itü PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURAMT mm Rotterdam knooppunt van internationale handel Strijd in Griekenland opgelaaid Vandaag Vreemdelingenverkeer in Zeeland zal herleven op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vllsslngen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475, Oostburg OratemaBtraat 3, tel. 102, Temeuzen: Brouwerljstr. 2, Postrek. nr. 359300^-Z^C-^MIddelburg. OPLEIDINGSKAMP VOOR VERZETSLIEDEN IN JOEGO-SLAVIË. De zaak voor de Veiligheidsraad? De burgerstrijd in Grieken land, die eenigszins geluwd scheen. Is de laatste weken in toenemende mate weer opge-' laaid. In West Macedonië win nen de Grieksche verzetslieden steeds meer veld en hebben zij op het oogenblik reeds een honderdtal dorpen in hun macht. In de buurt van de stad Grevena, die een garni zoen van Grieksche regee- ringstroepen herbegt, zijn de verzetslieden bezig een „vrije zone" te vormen, waarvan het hoofdkwartier in het dorp Anthrakia is gevestigd. Deze verzetsgroep staat onder lei ding van twee onderwijzers, Ipsilantis en Lassanis ge naamd. Naar verluidt heeft Lassanis reeds een „rechtbank van verzetslieden" opgericht, die het doodvonnis heet uit gesproken te hebben over 18 boeren, die ervan worden be schuldigd aan detachementen gendarmerie steun te hebben verleend. Als voorloopig doel stellen de linksgezinde gueril- lastrijders zich de verdrijving van alle regeeringstroepen uit Macedonië. De Grieksche regeering be weert, dat de guerillatroepen aanzienlijke steun ontvangen van Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië, de drie landen uit de Russische invloedssfeer. Op grond van uitlatingen van ge vangen genomen verzetslieden meenen de Grieksche mitilaire autoriteiten het bestaan op het spoor te zijn van een „oplei dingskamp" voor Grieksche verzetslieden" te Bulkes in Joego-Slavië. Die Grieken, die door de communistische partij betrouwbaar worden geacht, ontvangen daar een opleiding voor buitenlandsch instruc teur. 2200 „Volleerden" van dit opleidingskamp zouden reeds als commandant of of ficier van zich tegen de Griek sche royalistische regeering verzettende groepen naar Griekenland zijn teruggekeerd. De Grieksche regeering heeft van alle bewijzen van bultenlandsche inmenging een lijvig dossier samengesteld en een copie daarvan aan de am bassadeurs van Engeland en Amerika ter liand gesteld. Daarmee is een begin gemaakt met een diplomatiek tegenof fensief tegen de Balkanlanden. Men verwacht, dat allereerst stappen zullen worden onder nomen te Belgrado, Sofia en Tirana. Mochten deze stappen niet tot het gewenschte resul taat leiden dan bestaat ei weinig twijfel, dat de zaak voor de Veiligheidsraad zal worden gebracht. Intusschen neemt in Grie kenland niet alleen de Illegale strijd toe, maar ook de wetti ge oppositie, bestaande uit meer gematigde liberale groe pen, begint zich te roeren. Dinsdagavond beschuldigde de Grieksche premier. Tsaldaris, in het parlement de leden van de oppositie, dat zij een anti nationale oppositie voerden. Dat namen deze lieden niet en „en bloc" verlieten zij de zit ting. Tevoren had de bekende politicus Venizelos reeds ver klaard niet de machtelooze ge tuige te kunnen blijven van een nationale catestrophe. Echter zal ook een actief ingrijpen van Venizelos weinig verandering in de situatie kun nen brengen. Zoolang Grie kenland het restant blijft van wat is overgebleven van de Angelsaksische invloedssfeer in de Balkan, zoolang Grieken land omgeven blijft door lan den met regimes van het type Tito, zoolang zal herstel van eenheid en rust onmogelijk blij ken. De aanwezigheid van En- gelsche troepen ten spijt. Uranium-erts in Engeland aangekomen. Het eerste uraniumerts is uit de Belgische Congo per schip te Liverpool aangeko men. Totaal 1300 gezegelde blik ken met 860 ton van het zwarte gesteente met een aan- koopwaarde van 500.000 pond sterling zal onder de aandui ding „zeer waardevol" naar een fabriek voor de bewerking van uranium bij Preston' wor den gezonden. Ongeveer 200 ton zuivere uranium ter waar de van 1 344.000 pond ster ling zal uit dit erts gewonnen worden en voor gebruik bij atoombatterijen naar het proef station te Berkshire worden gezonden. Geen buitenlanders meer voor Russische radio. Elke mogelijkheid van uit zendingen uit de Sowjet-Unle door bultenlandsche radiocom mentators is afgesneden door een nieuwe bepaling van het Sowjet-Russische ministerie van bultenlandsche zaken, dat radio correspondenten tot hun vooroorlogsche status moeten terugkeeren. Dit beteekent, dat zrj alleen telegrafisch nieuws kunnen zenden, maar niet meer voor de radio mo gen spreken. Alle vertegen woordigers van Amerikaan- sche omroepverenigingen val len ook onder deze maatre gel. De Roemeensche verkiezingen. GROOTE 31EERDERHE1D VOOR DE REGEERIN GSP ARTI JEN. Hoewel de juiste resultaten nog niet bekend zyn, staat wel vast. dat bij de Roe meensche verkiezingen de door de communisten overheerschte regeeriugspartyen een over weldigende meerderheid heb ben behaald. De oppositiepartijen bewe ren echter, dat tal van onre gelmatigheden zijn voorgeko men. Op sommige stembureaux zouden de bussen reeds gevuld zijn voordat iemand had ge stemd. anderzijds zouden tal van ingevulde stembiljefen op de zwarte markt zijn verhan deld. Een algemeene klacht is, dat duizenden personen op de kie zerslijsten niet voorkwamen. In een verklaring schreef de jegeering dit toe aan de cor- fcn het ambtenarencorps. 68.000 mijnwerkers staken In de Ver. Staten 362.000 man willen volgen. Reeds hebben ongeveer 68.000 mijnwerkers in de Ver. Staten het werk neergelegd en men verwacht, dat 362.000 man hun voorbeeld zal volgen. De waarnemend minister van buitenlandsche zaken te Washington, Acheson, heeft verklaard, dat de dreigende mynwerkersstaklng „een ern stige slag" zal beteekenen voor de vreemde landen, die steenkool van de Ver. Staten ontvangen. Door de binnen- landsche transportmoeilijkhe. den, die van de staking een fevolg zullen zijn, zullen ook e graanverschepingen naar het buitenland ernstig worden belemmerd. Onkruid. De Engelsche kolonel Lindsay heeft een boekje uitgegeven „So few got through". Over de be woners van Noord-Lim burg schrijft hij in zijn werk: „Jammer, dat de bewoners hier niet zijn vernietigd. Het is een soort onkruid, dat hier tiert". De burgemeester van de gemeente Bergen heeft bij de uitgevers in Londen krachtig ge protesteerd, doch tot nu toe nog geen enkel ant woord ontvangen. Voedselpakketten voor de Koningin. GESCHENK VAN PRESIDENT TRUMAN. Dinsdagmiddag had in het kon. paleis te 's-Gravenhage de officieele overdracht plaats van tien groote voedselpak ketten, die door president Tru man aan H. M. de Koningin zijn aangeboden. De pakketten werden door de particuliere secretaresse van H. M. de Koningin, mej, J. C. M. M. Geldens, in ont vangst genomen. Door mevr. Jongerlus werd in een toespraak tot de ver tegenwoordigers van H. M. de Koningin het werk ge schetst van „Care", de Coo perative for American Remit tances to Europe. De „Care" beroept zich op een gemeen schappelijke afstamming. Als leden van een zelfde humani teit slaan de volkeren van het westelijk halfrond met deelne ming het ongelukkige lot der oorlogsslachtoffers in Europa gade. President Truman heeft van zijn waardeering voor Care's werk blijk gegeven door een goed voorbeeld te geven en persoonlijk honderd voedsel pakketten aan te koopen voor uitreiking aan de hoofden der regeeringen van tien Euro- peesche landen, waarin „Ca re" een missie heeft. Namens H. M. de Koningin dankte de heer Kohnstam voor deze sympathieke symbolische geste. Gaarne zal H. M. de Koningin deze pak ketten overhandigen aan de genen, die ze het meeste noo dig hebben. Geen straf voor Zwolsman. UITSPRAAK IN GERUCHT MAKENDE ZAAK. Het byzonder gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uit spraak gedaan in de zaak te gen den handelaar in huizen Reinder Zwolsman uit Sche- vening'en. Aan Zwolsman die een voorname rol in de Haag- sche illegaliteit gespeeld heeft, was ten laste gelegd, dat hij een ondergedoken S.D.-agent wederom aan deze dienst had uitgeleverd Voorts vermeldde de tenlastelegging, dat Zwols man de leiding heeft gehad by diverse overvallen op zwar te handelaren, waarby talloo- ze goederen, alsmede geldsbe dragen in beslag werden ge nomen. Thans uitspraak doende verklaarde het Hof de aan verdachte ten laste gelegde feiten bewezen. Het Hof achtte verdachte niet strafbaar wegens hulp verleening aan den vijand en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Wat betreft, de overige ten laste gelegde feiten was het Hof van mee ning dat verdachte strafbaar was, doch besloot geen straf op te leggen, daar de goede trouw van verdachte bewezen werd geacht. GECONDENSEERDE GROENTEN EN FRUIT. Ten aanzien van de pry zen voor zuurkool, gedroogde groenten, diepgevroren groen ten en fruit, gezouten groenten, zilveruien, tafelzuren, vruch ten op sap, kersensap, bosch bessensap en druivensap zijn de pry zenbeschikkingen Duiten werking gesteld is het twee jaar ge leden, dat Finland, aat in de laatste oorlog de zijde van Duitschland koos, tengevolge van de Russische aanval op dit land, door de Russen ge heel van Duitschers was gezuiverd. 2 mlllioen K.G. haring voor het Rijnland. Met de Britsche bezettings autoriteiten in Duitschland heeft het Centraal Aan. en Verkoopkantoor van Vissche- rijproducten een contract ge sloten voor de levering van 2 mlllioen kilogram versche ha ring. Deze hoeveelheid haring, welke zoo spoedig mogelijk geleverd zal worden, is be stemd voor de bevolking van het Rijnland. De Britten kun nen geen transportmateriaal ter beschikking stellen, doch door de welwillende medewer king van de Ned. spoorwegen ls deze transactie mogelijk ge worden. Reeds zijn de eerste wagons uit IJmuiden, Sche- veningen en Vlaardingen ver trokken met bestemming Kal- denkirchen. Van hieruit zor gen de Britten zelf voor de distributie. Deze levering, die in Engel sche ponden gehonoreerd wordt, beteekent een verbete ring van onze deviezenpositie en behoudens slechte vangsten zal de geheele gecontracteer de hoeveelheid gelever^ kun nen worden. Gezien de vang sten van de laatste weken (ruim één millioen kilogram per week) bestaat er geen re den tot pessimisme. Middenstand en prijscontrole. COMMISSIE GEÏNSTALLEERD Door den minister van Eco nomische Zaken, dr. G. W. W. Huysmans. werd Dinsdag de centrale adviescommissie voor de prijspolitiek geïnstalleerd. In zyn installatierede wees de minister er o.m. op dat het bedrijfsleven dient te beseffen, dat het aanstonds weer dege ne. die de beste en goedkoop ste aanbieding doet. is die de markt voor zich zal winnen. Uit het feit, dat naast de voortgezette controles op de middenstand nu. dank zrj het vele verzamelde materiaal, een versterkte actie bij groot handel en industrie gaat be ginnen, moge ten overvloede blijken, dat niet de midden stand speciaal, doch het euvel van de prijsopdrijving in het algemeen, het doelwit van de prijscontróle is. Distributiefraude te Zaandam. De C.C.D. heeft bij een si garenhandelaar te Zaandam een onderzoek ingesteld. Bij het opmaken der handelsvoor raad bleek, dat er voor twee dagen rantsoenen te kort wa ren. De winkelier had boven dien 800 a 1000 rantsoenen 1.20 per stuk gekocht van de chef van de afdeeling han del op het Zaansche distribu tiekantoor. Zoowel de winke lier als de distributieambte naar zijn gearresteerd en zul len voor den officier van ju stitie worden geleid. Zuinig met brandstoffen. (Van onzen parlementairen redacteur) Naar aanleiding van het be richt, dat de leveranties van kolen uit het Ruhrgebied zul len verminderen, hebben wij ons tot de bevoegde instantie gewend om te informeeren, wat de gevolgen daarvan voor ons land zijn. Het antwoord luidde vrij geruststellend, hoe wel men zich niet verheelde, dat de kolen voorziening van ons land, reeds wat de ko mende winter betreft, iets minder zeker wordt, speciaal wat betreft die voor de indus trie. omdat de Ruhrkolen by- zonder gashoudend zyn. Ook worden wij nu weer meer af hankelijk van Amerika. Als die zendingen door de sta kingen zouden stagneeren, zijn de gevolgen niet rooskleu rig. Veel zal voorts afhangen van de productiviteit van de Limburgsche mijnen. Hoe het ook zij, zuinigheid met alle soorten brandstof blijft gebo den de tegenslag met de Ruhrkolen bewijst, dat onaan gename verrassingen steeds tot de mogelijkheden behoo- ren! AMERIKAANSCHE BELANGSTELLING VOOR EEN BELANGRIJK PLAN. Het oorspronkelijke plan, dat tentoonstellingsruimten, e Er zijn plannen in voorbe reiding voor de stichting van een groot internationaal han delscentrum te Rotterdam, dat de handel van overzee op Rotterdam wil samentrekken en de Maasstad wil maken tot een knooppunt voor den han del op Europa, waarby vooral aan deelneming van Ameri- kaansche zjjde is gedacht. Men denkt hierbij aan de mogelykheid, dat Amerika een toekomstige overproductie van zijn industrie naar het vasteland van Europa zou willen exporteeren en men daarvoor een bepaald centrum noodig heeft, van waaruit op de meest doeltreffende wijze de verzending zou kunnen ge- jschieden. INTERNATIONAAL CENTRUM. Teneinde poolshoogte te ne. men, in hoeverre er in Ame- rikaansche bank- en zaken- kringen voldoende belangstel ling voor de plannen bestond, zijn eenlge vooraanstaande zakenlieden naar de Ver. Sta ten gegaan. Hermann Hesse, Duitsch schrijver en fel tegenstander van het Nazi-regime kreeg den No belprijs voor litteratuur. Hij ligt ziek in een Zwitsersch hospitaal. TOERISTISCHE SAMEN WERKING. Onder voorzitterschap van jhr. mr. F, Beelaerts van Blokland, oud-minister van buitenlandsche zaken en voor zitter van het Nat. Comité voor Belgisch-Nederlandsch- Luxemburgsche samenwerking zijn gedelegeerden van de drie landen te 's-Gravenhage bij eengekomen voor het voeren van besprekingen op toeris tisch gebied. Het probleem der uitwisse ling van Belgische, Nederland- sche en Luxemburgsche toeris ten is eveneens besproken. Niettegenstaande de groote moeilijkheden is in principe besloten deze punten zoo spoe dig mogelijk op te lossen. De versnelling van de visitatie aan de grenzen kwam even eens aan de orde. Alle hoop ls gewettigd dat binnenkort ook dit voor het toerisme zoo be langrijke punt zal zijn opge lost. De Prinsesjes In de Spoor-Bio. Dinsdagmiddag hebben de leerlingen van de „Werk plaats" van ir. C. Boeke te Bilthoven een bezoek ge bracht aan de Spoorblo op het station te Utrecht. In groepen van 60 woonden de jongens en 4 meisjes de voorstelling bij. By de tweede groep waren ook de prinsesjes Beatrix en Irene die evenals hun kame raadjes, hartelyk genoten van de avonturen van Mickey Mouse in de woestijn. Na af loop werden de jeugdige be zoekers onthaald op limonade en koek. Van het smokkelfront In West-Brabant. Aan het West-Brabantsche smokkelfront behaalden de ambtenaren tydens het afge- loopen week-einde weer enkele successen. Een ambtenaar, die in de omgeving van Fijnaart fietste, meende een goede slag te kun nen slaan, toen een tweetal mannen bij hem kwam rijden en zoo terloops vertelden dat er wel het een en ander aan te bieden was. De ambtenaar liet het tweetal rustig vertel len en sommeerde het einde lijk te stoppen. Aanvankelijk gingen belde smokkelaars aan de haal, doch de ambtenaar slaagde er in een van de twee te achterhalen. Bij een vuist gevecht, dat daarna ontstond, werd de ambtenaar bewuste loos geslagen. Te Bergen op Zoom werd een handelaar geattrappeerd, toen hij in een café zijn waar van de hand wilde doen. De buit bedroeg 120 pakjes shag en een partij vloeipa pier. Aan de haven werd een jongeman aangehouden, die in een groote zak 100 pakjes Belgische rookwaar meedroeg. hotel, clubs, drie concertzalen, twee bioscopen, winkels, lunch rooms, een garage en wat dies meer zij bevatte, vond alge meene waardeering, map* men kwam tot de conclusie, dat de minder geconcentreerde opzet, zooals men zich die in laatste instantie had gedacht, beter uitvoerbaar leek en meer kans van slagen werd gege ven. In ieder geval was men het erover eens, dat een eventueel te bouwen complex een cen trum zou moeten zijn, waar de draden van de internatio nale handel van geheel de we reld zouden samenkomen. In Amerika zelf heeft men met diverse zakenmenschen en ook met het bankwezen contact verkregen en men is teruggekeerd met de overtui ging, dat men met de Rotter- damsche plannen terdege re kening wil houden. Men zal het idee van een wolkenkrab ber definitief moeten laten varen en aan den bouw van verschillende kleinere eenhe den de voorkeur moeten ge ven. BELANGSTELLING VAN AMERIKA. Weliswaar zijn de aspecten ten aanzien van de export naar Europa op het oogenblik nog niet bijster gunstig, om dat het Ainerikaansche pro ductieapparaat nog verre van regelmatig loopt, maar het staat als een paal boven wa ter. dat er binnen korten tijd groote belangstelling voor de export naar Europa zal be staan, waarbij men in Ameri ka Duitschland allerminst uit schakelt. China is n.l. als af nemer in eerste instantie een teleurstelling gebleken. Daar enboven zal de blnnenland- sche markt van Amerika zeer spoedig voor bepaalde produc ten oververzadigd geraken. Ook is er een sterke interesse voor Indië, zelfs van firma's, die er vroeger geen handel op dreven. Hoe het afgeloopen seizoen was. Gunstige vooruit zichten. Veel werk aan de winkel. Ook iets voor het zwakke kind. WIJ maakten met den heer G. Houtekamer, den bekenden en actie ven secretaris van de Prov. organisatie van Vreemdelin genverkeer in Zeeland, weer eens een praatje om onze le zers iets te kunnen vertellen over het vreemdelingenverkeer in Zeeland. Ook nu weer kwamen wij onder de indruk van het vele werk, dat in Patijnweg 78 ln de nog moeilijke en verwarde na-oorlogsche periode ls afge daan. DE ORGANISATIE. Er zijn bij de Prov vereeni- ging nu 22 Zeeuwsche vereeni gingen aangesloten. Verschil lende van aeze vereenigingen zijn door den secretaris bezocht en, indien noodig, op gang ge bracht en tot werken gestimu leerd. Temeuzen, dat ter ziele was gegaan, is weer opgericht en in Sas van Gent is een nieuwe vereeniging tot stand gekomen. Alle vereenigingen zijn vol goeden moed en hopen op een voor V.V.V. gunstige periode. Er zijn inderdaad symptomen, die daarvoor reden geven, al kan men geen hotels en pensions, die zoo hard noo dig zullen zijn, uit de grond stampen. HET SEIZOEN. Hoe was het afgeloopen sei zoen? De heer Houtekamer deed een paar grepen uit de rappor ten van de plaatselijke ver eenigingen. Haamstede meldde: alle be schikbare gelegenheden zijn deze zomer bezet geweest. Zelfs met Paschen en Pinkste ren waren er al gasten Het seizoen werd pas laat gesloten Goes, dat voor de verbindin gen in de provincie zoo gunstig is gelegen, had ook een be hoorlijk seizoen gehad. Veel in lichtingen zijn gevraagd en ge- feven. Aan de kersenboomgaar- en kon helaas niet veel aan dacht geschonken worden. Dit hoopt men volgend jaar weer te doen. Domburg, dat vroeger 4000 badgasten telde, die er gemid deld 14 dagen verblijf melden, had nu maar de beschikking over 350 bedden. Van de vier groote hotels zijn er 2 geheel verwoest, terwijl de 2 andere nog niet in exploitatie konden worden gebracht. Van de tal rijke pensions van voorheen waren er slechts 4 geopend. Het bezoek van de dagjesmen- schen was wel groot, maar bleef toch beneden de ver wachting. In Middelburg was alle ho telruimte practisch doorloo pend bezet. Men kan er terug zien op een seizoen, dat naar omstandigheden succesvol was. Er kwamen 300 Zwitsers op bezoèk, terwijl onder auspiciën van het Rott Nieuwsblad 1500 Rotterdammers de stad en om geving bezochten. Zoutelande trok ook aardig wat gasten en in Zeeuwsch- Vlaanderen kon men verschil lende vreemdelingen opmerken. DE CENTRALE. Het spreekt vanzelf, dat het kantoor van den heer Houteka mer het centrale punt was. De dikke mappen ingekomen en uitgegane stukken leggen ge tuigenis af van het vele werk, dat hier is verzet. Tal van in lichtingen,van allerlei aard, zijn gevraagd en werden verstrekt. Het Prov. bureau is ook de tusschenschakel tusschen de Alg. Vereeniging en de plaat selijke vereenigingen. waarvan weer veel corresponlentie het gevolg is. Elke maand is er vergade ring van de Prov. vertegen woordigers en in de toekomst zal op geregelde tijden worden vergaderd met de plaatselijke afgevaardigden, om het con tact zoo stevig mogelijk te maken. Vreemdelingenverkeer be hoorde tot de mede-oprichters van het Zeeuwsch oorlogsmu seum. Over eenige tijd zal verschijnen: „How to see Hol land" en natuurlyk is er voor gezorgd, dat daarin ook be hoorlijk aandacht aan Zeeland wordt geschonken. V.V.V. nam ook deel aan de actie voor de boomplantdag op Walcheren. Verder is er contact met „Heemschut", is er, waar mo gelijk, propaganda gemaakt voor de Zeeuwsche tuinbouw, zijn er gegevens verstrekt over Zeeland voor de Jaarbeurs te Stockholm, zijn er foto's ver zameld en naar de buitenland sche pers doorgezonden van de verwoeste gebieden in Zeeland, heeft de heer Houtekamer drie maal voor de radio gesproken om de aandacht op Zeeland te vestigen, is er contact gezocht met de Belgische radio, in ver band met het 400-jarig bestaan van Sas van Gent. enz. enz. vermelden het werk, dat direct verband houdt met de strijd, die in Zeeland gestreden is. Verschillende brieven uit En geland en Amerika, ook van hen, die hier aan de gevechten hebben deelgenomen, zijn reeds ontvangen en beatwoord. Op gaven zijn verstrekt van gealli eerde oorlogsgraven. Een werk comité is gevormd, dat de ontvangst zal voorbereiden van de familieleden van gesneuvel den. VOLGEND JAAR. En hoe staat het met de plan nen voor het volgend jaar? Het is te verwachten, dat er veel bezoek aan de slagvelden en de getroffen gebieden zal komen. Een in October te Lon den gehouden internationale conferentie heeft belangrijke besluiten genomen. Zoo zullen, voor wat Engeland betreft, de visa-moeilijkheden belangrijk worden verminderd voor bona fide toeristen. Ook Amerika zal het bezoek aan Europa be vorderen. Er is dus alle reden, om volgend jaar een groot aan tal vreemdelingen te verwach ten Alles wijst daarop. Welnu, wij moeten klaar zijn, voor zoover de omstandigheden dat mogelijk maken, om ze te ont vangen. Ook dat zal veel werk kosten. Maar de heer Houte kamer weet wat V.V.V. betee kent. Hij zal graag zijn breede schouders er onder zetten. Verder vertelde hij ons nog van een evenementenlyst (het verzamelen en doorgeven van belangrijke gebeurtenissen), van de wetenswaardigheden, die hij tydens de oorlog van alle gemeenten ln Zeeland heeft verzameld, welke docu- mentatie-gegevens zoo moge lijk binnen afzienbare tijd uit gegeven zullen worden, van de regionale zender, die niet van de baan is, maar zal komen, zoodra de omstandigheden dit VttU V au VJVU»., tliA. tui., WVW4Ö Uö UUWUCW.UlpJLtUtU Uib IIUUICAOUICI 1 Afzonderlijk willen wjj nog gedoogen, zoodat gehoopt mag kind gedaan, worden, dat Zeeland zijn re- goniale zender krijgt met een studio te Goes; van het plan om weer een folder uit te ge ven en om causerieën op mid delbare scholen in Holland te houden, enz. Uit dit alles blijkt, dat de heer Houtekamer vol hoop en goeden moed is over het vreemdelingenverkeer in Zee land, maar ook, dat dit werk veel meer omvat dan vroeger. DE KINDEREN. Bij het vele, dat hij voor V.V. V. doet, vindt hij ook nog ge legenheid om vertegenwoordi- fer te zijn voor Zeeland van et Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacan- tiekolonies. In verschillende plaatsen heeft hy afdeelingen van dit genootschap opgericht en het was hem steeds een vreugde, zwakke kinderen na 6 of 8 weken sterker en flinker te zien terugkeeren. Helaas maakten de Duit schers in 1942 zich meester van de koloniehuizen, zoodat dit mooie werk moest worden stopgezet. De plaatselijke af deelingen moesten hun kas aan de roovers afstaan, maar de heer Houtekamer kon zijn ad ministratie door een handige manoeuvre uit hun handen redden. Nu is het contact met de af deelingen weer hersteld. Ver schillende spreekbeurten staan op het program. Reeds is mee gewerkt aan het uitzenden van zwakke kinderen naar het bui tenland. Van de 11 koloniehui zen zijn er reeds 4 in exploita tie en aan de andere wordt hard gewerkt. De arbeid van het Centraal Genootschap is hard noodig, want er zyn veel verzwakte kinderen. Dit belangelooze werk wordt ook door den heer Houtekamer uit liefde voor het De basis-overeenkomst INDONESISCHE INSTEM- MING. Hier volgen enkele pers stemmen van Java over de basis-overeenkomst. Het Nederlandsche blad „Nieuwsgier" te Batavia zegt, dat de overeenkomst voorna melijk het werk is van dr. van Mook en Sjahrir. Het meent, dat de overeenkomst getuigt van gedurfde verbeelding en inzicht. Het inheemsche blad „Mer- deka" ls niet bevredigd, maar zegt: „laat ons op de inge slagen weg voortgaan". Het inheemsche blad „Ra- jat" zegt, dat „alles waarnaar wy streven is neergelegd in de ontwerp-overeenkomsv'. Het persbureau „Antara" lubliceert een interview met ijahrir die de overeenkomst een „politiek resultaat van de Indonesiërs" noemde. Voorts sprak ir. Soekarno in een bijeenkomst te Garoet over de 17 punten. Het punt over de positie van de kroon moest eenige malen worden toegelicht. Hij drong er vervolgens bij de Indonesische jeugd op aan vreemde talen te leeren, op dat de regeering in de kortst mogelijke tijd zou beschikken over ambassadeurs en verte genwoordigers in het buiten land. Tenslotte hield Sjahrir een radiorede, waarin hg o.m. zei: „Indien de overeenkomst de goedkeuring van ons parlement en het Nederlandsche weg draagt, zal zij een historische gebeurtenis zijn. Indien zy daarentegen de beide parle menten niet kan bevredigen, zal zy toch een historisch doel vervuld hebben. In belde ge vallen moet de overeenkomst de loop der geschiedenis be ïnvloeden". De schat in Amsterdam. Het onderzoek naar de her komst van de groote schat, die men onlangs in een flat in Amsterdam-Zuid heeft aange troffen, wordt nog steeds krachtdadig voortgezet. De waarde van de achterhaalde juweelen, kunstschatten e.d. loopt reeds in de tonnen. De Centrale Vermogensopspo ringsdienst ls echter van meening, dat men nog slechts drievierde van de enorme ver zameling heeft achterhaald. De schat zou ten deele af komstig zijn uit het bezit van Joodsche landgenooten. Het onderzoek strekt zich thans lilt over verschillende deden van ons land en men is er zelfs van overtuigd, dat er in Duitschland en Zwitser land nog goederen te vinden zullen moeten zijn. Door de Centrale Vermogensopspo ringsdienst is thans in totaal reeds een gedrag van t 40 millioen. opgespoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1