Arbeider en machine in de Zeeuwsche Landbouw UIT DE PROVINCIE Herbouwplan van Oostburg goedgekeurd ZUID-BEVELAND Tholen Walcheren Zeeuwsch Vlaanderen Monument voor Schelde-slachtoffers Vlissingen nam tweemaal de leiding en. verloor Zeeland moet voor landbouwingenieurs zorgen. In zijn rede op het congres van de Stichting van de Land bouw te Goes, heeft de heer J. K. Melse er op gewezen, dat de boeren in Zeeland ernstig rekening hebben gehouden met de vvensch der regeering op productiegebied. Ondanks het uitvallen van Walcheren is het areaal beplant met aardappe len en suikerbieten gelijk ge bleven. Spr. brengt hulde aan de boeren, die het aangedurfd hebben de teel uit te breiden. Intusschen is in de winter van '45 op '46 het aantal vas te landarbeiders tot een mi-1 nimum gedaald. Op sommige bedrijven is geen of een veel te" kleine kern van vaste ar beiders. De reserve is vrijwel geheel verdwenen. De regeering hielp zooveel mogelijk door het bu reau Oogstvoorziening, dat evenwel slechts weinig ar beidskrachten kon leveren. Een groot aantal politieke gevangenen heeft in de Zeeuw sche landbouw gewerkt. Hoe wel de ervaringen daarmee hier en daar slecht waren, zal men toch blij zijn voor deze hulp. Spr. wees op de uit voer, die door al deze maat regelen mogelijk was (poot- aardappelen in 1946 tusschen 70 en 80 millioen gulden, con sumptie-aardappelen 20 tot 30 millioen). DE ONRUST. Spr. merkte op dat de post loonen sterk is gestegen. De onrust op personeelsgebied is toegenomen. De vraag of de boeren in 1947 hetzelfde teelt- plan kunnen handhaven dan wel aan arbeidsextensieve ge wassen de voorkeur zullen ge ven, is actueel. Intusschen heeft men zich niet gehou den aan de loonovereenkomst en ook bij het bureau oogst voorziening zijn fouten voor gekomen. Spr. bepleit het tref. fen van regelingen door de bedrijfsgenooten zelf in onder linge samenwerking. Boeren en arbeiders zullen daarbij de steun van de regeering heb ben. De gelijkstelling van landarbeiders met andere ar beiders moet absoluut door- fevoerd worden. Scholing van e landarbeiders is noodzake lijk. Doorberekening van de loonen in de productenprijzen is billijk. Spr. pleit voor fe deratieve samenwerking. Op deze inleiding volgde een uitgebreide gedachtenwis- seling. ZAAIPLAN. De volgende spreker was de heer A. Minderhoud te WI1- helminadorp, over „Ons zaai- plan in verband met beschik bare arbeidskrachten en werk tuigen". Wij kijken uit, aldus spreker, naar een zaaiplan, dat zoo weinig mogelijk kost, zoo veel mogelijk opbrengt en practlsch uitvoerbaar is. We dienen rekening te houden met het feit, dat er nog wei nig goede arbeidskrachten be schikbaar zijn. De waardee ring voor de landarbeid is nog steeds niet groot. Spr. verwijst naar andere groepen arbeiders, die textiel sigaret ten enz. krijgen. Óok met fietsbanden is de landarbeider misdeeld. Zeeland kan moei- - lijk arbeiders van elders be trekken. De ervaring van spreker met geïnterneerden is ongunstig. We moeten bij de vaststelling van het zaai plan niet al te ernstig zijn en rekening houden met de fac tor Geluk. Ook dit najaar heeft men geluk gehad. Voor fouten moeten we ons hoe den. Losse arbeiders zijn ris kant en duur, toch moeten we van mechanisatie niet alles verwachten en oppassen voor overdrijving. Het is nog niet zoo, dat we de arbeiders kun nen missen. Vele machines zijn voor de zware Zeeuwsche klei niet geschikt. Laten we geen machines koopen, waar we spoedig toch weer spijt van hebben. Wel bepleitte spreker de aanschaf van tractoren. Voorts drong spreker aan op spoedige ruilverkaveling. Het landbouwonderwijs zal nog meer technisch moeten worden. In dit verband be- critiseerde spreker het, dat bij de 150 nieuwe landbouwstu- denten te Wageningen slechts één Zeeuw was. Als wij wil len, dat ook in Den Haag de stem van Zeeland wordt ge hoord, zullen w|j voor land bouwingenieurs moeten zor gen. ARBEIDER EN MACHINE. Volgende spreker was de heer M. Ruppert, vice-voorzitter van de landelijke stichting. Hij sprak over: „De arbeider en de mechanisatie". Veler belangstelling voor de mechanisatie, aldus spr., spruit voort uit het huidig tekort aan landarbeiders. Wanneer echter thans machines worden aan geschaft onder het motief: „dan zijn we van die arbei ders af", mag men het den landarbeiders niet kwalijk ne men, dat zij de landbouw ont vluchten. Het besef, dat boer en arbeider bedrijfsgenooten zijn, moet hen opnieuw samen binden. De mechanisatie in de land bouw doet de vakbekwaam heid niet verminderen, doch stelt aan de vaardigheid en geschooldheid der arbeiders hoogere eischen. De boeren moeten bij dit alles bedenken, dat rationali satie van het landbouwbedrijf inderdaad geboden is, dat de mechanisatie slechts ae toppen in de werkgelegenheid afsnijdt en derhalve een flinke kern van vaste, vakbekwame arbei ders noodzakelijk is en dat de ze arbeiders een goede rechts positie moeten hebben (loon, arbeidsvoorwaarden, goede wo ning en sociale verzekering). MAAIDORSCHEN. Ir. H. M. Elema, adj. secr. van de Holl. Mij. van Land bouw, sprak daarna over: .Maaidorschen en maaldorsch- maehines in Nederland". In. 1885 kwam de maai- dorschmachine in de handel. Tegenwoordig zijn er andere machines. Er hebben dit jaar vijf machines geloopen, uit gaande van vier principes. In het algemeen hebben ze bo ven verpachting in deze natte zomer gewerkt. De groote ty pen zijn alleen voor groote be drijven geschikt, de kleine ty pen zijn voor ons wel bruik baar, als enkele gebreken wor den weggenomen. Van de rësultaten in de N.O. Polder doet spr. uitvoerige mededeelingen. SAMENVATTING. Nadat hierover nog enkele vragen z|jn gesteld en beant woord gaf hierna Ir. P. W. Bakker Arkema uit Wagenin gen een samenvatting van het op dit congres behandelde. Spr. wenscht het bestuur geluk met het welslagen van deze dag. Met de besprekingen op dit congres is het echter niet afgeloopen. Verdere be handeling is noodig. De loonen van de landarbei ders zjjn jarenlang veel te laag geweest. Het was onjuist, dat de landarbeiders steeds inge deeld werden b|j de ongeschool de arbeiders. In theorie is het nu zoo, dat de loonen van de landarbeiders geljik staan met de laagste industrieloonen, maar in de practjjk komen de ze laatste niet voor Ten besluite breekt spr. een lans voor de rationaliseering van het handwerk, al weet hij, dat dit niet gemakkelijk zal gaan. De heer C. Zwagerman waarschuwt om voorzichtig te zrjn met mechanisatie. Spr. had graag gezien, dat de aan schaf van landbouwwerktui gen voor het inundatiegebled speciaal zou zijn besproken. De heer C. Philipse (Ged. Staten) verzekert, dat het Dag. Bestuur der provincie In tens meeleeft met de belangen van de landbouw en wenscht het bestuur geluk met dit eer ste congres. De voorzitter onderstreept tenslotte de noodzakelijkheid van samenwerking, waarmee nu begonnen is. Er komt straatverlichting. St. Nlcolaas In Westkapelle. De b|jna 2000 arbeiders, die in Westkapelle aan de weder opbouw werken, en waarvan de meesten van buiten Zeeland komen hebben het sympathie ke initiatief genomen, den kin deren''van Westkapelle een St. Nicolaasfeest aan te bie den. Z|j hebben daarvoor een geldinzameling georganiseerd. Mochten ook anderen iets voor deze kinderen over hebben en St. Nicolaas in staat willen stellen Westkapelle te berei ken, dan kunnen z|j hun be dragen zenden aan den kamp commandant van het arbei derskamp aldaar. AAN DE GROND GELOOPEN. Zondag is bij Knocke (B.) een Amerikaansch stoomschip aan de grond geloopen. De sleepboot „Goliath" uit Vlis- singen is ter assistentie uit gevaren, doch onverrichter zake teruggekeerd. Aangeno men moet worden dat het schip op eigen kracht is vlot gekomen. HARMONIE- EN FANFARE- VEREENIGINGEN. Zaterdag kwam de Zeeuw sche Bond van Harmonie- en Panfarevereenigingen te Goes in jaarvergadering bijeen. Me- fedeeld kon worden dat ten Maximum-prijs voor aardappelen. In antwoord op vragen van den heer Suurhoff (P.v,d.A.) heeft Minister Mansholt mede gedeeld, dat net ingang van Maandag maximumprijzen voor aardappelen zullen gelden van 11 cent per kg voor zandaard- appelen en 12 cent voor klei- aardappelen. Vrijdagavond kwam de ge meenteraad van Oostburg in openbare vergadering bijeen. In deze raadszitting was» me de aanwezig lr. F. H. Klokke uit Veere, de schepper van het nieuwe herbouwplan van Oostburg. Op de agenda stond als Eunt 5: „Behandeling her- ouwplan, Oostburg", voor welke behandeling ditmaal ook de pubileke belangstelling groot was. De voorzitter, burgemees ter Hoekzema, stelde allereerst dit punt van de agenda aan de orde en wees er op, dat het nu eindelijk zoover was dat de raad zijn goedkeuring al of niet aan dit plah zou geven Liever hadden wij gezieir al dus de voorzitter, dat Oost burg intact was gebleven, maar nu dit helaas niet zoo is, moet de gemeente zoo goed mogelijk worden opgebouwd. Het plan heeft een voorberei dingstijd gehad van bijna 2 jaar en spreker bracht hulde aan ir. Klokke, aangezien hij zooveel mogelijk rekening heeft gehouden met de wen- schen van de Ingezetenen en voor de aangename bespre kingen met de raad. BEZWAREN. Er waren nog een aantal bezwaren binnengekomen, die stuk voor stuk werden be handeld. doch waarvan de meeste niet het bouwplan be troffen, doch de verkaveling. Daaronder waren er velen die bezwaar maken tegen ver plaatsing, doch de voorzitter merkte op, dat zooveel mo gelijk aan een ieder zal terug gegeven worden, wat noodza- :elijk zal worden afgenomen. Deze kwesties zullen zich over jaren afspelen. Wanneer aan al die wenschen zou worden toegegeven, zou Oostburg weer worden, zooals het is geweest. Een uitzondering wilde de voorzitter maken voor de fir ma Christiaansen, welke fir ma door het nieuwe bouwplan van haar bedrijf zou worden verdreven. Aangezien deze fir ma voor de wederopbouw zeer belangrijk is, wilde de voor zitter 'aan het plan de voor waarde verbinden, dat deze firma de eerste 10 jaar onge stoord zal kunnen blijven wer. ken. De heer D'Hondt bracht de bezwaren van de bevolking naar voren, n.l. dat het plan te duur zou zijn. Spreker was echter van meening, dat dit plan voor de gemeente geen financieele offers zal vergen' en meende het plan te kunnen aanvaarden Hij vroeg inlich tingen over de onteigening, speciaal naar dé vergoeding van de zgn. B-panden. Ir Klokke zei, dat daarover nog niets bekend is. De heer Bot (A.R.) wees op de financieele positie van ons land en overwoog, in ver band daarmede, een plan van eenvoudiger opzet. De voorzitter gaf de garan tie, dat niemand gedupeerd zou worden en achtte een eenvoudiger oplossing, die te vens goedkooper zou zijn, niet mogel|jk. De heer Schippers (P.v.d. A.) had bezwaar tegen ont eigening ten behoeve van het geprojecteerde kanaal voor het Vrije van Sluis, welke kos ten uitsluitend op de grond bezitters zullen verhaald wor den. De voorzitter merkte op, dat dit kanaal er moet komen voor de afwatering en de riolee- ring en dat dit een streekbe- lang is. Ook de heer Leenhouts (P. v.d.A.) achtte de opzet te duur en verzette zich tegen de verdwijning van het Ledel- plein. Dit raadslid vroeg of de kosten al eens geraamd zijn. Dat is niet mogelijk, aldus de voorzitter, doch het R|jk zal het moeten betalen. Wethouder v. Kampen (G. B.) betoogde dat Oostburg moet worden opgebouwd als centrumgemeente van W. Zw. Vlaanderen en dat het daarom niet te klein mag geschieden, daar hiermede de handel Oostburg niet gebaat zou zijn. RESTRICTIES. Tenslotte stelde de voorzit ter voor de volgende restric ties te maken: le. dat de gemeentenaren niet onnoodig gedupeerd zullen worden; 2e. dat de firma Christiaan sen de eerste 10 jaren niet zal behoeven te verdwijnen; 3e. dat er een bevredigende regeling zal komen voor de vergoeding van de te onteige nen B-panden; 4e. dat een sportterrein in het herbouwplan zal worden opgenomen; 5e. dat het Rijk alles zal betalen. Daar de vaststelling van het plan geschiedt door het depar tement van wederopbouw, kan de raad alleen gunstig of on gunstig adviseeren. Het voorstel om gunstig te adviseeren werd daarop met algemeene stemmen aangeno men. AANLEG STRAATVERLICHTING. De voorzitter deelde mede, dat de straten in de gemeente zullen worden, verbeterd, dat met de aanleg' van de straat verlichting een begin ls ge maakt Door den inspecteur van het l.o. was aangedrongen op ver betering der R.K. lagere school en de openbare lagere school. Er zal het volgende jaar een nieuwe R.K lagere school ge bouwd worden, terwijl de raad besloot, dat ook de openbare lagere school weer in de oude toestand herbouwd zal wor den. Op zijn verzoek werd eervol ontslag verleend aan den ge meentewerkman A. Schurens. De rondvraag bracht als re sultaat de mededeeling, dat de bewoners van de noodwoningen en de voorlooplg herstelde wo ningen deze winter 3 extra rantsoenen brandstoffen zullen krijgen. degedeeld bate van de getroffen veree- niging „O.K.K." te Westka pelle b|j de Bond was binnen gekomen een bedrag ad 868, alsmede enkele instrumenten en muzieknummers. Bovendien had „O.K.K." van diverse ver- eenigingen rechtstreeks bij dragen ontvangen. In de vacatures, ontstaan door het overlijden van den heer F. X. Manhardt en het bedanken van den voorzitter, den heer A. A. Mol, werden gekozen de heeren L. Nagel- kerke te Rilland en J. J. den Toonder te Kloetinge. De heer J. Wieland te Axel werd her kozen. Besloten werd het soiistenconcours te Goes er het Pinksterconcours te We- meldinge te houden. De voorstellen ter verhoo ging der contributie op 0.50 en de salarissen van den se cretaris en den penningmees ter tot resp. 150 en 75, werden aangenomen. Con cours houdende vereentgingen zullen in den vervolge 200 i.p.v. 100 in de bondskas dienen te storten. Het bestuur werd opgedra. gen al het mogelijke te doen om een contract met Buma af te sluiten. De mogelijk heid om tot het instellen van een muziekexamen te komen zal in studie genomen wor den. SMOKKELPRACTIJKEN. Vrijdag hielden commiezen en politie ln de Nieuwstraat te Sluis eenlge wagens met ver lofgangers aan, die naar huis gingen. Er werden nogal eeni- -e pakjes shag, uit België af- omstig, in beslag genomen. DEMONSTRATIE. Woensdag 20 November a.s., des namiddags 1 uur, zal op een perceel weilanden en een perceel bouwland van den heer M. van Oeveren, gelegen bij de molen te Kortgene, een demonstratie met tractorploe- gen gehouden worden. Deze demonstratie wordt georgani seerd door de kring Noord- Beveland der Z.L.M. VEESMOKKELAARS. Te Westdorpe heeft de ma rechaussee op een Belgischen veesmokkelaar geschoten en hem in het linkerbeen geraakt, waardoor hif neerviel Een koe werd in beslag genomen. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn door rijksambte naren in* de buurt van Pyra- mide, onder IJzendijke. aange houden een auto met drie koeien, een kalfvaars en twee runderen, rijdende ln de rich ting van de Belgische grens. De vervoerder wist te ont snappen, de beesten staan ge stald in Uzendrjke in het slachthuis. Een schat spoelde aan. Op het strand van Hendaye is een jacht op kostbaarheden ontstaan, nadat een pak met gou den en zilveren munten en juweelen was aange spoeld en door spelende kinderen ontdekt. Het nieuWs, door de kinde ren aan h^n ouders verteld, deed spoedig honderden menschen, gewapend met spaden enandere werktuigen, zich strandwaarts spoe den. De opbrengst van de col lecte gehouden op de Klaproos dag bedroeg te Axel ruim f 225. De in Nieuwvliet gehou den collecte ten bate van het Nederlandsche Oorlogsgraven- comité, heeft een bedrag van 20.96 opgebracht. Wolphaartsdijk RAADSVERGADERING. Donderdag kwam de raad van Wolphaartsdijk bijeen. Eervol ontslag werd pp ver zoek verleend aan Mej. A. Herjboer, onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Oostkerke. De jaarwedde van de wet houders werd vastgesteld op 200 per jaar. Vastgesteld rden de iaci en pen sioensregeling van de ambte naren van de burgerlijke stand. De jaarwedde van den klok luider de heer D. van Wel werd vastgesteld op 200. per jaar. Aan het secretarie-personeel werd een opbo'uwtoelage ver leend. Bij de rondvraag informeer de de heer de Jager naar de nieuwbouw. De voorzitter ver klaarde, da,t voor 1948 tien 'oningen mogen worden ge bouwd voor rekening van de "neente. Het lid de heer Overbeeke vestigde de aandacht OP de onvoldoende straatverlichting van de Veerweg. De voorzitter deelde mede, dat hierover reeds met de .L-.Z.E.M. wordt gecorrespon deerd. 's Heer Abtskerke RAAD SVERGADERIN G De Raad dezer gemeente kwam Donderdagavond bijeen.' Men ging accoord met de door Ged. Staten voorgestel de jaarwedderegeling voor de wethouders. Het ambtenarenreglement werd gewijzigd in dier voege, dat ook ambtenaren, die dienst nemen als oorlogsvrijwilliger, daarvan financieel geen na deel hebben. Een nadere vast stelling alsmede een wijziging- der begrooting voor 1946 wer- den goedgekeurd. De hondenbelasting werd van 5 gebracht op 10. Op vragen van enkele leden betreffende verbetering van de Polderweg en de weg in SI- noutskerke, alsmede omtrent mogelijkheid van electrifi- catie van Baarsdorp en omge ving en 't wederom aanbrengen van straatverlichting in Sl- r.outskerke. werd geantwoord dat een en ander onder de aandacht van de Dienst Open bare Werken en de P.Z.E.M. zal worden gebracht. Aan het einde der vergadering nam de voorzitter, de heer Jac. Braam, afscheid als wnd. bur gemeester en dankte voor de prettige samenwerking met wethouders, raadsleden en ambtenaren. Wethouder van 't Westeinde dankte hem voor de toewij ding. waarmede hij de ge meente gediend heeft en voor de wijze waarop hij na de be vrijding de vele moeilijkheden heeft opgelost, waarna hij hem namens raad en ambte naren enkele boekwerken aan bood. Ook de heeren Q. van de Vrie en M. H. van Llere dank ten den voorzitter voor het vele wat hij voor de burgerij n heeft en vestigden speciaal de aandacht op zijn flinke houding bij de paarden, vordering door de Duitschers. De wnd. secretaris C. de Ruiter dankte hem tenslotte namens het secretariepersonee] voor de buitengewoon prettige samenwerking. Oud-Vossemeer LICHTING 1941. Ten behoeve van de lichting 1947 werden uit deze gemeente 16 personen gekeurd, van wie 5 personen werden afgekeurd. OPBRENGST COLLECTE. De in te Oud-Vossemeer ge houden collecte ten bate van de Oorlogsgraven heeft 83.24 opgebracht. KIESCOLLEGE. In het kiescollege der Ned. Herv. kerk te Oud-Vossemeer. werden de aftredende leden, de heeren M. J. Bevelander, J. W. den Engelsman, J. W. Hage en M. de Witte, herko zen. Oostkapelle HERSTELRAAD. De herstelraad van Oostka pelle is samengesteld uit de heeren F. G. Sprenger, burge meester, voorzitter; A. J. de Broekert. secretarial dr. P. J. Bom; Jac. Wondergem; A. Maranus en D. Coppoolse, le den. 5^-ooskerke OPVOERING STORMKILAND". Zaterdagavond werd in het vergaderlokaal te Serooskerke door het reciteergezelschap Serooskerke (W)" een uit voering gegeven van het too- neelstuk „Stormeiland". De rollen rden op vlotte wiize vertolkt. Er bestond voor deze avond groote belang stelling. VEEZIEKTE. In Oostelijk Zeeuwsch VI. komen de laatste tijd talrijke gevallen van vlekziekte onder de varkens voor. Ook is op enkele plaatsen mond- en klauwzeer geconstateerd. VERGADERING CHR. JEUGD. Donderdagavond werd te Terneuzen in de Herv. kerk een samenkomst gehouden door de Chr. Jonge Vrouwen- én Jonge Mannenver. Na opening door ds. Sic- kesz en afgewisseld door zang van het kinderkoor „De Len teklokjes" en muziek door viool en orgel spraken jonkvr. G. A Wttewaal van Stoet wegen en de heer Gordeau. De eerste deed enkele mede deelingen over haar bezoek aan de wereld-conferentie te Genève en haar ontmoeting met verschillende leidsters dér Chr. Jonge Vrouwenbonden en over het werk in Oostenrijk, Bulgarije, Italië, Frankrijk, België en de noordelijke lan den. De heer Gordeau sprak naar aanleiding van het mot to: „Eén Heer Eén wereld". Tribunaal Terneuzen. BEROUWVOLLE N.S.B -STEK STOND TERECHT. De 49-j. Ma. Lo. Duyse Buys te Hulst, stond reeds eerder terecht wegens lidmaat schap N.S B. enz. Door haar ontkenning ls toen een nader onderzoek ingesteld. Thans bleek deze beschuldigde van gedachten te zijn veranderd en bekende het haar ten laste ge legde, onder een stortvloed van tranen. Haar café bleek een waar rendez vou9 voor N.S.B.-ers te zijn geweest en besch. was een fel lid van de beweging Zij is thans 26 maanden geïnter neerd en toonde nu veel be rouw. Mr. v. Son trachtte in een uitvoerig pleidooi de schuld van bekl. 'te verkleinen en vroeg haar onmiddellijke in vrijheidstelling, aan welk ver zoek het tribunaal, na raads kamer, voldeed. Uitspraak 30 Nov. a s. UITSPRAKEN. Het tribunaal te Terneuzen deed uitspraak i.z. J. J. Schip pers, electrisch monteur te Oostburg, thans 18 maanden geïnterneerdverbeurdverkla ring van het geheele vermo gen; ontzetting rechten. On middellijke invrijheidstelling. P C. Rijkse, waterbouwkun dig opzichter te Breskens, thans 2 jaar geïnterneerd: ver beurdverklaring van het ge heele ^vermogen; ontzetting rechten; onmiddellijke invrij heidstelling. G. F. P. van der Peijl. direc teur N.V. „De Hoop", Terneu zen: 17 maanden geïnterneerd geweest: verbeurdverklaring van het vermogen als volgt 100 aandeelen a 500 N V. Handel-, Industrie- en Scheep vaart Maatsch. „De Hoop"; 200 aandeelen ad. 500 N.V. Transport Maatsch. „Terneu zen", ontzetting rechten. Plechtige onthulling. Onder groote belangstelling heeft Zaterdagmorgen te Vlis- singen de onthulling plaats ge had van hfefc voorloopig monu ment ter nagedachtenis van de 83 Schelde-arbeidérs, die ten gevolge van de oorlogshande- ingen het leven verloren heb ben. De heer D. Romijn, die als vertegenwoordiger van het personeel het eerst het woord voerde, wees erop, dat het ln de bedoeling ligt in de toe komst, zooara de uitbreiding van „de Schelde" een feit is Middelburg en de Zeeuwen wonnen met 21. Geflatteerde overwinning van Longa. Afgaande op de uitslag, zou men vermoeden, dat er van een Eroot krachtsverschil sprake i geweest Niets ls echter min der waar,'want met één doel punt verschil zou Longa reeds voldoende beloond zrjn gewor den. De groote nederlaag ls dan ook een gevolg van een inzinking in Vlissingen, welke ontstond na het derde doelpunt van Longa, dat in buitenspel positie werd gescoord. Vr|j spoedig na het begin teekende zich een vrij duidelyk Vlissingen-overwlcht af. Maar verder dan een aantal corners wist Vlissingen het voorlooplg niet te brengen. Butz die een uitstekende wedstrijd heeft ge speeld, stuwde de voorhoede steeds op, maar de schoten misten de luiste richting, ter wijl Hendrlkse, die weer van de partij was, weinig gelegen heid kreeg om te schieten. Er werd in een hoog tempo ge speeld en door de snelheid was de wedstrijd het aankijken ten volle waard. Bij Longa werden de aanvallen steeds door de snelle vleugelspelers ingezet, evenwel zonder succes. Eerst 5 minuten vóór de rust konden de rood-witten hun overwicht in een doelpunt uitdrukken, toen v. d Schraaf de bal hoog over de backs naar v. d. Kas- teele plaatste, welke Luyte- laar geen schijn van kans gaf. (0—1) In de tweede helft pakte Longa energiek aan en reeds na 5 minuten wist van Roessel gel|jk te maken. (11). Het tempo werd nog meer opge voerd. Na 15 minuten nam Vlissingen opnieuw de leiding. Vlissingen kreeg een vr|je schop te nemen, welke Butz naar v. d. Velde plaatste, die op zijn beurt de bal hoog in de doelmond voorzette, v. d. Schraaf en keeper Luytelaar sprongen samen naar de bal. Luytelaar sloeg de bal weg, juist voor de voeten van Hen drikse, welke deze kans dank- vaar accepteerde (12), De vreugde was van korte duur, want 5 min. later wist van Roessel Hartink opnieuw te passeeren (22) Ongeveer een kwartier vóór het einde scoorde van Roessel het reeds boven besproken doelpunt, wat een dusdanige Invloed op de Vlissingers uitoefende, dat zij de kluts kwijt raakten, waar van de thuisclug gretig gebruik maakte door nog drie doelpun ten, resp. door Schellekens, van Roessel en Broeken aan de score toe te voegen. De laatste vijf minuten hadden de rood- witten zich hersteld, doch wa ren niet meer in staat de achterstand nog te verkleinen, hoewel zich nog enkele kansen voordeden. Butz, die vlak voor de rust bij een botsing een bloedende oogblessure opliep, was daar door in de tweede helft sterk gehandicapt. Middelburg won van Breskens- Breskens was zwaar gehan dicapt door het ontbreken van Jan de Visser. Daarentegen stond doelman Vermeulen weer onder de lat, die het zeer goed deed. De voorhoede van de thuisclub vormde het zwakke gedeelte. Middelburg gooide 't spel meer over de vleugels, waardoor haar aanvallen veel fevaarlijker waren. Uit één ezer aanvallen nam Middel burg met een mooi schot van den rechtsbinnen de leiding (01), met welke stand ook de rust kwam. De tweede helft begon met diverse aanvallen der thuis club Bij een aanval van Middel burg speelde de Baare onoor deelkundig terug op zijn doel man, waarvan de Middelburg rechtsbinnen handig wist te profiteeren door met een kop bal de stand op 02 te bren gen. Breskens gooide nu alles op de aanval en zelfs back Fenijn jftng naar voren. Eindelijk had de Jonge succes (12) de ge lijkmaker bleef toch uit. De Zeeuwen houden vol Het eerste kwartier was voor Terneuzen, maar de en kele kansen, die daaruit ont- Zeeuwen werkten zich daarna stonden, werden niet benut. De los, maar doordat Leynse een stevige bewaking genoot, kreeg de voorhoede weinig kans gevaarlijk te worden. Succes kwam nog voor rust aan de andere zijde, waar Dob- belaere een keurig door van de Sande genomen vr|ie schop met een fraaie kopbal in een doelpunt omzette 10. Na de hervatting tapten de Zeeuwen uit een ander vaatje en zij oefenden gedurende de feheele verdere speeltijd groo. e druk uit op het Terneuzen- doel, waar Fiorisse zich echter kranig weerde. Desondanks kon ook h|j niét verninderen, dat Korver na ongeveër 17 mi nuten spelens in de tweede helft de gelijkmaker in het net deponeerde (11). Tien minu ten voor het einde was het weer Korver, die zrjn club aan een doelpunt en daarmede ook de overwinning hielp. Goede wedstrijd van Goes. Deze door Goes uitstekend gespeelde wedstrijd leverde een ruim verdiende overwinning op en het moet thans wel voor een ieder duidelijk zijn, dat Goes de oude vorm weer te pakken heeft. Reeds van het begin af was Goes sterk ln de meerder heid en na 15 minuten kogelt Mos uit een keurig opgezette aanval de bal ln de uiterste hoek (10) Bij een doelwor- steling werkt van der Sluijs de bal voor de tweede maal over de lijn, wat de scheidsrechter echter ontgaat. Ook na de rust bleef Goes sterk in de aanval en 8 minuten na de hervatting scoorde van der Sluijs (2-=—0). De wedstrijd kreeg een wat rommelig karakter en na een 15 minuten werd de Pan, na een duel met Kempenaar, door den scheidsrechter naar de kleedkamer verwezen, o.i. ten onrechte. Goes liet zich door deze te genslag niet deprimeeren en van der Sluijs bracht de stand op 3—0. Van de Vrede keerde een venijnig schot van Mos doch Lockefeer wist de bal in het net te werken. Uit een van de weinige RBC-aanvallen maakte Klaassen een tegen- punt (41) en ten slotte was het van der Sluijs, die de stand op 5;1 voor Goes bracht. geworden, een blijvend monu ment ter nagedachtenis van de gevallenen op te richten. Dit monument zal dan geheel uit eigen middelen en met eigen krachten worden vervaardigd. Het was een treffend mo ment, toen v|jf kinderen van slachtoffers met monument onthulden. Het gedenk teek en bestaat uit een strak-opgetrokken muur, met een gedenkplaat, die de woorden draagt: „Aan hen, die stierven door des vijands hand, floor 't vuur van uit de lucfit terneer geslagen, in ballingschap verkwijnd, ver van hun land, aan hen, die nimmer de bevrijding zagen" Deze gedenkplaat wordt aan weerszijden geflankeerd door twee bronzen platen, die de namen der slachtoffers dragen. Na de onthulling betrachtten alle aanwezigen 'een minuut stilte, waarna namens het per soneel van „de Schelde" een tweetal bloemstukken aan de voet van het monument wer den gelegd. Hierna sprak de burgemees- - ter van Vlissingen rar. B. Kolff, die met enkele wethou ders bij de plechtigheid, aan wezig was. Hji wees op het gevoel van saamhoorigheid, dat gedurende de bezetting is ont staan, en was van meening, dat men het best deze geval lenen kon eeren door in deze geest van saamhoorigheid te handelen. Namens het college van B. en W legde ook de burgemees ter een palmtak bij het monu ment Ir. H. C. Wesseling, die na mens de directie aer maat schappij het woord voerde, me moreerde de moeilijkheden uit de bezettingstijd en aanvaard de de zorg voor dit voorloopig monument, zooals het perso neel bij monde van den heer D. Romijn had verzocht. Na zijn rede legde hy. namens de directie van „de Schelde" een krans bij het monument. Een zoon van een der ge vallenen dankte tenslotte allen die op eenigerlei wijze hadden medegewerkt aan de tot standkoming van het voorloo pig gedenkïeeken. De nabestaanden der slacht offers legden daarna een schat van bloemen neer, waarna er voor de aanwezigen gelegen heid was, langs net gedenk- teeken te defueeren. De harmonieën „Ons Genoe gen" en ,,St. Caecilia" luister den met koralen en treurmu ziek de plechtigheid op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6