r'rir:::: DDHVIMPIAIF 7FFIIWRPHF PHI ID ANT Attlee' s „rebellen" bonden in Bon voor cacao en extra thee vdde rflvU f InillALL LLhU ff UUIIL IIIIU Knr I z. Vandaag... Ter walvischvangst Oorlogsschade en haar vergoeding (slot) I- Zeeuwsche Courant, Middelburg. glJtt I wB 08 |W I II ttA I I f£ I I I I ffV ■■■■III I I I I I R& I I vveek, 3-20 per kwartaal. op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANTEN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Viissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. tel 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerljstr. 2. Postrek. nr. 359300 P Z.C-, Middelburg. DE SCHENKINGEN VAN VOLKSHERSTEL De schenkingen van Neder lands Volksherstel, waarvan wij onlangs melding maakten, schenkingen, die een flink stuk medisch-nlglënlsch, sociaal en cultureel opbouwwerk in Zee land mogelgk maken en daar om door ons met groote dank baarheid werden begroet, heb ben zoowaar hier en daar pen nen in beweging gebracht. Zoo kwam er uit Zeeuwsch- Vlaanderen een protest van sportmenschen, die zich op het standpunt stelden, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche sport er wel bizonder slecht af was ge komen. Bovendien verscheen in een der Zeeuwsche bladen een geharnast protest van de classis Middelburg der Ned. Herv. Kerk, waarin teleur stelling werd uitgesproken over het feit, dat zoo goed als feen gelden voor kerkelijke oeleinden waren toegekend en dat met name Kinderzorg, Bethesda en de Diaconessen waren verwaarloosd. Wjj hebben naar een en an der eens nader geïnformeerd en zijn daarbij tot de conclusie fekomen, dat de protesten of lachten zich in ieder geval niet tegen Ned. Volksherstel dienen te richten. Immers, de gelden zijn door Volksherstel toegekend nadat tevoren bij de gemeentebestu ren en de plaatselijke verte genwoordigers van Volksher stel een enquête was ingesteld. Zoowel de burgemeesters, als de plaatselijke vertegenwoor digers van Volksherstel kon den opgeven, waarvoor in hun gemeente steun noodig was. Toen deze opgaven eenmaal binnen waren, kon een voor- loopig verdeelingschema wor den opgemaakt, dat daarna nog eens besproken werd in een vergadering van het prov. bestuur van Ned. Volksherstel met de burgemeesters en de districtsvertegenwoordigers van Volksherstel. Met op deze vergadering uitgesproken wen- schen is ernstig rekening ge houden. Vervolgens werd het defini tieve verdeelingsschema opge maakt en dit werd goedge keurd door het landelg'k be stuur van Volksherstel Welnu: alle gelden, die voor kerkelijke doeleinden waren aangevraagd, zijn ook inder daad toegekend. Dit bleek wel iswaar niet uit de opgave, die in de dagbladen verscheen, maar deze bevatte ook uit sluitend de grootere posten. Het publiceeren van een gede tailleerde lijst zou te veel plaatsruimte hebben opge- ëischt. Intusschen heeft Kinderzorg Middelburg 7000 toegewezen gekregen, neeft de Wijkverple ging Walcheren N.W. (de Dia conessen) 2000 ontvangen, om slechts een voorbeeld te noemen. Bethesda te Viissin gen kreeg niets, maar dit wordt wellicht eenigszins be grijpelijk als men weet, dat de aoor Bethesda geleden scha de 450.000,— bedraagt, zoo dat zelfs een bedrag van 10.000,niet meer geweest zou zijn dan een druppel op een heete plaat. Zijn wg goed ingelicht, dan ontvangt Bethesda echter wèl een bedrag voor de aanschaf van textiel. Maar afgezien hiervan: als de Walchersche burgemeesters en vertegenwoordigers van Volksherstel andere bestem mingen aan de gelden hadden gegeven, zou Ned. Volksher stel zich hiertegen niet hebben verzet. Zw.-Vlaanderen be steedt nu 40.000 voor de vor ming van een jeugdcentrum. Als het deze 40.000 had wil len aanwenden voor de verbe tering of de aanleg van sport terreinen, zou Volksherstel hiertegen geen bezwaren heb ben gehad. Viissingen besteedt 30.000 voor een complex sportvelden, Middelburg voor een concert en gehoorzaal. Als Middelburg de Vllsslngsche en Viissingen de Middelburgsche bestemming had gekozen, zou daartegen geen enkel bezwaar hebben bestaan. Volksherstel liet de bestemming der gelden over aan hen, die geacht mo- fen worden te weten, voor wel- e doeleinden in hun gemeente de gelden in de allereerste plaats noodzakelijk konden worden geacht. Als dus iemand een verwijt zou kunnen treffen, dan zou het zeker niet Nederlands Volksherstel, de milde schen ker zijn, maar uitsluitend de burgemeesters en de plaatse lijke vertegenwoordigers van Volksherstel. Het leek ons goed, op deze feiten de aandacht te vestigen, ten einde een verkeerde in druk, die gewekt zou kunnen worden door de uitingen van teleurstelling en de protesten, weg te nemen. Het Wereldgebeuren OPSTAND BIJ LABOUR BLEEK STORM IN EEN GLAS WATER. Amendementen verworpen Jimmy Walker overleden. Maandagavond is in een zie kenhuis te New York James Walker aan een beroerte over leden. Jimmy Walker was burge meester van New-York in de tweede helft der twintiger jaren, de periode van de hoog conjunctuur in Wallstreet, van de prohibitie en de jazz, tot dat hij in 1932 in een schan daal verwikkeld raakte en tengevolge daarvan genood zaakt werd af te treden. Wal ker was lid van de democra tische partij. De „rebellie" in de Labour- partg tegen het beleid van Bevin is, althans wat de prac- tische resultaten betreft, uit eindelijk een storm in een glas water gebleken. Noch de ver maningen van Attlee, noch de bedreigingen met disciplinaire maatregelen konden aanvan kelijk ae „rebellen" er toe be wegen, het amendement op de troonrede in te trekken. Met groote belangstelling wer<j dan ook do zitting van het Lager huis afgewacht, waarin de op standige leden him standpunt zouden verdedigen. Het was de journalist Crossman, die Maandag als woordvoerder optrad van de dissidente La- bourgroep. Crossman diende het bewuste amendement deze vorm in: „Men hoopt vu rig, dat zijner Majesteits re geering haar gedragslijn in dier voege herziet, dat naar de grootst mogelgke samen werking wordt gestreefd met Japon ontworpen door Jean Paton in Par\js. Het kleedje Is van lila wollen stof, waar- by een zwart hoedje, zwarte handschoenen en zwarte schoe nen gedragen worden. Katholieken demonstreerden voor Stepinatz. Strijd tusschen Kremlin en Vaticaan. Onder leiding van dr. Do nald Campbell, aartsbisschop van Glasgow, heeft aldaar een massademonstratie van Schot- sche Roomsch-Katholieken plaats gehad tegen de veroor deeling van Stepinatz en de communistische vervolging der christenheid in Joego-Slavië. De bekende Londensche priester dr. John Heenan zei- de in een toespraak: Er i£ reeds een strijd gaande tus schen het communisme en de Roomsch-Katholieke kerk, tus schen het Kremlin en het Va ticaan, zoo u wilt. Voor iede- ren verstandigen man en voor iedere verstandige vrouw moet het duidelijk zijn, dat deze oorlog levensgevaarlijker dan de twee wereld-oorlogen. DE GERUCHTEN RONDOM STEPINATZ. Ondanks de geruchten, die de ronde doen met betrekking tot een mogelijke verheffing tot kardinaal van mgr. Stepi natz, vindt dit denkbeeld geen steun in geestelijke kringen. 55 vrouwen verdwenen. In den loop van de laatste weken zijn in de streek van Toulouse vijf-en-vijftig vrou wen verdwenen, aldus een speciale correspondent van de „Liberation". Het lichaam van een dezer vrouwen, die dertig a vijf-en-dertig jaar oud was, is opgehaald uit een ka naal bij Fenouillet. Deze vrouw was klaarblijkelijk doodgescho ten. Het lichaam moet een dag of veertien in het water gelegen hebben. al die naties en groepeeringen, welke zich volledige socialis tische ordening ten doel stel len." Thans zien wg, aldus Crossman, niet alleen een vol ledig samengaan met Ameri ka, doch ook van de leiders met die van de oppositie. Crossman stelde de vragen of de regeering bereid is de be faamde Fultonrede van Chur chill te desavoueeren. of de re geering inderdaad had toege stemd in standaardisatie van wapens in Engeland en Ame rika en of er door de militaire staven van beide landen thans besprekingen worden gevoerd. In zijn antwoord zelde pre mier Attlee, dat het amende ment op een verkeerd begrip van de feiten berustte. Er wordt gesuggereerd, dat de re geering ondergeschikt aan Amerika is en onvoldoende bereidheid heeft getoond met de Sowjet-Unle samen te wer ken. Deze veronderstellingen zijn echter geheel onjuist. Voor de wederopbouw van Europa is het noodzakelijk met Amerika -samen te wer ken. Op bepaalde punten be treffende de wereldeconomie staat Engeland aan de zijde van Amerika, ofschoon het over het algemeen het kapita listisch standpunt van dat land niet kan aanvaarden. Wat betreft democratie en regee- ringsvorm is de regeering het echter met Amerika eens en niet met de Sowjet-Unie. Het is juist de Sowjet-Unie, die weigert volledig samen te werken inzake internationale economische aangelegenhe den. De samenwerking met de Amerikaansche generale staf achtte Attlee noodzakelijk, daar beide landen gezamenlijk deelen van Europa bezetten. Met betrekking tot het voor stel, een groep van democra tische landen te vormen, als tegenwicht tegen het kapita lisme van Amerika en het communisme der Sowjets ant woordde Attlee onder gejuich, dat de regeering niets zag in het vormen van groepen, doch liever de oogen richtte op de Ver. Naties. Voor redevoerin gen van Churchill was de re geering overigens niet verant woordelijk. Toen Attlee ging zitten vroeg Crossman verlof om zgn amendement in te trek ken. Er werd echter luid ,neen" geroepen en het resul taat van de stemming was, dat het amendement met 353 tegen nul stemmen werd ver worpen. De „opstandigen" waren voor de consequenties van hun eigen opstandigheid terug gedeinsd. Een tweede opstand tegen de regeering van haar eigen aanhangers had even min succes. Dit betrof een amendement, waarin de poli tiek der regeering ten aanzien van de dienstplicht in vredes tijd werd gecritiseerd. inge diend door de princlpieele pa cifisten. Dit amendement werd verworpen met 320 tegen 53 stemmen. Toch zoumen ver keerd doen de oppositie in de Labourpartij tegen de koers van Bevin te bagatélliseeren. De ontevredenheid over Be- vln's beleid is grooter, dan in de stemming tot uitdrukking kwam en de achtergrond be langrijker. Maar deze achtergrond is weer een onderwerp op zich zelf. is het twintig jaar geleden, dat de Tweede Kamer met 50 tegen 47 stemmen het Neder- landsch-Belgisch ver drag. toenmaals een on derwerp van hevige po litieke strijd, aanvaard de. Op 24 Maart 1927 verwierp de Eerste Ka mer het verdrag evenwel met 33 tegen 17 stem men; wordt Otto van Habs- burg, nog altjjd Oosten rijks toonpretendent, 34 jaar; wordt rar. L. J. A. Trip, oud-president van de Nederlandsche Bank, 70 jaar. Scandinavië-Express. AANSLUITING OP DE ZEELAND-BOOTEN. Na een voorspoedige reis, hoewel met 1 y7 uur vertraging, is de Scandinavische-expresse Maandagavond omstreeks 11 uur te Hoek van Holland ge arriveerd. Hiermede is de nieu we verbinding tusschen de Scandinavische landen en Hoek van Holland tot stand gebracht In verband met de late aan komst vn de trein, vertrok de .Oranje-Nassau" van de Mij. .Zeeland" met ruim een uur vertraging uit de Hoek naar Harwich. Onze kolenpositie. De productie van de Lim- burgsche mijnen bedroeg in de maand October 808.000 ton. Hoewel dit 53.022 ton meer is, dan in September bleef zij toch nog c.a. 12.000 ton bij de ge raamde productie ten achter. Deze terugval was het gevolg van de staking op 22 October. 597.000 ton van de maandpro- ductie over October zijn be stemd voor binnenlandsch ge bruik. Tengevolge van de zee liedenstaking in Amerika be droeg ook de import uit dit land minder dan werd ver wacht. 75.897 ton kolen werd October uit Duitschland Ingevoerd. Roemenen gaan kiezen. Vandaag zal Roemenië voor het eerst sinds 1937 ter stem bus gaan voor de verkiezing •an een parlement van één ka mer, dat vier jaar zitting heeft. De Roemeensche minister van binnenlandsche zaken, zeide een „nek-aan-nek-race" te verwachten, maar sprak zijn vertrouwen uit, dat het blok van de regeeringspartij- en de meerderheid zou beha len. Hij verklaarde, dat vol gens de nieuwe lijsten 7.968.711 Roemenen zullen kunnen stemmen. Er zijn 3200 candi dates die 20 politieke orga nisaties vertegenwoordigen. Toestand in Griekenland verergert. De Grleksche liberale leider Venizelos drong er gisteren bij het Grieksche parlement op aan een „kabinet van na tionale eenheid" te vormen. Hij dreigde zgn partij uit het parlement terug te trekken en verklaarde: „Wij kunnen het ons niet permitteeren de machtelooze getuige te blij ven van een nationale cata strophe". Meer dan 5000 man per soneel van tram- en busdien sten te Manchester zullen a.s. Zaterdagavond in staking gaan uit protest tegen het ontslag van een bestuurder wegens overtreding van ver- keersvoorschriften. Jehova's Getuigen verraden. De 32-jarige schilder W. H. Kuik, die van 1941 tot en met 1944 de Duitschers hielp bg arrestaties en huiszoekingen en verraad pleegde tegenover de leden van het bijbelgenoot schap „Jehova's getuigen", is door het Haagsche Bijz. ge rechtshof veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, onder aftrek van voorloopige hech tenis, ei verlies van bei de kiesrechten voor het leven. Roofoverval te Moerkapelle. Maandagavond tegen half acht hebben twee met pistolen gewapende jongemannen van ongeveer 23 jaar, een overval gepleegd op het postkantoor te Moerkapelle, waarbij hun 1200 gulden in handen viel. Nader wordt gemeld: De twee daders arriveerden des avonds kwart over zeven bij het postkantoor. Zg waren niet gemaskerd en vroegen de vrouw van den postkantoor houder hun enkele postzegels te verkoopen. Nadat de vrouw den daders te kennen had gegeven, dat zij op dit uur geen postzegels meer konden krijgen, kwamen plotseling pistolen te voor schijn en riep een der jongens: .handen omhoog". Zij dwon gen daarop de verschrikte postkantoorhoudster hun het geld van de kas te overhandi gen, dat waarschijnlijk meer is dan de aanvankelnk berichte f 1200,—. „Willem Barendsz." passeert Madeira. Afwisseling genoeg. De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Ba rendsz" seint d.d. 9 November 1946: De drijvende traanfabriek vaart thans langs Madeira met een snelheid van goed tien mgl per uur. De machine draait schitterend en alles is wel aan boord. De dokter maakt tot nu toe een plezierreisje en we zullen hopen, dat het zoo blijft. Een eerste evenement maak ten we mee, toen de jagers AM 1, 2 en 5 in open zee op 100 mgl afstand van de kust aan het moederschip vast maakten en olie en water overnamen. Waschgoed werd overgegeven en proviand Inge slagen. Nu varen zij verzadigd naast ons. Het is een knap stuk zeemanswerk geweest! Het is een prachtig gezicht on- „kinderen" zoo hun aanhan- kelgkheid te zien betuigen en wij als „moeder" voelen ons blij en gelukkig, wetende te behooren tot het groote wal- vischexpeditiegezin, waarvan wg hier voor de eerste maal de manifestatie meemaakten DE JAGERS. Want weliswaar zijn niet alle vang-schepen aanwezig, maar het is een heele geruststelling te weten, dat zij ons niet ver geten en onze nabijheid zoe ken. De jagers AM 6, 7 en 8 Kinderen krijgen een eitje. In de 14-daagsche periode, welke op 23 November begint, zal voor de kinderen tot 14 jaar (van groep C, D en E) een bon worden gegeven voor een ei. Dit zal een ei zgn van klasse V, een klein ei dus. Een ruimere distributie van eieren is op het oogenbllk niet mo gelijk. Met het oog op de feestda gen zal op 14 December ook voor de leeftijdsgroepen van twee jaar en oüder een bloem- bon worden aangewezen van 100 gram. De jongste groep heeft nog steeds elke 14 ren een rantsoen bloem van :00 gram. In hoeverre dit Het herstel zal zijn van een gere gelde distributie van bloem, is nog niet te zeggen. Mede in verband met de huidige beperkte voorraad zal het ex tra-rantsoen versnaperingen, dat op 30 November beschik baar wordt gesteld, uitsluitend in suikerwerk worden opgeno men. Het is de bedoeling in denzelfden vorm tegen Kerst mis een tweede extra-bon voor 100 gram suikerwerk te publiceeren. Het is thans zeker, dat op 23 November a.s. een bon be kend gemaakt kan worden voor 50 gram cacao-poeder. Als «en extraatje zal in De cember een half ons thee bo het normale rantsoen worden gegeven. Dit is vc koffie helaas niet mogelijk. Reeds eerder is medegedeeld, dat ongeveer tezelfder tgd voor alle leeftijdsgroepen een bon voor zuidvruchten zal worden aangewezen. Degenen, die hun verwach tingen op spijsolie voor de feestdagen hebben gestemd, zullen het een teleurstelling vinden, dat daarvan dit jaar geen sprake kan zgn. Tenslotte zij er nogmaals aan herinnerd, dat er Donderdag, 21 November we derom een suikerbon bekend zal worden gemaakt. Het is de bedoeling, indien de bin nenlandsche voorraadpositie dit mogelgk zal blijven maken, de aanwijzing der normale suikerbonnen in de eerste week der 14-daagsche periode te houden. GEHEIME FASCISTISCHE BLADEN IN FRANKRIJK. Het Zwitsersche weekblad „Die Weltwoche" schrijft, dat vele geheime fascistische dag bladen, die in geheel Franl rijk verschgnen, in Zwitser land, voornamelgk -te Genève, gedrukt worden De redacteuren van deze fascistische krantenleven rustig in verschillende Zwit sersche steden. Mijnenveger gezonken. De Nederlandsche ma rinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat de Ne derlandsche mynenveger „Walcheren" by Balik- papan op een myn Is ge- loopen en gezonken. Door de explosie wer den twee leden van de bemanning gedood, drie zwaar gewond en acht licht gewond. De namen der slachtoffers zyn nog niet bekend. COMMISSIE-GENERAAL. Nader wordt door Aneta ver nomen, dat op 21 November de heeren Poll, Sanders Samkalden naar Nederland zullen terugkeeren, terwgl prof. Schermerhorn en de hee ren de Boer en Maassen op 22 dezer zullen volgen. Basis verkoopwaarde 1940 een onding. Eer van ons volk slaat doenlj'k om zoodanige voor: schriften te geven, dat er uni formiteit in het geheeie land komt te heerschen. tN op het spel. laatste artikel willen wij onze aandacht tenslotte nogmaals rich ten op de door de re geering verkozen basis voor de vergoeding van schade toegebracht aan onroerende goederen, t.w. de zoo beruchte verkoopwaarde Mei 1940. De regeering heeft zich hier duidelijk op het standpunt ge steld, dat de getroffenen geen goederen, doch geld hebben verloren. In feite steunt het regee- ringsstandpunt op de hypothe se, dat het getroffen gebied in liquidatletoestand verkeerde en dat deze toestand besten digd dient te worden. Hier over echter aanstonds meer. Allereerst willen wij er op wijzen, dat hier een sterk sub jectief element in de bepaling der schade wordt binnenge haald. Een dergelgke waarde bepaling is immers in hooge mate afhankelijk van het in zicht en de bekwaamheid der schatters. Wij achten het on- ONTSTELLENDE VER SCHILLEN. Voorts moeten wij er op wij zen, dat deze basis aanleiding geeft tot onstellende verschil len. De ervaringen, opgedaan bij de taxaties van de schaden toegebracht in Mei 1940, heb ben geleerd, dat de eene ge troffene 100 of zelfs meer van 'zijn vervangingskosten vergoed kreeg, terwgl anderen het tot nauwelijks 20 brach ten van de kosten, zooals die ln 1940 en 1941 waren. Een dergelgke discriminatie is een ware beleedïging van het rechtsgevoel. Door de min of meer toe vallige omstandigheden die in Mei 1940 in een bepaald ge bied heerschten, veroorzaakt de gewraakte basis een sóórt bestendiging van het peil van 1940. Was de verkoopwaarde van onroerende goederen er door een toevallig teveel daarvan, dan wordt deze toe stand a.h.w. bevroren, hoewel ln zoo'n gebied juist door de vele vernietigingen dat te veel en daarmede de la>e waarden, definitief tot het verleden be hooren. Deze fout in het uitgangs punt wordt zwaar geaccentu eerd door de groote stijging der bouwkosten. Wanneer wij voor Middelburg als gemiddel de vergoeding, toegekend op basis verkoopwaarde Mei 1940. 40 der vervangingskosten, zooals deze ln 1940 waren, ne men en bedenken, dat de bouw kosten thans tenminste 2,5 maal zooveel bedragen, dan volgt daaruit dat voor iedere 1000,thans uitgegeven stichtingskosten. slechts 160.zullen worden ver goed. Wie zal op die wijze kunnen herbouwen? De absur diteit van de gewraakte ver goedingsbasis blijkt uit deze cijfers wel zonneklaar. De re geering moge deze bittere pil willen vergulden met voor schotten, doch de gedupeerde, die schulden zal moeten aan gaan voor 576 gedeelte der stichtingskosten, zal moeilijk bereid gevonden worden haar te slikken. In het door de re geering uitgewerkte systeem der leeningsvoorschotten ligt een miskenning opgesloten van de soliede financieele opvat tingen onzer Zeeuwsche bevol king. Een middenstander of een boer, die vroeger geen schulden had, zal bezwaarlijk bereid gevonden worden zgn bedrijf te herbeginnen met zulke zware schulden, die hem als een D.amocleszwaard blg- ven bedreigen. De op het onroerend goed gevestigde hypothecaire schul den zullen bovendien een sterk deprlmeerende invloed uitoefe nen op de waarde van dat goed. Deze aantasting zal be ginnen bg het eigen kaFftaal door den bezitter er in gesto ken, omdat een kooper er op zal rekenen, dat hij de op het goed gevestigde schulden zal hebben te voldoen. In onze beschouwingen zgn slechts enkele facetten belicht van het probleem der oorlogs schade-vergoeding. Wg hebben er echter mede willen aantoo- nen, dat wat de regeering wil onvoldoende gemotiveerd, juist, onrechtvaardig en on aanvaardbaar is voor de ge troffenen. Het ziet er he laas niet naar uit. dat het op de helling staande wetsont werp in wezen Iets anders zal brengen dan de thans gelden de voorloopige regeling. Wij hopen echter, dat in de volks vertegenwoordiging voldoende leden gevonden zyll^n worden, die de regeering van haar on gelijk zullen willen overtuigen. Het politieke gebruik van Gods gebod tot naastenliefde en rechtvaardigheid eischt hier principieel iets anders dan de regeering tot nu toe heeft gewild. Wanneer deze regeering niet bereid is haar inzichten te herzien zal zij moeten gaan. Deze zaak, waarmede de eer van ons volk op het spel staat, is een dergelgke consequentie waard. 9toomen nl. met slechts vier dagen vertraging ons achterop en juist gisteren ontvingen wg' bericht, dat de jagers AM 3 en 4 rechtstreeks uit Montevideo behouden in Kaapstad zijn aan gekomen Daar zullen wg' hen begroeten en zal het gezin heelemaal compleet zgn DE KRANT. De „Walvischcourant" is een graag gelezen blad De beman ning wordt op deze wijze da gelijks op de hoogte gehouden van het wereldnieuws, dat wg radiografisch ontvangen. Na tuurlijk hebben we met ruimte gebrek te kampen, maar twee bladen gestencild nieuws geven voldoende stof voor conversa tie en Ik zou er wel een piccolo bij kunnen gebruiken om de kranten uit te venten. AVOND WIJDING. Behalve de avondwg'ding, die door onzen dominee wordt ver zorgt, worden er lezingen en filmvertooningen gehouden, zoolang we niet op de walvisch kunnen jagen; afwisseling ge noeg aan boord Ook de winke lier heeft niet te klagen over belangstelling. Het is een ko men en gaan van klanten, die vrgwel alles kunnen krijgen, wat het leven veraangenaamt, van borstrokken (die we nog niet noodig hebben, maar straks In de kou des te meer) tot cigaretten toe. En om de bonnen behoeven we ons niet bezorgd te maken, al past de winkelier een eigen distribu tie-systeem toe. zoodat nie mand bevreesd behoeft te zgn bij anderen te worden achter gesteld. Het is prachtig weer. De. stemming is uitstekend en bij het naderen van de evenachts- lijn wacht ons het groote feest: Neptunus begint zgn baard ai te kammen! Spoorwegramp op Java Het republikeinsche pers bureau Antara deelt mede, dat Maandagmiddag om 4 u. tusschen Batavia en Soerakar- ta een trein is ontspoord, waarbij 6 personen zyn ge dood, 15 zwaar en anderen licht gewond. Het ongeluk is veroorzaakt door verzakking van de baan en heeft tot ge volg, dat een trein met eva- cue's, die Dinsdag te Batavia moest aankomen, deze stad pas over eenige dagen zal be reiken. U.S.A. over Indlë. De Amerikaansche pers laat zich gunstig uit over de basis- ver eenkomst. die prof. Scher merhom en S^ekarno sloten. Vooral wordt het einde van iet koloniale !:lem- oond, dat in U S.A. nimmer populpi- "-as. De „Baltimore Sun" zegt o.m.: „Be belangrgkste kwestie voor de wereld is, welke uit werking de overeenkomst zal hebben op de Indische handel. Het is duidelgk, dat de Indo nesiërs een grootere economi sche macht krggen. Dat zjj deze willen aanwenden ter bevordering van hun interna tionale ontwikkeling, werd reeds eerder aangekondigd. De overeenkomst zelf zegt, dat de buitenlandsche zakelijke belangen niet zwaarder zullen worden belast dan de Indone sische, maar het is duidelgk, dat de republiek zal trachten een gedeelte van de winsten, die vroeger naar het buiten land vloeiden, in eigen land te houden. Op de lange duur zullen de economische en po litieke veranderingen, die on der het oog worden gezien, wellicht niet zoo belangrijk zijn als de sociale. Indien het plan voor de nieuwe republiek slaagt, zal dit een schok zijn voor de koloniale aspiraties van wien dan ook". De „Christian Sciense" schrijft: „Het grootste deel van het werk moet echter nog gedaan worden. President Soekarno moet thans het compromis verkoopen aan het groote ex tremistische element onder zijn volk, dat geen enkel spoor van Nederlandsch gezag wil doen overblijven. Zooals Dandit Nehroe zal ook Soe karno leeren, dat onafhanke- ijkheid makkelijker wordt ge wonnen dan de eenheid, die de onafhankelijkheid verzekert. Ook al zouden er echter nog vele stormen te wachten zijn, het Indonesische volk heeft de eerste schrec-c gezet op het pad. dat leidt flaar politieke rijpheid" PROF. SCHERMERHORN SPREEKT. De leden van de Commissie- Generaal zullen Woensdag en Donderdag voor de radio in Batavia het woord voeren. Woensdag spreekt prof. Schermerhorn en Donderdag de heeren van Poll en de Boer. De redevoeringen zullen her. uitgezonden worden over Hil versum 1 (301 meter), van 18.15 tot ongeveer 18.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1