HET LANDBOUW-CONGRES UIT DE PROVINCIE DE KAMERDEBATTEN LAATSTE NIEUWS WALCHEREN ARBEIDSPROBLEMEN EN MECHANISATIE. Het congres van de Stichting voor den Landbouw werd Vrij dagmorgen in de zaal van den heer Krijger te Goes geopend. Het congres was gewijd aan de arbeidsproblemen en de me chanisatie in den landbouw. De belangstelling was zeer froot en uit alle deelen van eeland waren congressisten opgekomen. De voorzitter van de Stich ting voor de Landbouw, de heer G. J. van Waes, verwel komde de vele aanwezigen en in het bijzonder den Commissa ris der Koningin en de leden van Gedeputeerde Staten. Spr. schetste de vele en groo- te moeilijkheden, waarvoor de Zeeuwsche landbouw zich na de bevrijding geplaatst ziet. Veel levend en dood materiaal is verloren gegaan en het tekort aan arbeiders is groot. Som migen willen nu een geforceer de mechanisatie, anderen wil len terug naar de oude bedrijfs vorm. Daarom is een congres als dit, waarop voorlichting wordt gegeven, van groot belang. DE LOONEN. Spr. wees vervolgens op het feit, dat ha veel moeite een loonovereenkomst is tot stand gekomen, als gevolg van over leg tusschen werkgevers en werknemers in het landbouw bedrijf. Maar in de practijk is gebleken, dat men zich hieraan te weinig heeft gehouden. Dit dient afgekeurd. Het verstoort de bedrijfsvre- de en de reglementeering van de landbouw. De veelszins betaalde loonen waren zeker niet in overeen stemming met de prijzen en de moeilijkheden op de arbeids markt worden door zoo'n hou ding niet opgelost. Spr. drukt de aanwezigen op het hart: „Indien een afspraak wordt gemaakt, laat deze dan voor ons een wet zijn, die men naleeft". DE PRIJZEN. De landbouw vertoont geen gunstig beeld. Wij kunnen niet leveren tegen de prijzen van de wereldmarkt. Daarom moeten wij ons in de organisaties beraden over de bedrijfsvoering, de reglemen teering, de afzetmogelijkheden en de kwaliteitsverbetering. Wij moeten niet terug naar de absolute vrijheid. De Stich ting voor de Landbouw wenscht regelingen, die zoo weinig mogelijk hinder veroor zaken, maar die stipt worden nageleefd. Tenslotte deelde spreker met diep leedwezen mede, dat bij 't vliegongeval van Donderdagavond op Schip hol de secretaris van de Stich. ting van de Landbouw, ir. J. Vet, is omgekomen. HET ARBEIDERS VRAAGSTUK. De heer J. K. Melse, hoofd van de af deeling landbouw bij het rijksarbeidsbureau sprak daarna over de arbeidsproble men ln en om de landbouw. Achter ons ligt een periode van rust voor wat betreft het arbeidsvraagstuk. In de crisis van de dertiger jaren zijn de moeilijkheden met de arbeiders begonnen en daarna is er veel veranderd. Er is in de laatste tijd ern stig gestreefd naar gelijkstel ling van de loonen der landar beiders met die in andere be drijven. Hoewel de loonen in de land bouw met 150 zijn gestegen, is het gewenschte resultaat niet bereikt. De gedachte, dat landarbeid een minderwaardig beroep zou zijn, veroorzaakt nog altijd moeilijkheden. In 1939 liep het aantal werkloozen in Nederland door de mobilisatie enz. snel terug. Na Mei 1940 werd de landbouw f estuwd in de richting van in- ensieve bewerking (meer aardappelen en graan, minder grasland). Tijdens de oorlog kwam grootere vraag naar ar beidskrachten door de depor tatie enz., terwijl na de oorlog nieuwe moeilijkheden ontston den door de gevolgen van eva cuatie en Inundatie. De totale behoefte aan ar beidskrachten is in 1946 even groot als in 1940 en vooral in het voorjaar is de vraag groot. PRODUCTIE. De boeren in Zeeland hebben ernstig rekening gehouden met de wensch der regeering op productiegebied. Ondanks het uitvallen van Walcheren is het areaal beplant met aardappe len en suikerbieten gelijk ge bleven. Spr. brengt hulde aan de boeren, die het aangedurfd hebben de teelt uit te breiden. Intusschen is in de winter van '45 op '46 het aantal vas te landarbeiders tot een mi nimum gedaald. Op sommige bedrijven is geen of een veel te kleine kern van vaste ar beiders. De reserve is vrijwel geheel verdwenen. De regeering hielp zooveel mogelijk door het bu reau Oogstvoorziening, dat evenwel slechts weinig ar beidskrachten kon leveren. Een groot aantal politieke gevangenen heeft in de Zeeuw sche landbouw gewerkt. Hoe wel de ervaringen daarmee hier en daar slecht waren, zal men toch blij zijn voor deze hulp. Spr. wees op de uit voer, die door al deze maat regelen mogelijk was (poot- aardappelen in 1946 tusschen 70 en 80 millioen gulden, con sumptie-aardappelen 20 tot 30 millioen). DE ONRUST. Spr. merkte op dat de post loonen sterk is gestegen. De onrust op personeelsgebied is toegenomen. De vraag of de boeren in 1947 hetzelfde teelt plan kunnen handhaven dan wel aan arbeidsextensieve ge wassen de voorkeur zullen ge ven. is actueel. Intusschen heeft men zich niet gehou den aan de loonovereenkomst en ook bij het bureau oogst voorziening zijn fouten voor gekomen. Spr. bepleit het tref fen van regelingen door de bedrijfsgenooten zelf in onder linge samenwerking. Boeren en arbeiders zullen daarbij de steun van de regeering heb ben. De gelijkstelling van landarbeiders met andere ar beiders moet absoluut door- fevoerd worden. Scholing van e landarbeiders is noodzake lijk. Doorberekening van de loonen ln de productenpryzen is billijk. Spr. pleit voor fe deratieve samenwerking. (Wordt vervolgd.) Maximum-prijs voor aardappelen. In antwoord op vragen van den heer Suurhoff (P.v,d.A.) heeft Minister Mansholt mede gedeeld, dat met ingang van Maandag maximumprijzen voor aardappelen zullen gelden van 11 cent per kg voor zandaard- appelen en 12 cent voor klei. aardappelen. MINISTERS NAAR JAVA. Volgens een bericht van den correspondent van het Fran- sche persbureau A.F.P. uit den Haag zouden de ministers van overzeesche gebiedsdeelen en justitie zich naar Nederlandsch Indië begeven, om over eenige punten nog overleg te plegen. Deze mededeeling stemt, naar de correspondent mededeelt, uit socialistische kringen. Bij informatie te bevoegder plaatse verwees men ons naar de uitspraak van Minister Beel ln de Tweede Kamer en voeg de men er aan toe, dat indien er twee ministers naar Neder- landsch-Indië zouden vertrek ken, dit de ministers van over zeesche gebiedsdeelen en jus titie zouaen moeten zijn. SCHEEPSRAMP. Donderdagavond zijn 9 En- gelsche visschers aan boord van de treiler „Charmous" ter hoogte van de kust bij Cork gedood door de explosie van een mijn, die in hun net aan dek van de treiler was ge raakt. Oude Getrouwe! Mej. Cato Nieuwen- huysen herdacht de dag, dat zij voor 75 jaar -in dienst trad bij de fam. Verwiel te Waalwijk. Zij is thang 88 jaar oud, geniet nog een goe de gezondheid en heeft drie generaties van de familie Verwiel gediend. OORLOGSSCHADE AAN HUISRAAD Het Tweede Kamerlid de heer Peters heeft aan den mi nister van Financiën gevraagd of het dezen minister Dekend dat de mogelijkheid van beroep op den minister van Financiën tegen de beslissin gen van den secretaris der Schade-enquêtecommissie no pens de toe te kennen bijdra*- in huisraadschade niet wordt vermeld op de formu lieren, waarin aan de getrof fenen mededeeling wordt ge daan van het uit te keeren bedrag, en dat ten aanzien van dit beroepsrecht zeer on voldoende bekendheid bestaat, waardoor men den gestelden termijn van een maand in de meeste gevallen ongebruikt voorbij heeft laten gaan. Voorts vroeg de heer Peters of de minister bereid is rui me bekendheid te geven aan de beroepsmogelijkheid, en of hij deze wil heropenen Doodelijk mijnongeluk. In de ondergrondsche wer ken der Oranje-Nassau I te Heerlen heeft een ongeval plaats gehad, dat den arbei der J. Janssen het leven heeft gekost. Tijdens het vervoer in een opbraak raakte Janssen door onbekende oorzaak tus schen kooi en betimmering be kneld. 'Hij werd op slag ge dood. HOOFDAKTE-EXAMENS. Indertijd is bepaald, dat zij die een der gedeelten A en B van het hoofdakte-examen hadden afgelegd, drie kalen, der jaren tijd hadden om alsnog het tweede gedeelte van dit examen te doen. Thans bepaald, dat voor hen, die in een der jaren 1940, 1941, 1942, 1943 en 1944 met gunstig ge volg een van de gedeelten A en B hebben afgelegd, noemd tijdvak wordt verlengd tot onderscheidenlijk 8, 7, 6, 5 en 4 kalenderjaren. Grondbewerking in Inundatie-gebieden. De Inspecteur voor Zeeland van de Rijksdienst voor Land- bouwherstel wijst alle betrok ken landbouwers op Walcheren nogmaals op de schadelijke in vloed, die zoowel door diep ploegen als door ploegen bü nat weer op de structuur van voormalig geïnundeerde gron den wordt uitgeoefend. Hierop hebben ook de Rjjksland- en tuinbouwvoorlichtingsdiensten reeds herhaaldelijk de nadruk gelegd. Zij, die meenen, dat het met het bederven van de structuur wel mee zal vallen, mede met het oog op de vrij gunstige oogstresultaten op Tholen tn het eerste jaar na de inundatie dienen wel te bedenken, dat het structuurverval vooral sterk toeneemt bij voortschrijdende ontzilting, dus ln het tweede en derde jaar na de inundatie. De zeer slechte aardappeloogst van dit jaar op Tholen b.v. in in hoofdzaak een gevolg van de slechte doorlaatbaarheid van de bodem, veroorzaakt door toenemend structuurver val. Wanneer eenmaal verkeer de bewerking heeft plaats ge had, is het in de volgende lente zeer moeilijk om in de grond te komen, daar de oppervlakte dan zoo hard als beton wordt, zoodat de voorjaarsinzaal be langrijk wordt verlaat. Met het oog op de oogstre sultaten van de komende jaren is het daarom in alle voorma lige inundatiegebieden van het grootste belang de door het zoute water gevormde na- triumklel nog zooveel mogelijk met rust te laten, daar Iedere bewerking die te diep of bij te 1 nat weer wordt uitgevoerd, het dichtsmeren van de bodem 9terk ln de hand werkt. Hierbij kunnen als richtlij nen worden aangenomen, dat gebieden, welke reeds twee maal ingezaaid zijn geweest, maximaal tot 10 cm diep mo gen worden bewerkt; percee- len, die pas eenmaal geoogst zijn niet dieper dan 6 cm., ter wijl in het geheel nog niet be werkte gronden thans ook nog niet mogen worden geploegd. TWEEDE KAMER De replieken. De heer Tilanus en Vonk achtten de constructie van een unie in plaats van een koninkrijk toch het breken van het koninkrijk. De heer Romme (K.V.P.) wenscht, dat de commissie voor de socialisatie der mij nen spoedig tot stand komt. Wat Indië betreft moet af gewacht worden tot de zaak voor ons ligt. De voorzitter schorst te kwart voor zes de openbare vergadering tot Vrrjdagmid- ig 1 uur. In de zitting Mm Vrijdag maakte de heer Teulings (K. V.P.) eenige opmerkingen naar aanleiding van het betoog van den minister van financiën en acht het gewenscht, dat vast komt te staan waaraan we toe zijn met de staatsschuld. De heer De Groot (C.P.N.) opmerkend, dat er maatregelen voor de radio zullen komen in afwachting van een nieuwe re geling, verklaart, dat 't hem er om gaat dat er mogelijk heid zal zijn, dat alle geestes richtingen zendtijd krijgen. De lïeer v. d. Goes v. Naters (P.v.d.A.) geeft o.m. te kennen, dat over verschillende sug gesties van de K.V.P. met zijn fractie te praten is. Ten aanzien van de loon- en prijspolitiek merkt hij op, dat het noodzakelijk is, dat de menschen inzicht wordt bijge. bracht. De heer Hofstra (P.v.d.A.) blijft aandringen op een wet telijke regeling van de parti culiere banken in vollen om vang. De heer Zandt (S.G.) ver zet zich nogmaals tegen de vaccinatiedwang jegens mili tairen. De heer Wagenaar (C.P.N.) geeft te kennen, dat de com munisten alles gedaan hebben om een spoedige oplossing ten aanzien van Indonesië moge lijk te maken. Van prijsverlaging is niets terecht gekomen. Voor de geringe arbeidsproductiviteit zijn er oorzaken. In dit ver band wijst spr. erop, dat jon gemannen, die nu naar Indië gezonden worden, hier gehou den dienen te worden. Hij bepleit verlaging der militaire uitgaven, verlaging der prijzen en verhooging der loonen. De minister-president, de heer Beel, deelt den heer de Groot mede, dat de verdeeling van de zendtijd niet door de regeering zal geschieden. De regeering wenscht den- genen, die om gewetenswille bezwaar hebben tegen vacci natie, geen dwang op te leg gen. De regeering hoopt zeer spoedig geconcretiseerde voor zieningen ten aanzien der prij zen aan de Kamer te kunnen mededeelen. Er op wijzende, dat de 7 Dec.-verklaring spreekt van vrijwilligheid, betoogt spr., dat de nieuwe rechtsox-de op de eerste plaats instemming der Indonesische volken moet verwerven, waartoe naar de meening der regeering behoo- ren de leiders der republiek Indonesië. Hij heeft bezwaren tegen openbaarheid nu het stand punt der regeering ten aan zien van de voorstellen der commissie-generaal nog niet bepaald is. Daarna gaat de heer Lief- tinck, minister van financiën, nader in op enkele opmerkin- in. Tenslotte wordt de motie- Romme (uitzending eener commissie naar Suriname en de Nederlandsche Antillen) zonder hoofdelijke stemming aangenomen, (Dc zitting duurt voort) LORD KILLEARN. Lord Killearn heeft den plaatselijken republikeinschen resident te Linggadjatti (Ja va) voor liefdadige doeleinden een som ten bedrage van 100 pond sterling geschonken. Is reeds gips uitgestrooid, geldt het bovenstaande met onverminderde dan eveneens kracht. Van de zyde van Landbouw- herstel zal geen pachtvergoe- ding of vergoeding voor be- werkingskosten worden uit gekeerd, wanneer blijkt, dat een landbouwer zich tegen de algemeen bekende voorschrif ten in, toch aan te diep ploe gen op te natte grond heeft schuldig gemaakt. PLUIMVEETENTOON STELLING. Voor de groote provinciale pluimvee- en kongnententoon- stelling, welke met de Kerst dagen in het veilingsgebouw te Middelburg zal worden ge houden, zijn door vooraan staande autoriteiten reeds be langrijke eereprijzen toege zegd. Toezeggingen dienaan gaande kwamen reeds binnen van het college van B. en W. van Middelburg, van den bur gemeester van Koudekerlce, den heer Dregmans en mr. A. J. v. d. Weel, lid van Ged. Staten van Zeeland. Meerdere toezeggingen kunnen elk oogenblik worden verwacht, ook van de leden van het Ko ninklijk Huis. De districts show van de Nederlandsche Wyandotteclub zal brj deze tentoonstelling worden onder gebracht. Een keur-collectie dieren zal met de feestdagen te zien zijh, hetgeen de lief hebbers lange tijd hebben moeten ontberen. De vraag- De vliegramp. In een te 's-Gravenhage ge houden persconferentie naar aanleiding van het vliegtuig ongeval te Schiphol, deelde de directeur van de K.L.M., de heer Plesman, mede, dat het vliegtuig om 19.23 uur boven de Haarlemmermeer verscheen. Het kreeg landingsbeurt nr. 2. Er was nog geen sprake van een landingspoging. Hierna vloog het toestel wederom over de pijl inrichting. Het kreeg toen grondzicht en maakte een linkerbocht ten einde met de landing te kun nen beginnen. Om 19.48 be ëindigde de radiotelegrafist het contact met het radarstation op het vliegveld. Een halve minuut later stortte het toe stel omlaag aan de Zuld-West- rand van het vliegveld. Het toestel stortte in de»aanvlieg- richting van de landingsbaan naar beneden. Het had nog moeten doorvliegen tot de lan dingsbaan. Op het moment, dat de ramp gebeurde had het Da- kota-vliegtuig volgens taxatie een hoogte van 90 a 100 m. De heer Plesman vermoedt, dat verlies van snelheid de oor zaak is geweest van de ramp en dat het toestel in „over trokken toestand" was ge raakt. De Minister van verkeer, ir. Vos, heeft persoonlijk de direc tie van de K.L.M. een bezoek van rouwbeklag gebracht voor de ramp, welke aan maat schappij en passagiers is over komen. DUITSCHE CONSTITUTIE. De door de Sowjet-Russen gesteunde socialistische een. heidspartij in Duischland, die bij de jongste verkiezingen te Berlijn verliezen leed, heeft de voltooiing van een ontwerp- constitutie voor een toekom- stige „Duitsche democratische republiek" bekend gemaakt. Schepen gekocht. De Amerikaansche maritie me commissie heeft de namen bekend gemaakt van de 82 tij dens de oorlog gebouwde sche pen, welke aan andere landen en particulieren zijn verkocht. Daarbij zijn zeven voor Neder land bestemde schepen, name lijk drie kustvaartuigen, twee vrachtschepen, alsmede een 11- berty-schip en een victory- schip. TE BREMEN. Een menigte van 1500 per sonen heeft te Bremen een betooging gehouden om te pro. testeeren tegen een bevel der Amerikaansche militaire auto riteiten, waarbij huizen in de haven worden opgeëischt, al dus meldt de Britsche nieuws dienst in Duitschland. Het bevel wordt de volgende week van kracht Ongeveer 530 volwassenen en 150 kinderen worden hierdoor dakloos ge maakt. Een speciale commis sie zal de kwestie thans on derzoeken. Arbeidsdienstph'cht. Naar het republlkeinsche persbureau Antara bericht, heeft de opperste verdedi- gingsraad van de Indonesische republiek een decreet uitge vaardigd, waarbij bepaald wordt, dat alle burgers iu de leeftijd van 16 tot 50 jaar op- geroepen kunnen worden voor tewerkstelling ln de door de regeering beheerde planta- ,voor de verdediging en de opbouw van het land". LANDARBEIDERS. Een dezer dagen is te Ant. werpen een vergadering ge houden ter voorbereiding van de wederoprichting der Chr. Landarbeides Internationale. programma's zullen binnen enkele dagen verschijnen en zijn verkrijgbaar bij het secre tariaat, Maisbaai 4 te Mid delburg. Spoorboekje 1 De vouwbladen-misère is ten einde. Tegelijk met de nieuwe dienstregeling van 18 November doet ook het nieu we spoorboekje weer zijn in trede. Voor Zeeland brengt de nieuwe dienstregeling geen belangrijke wijzigingen. De eerste trein, die tot nü toe om 5.55 uur uit Goes vertrok, vertrekt nu om 6.23 uur en komt niet om 6.44, doch om 7.10 uur in Vlissingep aan. De trein die om 8.08 in Vlis- singen aankwam komt vanaf Maandag om 8.30 uur binnen. De vroege trein die om 6.13 uur uit Vlissingen vertrok, vertrekt vanaf Maandag om 6.08. Besprekingen Z.V.U-Vakbonden. Donderdagavond vergaderde in de „Prins van Oranje" te Goes een deputatie uit het be stuur van de Z.V.U. met af gevaardigden van de drie be stuurdersbonden in Goes. De principieele bezwaren tegen de wijze van werken van de Z.V.U. werden besproken en ook de wenschelijkheid om in breedere kring de mogelijkheid te schep pen tot het bezoeken der door de Z.V.U. belegde bijeenkom sten. Van de zijde der Z.V.U. werd verklaard, dat de hooge toe. gangsprijzen niet kunnen wor den verlaagd, maar wel werd gedacht aan een spaarsysteem voor het bekostigen van de en- tréekaarten. De vertegenwoordigers der bestuurdersbonden zullen een en ander met him hoofdbestu ren en met de aangesloten or ganisaties bespreken. Middelburg PARTIJ VAN DE ARBEID. Donderdagavond belegde de Partij van de Arbeid, afd. Mid delburg, een ledenvergadering. Na afloop daarvan hield mr. P. C. de Jonge een inleiding over „Actieve cultuurpolitiek nu", het onderwerp, waaraan vorige week een speciaal congres van de Partij van de Arbeid is ge wijd. Het was de eerste van een serie inleidingen, die deze win ter voor leden zullen worden gehouden. ZENDINGSFILMAVOND IN DE HOFPLEINKERK. De Geref. Zendingscommis sie te Middelburg organiseerde Donderdag in de Hofplelnkerk een filmavond, waarvan de hoofdschotel gevormd werd door een cultureele film over „Waarheen China?" van Zwit- sersche makelij. Vooraf werd een filmpje, opgenomen in het Geref. zendingscentrum, ver toond, waarin prof. dr. H. Ba- vinck sprak over; „Zending op het thuisfront" en de aanwe zigen, na de film opw&kte, hun zendingswerk, dat thans een bijzonder moeilijke tijd door maakt, te steunen. De kleuren film van de „Victory-Parade" behoorde mede tot dit pro gram. De boomen op het Middel- burgsche A'bdijplein zijn ge rooid kort na de inundatie, in een tijd, dat reeds elk groen takje op Walcheren kostbaar was. Als reden daarvoor werd toen opgegeven, dat deze lin den al te spichtig waren en te hoog opgegroeid en niet meer passend in een hernieuwde Ab dij. De prachtige platanen bij de kloostergang zijn toen voor de gelijkheid eveneens opge ruimd. Vele Middelburgers zal dit wel zeer radicale vernieuwingg- gebaar verdroten hebben. Thans is echter de nieuwe partij boomen voor de Abdij, bestaande uit 21 reeds tamelijk groote linden en 5 platanen aangekomen. Vrijdagochtend werden de eerste boomen ge plant. De 26 linden en plata nen zullen door elkaar gezet worden, waarmee de oude toe stand ongeveer zal worden be naderd. Het is te hopen, dat de nieu we aanplant gespaard zal blij ven voor de vernielzucht van de schooljeugd. Een ernstig beroep op de ouders, hun kin deren te verbieden van het Abdijplein een speelplaats te maken is hier op zijn plaats. Anders bestaat het gevaar, dat de Abdy blijvend voor het publiek zal worden afgezet en dat zou te betreuren zijn. Vlissingen LOONEN EN PRIJZEN. Donderdagavond werd in de zaal „Concordia" te Vlissin gen een bijeenkomst georga- BIJZ- POLITIERECHTER. De Bijzondere Politierechter tc Middelburg behandelde Don derdag de volgende zaken: M. H., 40 j., koopman te Mid delburg kocht in Middelburg 69 knotten sajet zonder afgifte van bonnen of vergunningen. Elsch en uitspraak 100, boete subs. 20 d. heent. met verbeurdverklaring. A. J. D., de 29-j., echtg. van H. B., zonder beroep te Kapelie, kocht zonder punten een cou pon stof, wat haar 10.boe te subs. 5 dagen hechtenis kostte, met verb, verklaring. J. P., 25 j„ bakker te Wol- phaartsdijk liet in 1946 clan destien een varkentje slachten. Eisch 1 maand gev.straf voor- w. met 2 jaar proeftijd en 150 boete subs. 1 maand hechtenis met verb, verkl. Uitspraak con form Ook de 39-j". veehandelaar uit Terneuzen A. L„ had zich hier aan bezondigd. Deze werd ver oordeeld tot 100 boete subs. 25 dg. hecht, met verb, verkl. J. M., 29 i., chauffeur te We- meldinge, stond terecht omdat hij als arbeider de rechtsbe trekking, welke bestond tus schen hem als werknemer en M. C. L. Lindenbergh als werk- fever, heeft beëindigd zonder oestemming van den Directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau. Eisch 80.boete subs. 20 dg. hecht., uitspraak 100. boete subs. 20 dg. hechtenis. P. F. S., 36 j., groentenkoop- man te Bergen op Zoom en L. J. B., een 32-j. handelaar te Halsteren hadden, terwijl zij geen handelaar waren, textiel producten in voorraad. Eisch voor beiden f 150. boete subs 1 maand hecht, en verb, verkl. Uitspraak voor beiden 100 I boete subs. 20 d. hecht, met verb, verkl. niseerd van de afdeeling Vlis singen van de Partij van de Arbeid. De heer M. van Poelje opende de avond. De heer W. J. van Deelen uit Eindhoven sprak vervol gens over het onderwerp „Loonen en prijzen". Spreker ging de verschillen de oorzaken na, die hadden geleid tot de spanning tus schen loonen -• en prijzen. Zoo wees hij op het feit, dat de geldcirculatie 2*& X 200 groot is als in 1940 en de hoeveel heid goederen is teruggeloopen met 70 Hij besprak de verhouding tusschen binnen- landsche- en buitenlandsche prijzen, de stijging der pro ductiekosten en het gebrek aan arbeidskrachten. Het laatste is o.a. te wijten aan het feit dat ér 200.000 zwar te handelaren zijn, het leger sterk is uitgebrul en telt thans 100.000 man; voorts aan het feit, dat'er 40.000 ambte naren meer zijn dan in 1939. Spreker wees ook op de mid delen, die voör herstel kunnen worden aangewend. De regeering zal strenger toezicht moeten houden op de productie, opdat er geen grondstoffen verspild worden, een scherpere prijzencontröle is noodzakelijk, ruimere import van cigaretten zal de zwarte handel lam leggen en arbeids krachten vrij maken, produc tief maken van geïnterneer den. Aan het slot van deze inte ressante causerie werden nog enkele vragen gesteld, die door spreker beantwoord wer den. OUD-OORLOGS VRIJWILLIGERS. Donderdagavond werd te Vlissingen een vergadering ge houden van de afdeelingen Vlissingen en Souburg van de Zeeuwsche Bond van Oud- Oorlogsvrijwilligers. De voor zitter de heer C. Vader opende de vergadering en bracht dank voor de medewerking aan de herdenkingsavond op 2 November jl. Hierna werd het te verzenden request aan den minister van oorlog be sproken. Nieuw- en St. Jooslanci FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS. Op Donderdag 21 November ,.s., 7.30 uur, zal in de zaal van den heer Pluijmers te N.- en St. Joosland een propagan- da-feestavond van de afdeeling Volksonderwijs aldaar worden gehouden. Er zal een gevarieerd pro gramma worden opgevoerd, waaraan medewerking zal worden verleend door het ge zelschap Aug. v. Gils en mevr. Sprong uit Rotterdam. Muzi kale medewerking ls in handen van den heer J. den Hollander. Die avond zullen de aanwezi gen worden vergast op toon eel, voordrachten, snelteekenen, vroolijk A B C en samenzang. TRIBUNAAL GOES. HOOGER BEROEP. Voor het tribunaal te Goes werden Donderdag enkele ver- zetzaken tegen vonnissen van de andere kamers van het Zeeuwsche tribunaal behan deld. De eerste was Willem Pieter de Graaf, 31 jaar, kan toorbediende te Middelburg, die boekhouder op het Arbeidsbu reau te Middelburg is geweest, dikwijls Volk en Vaderland kocht, meespeelde op feest avonden van de technische noodhulp, enz. Besch. ontkende, dat hij naar het Arbeidsbureau was gegaan om landgenooten naar Duitschland te helpen wegzenden. Hij is van goede wil geweest. Indien men denkt, dat hij fout geweest Is, moet men hem maar 10 jaar geven, maar dan verder met rust la ten. De verdediger, mr. A. H. Kuipers, zeide, dat besch. ie mand is, die denkt: „onder zoekt alle dingen en behoudt het goede". Hij Is naar spr.'s meening voldoende gestraft en moet verder vrijgelaten wor den. De 20-jarige Maatje P. van Keulen uit Middelburg was ook niet tevreden met de uit spraak van Midelburg. Zij Is groepleidster van de jeugd storm geweest, lid van de N.S B. en ging om met Duitsche militairen. Uitspraak in alle zaken op 28 November, Krijgsgevangen. GEEN CONTACT A.UJ5. Nu 6 B.T.B., ln verstaanbare taal, de 6e Comp. Bataljon Technische Bewakingstroepen, de ploeg die op Walcheren meer dan 100.000 landmijnen opruimde, zijn tenten ln Vlis singen heeft ogeslagen. kreeg Vlissingen ook een ploeg krijgsgevangenen, of zooals de officieele benaming luidt: door de British Mission ter beschik king gestelde Dutsche arbeids krachten. De aanwezigheid van deze menschen is aanleiding tot een reeks preventieve maatregelen. Zoo zal dezer dagen het weg dek van het gedeelte van de boulevard bij de bomvrije ka zerne door een hek in twee deelen worden gesplitst, om te voorkomen, dat het publiek op eenigerlei wijze in contact treedt met de krijgsgevange nen. Is deze maatregel niet be schamend? En deze bescha ming blijft, ook als men weet, dat er in Vlissingen nog geen feiten zijn voorgevallen, die deze maatregelen rechtvaardi gen. Want deze voorzorgs maatregelen worden genomen op grond van de ervaringen in andere plaatsen. En wie van ons is zoo naïef om te meenen, dat wat elders gebeurde en gebeurt in Vlissingen niet voorkomt. En hieronder vallen niet al leen die elementen uit ons volk die willen probeeren met deze krijgsgevangenen „welwillend" in contact te komen of pakjes probeeren af te geven, maar ook zij, die er een soort ge noegen in vinden deze men schen nu te zien ploeteren en niet kunnen nalaten dit te la ten merken. Het is beschamend dat deze maatregelen getroffen moeten worden. Laat ieder er zorg voor dragen dat het inderdaad slechts „voorzorgs"-maatrege- len zijn. Walchersche boeren naar de N.O.-Polder. VRAGEN VAN KAMER LEDEN. over de begrootingen 1946 en '47 van het Zuiderzeefonds, hebben verschillende Kamer leden gevraagd of het inder daad in de bedoeling van de Regeering ligt, ongeveer 300 kleine boeren uit Walcheren over te plaatsen naar den Noord-Oostpolder en of de Minister niet overwogen heeft of het niet mogelijk zou zijn om in plaats van kleine boe ren een veel geringer aantal groote boeren o'ver te plaat sen. Dit zou veel minder in grijpend zijn en de groote boeren zouden zich ook veel gemakkelijker aanpassen. Andere leden meenden, dat het genoemde getal van 300 niet juist kan zijn; zij meen den, dat met ongeveer de helft van dit aantal volstaan zou kunnen worden. Dit zullen dan voor het grootste gedeel te boeren moeten zijn met betrekkelijk kleine bedrijven. Werkelijk- groote boerenbe drijven komen op Walcheren immers vrijwel niet voor. De gemidelde bedrijfsgrootte is er, naar men meende, minder dan 10 hectaren. Het verdient echter inderdaad de voorkeur, de grootste bedrijven over te brengen. Deze leden twijfelden er niet' aan, of de minister zal dit, in samenwerking met zijn ambtgenoot van land bouw, ook overwogen hebben. Sommige leden, die tegen een transmigratie van een aantal Walchersche boeren naar den Noord-Oostpolder geen bezwaar hadden, meen den toch, dat bij de uitgifte van boerderijen aldaar de pio niers van de polder voorrang moeten genieten. DE WALTER LUCKENBACH De „Walter Luckenbach" is thans in zooverre hersteld, dat het schip de acte van zeewaar digheid heeft verkregen. Het schip zal Maandag op eigen kracht Vlissingen verlaten. Tribunaal Middelburg. UITSPRAKEN. Jacobus J. Boone. los werk man, Middelburg, beschuldigd o.m. van lidmaatschap van N. S.B. en N.A.F., omgang met Duitsche militairen: 2 jaar in- terneering te rekenen vanaf 18 Aug. 1945, ontzetting uit rech ten. Pieter Reijnierse, graanhan delaar, Middelburg, beschul digd van lidmaatschap van N. S.B., front van nering en am bacht, N.A.F., N.V.B., optre den als blokleider en groeps- organisator, colporta geleider en propagandist voor de N.S. B„ enz. enz., werd veroordeeld tot 4 jaar interneering, te re kenen vanaf 16 April 1945, ont zetting uit kiesrechten. APOTHEKEN. Geopend voor de nachtdienst van 16—23 November van Ockenburg in de Walstraat te Vlissingen; van der Harst te Middelburg; Goesche Apotheek te Goes. Onze zeeppositle ls slecht En het zal lange tijd duren, alvorens wii weer volop toilet zeep kunn li verkopen. Maar wij hebben weer, ofschoon in beperkte mate, van die ouder wetse prima kwaliteit vloei bare Zwartkop shampoon in flacons van 180 gram. Ruim voldoende voor 15 tot 20 haar- wasslngen voor blond en don ker haar. Prijs slechts 125 ct. Ook pakjes buitengewoon goe de kwaliteit shampoon hebben wij voor: 20, 25 en 29 ct. JO FIBBE, Vlissingen. Middelburg. (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2