PROVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT De vliegramp op Schiphol Bezetten kost veel geld Vandaag Verwoeste woningen en de herbouw Oorlogsschade en haar vergoeding (II) 189e Jaargang - Nr. 268 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. Zaterdag 16 Nov. 1946 ABONNEMENTSPRIJS j 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per kwartaal. Losse nummer» 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm» W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANTEN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie 2.—» Bureaux gevestigd te Vll^singen Walstraat 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg Londenache Kaal 29 tel- 2077 en 2924, Poes Turlkade 15, -el 2475. Oo»tburg OratemaBtraat 3, te). 102. Terneuzen Brouwerljstr. 2. Postrek nr- 358300 P-Z.C., Middelburg. Het Wereldgebeuren BYRNES EN BEVIN BESPRAKEN DUITSCHE TEKORTEN. Kritiek van Eden en Driberg. gg-jftjgg» land, dat hij niet opgewassen noemde tegen zijn taak. Mi nister Hynd gaf in zijn ant woord toe dat inderdaad niet elke post door de meest ge schikte man werd vervuld. Dit was volgens den minister door het gebrek aan personeel ook niet mogelijk. Anthony Eden, nog steeds een gezaghebbend staatsman in Engeland brak in zijn rede tevens een lans voor nauwere economische en cultu- reele betrekkingen met de na buurlanden in West-Europa. Ik weet, verklaarde hij, dat de landen van West-Europa de wensch koesteren nauwer be trekkingen met Engeland te onderhouden en ik hoop, dat de regeering daaraan meer aandacht zal schenken. Na Eden hébben dé1 beide Labour- leden Warbey en Driberg, de woordvoerders der dissidente Labourgroep van 64 leden, het beleid van Bevin aangevallen Beiden keerden zich tegen de op Amerika gerichte politiek en vroegen samenwerking mut landen, die evenals Groot-Brit- tanië een geleide economie voerden. Driberg waarschuwde daarbij de regeering, dat zij zich door de politiek, die thans gevoerd werd, aan de zijde van de imperialisten van Wallstreet ln een oorlog tegen de Sovjet- Unie liet leiden. Deze week zijn Bevin Byrnes herhaaldelijk bijeen ge weest om de huidige moeilijke toestand in Duitschland te be spreken. Daarbij is gebleken, dat tusschen beide Angelsaksi sche landen groote meenings- verschillen bestaan, vooral wat betreft de bijdragen van elk der landen in de financieele- en voedseltekorten in de be zette zones. De Engelschen zijn van meening, dat Amerika als het grootste crediteuren- land ter wereld het leeuwen deel van de financleele hulp op zich moet nemen, in de eer ste plaats door een leening op lange termijn te verstrekken. De Amerikanen bestrijden deze stelling en willen de kosten verdeelen op basis van het aan tal inwoners in elke zone. Op deze wijze zou Engeland 58 en Amerika 42 moeten betalen. Om de Engelsche belastingbe talers van een deel van hun lasten te ontheffen is Amerika "bereid de helft van de kosten te betalen, doch dat is dan ook de uiterste concessie. De Amerikanen achten voorts voor de eerstkomende drie ja ren een rantsoen van 1800 ca lorieën per dag voor de Duit- schers voldoende. De Engel schen willen daarentegen de rantsoenen geleidelik verhoo- gen tot 2100 calorieën p. dag. Het eerste practiscfae resul taat van de besprekingen is een groote verlaging van de steenkooluitvoer uit de Brit- sche zone, een verlaging, die 350.000 ton per maand zal be- loopen. Een Britsche woord voerder was van meening, dat veel te veel naar de bevrijde gebieden werd uitgevoerd, waarbij te weinig acht werd 'geslagen op de gevolgen voor de economie*-van de zone zelf. De toestand in Duitschland is ook ter sprake gekomen in het Britsche Lagerhuis. Eden Communist als Fransch president De Fransche communisten hebben besloten de president zetel voor de communistische partij op te eischen. In een verklaring wordt ge zegd, dat de communisten voorstanders zijn van beveili ging der Fransche grenzen, voldoening van de herstel- prestatie door Duitschers en een vredespolitiek, die geba seerd is op Frankrijks hechte samenwerking met de groote geallieerde landen. Roemeensche oppositie protesteert. De Roemeensche oppositie partijen hebben een protest- nota gezonden aan de minis ters van buitenlandsche zaken van Amerika, Engeland en de Sovjet-Unie inzake de activi teit der Roemeensche regeering voor de verkiezingen. Zij" verzoeken internationale interventie bij de op 19 No vember vastgestelde" verkie zingen. In de nota wordt om herstel van de rechten en vrijheden der oppositiepartijen en de garantie voor werkelijk vrije verkiezingen gevraagd. Italië onderhandelt niet meer met Tito. De Italiaansche regeering heeft na een vergadering ver klaard, dat de onderhandelin gen met Joego-Slavië over Triest „voorloopig" niet zul len worden voortgezet, daar de Groote Vier de te Parijs ge nomen besluiten hebben aan vaard. Amerika kan best betalen De contributie der V. N. De Amerikaansche delegatie by de algemeene vergadering van de V. N. is verontwaar digd, dat de andere delega ties niet accoord zijn gegaan met een verlaging van de contributie van Amerika, die 49 procent van het geheele budget bedraagt. Men is ook ontstemd over de houding van Engeland tij dens een vergadering van de budgetaire commissie. Majoor Younger heeft toen laten doorschemeren, dat Amerika best 49 procent kon betalen, daar het land geen oorlogs schade heeft geleden. Manuel de Falla "f In Argentinië Is op 70-jarlge leeftijd overleden de Spaansche componist Manuel de Falla. De Falla schreef werken voor or kest en solo-instrumenten en liederen met guitaarbegelel- dlgg. Zijn meest bekende com posities waren o.m. de ballet ten „El sombrero de tres pi- cos" en „El amor brujo". Tot een stemming over de door Driberg ingediende motie van afkeuring is het nog niet gekomen. Het zal echter be langwekkend zijn te zien, hoe sterk de oppositie tegen Bevin is in de Labour-partij. bestaat de telefoon verbinding tusschen Ba tavia en Semarang 50 jaar. MORGEN viert Nederland zijn onafhankelijkheidsdag (1813) met een krans- legging bij het vrijheids monument op Plein 1813 in den Haag; is het 150 jaar gele den, dat keizerin Ca- tharinaII van Rusland (Sophia Augusta von Anhalt Zerbst) die de driemalige verdeeling van Polen bewerkstel ligde, de gehee.le Noord kust van de Zwarte Zee op Turkije veroverde en berucht was om haar liefdesgeschiedenissen, te St. Petersburg overleed. Moeder verkocht distributie bescheiden. De politie te Kerkrade hield een vrouw aan, die alle distri butiebescheiden yan het gezin verkocht en de stamkaarten als pand had af gegeven. De grootste afnemer was een ze kere M. te Amsterdam. Deze werd aangehouden en naar Kerkrade overgebracht. VOORLOOPIG GEEN LIJNOLIE. Het rijksbureau voor che mische producten deelt mede, dat in verband met de hui dige buitengewoon slechte lijnoliepositie, met onmiddel lijke ingang tot nader aan kondiging geen lijnolie-rant soenbonnen zullen worden verstrefft. Vanzelfsprekend zal al het mogelijke worden gedaan, om de verstrekking zoo spoedig mogelijk te hervatten. Namen der slachtoffers. De K.L.M.-persdienst meldt: Over de vliegramp die Don derdagavond de K.L.M. heeft getroffen, toen het Dakota- toestel van de geregelde dienst AmsterdamLonden v.v. om 19.45 uur bij de landing op Schiphol verongelukte, verne men wij nog het volgende: Het toestel kon, toen het omstreeks 19.35 boven de luchthaven arriveerde, niet terstond landen, omdat juist enkele andere machines bin nen kwamen. Het toestel bleef even cirkelen, voordat het daalde en alles was verder normaal verloopen: de ma chine arriveerde alleen met drie kwartier vertraging uit Londen. De verbinding van den marconist van de PH TBW met de verkeerstoren van Schiphol was volkomen normaal en 35 seconden voor de ramp geschiedde, gaf hij nog het sein: ,,ik ga sluiten'" zooals dit gebruikelijk Is. De hulpdiensten van Schip hol waren zeer kort na het ongeluk ter plaatse. De mees te passagiers werden terugge vonden tusschen de resten van de Dakota. Ongetwijfeld zijn alle inzittenden op sla" dood. Vrijdagmorgen om streeks 10 uur was het stoffe lijk overschot van alle inzit tenden geborgen. De lijken zijn overgebracht naar het Wilhelmina-gasthuis en het Binnengasthuis te Amster dam De nabestaanden zijn door* de K.L.M. op de hoogte gebracht. De begrafenis der slachtof fers zal waarschijnlijk Dins dag a.s. plaats hebben. DE BEMANNING. De bemanning van het ver ongelukte K.L.M.-toestel be stond uit de volgende, hee- ren: Moreton, gezagvoerder, Milo, radio-telegrafist, Vos, telegrafist en Tiemens, boord- mecano. Ook de stewardess mej. Lammens kwam om het leven. DE PASSAGIERS. De 21 passagiers, die de dood vonden, waren, P. A. Josephs te Londen; ir. J. Vet, secretaris van de Stichting voor de landbouw in Den Haag; H. J. van Arkel, te Wassenaar; E. L. van Mus- seher uit Den Haag; dr. J. Ridder, thesaurier-generaal bij het ministerie van financiën in Den Haag; W. E. A. M. Kö- nig, Den Haag; K. Sperna Weiland, van de K.L.M., Den Haag; U. R. Moseley uit Lon den; M. A. Elias, Den Haag: W. L. Elderson, radio-techni cus van de K.L.M. te Lon den; S. H. Hamburger (Her man de Man), omroepleider van de Curagaosche radio- omroep; Major G. N. Weston, te Rotterdam (Engelschman) mevr. A. P. Ulrlchde Groot te Rotterdam; L. H. Lambo, officier marinestoomvaart dienst; mevr. H. E. Lambo- Goates Romford; M. M. Buschman te Lisse; F M. Burgis uit Londen; J. Kooi man, eerste stuurman van de Holl. Stoomboot-Mij. in Am sterdam; lt.-kolonel C. Ton- net uit Vorden; R. A. Wit- ham uit Chelmsford; E. M. M. van Vlijmen, uit Qverveen. I HERMAN DE MAN. I Herman de Man werd 11 Juli 1898 te Woerden gebo ren. Na aanvankelijk in de handel werkzaam geweest te zijn, ging hij in de journalis tiek, waar hij zich tevens als schrijver van formaat ont wikkelde. In 1927 ging hij over tot het katholieke ge loof. Tot zijn voornaamste wer ken behooren: „Aardebanden" (1922) „Weideweelde" (1923), „De Êenzame" (1924), „Rijs hout en Rozen" (1924), „Van Winter tot Winter" (1925), in 1926 verscheen zijn be kende boek „Het wassend Wa ter", dat bekroond werd door de Mij. ter bevordering van de Ned. letterkunde. In 1928 verscheen „Jan Allemachtig", in 1929 gevolgd door „Mees ter Lampelaar". In 1932 schreef Herman de Man zijn eveneens zeer bekend gewor den werk „De Kleine Wereld" en „Maria en haar Timmer man". Hierop volgden achter eenvolgens „Een stoombootje in de Mist (1934), „De barre Winter van negentig" (1936), „Scheepswerf de Kroonprin- ces" (1936), „Marle of hoor ook de Wederparty1' (1937), „De Koets" (1937) en „Aart Luteyn" (1937). In 1938 verwierf De Man de Tollens-prijs. Laatstelijk was hij werkzaam te Willem stad op Curagao, waar hij de functie van directeur van de Curagaosche radio-omroep be kleedde. KORTE PRED1CATIE HET SACRAMENT. Zondag zal zij komen, Mèt haar eersteling. Helaas, helaas komt zij alleen. Vader leeft niet meer. Hij had een zwak hart en in de hongerwinter leed hij te veel onder de angst voor de wegvoering en was zijn uithou dingsvermogen zoo onvoldoende, dat hij op een nacht heel on verwachts overleed. Drie maan den nadat dit gebeurd was, werd de eerste baby geboren. En nu Zondag zal zij haar kleine ten Doop houden. Helaas alleen. Vanochtend was ik bij een andere moeder van 3 kinderen. 7. 5. 3. Vader zit. Al lVs jaar. Gisteren hadden zij elkaar weer even gezien. Een kwartier. Zeg ge één kwartier in de maand. De 3 kinderen zijn niet gedoopt. En de vrouw, nu vader en moeder tegelijk, gaat nu inzien hoe erg het is de steun van dien Doop te moeten missen. Wat is het Sacrament dan? Zoowel in de Protestantsche- als in de Roomsch-Katholieke Kerk staat de kanselEn al wordt deze in de eene kerk langer gebruikt dan in de ander, in beide wordt gepreekt. De dienaar der kerk is prediker. En de Hollandsche kerkgangers houden van een degelijke, voed zame preek. Dat is hun goed recht. Het is bovendien een voorrecht. De eeuwen door blijft de Kerk gelooven. dat, wanneer het Evangelie verkon digt wordt tegelijk met de stem van den prediker het heilig bloed van Christus begint te droppelen. Bij die prediking voegde God de Sacramenten. Dat was noodig. Voor ons was en is dat noodig. Wie den mensch kent, weet van zijn na tuurlijke plompheid en grofheid. God houdt daarmede ten volle rekening. Alles is Hem er aan gelegen elk bedrog ten aanzien van het heil uit te schakelen en de aandacht van onze zin tuigen geheel en al in beslag te nemen. Dat moeten de Sacra menten doen. Doop en Avondmaal verzege len de beloften van het Evan gelie. Zij voeden en onderhou den het geloof. Zij bekrachtigen de zaligheid, die God ons mede deelt. Hoewel gering in getal van niet meer dan 2 sprak onze Meester hun effect ontwijfelbaar zeker. Zonder Jezus Christus zou hun beteekenis geenerlei zijn. Door Hem zijn zij zichtbare symbolen van een onzichtbare werkelijkheid. Zondag staat het Doopvont weer klaar en daarnaast de Ta fel met het witte kleed. Zij staan daar noodigend, beloften- rijk, onvolprezen. „O alle gij dorstigen, komt tot de wateren. En gij, die geen geld hebt, komt, koopt en eet, ja komt, koopt, zonder geld en zonder prijs, wijn en melk". B. OOjfitPRW OW 'HOLLAND iA.23* C-yM-i NOODWONINGEN EN NOODBOEROERUEN GEREED NOODWONINGEN IN AANBOUW OP NOD Te BOUWEN PER 15 OCl 1946. IVNSNM PERMANENTE WONINGEN IN AANBOUW OP GEGUNO J TOEWIJZINGEN PERMANENTE WONINGEN 4* KWARTAAL 1946. - - 1947 TOTAAL. f ''"I Dr. Lovink ambassadeur te Moskou In diplomatieke kringen verluidt, dat dr. A. H. J. Lo vink, de huidige Ned. 'ambas sadeur te Tsjoenking, in aan merking komt voor de bezet ting van de ambassadeurspost te Moskou. Het basls-accoord. De besprekingen tusschen de Nederlandsche en Indonesische delegaties over een ontwerp overeenkomst werden Vrijdag te 13 uur beëindigd in de 9e vergadering, welke werd ge houden ten huize van de Com missie-Generaal, onder voor zitterschap van den heer Sjah- rir. De tekst van het ontwerp werd door belde delegaties ge. parafeerd. Aneta kan daaraan toevoe gen, dat de mogelijkheid zich voordoet, dat de Commissie- Generaal thans ln het geheel niet naar Nederland zal terug- keeren, doch dat hooggeplaat ste Nederland sche functiona rissen wellicht de minister van overzeesche gebiedsdeelen Jonkman naar Indonesië zullen komen. Men hoopt ook, dat ten aan zien van 't e enige punt, waar over in de overeenkomst nog de sanctie van de Nederland- sche regeering wordt verwacht, een spoedige beslissing van Den Haag door de Nederland- sche regeering naar Batavia zal worden geseind. Aneta verneemt, dat de tekst van de ontwerpovereenkomst op Maandag a.s. zal worden gepubliceerd. Minister Huysmans in België. De Ned. minister van econo mische zaken, dr. G. W. M. Huysmans, is voor zgn aan gekondigd bezoek naar België vertrokken. Minister Huys mans zou besprekingen voeren met den Belgischen Minister- President en den Minister van Economische Zaken en voorts 'n bezoek brengen aan twee fa brieken in 't district Luik, n.l. aan de staalfabrieken van John Cockeril en aan de plaat- walserij „Phoenix". PLATTELANDS CURSUSSEN. In overleg met de B.O.O. i de B.O.G. zullen in de Volkshoogeschool „Diependaal" bij Markelo in de komende winter een tweetal plattelands- cursussen gehouden worden, n.l. van 9 tot 20 December en van 6 tot 31 Januari, met als hoofdonderwerp: „De taak van de jongeren in de sociale en cultureele opbouw van het platteland". INFLATIE ALS GEVOLG VAN VOLLEDIGE SCHADEVERGOEDING Argumenten der reqeerinq teven dermate ontwricht, dat wij een groot gevaar loopen. zijn onjuistxrl-~* BEZIEN wij thans het derde motief der regeering, om Ho sr»hfirti»vf»rcrnprtin<r te de schadevergoeding te beperken tot een bijdrage. Wij noemden dit motief het mone taire motief. De regeering zegt, dat wan neer de vervangingskosien zou den worden vergoed, m.a.w. wanneer volledige schadever goeding zou worden gegeven, zij de middelen zou missen om deze vergoeding te financieren en daarin feitelijk alleen zou kunnen voorzien door de bank- biljettenpersen sneller te laten draalen en inflatie van het geld te weeg te brengen. Dit zeer ernstige'motief ver dient de grootste aandacht en vereischt een diepe analyse van de gevolgen, een analyse, welke buiten het bestek van een dag bladartikel valt. Willen wij het gestelde pro bleem benaderen, dan moeten wij beginnen ons wèl voor oogen te stellen in welke nete lige positie wg verkeeren. Ons productieapparaat is dermate gehavend en het economische Namelijk het gevaar, dat het herstel te langzaam gaat en wij a.h.w. de aansluiting zullen missen. Rondom ontwikkelt zich een na-oorlogsche hausse conjunctuur, een conjunctuur echter met dusdanige grillige ontwikkelingen en disharmo nieën, dat 'n snel verval wordt gevreesd. De groote vraag Is of wij ons herstel zoo snel kun nen laten verloopen, dat wij nog zullen kunnen proflteeren van deze hausse. Zouden wij te laat aanko men, en in de baisse terecht komen, dan dreigt ons econo misch leven een groot gevaar. De dure herstel- en heraan- schaffingskosten zullen dan buiten proportie tot de be reikbare exportprijzen komen te staan, zoodat wij. op deze nauwelijks ln de haussetijd ge dekte kosten, groote verliezen dreigen te lijden. De regeering heeft gekozen voor een snel herstel, zij heeft de mogelijkheid om de aan sluiting te halen niet opgege ven, al stellen haar de export cijfers af en toe teleur. Het herstel is echter afhan- Nederlandsche aardappelen naar het Ruhrgebied. Vijf-en-vijftigduizend ton consumptieaardappelen zijn door Nederland voor het Ruhrgebied ter beschikking gesteld, ter tegemoetkoming aan de huidige voedselvoor- zienings-moeilijkheden. De par ty zal in dagelijksche quanta van vijfhonderd tot achthon derd ton snel naar de plaats van bestemming worden ge transporteerd. Het betreft hier zand- en veenaardappelen. DE K.LJML-VLOOT. De K.L M.-vloot bestaat op dit oogenblik uit 55 eenheden met 1491 passagiers-zitplaat sen, nJ. 16 D.C. 54a. Skymas- ters, 6 Douglas D.C. 4, 4 Lockheed Constellations, 24 C 47 a. Dacota's, 4 Havillands Domini, 1 Auster (PH.-OTO) Degrelle Spanjaard geworden Volgens het blad „die Nation" woont de voormalige Belgische Re- xistenleider Degrelle on der de naam Sancho Rejesso nog steeds in Spanje. Hg is Spaansch burger geworden en kan derhalve niet wor den uitgeleverd. De be- noodigde papieren ont» ving hg van den clvle- len gouverneur van San Sebastian. AUTO MET FABRIEKS MEISJES GEKANTELD. Donderdag reed een auto bus van de gemeentetram te Arnhem met fabrieksmeisjes naar de Heveafabriek te Oos terbeek. Op den Veerweg kwam de bus bg het uitwgken op de zachte wegberm, gleed weg en kantelde, waardoor de wagen in de uiterwaarden terecht kwam. De vijftien meisjes die hier bij min of meer ernstig wer den gewond, werden naar het gemeenteziekenhuis te Arn hem overgebracht. 60 minder dan verwachting. .(Van onzen specialen verslaggever.) ER zgn vele klachtenover de Wederopbouw van ons land, maar na een vier- daagsche excursie door het geteisterde gebied van Gelder land, Noord-Limburg en Z. Vlaanderen, die wij dezer da gen meemaakten, is onze in druk, dat er door het Minis terie van openbare werken en Wederopbouw flink wordt ge werkt, hoewel dit zeer belem merd wordt door allerlei for mulieren en vele, vele instan ties, die zich met deze opbouw bemoeien. Een feit is, dat wy in Nederland echter veel ver der zgn dan bgv. in België en Frankrgk, landen, die lan ger dan wij bevrgd zgn en die zeker niet het aantal wo ningen hebben gebouwd, dat hier te lande in de geteisterde streken is verrezen. Natuurlgk hebben wy vele klachten gehoord. Maar beseft u, dat er op 1 Januari van dit jaar een algemeene be hoefte aan 200.000 woningen was, waarin de normale vraag door uitbreiding van de be volking is begrepen? In Gel derland, Limburg en Zeeland zgn resp. in totaal verwoest 13.797, 4271 en 9472 wonin gen. Dat beteekent voor deze provincies resp. 50, 46.9 en 58.7 procent. Na de bevrgding werd als vanzelfsprekend aan genomen, dat de lichtst be schadigde panden direct zou den worden hersteld. Voor 85 procent is dit voor elkaar gekomen. Bovendien heeft men in gemeenten, waar meer dan 20 procent was verwoest, di rect de bouw van noodwo ningen ter hand genomen. In Gelderland zijn gereed 2124, in Limburg 1262 en in Zee land 1793 woningen, waar naast de bouw van nood boer de rg en en noodstallen ook plaats heeft. Momenteel wor den er noodstallen gefabri ceerd van geperst stroo, die twee jaar mee kunnen. Zeer urgent waren de voor zieningen, die getroffen moes ten worden voor de z.g. „Kre- peergevaïlen", gevallen, die om een directe oplossing vragen en waartegen de strijd einde 1945 werd aangebonden. In totaal deden zich in ons land 450 vah dergelijke gevallen voor, waarvoor noodwoningen moesten verrijzen. Beschik baar werden hiervoor gesteld 160 Bruynzeeiwonlngen, 160 bungalows, 90 Maycrete wo ningen, 20 beton- en 20 stee- nen woningen. Het is echter niet verantwoord de bouw van deze noodwoningen, die zeer kostbaar zgn, voort te zet ten en zoo zal dan ook na de voorziening van deze erg ste gevallen tot permanente bouw worden overgegaan. En hier ligt een belangrgk punt in het geheele* opbouwschema: kan men vlug tot permanen te bouw overgaan met het oog op het materiaal en de arbeidskrachten? Dit jaar is het gebleken dat de 10.000 nieuwe woningen bij lange na niet zgn klaar gekomen een 4000 slechts dat men bij de Wederopbouw wel wil, maar niet altgd kan werken. kelgk van de voldoende aanwe zigheid van de benoodigde goederen, hetzg afkomstig uit eigen productie, hetzg uit in voer. Iedere monetaire expan sie nu, welke geen gelijken tred houdt met de bedoelde goederenvermeerdering, zal in- flatorisch werken. Wij hebben hier een relatie tusschen herstel en inflatiege vaar opgespoord, welke geheel buiten de kwestie der schade vergoeding staat. Deze con clusie is van belang, omdat daaruit Jjlijkt, dat het inflatie gevaar fn wezen niet inhaerent is aan de kwestie der oorlogs schade-vergoeding. Het gevaar wordt eerst op geroepen, wanneer het herstel zou worden geforceerd. Wordt het herstel gereguleerd in het verelschte en toelaatbare tem po, dan blgft de inflatorische werking uit. Bg dat tempo doet het er monetair niets toe uit welke bron het geld vloeit. De regee ring moge het bijdrage noemen, dan wel rentelooze of rente dragende hypotheek het geld moge gecreëerd worden door de particuliere banken door al dan niet gedekte credietverleening, dan wel het geld moge voort komen uit liquide gemaakte beleggingen, al deze gecreëerde koopkracht zal bg het toege laten tempo voldoende goede ren tegenover zich vinden. Het werkwaardige is, dat de regeering eenerzijds, zich op het inflatiegevaar beroepend, zich op het standpunt stelt, dat er alleen een bgdrage ge geven kan worden, doch ander-_„0 zgds het herstel wil bespoedi- zal moeten zgn. gen en rgksvoorschotten (voor bedrijven via Herstelbank en Mlddenstandsbanken) gaat verleenen. Met deze laatste daad ont neemt zij in feite alle kracht aan haar argument, dat slechts een bgdrage mogelijk is van wege het inflatiegevaar. De regeering heeft dus in principe het inflatiegevaar op de verkeerde plaats gezocht en ln haar argumenten onder scheidt zg niet het hersteltem po van de schade met de ver deeling van de schade. Wij merkten reeds op, dat het hersteltempo afhangt van de mate, waarin goederen en diensten kunnen worden ver kregen. De omvang daarvan hangt af van de spaar- en leen- capacttelt de laatste uiter aard slechts als Intermediair van ons geheele volk. In de gedachtengang der regeering wordt het accent geheel ver legd naar de spaar- en 1 een capaciteit der getroffenen, waarin een niet te miskennen gevaar schuilt. Immers zal daardoor een zekere spaarca- paciteit bg de niet-getroffenen ten onrechte niet benut wor den. Deze zullen zich de luxe kunnen veroorloven hun inko men te besteden aan minder nuttige verbruiksgoederen en een exces aan amusement, ter- wyi de getroffenen zich onvol doende zullen kunnen voorzien van kapitaalgoederen en on misbare verbruiksgoederen. Door dit alles zal het herstel tempo niet de bereikbare snel heid behalen, waarop het stre ven der regeering toch gericht Tijdens de bezetting ontslagen. Aan de memorie van ant woord van den minister van blnnenlandsche zaken, op het voorloopige verslag met be trekking tot het wetsontwerp: „Herziening van tijdens de be zetting verleende ontslagen en andere maatregelen ten aan zien van personen in over- heidsdienstn is het volgende ontleend: De ambtenaren van Jood- schen bloede zijn voor zoo ver zg vol-Jood waren in het algemeen met ingang van 1 Maart 1941 ontslagen. Deze ontslagen komen voor herzie ning overeenkomstig het ont werp in aanmerking. In de oorspronkelgke opzet is het ontwerp beperkt tot ontslagen en disciplinaire straffen met betrekking tot personen in openbare dienst. Het ontwerp is thans aan gevuld in dier voege, dat het personeel van geheel of ten deele gesubsidieerde scholen en de overige onder de werking van de Pensioenwet 1922 val lende personen binnen de wer kingssfeer van het ontwerp komen te liggen. De regeering is niet voor nemens, ten aanzien van de schadeloosstelling van hen, die, in particulieren dienst werk zaam tijdens ide bezetting, op grond van hun principieele houding ontslag hebben gekre gen, een regeling te treffen naar analogie van het onder havige wetsontwerp. ONDERWIJS, WETENSCHAP EN CULTUUR. De Tweede Kamer heeft na een korte gedachtenwisseling het wetsontwerp tot goedkeu ring van het statuut van de organisatie der Ver. Naties voor Onderwgs, Wetenschap en Cultuur, aanvaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1