PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Groote Vier waren het eens Vandaag HET SPOOK Nederlaag van Vlissingen Bondsploeg won met 5-0 189e Jaargang - Nr. 269 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 18 Nov. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per Keek, 3-20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Loase nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-80, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel. 2077 en 2924, does Turfkade 15, tel, 2475, Oostburg: Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerijstr. 2, Postrek. nr. 359300 P-Z.C-, Middelburg. Mijnwerkersstaking dreigt in de Ver. Staten. Wanneer de 400.000 Ameri- kaansche mijnwerkers hun dreigement uitvoeren en binnen vier dagen in staking gaan, zullen alle steenkoolverschepin gen naar Europa onmiddellijk ■vvorden stopgezet. De Amerikaansche regeering bestudeert alle mogelijke maat. regelen om deze staking af te wenden, daar zij een ernstige slag zou beteekenen voor de pas Ingevoerde vrije economie. Daar de regeering de voor- f.enomen staking al3 „onwet- ig" beschouwt, is de voorzit ter van de mijnwerkersfede ratie, John Lewis, met een jaar gevangenisstraf, of 5000 dollar boete, of beide bedreigd, indien hij zijn mannen bevel geeft de schachten te verlaten. Maar men twijfelt er niet aan, dat de mijnwerkers zijn bevel zullen uitvoeren, ook al bevindt hij zich ln de gevangenis. De voorraden steenkool ir de Ver. Staten zyn nog toe reikend voor één maand Fransche communisten doen een voorstel. Het bestuur van de Fran sche Communistische Partij heeft aan de nationale raad van de Fransche Socialistische Partij eer brief gericht, waar in het voorstel te beraadslagen over een regeering, welke de mocratisch, niet-confessioneel en sociaal zal zijn en onder de leiding der communisten zal staan „overeenkomstig het verlangen van het volk, dat souvereln is." In hun antwoord op dit voor. stel, hebben de socialisten geantwoord, dat het aan de communisten is om de geheele natie mee te deelen, hoe zij zich een regeering voorstellen en met wie zij willen samen werken. De communisten, moe ten nauwkeurig zeggen, wat voor plannen zij hebben. De Britsche en Amerikaansche regeeringen hebben thans no ta's gezonden aan de Roe- meensche regeering, waarin zij betreuren, dat de oppositie, partijen nog steeds niet over voldoende vrijheid bezitten en tegelijkertijd eischen, dat de burgerlijke vrijheden worden gehandhaafd. Deze nota's vielen ongeveer samen met een scherpe ver klaring van de roomsch-ka- tholieke bisschoppen van de Ver. Staten, waarin de Sow- jet-Unie beschuldigd wordt van 'totalitaire agressie tegen de menschenrechten, waarvoor de democratieën ten oorlog zijn gegaan. De nasleep van de oorlog, verklaren de bisschop pen, heeft doen blijken, dat het overwinnende Russische totalitairisme niet minder agressief optreedt in de door de Sowjets bezete gebieden da,, het fascisme. De verklaring spreekt verder van het „dul den van ergerlijke agressie" en het ontwortelen van gehee le bevolkingen in O.-Europa. Deze verklaring zal er niet toe bijdragen de in Amerika veel verbreide „redscare", de vrees voor den Russischen boeman, te verminderen. Aanval op het veto-recht op niets ultgeloopen. Roemenië en Rusland beschuldigd. De Raad van ministers der Groote Vier heeft Zaterdag avond in het Waldorf-Astoria- hotel te New-York de meest succesvolle bijeenkomst tot nu toe gehouden. Hetgeen niet vaak voorkomt gebeurde dit keer: Op bijna alle belangrijke punten werd volledige over eenstemming. bereikt. De be sprekingen gingen over de kwestie Triëst en dan in het bijzonder over de bevoegdhe den van den gouverneur en de politiemacht, tot nu toe een strijdpunt. Uiteindelijk werden de ministers het eens over 'n Fransch voorstel ter zake, waarvan de voornaamste be palingen wel zijn. dat de poli tiebeambten en troepen door het hoofd der politie worden aangeworven of ontslagen, terwijl 't hoofd der politie op zijn beurt ondergeschikt is aan de regeerlngsraad. Tijdens de bijeenkomst deed zich een komisch intermezzo voor, dat typisch was voor de klaarblij. kelyk goede stemming, waarin de ministers verkeerden. Op een gegeven moment verdron gen de ministers zich voor een venster om brandweerlieden beneden op straat gadete slaan. Brandweersirenes loei den en zij lachten om de op merking van Bevin dat ei misschien een luchtaanval op New-York ondernomen zou worden. Ook in de politieke commissie van de Ver. Naties bleken de Groote Vier, door China aan gevuld tot de Groote Vijf, eens gezind ten aanzien van de vetokwestie. Eensgezind in die zin dat geen van hen thans wijziging wil brengen in het Handvest der V. N, Daarmee staat wel vast, dat' de pogin gen der kleine landen om het veto-recht 'te beknotten, schip breuk zullen leiden. De leider van deze kleine landen, Au stralië, had een voorstel inge diend om de Grooten te ver. zoeken af te zien van het ge bruik van het veto-recht, be halve in bepaalde uiterste ge vallen. De Nederlandsche af gevaardigde, Br. Van Rooijen, heeft dit voorstel in 'n krach tige rede gesteund. Hij kon er zich mee vereenigen, dat de Grooten binnen zekere gren zen voorrechten zouden heb ben. Zijn bezwaar tegen het huidige systeem, dat door het veto-recht de Groote mogend heden in een bijzonder bevoor rechte positie plaatst, was juist, dat het redelijke gren zen te buiten gaat. Daar het voorstel van Australië geen kans maakt aangenomen te worden was echter de rede van dr. Van Rooijen pleiten voor een verloren zaak. De Roemeensche oppositie partijen hebben bij het beplei ten van hun bezwaren en klachten bij de Groote Vier meer succes gehad, althans bij de Angelsaksische mogendhe den. Hun luidkeels protest, dat de vrijheid van meeningsuiting in Roemenië onderdrukt wordt, heeft weerklank ge vonden bij Bevin en Byrnes. Plan van Einstein. TEGEN VERKEERD GEBRUIK VAN ATOOM ENERGIE. Prof. Albert Einstein en een reeks andere wetenschapbe oefenaars willen door het pu bliek een millioen dollar laten bijeenbrengen ten einde maat regelen te kunnen treffen om een verkeerd gebruik der atoom-energie te voorkomen. Britsche voedsel-positie ernstig. REDE VAN STRACHEY. De Britsche minister van voedselvoorziening, John Stra- chey, heeft de huidige voed selvoorziening in Engeland „hoogst ernstig" genoemd. „Wij hebben 700.000 ton graan naar West-Dultschland' gezonden. Het land zou phy- siek niet in staat zijn dit nog maals te doen. wy„ hebben hoegenaamd geen surplus- voorraden meer, het zou mis dadig roekeloos zijn om nog maals zoo'n hoeveelheid te zenden". „Ik lever geen kritiek op de Amerikanen voor hetgeen zij gedaan hebben." eeide Strac- hey verder. Zij hebben ge daan wat de Tories wilden de maximum-prijzen voor le- vensmidelen afgeschaft. De prijzen in Amerika zijn sinds verleden jaar met 60 procent gestegen" Franschen straffen burger bevolking. Onbekenden hebben haken kruizen geteekend op een ter rein in de vallei van Montofon in de Fransche bezettingszone van Oostenrijk. De Fransche autoriteiten hebben onmiddel lijk na ontdekking alle verkeer in de vallei stilgelegd. Het dorp Schrans- werd 30.000 schilling en de Oostenrrjksche spoorwegen 20.000 schilling boete opgelegd. 20 nationaal- socallsten, die kort tevoren waren vrijgelaten, werden weer gearresteerd. Het onderzoek tegen Jhr. de Geer. Mr W. P. Bakhoven, advo caat-fiscaal by het Byz. Ge rechtshof te Amsterdam, deel de aan het A.N.P. mede, dat het onderzoek in de zaak van oud-minister de Geer zyn vol tooiing nadert. Meer dan 60 getuigen zijn. gehoord, ook in Engeland en Duitschland. Ook zyn, met uitzondering van mi nister van Kleffens, die in New York vertoeft, alle mi nisters uit het laatste kabl- net-de Geer gehoord. Na het getuigenverhoor zal aan jhr. de Geer gelegenheid worden geboden zyn standpunt uiteen te zetten. Nog geen sport-Zaterdag. In zijn memorie van ant- woord inzake de begrooting van blnnenlandsche zaken heeft de minister gezegd niet te willen ontkennen, dat het denkbeeld om door het hou den van sportwedstrijden op de Zaterdag, de Zondag meer aan zijn bijzondere bestem ming te doen beantwoorden, aantrekkelyke aspecten heeft Het benutten van alle be schikbare tyd voor de we deropbouw maakt echter voor lopig het geheel vrij maken van de Zaterdag onmogelijk. Bom-aanslagen in Stockholm. Ondanks de genomen voor zorgen, is Zaterdag, de zeven de Zaterdagavond in successie, te Stockholm wederom een bom-aanslag gepleegd, thans in de Zuidelijke vleugel van het centraal-station, waardoor glasschade werd aangericht. De dader heeft men niet kunnen vatten. Men vermoedt, dat de aan slagen het werk zijn van na- tionaal-socialisten lg het 525 jaar geleden* dat Nederland getroffen werd door een van de zwaarste rampen uit zijn geschiedenis. Op 18 en 19 November brak na melijk ln 1421 de Sint. EHsabethsvloed los, die by Wleldrecht en Wer kendam groote gaten in de dyken sloeg, waar door het geheele land tusschen Dordrecht en Geertruldenberg over. stroomde Zestien dor pen werden voor goed van de kaart wegge vaagd en meer dan 10.000 menschen kwa men om het leven. De Biesbosh ontstond bij dezen stormvloed. Van huurverhooging kan geen sprake zijn. In een antwoord op een te legram aan de ministerraad, waarin de Ned. Bond van huis- en grondeigenaren o.m. verklaarde het sedert 1940 be vroren huurpeil onblllyk te achten, werd medegedeeld, dat de regeering, hoewel zich ten volle bewust van de moei lijkheden, waarmee de bezit- 'ter van onroerend goed te kampen heeft, het een levens belang van de Ned. gemeen schap in haar geheel acht, dat de bestaande spanning tus schen loopen en prijzen niet verder wordt vergroot. Dien tengevolge kan op het oogen- blik van verhooging der hu ren geen sprake zijn. Medio December zal de spoorlijn NijmegenVenlo weer in exploitatie gebracht worden. een Nederlandsch straalvliegtuig Verrassing van Fokker. De Nederlandsche vliegtuig industrie, welke tijdens de oor log bijna geheel vernietigd is, heeft de luchtvaartwereld een groote verrassing gebaard: een model op de int. luchtvaart- tentoonsteïling te Parys open baart, dat de Nederlanders werken aan een straalvlieg tuig, de F 26, dat een snel heid van ongeveer achthon derd kilometer per uur zal moeten bereiken. Dit vliegtuig, dat de naam „Het Spook" zal dragen, is een product van de herbouw de Fokkerfabrieken te Am sterdam. Men verwacht, dat „Het Spook", dat zeventien passa giers zal kunnen bergen, bin nen drie jaren op de K.L.M.- lijn zal worden ingezet. Het zal worden voorzien van een inrichting voor luchtdruk-re- geling in de cabine, zoodat het zonder ongerief voor de passagiers op een hoogte van ongeveer 12 km. zal kunnen vliegen. Een strijdpunt is nog steeds of de gasturbine een schroef zal moeten aandrijven, of dat een zuivere „straalmotor", (dus een motor waarby de voortstuwing uitsluitend ont staat door de reactiekracht der uitstróomende verbran dingsgassen) de voorkeur ver dient. Deze laatste heeft o.m. het voordeel van een geringer ge wicht" en eenvoudiger instal latie. Een nadeel is evenwel het hoogere brandstofverbruik. Door de Fokkerfabriek werd dit probleem aan een grondige studie onderworpen en men kwam daarby tot de overtui ging, dat althans voor de eerstvolgende periode voor middelsoort trajecten de zui vere straalmotor, voor lange afstanden eerder de schroeftur- bine-combinatie in aanmer king komt. Voor trajecten van bijv. 1000 km is de zuivere straal motor het beste voortstuwings middel. Deze installatie heeft pas zin by zeer hooge snel heid. Daarom is de kruissnel heid van de F 26 800 k.m. per uur, d.w.z. ongeveer de hoogste snelheid welke voor- loopig toelaatbaar is, zonder dat men in verband met het benaderen van de geluidssnel heid bijzondere moeilykheden kan verwachten. Deze snelheid is alleen bereikbaar, indien zeer hoog gestegen \yordt. De tabaksrantsoenen* Het ministerie van econo mische zaken deelt mede, dat op dit oogenblik nog geen enkele voorspelling kan wor den gedaan over een even- tueele verhooging der rant soenen van tabaksproducten. De positie van de Groote Oost. By de besprekingen* welke ten palelze van den lt.-gou- verneur-generaal tusschen le den van de commissie-gene raal en vertegenwoordigers van de Groote Oost gehouden zyn, is in principe overeenge komen, dat gebieden van de Groote Oost zoo spoedig mo gelijk in staat moeten worden gesteld om een organisatie en een overheidsapparaat op te bouwen* zoodat zy him plaats in de geprojecteerde Ver, Sta ten van Indonesië op hetzelf de niveau als de republiek kunnen innemen. De Ned. regeering is ver antwoordelijk voor de handha ving van orde in deze gebie den, teneinde bovengenoemd streven op een vreedzame en democratische wyze te ver werkelijken. De vertegenwoordigers van genoemde gebieden verklaren zich eenstemmig accoord met de hoofdpunten van de ont- werp-structuur, volgens welke de Ver. Staten van Indonesië tezamen met Nederland Ned.-Ihdonesische Unie zullen vormen onder de kroon. Minister Ringers en Indonesië. Naar aanleiding van zyn ontslagaanvrage deelt de af getreden minister van open bare werken en wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, het vol gende mede: „Bij de samenstelling van het kabinet-Beel heb ik, zij het met een bezwaard hart, mij bereid verklaard voorloo- pig zitting te nemen. Het voorbehoud, dat ik toen maak te, vond zijn oorzaak in de richting, die het politiek be leid ten aanzien van de ver houding van Nederland tot Indie onder het vorig kabinet had genomen. zyn verdere ontwikkeling heeft er toe ge leid, dat ik op 30 October j.l. om eervol ontslag heb ver zocht". AD-INTERIM. Tijdens "het ontbreken van een minister van openbare werken en wederopbouw zal dit ministerschap worden waargenomen door den minis ter van verkeer, ir. Vos. VERBETERING VAN AMBTENAREN SALARISSEN. De minister van binnenland- sche zaken heeft in zyn me morie van antwoord inzake de Rijksbegrooting o.m. me degedeeld dat een ingrijpende herziening der ambtenaren salarissen in zyn voornemen ligt, waarbij deze salarissen opnieuw een verbetering zul len ondergaan. Overleg is gaande ten einde de mogelijkheid en wen- schelykheid van de instelling van een ambtenaren-zieken fonds na te gaan. LOONEN ARBEIDERS IN HET BOUWBEDRIJF. Op verzoek van de bedryfs- raad voor het bouwbedrijf heeft het college van ryksbè- middelaars goedgekeurd, dat werkgevers ln het bouwbedrijf, die zulks wenschen, aan hun arbeiders, die in verband met het daglicht geen 45 uren per week arbeid kunnen verrich ten, niettemin maximum 45- uren loon betalen. Deze regeling wordt geacht ln werking te zijn getreden op 4 November 1946. Zondag werd op Spangen te Rotterdam de jaarlyksehe ont moeting om de Gouden Onaf hankelijkheidsbeker tusschen de bondsploeg en het Rotter- damsch elfal gespeeld, welke wedstrijd bovendien gold als een laatste repetitie voor het Nederlandsch elftal voor de wedstrijd ln Huddersfield. Deze „generale" ia echter ten deele mislukt: 50 was meer dan de bondsploeg ver diende. Wat meer schotvaardigheid bij de Rotterdammers en voor al wat meer geluk in Kraak's doelgebied zouden een totaal andere uitslag gebracht heb ben. Na 12 minuten plaatste Roo- zen na een mislukte aanval de bal terug naar Kuppen- die doorkopte op Pauwe. Met een juweel van een bóogballetje stelde Pauwe, nadat hij zich keurig had vrijgespeeld, Wil kes in de gelegenhéid zyn elf tal met een kopbal de leiding te geven. De Rotterdammers beant woordden dit doelpunt met 'r onafgebroken offensief, hier toe ruimschoots in de gelegen, held gesteld door 't ver-door gevoerde defensieve spel der Ned. middenllnie. De rast brak aan met een niet-verdiende 10 voor sprong voor het bondselftal. Ook het begin der tweede helft toonde een licht Rotter- damsch overwicht, maar ei Walchersche clubs wonnen in Z.-Vlaanderen. Goes schakelde R.B.C. uit. HelmondWillem II 04 LongaVlissingen 62: NO AD—Helmondla 2—1; VVV— BW 01. Op een zoo groote Willem II- overwinning was wel niet ge rekend; de tricolores herstellen zich aardig. NO AD heeft blyk. baar tegen Helmondia alle zei len moeten bijzetten om al thans de heele bult binnen te kunnen houden. Trouwens o BW heeft het in Venlo niet cadeau gekrr -en. Onze provin ciale eerste klassers moesten tegen Longa een groote neder laag incasseeren en de vierde plaats aan de ilburgenaren afstaan. Dit karweitje was de Vlissingers wat te zwaar NOAD BW Willem H Longa Vlissingen Helmondia VVV NAC Helmond RKTW 9 7 2 0 24— 9 16 7 5 11 13— 6 11 9 5 13 17—13 11 8 3 3 2 17— 8 8 3 2 3 15—23 9 3 2 4 14—16 7 3 13 14—11 6 3 0 3 17— 9 9 2 16 15—28 7 115 10—17 Baron.DNL 7 1 0 6 824 2e klasse A. InternosDosko 11; Goes -RBO 51; BreskensMid delburg 12; TerneuzenDe Zeeuwen 12; TSCBiervliet 7—1. Dosko Is er de laatste tijd niet zoo best meer in. Thans moesten ze weer een veer la ten ln Etten tegen Internos, welke Iaatsten dit onverwachte buitenkansje best kunnen ge bruiken. Goes rekende af met haar oude tegenstander RBC en de eyfers laten geen twij fel bestaan over de vraag of Goes zich zoo zonder meer ge wonnen zal geven. De ex. eerste klassers zijn uitgescha keld. Breskens kon het tegen Middelburg niet bolwerken en de volle winst ging mee naar de hoofdstad waardoor de groen-witten zich vrijwel veilig hebben gesteld. Terneuzen gaf de Zeeuwen handen vol werk maar uiteindelijk gingen de punten ook nu weer naar de Vlissingers TSC liet er tegen Biervliet geen gras over groei en, waardoor het Zeeuwsch- Vlaamsche trio broederlyk ver- eenigd de komende moeilijk heden het hoofd zal moeten bieden, getuige.de stand: TSC 10 6 4 0 38—17 16 De Zeeuwen 8 7 0 1 319 14 Alliance 9 5 3 1 30—16 13 Dosko 9 6 1 2 29—23 13 Goes 9 4 3 2 23—19 11 RBC 10 5 0 5 27—26 10 Middelburg 8 3 2 3 11—13 8 Hero 7 2 2 3 20—24 Internos 9 14 4 1522 Breskens 10 1 2 7 1333 Terneuzen 8 116 16—20 3 Biervliet 9 10 8 1041 2 3e klasse E. RCSODIO 6—2; E5IM—R KFC 11; ZlerikzeeYerseke 20; SteenbergenRobur 0 MOCZeelandia 22. De groote slag om de bo venste plaa.ts is gestreden en de huidige leiders hebben zich onbetwist de sterksten getoond. De weg is echter nog lang en moeilijk voor de Souburgers. EMM werkte zich van de on derste plaats door de punten met RKFC te deelen, waardoor de roede lantaarn in handen kwam vande kampioen van vorig seizoen: Yerseke. De oestermenschen kwamen met leege handen uit Zierikzee terug. Steenbergen is blijkbaar van slag, waarvan Robur pro fiteerde door haar tweede overwinning te boeken. Zee landia wist zich van de neder laag van vorige Zondag kra nig te herstellen door MOC een kostbaar punt afhandig te maken De stand is nu: RCS 8 8 0 0 30— 6 16 ODIO 7 6 0 1 28—12 12 MOC 8 5 2 1 32—10 12 Steenbergen 9 4 0 5 18—21 Zeelandia 7 3 13 17—15 7 Zierikzee 8 13 4 13—13 7 Burgh 8 3 1 4 16—36 7 Robur 8 2 1 5 12—20 5 RKFC 8 1 2 5 8—20 4 EMM 6 114 4—21 3 Yerse1-" 7 115 15—19 3 3e klasse K. OostburgSteen 03; Corn BoysSluiskil 22; Schoon- dijkeHoofdplaat 12; Aar denburg—IJzendyke 4—3; Clin. geHulst 00; Hontenisse Axel 31. In deze klasse was het al verrassing wat de klok sloeg. Oostburg liet zich in eigen huls een flinke klap toedienen waardoor de West-Zeeuwsch- Vlamingen een mooie kans om hoogerop te komen leelijk lie ten voorbijgaan. Sluiskil be vocht een verdienstelijk gelijk spel in Sas van Gent, terwyl Hoofdplaat zich wat veiliger kan gaan voelen nu wederom een overwinning werd behaald. Aardenburg liet de laatste plaats aan IJzendijlce, al wijst de uitslag op gering krachts verschil. Clinge had deze dag geluk. Zelf verloren ze een kostbaar punt, wat hen wel eens duur te staan had kunnen komen, maar zooals gezegd verloor ook Oostburg, terwijl als klap op de vuurpyl ook Axel in Hontenisse sneuvelde De stand Is hier thans: Clinge 9 7 2 0 26—10 16 Steen 9 6 12 2514 13 Axel 9 6 0 3 31—15 12 Oostburg 9 5 2 2 31—24 12 Corn Boys 9 4 3 2 2114 11 Hontenisse 9 4 2 3 27—24 10 Sluiskil 9 4 2 3 26—23 10 Hoofdplaat 9 4 1 4 2625 Hulst 9 4 1 4 20—20 Schoondijke 9 2 0 7 14—29 4 Aardenburg 9 1 0 8 1642 2 IJzendijke 9 0 0 9 14—37 0 Teleurstellende wedstrijd om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker Zoo niet I Enkele enthousiaste voetbalsupporters uit den lande hebben aan de keuze-commissie van de K.N.V.B. een anonieme dreigbrief gezonden, waarin zy er op aan dringen Abe Lenstra in het Ned. Elftal te plaat sen. Zou dit niet ge schieden, dan zou er een speciale knockploeg naar Den Haag komen om de keuze-commissié „af te drogen", zooals het in de brief heet. Hoewel het natuurlyk zeer verheu gend Is, dat de voetbal liefhebbers intens mede leven met de samenstel ling van het Ned elftal, is dit toch niet de juiste methode. Na de K.L.M.-ramp. DE KONINGIN BETUIGT HAAR DEELNEMING. H. M. de Koningin heeft door haar particulier secreta ris aan de K.L.M. van haar medeleven met dé ramp op Schiphol blijk doen geven en tevens verzocht haar deelne ming aan de familieleden van de slachtoffers over te bren gen. Res. 2e klasse '-1. Middelburg 2—RCS 2 S—3; Dosko 2Breskens 2 50. De Souburgers wisten het niet tot een overwinning te brengen, maar het gelyk spel bracht hun juist een sport hooger on de ranglyst. De groen-witten verwijderden zich weer iets verder van de Bres- siaanders, die tegen het onge naakbare Dosko 2 geen schijn van kans kregen. De stand luidt: DOSKiO 2 9 9 0 0 37— 9 18 Goes 2 8 6 0 2 28—11 12 MOC 2 7 4 0 3 16—10 8 RCS 2 8 2 4 2 13—13 8 Vlissingen 2 7 3 1 3 15—10 7 Zeeuwen 2 7 3 1 3 1416 7 Steenberg. 2 8 3 1 4 2019 7 Terneuz 2 6 3 0 3 1212 6 M'burg 2 9 1 2 6 9—33 4 Breskens 2 9 0 1 8 940 1 DR. RIDDER HERDACHT. Zaterdagmorgen heeft mi nister Lieftinck in een byeen- komst op het departement van financiën met een korte rede de nagedachtenis van dr. J. Ridder, den om het leven ge komen thesaurier-generaal, herdacht. De minister getuig de daarby van de snelle car rière van den overledene en van diens groote toewijding by de behartiging van de be langen van het geldwezen ge durende de laatste jaren. Zyn persoonlijkheid leidde en be zielde de geheele generale thesaurie. Hy bewoog zich op het terrein van de algemeene regeeringspolitiek in binnen- en buitenland. Op zijn laatste reis viel hy in dienst van het vaderland. Ook enkele andere sprekers voerden nog het woord. BEGRAFENISSEN De begrafenissen van de stoffelyke resten van de slachtoffers van de K.L.M.- ramp op Schiphol, die in de Nieuwe kerk te Amsterdam zyn opgebaard, zullen Dins dag en Woensdag plaats heb ben in verschillende gemeen ten. Ook worden enkele der omgekomen slachtoffers ge cremeerd. Het stoffelyk over schot der Engelsche passagiers zal naar Engeland worden overgebracht. Mist boven Schiphol. Dichte mistbanken, die Zondagmorgen over ons land :n in het byzonder over de Amsterdamsche vlieghaven Schiphol hingen, zyn de oor zaak van groote vertraging in de aankomst van diverse uit het buitenland komende vliegtuigen. Het zicht op Schiphol was dermate slecht, dat verschei dene toestellen doorvlogen naar Eindhoven en landden op Welschap. DOODSTRAF VOOR LAND- STORMER. In een pleidooi, dat precies een halve minuut duurde, heeft de adv. fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, mr. H. F. Blaisse, tegen den 26-jarigen Hilversummer J. G. Wortel, die by de bevrijding van Nederland met de Land storm tegen de geallieerden kwam een doelpunt aan de zyde. waar men dit het minst verwachtte. De Rotterdamsche back Van der Toorn, miste een voorzet van Drager en de vlak achter hem staande Roo zen had geen moeite de ooor- 1 sprong van de bondsploeg te vergrooten (20). Kort hierna zagen we Dr&- ger voor open doel missen. Hy verrekte blijkbaar 'n spiertje en werd vervangen door den Blauwwitter Bergman, die een glorieuze entrée maakte, door nadat hy snel op een pass was doorgeloopen. goed voor te ge ven aan Smit, die moederziel alleen voor 't Rotterdamsche doel stond en inschoot 0. Nog wisten de Rotterdam mers van geen opgeven, totdat ca. 10 min. voor het einde Bergman wederom hard in schoot en de bal vla de vuis ten van Landman in het doel vloog (40). Het spel der ontmoedigde Rotterdammers zakte na dit doelpunt geheel in elkaar en 'n fraaie combinatie tusschen Wilkes en Roozen had kort voor het einde het vijfde doel punt tengevolge, gescoord door Wilkes. Op enkele kleine slordig heidjes na heeft Kraak een goede wedstryd gespeeld, ze ker beter dan zyn collega Landman in het Rotterdam sche doel. De verdediging van de bondsploeg heeft 'als geheel niet voldaan. Potharst was be slist de minste, zijn werk was niet „af" en zijn zonderling geschutter had gevaarlyke ge volgen kunnen hebben. Van der Linden was beter dan zyn clubgenoot doch heeft even min een sterke party ge- In de middenlinie was Pauwe uitblinker. Kuppen heeft een verdedigend zeer verdienstelijk spel gespeeld, maar aanvallend ging er niet veel van hem uit. Bepaald slecht was De Vroet, die er volkomen uit bleek te zyn. De voorhoede was het beste deel van de ploeg. In één adem noemen wy het binnentrlo WilkesRoozen Smit, waarvoor momenteel in Nederland geen sterkere com binatie te vinden is. In de Rotterdamsche ploeg waren Van der Duyn, Ver meer en Van der Lely de uit blinkers. Nederlandsch elftal samengesteld. De keuzecoramissie van de K.N.V.B. heeft het Ned. elf tal, dat Woensdag 27 Nov. te Huddersfield tegen Engeland speelt, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels; Achter: Potharst (Ajaxj en van der Linden (Ajax); Midden: Pauwe (Feijenoord), Vermeer (Excelsior) en de Vroet (Feijenoord) Voor: Drager (Ajaxj, Wil kes (Xerxesj, Roozen (Haar lem), Smit (Haarlem) en Bergman (Blauw-wit). Reserves: van Kaalte (Blauw-witvan Bun (M.V. V.), Stoffelen (Ajax) en La- kenberg (N.E.C.). De chocolade ln gevaar GESCHIL OVER DE PRIJZEN. Het ziet er naar uit, dat de bezitters van snoepkaarten, die het liefst chocolade op hun bon koopen de komende we ken teleurgesteld zullen wor den. De winkeliers zyn niet meer instaat cacao en chocolade aan de consumenten af te le veren, daar zij niets meer toe gezonden krijgen op hun toe- wljzingen. De oorzaak hiervan Is, dat de fabrikanten beslo ten hebben geen cacaopoeder en chocolade meer af te leve ren. Naar aanleiding hiervan heeft een redacteur van het A.N.P. een onderhoud gehad met den voorzitter van de stichting Cacaobureau, welke stichting alle Ned. bedryven, die cacao en chocolade ver werken, omvat. De fabrikanten hebben een officieel verzoek Ingediend de prijzen te mogen verhoogen Zij motiveerden dit verzoek niet alleen met de 70 ver hooging van de grondstoffen- prijzen, maar ook met de stijging van de loonen, de ver- pakkingsprijzen, de styging van de vaste reclamekosten en de onderbezetting van de afgeloopen zomer. De accountantschenst van Handel en Nyverheid is ech ter na een onderzoek bij de diverse bedryven tot de con clusie gekomen, dat de pry- zen niet verhoogd behoeven te worden. Op grond van de rapporten van deze dienst heeft het directoraat voor de prijzen het verzoek van de fa brikanten afgewezen. Indien de fabrikanten in af wachting van een nieuwe of- ficieele prijsvaststelling wei geren de productie voort te zetten is de kans groot dat de van ouds bekende St. Nico- laas-artikelen als figuren en letters, tegen 5 Dec., niet of niet in voldoende hoeveelheid vocht, de doodstraf geëlscht. verkrijgbaar zullen zjjn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1