ZIJ HELPEN JAVA DEBATTEN OVER JUSTITIE UIT DE PROVINCIE Walcheren Zuid-Beveland Zeeuwsch Vlaanderen LEZERS SCHRIJVEN.. nippers Zeeuwsche Si Vaststelling wederopbouwplan uitgesteld h&lfvtrdiïiecf MEDISCHE VERZORGING DRINGEND NOODIG. Een verpleegster uit Goes. Vandaag zijn we in een kampong. Rahajoe, één van de honderden in het gebied van Bandoeng. In het begin, we zijn hier eerder geweest- moest de bevolking haar schuwheid voor de orang- blanda wat overwinnen. Maar nu is het gerucht van onze komst als een loopend vuur tje door het dorp gegaan en van alle kanten komen ze aan- loopen. Er zijn er tientallen met groote, schijnbaar ongenees lijke beenwonden. De dokter, de zusters, hebben handen vol werk met het schoonmaken en verbinden. SCABIES. Anderen zijn bedekt met een vreeslijke uitslag: verwaar loosde scabies. Ze worden net jes in de zalf gezet. Soekra, een vroolgk 12-ja- rig Soendaneesje, moet veel pjjn lijden. Een nagel moet van de teen af. Maar hij ver bijt zgn pijn. Ze zgn allemaal niet zoo dapper: dikwijls ko men de tranen voor de dag en kreunen ze van pijn. Adoe ampoen! Maar als het ergste geleden is en het verband er om zit, Is het O.K. Trima ka- sih toean. Dank U wel. Nu worden ze vast beter, denken ze- en ze laten vol trots het mooie witte verband aan hun makkertjes zien. Nangsoer en 3din komen ook aanloopen. Ze hebben toch zoo'n pijn. Kjjk, dokter, dat puistje Mag er ook zoo'n verband om Smee- kend vragen ze het. Maar he laas, de dokter moet hun te leurstellen. want hij moet zui nig zijn met het verband. De volgende. Een vierjarig jongetje, dat door zijn vader gebracht wordt. Het is een le vend geraamte. Uitstekende jukbeenderen, de oogen diep in de kassen. Het ventje kreunt nu en dan en z'n glinsterende oogjes kijken angstig naar den dokter. Het eenige redmiddel is het ziekenhuis- maar de va der weigert pertinent. Dan maar pillen; de tolk vertelt hoe ze gebruikt moeten wor den. DE OOGKWAAL. Een veelvuldige, besmette lijke, kwaal is trachoom, een oogziekte. Soms lijkt het. of een heele kampongbevolking er door aangetast is. Ook in Rahajoe zijn er veel patiënten. De oogleden zijn opgezwollen en sommigen kunnen niet eens meer zien: ze moeten door an deren gedragen worden. De bataljons-arts knapt dat wel op „Ik ben toean dokter mati", zegt hij en kijkt even rond hoe de menschen reagee- ren op zijn kennis van het Maleis. Het bruine volkje moet er hartelijk om lachen en dat be grijpt de dokter niet. „Wat, verstaan jullie mij niet Ilc ben de oogdokter dokter mati!" Ze lachen nog harder. Het ls me dan ook het taaltje, dat Ha- leis. 't Verschilt maar één let ter. vertelt de tolk. „Het moet zijn: Dokter mataMata is oog, mati beteekent dood Nu kijkt de dokter niet meer rond. Hij heeft het druk met z'n oogpatiënt.... Zoo gaat het de heele mid dag. Vier uren achter elkaar van ingespannen zwoegen, dan is deze eene kampong afge werkt. Er komen nog veel klanten van de vorige keer. Zé heb ben kopjes, potjes en pisang bladeren bij zich. Allemaal voor obat (geneesmiddelen). De dokter wordt er bijna wan hopig van en vraagt of de heele kampong dan scabies heeft. DE VERPLEEGSTERS. Daar is zuster Tamminga Uit Goes, zuster Tolens uit Zeist. Overal bieden ze de behulpzame hand. Ze hebben vandaag haar vrije middag opgeofferd, en ze doen het graag. Morgen zijn het weer anderen, Zelfs op de vrije Zondagen zien we deze tooneeltjes. Sol daten- die misschien nog nooit op het spreekuur van een arts zijn geweest, helpen en ver binden, of hadden ze nooit Iets anders bij de hand gehad. Hun handen zijn ruw en eeltig van het harde werk, thuis, achter de ploeg, in het hooiland ergens in de groene grelden van het Frlesche of Zeeuwsche land. Gespierde ar men van één, die gewoon was bij het aambeeld te staan. Die handen streelen nu zacht het aardige kopje van een kleine Javaan, die rilt van de malariakoorts- of leggen heel voorzichtig een verband om een beenwonde van een stokoud vrouwtje. DE AFTOCHT. Voor vandaag zijn we klaar. De medicijnkist wordt weer op de weapon-carriër geladen, en we nemen afscheid. Maar dat gaat zoomaar niet! Eerst een verfrissching. Groote klappers worden aangedragen. De klapperdrank ls heerlijk koel en het lescht de dorst. Toch biedt de bevol king ons dit niet aan om de verfrissching alleen. Ze tracht ons iets te laten zien van de dank, die ze ons zoo graa<_ wil, maar niet genoeg kan be tuigen. Het is de drank, die hier op Java alleen aangebo den wordt aan vrienden. Dan rijden we weg. Uitge leide gedaan door de heele be volking. TabéTabéééé! Overal lachende en wuiven de menschen, vroolijke kinde ren, die, net zoo als hun blan ke collega's uit Nederland- er plezier in hebben achter de auto aan te stormen. Tot ze het niet langer vol kunnen houden en wij ze uit het oog verliezen in een wolk van stof, die onze auto opjaagt van de kampongweg. INWISSELINGSBON. Op de bonkaarten K, L O en P 701, welke op 21 De cember a.s. in gebruik zullen worden genomen, komt in de linker bovenhoek een bon voor, waarop het nummer van de bonkaart is vermeld. Tegen inwisseling van deze bon zal men t.z.t. de volgende bon kaart voor voedingsmiddelen kunnen verkrijgen. In. plaats van een bon van het inlegvel zal dus in de toekomst deze inwisselingsbon worden inge nomen bij uitreiking van een bonkaart. Van het inlegvel zal voor dit doel geen bon meer worden verwijderd. Er moet evenwel met na druk op gewezen worden, dat het inlegvel zorgvuldig be waard moet blijven, aangezien bij uitreiking van een schoe nenbon de bon 614 van het inlegvel moet worden ingele verd. ONGELDIGE POSTZEGELS. De navolgende postzegel; worden m.et ingang van 1 Jan. 1947 bulten gebruik gesteld: zomerpostzegels 1941, kinder zegels 1941, kinderzegels 1945 en de bijzondere postzegel „herrijzend Nederland." (fran. keerwaarde 7*4 cent). TWEEDE KAMER Ontwerp kinderbijslagwet. In de zitting van Dinsdag werd het wetsontwerp tot wij ziging der kinderbijslagwet zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Van te voren waren eveneens z.h.s. een amendement en een sub-amendement aangenomen, waarbij werd bepaald, uiterlijk met ingang van 1 Jan. 1950 de wet te doen vervallen. In de behandeling van Dins dag werd een begin gemaakt met de behandeling van de hoofdstukken Justitie en bij zondere rechtspleging. De heer van der Feltz (C.H.) achtte de toestand op het ge- Ibied der echtscheidingen ont stellend Hij maande tot voor zichtigheid wat de naturalisa tie van Duitschers betreft en sprak zich uit voor herin voering der doodstraf. Ook de heer Terpstra (A.R.) is van meening. dat de overheid de mogelijkheid dient te bezitten de doodstraf toe te passen. De heeren Donkers (P.v.d.A.) en Stokvis (C.P.N.) vragen of de minister zich wil uitspieken over de zaak Sanders Daarna kwam het hoofdstuk landbouw, visscherg en voed selvoorziening aan de orde. De heer Groen (K.V.P.) be toogde, dat er alle mogelijke INDISCHE NEDERLANDERS Er is op Java een groep In dische Nederlanders, die meent, dat er onder de huidige om standigheden in Ned.-Indië weinig toekomst meer is voor hen en hun kinderen. Zg heb ben daarom een stichting in het leven geroepen, die emigra tie naar Brazilië beoogt. In verschillende plaatsen zijn af- deelingen van deze stichting gevestigd. Enkele dagen gele den is een afdeeling Bandoeng van deze stichting opgericht onder voorzitterschap van den heer H. Morden. DE PRIJS VAN CHOCOLADE-REEPEN. Het ANP. verneemt van het Cacaó-bureau dat de prgs van reepen chocolade, gevuld of ongevuld, gehandhaafd blijft op 8 cent. Voor stukjes cho colade van edelcacao (gevuld en ongevuld) volgt nog een nadere prijsvaststelling. DE VRIJLATING VAN MR. J. UDINK TEN CATE. De Officier van Justitie in Den Haag heeft verzet aange- teekend tegen de beslissing van den rechter-commissarls. waarbij deze het arrest van mr. J. Udink ten Cate niet met de gebruikelijke 12 dagen heeft verlengd, ten gevolge waarvan de commandant van het voormalige R.C.N. auto- Unesco-zittingen geopend. Dinsdagmiddag is in de aula der Sorbonne universiteit de eerste zitting van de UNESCO door minister Bldault geopend. In zijn openingsrede, waar in hg' de afgevaardigden der 22 landen welkom heette, drukte Bidault er zijn spijt over uit, dat er geen Russi sche delegatie aanwezig was. Hg wees er voorts .op, dat intellectueele en cultureele sa menwerking evenzeer onmis baar ls voor de wereldvrede als politieke en economische. Overeenkomst Ver. Staten Tsjecho-Slowakije. Na conferenties te Wash ington welke verscheidene we ken hebben geduurd, is tus- schen de V.S. en Tsjecho-Slo wakije een handelsovereen komst gesloten, waarbij Tsj echo-Slowakije het Ameri- kaansche standpunt ten op zichte van handelsovereen- moeite moet worden gedaan om te komen tot een bevredigende regeling van groentenleveran- ties aan Duitschland. De heer de Ruiter (C.H.) heeft wenschen ten aanzien van rijwielbanden, schoenen en werkkleeding voor de landbou wende bevolking en acht het geven van een premie voor t.b.c-vrge stallen aanbevelens waard. Het A.R.-lld de heer V.d. Heuvel vraagt of de winst marges van de tusschenhandel niet' te lioog zijn. Het land- bouwherstel dient op ruimere schaal te geschieden. De heer Vondeling (P.v.d.A.) Ls van meening, dat een wijzi ging der pachtwet noodig is. Hij dringt aan op bescherming der kleine boeren. Hij zou een verbod van splitsing willen zien van bedrijven, die kleiner zijn dan 10 h.a., of splitsing in deelen, kleiner dan 10 h.a. Ook de heer Borst (CP.N.) dringt eveneens aan op gezond making jen positieverbetering in de kleine bedrijven. De heer den Hartog (P.v.d. V.) zou een vlotter levering van landbouwwerktuigen wil len zien. Nationalisatie van de bodem acht hij verwerpelijk. In de zitting van Woensdag werd de behandeling van het hoofdstuk Justitie voortgezet. De Minister van Justitie, v. Maarsseveen, beantwoordde een aantal vragen. De terugkeer der Duitschers stuit op allerlei moeilijkheden. De regeering zal echter niet aar zelen zoo noodig krachtig op te treden. De steun uit Indië aan de N. S.B. zal ongeveer millioen bedragen hebben. Over de zaak Sanders kan de minister geen mededeelingen doen. daar dit resorteert onder het de partement van Binnenlandsche Zaken. De minister is tegen de we derinvoering van de doodstraf. Er zijn wgzigingen in de pachtwet in overweging. Ten aanzien van de echtscheidin gen deelt de minister mede, dat er omstreeks 10.000 kin deren per jaar de dupe van scheidingen worden. Zijn ge dachten gaan uit in de richting van het doen hooren'van een familieraad, om te voorkomen, dat te veel tot scheiding wordt overgegaan. Bij de behandeling van de begrooting voor de burgerlijke rechtspraak geeft de heer v. d. Feltz (C. H.) te kennen, dat bij benoemingen voor de rech terlijke macht de politiek geen rol mag spelen. (De zitting duurt voort). Nieuwe leden Veiligheidsraad. Ter vervanging van de niet-permanente leden van den veiligheidsraad, Nederland, Egypte ep. Mexico, die in Ja nuari uittreden, werd een ge heime stemming gehouden. De drie landen, die bg twee derde meerderheid werden ge kozen, zijn Columbia, Syrië en België, met resp. 51, 45 en 43 stemmen. Indië kreeg 13 stemmen. Het lidmaatschap voor niet-permanente laden duurt twee jaar. komsten (op multilaterale ba sis) overneemt. Diplomaten te Washington voorspellen een verbetering van de gespannen betrekkin gen tusschen de beide landen. De overeenkomst zal mogelgk leiden tot het weer in over weging nemen door de V.S. van de leening van 50 millioen dollar, die in October werd uitgesteld. Volgens de „Manchester Guardian" zal na New York Londen de volgende stad zjjn, waar de electrlsche tram in da aarstkomende jaren zal De ramp van de „Walcheren". Naar de marine voorlich tingsdienst mededeelt, zijn bg het ongeluk van de mgnenve- ger „Walcheren" bij Balik- papan de volgende militairen gedood: Korporaal machinist Harno (uit Ned.-Indië); matroos 3e klasse (o v.w.) A Vermeulen (uit Meegen, N.B.), Gewond werden: Kwartiermeester Nico Holt- huijzen (uit Middelburg); sto ker 2e klasse Jan Eberhard (Nieuwenhagen, Limb.)sto ker 3e klasse M, A. J. Bax (Ned.-Indië). TRIBUNAAL MIDDELBURG, Bij K. B. zijn, voor het jaar 1947, benoemd in het tribunaal voor het arrondissement Mid delburg tot voorzitter van de eerste kamer, tevens president van het tribunaal mr. M. Vlaming, advocaat en procu reur te Yerseke, tot voorzit ter van de tweede kamer mr. C. M. Kegge, advocaat en procureur te Goes, tot voor zitter van de derde kamer mr. P. Loeff te Middelburg, tot voorzitter van de vierde kamer mr. W. Nieuwenhuijsen te Zierikzee. DE SNOEKVISSCHERU IN ZEEUWSCH-VLAAND EREN. Het snoekvisschen levert de laatste weken weinig bevredi gende resultaten op ln de Z.- Vlaamsche kreeken en leidin gen. In 't begin van het snoek- seizoen is menige kanjer buit gemaakt, thans zijn de vang sten der sportvisschers matig, wat niet wegneemt dat nog menig liefhebber der snoek- visscherij koude wind- en re genvlagen aan de waterkant trotseert. BURGEMEESTER ONTSLAGEN. Overeenkomstig het advies van de Commissie van advies, bedoeld in het zuiveringsbe sluit 1945, is met ingang van 30 Aug. 1944 ontslag verleend. aan H, Kamps als burgemees ter van Biervliet. De brand te Oostkapelle. Dinsdagmorgen is men er in geslaagd de kluis in de secre tarie van het gemeentehuis te Oostkapelle te openen. De in houd bleek volkomen onbe schadigd. De deur der kluia is echter zeer nfoeilgk te openen en te sluiten, zoodat er ver moedelijk een nieuwe deur zal moeten worden ingezet. De secretarie zal toch in het gemeentehuls gevestigd blij- ven. Middelburg MODERNE PROT. CHRIST LETTERKUNDE. Te Middelburg en Goes hield dr. K. Heerema (Muus Jacob- se) voor de Z.V.U. de eerste van een reeks van vier lezin gen over de moderne Neder- landsche letterkunde. De heer Heerema behandel de in het bijzonder de Pro- testantsch-Christelijke Letter kunde van deze tijd en gaf als eerste spreker ln de reeks te vens iets van het overstaan der verschillende groepen in de letterkunde: de R. Katho lieke, de socialistische en ir het bijzonder de Prot. Christe. lijke groep. Spr. ziet het ontstaan van deze groepen als een reactie verschijnsel op het verindividu- aliseeren van de kunst in de 19de eeuw. De bezetting betee- kende het eind van deze af- zonderlgke groepen in de lit teratuur, die na de oorlog ech. ter opnieuw, opdoken en voor als nog moeilijk zijn te ver zoenen. Als tweemogelijkhe den om opnieuw tot één Ne- SSS3 i Totaal verwoest. Licht beschadigd. Zwaar beschadigd./ Onbeschadigd. Dit kaartje geeft' een duidelijk sprekend overzicht van de ver woestingen op Walcheren en in West Zeeuwsch Vlaanderen. De groote cirkels geven de verhouding voor het geheele eiland, resp. geheel West Zeeuwsch Vlaanderen. Dr. v. Mook over de ontwerp-overeenkomst. De Lt. gouverneur, dr. H. J. v. Mook heeft Dinsdag in een radiorede de beteekenis van de basis-overeenkomst nader toegelicht. Dr. v. Mook wees erop, dat dit de eerste maal is, dat een concrete oplossing kan worden gegeven om het nu reeds 15 maanden zwevende conflict. De oplossing wordt niet alleen door vertegenwoordigers der beide partgen als aanvaard baar gezien, maar opent bo vendien goede verwachtingen voor de verre toekomst. Dr. van Mook achtte het vooral van belang, dat in deze overeenkomst een ruime mate van zelfbeschikking is gege ven, terwijl beide partijen zich voor een vrijwillige samenwer king hebben uitgesproken. In de tweede plaats achtte de lt gouverneur het van be lang, dat er de nadruk is ge. legd op een min of meer langdurige overgangsperiode, die bovendien nog door een periode van voorbereiding en organisatie wordt ingeluid. De ontwerp-overeenkomst is er aldus dr. van Mook van uitgegaan, dat herstel van rust en orde alleen dan werkelijk mogelgk is, wanneer het berusten kan op krachten die van binnen uit komen. Dr. van Mook sloot zijn rede met op te merken, dat wij thans stap voor stap voor uitgaan op de weg der re constructie en dat wg daaruit krachten kunnen putten om het begonnen zware werk tot een goed einde te brengen. Slachtoffers van de K.L.M.-ramp begraven. GROOTE BELANGSTELLING Dinsdag z(ju de stoffelgke resten van de slachtoffers van de vliegtuigramp, die vorige week Donderdag op Schiphol plaats had, in hun woonsteden onder groote belangstelling ter aarde besteld. Vertegenwoordigers der K.L. M. waren bij elke begrafenis aanwezig. De minister van fi nanciën, mr. P. Lieftinck, voer de het woord bij de teraardebe stelling van den thesaurier-ge neraal dr. J. Ridder. Bg de be grafenis van Herman de Man, waren talrijke auteurs en me dewerkers van, Radio-Oranje aanwezig. De officier le klasse van de marinestoomvaartdienst is met militaire eer begraven. De wnd burgemeester van Amsterdam, B. C. Franke, heeft in tegen woordigheid van enkele wet houders cn den gemeentesecre. tarls, Maandagmiddag een krans neergelegd, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar de slachtoffers waren opgebaard. HET RADIO-VRAAGSTUK. De kwestie van de wijziging van het tgdelijk radiobestel is Maandag jl. ln de minister raad besproken. Er is echter nog geen beslissing in deze kwestie genomen. De Belgische minister van economische zaken heeft Dinsdag het' besluit ondertee kend, waarbij textielgoederen niet meer aan rantsoeneering onderhevig zijn. Luchtlijn Amsterdam Groningen gestaakt. In verband met de bodem gesteldheid van het vliegveld Eelde moet de K.E.M.-lucht- dlenst op Groningen met in gang van 20 November a.s. tot nader order worden ge staakt. Amerikaansch vliegtuig neergestort. Een Amerikaansch vlieg tuig is Dinsdag in de Fran- sche Alpen neergestort. De bemanning bestond uit 4 kop- pen. Het toestel had 7 pas sagiers vrouwen van Am. militairen aan boord. Er is reeds radiografisch contact femaakt en de bemanning eeft geseind, dat er gewon den zijn. Reddingsploegen zijn inmiddels uitgetrokken om het vliegveld op te sporen. DE MIJNSTAKING IN DE V.S. In 272 mijnen in de V.S. heeft Dinsdag het werk stil gelegen. 72.000 mijnarbeiders waren in staking. De produc tie is daardoor gedaald. Als gevolg hiervan hebben reeds enkele spoorwegmaat schappijen besloten het reizl- gersvervoer eveneens met te doen dalen. FINSCHE GENERAALS GEARRESTEERD. In Finland zgn thans reeds generaals gearresteerd we gens wapensmokkel. derlandsche letterkunde te komen ziet spr. of wellicht een liberale of een socialistische weg. Als illustratie van de gees teshouding van speciaal de Christ. Prot. groep werden de figuren van eenige vertegen woordigers daarvan belicht. Aan het slot van deze be langwekkende causerie was er gelegenheid tot het stellen van vragen. COÖPERATIEVE GROENVOEDERDROGERIJ. De Coöp. Groenvoederdroge- rij „Eiland Walcheren" GA.., kwam Zaterdagmiddag bijeen te Middelburg. De voorzitter heette allen welkom. De directeur deed mededee lingen, waaruit bleek, dat ge. tracht wordt voorjaar 1947 te kunnen draaien. Wegens bedanken van den heer A. P. van Nieuwenhui- zen werd tot bestuurslid ge kozen de heer J. Simonse te Koudekerke. In de daarna gehouden be stuursvergadering i9 tot be drijfsleider benoemd de heer J. L. van Nieuwenhuizen te Nw.- en St. Joosland. GYMNASTIEKVER. „WELHEKMINA". Maandagavond organiseer de de Middelburgsche gym- nastiekvereeniging „Wilhel- mina" te Middelburg een ver tooning van gymnastiekfilms in de groote Schuttershofzaal. Des middags is daaraap voor afgegaan een vertooning van dezelfde films voor de adspi- ranten der vereenigingen. Des avonds opende de voorzitter R. van Roo de avond met een welkomstwoord en wees op het verschil tusschen het K.N.G.V. en andere Sportbon den, waarna door de aanwe zigen staande gezongen werd het eerste lied van het K.N. G.V.-bondslied. Men genoot van de zeer duidelijke films, kleutergymnastiek, strand- gymnastiek, Landwedstrijd LuxemburgNederland, de kampioenwedstrijden te Praag, het vereenigingsfeest te Arn hem enz. Tenslotte werd medegedeeld, dat „Wilhelmlna" op haar eerstvolgende uitvoering de medewerking gevraagd heeft van het K.N.G.V. heeren keur corps. 's Heer Abtskerke Bevestiging en intrede Ds. Strating. Ds. H. M. Strating zal a.s. Zondag des v.m om 10 uur worden bevestigd als Ned. Herv. predikant in de ge meente 's-Heer Abtskerke. Be_ vcstlger i3 ds. S. S. M. Acrtse uit Enkhuizen. 3 Middags om 2 uur zal ds Strating intrede doen. 1 Voorziening in de vacature van Axel J NIEUWE BEPLANTING. Op de Groote Plaat onder de gemeente Axel, waar hon derden boomen aan de inunda tie ten prooi zijn gevallen, is thans een nieuwe beplanting van jonge boompjes aange bracht. Nieuwvliet ORANJE-COMITÉ Maandagavond hield het Oranje-Comité te Nieuwvliet een algemeene vergadering. De opkomst was zeer slecht. Na opening door den voorzitter, den heer A. de Hullu, volgde rekening en verantwoording door den secretaris-penning meester. De afrekeningen wer den door de kascommissle na gezien en in orde bevonden. Het batig saldo bedraagt op het oogenblik slechts 20,06. In verband hiermede werd be sloten binnenkort een collecte te houden met het oog op de voorbereiding van het eerst volgende feest. Daarna werd gestemd ter mej. M. D'Hont-Provoost. Hiervoor werd gekozen mej. M. Roegiers-van de Lijcke. Als reserve werd tenslotte nog ge kozen mej. G. Dubois-Waas- dorp. Het comité is samengesteld uit de heeren: Voorzitter A. de Hulïu-Leenhouts; vice-v.oorzit- ter; D. Luteijn-Verhage. secr.- penningm.: L. F. Kag'ser; le den: P. de Keuninck, D. Lu- teijn-Verstrate, mej. J. Heule en mej. M. Roegiers-van de Lrjcke. VERKEER OP ZONDAG. De heer C. A. van Diere- donck te Middelburg vestigt de aandacht op de onjuiste verkeersregeling in de ..zak" van Zuid-Beveland. Niet' wat betreft de ver voermiddelen en de dienstre geling op werkdagen, dat niet. Maar waarom wordt daar op Zon- en feestdagen niet gere den? De menschen, die daar wonen, zijn op zoo'n manier van alles afgesloten. Hoe ve len zijn er niet, die. daar ze in de week door hun werk zaamheden. geen tijd hebben hun familie of kennissen te bezoeken, dit 's Zondags zouden willen doen. Maar omdat de busondernemers geen lust hebben om 's Zondags te rijden gaat dat niet. Kan hierin geen verandering worden gebracht? vraagt ae heer D. De te Breskens gehouden collecte voor het Ned. Oorlogs- gravencomité bracht ruim 180 op. De opbrengst van de col lecte voor de N.I.W.I.N. te Breskens bedroeg 386 96. Raadsvergadering Sluis. Uitbreiding meubelfabriek? iDe raad van Sluis kwam Dinsdagavond in openbare ver gadering bijeen. Voor 1946—1947 is onthef fing verleend van keuring .bij huisslachting. Tot lid der commissie tot we ring van schoolverzuim werd benoemd wethouder Smooren burg. Van het bestuur der R.K. Meisjesschool was een verzoek ingekomen om gelden beschik baar te stellen voor aanslui ting waterleiding en het aan leggen van electrlsche leidin gen. Verder om 7400,te voteeren voor herstel van het schoolgebouw. Van het bestuur der Chr. school om een bedrag van 3207,te betalen voor het reeds plaats gehad hebbende herstel van het schoolgebouw om gelden voor de aan schaffing van leer- en hulp middelen. Op deze verzoeken werd gunstig beschikt. Er werd een nieuwe verordening vastgesteld, nl. van 10, voor losloopende honden en 5,voor waak- en werk honden. Naar aanleiding van het ver zoek van den heer Ach. Ra- bout te Sluis (Heile), stelden B. en W. voor'om ook te Heile 5 of 6 woningwetwoningen te doen bouwen, waarmede de raad accoord ging. Op verzoek van het hoofd der Openbare L.S. om subsidie voor de viering van het Sint Nicolaasfeest, werd 25.uit getrokken. Bouwplan. Vervolgens kwam de vast stelling van het nieuwe weder opbouwplan der gemeente ter sprake. Wetb. Smoorenburg (P.v.d. A) achtte de tijd van voorbe reiding te kort en wilde eerst het plan ln studie nemen. De heer Wage (P.v.d.A.) was van dezelfde meening en vindt het verkeerd dat er nu reeds wordt gebouwd, hoewel 't plan nog niet is goegekeurd. Besloten werd tenslotte dat de raadsleden eerst onderling het plan zullen bespreken en daarna gezamenlijk met ir. Klokke. In de„ eerstvolgende raadsvergadering zal het plan dan ter vaststelling worden aangeboden. Ter vergadering bleek dat de Meubelfabriek du Fossé groote plannen heeft en over 2 jaar 4 a 500 menschen aan h(et werk hoopt te hebben. Daar voor is echter noodig een groo tsere uitbreiding van de fabriek, waarom deze firma om meer grond, verzocht. De onteigening van deze grond moet echter gaan ten bate van de fabriek Flandria, die deze grond wilde behouden, eveneens voor uit breiding. Beide industrieën zijn door ir. Klokke in één hoek geprojecteerd en nu ontstaat er een minder prettige situatie. Er is reeds gezocht naar een oplossing, doch er blijkt geen ander terrein aanwezig voor de meubelfabriek. De raad was van meening dat de firma du Fossé, zijnde een Hollandsche firma, gehol pen moet worden, wat den voorzitter deed opmerken dat er dan natuurlijk kans is, dat de Flandria, een Belgische fa briek, gaat verdwijnen. Tenslotte besloot de raad met alg. stemmen de onteige ning ten behoeve van de meu belfabriek goed te keuren. Bij de rondvraag bleek, dat de brandspuit nu in orde is. Voorts werd, op verzoek van de heer Wage, door den voor zitter tekst en uitleg gegeven van de bekomen 27.500, aan adopticgcldcn cn zal een deskundig advies gevraagd worden over de verbetering van het sportterrein. TEGEN:'HoofdDlln. migraine. klesDii TEGEN:»Hoofdpijn, migraine, kiespijn, koorts, verkoudheid, griep, rheumatiek, zenuwpijnen, maandpijnen. Doosjes van 20 comprimés, overal ver« Urijgbaar. Drogerijen Mij. Mijdrecht (Ingeaonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10