Ramp op Schiphol HET LANDBOUW-CONGRES UIT DE PROVINCIE DE KAMERDEBATTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN I ARBEIDSPROBLEMEN EN MECHANISATIE. Het congres van de Stichting voor den Landbouw werd Vrij dagmorgen in de zaal van den heer Krijger te Goes geopend. Het congres was gewijd aan de arbeidsproblemen en de me chanisatie in den landbouw. De belangstelling was zeer groot en uit alle deelen van Zeeland waren congressisten opgekomen. De voorzitter van de Stlch. tlng voor de Landbouw, de heer G. J. van Waes, verwel komde de vele aanwezigen en in het bijzonder den Commissa ris der Koningin en de leden van Gedeputeerde Staten. Spr. schetste de vele en groo- te moeilijkheden, waarvoor de Zeeuwsche landbouw zich na de bevrijding geplaatst ziet. Veel levend en dooa materiaal is verloren gegaan en het tekort aan arbeiders is groot. Som migen willen nu een geforceer de mechanisatie, anderen wil len terug naar de oude bedrijfs vorm. Daarom is een congres als dit, waarop voorlichting wordt gegeven, van groot belang. DE LOONEN. Spr. wees vervolgens op het feit, dat na veel moeite een loonovereenkomst is tot stand gekomen, als gevolg van over leg tusschen werkgevers en werknemers in het landbouw bedrijf. Maar in de practijk ls frebleken, dat men zich hieraan e weinig heeft gehouden. Dit dient afgekeurd. Het verstoort de bedrijfsvre- de en de reglementeering van de landbouw. De veelszins betaalde loonen waren zeker niet in overeen stemming met de prijzen en de moeilijkheden op de arbeids markt worden door zoo'n hou ding niet opgelost. Spr. drukt de aanwezigen o] het hart: „Indien een afspraak wordt gemaakt, laat deze dan voor ons een wet zijn, die. men naleeft". Eerste vrachtboot van de „Zeeland" vertrokken. Vlisslngen herleeft! Vrijdagmorgen vroeg heeft voor het eerst sinds Mei 1940 weer een schip van de Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" allo pessimistische bewe ringen, dat deze maatschappij nooit meer zou terugkeeren, ten spijt de haven van Vlissingcn verlaten met be stemming Engeland. Een oude traditie Is hier mee in eere hersteld. Het m. s. „Nyenburg" be hoort aan de reederij „Miiller en Co.", en is door deze firma aan de S.M.Z. afgestaan, die en 'n regelmatige vrachtdienst tusschen Vlisslngen en Har wich mee gaat onderhouden. De „Nyenburgh" is een vrachtvaarder van 500 ton en loopt 10 m|jl. Gedurende de bezetting heeft de Deutsche marine er op gehuisd en eerst sinds Juli 1945 is het schip, na in Hamburg en Rotterdam in reparatie te zijn geweest weer in de vaart. De beman ning bestaat uit 8 koppen. Gezagvoerder is kapitein D. Stam. Het was een opwekkend ge zicht Donderdagmiddag de zakken uien na elkaar via de „slee" in het ruim van de „Nyenburg" te zien dalen, waar nijvere handen ze netjes opstapelden. En onder 't genot van een „oorlam" en heerlijke „rijst met kerryw onverwachte genieting van een op nieuws belust verslaggever vertel de de „ouwe" (zooals de kok hem betitelde), dat ze eigen lijk al weg hadden willen zyn, maar dat ze pech hadden in de machinekamer. Nijvere handen hebben tot laat in de avond gewerkt om dit euvel te verhelpen en Vrijdag vroeg is de „Nyen burgh" dan vertrokken, voor de eerste maal van een. naar wij hopen, lange reeks. Ja zeker, wij weten het, nog is de Maatschappij Zeeland niet voor goed in Vlissingen terug en worden de passagiers diensten vanuit de Hoek on derhouden. Maar, het feit, dat de S.M.Z. onder deze moeilijke omstandigheden waar zij nog niet over voldoende echeeps- ruimte beschikt, voor haar nieuwe vrachtdienst naar haar oude haven Vlisslngen terug keert, doet het beste voor de toekomst hopen en maakt de pessimisten beschaamd. De Zeeland vaart weer van uit Vlissingen! Een nieuwe schre de op weg naar het definitie ve herstel van Vlisslngen! Nieuwe minister. Als opvolger van Ir. Rin gers wordt genoemd dr. E. H. Kraayvanger (K.V.P.), wet houder van Rotterdam. De man, die het wederopbouwplan voor Rotterdam introduceerde. BELGISCH KABINET. De Belgische eerste mi nister, Huysmans, heeft ver klaard. dat de kabinetscrisis is opgelost. De socialistische fractie heeft besloten, dat Brunfaut, de socialistische vi- ce-voorzitter der Kamer, zijn ontslag zal aanbieden. Door deze beslissing zal het moge lijk worden dat Lahaut, de voorzitter van de communis tische partij, tot vice-voorzit, ter van do Kamer wordt ge kozen. DE PRIJZEN. De landbouw vertoont geen gunstig beeld. W|j kunnen niet leveren tegen de prijzen van de wereldmarkt. Daarom moeten wij ons in de organisaties beraden over de bedrijfsvoering, de reglemen teering, de afzetmogelijkheden en de kwaliteitsverbetering. Wy moeten niet terug naar de absolute vrijheid. De Stich ting voor de Landbouw wenscht regelingen, die zoo weinig mogelijk hinder veroor zaken, maar die stipt worden nageleefd. Tenslotte deelde spreker met diep leedwezen mede, dat b|j 't vliegongeval van Donderdagavond op Schip hol de secretaris van de Stich. ting van de Landbouw, ir. J. Vet, ls omgekomen. HET ARBEIDERS- VRAAGSTUK. De heer J. K. Melse, hoofd van de afdeeling landbouw bij het rijksarbeidsbureau sprak daarna over de arbeidsproble men ln en om de landbouw. Achter ons ligt een periode van rust voor wat betreft het arbeidsvraagstuk. In de crisis van de dertiger jaren z(jn de moeilijkheden met de arbeiders begonnen en daarna js er veel veranderd. Er is in de laatste tijd ern stig gestreefd naar gelijkstel ling van de loonen der landar beiders met die in andere be drijven. Hoewel de loonen in de land bouw met 150 zijn gestegen, is het gewenschte resultaat niet bereikt. De gedachte, dat landarbeid een minderwaardig beroep zou zijn, veroorzaakt nog altijd moeilijkheden. In 1939 liep het aantal werkloozen in Nederland door de mobilisatie enz. snel terug. Na Mei 1940 werd de landbouw gestuwd, in de richting van in tensieve bewerking (meer aardappelen en graan, minder Oude Getrouwe! Mej. Cato Nieuwen- huysen herdacht de dag, dat zij voor 75 jaar in dienst trad bij de fam. Verwiel te Waalwijk. Z|j is thans 88 jaar oud, geniet nog een goe de gezondheid en heeft drie generaties van de familie Verwiel gediend. grasland). Tijdens de oorlog kwam grootere vraag naar ar beidskrachten door de depor tatie enz., terwijl na de oorlog nieuwe moeilijkheden ontston den door de gevolgen van eva cuatie en Inundatie. De totale behoefte aan ar beidskrachten is in 1946 even froot als in 1940 en vooral in et voorjaar ls de vraag groot. (Wordt vervolgd.) OORLOGSSCHADE AAN HUISRAAD. Het Tweede Kamerlid de heer Peters heeft aan den mi nister van Financiën gevraagd, of het dezen minister bekend is, dat de mogelijkheid van beroep op den minister van Financiën tegen de beslissin gen van den secretaris der. Schade-enquêtecommissie no-; pens de toe te kennen bijdra ge in huisraadschade niet wordt vermeld op de formu lieren, waarin aan de getrof fenen mededeeling wordt ge daan van het uit te keeren bedrag, en dat ten aanzien van dit beroepsrecht zeer on voldoende bekendheid bestaat, waardoor men den gestelden termijn van een maand in de meeste gevallen ongebruikt voorbij heeft laten gaan. Voorts vroeg de heer Peters of de minister bereid is rui me bekendheid te geven aan de beroepsmogelijkheid, en of hy deze wil heropenen Doodelijk mijnongeluk. In de ondergrondsche wer ken der Orarrje-Nassau I te Heerlen heeft een ongeval plaats gehad, dat den arbei der J. Janssen het leven heeft gekost. Tijdens het vervoer in een opbraak raakte Janssen door onbekende oorzaak tus schen kooi en betimmering be kneld. Hij werd op slag ge dood. HOOFDAKTE-EXAMENS. Indertijd is bepaald, cTat zij, die een der gedeelten A en B van het hoofdakte-examen hadden afgelegd, drie kalen, derjaren tijd hadden om alsnog het tweede gedeelte van dit examen te doen. Thans ls bepaald, dat voor hen die ln een der jaren 1940, 1941, 1942, 1943 en 1944 met gunstig ge volg een van de gedeelten A en B hebben afgelegd, ge noemd tijdvak wordt verlengd tot onderscheidenlijk 8, 7, 6, 5 en 4 kalenderjaren. TWEEDE KAMER De replieken. Minister Lieftinck verkl-art voorts, dat op het gebied der prijsbeheersching nog veel moet gebeuren alvorens tot een verlaging van 'de ven nootschapsbelasting kan wor den overgegaan. Het vraagstuk eener be lasting op exportwinsten heeft de aandacht van den Minister van economische za ken en spr., binnenkort is een desbetreffend wetsontwerp te verwachten. In beraad is een nadere regeling der oor logsschade Vervolgens zet de minister verder uiteen de voordeelen, welke verbonden zijn aan een planmatig financieel en eco nomisch beleid. Over den nood in de ge teisterde gebieden heeft hij zich ook door persoonlijke bezoeken georiënteerd. Het zal mogelijk zijn het ontwerp begin 1947 in behandeling te nemen. Spr. deelt o.a. mede, dat Amerikaansche leeningen zijn afgesloten met een looptijd van dertig jaren en van twin tig jaren. De liquidatie van bmtenlandsch bezit heeft be- zwaren. Tenslotte gaat de minister nader in op de douane-over eenkomst met België er Luxemburg. Het tarief is thans in concept gereed. De heer Schouten (A.R.) vindt het onjuist waardeering uit te spreken jegens de Brit ten. die hun taak in Indië militair, gezien niet ver vuld hebben. Spr. betoogt, dat men in Indië niet te maken heeft met een andere ordening van het koninkrijk, maar met ontbin ding van het koninkrijk De heer Tilanus (C.H.') de kwestie van prijzen en loonen nader beschouwend, betoogt, dat de laagste loonen te laag zyn. Spr. hoopt, dat de voor stellen ten aanzien van Indië niet definitief zyn. heer Tilanus en Vonk achtten de constructie van een unie in plaats van een koninkryk toch het breken van het koninkrijk. De heer Romme (K.V.P.) wenscht. dat de commissie voor de socialisatie der mij nen spoedig tot stand komt. Wat Indië betreft moet af gewacht worden tot de zaak voor ons ligt. De voorzitter schorst te zes de openbare tot Vr|jdagmid. Dienst-auto. (Van onzen parlementairen redacteur.) Naar de minister van Finan ciën, prof. mr. P. Lieftinck in de Tweede Kamer mede deelde, heeft de Ministerraad een besluit uitgevaardigd tot beperking van het gebruik van auto's in overheidsdienst. Duidelijk zullen de woorden „Dienstauto" moeten worden aangebracht. Dit zal misbruik tegengaan. Er komt voorts een direct onder den Secr. Generaal staapde ambtenaar om uit te maken, wie recht heeft op gebruik van een auto. kwart voor vergadering dag 1 uur. In de zitting \|ui Vrijdag maakte de heer Teulings (K. V.P.) eenige opmerkingen naar aanleiding van het betoog van den minister van financiën en acht het gewenscht, dat vast komt te staan waaraan we toe zijn met de staatsschuld. De heer De Groot (C.P.N.) opmerkend, dat er maatregelen voor de radio zullen komen ln afwachting van een nieuwe re geling, verklaart, dat 't hem er om gaat dat er mogelijk heid zal zijn, dat alle geestes richtingen zendtijd kr|jgen. De ïleer v, d. Goes v. Naters (P.v.d.A.) geeft o.m. te kennen, dat over verschillende sug gesties van de K.V.P. met z|jn fractie te praten is. Ten aanzien van de loon- en prijspolitiek merkt hij op, dat hat noodzakelijk is, dat de menschen inzicht wordt b|jge. bracht'. Grondbewerking in inundatie-gebieden. De Inspecteur voor Zeeland van de Rijksdienst voor Land- bouwherstel wyst alle betrok ken landbouwers op Walcheren nogmaals op de schadelijke in vloed, die zoowel door diep ploegen als door ploegen by nat weer op de structuur van voormalig geïnundeerde gron den wordt uitgeoefend. Hierop hebben ook de R|jksland- en tuinbouvrvoorlichtüigsdiensten reeds herhaaldelijk de nadruk gelegd. - Zy, die meenen, dat het met het bederven van de structuur wel mee zal vallen, mede met het oog op de vrij gunstige oogstresultaten op Tholen ln het eerste jaar na de inundatie dienen wel te bedenken, dat het 9tructuurverval vooral sterk toeneemt bij voortschrijdende ontziltlng, dus ln het tweede en derde jaar na de inundatie. De zeer slechte aardappeloogst van dit jaar op Tholen b.v. in in hooftïzaak een gevolg van de slechte doorlaatbaarheid van de bodem, veroorzaakt door toenemend structuurver- val. Wanneer eenmaal verkeer de bewerking heeft plaats ge had, is het in de volgende lente zeer moeilijk om in de grond te komen, daar de oppervlakte dan zoo hard als beton wordt, zoodat de voorjaarsinzaal be langrijk wordt verlaat. Met het oog op de-oogstre sultaten van de komende jaren is het daarom in alle voorma lige inundatiegebieden van het grootste bplang de door het zoute water gevormde na- triumklel nog zooveel mogelijk met rust te laten, daar iedere bewerking die te diep of bij te nat weer wordt uitgevoerd, het dichtsmeren van de bodem sterk in de hand werkt. Hierby kunnen als richtlij nen wordon aangenomen, dat gebieden, welke reeds twee maal ingezaaid zijn geweest, maximaal1 tot 10 cm diep mo- 'en worden bewerkt; percee- _en, die pas eenmaal geoogst zijn niet dieper dan 6 cm., ter wijl in het geheel nog niet be werkte gronden thans ook nog niet mogen worden geploegd. Is reeds gips uitgestrooid, dan geldt het bovenstaande eveneens met onverminderde kracht.. Van de zyde van Landbouw- herstel zal geen pachtvergoe- ding of vergoeding voor be- werkingskosten worden uit gekeerd, wanneer blijkt, dat een landbouwer zich tegen <le algemeen bekende voorschrif ten in, toch aan te diep ploe gen op te natte grond heeft schuldig gemaakt. programma's zullen binnen enkele dagen verschynen en zijn verkrijgbaar bij het secre tariaat, Maisbaai 4 te Mid delburg. Spoorboekje De vouwbladen-misère ten einde. Tegelijk met nieuwe dienstregeling van 18 November doet ook het\ nieu we spoorboekje weer zijn in trede. Voor Zeeland brengt de nieuwe dienstregeling geen belangryke wijzigingen. De eerste trein, die tot nix toe om 5.55 uur uit Goes vertrok, vertrekt nu om 6.23 uur en komt niet om 6.44, doch om 7.10 uur in Vlissingen aan. De trein die om 8.08 in Vlis singen aankwam komt vanaf Maandag om 8.30 uur binnen. De vroege trein die om 6.13 uur uit Vlissingen vertrok, vertrekt vanaf Maandag om slotte wèl had moeten hande len bleef een. niet-opgeloste puzzle. De Kantonrechter stelde op verzoek van het O. M. dc zaak uit. teneinde nog nadere In lichtingen in te winnen bij de VlLssingsche politie. PLUIMVEETENTOON STELLING. Voor de groote provinciale pluimvee- en konynententoon- stelling, welke met de Kerst dagen in het veilingsgebouw te Middelburg zal worden ge. houden, zijn door vooraan staande autoriteiten reeds be langrijke eereprijzen toege zegd. Toezeggingen dienaan gaande kwamen reeds binnen van het college van B. en W. van Middelburg, van den bur gemeester van Koudekerke, den heer Dregmans en mr. A. J. v. d. Weel, lid van Ged. Staten van Zeeland. Meerdere toezeggingen kunnen elk öogenblik worden verwacht, ook van de leden van het Ko ninklijk Huis. De districts show van de Nederlandsche Wyandotteclub zal by deze tentoonstelling worden onder gebracht. Een keur-collectie Oostburg Ruiten troef In Oostburg, in de gebom bardeerde kerk, staan open en bloot eenige kisten glas. Glas, dat geschonken werd door de glasactie Eenige tijd geleden is een gedeelte van net glas, waarmee de burge meester van Oostburg geen raad weet, aan een buurge meente afgestaan. Dit alles wil natuurlijk niet zeggen, dat de glasactie over bodig zou zijn. Integendeel, in de getroffen gebieden van ons land, ook in zeeland, zijn nog plaatsen genoeg waar hel hoognoodig is dat de bewo ners van de winter glasdicht kunnen huizen. De actie „Ruiten-Troef" geenszins overbodig, maar er dient eveneens een organisa tie te zyn, die weet waar dit ylas het dringendst noodig ls. :n het geteisterde gebied zal de eene burgemeester het overbodige glas aan een buurt- gemeente afstaan, terwijl een ander het misschien in een kerk laat staan, waar de jeugd het vertrapt Nederland moet voor ^e winter glasdicht. Het is noo dig, dat de glasactie wordt voortgezet en dat er met milde hand wordt gegeven, doch er moet tevens een or ganisatie komen, die voor een juiste distributie zorg draagt. lieren zal met de feestdagen te zien zijn, hetgeen de llef- .hebbers lange tijd hebben (De zitting duurt voort) moeten ontberen. De vraag- OUDE NAMEN. Het complex noodwoningen, gebouwd op de weide van den lieer Basting aan de Oudestad te Oostburg. draagt de weid- sche< naam van Jacob Cats- park. Velen hebben zich Afge vraagd hoe men aan deze naam 19 gekomen, waarom wij meenen hier de oplossing te moeten geven. Jacob Cats was in W.-Zw.- Vlaanderen geen onbekende. De groote dichter heeft hier een groot gedeelte van zijn le ven gewoond. In Qroede be staat nog de Jacob Catshoeve en ln de Herv. kerk heeft men de Jacob Catsbank. welde van den heer Basting nu, ligt in de Henri- cuspolder en de Heriri'cuspolder werd lndertyd Ingepolderd door Jacob Cats. Vandaar dat het gemeentebestuur van Oostburg dit complex noodwo ningen de naam gegeven heeft van Jacob Catspark. BALJUW VELTERSTRAAT Tevens mag verklapt wor den, dat het complex noodwo ningen ln de Veerhoek, dat binnenkort gereed zal zijn, de naam zal krijgen van Baljuw Velterstraat. De Veerhoek behoort n.l. tot de Burgsche Vaartpolder en deze polder werd in 1684 inge- dykt door Baljuw Velter. toen malig burgemeester van Oost burg. Hoofdplaat. POLDERBOOT GEZONKEN. De waterbouwkundig amb tenaar en een polderwerker te Hoofdplaat zouden met de pol derboot bazaltsteenen naar de plaats van bestemming bren gen. Vermoedelijk is het laad vermogen van de boot over schat, tengevolge waarvan de ze buiten de haven is gezon ken. Persoonlijke ongelukken yielen niet voor. Terneuzen „ONZE VOEDING IN DEZE TIJD". Woensdag en Donderdag werd te Terneuzen een ten toonstelling gehouden „Onze Voeding in deze tyd". Na een openingswoord door mej: Sikkens gaf mej. Fischer uitleg over de bereiding der verschillende spyzen. Van het aangebodene werd een veel vuldig gebruik gemaakt. Ook de film trok vooral Donderdagmiddag veel belang stelling. 's Avonds werden ae heerlykheden verloot. Een woord van lof. komt toe aan de directrice van de huishoud school, mej., A. Dleleman, die op keurige w|jze de tentoon stelling verzorgd had, NIEUW SPORTTERREIN. Naar vernomen wordt be staat het plan om te Terneu zen, een groot sportterrein aan te leggen. Als dit plan doorgang kan vinden zal de sport in Terneuzen een goede tyd tegemoet gaan. Enkele jaren geleden is dit plan ont worpen door den heer G. v. Peijl. Woensdag is men te Waarde begonnen met de aan leg van een electrische straat verlichting. 26 SLACHTOFFERS BIJ NOODLANDING. De K.L.M.-persdienst deelt officieel mede: „Het K.L.M.- vliegtuig van den regelmati- gen dienst LondenAmster dam, een Dakota, dat de re- gistratieteekens Ph-tbw droeg en dat te 18.50 op Schiphol moest aankomen, is bij de landing verongelukt en ge heel vernield Een en twintig passagiers, vier man beman ning en de stewardess kwa men om het leven. Even voordat het vliegtuig veron gelukte kwamen vyf andere lijnvliegtuigen normaal bin nen. Het horizontaal zicht was goed. de wolkhoogte be. droeg 150 m. Het toestel kwam terecht ten zuiden van de Oost-Westbaan op het vliegveld. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt door den rijkslucht vaartdienst van het ministerie van verkeer ingesteld." In den controletoren op het vliegveld Croydon te Londen werd korten tijd voor de ramp op Schiphol een radio grafische boodschap van het verongelukte vliegtuig opge vangen, luidende: „Motor ln brand. Zetten koers naar Schiphol". De bemanning van het ver ongelukte K.L.M.-toestel be stond uit de volgende heeren: Moneton, gezagvoerder, Milo, radio-telegrafist, Vos, telegra fist en Tiemens, boord-mecano. Ook de Stewardess mej. Lam mens kwam om het leven. Onder de gedoode passagiers bevond zich de letterkundige Herman de Man. Het verongelukte toestel cirkelde reeds geruime tyd in de lucht boven Amsterdam voordat het landde. Waarom bet toestel niet landde begreep niemand. Dan eindelijk komt de Ph-Tdw binnen vliegen over het roode hoofdlichtbaken, het neonbaken van Schiphol. Dwars over de startbaan, die dezen avond dienst deed. Een enorme slag, een steekvlam. Het werd een catastrophe. De brandweer van Schiphol was onmiddellyk aanwezig, maar er viel niets meer te blusschen. Nu staan rondom de resten een tiental mannen van de Rijkspolitie. We keeren ons om en slaan eeft blik op de slachtoffers. Als een deken, die over een hunner is uitgespreid, even wordt teruggeslagen, be seffen we welk een drama zich hier heeft afgespeeld. Het stoffelijk overschot der slachtoffers is overgebracht naar het Wilhelminagasthuis en het Binnengasthuis te Am sterdam. Duitsch verraad. Te Berlijn is een proces ge voerd tegen Helene Schwaer- zel, een 44-jarlge ongetrouw de boekhoudster. Zy wordt er van beschuldigd dr. Goerdeler, voormalig burgemeester van Leipzig, een der leiders in het complot tegen Hitler in Juli 1944, te hebben verraden, zy zou van Hitler een millioen mark hebben ontvangen. Dr. Goerdeler werd opgehangen. Zy wordt verder van twee moorden beschuldigd. Uitspraak: 15 jaar dwang arbeid. GRIEKSCHE GUERILLA. In Grieksche militaire krin gen is men van meening, dat de verhoogde guerilla-activl- teit in Griekenland, in het byzonder in Macedonië naby de grens, „een niet verklaarde oorlog van de communisten tegen den staat" vormt. Basisovereenkomst. Het te Batavia verschijnen de dagblad schrijft in een hoofdartikel, dat men de be reikte overeenkomst vooral nuchter moet zien, want men is het te Linggadjati wel er over eens geworden, hoe het huis van de Nederlandsch-In- donesische Unie er uit zal zien, doch men heeft nog niet besproken de indeeling van de bouwmaterialen, noch maar een beslissing genomen over de kleur van de verf. Het blad, noemt verder pro blemen als het buitenlandsch beleid, de imperiale weer macht, de plaats van den Ne derlander in de republiek, wel ke naar het blad meent in het nauwste verband staan met de positie van de kroon en de structuur van de unie. Het Dagblad ig van mee ning, dat nog veel staatsmans wijsheid, geduld en zelfbe- heersching noodig zullen zijn en maant daarom tot een nuch tere beschouwing van de toe stand. Vrijdag zullen de Nederland sche cn Indonesische delega ties om 10 uur plaatselijke tijd ten palcize Rijswijk Batavia bycenkomen ten einde de ba sisovereenkomst van 17 pun ten, zooals die te Linggadjati werd opgesteld, te parafeeren. De voornaamste punten van dé overeenkomst zullen waar- schijniyk later op de dag ln een gemeenschappelijk communi qué worden bekend gemaakt. STAKENDE DÜITSCHERS. Uit de Britsche zone van Duitschland worden eenige onbeteekenende stakingen ge meld naar aanleiding van het nieuws, dat het broodrantsoen volgende week zal worden ver laagd en dat ter aanvulling suiker en biskwie zal worden verstrekt. De stakingen zou den slechts enkele uren hebben geduurd en niet door de vak- vereeniglngen zyn gesteund. Kantongerecht Middelburg. OUDE KENNISSEN...... De 36-j. schilder, L. F., uit Dordrecht, werkte al 15 maanden te Vlissingen in de wederopbouw. Hij had er vele collega's zien komen er; gaan. Op 1 November echter ont moette hy oude kennissen, die naar Vlissingen teruggekomen .waren. Beide partijen waren verheugd over dit weerzien en gezamenlyk ging het naar een café, waar men F. trac- teerdc op 7 glaasjes jenever. Dit was meer dan hij kon heb ben en midden in de nacht werd hij op straat aangetrof fen door de politie in kenne. Hike staatOvereenkom stig de eisch werd hy ter zit ting van Woensdag veroordeeld tot 7.50 s. 5 dagen hecht. G. H., reiziger te Hans- weert. reed op 6 Nov. 's avonds op zijn motor. Zijn achterlicht had hy echter 14 dagen tevo ren verloren en nergens had hy een niiuw kunnen koopen. Hoewel er geen dringende noodzaak bestond was hij er toch mee in het donker gaan rijden. Straf: 10 s. 5 d.h. De 30-j. landarbeider J. M. Z., uit Baarland, had door de mangels van L. N. te Nisse iloopen. Hij verklaarde dat J dit dikwyis deed en meende geen toestemming van den eigenaar noodig te hebben om over bezaaide grond te loopen. De Kantonrechter dacht daar anders over, en veroor deelde verdachte tot 5 s. 3 d. h. Dezelfde verdachte stond terecht omdat hy met zyn hond, in strijd met de Jacht wet, naar wild zou hebben zocht. Verdachte ontkende. Hy was een perceel mangels we zen bezichtigen en had zelfs niet aan hazen gedacht. Bo vendien was zijn hond veel te klein en ongeschikt voor de jacht. Blijkens het proces-verbaal zou "echter de hond naar wild hebben gesnuffeld en liep ook verdachte samen met een jon- over 't land te zoeken. Bij nadering van de politie sloeg het tweetal op de vlucht en alleen verdachte was aan gehouden. De Kantonrechter stelde de zaak uit om eenige getuigen te hooren. I. P. de K., te Vlissingen, had geen gebruik gemaakt van het rywielpad, toen hy per fiets over de Koudekerksche- weg uit de richting Koudeker ke naar het ziekenhuis „Be- thesda"' wilde. Maar volgens verdachte was dat ook onmo gelijk omdat tusschen rijwiel paden verkeersweg een (thans omgespit) gazon ligt en te genover het ziekenhuis over dit plantsoen geen overgang is. De hoofdinspecteur van po. litle zou hem hebben verze kert, dat hy ln geen geval over het gazon mocht overste ken en doorrijden en van de andere zyde het ziekenhuis bereiken is ook niet mogelyk, vermits er slechts één rywiel pad ligf, dat door wielrijders uit beide richtingen dient te worden gebruikt. De K. had de gemakkeiykste oplossing gekozen en was over de voor fietsen verboden verkeersweg gegaan. Het was duidelijk dat het tenlaste gelegde feit ge pleegd was. maar hoe hij ten- BIJZ- POLITIERECHTER. De Bijzondere Politierechter te Middelburg behandelde Don derdag de volgende zaken: M. H., 40 j., koopman te Mid delburg kocht in Middelburg 69 knotten sajet zonder afgifte van bonnen of vergunningen. Eisch en uitspraak f 100, boete subs. 20 d. hecht, met verbeurdverklaring. A. J. D., de 29-j., echtg. van H. B., zonder beroep te Kapelle, kocht zonder punten een cou pon stof, wat haar 10,boe te 9ubs. 5 dagen hechtenis kostte, met verb, verklaring. J. P., 25 j., bakker te Wol- phaartsdijk liet in 1946 clan destien oen varkentje slachten. Eisch 1 maand gev.straf voor- w. met 2 jaar proeftijd en 150 boete subs. 1 maand hechtenis met verb, verkl. Uitspraak con form Ook de 39-j. veehandelaar uit Terneuzen A. L., had zich hier aan bezondigd. Deze werd ver oordeeld tot 100 boete subs. 25 dg. hecht, met verb, verkl. J. M„ 29 j„ chauffeur te We- meldinge, stond terecht omdat hij als arbeider de rechtsbe trekking, welke bestond tus schen hem als werknemer en M. C. L. Lindenbergh als werk gever, heeft beëindigd zonder toestemming van den Directeur van het Gewertelyk Arbeids bureau. Eisch 80.boete subs. 20 dg. hecht., uitsprtiak 100. boete subs. 20 dg. hechtenis. P. F. S., 36 j., groentenkoop- man te Bergen op Zoom en L. J. B., een 32-j. handelaar te Halsteren hadden, terwijl z|j geen handelaar waren, textiel producten in voorraad. Eisch voor belden f 150. boete subs. 1 maand hecht, en verb, verkl. Uitspraak voor belden 100 boete subs. 20 d. ihecht. met verb, verkl. TRIBUNAAL GOES. HOOGER BEROEP. Voor het tribunaal te Goes werden Donderdag enkele ver- zetzaken tegen vonnissen van de andere kamers van het Zeeuwsche tribunaal behan deld. De eerste was Willem Pleter de Graaf, 31 jaar, kan toorbediende te Middelburg, die boekhouder op het Arbeidsbu reau te Middelburg is geweest, dikwyis Volk en Vaderland kocht, meespeelde op feest avonden van de technische noodhulp, enz. Besch. ontkende, dat hy naar het Arbeidsbureau was gegaan om landgenooten naar Duitschland te helpen wegzenden. Hij ls van goede wil geweest, Indien men denkt, dat nij fout geweest is, imoet men hem maar 10 jaar getfen, maar dan verder met rust la ten. De verdediger, mr. A. H. Kuipers, zeide, dat besch. ie mand is, die denkt: „onder zoekt alle dingen en behoudt het goede". Hij is naar spr.'s meening voldoende gestraft en moet verder vrijgelaten wor den. De 20-jarige Maatje P. van Keulen uit Middelburg was ook niet tevreden met de uit spraak van Midelburg. Zij is groepleidster van de jeugd storm geweest, lid van de N.S. B. en ging om met Duitsche militairen. De electro-monteur Herman G. van Hartesveldt, 46 jaar, wonende te Kortgene, was niet verschenen. Het tribunaal zal by verstek beslissen. KRINGLEIDER AGRARISCH FRONT. Wel verschenen was de land bouwer Pieter van Cruynlngen uit Cadzand, die lid van net prov. bestuur, adviseur voor de voedselvoorziening van de landstand en kringleider van het agrarisch front Is geweest. Hij werd te Terneuzen vêr-or- deeld en kwam nu op tegen de ontzetting uit de rechten en tegen de inbeslagneming van zijn bezittingen. Besch. en mr. Terwoert lichtten een en ander toe. Uitspraak in alle zaken op 28 November. Predikbeurten Ned. Herv. Gem. Sluis: 9.30 ds. Schrale; St. Anna fer Muiden: 11 ds. Schrale; Aar denburg: 10.30 ds. van Royen; St. Kruis: 9 ds. van Royen; Retranchement: 10 ds. Bar- nouw; Groede: 9.30 ds. van Sabben; Nieuwvliet: 14 ds. van Sabben. Geref. kerk. Terneuzen: 10 en 3 ds. de Kleer; Oostburg: 10 en 2.30 dhr. Couvée; Aar denburg: 10 en 3 ds. A. Oos tenbrink. Doopsgez. kerk. Aardenburg: 10 ds. Nolthenius. Onze zeeppositie is slecht En het zal lange tijd duren, alvorens wil weer volop toilet zeep kunnlt verkopen. Maar wy hebben weer, ofschoon in beperkte mate, van die ouder wetse prima kwaliteit vloei bare Zwartkop shampoon in flacons van 180 gram. Ruim voldoende voor 15 tot 20 haar- Wassingen voor blond en don ker haar. Prys slechts 125 ct. Ook pakjes buitengewoon goe de kwaliteit shampoon hebben wy voor: 20, 25 en 29 ct. JO FIBBE, Vlissingen. Middelburg. (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10