OPLICHTERS EN DIEVEN Indonesisch Gemeenebest UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Schouwburg voor Rotterdam Zuid-Beveland Zeeuwsch Vlaanderen Zeeuwsche nippers De basis-overeenkomst. De basis-overeenkomst, wel ke door de Commissie-Gene raal te Batavia werd gesloten met de Repoeblik Indonesia is gepubliceerd. Aan. de artikelen gaat een zinsnede vooraf, waarin wordt uitgesproken, dat vrijwillige samenwerking tusschen Ne derland en de volkeren van In donesia de beste garantie biedt voor een gezonde en krachtige ontwikkeling van beide lan den. Hier volgen de artikelen. Artikel 1. De Nederlandsche regeering erkent de regeering van de republiek Indonesië als de facto uitoefenend het gezag over Java, Madoera en Suma tra. De door geallieerde of Nederlandsche troepen bezette gebieden zullen geleidelijk, door wederzijdsche samenwer king, in het repubükeinsche gebied worden ingevoegd. Hiertoe zal aanstonds een aanvang worden gemaakt met de noodige maatregelen, zoo dat uiterlijk op het tijdstip in artikel 12 genoemd de invoe ring zal zijn voltooid. Artikel 2. De Nederlandsche regeering en de regeering van de repu bliek werken samen tot de spoedige vestiging van een souvereinen, democratischen staat op federatieven grond slag, genaamd, de vereenigde staten yan Indonesië. Artikel 3. De vereenigde staten van Indonesië zullen omvatten: het geheele grondgebied van Nederlandsch-Indië met dien verstande dat indien de be volking van eenig gebiedsdeel ook, na overleg langs demo cratische weg, te kennen geeft niet of nog niet tot de ver eenigde staten van Indonesië te willen toetreden, voor dat gebiedsdeel een bijzondere ver houding tot deze staten en het koninkrijk der Nederlan den in het leven kan worden geroepen. Artikel 4. Eerste lid: de samenstellen de staten van Indonesië zul len zijn de republiek, Borneo en de groote Oost, onvermin derd het recht van de bevol king van eenig gebiedsdeel om langs democratische weg te kennen geven, dat :\".i haar plaats in de vereenigde staten van Indonesië op andere voet geregeld wenscht te zien. Tweede lid: onverminderd bepaalde in artikel 3 en in het eerste lid van dit artikel, kun nen de vereenigde staten van Indonesië een bijzondere rege ling treffen .ten aanzien van het grondgebied van haar hoofdstad. Artikel 5 en 6. Deze artikelen regelen de vaststelling van een grondwet voor de Vereenigde Staten van Indonesia en de omvor ming van het Koninkrijk der Nederlanden, omvattend Ne derland, Oost- en West In- dië. in een Nederlandsch-In- doriesische Unie. Artikel 7. Eerste lid: ter behartiging van de belangen van het Koninkrijk der Nederlanden en de Vereenigde Staten van Indonesië, zal de Neder- landsch-Indonesische Unie beschikken over eigen orga nen. Tweede lid: deze organen zullen worden samengesteld door de regeeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en van de Vereenigde Staten van Indonesië, eventueel me de door de volksvertegen woordigingen dier landen. Derde lid: als gemeenschap pelijke belangen zullen wor- den aangemerkt: samenwer king inzake bultenlandsche betrekkingen, defensie voorzoover noodig financiën, alsmede onderwerpen van economische en cultureele aard. Artikel 8. Aan het hoofd van de Ne- derlandsch-Indonesische Unie staat de Koning (Koningin) der Nederlanden. De decreten en de besluiten ter beharti ging van de gemeenschappe. lijke belangen zullen door de organen der Unie worden ge nomen in naam des Konlngs (der Koningin). Artikel 9. Ter behartiging van de be langen der Vereenigde Staten van Indonesië in Nederland en van het Koninkrijk der Nederlanden in Indonesië, zul len door de onderscheidene regeeringen hooge commissa rissen worden, benoemd. Artikel 10. Het statuut van de Neder- landsch-Indonesische Unie zal voorts o.m. bepalingen bevat ten over: a. verzekering van de rech ten van beide partijen je gens elkander voor de na koming hunner wederzgd- sche verplichtingen; b. de wederzijdsche uitoefe ning van het staatsburger schap door Nederlandsche en Indoneschie staatsbur gers; c. een regeling houdende voorzieningen voor het ge val door de organen der Unie geen overeenstem ming kan worden ver kregen; d. een regeling van de wij ze waarop en de voor waarden waaronder de or ganen van het Koninkrijk der Nederlanden bijstand zullen verleenen aan de Vereenigde Staten van In donesië, zoolang deze niet of onvoldoende over eigen organen beschikken; ft. do verzekering ih beide' van de Unie van de fundamenteele en mensche- lijke vrijheden waarnaar ook het hanvest der Ver eenigde Naties verwijst. Artikel 11. Eerste lid: het statuut van de Unie zal worden ontworpen door een conferentie van ver tegenwoordigers van liet ko ninkrijk der Nederlanden ei: van de toekomstige Vereenig de Staten van Indonesië. Tweede lid: het statuut zal in werking treden na goedkeu ring door de onderscheidene volksveregenwoordigingen. Artikel 12. De Nederlandsche regeering en de regeering der republiek zullen er naar streven dat de vestiging van de Vereenigde Staten van Indonesië en van de Nederlandsch-Indonesische Unie haar beslag krijgt vóór 1 Januari 1949. Artikel 13. De Nederlandsche regeering zal inmiddels de noodige stap pen ondernemen teneï f.de on- middelnk na de totstandko ming der Nederlandsch-Indo nesische Unie de toelating van de Vereenigde Staten van Indo. nesië als lid van de organisatie der Vereenigde Naties te ver krijgen. Artikel 14. De regeering van de repu bliek erkent de aanspraken van allle niet-Indonesiërs op herstel van hun rechten en te ruggave van hun goederen voorzoover deze worden uitge oefend of zich bevinden in het gebied waarover zij de facto gezag uitoefent. Een gemengde commissie zal worden ingesteld om dit herstel of deze teruggave te bewerkstelligen. Artikel 15. Teneinde de regeering van Indië te hervormen op zooda nige wijze dat haar samen stelling en werkwijze zoo nauw mogelijk zullen aanslui ten op de erkenning van de republiek en op de ontworpen staatsrechtelijke structuur, zal de Nederlandsche regeering in middels bevorderen, dat wet telijke maatregelen worden getroffen om ln afwachting van de totstandkoming der Vereenigde Staten van Indone sië en der Nederlandsch-Indo nesische Unie de staats- en volkenrechtelijke positie van het Koninkrijk der Nederlan- Dubbele namen I In Nederland komen pl.m. 4850 dubbele ge slachtsnamen voor, wel ke gedragen worden door in totaal pi m. 41.000 personen. Van 1400 namen, gedragen door 7500 personen, staat vast, dat zij ook recht matig worden gedragen, doch ten aanzien van 113 der overige ge slachtsnamen, gedragen door 1350 personen, is door de Hooge Raad van Adel tot rectificatie geadviseerd. De Minister van Bin- nenl. Zaken heeft me degedeeld, dat hij zich t.z.t. nadèr zal beraden over de vraag of tegen hen, die een van de burg. stand afwijkende geslachtsnaam voeren, maatregelen getroffen dienen te worden. den aan de nieuwe toestand aan te passen. Artikel 16. Aanstonds na het tot stand komen van. deze overeenkomst zullen beide partijen overgaan tot vermindering der strijd krachten. Zij zullen in overleg treden omtrent mate en tem po van deze vermindering en; omtrent hun samenwerking op militair gebied. Artikel 17. Eerste lid: voor de in deze overeenkomst beoogde samen werking tusschen de N</ler- landsche regeering en de re geering der republiek, zal een organisatie in het leven worden geroepen, bestaande uit dele gaties door elk van beide re geeringen aan te wijzen met een gemeenschappelijk secreta riaat. Tweede lid: de Nederland sche regeering en de regeering der republiek zullen alle ge schillen, welke naar aanleiding van deze overeenkomst moch ten rijzen en die niet door par tgen in onderling overleg in een conferentie tusschen deze delegaties tot een oplossing kunnen worden gebracht, door arbitrage doen beslechten. In dat geval zal door de delega ties bij overeenkomst of indien zulk een overeenkomst niet kan worden bereikt, door de president van het intema- tinonale hof van justitie een voorzitter van andere nationa liteit met beslissende stem worden benoemd. RECHTBANK MIDDELBURG Krijgen hun loon. Op de rechtbankzitting van 16 November te Middelburg werden de volgende zaken be handeld. De 26-jarige verdachte mej. Th. C. M. B., laatstelijk wo nende te Borssele, stond te recht. le Omdat zij in Februari 1946" een geldsbedrag van 350,dat ze had ontvan gen om' aan een zekeren V. ter hand te stellen zich we derrechtelijk toeëigende. 2e. Omdat ze in Maart 1946 te 's-Gravenhage een of meer beambten van het Roode Kruis, door zich uit te geven als arts, had bewogen, tot af gifte van een uniform, onder- kleeding, schoenen en toilet- benoodigdheden. Ter zitting bjijft zij voor wat het geval V. betreft bij haar afgelegde verklaringen, terwijl ze ook het geval met het Roode Kruis erkent. De Officier van Justitie eischte ter beschikkingstelling van de Regeering. Mr. M. A. Terwoert als raadsman van verdachte vraagt of het wel noodig is deze verdachte ter beschikking van de regeering te stellen. Uitspraak 29 November a.s. DE VERLEIDING. De 59-jarige J. A. H-, brie venbesteller P.T.T. te Goes stond terecht, omdat hij ln het tjjdvak Mei 1945 t/m. Augustus 1946 meermalen pakketten had weggenomen, welke aan het Staatsbedrijf der P.T.T. waren toever trouwd. In hoofdzaak bevat ten deze pakketten koffie, thee, cacao, chocolade, siga retten, schoenen en textielgoe- deren. Verdachte geeft ter zitting alles toe. De Officier van Justitie eischt 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 8 maanden voorwaar delijk en 4 onvoorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en bijzondere voorwaarden, dat hij zich zal gedragen naar de aanwijzingen hem te geven door het Genootschap. (De gev.straf met aftrek preven tief). Mi*. Kurtz als raadsman van verdachte, zegt dat de feiten vast staan. Hier is ju ridisch niets aan 'te doen. Hij gaat uitvoerig in op de om standigheden van verdachte. Hij vraagt de straf tot de preventie te beperken. Uitspraak 29 Nov. 1946. De 18-jarige kantoorbedien de uit Goes J. K, nam op enkele tijdstippen in 1946 te Goes telkens een geldsbedrag weg, toebehoorende aan J. de B. Totaal beliep dit de som van omstreeks 1500—. Eisch 2 jaar gevangenisstraf door te brengen in de jeugd gevangenis te Zutphen. Uitspraak 29 November a.s. NIET SLIM GENOEG. De 49-jarige schilder H. L. had door allerlei slimme praat jes van mej. E. uit Vlissin- gen in totaal 700,losge kregen. Hij vertelde dat hij glas kon koopen en dat zij zou deelen in de winst enz. De juffrouw liep er grif in, maar de schilder hoorde voor zijn slimheid 2 jaar gevange nisstraf met aftrek preven tief eischen. Uitspraak 29 .November a.s. De 24-jarige J. van S., smid-bankwerker uit Zeist, thans tijdelijk te Vlissingen, nam op 1 October 1946 in Middelburg een spaarpot weg, inhoudende een geldsbedrag, aantal distributiebeschei den, een zilveren horloge en een coupon stof toebeh. aan J. van Donselaar, wonende al daar. Om binen te komen, verwij derde hij een ruitje, opende de deur en verschafte zich op deze wijze toegang tot per ceel Julianastraat 17. Eisch 1 jaar en 3 maanden gev.straf met aftrek preven tief. Uitspraak 29 November a.s. beiden te Noordgouwe. Henri van Os Delhez. SCHILDERIJEN. TENTOONSTELLING GOES. De Blaricumsche schilder Henri van Os Delhes opende Zaterdag in Sturm's Kunst- zaal te Goes een tentoonstel ling van zijn werk, welke nog tot en met 30 November ge opend zal blijven. De gelegenheid om werke lijk goede schilderkunst te zien, heeft de laatste jaren ln Zeeland vrijwel ontbroken en het is een verheugend symp toom van de opbloei van het cultureele leven, dat nu te Goes kort na elkander tentoon stellingen zijn gehouden van werk van twee verdienstelijke kunstenaars uit Holland. Als nu ook de Zeeuwsche schilders maar eens spoedig met hun werk voor de dag komen. Van Os Delhez, die 'n aantal Interessante doeken exposeert, toont zich daarin een vakman van groote bekwaamheid, die het zich ook lang niet gemak kelijk maakt. Zyn werk ken merkt zich ook door een rijke verscheidenheid: bloemen, stil levens, landschappen en stads gezichten, zelfs een kerk-inte- rieur. Dit laatste, dat Van Os Del hez pas zeer onlangs in de kerk van Goes schilderde, mo re de bekoring van het beken- Ie hebben, we gelooven toch niet dat de schilder zelf het tot het beste van zrjn werk zal rekenen. Er zijn doeken, die meer „sfeer" ademen, zooals bijv. dat prachtig rijpe „Rozen met schelp", dat alleen al een gang naar deze tentoonstelling waard is. En gelukkig ls daar nog veel meer moois te zien, zooals de prachtige gecompo neerde en forsch geschilderde Amaryllen, dat Gerard Dou- achtige stilleventje met bran dende kaars, de Theerozen in gemberpot, enz. Een bezoek aan deze ten toonstelling is dan ook zeker aan te bevelen. H. A. B. BENOEMINGEN. Benoemd zijn tot dijkgraaf van de St. Pieterspolder (Z. B.), L. J. de Rijke Jr. te Yerseke; gezworene «van het water schap St. Maartensdijk, P. J. Nelisse te St. Maartensdijk; voorzitter van het dage- lijksch bestuur van het water schap De Hogerwaardpolder, H. R. Heerema te Goes; dijkgraaf van de Van Haaf- tenpolder, L. J. van de Zande te Oud-Vossemeer; voorzitter van het bestuur der waterkeering van de cala- miteuze Jonkvrouw-Annapol- der, J. S. de Regt te Kats (Kortgene); voorzitter van het bestuur der waterkeering van de cal- matieuze Leendjert Abraham polder, D. Priester te Kats (Kortgene), uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden; dijkgraaf van de Oranje polder (W), J. Crucq en tot plaatsvervanger van den dijk graaf P. Dekker, beiden te Arnemuiden; dijkgraaf van de Adriana Johannapolder, L. J. Mol en tot gezworene H. G. der We duwen. beiden te Dreischor; gezworene van het water schap St. Maartensdijk, A. P. Geluk te St Maartensdijk; lid van "het bestuur der waterkeering van de calami- teuze Vlietepolder, C. A. Ge luk te Wlssekerke; leden van den dijkraad voor de waterkeering van de ca- lamlteuze Burgh en Westland- polder, als vertegenwoordigers van die polder, J. C. Hanse te Haamstede en M. van de Panne te Burgh; dijkgraaf van de Galgepol der, L. A. de Vlieger en tot plaatsvervanger van den dijk graaf P. J. de Vlieger-Stols, Kustverkorting en de Schelde. In een voordracht voor het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap over „De kust van Nederland" heeft dr. ir. Joh. van Veen gewezen op de noodzakelijkheid onze kust te „sluiten". De zeegaten, welke gedicht moeten worden, zijn echter van enorme omvang, zoodat onmogelijk alles ineens zal kunnen gebeuren. Op de duur zal liet er echter toch van moeten komen; onze tra ditie was immers steeds: kust verkorting om de zee zooveel mogelijk uit te sluiten en het zout uit het land te houden In 1840 had onze kust bug een lengte van 1950 K.M., in 1932 van 1384 K.M. Do ui^reste grens, welke vol gens dr. van Veen bereikt zal kunnen worden, bedraagt on geveer 500 K.M. Hiervan zal de Schelde het belangrijkste deel uitmaken. Middelburg PRIJSUITREIKING VAN „ACHILLES". Voor een volle zaal met da mes- en heerenleden van de gymnastiekvereen „Achilles', had Zaterdagavond j.l. te Mid delburg de uitreiking plaats van diploma's en medailles aan de leden, behaald in 1945 en 1946. Diploma's etc. werden o.a. uitgereikt van de atletiek wedstrijden van de Zeeuwen In 194Ö en 1946 propaganda- wedstrijden van het district Zeeland der K.N.A.K, te Groe- de, Zeeuwsche kampioenschap pen der K.N.A.K. in 1945 en 1946, vaardigheidsproeven ath- letiek K.N.G.V. vereenigings- records en onderlinge atle tiekwedstrijden 5-kampen. Zooals gebruikelijk, werd de feestavond geopend door de sign aalafdeeling Aan den lei der Jan de Graaf werd bij mon de van den heer P. Kooman, voor het zeer vele werk dat hij voor de slgnaalafdeeling ver richt een foto van de afdee- llng aangeboden. Door den voorzitter den heer K. de Vries werd aan een ieder met een toepasselijk woord de behaalde prijs (zen) uitgereikt. Aan den airecteur-leider den heer J. A. Bal, werd een mooi geschenk van de vereeniging aangebo den De heer de Vries was zoogelukkig hem namens de vereeniging een nieuwe ver- eenigingsvlag te kunnen over handigen. De heer Bal dankte hartelijk voor dit mooie ge schenk. Onder de oude vlag, die tijdens het bombardement op 17 Mei 1940, met alle ver- eenigingsprijzen en eereteekens verloren was gegaan, werden 169 eereteekenen behaald. Hij hoopte dat onder de nieuwe vlag nog vele prijzen de ver eeniging ten deel zullen vallen. Na dit offieieele gedeelte bleven de leden nog tot in de late uurtjes bijeen, alwaar vele leden zich deden kennen als goede zangers (essen), voor drachtkunstenaars enz. Het een en ander afgewisseld met uit stekende dansmuziek van de „Lucky Stars", die zich belan geloos voor deze avond be schikbaar hadden, .gesteld. Vlissingen UITVOERING VLISSINGSCHE ORKESTVEREENIGING. Donderdag 21 Nov. geeft ln de Groote Kerk te Vlissingen, onder auspiciën van C.K.W.O., de Vliss. Orkestver. een uit voering met medewerking van een dubbel dames-kwartet, al les onder leiding van den heer Jan Kuiler. PER RAKET OP REIS. Zaterdagavond had in de .al „Concordia" te Vlissingen voor de tweede maal de opvoe ring plaats van het programma „Per raket op reis" van het Zeeuwsch amateur-cabaret-ge zelschap „Zeamea". Evenals de eerste maal mocht ook deze opvoering zich in een behoor lijke belangstelling verheugen. Een gezellig bal besloot deze geslaagde cabaret-avond. „ONZE VLOOT". Vrijdag werd in café Kiviet te Vlissingen een vergadering gehouden van de afdeeling HET CULTUREELE LEVEN HERSTELT ZICH (Van onzen specialen verslaggever). Over enkele weken zal Rot terdam weer zijn schouwburg hebben. De bouw schiet name-, lijk zoo op, dat 'men in Januari denkt klaar te zrjn om het pu bliek goed te ontvangen. „Hier kan niet meer van een Nood- schouwburg worden gespro ken", zeide de heer J. Nieu- wenhuls, hoodf van het Ge meentelijk Bureau Voorlichting en Publiciteit, ons. „Een Nood- schouwburg wilde men bou wen, direct na de vreeselijke dagen in 1940 en dit getuigt van de onverzettelijke wil van de Rotterdammers er weer bo venop te komen. Maar de bouw stagneerde, omdat wij niets konden krijgen en na de oor log besloten wij direct maar 'n blijvende schouwburg te bou wen". De nieuwe Rotterdamsche Schouwburg wordt opgetrok ken op oude heipalen en ge bouwd van afgebikte steenen, die uit het puin werden ge haald. Daardoor zjjn er zekere beperkingen bij de bouw, me de doordat de zaal tevens moet dienen voor muziek, opera en operette. Het architectenbur. H. Sutherland en de binnen huisarchitect G. H. Eschauzier hebben echter geroeid met de riemen, die zij hadden en heb ben veel werk van het nieuwe cultuurcentrum gemaakt. De zaal beneden zal ongeveer 800, de zaal boven 340 menschen kunnen bevatten. Het tooneel is 12 bij 8% meter en wat ons opviel, in tegenstelling met andere zalen: 't balcon hangt niet ver over, zoodat er geen scheiding teweeg wordt ge bracht tusschen beneden er boven. „Naast een aantal bioscopen is dit dus het eenige vermaak- centrum?" vroegen wij. „Inderdaad. De twee schouwburgen, die wij hadden, zijn n.l. verloren gagaan. naast 12 bioscopen. 22 feestgebou wen en 550 café's, logementen en hotels". „Wordt er niet teveel aandacht aan de bouw van vermaakcentra besteed?" Zeker niet. Zooals Ik zei wordt de Schouwburg eigenlijk uit het puin opgebouwd, ter wijl drie getroffen bioscopen met elkaar één noodbioscoop bouwen. Tenslotte is het toch ook een kwestie van bedrijfs leven", zeide de heer Nieu- wenhuis ons. CULTUREEL HERSTEL. Dat door de bouw van deze vermaakcentra tekort gedaan zou worden aan de bouw van woningen in getroffen gebieden moet zeer zeker worden ont kend. Daarbij heeft een stad van zeshonderdduizend inwo ners zeker recht om zich ook op cultuureel gebied te her stellen. En men ziet daartoe groote mogelijkheden. Tenmin ste. als 't Rotterdamsch JPhil- harmonlsch Orkest weer on der de leiding van. een bezie lende figuuur wordt geplaatst, van wien men momenteel de afwezigheid sterk voelt. In de jaren tusschen de twee wereldoorlogen ln heeft Rot terdam in haar cultureele le- Vlissingen van de vereeniging Onze Vloot". Tot leden van het bestuur werden gekozen de heer F. C. Wijsveld, voorzitter, I. van Waarde, secretaris, G. Dam mers, vice-voorziter. J. Blan ken, penningmeester en P. W. J. Falhaber, vlce-secretaris. Besloten werd een krachtige actie te voeren voor het wer ven van leden. De contributie der leden is 'vastgesteld op 5 per jaar, waarbij de leden het maandblad g-ratls ontvan gen. Men besloot deze winter te trachten lezingen en film- vertooningen te organiseeren over maj/ne-onderwerpen. Het secretariaat is gevestigd: Koudekerksche weg 130. VERBETERING ZEEP-POSITIE GEVRAAGD. Volgens een besluit geno men in de vergadering van de Christelijke Besturenbond te Vlissingen is een dringend schrijven gezonden aan het be stuur van het Chr. Nat. Vak verbond met het verzoek op zeer korte termijn stappen te ondernemen bii de fe'geering teneinde verbetering te krij gen in de toewijzing van rei nigingsmiddelen. Gewezen werd °P het groo te tekort aan zeep, waardoor het in vele gezinnen niet meer mogelijk is kleeding te was- schen of zichzelf op behoorlij ke wijze te reinigen. De hy giëne en de volksgezondheid komen hierdoor ten zeerste in het gedrang, hetgeen onver mijdelijke ziekten en uitbrei ding der t.b.c.gevalien Jen gevolge zal hebben. Yerseke UITVOERING. Vrijdagavond trad in de Concertzaal „Nolet" te Yer seke op de tooneelgroep van Anton Gerlach met het zeer bekende tooneelstuk „De Vod denraper van Parijs". Dat het publiek genoten heeft van het goede spel, in het bijzonder het spel van Anton Gerlach ln de rol van Jean, bewees wel het applaus aan het einde van het stuk. Kloetinge BOTSING. Vrijdag had te Kloetinge op de Patvjnweg een botsing plaats tusschen een motorrij der uit Rilland Bath en de auto van den garagehouder, den heer de J., die juist met die wagen zijn garage had verlaten. De motorrijder had dit te laat gemerkt en botste tegen de auto. Auto en motor werden beschadigd. ven n.l. een wisselwerking ge kend. Het Philharmonisch Or kest werd gevormd, dat een eigen karakter had en meer dan andere orkesten deed voor de Nederlandsche Toonkunst. Het tooneelleven met een eigen cachet verdween echter na de eerste wereldoorlog uit de Maasstad. Het Rotterdamsch Tooneel werd Rotterdamsch Hofstad-Tooneel en verdween tenslotte. Nooit heeft het zich meer hersteld. Doch men denkt in de komende jaren een gezelschap te kunnen creëeren uit het AmsterdamschRott terdamsch tooneelgezelscbap waarvan één groep dan per manent haar zetel in Rotter dam zal innemen. Ook de Beeldende Kunst. die een groote plaats in het Rotter damsche cultuurleven innam die tentoonstellingen van formaat heeft weten te schep pen, zal een voorname plaats weten te behouden. „Er is voor de geheele cultureele ontwikkeling een Kunststichting in het leven geroepen, die de Schouwburg beheert en de kunstzaken be hartigt". zeide de heer Nieu- wenhuls. „Deze bestaat uit twaalf leden". VEREENIGINGSLEVEN. „Wordt naast deze offiei eele kunstuitingen ook in ver- eenlgingen veel aan cultureele verheffing gedaan?" „Het vereenlgingsleven op dit gebied is zeer druk. En een verheugend iets is. dat het gebouw van de Rotterdamsche Kunstkring gespaard is geble ven, terwijl wjj er in geslaagd zgn 'n gedeelte van 't Scheep vaartkundig Museum reeds in de oorlog te herbouwen. Uniek in de wereld is het Instituut voor Scheepvaart en Lucht vaart, het Museum en de Bi bliotheek", eindigde de heer Nieuwenhuis vol trots. BIJZ- POLITIERECHTER. CLANDESTIENE HANDELAARS. De Bijzondere Politierech ter heeft op 14 November de volgende zaken behandeld. M. H., een 40-jarige koop man uit Middelburg kocht op 9 Juli 1946 in Middelburg 69 knotten sajet zonder afgifte van bonnen of vergunningen. Eisch en uitspraak 100, boete subs. 20 dg. hechtenis met verbeurdverklaring. A. J. D„ een 29-jarige echtge. van H. B.. zonder be roep te Kapelfe, kocht zonder punten een coupon stof, wat haar 10,boete subs. 5 dagen hechtenis kostte met verbeurdverklaring, zulks, con form den eisch. J. P.. een 25-jarige bakker uit Wolphaartsdijk, liet in 1946 clandestien een varken tje slachten. Eisch 1 maand gev.straf voorw. met 2 jaar proeftijd en 150,boete subs. 1 maand hechtenis met verb.verkl. Uitspraak conform, Ook de 39-jarlge veehande laar uit Temeuzen A. L. G. had zich hieraan bezon'digd en wel in September 1946. Deze werd veroordeeld tot 100,boete subs. 25 dg. hechtenis met verb.verkl. J. M., een 29-jarige chauf feur uit Wemeldinge, staat terecht omdat hij als arbeider de rechtsbetrekking, welke bestond tusschen hem als werknemer en M. C. L. Lin- denbergh als werkgever, heeft beëindigd zonder toestemming van den Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Eisch 80,boete subs. 20 dg hechtenis, uitspraak 100 boete subs. 20 dg. hechtenis. P. F. S., een 36-jarige groentenkoopman te Bergen op Zoom en L. J. B., een 32- larige handelaar uit Halsteren, ïadden, terwijl zij geen han delaar waren in textielpro ductenln voorraad resp. een hoeveelheid geel keper, voe ring, flanel, katoen en jaeger wol en 2 coupons heerenstof en overhemden stof. Eisch voor beiden 150, boete subs. 1 maand hechtenis en verb.verkl. Uitspraak voor beiden 10*0,boete subs. 20 dg. hechtenis met verb, verkl. Besprekingen Z.V.U-Vakbonden. Donderdagavond vergaderde in de „Prins van Oranje" te Goes een deputatie uit het be stuur van de Z.V.U. met af gevaardigden van de drie be stuurdersbonden in Goes. De principieele bezwaren tegen de w(jze van werken van de Z.V.U. werden besproken en ook de wenschelijlcheld om in breedere kripg de mogelijkheid te schep pen tot het bezoeken der door de Z.V.U. belegde bijeenkom sten. Van de zijde der Z.V.U. werd verklaard, dat de hooge toe_ gangsprijzen niet kunnen wor den verlaagd, maar wel werd gedacht aan een spaarsysteem voor het bekostigen van de en- tréekaarten. De vertegenwoordigers der bestuurdersbonden zullen een en ander met hun hoofdbestu ren en met de aangesloten or ganisaties bespreken. Natuurschoon. De Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in verband met de buitengewone schade, die is toegebracht aan het na tuurschoon in Zeeland, 'n com missie in het leven geroepen met het doel stimuleerend en advlseerend op te treden, op dat de beplanting van het Zeeuwsche landschap bevor derd zal worden. Voorzitter van deze com missie is het lid van Gedep. Staten de heer Flipse. In nauw verband hiermee is door de Stichting Nieuw Wal cheren een architectonisch bu reau opgericht, dat hetzelfde beoogt, speciaal voor Walche ren. De Stichting stelt koste loos de diensten van dit bu reau, dat onder de deskundige leiding van den heer Broerse uit Amstelveen staat, ter be schikking van de belangheb benden. BETERE AFWATERING VAN OOST.ZEEUWSCH- VLA ANDEREN. Een commissie van Gedepu teerde Staten o.l.v. dén heer C. Flipse, heeft met een aan tal polderbesturen uit het Westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen besprekingen ge voerd met het doel de moge lijkheid van een betere afwa- tring in deze streken onder het oog te zien. Slechts enkele polderbesturen waren niet ver tegenwoordigd. Ir. Drok ir. van het Hulster en Axe- ler Ambacht, heeft van het provinciaal bestuur opdracht gekregen om een betere afwa- ;ering in. Oostelrjk-Zeeuwsch- Vlaanderen in studie te nemen. Deze is met een globaal plan gereed gekomen, dat met de polderbesturen ls besproken. Het gevolg is, dat alle verte genwoordigde polderbesturen en waterschappen hun instem ming hebben betuigd met het benoemen van een commissie van Gedep. Staten, die de ver dere plannen in studie kan ne men. Alle polderbesturen, behalve de Ver. Polders van Ossenisse waren bereid aan hun verga deringen van ingelanden voor te stellen een post voor dek king van de kosten van onder zoek op de desbetreffende be- grootlng te brengen. BENOEMING. Tot districtsingenieur bij de Prov. Waterstaat in Zeeland met standplaats Zierikzee, is benoemd de heer ir. C. Ree dijk, voorheen ir. te Goes. Groede JUBILEUM. Op 1 November j.l. was het dertig jaar geleden dat Mej. M. de Muynck, onderwij zeres aan de openbare lagere school te Groede, tot deze functie werd benoemd. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten en ouders, werd Mej. de Muynck gehul digd. De bijeenkomst werd geo pend door burgemeester Eve raars. Verder werd nog het woord gevoerd door de hee- ren Leenhouts, inspecteur van het lager onderwijs, de heer Vermeulen namens Volkson derwijs, de heer Haartsen, het hoofd der openbare school en de heer Waelput, een oud- coUega van Mej. de Muynck. Door de schoolgaande kinde ren was een flink bedrag aan geld bijeengebracht, waarvoor verschillende cadeaux waren gekocht, die mej. de Muynck werden aangeboden benevens nog verschillende bloemen. Mej. de Muynck dankte al len hartelijk voor de hulde haar gebracht. Aardenburg ONTSPANNINGSAVOND AK.C. Zondag j.l. gaf de Aarden- burgsche Kolfbalclub „A.K.C." voor haar leden en donateurs, de societeitszaal een ont spanningsavond, waaraan „De Zuidwesters" hun medewer king verleenden. Na afloop werden er nog enkele uurtjes gezellig ge danst. De opbrengst van de te Sluis ten bate van het Neder- landsch oorlogsgraven-comité gehouden collecte heeft 66.54 opgebracht. Tot kassier van de Boeren leenbank te Ritthem ,s be noemd dè heer Abr. de Pag- ter jr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10