Indonesisch Gemeenebest r UIT DE PROVINCIE Secretarie van Oostkapelle uitgebrand WALCHEREN LAATSTE NIEUWS Zeeuwsche S nippers De basis-overeenkomst. De basis-overeenkomst, wel ke door de Commissie-Gene raal te Batavia werd gesloten met de Repoeblik Indonesia is gepubliceerd. Aan. de artikelen gaat een zinsnede vooraf, waarin wordt uitgesproken, dat vrijwillige samenwerking tusschen Ne derland en de volkeren van In donesia de beste garantie biedt voor een gezonde en krachtige ontwikkeling van beide lan den. Hier volgen de artikelen. Artikel 1. De Nederlandsche regeering erkent de regeering van de republiek Indonesië als de facto uitoefenend het gezag over Java, Madoera en Suma tra. De door geallieerde of Nederlandsche troepen bezette gebieden zullen geleidelijk, door wederzijdsche samenwer king, in het republikeinsche gebied worden ingevoegd. Hiertoe zal aanstonds een aanvang worden gemaakt met de noodige maatregelen, zoo dat uiterlijk op het tijdstip in artikel 12 genoemd de invoe ring zal zijn voltooid. Artikel 2. De Nederlandsche regeering en de regeering van de repu bliek werken samen tot de spoedige vestiging van een souverelnen, democratischen staat op federatieven grond slag, genaamd, de vereenigde staten van Indonesië. Artikel 3. De vereenigde staten van Indonesië zullen omvatten: het geheele grondgebied van [herstel of dezè' teruggave Nederlandsch-Indiè met dien bewerkstelligen, verstande dat indien de be-| volking van eenig gebiedsdeel i Artikel 15. ook het hanvest der Ver eenigde Naties verwijst. Artikel 11. Eerste lid: het statuut van de Unie zal worden ontworpen door een conferentie van ver tegenwoordigers van het ko ninkrijk der Nederlanden en van ae toekomstige Vereenig de Staten van Indonesië. Tweede lid: het statuut zal in werking treden na goedkeu ring door de onderscheidene volksveregenwoordigingen. Artikel 12. De Nederlandsche regeering en de regeering der republiek zullen er naar streven dat de vestiging van de Vereenigde Staten van Indonesië en van Nederlands ch-Indonesische Unie haar beslag krijgt vóór 1 Januari 1949. Artikel 13. De Nederlandsche regeering zal inmiddels de noodige stap pen ondernemen teneinde on- middelijk na de totstandko ming der Nederlandsch-Indo- nesische Unie de toelating van de Vereenigde Staten van Indo. nesië als lid van de organisatie der Vereenigde Naties te ver krijgen. Artikel 14. De regeering van de repu bliek erkent de aanspraken van allle niet-Indoneslërs op herstel van hun rechten en te ruggave van hun goederen voorzoover deze worden uitge oefend of zich bevinden in het gebied waarover zij de facto gezag uitoefent. Een gemengde commissie zal worden ingesteld om dit te ook, na overleg langs demo cratische weg, te kennen geeft niet of nog niet tot de ver eenigde staten van Indonesië te willen toetreden, voor dat gebiedsdeel een bijzondere ver houding tot deze staten er het koninkrijk der Nederlan den in het leven kan worden geroepen. Artikel 4. Eerste lid: de samenstellen de staten van Indopesië zul len zijn de republiek, Borneo en de groote Oost. onvermin derd het recht van de bevol king van eenig gebiedsdeel om langs democratische weg te kennen te geven, dat :*j haar plaats in de vereenigde staten van Indonesië op andere voet geregeld wenscht te zien. Tweede lid: onverminderd bepaalde in artikel 3 en in het eerste lid van dit artikel, kun nen de vereenigde staten van Indonesië een bijzondere rege ling treffen ten aanzien van het grondgebied van haar hoofdstad. Artikel 5 en 6. Deze artikelen regelen de vaststelling van een grondwet voor de Vereenigde Staten van Indonesia en de omvor ming van het Koninkrijk der Nederlanden, omvattend Ne derland, Oost- en West In- dië. in een Nederlandsch-In- doriesische Unie. Artikel 7. Eerste lid: ter behartiging van de belangen van het Koninkrijk der Nederlanden en de Vereenigde Staten van Indonesië, zal de Neder- landsch-Indonesische Unie beschikken over eigen orga nen. Tweede lid: deze organen zullen worden samengesteld door de regeeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en van de Vereenigde Staten van Indonesië, eventueel me de door de volksvertegen woordigingen dier landen. Derde lid: als gemeenschap, pelijke belangen zullen wor den aangemerkt: samenwer king inzake buitenlandsche betrekkingen, defensie voorzoover noodig financiën, alsmede onderwerpen van economische en cultureele aard. Artikel 8. Aan het hoofd van de Ne- derlandsch-Indonesische Unie staat de Koning (Koningin) der Nederlanden. De decreten en de besluiten ter beharti ging van de gemeenschappe lijke belangen zulien door de organen der Unie worden ge nomen in naam des Konings (der Koningin). Artikel 9. Ter behartiging van de be langen der Vereenigde Staten van Indonesië in Nederland en van het Koninkrijk der Nederlanden in Indonesië, zul len door de onderscheidene regeeringen hooge commissa rissen worden benoemd. Artikel 10. Het statuut van de Neder- landsch-Indonesische Unie zal voorts o.m. bepalingen bevat ten over: a. verzekering van de rech ten van beide partijen je gens elkander voor de na koming hunner wederzijd sche verplichtingen; b. de wederzijdsche uitoefe ning van het staatsburger schap door Nederlandsche en Indoneschie staatsbur gers; c. een regeling houdende voorzieningen voor het ge val door de organen der Unie geen overeenstem ming kan worden ver kregen; d. een regeling van de wij ze waarop en de voor waarden waaronder de or ganen van het Koninkrijk der Nederlanden bijstand zullen verleenen aan de Vereenigde Staten van In donesië, zoolang deze niet of onvoldoende over eigen organen beschikken; e. de verzekering In belde deelen van de Unie van de fundamenteele en mensche- lijke vrijheden waarnaar Teneinde de regeering van Indië te hervormen op zooda nige wijze dat haar samen stelling en werkwijze zoo nauw mogelijk zullen aanslui ten op de erkenning van de republiek en "op de ontworpen staatsrechtelijke structuur, zal de Nederlandsche regeering in middels bevorderen, dat wet telijke maatregelen worden getroffen om in afwachting van de totstandkoming der Vereenigde Staten van Indone sië en der Nederlandsen-Indo nesische Unie de staats- en volkenrechtelijke positie van het Koninkrijk der Nederlan den aan de nieuwe toestand aan te passen. Dubbele namen In Nederland komen pl.m. 4850 dubbele ge slachtsnamen voor, wel ke gedragen worden door in totaal pl m. 41.000 personen. Van 1400 namen, gedragen door 7500 personen, staat vast, dat zij ook recht matig worden gedragen, doch ten aanzien van 113 der overige ge slachtsnamen, gedragen door 1350 personen, is door de Hooge Raad van Adel tot rectificatie geadviseerd. De Minister van Bin- nenl. Zaken heeft me degedeeld. dat hij zich t.z.t. nader zal beraden over de vraag of tegen hen, die een van de burg. stand afwijkende geslachtsnaam voeren, maatregelen getroffen dienen te worden. Henri van Os Delhez. Artikel 16. Aanstonds na het tot stand komen van deze overeenkomst zullen beide partijen overgaan tot vermindering der strijd krachten. Zij zullen in overleg treden omtrent mate en tem po van deze vermindering omtrent hun samenwerking op militair gebied. Artikel 17. Eerste lid: voor de in deze overeenkomst beoogde samen werking tusschen de N</ler- landsche regeering en de re geering der republiek, zal een organisatie in het leven worden geroepen, bestaande uit dele gaties door elk van beide re geeringen aan te wijzen met een gemeenschappelijk secreta rlaat. Tweede lid: de Nederland sche regeering en de regeering der republiek zullen alle ge schillen, welke naar aanleiding van deze overeenkomst moch ten rijzen en die niet door par tijen in onderling overleg in een conferentie tusschen deze delegaties tot een oplossing kunnen worden gebracht, door arbitrage doen beslechten. In dat geval zal door de delega ties bij overeenkomst of indien zulk een overeenkomst niet kan worden bereikt, door de president van het interna- tinonale hof van justitie een voorzitter van andere nationa liteit met beslissende stem worden benoemd. Brandweer voorkwam erger. Maandagavond, omstreeks half acht is, door nog niet ge heel onopgehelderde oorzaak, brand uitgebroken in het Ge meentehuis van Oostkapelle. Door krachtdadig optreden van de plaatselijke brandweer bleef de brand beperkt tot de secretarie en het portaaltje, welke finaal zijn uitgebrand. Een jeugdig Oostkapellaar ontdekte omstreeks half acht het eerst de brand. Hij waar schuwde zijn vader, die brand meester is, en binnen enkele minuten waren veertien der plaatselijke brandweerlieden aanwezig. Met twee slangen werd het blusschingswerk ter hand genomen. Drie brandweerlieden dron gen met levensgevaar het brandende gemeentehuis bin nen met een snelbluschappj raat, doch moesten tengevolge van de enorme rookontwikke ling, onverrichter zake terug- keeren. Aan het snel en doortastend optreden, van de brandweer is optreden van de brandweer is het te danken, dat de schade betrekkelijk beperkt bleef. Was zij niet zoo spoedig ter plaat se geweest en was het plafond der secretarie, waarin de brand ontstaan is, doorgebrand, zoo dat de bovenverdieping vlam had kunnen vatten, dan was bij deze felle Westenwind, de ramp niet te overzien geweest en on getwijfeld het gemeentehuls in de asch gelegd. Binnen het uur waren de mannen van brandweercom mandant Jobse, het vuur vol ledig meester. Ook de burge meester van Oostkapelle, de heer F. C. Sprenger, nam ac tief aan het blusschingswerk deel. DE SCHADE. Toch is de schade nog aan zienlijk. De geheele inventaris van de gemeente-secretarie is vernield. Hieronder bevonden zich, behalve enkele particuliere eigendommen van den burge meester, twee schrijfmachines, twee bureaux en een groote hoeveelheid blanco materiaal en papier. De bescheiden en de finan ciën, o.a. het geld voor de nieuwe klok, waren opgebor gen in de ingemetselde kluis. Hoewel men er gisteravond nog niet in kon slagen deze te openen, mag toch worden aan genomen, dat dit alles gespaard gebleven. Een ingelijste foto van het bezoek van H.M. de Koningin aan Oostkapelle, met de hand- teekening van H.M. is door de brand eveneens verloren m. 'e burgemeesterskamer, die met een dubbele deur toegang geeft tot de secretarie, Is ge heel gespaard gebleven, even als de vertrekken op de bo venverdieping. Het plafond van de secretarie werd ech ter dermate door het vuur aangetast, dat er waarschijn lijk een nieuw zal moeten wor den aangebracht. Ook het voorportaal Is geheel uitge brand. Hoewel er nog geen juiste opgave van de schade kan worden gegeven, moet toch worden aangenomen, dat deze vrij aanzienlijk is. Het ge meentehuis was weliswaar ver zekerd, maar ook hier zal deze verzekering voor de hui dige nonnen wel te laag zgn. DE OORZAAK. Het onderzoek naar de oor zaak van de brand is nog niet geëindigd. Uit het zwart geblakerde interieur van de secretarie blijkt echter dat de brand het hevigst gewoed heeft in de omgeving van de kachel. Vermoedelijk is de brand dan ook hier begonnen. De kachel werd met hout gestookt en was nagenoeg uitgebrand toen men 's avonds het kantoor verliet. Naar alle waarschijnlijkheid zijn vonken uit de kachel gevallen. Het mag een wonder hee- ten, dat de brand zoo spoe dig werd ontdekt en dat de brandweer door haar door tastend optreden het vuur zoo spoedig meester was, waar door Oostkapelle een nog grooter ramp bespaard bleef! SCHILDERIJEN. TENTOONSTELLING GOES. De Blaricumsche schilder Henri van Os Delhes opende Zaterdag in Sturm's Kunst zaal te Goes een tentoonstel ling van zijn werk, welke nog tot en met 30 November ge opend zal blijven. De gelegenheid om werke lijk goede schilderkunst te zien, heeft de laatste jaren in Zeeland vrijwel ontbroken en het is een verheugend symp toom van de opbloei van het cultureele leven, dat nu te Goes kort na elkander tentoon stellingen zijn gehouden van werk van twee verdienstelijke kunstenaars uit Holland. Als nu ook de Zeeuwsche schilders maar eens spoedig met hun werk voor de dag komen. Van Os Delhez, die 'n aantal Interessante doeken exposeert, toont zich daarin een vakman van groote bekwaamheid, die het ach ook lang niet gemak kelijk maakt. Zijn werk ken merkt zich ook aoor een rijke verscheidenheid: bloemen, stil levens, landschappen en stads gezichten, zelfs een kerk-inte- rieur. Dit laatste, dat Van Os Del hez pas zeer onlangs in de kerk van Goes schilderde, mo- •e de bekoring van het beken- e hebben, we gelooven toch niet dat de schilder zelf het tot het beste van zijn werk zal rekenen. Er zijn doeken, die meer „sfeer" ademen, zooals bijv. dat prachtig rijpe „Rozen met schelp", dat alleen al een gang naar deze tentoonstelling waard is. En gelukkig is daar nog veel meer moois -te zien, zooals de prachtige gecompo neerde en forsch geschilderde Amaryllen. dat Gerard Dou- achtige stilleventje met bran dende kaars, de Theerozen in jmberpot, enz. Een bezoek aan deze ten toonstelling Is dan ook zeker aan te bevelen. H. A. B. Ernstige auto-botsing bij Kruiningen. Maandagochtend heeft op de rijksweg onder Kruiningen, waar deze weg gekruist wordt door de dijk van Hansweert naar Yerseke, een ernstige aanrijding plaats gehad, waar van uiteindelijk de gevolgen toch meevielen. Uit de richting Kruiningen kwam over de rijksweg een bellenwagen met 17 arbeiders uit de wederopbouw, die onder weg waren naar Vlissingen. Uit de richting Vlakebrug na derde tegelijkertijd een auto van een wasscherij op weg naar Yerseke. De chauffeur van deze laatste auto keek wel in de spiegel of hij gevaar achter zich zag, doch lette niet op de bellenwagen. Toen hij de richting Yerseke insloeg, was een botsing onvermijdelijk. De bellenwagen schoot door, reed de vrij hooge weg af en kan telde beneden om. Hoewel men aanvankelijk ernstige gevol gen vreesde, bleken slechts 7 inzittenden gewond te zijn, waarvan de meesten licht. Eén van de arbeiders bekwam ver moedelijk een bekkenfractuur. De bestuurder van de bel lenwagen kwam er goed af, evenals zijn collega van de waschauto. De wagen van deze laatste werd deerlijk gehavend. Politie en medische hulp wa ren spoedig ter plaatse. De „Nyenburgh" weer terug Zondagmorgen ls na een voorspoedige reis de „Nyen burgh" van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" in Vlissingen teruggekeerd met een kleine lading landbouwwerktuigen. Het lijdt geen twijfel, of in de toekomst, wanneer de lijn meer bekendheid geniet, zal dit aanmerkelijk verbeteren. Dinsdagavond zal de „Nyen burgh" met een lading hooi weer naar Harwich vertrek ken. Kustverkorting en de Schelde. In een voordracht voor het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap over „De kust van Nederland" heeft dr. ir. Joh. van Veen gewezen op de noodzakelijkheid onze kust te „sluiten". De zeegaten, welke gedicht moeten worden, zijn echter van enorme omvang, zoodat onmogelijk alles ineens zal kunnen gebeuren. Op de duur zal het er echter toch van moeten komen: onze tra ditie was immers steeds: kust verkorting om de zee zooveel mogelijk uit te sluiten en het zout uit het land te houden In 1840 had onze kust nog een lengte van 1950 K.M., in 1932 van 1384 K.M. De ui^reste grens, welke vol gens dr. van Veen bereikt zal kunnen worden, bedraagt on geveer 500 K.M. Hiervan zal de Schelde het belangrijkste deel uitmaken. Natuurschoon. De Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben ln verband met de buitengewone schade, die is toegebracht aan het na tuurschoon in Zeeland, 'n com missie in het leven geroepen met het doel stimuleerer.d en adviseerend op te treden, op dat de beplanting van het Zeeuwsche landschap bevor derd zal worden. Voorzitter van deze com. missie is het lid van Gedep. Staten de heer Flipse. In nauw verband hiermee is door de Stichting Nieuw Wal cheren een architectonisch bu reau opgericht, dat hetzelfde beoogt, speciaal voor Walche. ren. De Stichting stelt koste loos de diensten van dit bu reau, dat onder de deskundige leiding van den heer Broerse uit Ajnstelveen staat, ter be schikking van de belangheb benden. Middelburg PRIJSUITREIKING VAN „ACHILLES". Voor een volle zaal met da mes- en heerenleden van de gymnastiekvereen „Achilles'", had Zaterdagavond jJ. te Mid delburg de uitreiking plaats van diploma's en medailles aan de leden, behaald in 1945 en 1946. Diploma's etc. werden o.a. uitgereikt van de atletiek wedstrijden van de Zeeuwen ln 1945 en 1946 propaganda- wedstrijden van het district Zeeland der K.N.A.K. te Groe. de, Zeeuwsche kampioenschap pen der K.N.A.K. in 1945 en 1946, vaardigheidsproeven ath- letiek K.N.G.V. vereenigings- records en onderlinge atle tiekwedstrijden 5-kampen. Zooals gebruikelijk, werd de feestavond geopend door de signaalafdeeling Aan den lei der Jan de Graaf werd bij mon de van den heer P. Kooman, voor het zëer vele werk dat hij voor de signaalafdeeling ver richt een foto van de afdee- ling aangeboden. Door den voorzitter den heer K. de Vries werd aan een ieder met een toepasselijk woord de behaalde prijs (zen) uitgereikt. Aan den directeur-leider den heer J. A. Bal, werd een mooi geschenk van de vereeniging aangebo den De heer de Vries was zoo gelukkig hem namens vereeniging een nieuwe ver- eenigingsvlag te kunnen over handigen. De heer Bal dankte hartelijk voor dit mooie ge schenk. Onder de oude vlag, die tijdens het bombardement op 17 Mei 1940, met alle ver- eenigingsprijzen en eereteekens verloren was gegaan, werden 169 eereteekenen behaald. Hg hoopte dat onder de nieuwe vlag nog vele prijzen de ver eeniging ten deel zullen vallen. Na dit officieele gedeelte bleven de leden nog tot in de late uurtjes bijeen, alwaar vele leden zich deden kennen als goede zangers (essen), voor drachtkunstenaars enz. Het een en ander afgewisseld met uit stekende dansmuziek van de „Lucky Stars", die zich belan geloos voor deze avond be schikbaar hadden gesteld. JUBILEUM. De heer J. P. Maartense, gietersbaas bij de Fa. Bod- daert en Co. te Middelburg, herdacht Zaterdag de dag, waarop hij 45 jaar geleden bg deze firma in dienst tfad. Dit jubileum werd in hui selijke kring gevierd. Vlissingen „ONZE VLOOT". Vrijdag werd in café Kiviet te Vlissingen een vergadering gehouden van de afdeeling Vlissingen van de vereeniging Onze Vloot". Lewis contra Truman. MIJNWERKERSSTAKING REEDS BEGONNEN. Drie dagen eerder, dan dooi Lewis, den leider van de mtfn. werkersorganisatie, was aan gegeven, is Maandag de Ame- rikaansche mynwerkersstaklng reeds begonnen toen meer dan 30.000 mannen van het werk wegbleven. Men beschouwt deze staking s de beslissende strijd tus schen de Regeering en .de vak- vereenigingen. Een hooge re- geeringsautoriteit heeft ver. klaard, dat het nu de beste tijd is om uit te maken wie het machtigst isde Regee ring of de vakbond. Deze ver klaring bevestigt het vermoe den. dat Tryman voornemens is het uit te vechten met Le wis, die indien de eischen niet worden ingewilligd Donderdag zijn 400.000 mijn werkers tot de staking zal oproepen. De export van kolen naar Europa is inmiddels reeds stopgezet. De opstandige Labour-leden Het amendement van de 41 opstandige" Labourleden, die een sociallstischer politiek wenschen ten einde een botsing tusschen het kapita lisme van de Ver. Staten en het Communisme van de Sov jets te vermijden, is met 353 tegen 0 stemmen venvorpen in het Britsche Lagerhuis. De indieners zelf onthielden zich van stemming. Ook werd gediscussieerd over de kwestie van een eventueele actie ten gunste van den Yoe- goslavischen aartsbisschop mgr. Stepinasz, doch de Brit sche onderminister van bui tenlandsche zaken Mathew verklaarde, dat de Regeering het niet mogelijk acht de juistheid van de Yoegoslavi- sche bewering, dat het hier een zuiver binnenlandsche aan. gelegenheid betreft, te bestrij den. NAZI-VANDALEN VER NIELEN JOODSCH KERK HOF. Het na de bezetting van Duitschland herstelde Jood- sche kerkhof van Hannover is opnieuw door Nazi-vanda len vernield. De onverlaten hadden de begraafplaats van allerlei beleedigende leuzen voorzien. Gevechten in Noord-Griekenland. Aan de Noord-Grieksche grens zyn felle gevechten ge leverd tusschen 600 rebellen, die zwaar bewapend waren, en regeeringstroepen. De rebel len wisten aanvankelijk twee plaatsen te veroveren, doch werden daaruit later weer ver dreven, en trokken zich toen onder bescherming van Yoego- slavische grenswachten op Yoegoslavisch gebied terug. Eén plaats zou in brand ge stoken zijn. Konief opperbevelhebber der Russische troepen. Maarschalk Iwan Konief is benoemd tot opperbevelhebber van alle Sovjet-strfldkrachten te land als opvolger van maar schalk Zhoekof. Commissie-Generaal naar Nederland. Een officieel communiqué, dat bevestigt, dat de Commis sie-Generaal besloten heeft ze week naai Nederland te vertrekken, vermeldt verder nog, dat zij hiertoe is overge gaan om de zoo spoedig mo gelijke onderteekening van de overeenkomst te bevorderen De Commissie-Generaal ver. wacht korte tijd in Nederland te verblijven om de Ned. re- geering op alle punten in te lichten, en dan weder zoo spoe dig mogelijk naar Indonesië te rug te keeren. Het Engelsche elftal- Hedenmiddag is te Sheffield het Engelsche voetbalelftal te gen Nederland als volgt samen gesteld: doel: Swift (Manches, ter City); achter: Scott (Arse nal) en ïardwick (Middles brough) an voerder; midden Wright (Wolverhampton Wan derers), Franklin (Stoke city) en Johnston (Blackpool); voor: Finney (Preston North end) Carter (Derby Country, Lawt- Chelsea) Manion (Midd lesbrough) en Langton (Black- bum Rovers); reserves: Hagan (Sheffield United) en Cock- burn Manchester United). Dit elftal is vrijwel gelijk aan het elftal dat met 72 van Ulster, met 10 van de Ier- sche Vrijstaat en met 30 van Wales gewonnen heeft. Het is dus het sterkste elftal, dat E'ngeland momenteel in het veld brengen kan. .KLIPFONTEIN" WOENS DAG TE ROTTERDAM. De „Klipfontein" zal Woens dagavond met 973 repatriee- renden te Rotterdam aanko men. De debarkatie begint Donderdagmorgen, 10 uur. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heer F. C Wrjsveld, voorzitter, I. van Waarde, secretaris, G. Dam mers, vlce-voorziter, J. Blan ken, penningmeester en P. W. J. Falhaber, vice-secretaris. Besloten werd een krachtige actie te voeren voor het wer ven van leden. De contributie der leden is vastgesteld op 5 per jaar, waarbij de leden het maandblad gratis ontvan gen. Men besloot deze winter te trachten lezingen en film- vertooningen te organtseeren over majfhe-onderwerpen. Het secretariaat is gevestigd Koudekerksche weg 130. VERBETERING ZEEP-POSITIE GEVRAAGD. Volgens een besluit geno men in de vergadering van de Christelijke Besturenbond te Vlissingen is een dringend schrijven gezonden aan het be stuur van het Chr. Nat. Vak verbond met het verzoek op zeer korte termijn stappen te ondernemen bh' de legeering tenqinde verbetering te krij gen in de toewijzing van rei nigingsmiddelen. Gewezen werd °P bet groo te. tekort aan zeep, waardoor het ln vele gezinnen niet meer mogelijk is kleeding te was- schen of zichzelf op behoorlij ke wgze te reinigen. De hy giëne en de volksgezondheid komen hierdoor ten zeerste in het gedrang, hetgeen onver mijdelijke ziekten en uitbrei ding der t.b.c.gevallen ten gevolge zal hebben. UITVOERING VLISSINGSCHE ORKESTVEREENIGING. Donderdag 21 Nov. geeft In de Groote Kerk te Vlissingen, onder auspiciën van C.K.W.O., de Vliss. Orkestver. een uit voering met medewerking van een dubbel dames-kwartet, al les onder leiding van den heer Jan Kuiler. PER RAKET OP REIS. Zaterdagavond had in de zaal „Concordia" te Vlissingen voor de tweede maal de opvoe ring plaats van het programma „Per raket op reisf' van het Zeeuwsch amateur-cabaret-ge zelschap „Zeamca". Evenals de eerste maal mocht ook deze opvoering zich in een behoor lijke belangstelling verheugen. Eep gezellig bal besloot deze geslaagde' cabaret-avond. 10 LOONSVERHOOGING. Dezer dagen heeft de lan delijke voorzitter der E.V.C., Berend Blokzijl, in de Schel- dehal te Vlissingen, een na dere toelichting gegeven op de actie voor de 10 loons- verhooging, waarvan wij reeds melding maakten. Spr. be toogde dat allen de handen aan de ploeg zullen moeten slaan om het gewenschte doel te bereiken. Er bestond voor deze rede groote belangstelling. O.- en W.-Souburg Ruilverkaveling en landbouwherstel. De landbouwver. en de Chr. B.T.B. te Souburg hielden Zaterdagmidag een druk be zochte vergadering in café „De Zwaan" waar de heeren M, A. van der Werf en D. A. Ganzeman aanwezig waren om te spreken over ruilverkave ling en Landbouwherstel. De heer B. Koole opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom. Hierna nam de heer v. d. Werf het woord die op dui- deliijke wijze uiteenzette wat de bedoeling van de verkave. ling is en de voordeelen deed uitkomen. Er zal naar ge streefd worden dat zooveel mogelijk gelijksoortige grond tegen elkaar wordt uitgewis seld. Over het algemeen zul len geen groote verschuivin gen plaats hebben. Wel echter daar waar het nieuwe vlieg veld zal komen te liggen, Spr. gaf de raad zich te over tuigen of alle grondbezit bij de bevoegde instanties kada straal precies bekend is, daar wanneer de lijst van rechtheb benden eenmaal vaststaat hierin geen verandering meer mogelyk is. Een ingrijpende wyziglng zal kunnen bestaan in het pachtverkavelen, zoodat een pachter van een stuk land ook een andere pachtheer zal kunnen krijgen. Al deze veranderingen en verschuivingen zullen echter niet zonder meer van hooger- hand worden opgelegd maar de belanghebbenden zullen al len worden gehoord en zullen Uitslaande brand. Maandagavond omstreeks kwart over zes brak brand uit in de woning van de fam. Lee- gewater aan de Vliss. straat weg te Koudekerke. De oor zaak moet waarschijnlijk wor den gezocht in een verkeerde opstelling van een kachel op de bovenverdieping, waar de pijp door een houten schoft werd gevoerd. Spoedig sloegen de vlammen uit het dak De Vlissingsche brandweer, die werd ealarmeerd en zeer snel met de motorspuit ter plaatse was, slaagde er in de brand te bedwingen, waardoor de schade ">eperkt bleef tot het dak en de betreffende kamer. De nablussching werd overge laten aan de brandweer van Koudekerke. die eenige tijd la ter op het terrein verscheen. De eigenaar was tegen brandschade verzekerd. PROV. WATERSTAAT. Tot districtsingenieur bij de Prov. Waterstaat in Zeeland met standplaats Zierikzee, is benoemd de heer ir, C. Ree dijk, voorheen ir. te Goes. JONGETJE AANGEREDEN. Gistermiddag is te Krabben- dijke het zoontje van den heer De Loo door een luxe wagen aangereden. Het knaapje moest met een gebroken been naai* het ziekenhui? te Goes worden vervoerd. BENOEMING. Benoemd is tot dijkgraaf van de Oranjepolder de heer J. Crucq en tot diens plaats vervanger de heer P. Dekker, belden te Arnemuiden. hun wenschen en verlangens naar voren kunnen brengen, maar beloofd worden kan er niets. In normale gevallen komen de onkosten hieraan verbon den ten laste van den eige naar. In Walcheren ligt de zaak echter anders, daar het bedrag hieraan verbonden ontzettend groot is. Hiervoor is 'n regeling ontworpen. Voor na de verkaveling wordt de grond geschat en naai' aanleiding hiervan zullen de kosten worden berekend. Ook brengt spreker naar voren de mogelijkheid om naar de N.O.-polder te gaan. Door spr. werden nog ver schillende vragen beantwoord. O.a. werd door een der aanwezigen de opmerking ge maakt het vliegveld op het Sloe aan te brengen daar er nu straks veel kostbare cul tuurgrond verloren zal gaan. Hieraan zal echter niets te veranderen zijn. Mede ter vergadering was aanwezig de heer D. A. Gan zeman van Landbouwherstel tot wien de aanwezigen vra gen konden richten. O.a. werd gevraagd naar uitkeering van verloren gega- ne werktuigen en aanschaf fing van nieuwe. Naar de bouw van noodboerderijen en noodstalling. Maar ook hier speelt de bouwmaterialen-posi tie een groote rol enz. enz. Het bleek wel dat de land bouwers nog met tal van vragen en moeilijkheden zitten in hun bedrijf en op financieel gebied. De heer Ganzeman zegde zijn volle medewerking toe en gaf velen goede aan wijzingen hoe hierin te han delen. De voorz. deelde nog mede dat er in samenwerking met St. Laurens, aldaar door de Souburgsche telers pootaard- appelen kunnen worden ge bracht en richtte een dank woord tot de aanwezigen, waaronder ook de burgemees ter de heer Stemerding was, waarna hij deze zeer leerzame middag sloot. Oostkapelle HERSTELRAAD. De herstelraad van Oostka pelle is samengesteld uit de heeren F. G. Sprenger, burge meester, voorzitter; A. J. de Broekert. secretaris; dr. P. J. Bom; Jac. Wondergem; A. Maranus en D. Coppoolse, le den. Serooskerke OPVOERING „STORMEELAND". Zaterdagavond werd in het vergaderlokaal te Serooskerke door het reciteergezelschap „Serooskerke (W)" een uit voering gegeven van het too- neelstuk „Stormeiland". De rollen rden op vlotte je veri.. Er bestond voor deze avond groote iclang- stelling. Woensdagavond brandde voor het eerst sinds 1940 de straatverlichting te Ritthem, was een groote verbettering is De collecte gehouden ten bate van de Oorlogsgraven heeft te Aagtekerke 37,14 opgebracht. Benoemd ls tot hoofd van de Chr. school te Gorinchem. de heer A. van Maldeghem, werkzaam in dezelfde functie te Dinteloord, vroeger onder wijzer te Middelburg. Tot kassier van de Boeren leenbank te Ritthem s be noemd de heer Abr. de Pag- ter jr. Kerknieuws GEREF. KERK. Tweetal te Genemuiden Ds. C. A. Vreugdenhll te Oud- Vosmeer, Ds. de Boer, to Zuid- Beierland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2