Arbeider en machine in de Zeeuwsche Landbouw UIT DE PROVINCIE Een veiling viert feest H ZUID-BEVELAND Zuid-Beveland Walcheren Tholen Monument voor Schelde-slachtoffers Vlissingen nam tweemaal de leiding en verloor Zeeland moet voor landbouwingenieurs zorgen. Op het congres van de Stichting van de Landbouw te Goes sprak tjjdens de ochtendvergadering nog de heer A. Minderhoud te Wll- helminadorp, over „Ons zaai- plan in verband met beschik bare arbeidskrachten en werk tuigen". Wjj kijken uit, aldus spreker, naar een zaaiplan, dat zoo weinig mogelijk kost, zoo veel mogelijk opbrengt en practisch uitvoerbaar is. We dienen rekening te houden met het feit, dat er nog wei nig goede arbeidskrachten be- schikbaar zijn. De waardee ring voor de landarbeid is nog steeds niet groot. Spr. verwijst naar andere groepen arbeiders, die textiel, sigaret ten enz. krijgen. Ook met fietsbanden is de landarbeider misdeeld. Zeeland kan moei' lijk arbeiders van elders be trekken. De ervaring van spreker met geïnterneerden is ongunstig. We moeten bij de vaststelling van het zaai plan niet al te ernstig zijn en rekening houden met de fac tor Geluk. Ook dit najaar heeft men geluk gehad. Voor fouten moeten we ons hoe den. Losse arbeiders zijn ris kant en duur, toch moeten we van mechanisatie niet alles verwachten en oppassen voor overdrijving. Het is nog niet zoo, dat we de arbeiders kun nen missen. Vele machines zijn voor de zware Zeeuwsche klei niet geschikt. Laten we geen machines koopen, waar we spoedig toch weer spijt van hebben. Wel bepleitte spreker de aanschaf van tractoren. Voorts .drong spreker aan op spoedige ruilverkaveling. Het landbouwonderwijs zal nog meer technisch moeten worden. In dit verband be- crltiseerde spreker het, dat bij de 150 nieuwe landbouwstu- denten te Wageningen slechts één Zeeuw was. Als wfl wil len, dat ook in Den Haag de stem van Zeeland wordt ge hoord, zullen wij voor land bouwingenieurs moeten zor gen. ARBEIDER EN MACHINE. Volgende spreker was de heer M. Ruppert, vice-voorzitter van de landelijke stichting. Hij sprak over: „De arbeider en de mechanisatie". Veler belangstelling voor de mechanisatie, aldus spr., spruit voort uit het huldig tekort aan landarbeiders. Wanneer echter thans machines worden aan geschaft onder het motief: „dan zijn we van die arbei ders af", mag men het den landarbeiders niet kwalijk ne men. dat zij de landbouw ont vluchten. Het besef, dat boer en arbeider bedrijfsgenooten zyn, moet hen opnieuw samen binden De mechanisatie in de land bouw doet de vakbekwaam heid niet verminderen, doch stelt aan de vaardigheid en geschooldheid der arbeiders hoogere eischen. De boeren moeten bij dit alles bedenken, dat rationali satie van het landbouwbedrijf inderdaad geboden is, dat de mechanisatie slechts de toppen In de werkgelegenheid afsnijdt en derhalve een flinke kern van vaste, vakbekwame arbei ders noodzakelijk is en dat de ze arbeiders een goede rechts positie moeten hebben (loon, arbeidsvoorwaarden, goede wo ning en sociale verzekering). MAAIDORSCHEN. Ir. H. M. Elema, adj. secr. van de Holl. Mij. van Land bouw, sprak daarna over: „Maaidorschen en maaldorsch- machines in Nederland". In 1885 kwam de maai- dorschmachlne in de handel Tegenwoordig zgn er andere machines. Er hebben dit jaar vijf machines geloopen. uit gaande van vier princ' s. In het algemeen hebben ze bo- Kantongerecht Middelburg. OUDE KENNISSEN..., De 36-J. schilder, L. F., uit Dordrecht, werkte al 15 maanden te Vlissingen in de wederopbouw. Hij had er vele collega's zien komen en gaan. Op 1 November echter ont moette hij oude kennissen, die naar Vlissingen teruggekomen 'waren. Beide partijen waren verheugd over dit weerzien en gezamenlijk ging het naar een café, waar men F. trac- teerde op 7 glaasjes jenever. Dit was meer dan hg kon heb ben en midden in de nacht werd hij op straat aangetrof fen door de politie in kenne lijke staatOvereenkom stig de eisch werd hij ter zit ting van Woensdag veroordeeld tot 7.50 s. 5 dagen hecht. G. H., reiziger te Hans- weert, reed op 6 Nov. 's avonds op zijn motor. Zijn achterlicht had hij echter 14 dagen tevo ren verloren en nergens had hij een niéuw kunnen koopen. Hoewel er geen dringende noodzaak bestond was hg er toch mee in het donker gaan rijden." Straf: 10 s. 5 d.h. De 30-j. landarbeider J. M. Z., uit Baarland, had door de mangels van L. N. te Nisse geloopen. Hij verklaarde dat hij dit dikwijls deed en meende geen toestemming van den eigenaar noodig te hebben om over bezaaide grond te loopen. De Kantonrechter dacht daar anders over, en veroor deelde verdachte tot 5 s 3 d. h. Dezelfde verdachte stond terecht omdat hij met zijn hond, in strijd met de Jacht wet, naar wild zou hebben ge zocht. De Kantonrechter stelde de zaak uit om eenige getuigen te hooren. L P. de K., te Vlissingen, had geen gebruik gemaakt van het rijwielpad, toen hij per fiets over de Koudekerkscne- weg uit de richting Koudeker. ke naar het ziekenhuis „Be- thesda" wilde. Maar volgens verdachte was dat ook onmo gelijk omdat tusschen rijwiel paden verkeersweg een (thans omgespit) gazon ligt en te genover het ziekenhuis over dit plantsoen geen overgang is. De hoofdinspecteur van po. litie zou hem hebben verze kerd, dat hij in geen geval over het gazon mocht overste ken en doorrijden en van de andere zijde het ziekenhuis bereiken 'is ook niet mogelijk, daar hier sléchts één rijwiel pad ligt, dat door wielrijders uit beide richtingen dient te worden gebruikt. De K. had de gemakkelijkste oplossing gekozen en was over de voor fietsen verboden verkeersweg gegaan. Het was duidelijk dat het tenlaste gelegde feit ge pleegd was. maar hoe liij ten slotte wèl had moeten hande len bleef een niet-opgeloste puzzle. Dé Kantonrechter stelde op verzoek van het O. M. de zaak uit. teneinde nog nadere in lichtingen in te winnpn bij de Vlissingsche politie. ven verwachting in deze natte zomer gewerkt. De groote ty pen zijn alleen voor groote be drijven geschikt, de kleine ty pen zijn voor ons wel bruik baar, als enkele gebreken wor den weggenomen. Van de resultaten in de N.O. Polder doet spr. uitvoerige mededeelingen. SAMENVATTING. Nadat hierover nog enkele vragen zijn gesteld en beant woord gaf hierna Ir. P. W. Bakker Arkema uit Wagenin gen een samenvatting van het op dit congres behandelde. Spr. wenscht het bestuur feluk met het welslagen van eze dag. Met de besprekingen op dit congres is het echter niet afgeloopen. Verdere be handeling is noodig. De loonen van de landarbei ders zijn jarenlang veel te laag feweest. Het was onjuist, dat e landarbeiders steeds inge deeld werden bij de ongeschool de arbeiders. In theorie is het nu zoo, dat de loonen van de landarbeiders gelijk staan met de laagste lndustrieloonen, maar in de practijk komen de ze laatste niet voor Ten besluite breekt spr. een lans voor de rationaliseering van het handwerk, al weet hij, dat dit niet gemakkelijk zal gaan. De heer C. Zwagerman waarschuwt om voorzichtig te zijn met mechanisatie. Spr. had graag gezien dat de aan schaf van landbouwwerktui gen voor het inundatiegebied speciaal zou zijn besproken. De heer C. Philipse (Ged. Staten) verzekert, dat het Dag. Bestuur der provincie in tens meeleeft met de belangen van de landbouw en wenscht het bestuur geluk met dit eer ste congres, De voorzitter onderstreept tenslotte de noodzakelijkheid van samenwerking, waarmee nu begonnen is. JUBILEUM TE KAPELLE-BIEZELINGE. ET is een goed gebruik de herdenking van ju bilea zooveel mogelijk te beperken tot 25, 50 jaar ë.d. Maar als zoo'n jubileum viel in de verschiikkelrjke oorlogsjaren, dan is het te be grijpen, dat men voor een viering niet nog eens 25 jaar wacht, doch het eerste lustrum in weer herwonnen vrede aan pakt voor een herdenking. Dat is nu het geval met de Veilingsvereeniging „Kapelle- Biezelinge en Omgeving", die in 1916, dus tijdens de eerste wereldoorlog, werd opgericht en in 1941 25 jaar bestond, toen van een herdenking van dit zilveren jubileum natuur lijk niets kwam. Vandaag wordt het 30-jarig bestaan gevierd en er is zeker alle aanleiding om iets over deze voor een groot deel van Zuid-Beveland: zoo belangrijke vereeniging vast te leggen, Het zgn met name de ge meenten Kapelle-Biezelinge, Kruiningen, Schore, Yerseke, Wemeldinge en Kattendijke, die een belangrijk deel van haar bloei aan de Veiling te danken hebben. In de 30 jaar van haar bestaan zag de ju- bilaresse de omzet toenemen van 49.000 in 1920 (het minst gunstige jaar) tot ruim 5 millioen in het loopende jaar, met welk bedrag het hoogste tot nu toe is bereikt. De toename van de omzet is te danken aan de groote uitbreiding van de tuinbouw in de betrokken streek, ter wijl die omzet op zijn beurt weer de tuinbouw stimuleer de. De sterkste toename ver toonde spoedig de teelt van aard-been, frambozen, bessen en bramen, doch de teelt van klein fruit als onderteelt in de grootere bedrijven is daar uit nagenoeg verdwenen en de kleinfruitteelt komt thans voornamelijk voor in het klein bedrijf. Er zijn veel arbei ders, die pachters zijn van grond van kerk of armbe stuur en die zich door fruit teelt van ondergeschikte tot zelfstandige telers hebben op gewerkt. Dit hebben zij mede té danken aan de veiling, die vele koopers, ook van buiten Zeeland, trok en van Kapelle een belangrijk tuinbouw cen trum maakte. Zooals wel ieder, al staat hij buiten het teelersbedrijf en de handel in fruit, heeft gemerkt, is ook de teelt van appels, pe ren en pruimen sterk uitge breid. Een door den Rijks- tuinbouw voorlichtingsdienst gehouden telling van de vruchtboomen, heeft doei) vaststellen, dat ook de nieu-1 were variëteiten als Cox Oran je, Jonathan, James Grieve enz. reeds van groote betee- kenis in het sortiment zijn geworden. HET COMPLEX. Dat de steeds grootere aan voer met de daaraan verbon den ruimtebehoefte, uitbrei ding van het complex gebou wen noodig maakte, kan ook ieder niet ingewijde begrijpen en thans vindt men op het terrein der veiling een zeer mooie veilingshal, en een er naastgelegen pakstation, sa men met een oppervlakte van 4000 M2. Het centraal sorteer- en pakstation voorziet reeds ve le jaren in een behoefte, even als het koelhuis meteen capa citeit van 200 ton. Met het oog op te verwachten vraag naar koelruimte voor opslag, heeft de vereeniging in haar laatste algemeene vergadering besloten een nieuw koelhuis te bouwen, benevens een voratvrjje bewaarplaats en een nieuw sorteer- en pakstation. Ook wordt voorzien in opslag ruimte voor emballage, waar aan groote behoeft© is ont staan. Kortgeleden Is de bouw van een nieuwe fruitloods aan besteed. Het was goed gezien van het bestuur reeds in 1942 bouwterrein naast den grond waarop de veiling reeds geze teld was, te koopen. Dit alles was mogelijk door het steeds groeiende aantal leden, dat in 1916 bij de oprichting 80 bedroeg en nu 934 bedraagt. De invloed van de veiling be paalt zich niet tot het Oostelijk deel van Zuid Beve. land, want zij is aangesloten bij het Centraal bureau van veilingen te Den Haag en br de Prov. organisatie van vei lingen in Zeeland, terwijl voor-al met de naastbijgelegen zusterorganisaties te Goes en Krabbendijke een nauwe sa menwerking bestaat. GESPAARD GEBLEVEN. Zoowel bij het binnenruk ken der bezetters in 1940 als bij het herkrijgen van de vrij heid in 1944 zijn de gebouwen gespaard gebleven, al kwamen zij niet geheel ongeschonden uit den strijd te voorschijn, maar er is reden tot groote dankbaarheid. Wij overdrijven niet als wij schrijven, dat de veiling de groote stuwende kracht is geweest en nog is voor de ontwikkeling van den tuin bouw in haar gebied en dat Kapelle en de omgeving aan deze ontwikkeling haar groote welvaart te danken heeft. Het bestuur en de directeur met zijn staf van personeel zien de toekomst met vertrou wen tegemoet. Het streven is de afzet van kwaliteitsproduc ten te bevorderen. Daardoor zal men in staat zijn voldoen de afzetgebied te krijgen, zoowel in binnen- als buiten land. St. NIcolaas in Westkapelle. De bijna 2000 arbeiders, die in Westkapelle aan de weder opbouw werken, en waarvan de mees ten van buiten Zeeland komen hebben het sympathie ke initiatief genomen, den kin deren van Westkapelle een St. Nicolaasfeest aan te bie den. Zij hebben daarvoor een geldinzameling georganiseerd. Mochten ook anderen iets voor deze kinderen over hebben en St. Nicolaas in staat willen stellen Westkapelle te berei ken, dan kunnen zij hun be dragen zenden aan den kamp commandant van het arbei derskamp aldaar. AAN DE GROND GELOOPEN. Zondag is bij' Knocke (B.) een Amerikaansch stoomschip aan de grond geloopen. De sleepboot „Goliath" uit Vlis singen is ter assistentie uit gevaren, doch onverrichter zake teruggekeerd. Aangeno men moet worden dat het schip op eigen kracht is vlot gekomen. HARMONIE- EN FANFARE VEREENIGINGEN. Zaterdag kwam de Zeeuw sche Bond van Harmonie- Fanfarevereenigingen te Goes in jaarvergadering bijeen. Me degedeeld kon worden dat ten bate van de getroffen veree niging „O.K.K." te Westka pelle bij de Bond was binnen gekomen een bedrag ad 868, alsmede enkele instrumenten en muzieknummers. Bovendien had „O.K.K." van diverse ver- eenigingen rechtstreeks bij dragen ontvangen. In de vacatures, ontstaan door het overigden van den heer F. X. Manhardt en het bedanken van den voorzitter, den heer A. A. Mol, werden gekozen de heeren L. Nagel- kerke te Rilland en J. J. den Toonder te Kloetinge. De heer J. Wieland te Axel werd her kozen. Besloten werd het solistenconcours te Goes en het Pinksterconcours te We meldinge te houden. De voorstellen ter verhoo ging der contributie op 0.50 en de salarissen van den se cretaris en den penningmees ter tot resp. 150 en 75, werden aangenomen. Con cours houdende vereenigingen zullen in den vervolge 200 i.p.v. 100 in de bondskas dienen te storten. Het bestuur werd opgedra gen al het mogelijke te doen om een contract met Buma af te sluiten. De mogelijk heid om tot het instellen van een muziekexamen te komen! zal in studie genomen wor den. SMOKKELPRAC7TUKEN. Vrgdag hielden commiezen en politie ln de Nieuwstraat te Sluis eenige wagens met ver lofgangers aan, die naar huis gingen. Er werden nogal eeni ge pakjes shag, uit Bêlgië af komstig, in beslag genomen. DEMONSTRATIE. Woensdag 20 November a.s., des namiddags 1 uur, zal op een perceel weilanden en een perceel bouwland van den heer M. van Oeveren. gelegen bij de molen te Kortgene, een demonstratie met tractorploe- gen gehouden worden. Deze demonstratie wordt georgani seerd door de kring Noord- Beveland der Z.L.M. VEESMOKKELAARS. Te Westdorpe heeft de ma rechaussee op een Belgischen veesmokkelaar geschoten en hem in het linkerbeen geraakt, waardoor hij neerviel Een koe werd in beslag genomen. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn door rijksambte naren in de buurt van Pyra- mide, onder IJzendijke. aange houden een auto met drie koeien, een kalfvaars en twee runderen, rijdende In de rich ting van de Belgische grens. De vervoerder wist te ont snappen, de beesten staan ge stald ln IJzendijkè in het slachthuis. Een schat spoelde aan. Op het strand van Hendayc is een jacht op kostbaarheden ontstaan, nadat een pak met gou den en zilveren munten en juweelen was aange spoeld en door spelende kinderen ontdekt. Het nieuws, door de kinde ren aan hun ouders verteld, deed spoedig honderden menschen, gewapend met spaden en andere werktuigen, zich strandwaarts spoe den. Herbouwplannen van Oostburg goedgekeurd. De gemeenteraad van Oost burg heeft na uitvoerige dis cussie, waarbij de bezwaren, welke onder de bevolking le ven, naar voren kwamen, het herziene herbouwplan van ir. F. H. Klokke uit Veere ten slotte toch met alg. stemmen goedgekeurd. Goes INTREDE DS. BOERLIJST Aangezien dr. A. W. M. Odé door een lichte ongesteldheid verhinderd was, heeft ds. T. G A. van Dgk uit Wolphaartsdijk Zondagmorgen ds. Boerlijst be vestigd als predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Goes. 's Avonds wa3 de kerk zeer druk bezocht, toen ds. Boerlijst zijn intrede deed met een preek naar aanleiding van Paulus Galaithen hoofdstuk 3 11 en Corr 1 18. Na de predikatie richtte de nieuwe predikant zich tot de femeente, de kerkelijke urgerlijke au)1' riteiten. Namens de kring sprak ds. S. P. de Roos van '3-Heer Hen drikskinderen en namens de burgerij, bij ontstentenis van den burgemeester, wethouder A. de Roo. Tenslotte sprak de heer W. Joosse als ouderling Op diens verzoek zong de gemeenlte den predikant twee verzen uit gez. 293 toe. „LEVENSVREUGD." Zaterdagavond werd in het Schuttershof te Goes door het gezelschap „Levensvreugd" uitvoering gegeven, waarvoor groote belangstelling bestond, 's Middags had het gezelschap in een kindervoorstelling niet minder succes met „Hans Grietje". Met ingang van 1 Dec. Is benoemd tot commies op het kantoor van de hypotheken en kadaster te Goes de heer M. W. van den Berge, thans ad junct-commies aldaar. 's Heer Abtskerke RAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente kwam Donderdagavond bijeen. Men ging accoord met de door Ged. Staten voorgestel de jaarwedderegeling voor de wethouders. Het ambtenarenreglement werd gewijzigd in dier voege, dat ook ambtenaren, die dienst nemen als oorlogsvrijwilliger, daarvan financieel geen na deel hebben. Een nadere vast stelling alsmede een wijziging der begrooting voor 1946 wer. den goedgekeurd. De hondenbelasting werd van 5 gebracht op 10. Op vragen van enkele leden betreffende verbetering van de Polderweg en de weg in Si- no'utskerke, alsmede omtrent de mogelijkheid van electrifi- catie van Baarsdorp en omge ving en 't wederom aanbrengen van straatverlichting in Si- r.outskerke. werd geantwoord dat een en ander onder de aandacht van de Dienst Open bare Werken en de P.Z.E.M. zal worden gebracht. Aan het einde der vergadering nam de voorzitter, de lieer Jae. Braam, afscheid als wnd. bur gemeester en dankte voor de met prettige samenwerking wethouders, raadsleden ambtenaren. Wethouder van 't Westeinde dankte hem voor de toewg ding. waarmede hij de ge meente gediend heeft en voor, de wijze waarop hg na de be vrijding de vele moeilijkheden heeft opgelost, waarna hij hem namens raad en ambte naren enkele boekwerken aan bood. Ook de heeren-Q. van de Vrie en M. H. van Liere dank ten den voorzitter voor het vele wat hij voor de burgerij gedaan heeft en vestigden speciaal de aandacht op zijn flinke houding bij de paarden vordering door de Duitschers. De wnd. secretaris C. de Ruiter dankte hem tenslotte namens het secretariepersoneel voor de buitengewoon prettige samenwerking. Wolphaartsdijk RAADSVERGADERING. Donderdag kwam de raad van Wolphaartsdijk bijeen. Eervol ontslag werd op ver zoek verleend aan Mej. A. Heijbocr, onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Oostkerke. De jaarwedde van de wet- I aders werd vastgesteld op 200 per jaar. Vastgesteld •den de i pen sioensregeling van de ambte naren van de burgerlijke stand. De jaarwedde van den klok luider de heer D. van Wel werd vastgesteld op 200. per jaar. Aan het secretarie-personeel werd een opbouwtoelage ver leend. Bij de rc.,dvraag informeer de de heer de Jager naar de *Jeuwbouw. De voorzitter ver klaarde, dat voor 1948 tien oningen mogen worden ge- - wd voor rekening van de "leente. Het lid de heer Jverbeeke vestigde de aandacht op de onvoldoende straatverlichtir zn de Veerweg. De voorzitter deelde mede, dat hierover reeds met de .Z.E.M. wordt gecorrespon deerd. Middelburg JUBILEUM BIJ HET ZIEKENFONDS. Vrgdag j.l. herdacht de heer J. H. de Jongh, administra- teur van het Alg. Middel- burgsch Ziekenfonds te Mid delburg, dat hij voor 35 jaar zijn loopbaan aan het fonds begon. Des morgens kwam het dag. bestuur ten kantore den jubilaris feliciteeren waar bij hij werd toegesproken door den voorzitter, Mr. A. J. van der Weel. Deze herinnerde aan het groote aandeel dat de heer de Jongh in de loop der jaren heeft gehad in het zich steeds uitbreidende werk en schetste hem als een ijverig ambtenaar die steeds met groote toewij ding zijn taak vervult. De heer L. Onderdijk sprak als secr.-penningmeester van het fonds en in het bijzonder nog namens de Vereeniging .IZekenhuisverpleging op Wal cheren", welks werkzaamhe den zoo nauw verbonden zijn met het ziekenfonds. Hij ge waagde eveneens van de groote plichtsbetrachting van de heer de Jongh en sprak zijn waardeering uit voor de aangename wijze waarop steeds wordt samengewerkt. Beide sprekers boden als blij vende herinnering enkele ge schenken aan, terwijl de jubi laris ook een bloemenhulde in ontvangst had te nemen. Nadat namens het personeel van het A.M.Z. en van de Ver. v. Ziekenhuisverpl., eveneens nog een geschenk en bloemen waren aangeboden, bracht de heer de Jongh, wiens echtge- noote eveneens aanwezig was, in hartelijke woorden dank voor het gesprokene en de ge schenken. Oud-Vossemeer LICHTING 1947. Ten behoeve van de lichting 1947 werden uit deze gemeente 16 personen gekeurd, van wie 5 personen werden afgekeurd. OPBRENGST COLLECTE. De in te Oud-Vossemeer ge houden collecte ten bate van de Oorlogsgraven heeft 83.24 opgebracht. KIESCOLLEGE. In het kiescollege der Ned. Herv. kerk te Oud-Vossemeer, werden de aftredende leden, de heeren M. J. Bevelander, J. W. den Engelsman, J. W, Hage en M. de Witte, herko zen. Tribunaal Terneuzen. UITSPRAKEN. G. F. P. van der Peijl direc teur N.V. „De Hoop", Terneu zen: 17 maanden geïnterneerd geweest: verbeurdverklaring van het vermogen als volgt 100 aandeelen k 500 N V. Handel-, Industrie- en Scheep vaart Maatsch. „De Hoop"; 200 aandeelen ad. 500 N.V. Transport Maatsch. „Terneu zen", ontzetting rechten. Plechtige onthulling, Onder groote belangstelling heeft Zaterdagmorgen te Vlis singen de onthulling plaats ge had van het voorloopig monu ment ter nagedachtenis van de 83 Schelde-arbeiders, die ten gevolge van de oorlogshande- ingen het leven verloren heb ben. De heer D. Romijn, die als vertegenwoordiger van het personeel het eerst het woord voerde, wees erop, dat het in de bedoeling ligt in de - toe komst, zooara de uitbreiding van „de Schelde" een feit Is Middelburg en de Zeeuwen wonnen met 21 Geflatteerde overwinning Yan Longa. Afgaande op de uitslag, zou men vermoeden, dat er van een groot krachtsverschil sprake is geweest Niets is echter min der waar, want met één doel punt verschil zou Longa reeds voldoende beloond zijn gewor den. De groote nederlaag is dan ook een gevolg van een inzinking in Vlissingen, welke ontstond na het derde doelpunt van Longa, dat in buitenspel positie werd gescoord. Vrij spoedig na het begin teekende zich een vrg duidelijk Vlissingen-overwicht af. Maar verder dan een aantal corners wist Vlissingen het voorloopig niet te brengen. Butz die een uitstekende wedstrijd heeft ge speeld, stuwde de voorhoede steeds op, maar de schoten misten de juiste richting, ter wijl Hendrikse, die weer van de partij was, weinig gelegen heid kreeg om te schieten. Er werd in een hoog tempo ge speeld en door de snelheid was de wedstrijd het aankijken ten volle waard. Bij Longa werden de aanvallen steeds door de snelle vleugelspelers ingezet, evenwel zonder succes. Eerst 5 minuten vóór de rust konden de rood-wltten hun overwicht in een doelpunt uitdrukken, toen v. d Schraaf de bal hoog over de backs naar v. d. Kas- teele plaatste, welke Luyte- laar geen schijn van kans gaf. (0—1) In de tweede helft pakte Longa energiek aan en reeds na 5 minuten wist van Roessel gelijk te maken. (11) Het tempo werd nog meer opge voerd. Na 15 minuten nam Vlissingen opnieuw de leiding. Vlissingen kreeg een vrije schop te nemen, welke Butz naar v. d. Velde plaatste, die op zijn beurt de bal hoog in de doelmond voorzette, v. d. Schraaf en keeper Luytelaar sprongen samen naar de bal. Luytelaar sloeg de bal weg, juist voor de voeten van Hen drikse, welke deze kans dank- vaar accepteerde (12). De vreugde was van korte duur, want 5 min. later wist van Roessel Hartink opnieuw te passeeren (22) Ongeveer een kwartier vóór het einde scoorde van Roessel het reeds boven besproken doelpunt, wat een dusdanige invloed op de Vlissingers uitoefende, dat zij de kluts kwijt raakten, waar van de thuisclug gretig gebruik maakte door nog drie doelpun ten, resp. door Scbellekens, van Roessel en Broeken, aan de score toe te voegen. De laatste vijf minuten hadden de röod- witten zich hersteld, doch wa ren niet meer ln staat de achterstand nog te verkleinen, hoewel zich nog enkele kansen voordeden. Butz, die vlak voor de rust bg een botsing een bloedende oogblessure opliep, was daar door ln de tweede helft sterk gehandicapt. Middelburg won van Breskens- Breskens was zwaar gehan dicapt door het ontbreken van Jan de Visser. Daarentegen stond doelman Vermeulen weer onder de lat, die het zeer goed deed. De voorhoede van de thuisclub vormde het zwakke gedeelte. Middelburg gooide 't spel rrieer over de vleugels, waardoor haar aanvallen veel gevaarlijker waren. Uit één dezer aanvallen nam Middel burg met een mooi schot van den rechtsbinnen de leiding (01), met welke stand ook de rust kwam. De tweede helft begon met diverse aanvallen der thuis club Bij een aanval van Middel burg speelde de Baare onoor deelkundig terug op zgn doel man, waaraan de Middelburg rechtsbinnen handig wist te profiteeren door met een kop bal de stand op 02 te bren gen. Breskens gooide nu alles op de aanval en zelfs back Fenijn ring naar voren. Eindelijk had Je Jonge succes (12) de ge lijkmaker bleef toch uit. De Zeeuwen houden vol Het eerste kwartier was voor Terneuzen. maar de en kele kansen, die daaruit ont- Zeeuwen werkten zich daarna stonden, werden niet benut. De los, maar doordat Leynse een stevige bewaking genoot, kreeg de voorhoede weinig kans gevaarlijk te worden. Succes kwam nog voor rust aan de andere zijde, waar Dob- belaere een keurig door van de Sande genomen vrije schop met een fraaie kopbal in een doelpunt omzette 10. Na de hervatting tapten de Zeeuwen uit een ander vaatje en zij oefenden gedurende de geheele verdere spseitgd groo te druk uit op het Terneuzen doel, waar Florisse zich echter kranig weerde. Desondanks kon ook hij niet verhinderen, dat Korver na ongeveer 17 mi nuten spelens in de tweede helft de gelijkmaker in het net deponeerde (11). Tien minu ten voor het einde was het weer Korver, die zijn club aan een doelpunt en daarmede ook de overwinning hielp. Goede wedstrijd van Goes. Deze door Goes uitstekend gespeelde wedstrijd leverde een ruim verdiende overwinning op en het moet thans wel voor een ieder duidelijk zijn, dat Goes de oude vorm weer te pakken heeft. Reeds van het begin af was Goes sterk in de meerder heid en na 15 minuten kogelt Mos uit een keurig opgezette aanval de bal in de uiterste hoek (1—0) Bij een doelwor- steling werkt van der Sluijs de bal voor de tweede maal over de lijn, wat de scheidsrechter echter ontgaat. Ook na de rust bleef Goes sterk in de aanval en 8 minuten na de hervatting scoorde van der Sluijs (20). De wedstrijd kreeg een wat rommelig karakter en na een 15 minuten werd de Pan, na een duel met Kempenaar, door den scheidsrechter naar de kleedkamer verwezen, o.i. ten onrechte. Goes liet zich door deze te genslag niet deprimeeren en van der Sluijs bracht de stand op 3o. Van de Vrede keerde een venijnig schot van Mos doch Lockefeer wist de bal in het net te werken. Uit een van de weinige RBC-aanvallen maakte Klaassen een tegen- punt (41) en ten slotte was het van der Sluijs, die de stand op 5—1 voor Goes bracht. geworden, een blijvend monu ment ter nagedachtenis van de gevallenen op te richten. Dit monument zal dan geheel uit eigen middelen en met eigen krachten worden vervaardigd. Het was een treffend mo ment, toen vijf kinderen van slachtoffers met monument onthulden. Het gedenkteeken bestaat uit een strak-opgetrokken muur, met een gedenkplaat, die de woorden draagt: „Aan hen, die stierven door des vijands hand, door 't vuur van uit de lucTTt terneer geslagen, ln ballingschap verkwijnd, ver van hun land, aan hen, die nimmer de bevrijding zagen" Deze gedenkplaat wordt aan weerszijden geflankeerd door twee bronzen platen, die de namen der slachtoffers dragen. Na de onthulling betrachtten alle aanwezigen een minuut stilte, waarna namens het per soneel van „de Schelde" een tweetal bloemstukken aan de voet van het monument wer den gelegd. Hierna sprak de burgemees ter van Vlissingen, mr. B. Kolff, die met enkele wethou ders brj de plechtigheid aan wezig was. Hij wees op het gevoel van saamhoorigheïd, dat gedurende de bezetting is ont staan, en was van meening, dat men het best deze geval lenen kon eeren door in deze geest van saamhoorigheïd te handelen. Namens het college van B. en W. legde ook de burgemees ter een palmtak bij het monu ment Ir. H. C. Wesseling, die na mens de directie der maat schappij het woord voerde, me moreerde de moeilijkheden uit de bezettingstijd en aanvaard de de zorg voor dit voorloopig monument, zooals het perso neel brj monde van den heer D. Romijn had verzocht. Na zijn rede legde hg namens de directie van „de Schelde" een krans bij het monument. Een zoon van een der ge vallenen dankte tenslotte allen die op eenigerlel wijze hadden medegewerkt aan de tot standkomlng van het voorloo pig gedenkteeken. De nabestaanden der slacht offers legden daarna een schat van bloemen neer, waarna er voor de aanwezigen gelegen heid was, langs het gedenk teeken te defüeeren. De harmonieën „Ons Genoe gen" en „St. Caecilia" luister den met koralen en treurmu ziek de plechtigheid op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2