zusters, hebben handen vol werk met het schoonmaken en verbinden. SCABIES. Anderen zijn bedekt met een vreeslijke uitslag: verwaar loosde scabies. 2e worden net jes in de zalf gezet. Sóekra, een vroolgk 12-ja rig Soendaneesje. moet veel pijn lijden. Een nagel moet van de teen af. Maar hij ver. bnt zijn pijn. Ze zijn allemaa: niét Zoo dapper: dikwijls ko men de tranen voor de dag en kfetinen ze van pijn. Adoe ampoen! Maar als het ergste geleden is en het verband er om zit, is het O.K. Trima ka- sih toean. Dank U wel. Nu 'worden ze vast beter, denken ze- en ze laten vol trots het mooie witte verband aan hun makkertjes zien. Nangsoer en Idin kómen ook aanloopen. Ze hebben toóh zoo'n pijn. Kijk, dokter, dat puistje Mag er ook zoo'n verband om Smee- kénd vragen ze het. Maar he laas, de dokter moet hun te leurstellen, want hij moet zui nig zijn met het verband. De volgendè. Een vierjarig jongetje, dat door zijn vader gebracht wordt. Het is een le vend geraamte. Uitstekende jukbeenderen, de oogen diep in de kassen. Het ventje kreunt nu en dan en z'n glinsterende oogjes kijken angstig naar den dokter. Hét eefiige redmiddel is het ziekenhuis- maar de va der weigert pertinent. Dan maar pillen; de tolk vertelt hóe ze gebruikt moeten wor den. DE OOGKWAAL. gaat zoonaar niet! Eerst een verfrissching. Gfoote klappers worden aangedragen. De klapperdrank is heerlijk koel en het lescht de dorst. Toch biedt de bevol king ons dit niet aan om de verfrissching alleen. Ze tracht ons iets te laten zien van de dank, die ze ons zoo graa§ wil, maar niet genoeg kan be tuigen. Het is de drank, die hiér op Java alleen aangebo den wórdt aan vrienden. Dan rijden we weg. Uitge leide gedaan door de heele be volking. TabéTabéééé! Overal lachende en wuiven de menschen, vroolijke kinde ren, die, net zoo als hun blan ke collega's uit Nederland- ei plezier in hebben achter de auto aan te stormen. Tot ze hét niet langer vol kunnen houden en wij ze uit het oog verliezen in een wolk van stof, die onze auto opjaagt van de kampongweg. Het beleid der Hooge Raad. In de vergadering van Dins dag werd een begin gemaakt met de behandeling van de hoofdstukken Justitie cn bij- Een veelvuldige, besmette lijke, kwaal is trachoom, een oogziekte. Soms lijkt het, of een heele kampongbevólfeing er door aangetast is. Ook in Rahajoe zijn er veel patiënten. De oogleden zjjn opgezwollen en sommigen kunnen niet eens méér zien: ze moeten door an deren gedragen worden. De bataljons-arts knapt dat wel op „Ik ben toean dokter mati", zegt hij en kijkt even rond hoe de menschen reagee- rén op Zijn kennig van het Maleis. Het bruine volkje moet er hartelijk om lachen en dat be grijpt de dokter niet. „Wat, verstaan jullie mij niet? Ik ben de oogdokter dokter mati!" Ze lachen nóg harder. Het ls me dan ook het taaltje, dat Ha- leis. 't Verschilt maar één let ter, vertelt de tolk. „Het móet zijn: Dokter mataMata is óog, mati beteekent dood Nu kijkt de dokter niet meer rond. Hij heeft het druk met z'n oogpatiënt.... Zoo gaat het de heele mid dag. Vier uren achter elkaar van ingespannen zwoegen, dan is deze eene kampong afge werkt. Er komen nog veel klanten van de vorige keer. Ze heb ben kopjes, potjes en pisang bladeren bjj zich. Allemaal voor obat (geneesmiddelen). De dokter wordt er bijna wan hopig van en vraagt of de heele kampong dan scabies heeft. DE VERPLEEGSTERS. Daar is zuster Tamminga Uit Goes, zuster Tolens uit Zeist. Overal bieden ze de behulpzame hand. Ze hebben vandaag haar vrije middag opgeofferd, en ze doen het graag. Morgen zyn het weer anderen. Zelfs op de vrije Zondagen zien we deze tooneeltjes. Sol daten- die misschien nog nooit op het spreekuur van een arts zijn geweest, helpen en ver binden, of hadden ze nooit iets anders bij de hand gehad. Hun handen Zijn ruw eeltig van het harde Werk, thuis, achter de ploeg, in het hooiland ergens in de groene freiden van het Frlescke of eeuwsche land. Gespierde ar. men van één, die gewoon was bij het aambeeld te staan. Die handen streelen zacht het aardige kopie van een kleine Javaan, die nlt v de malariakoorts- of leggen heel voorzichtig een verband om een beenwonde van een stokoud vrouwtje. DE AFTOCHT. Voor vandaag zjjn wo klaar. De medicijnkist wordt weer op de weapon-carrlër geladen, en we nemen afscheid. Maar dat zondere rechtspleging. De heer' van der Fëltz (C.H.) achtte de toestand op het ge bied der echtscheidingen ont stellend Hij maande tot voor zichtigheid wat de naturalisa tie van Duitschers betreft en sprak zich uit voor herin voering der doodstraf. Daarna kwam het hoofdstuk landbouw, visschery en voed selvoorziening aan ae orde. De heer Groen (K.V.P.) be toogde, dat er alle mogelijke moeite moet worden gedaan om te komen tot een bevredigende regeling van groentenleveran- ties aan Duitschland. De heer de Ruiter (C.H.) heeft wenschen ten aanzien van ^wielbanden, schoenen en werkkleeding voor de landbou wende bevolking en acht het geven van een premie voor t.b.c-vrije stallen aanbevelens waard. Het A.R.-lid de heer v.d. Heuvel vraagt of de winst marges van de tusschenhandel niet te hoog zijn. Het land- bouwherstel dient op ruimere schaal te geschieden. De heer Vondeling (P.v.d.A.) is van meening. dat een wijzi ging der pachtwet noodlg is. Hij dringt aan op bescherming der kleine boeren. Hg zou een verbod van splitsing willen zien van bedryven, die kleiner Prins Bernhard opent N.O.I.B. Het Nederlandsche oplei dingsinstituut voor de buiten- landscho dienst, gevestigd op het kasteel Nyenrode te Breu- kelen, is Woensdagmiddag door Prins Bernhard officieel ge opend. Nadat de Prins op de binnenplaats de vlag had ge- heBchen richtte hij een per- soonljjk woord tot de leerlin. gen en sprak do verwachting uit dat zij onder alle omstan digheden Nederland zouden blijven dienen, INWISSELINGSBON. Op de bonkaarten K, L O en P 701, welke op 21 De cember a.s. in gebruik zullen worden genomen, komt in de linker bovenhoek een bon voor, waarop het nummer van de bonkaart is vermeld. Tegen inwisseling van deze bon zal men t.zX de volgende bon kaart voor voedingsmiddelen kunnen verkrijgen. In plaats van een bon van het inlegvel zal dus In de toekomst aeze Inwisselingsbon worden inge nomen bij uitreiking van een bonkaart. Van het inlegvel zal voor dit doel geen bon meer worden verwijderd. Er moet evenwel met na druk op gewezen worden, dat het inlegvel zorgvuldig be waard moet blijven, aangezien bi) uitreiking van een schoe nenbon de bon 614 van het inlegvel moet worden ingele verd. Triëst. De Groote Vier hebben over eenstemming bereikt over de positie, welke de gouverneur van Triëst zal innemen. De Sondwet van deze staat zal or de raad van Triëst wor den vastgesteld. Geen overeen stemming werd bereikt over de vraag of Triëst een tol-unie zal sluiten met Joego-Slavië. TWEEDE KAMER zijn dan 10 h.a., of splitsing in deelen, kleiner dan 10 h.a. Ook de heer Borst (CP.N.) dringt eveneens aan op gezond making en positieverbetering in de kleine bedrijven. De heer den Hartog (P.v.d. V.) zou een vlotter levering van landbouwwerktuigen wil len zien. Nationalisatie van de bodem acht hij verwerpeigk. In de zitting van Woensdag werd de behandeling van het hoofdstuk Justitie voortgezet. De Minister van Justitie, v. Maarsseveen, beantwoordde een aantal vragen. De terugkeer der Duitschers stuit op allerlei moeilijkheden. De regeering zal echter niet aar zelen zoo noodlg krachtig op te treden. De steun uit Indië aan de N. S.B. zal ongeveer Vx millioen bedragen hebben. Er zijn wijzigingen in de pachtwet in overweging. Ten aanzien van de echtscheidin gen deelt de minister mede, dat er omstreeks 10.000 kin deren per jaar de dupe van scheidingen worden. Btj de behandeling van de begrooting voor de burgerlijke rechtspraak geeft de heer v. d. Feltz (C. H.) te kennen, dat benoemingen voor de rech terlijke macht de politiek geen rol mag De nieuwe bonnen. Voor de eerste helft- van de 13de periode 1946 24 Nov. t.m. 7 Dec.) BONKAARTEN KA, KB, KC 012 (strook uo. 8). Brood: 49 1 brood, 800 gr.; 49 2 brood, 400 gr.; 49 lb res., 1600 gr.; 49 lc res.. 800 gr. Boter: 49 1 boter, 125 gr.; 49 2 boter, 125 gr. marg. of 100 gr. vet; 49 3 boter, 250 gr. margarine of 200 gr. vet. Vleesch: 49 1 vleesch, 100 gr.; 49 2 Vleesch. 400 gr. Kaas: 49 1 alg., 200 gr.; 49 3b res. 100 gr. Cacao; 49 2 alg., 50 gr. cacao. Suiker: 49 3 alg.. 750 gr. sui ker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gr. Jam, stroop enz. Melk: 49 1 melk. 4 liter; 49 3b res. 3 liter. Ei; 49 3c res 1 el. BONKAARTEN KD, KE 612 (strook no. 3). Brood: 50 1 brood 800 gr.; 50 ld res. 800 gr. Boter: 50 1 boter 250 gr. boter; 50 2 boter 125 gr. marg. of 100 gr. vet Melk: 50 1 melk 12 liter Vleesch; 50 1, 50 2 vleesch 100 gr. Kaas: 50 1 alg. 100 gr. Cacao: 50 2 alg. 50 gr. Suiker: 50 3, 50 4, 50 5 alg. 250 gr. suiker, boterham strooisel of 500 gr: jam, stroop enz. Ei: 50 6 alg. 1 ei. Rijst; 50 le res. 250 gr. Bloem: 50 2e res. 300 gr. TABAKSKAARTEN ENZ. T 59 2 rants, tabaksartikelen. V 60 200 gr. chocolade en/of suikerwerken. X 59 2 rants, tabaksartikelen X 60 100 gr. chocolade en/of suikerwerken. Voor de week van 1 t.m, 8 Dec. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor tabak en suikerwerk. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschik baar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ont vangt. Op de bonnen voor tabaks artikelen zal by aankoop van 2 rantsoenen sigaretten ten minste één pakje sigaretten vervaardigd uit Zuia-Ameri- kaansche tabak gekocht moe ten worden. Voor zoover nog voorradig, kan op de suikerbonnen pinda kaas worden gekocht en wel een potje 370 gram) pin dakaas per 250 gram suiker Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrydag 22 Nov. a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 25 November' a.s. mag worden gekocht. De niet aangewezen bonnen van strook 2 kunnen vernie tigd worden. Nadat verschillende spre kers het woord hadden ge voerd over het beleid van de Hooge Raad gedurende de be zetting cn Min. van Maarse- veen hierop heeft geantwoord wordt de motie van den heer Donker (P.v.d.A.) waarin de Kamer haar teleurstelling uit- Soreekt over het beleid van e Hooge Raad tijdens de be zetting, met 45 tegen 20 stem men verworpen. Bij de afdeeling politie merkt de heer van der Feltz (C.H.) op, dat Staatspolitie gevaar met zich brengt. Hu is van oordeel dat de Commissarissen der Koningin de burgemees ters over voldoende politie macht moet laten beschikken. Hg betoogt, dat by de zuive ring onjuiste maatstaven wor den aangelegd. Min. van Maarseveen deelde mede dat er 1300 personen uit de internceringskampen zgn ontslagen. Op verzoek van den min.-president is op 8 Nov. .1.1. de herwaardeering tijdelijk stopgezet. In de avondvergadering wer den de beschouwingen over landbouw, visschery en voed selvoorziening voortgezet. (De zitting duui't voort) De ramp van de „Walcheren". Naar de marine voorlich tingsdienst mededeelt, zgn by het ongeluk van de mynenve- ger „Walcheren" bij Balik- papan de volgende militairen gedood: Korporaal machinist Harno (uit Ned.-Indië)matroos 3e klasse (ov.w.) A Vermeulen (uit Meegen, N.B.). Gewond werden; Kwartiermeester Nico Holt- huyzen (uit Middelburg); sto ker 2e klasse Jan Eberhard (Nieuwenhagen, Limb.); sto ker 3e klasse M. A. J. Bax (Ned--Indië J Burgemeester van 's-Gravenpolder geïnstalleerd. Op het gemeentehuls van 's-Gravenpolder heeft Woens dagmiddag de heer H. de Klerk, wnd. burgemeester van deze gemeente, den heerJ. D. Jansen als burgemeester van 's-Gravenpolder geïnstalleerd. De nieuwe burgemeester bracht dank aan allen, die aan zyn benoeming hebben medegewerkt en verzekerde alles te zullen doen om 's-Gra venpolder er weer bovenop te helpen. Nadat verschillende spre kers het woord hadden ge voerd werd er een druk be zochte receptie gehouden. Vaststelling wederopbouwplan van Sluis uitgesteld. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering van Sluis werd besloten dat de raads leden eerst gezamenlijk en daarna met ir. Klokke het herbouwplan zullen bespreken. Eerst in de volgende ver gadering zal het herbouwplan van Sluis dan ter vaststelling worden aangeboden. Voorts besloot de raad met algemeene stemmen tot ont eigening van grond ten be hoeve van de meubelfabriek du Fossé, die wil uitbreiden, over te gaan. MODERNE PROT. CHRIST. LETTERKUNDE. Te Middelburg en Goes hield dr. K. Heeroma (Muus Jacob- se) voor de Z.V.U. de eerste van een reeks van vier lezin gen over de moderne Neder landsche letterkunde. De heer Heerema behandel de in het bijzonder de Pro- testantsch-Christelijke Letter kunde van deze tgd en gaf ala eerste spreker ln de reeks te vens Iets van het overstaan der verschillende groepen in de letterkunde: de R. Katho lieke, de socialistische en ir het bijzonder de Prot. Christe- lrjke groep. Spr. ziet het ontstaan van deze groepen als een reactie- verschijnsel op het verindividu- aliseeren van de kunst in de 19de eeuw. De bezetting betee- kendè het eind van deze af- zonderigke groepen in de lit teratuur, die na de oorlog ech. ter opnieuw opdoken en voor als nog moeiigk zgn te ver zoenen. Als twee mogelijkhe den om opnieuw tot één. Ne- derlandsche letterkunde te komen ziet spr. of wellicht een liberale of een socialistische weg. Als illustratie van de gees teshouding van speciaal de Christ. Prot. groep werden de figuren van eenige vertegen woordigers daarvan belicht. Aan het slot van deze be langwekkende causerie was er gelegenheid tot het stellen van vragen. BURGEMEESTER ONTSLAGEN. Overeenkomstig het advies van de Commissie van advies, bedoeld in het zuiveringsbe sluit 1945, is met ingang van 30 Aug, 1944 ontslag verleend aan HT Kamps als burgemees ter van Biervliet. TRIBUNAAL MIDDELBURG. Bij K. B. zyn, voor het jaar 1947, benoemd in het tribunaal voor het arrondissement Mid delburg tot voorzitter van de eerste kamer, tevens president van het tribunaal mr, M. Vlaming, advocaat en procu reur te Yerseke, tot voorzit ter van de tweede kamer mr. penningmeester. C. M. Kegge, advocaat en procureur te Goes, tot voor zitter van de derde kamer mr. P. Loeff te Middelburg, tot voorzitter van de vierde kamer mr. W. Nieuwenhuysen. te Zierikzee. ZEEUWSCHE JOURNALISTEN VEREEN. In een te Goes gehouden vergadering werd besloten tot het oprichten van een Zeeuw- sche journalistenver. In het bestuur kregen zitting de hee- ren H. A. Bosshardt, Vlis- singen, voorzitter, J. A. F. de Paauw, Schoondyke. secreta ris. J. J. Tevel, Middelburg, Middelburg COÖPERATIEVE GROENVOEDERDROGERW. De Coöp. Groenvoederdroge- rtj „Eiland Walcheren" G.A., kwam Zaterdagmiddag bijeen te Middelburg, De voorzitter heette allen welkom. De directeur deed mededee- lingen, waaruit bleek, dat ge tracht wordt voorjaar 1947 te kunnen draaien. Wegens bedanken van den heer A. P. van Nieuwenhui- zen werd tot bestuurslid ge kozen de heer J. Simonse te Koudekerke. In de daarna gehouden be stuursvergadering is tot be- drgfslelder benoemd de heer J. L. van Nieuwenhuizen te Nw.- en St. Joosland. GYMNASTIEKVEB. „WILHELMINA". Maandagavond organiseer de de Middelburgsche gyr*1- nastiekvereeniging „Wilhel- mina" te Middelburg een ver tooning van gymnastiekfilms in de groote Schuttershofzaal. Des middags is daaraan voor afgegaan een vertooning van dezelfde films voor de adspi- ranten der vereenigingen. Des avonds opende de voorzitter R. van Roo de avond met een welkomstwoord en wees op het verschil tusschen het K.N.G.V. en andere Sportbon den, waarna door de aanwe zigen staande gezongen werd het eerste lied van het K.N. G V.-bondslied. Men genoot van de zeer duidelijke films, kleutergymnastiek, strand- gymnastiek, Landwedstrijd LuxemburgNederland, de kampioenwedstrijden te Fraag, het vereenigingsfeest te Arn hem enz. Tenslotte werd medegedeeld, dat „Wilhelmlna" op haar eerstvolgende uitvoering de medewerking gevraagd heeft van het K.N.G.V. heeren keur corps. VER. „KINDERVOEDING" OPGEHEVEN. In een algemeene vergade ring die Dinsdag jl. te Middel burg werd gehouden is op aan raden van het Gemeentebe stuur de „Vereeniging Kin dervoeding" ontbonden. De „Vereeniging Kindervoe ding" werd in 1889 opgericht met het doel kinderen van minder goed gesitueerden elke dag een warm maal te berei den. In de eerste jaren zaten er in het gebouw van de ver eeniging in de Rabbgnsche schoolstraat iedere dag wel 300 klantjes aan de lange ta fels: later minderde dit tot 100, terwijl in de oorlogstijd de belangstelling voor deze gratis maaltgden, die toen niet meer uit eigen keuken, maar van de Centrale Keuken be trokken werden, weer grooter werd. Maar in die eerste jaren waren het niet alleen de kin deren. die van deze ouderwets liefdadige instelling profiteer den; oude mannen en vrouw tjes plachten met hun panne tje op de stoep te zitten wachten op hetgeen over was. In de laatste oorlog werd het gebouw der vereeniging door een granaat verwoest en sindsdien hadden de uitdeelin- gen in school C. plaats. Thans is op aanraden van de gemeente, die subsidie ver beende, die vereeniging met in gang van Dinsdag opgeheven. Vermeldenswaard is nog, dat. nadat in de eerste jaren steeds de burgemeestersvrouw presi dente was, deze functie vanaf 1909 met een korte onder breking tot op heden door mej. A. W. Ermerins is be kleed, die voor dit werk in deze lange periode veel en zeer nuttig werk heeft ver richt. ,-NUT EN SPORT". Door leden van „Nut en Sport" te Middelburg werden op onderstaande konynenten- toonstellingen de volgende pryzen behaald: Nat. Vrijheids Tent. van ko- nnnen te Hilversum op 16 en 17 Nov: G. Hoek met kon. gr. VI. reus, ram jong G., met voedster jong, 2e ZG en 2 eereprgzen; P. J. den Hollan der met Havanna ram, jong, le G en 1 E.P.. voedster, jong le G en 3 E.P.; A. J. Mesu met zwart en tan ram, jong, le ZG en 3 E.P.; M. v. d. Weel met Pooi r.o., ram, jong, le G en 2 E.P. Almelo show op 1516 en 17 Nov.: A. J. Mesu met zwart en tan ram. jong. ZG en 1 E. P.; M. v. d. Weel met Polen r.o., voedster oud G en met ram, jong, le ZG en 4 E.P. Nat. kon. tent. te Velp op 16 en 17 Nov.: p. J_ den Hol lander met Havanna ram, jong. le G en E. P. en met voedster, jong le ZG en 3 E.P. \rnemuiden RAADSVERGADERING. In de op Vrydag 15 No vember gehouden raadsverga dering te Arnemuiden, werd door den voorzitter medege deeld, dat de begrooting 1946 door Ged. Staten is goedge keurd. Het tekort op deze dienst is voorloopig bepaald op 33.560. De bouw van vyf woningwetwoningen is ge gund aan het bouwbureau Bergen op Zoom, voor de som van 53.660. Tot leden van de plaatse- lyke prijzen-commlssie werden benoemd de heeren J. K. Van Poll over ontwerp-im^erS^Sfeg men ln de organen, waarover de Nederlandsch-Indonesische overeenkomst. De heer Van Poll, lid der Commissie-Generaal heeft Woensdagmiddag voor Radio- Batavla een toelichting gege ven op de ontwerpovereen komst. De heer van Poll wees erop, dat de Commissie-Generaal bij de aanvang van haar taak van 2 factoren was uitgegaan en wel van het vrijheiasstreven der Indonesiërs eenerzMs en anderzijds an de duidelijke wil tot samenwerking bij beide partijen. De vryheldsgedachte der In donesiërs was in de bekende 7 December-verklaring van H.M. de Koningin, die toen reeds op een algemeene samenwer king op voet van gelijkheid ge wezen had, waarbij elk dèel zgn Interne aangelegenheden moest regelen. Uitgaande van deze beide gedachten is de Commissie-Ge neraal tot een Federatieve staatsvorm gekomen, waarin zoowel de zelfstandigheid als de samenwerking tot uitdruk king kunnen komen. Hoeveel staten van deze unie deel uit zullen maken, zal in de toe komst nog moeten blijken. De heer van Poyi verklaarde nadrukkciyk do meening te zijn toegedaan, dat, wanneer deze nieuwe vorm zich een maal zal hebben geconsoli deerd, het verband en de sa menwerking tusschen de dee len zeker niet minder zullen zyn dan voorheen. HjJ geloofde zelfs sterker. Unie zal beschikken tot behar tiging van de gemeenschappe- lyke belangen in de wederzQd- sche Hooge Commissarissen en tenslotte in hoogste Instantie bij 't hoofd der Unie, den ko ning" der Nederlanden. De heer van Poll wees erop, evenals dr. van Mook, dat er nog een overgangsperiode komt, waarin de federale frondwet ontworpen moet wor- en en waarin, door de deel nemers van de Rijksconferen tie het nieuwe statuut defini tieve vorm zal moeten worden gegeven. Ook hij wees op de zelfbeheersching die, zeker in het begin, aan beide zijde nog noodlg zal blyken. Ministerraad over ontwerp-overeenkomst. A.s. Zaterdag zal een bui tengewone ministerraad wor den gehouden, waarin de door de Commissie-Generaal be ïeikte resultaten zullen wor den besproken. In de loop der volgende week zal de regee ring besprekingen voeren met de Commissie-Generaal, waar na het definitieve standpunt der regeering zal worden be paald. Mijnstaking in U.S.A. Vijfhonderd bruinkoolmijnen zyn stilgelegd in de Vereenigde Staten door de staking van 125.000 mijnwerkers. Crucq JKzn en J. Gerritse. Besloten werd tot deelneming ln de onderlinge fraude ver zekering van gemeentegelden tot een bedrag van 10.000. Op een verzoek van de Ge reformeerde kerk alhier, om bouwterrein beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe kerk kon. nog geen beslissing worden genomen, daar dit terrein gelegen is op het nog niet definitief goed gekeurde uitbreidingsplan. Op het verzoek van Gede puteerde Staten tot deelne ming aan een gemeenschap- pelyke regeling met de ove rige gemeenten op Walcheren, ten aanzien van het centraal bouw- en woningtoezicht en de gemeentewerken werd af wijzend beschikt. Een voor stel van B. en W. om aan de regeling deel te nemen wan neer daarin medezeggenschap bij de benoeming van streek- opzichter3 wordt opgenomen, werd met 5 tegen 4 stemmen verworpen. Verscheidene le den meenden dat de in de ontwerp-regeling opgenomen kosten beter waren te regelen, indien twee of meer gemeen ten tezamen één deskundige zouden aanstellen. Deze zou dan een behoorlyk salaris kun nen genieten en de belang hebbende gemeenten houden dan de benoeming in handen, wat in de ontwerp regeling uitgesloten is. Met algemeene, stemmen werd besloten tot electrificatie van de gemeentelyke straat verlichting. Hiermede zullen, de in de nauwe straten aan wezige palen van het electri- sche bovengrondsnet verdwij nen. Hierna werd de begrooting voor de dienst 1947 behandeld, welke geraamd wordt in uit gaaf op 176.466,31 en in ontvangsten op 139.983,90, aizoo met een tekort van. 36.482,41. Daar de gemeen telijke visclihal tengevolge van de oorlogsomstandigheden niet meer als zoodanig werd ge bruikt sprak de raad het ver langen uit dat bij de a.s. ver pachting de hal voor het oor spronkelijke doel, dus verkoop en verdeeling van viscb, zal worden gebruikt. By de rondvraag informeerde de heer Scheele of het moge lijk is om de barak, staande op de oude begraafplaats, te verplaatsen en als noodwoning in te richten. B. en W. deden toezegging deze aangelegen heid nader te overwegen. De heer Krijger vraagt of het niet mogelijk is om voor de smalle polderwegen een as- belasting vast te stellen ten einde het wegzakken van de kanten der wegen te voorko men. De voorzitter zei hier naar een onderzoek te zullen instellen. Westkapelle VERGADERING IJSCLUB. Op de vergadering van de ysclub „Nova Zembla" te VVestkapelle. werd medege deeld, dat de baan weer vrij gemaakt is van prikkeldraad versperringen e.d., zoodat er bij vorst weer gebruik van. ge maakt kan worden. De contri butie werd verhoogd van 0.25 tot 0.50. Tot bode werd be noemd de heer A. Huibregtse Az. EEN LANDGOED GEKOCHT. U Belastingkantoor te Jeruzalem opgeblazen. Joodsche terroristen hebben Woensdagmiddag het Pales- tijnsche- bureau voor Inkom stenbelasting te Jeruzalem op geblazen. Van te voren was telefo nisch gewaarschuwd en het personeel had dekking ge zocht. Onmiddellyk na de ex. plosie. die het geheele gebouw in puin legde loeiden de sire nes en werd het verkeer stil gelegd. Bij de explosie zgn 5 personen gewond, waaronder 3 Engelscnen. Tot op 1 km. in de omtrek werden de rui ten vernield. By de achtervol ging der daders door de po litie ontstond een hevig vuur gevecht. Duitsche bendeleden gearresteerd. In de Britsche zóne van Duitschland zijn 11 leden van een bende gearresteerd. De bendeleden waren allen 'gewe- zen leiders der S.S. en Hltler- jugend. De arrestaties houden ver band met de bomaanslagen, die eenige tijd geleden te Stuttgart werden gepleegd. Leider der bende was een 23- jarlge ex-majoor der S.S., die uit Frankrijk was ontsnapt. Hij bereidde nieuwe aanslagen voor. Neurenberg-proces. De geallieerde rechtbank te Neurenberg vangt aan met de berechting van 23 nazi-dokters, die duizenden menschenlevens hebben opgeofferd aan wreede medische experimenten Op 15 November j.l. heeft de Algemeene Vergadering der Vereeniging, bestaande uit afgevaardigden van vrijwel alle Hervormde Diaconieër in Zeeland, op voorstel van het bestuur, besloten het 7 H.A. groote landgoed „Vrederust" te Serooskerke (W.) te koo- pen. Zoo is de vereeniging in het bezit gekomen van een nieuw tehuis, en kan zij in de bit tere nood van zoo menig kin derleven een liefdevolle en sterke hand bieden. ZWARE TAAK. Maar heel wat werk ligt te wachten. In het Jongenshuis aan de Veersche Singel huizen nog 125 arbeiders; het meis jeshuis is vrijwel ontruimd en dient in alle spoed gereed ge maakt te worden om de jon- ;ens uit Buren op te nemen, laar zij er onmogelijk langer kunnen blyven. „Vrederust" moet eveneens zoo spoedig mo gelijk de meisjes uit Huizen een tehuis geven, dan Goes ontruimen en het jongenshuis te Middelbhrg bewoonbaar maken. Met 1 Januari hoopt de nieuwe directeur, de heer van de Windt uit Alphen a. d. Rijn, zijn functie te aanvaar den. Hem wacht een zware taak van opbouw. Maar de steun, die „Kin- derzorg" steeds heeft onder- .den, is een waarborg, dat ook voor de toekomst dit he laas zoo noodige werk voor het misdeelde kind met kracht zal worden voortgezet. f* ROOTE gezinnen geven zeker in deze tyd bij de huisvesting heel groote zorgen. Dat ondervindt Zee- lands en Middelburgs grootste gezin: de Vereeniging „Kin- derzorg" te Middelburg. In 1942 werden de groote febouwen aan de Veersche ingel opgeëischt en een hon derdtal kinderen moest evacu- eeren. De meisjes vonden een nieuw tehuis in een zomerhuis te Kuizen (N.H.), de jongens tenslotte in het Koninklijk Weeshuis*te Buren, terwyl nog een aantal vriendelijke opname vond in pleeggezinnen. De gebouwen aan de Veer sche Singel zyn door granaten en overstrooming zwaar be schadigd. Toen Walcheren droog kwam en vele gezinnen na langer of korter tijd huiswaarts keer den, was het een diepe teleur stelling dat de Wederopbouw- autoriteiten de gebouwen in be9lag namen. Dit verhinderde de spoedige terugkeer en nu, na ruim vier jaren, is dit groote gezin nog niet in eigen huls. NOODTEHUIZEN. Onmiddellyk na de bevry- ding, toen de verbinding met de tehuizen in Buren en Hui zen verbroken was, heeft het bestuur, dank zy veler mede werking, een Noodkindertehuls te Goes kunnen openen, de villa „Welgelegen" aan de Voorstad. Hierdoor kon reeds aan de eerste aanvragen tot opname voldaan worden. Eenige maanden geleden heeft een kleine groep kinde ren in een woonhuis aan de Veersche Singel een voorloopig tehuis gevonden. Maar zoowel te Goes als te Middelburg zyn de noodtehui- zen door de regeering afge keurd. Nu steeg het aantal kin deren sedert het begin van de oorlog van 100 tot bgna 200. De gebouwen aan de Veersche Singel kunnen hoogstens aan 130 kinderen een tehuis den. NIEUW TEHUIS. Zoo was het bestuur ge dwongen naar nieuwe woon- &CUUWUUUDH, ruimte uit te zien, daar door. Doosjes van 20 comprimés,overal ver- killaar. "Drogerijen Mij. Mijdrecht, TEGEN:»Hoofdpijn. migraine, kiespij onteigening van een grond te Middelburg uitbreidingsmogelijkheid was. stuk i, geen meen Hüeeaonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2