sanwoceh Moeilijk werk voor Vlissingen UIT DE PROVINCIE Ramp op Schiphol ^£1. w-NIWIN DE KAMERDEBATTEN ■im ZUID-BEVELAND Een „Oostganger" voor het Tribunaal Zeeuwsche Snippers HET VOETBALPROGRAMMA Duel tusschen R.C.S. en O.D.I.O. IE KLASSE HelmondWillem n, VW BW, Longa.Vlissingen, Noad Heimondia. Willem II heeft de laatste weken zulke goede resultaten geboekt, dat men wel moet aannemen, dat de Tilburgers ook nu met de beste kansen de stryd tegen Helmond aanbin den. De tegenstand van laatst- fenoemde pleegt echter in huiswedstryden zoo groot te zijn, dat we een overwinning- voor Willem II nog niet voet stoots kunnen aannemen. BW zal van VW wel weten te winnen, waardoor het slechts 1 punt achter de leiders zou blyven, aangenomen althans, dat het leidende Noad zich Heimondia van het lijf kan houden. Vlissingen krijgt het danig moeilijk nu het Longa in eigen hol gaat bestrijden en we vreezen dat de rood-witten dit maal wel met de kous op de kop zullen moeten terugkeeren, 2E KLASSE A. InternosDosko, GoesRBC, Breskons—-Middelburg, Terneu- zenDe Zeeuwen, TSCBier vliet. Dosko kan met de noodige goede wil wel over de Inter nos-hindernis komen, wat trou wens moet om in het leidende peleton te blijven. Goes en RBC, twee oude rivalen, gaan elkaar te lijf. In vorige mee tingen toonden beiden nog al eens een voorliefde voor ge lijke spelen en ook nu zal de uitslag daar niet ver van daan blijven. De verliezer wordt kansloos. De wedstrijd in - Breskens is van belang voor de onderste regionen. Willen de groen-witten, die in uitwed strijden dikwijls beter voor de dag komen dan in hun eigen „stadion", zich wat veiliger stellen, dan moet men alle zeilen bijzetten, maar Bres.- kens zal zeker probeeren een flinke klap uit te deelen. In Terneuzen moet De Zeeuwen het puntenvoordeel aan' haar kant weten te houden en het zelfde geldt voor TSC, dat het deze dag wel het gemakkelijk ste krijgt. 3E KLASSE E. RCS—ODIO, EMM—RKFC, Zlerikzee—Yerseke, Steenber gen—iRobur, MOC-—Zeelandia. Twee ploegen zonder een en kel verliespunt, tevens de num mers 1 en 2 van de ranglijst, ontmoeteh elkaar voor het eerst en hoewel we de thuis club uiteraard een goede kans geven, belooft dit duel van bei de partijen een maximum aan inspanning te eischen. Wat RCSOdio is voor de boven ste, geldt voor EMM—RKFC met betrekking tot de onderste plaats. Een thuisclub overwin ning zou tevens stuivertje wis selen beteekenen. Zierikzee zal zich door Yerseke niet in de luren laten leggen en Robur zal in Steenbergen wel geen gele genheid worden geboden, haar tweede overwinning te boeken. Na de debacle van Zondag durven we Zeelandia MOC geen kans geven. 3É KLASSE F. OostburgSteen, Com Boys -Sluiskil, SchoondykeHoofd plaat, AardenburgIJzendijke, ClingeHulst, Hontenisse Axel. Oostburg, dat zich tot heden zoo kranig heeft gehouden, krijgt een moeilijk tegenstan der aan de kant te zetten^wat trouwens ook voor Corn Boys geldt. Schoondijlce kan revan che nemen voor de in Hoofd plaat geleden 41 nederlaag, terwijl AardenburgIJzendijke in ieder geval bij één van bei den de hatelijke nul zal weg werken. Clinge zal zich wel niet voor de tweede maal la ten overrompelen en Axel zal met het voorbeeld van Clinge voor oogen wel over de Hon- tenisse-hindernis heen komen. RES. 2E KLASSE E. Middelburg 2—RCS 2, De Zeeuwen 2—MOC 2, Dosko 2 Breskens 2, Vlissingen 2Ter- neuzen 2. De RCS-reserves nebben wel een kansje in het verschiet, evenals hun Zeeuwen collega's, maar Dosko 2 zal de Bressi- aanders van een koude kermis thuis laten komen, to^vijl de Terneuzen-reserves moeite ge noeg zullen hebben om In Vlis singen een goed figuur te slaan. PROGRAM1MAWIJZIGING. District VI: Uitgesteld: Bra- bantiade Spechten, Bleijer- heide—Juliana en Sportclub EmmaPSV. Ingelascht zijn: PSVJuliana, Bleijerheide Brabantia, De Spechten Sportclub Emma. Voor herstellenden en aivakken -fn dien moeilijken tijd van hep I stef wanneer de ziekte ge- J[ nezen ia maar de krachten zoo langzaam terugkomen - is Sanatogen een heerlijke uitkomst. Het is een geconcentreerd kracht gevend voedsel, dat door de zwakste ma3g verdragen wordt en dat de krachten zienderoogen .doet toenemen. Ook gij kunt Uw herstel mei Sanatogen bespoedigen. B^gin er vandaag nog mee. (Ingezonden mededeeling.) Minister Ringers op Walcheren. Minister dr. Ir. J. A. Rin gers zal vandaag een bezoek aan Middelburg brengen. De Minister zeQ vergezeld zyn van ir. Y. Z. v*«d. Meer, alg. com missaris voor de wederop bouw, en de secretaris-generaal van het departement van Openbare Werken en Weder opbouw, Jhr. mr. de Graaff. Er zullen besprekingen wor den gevoerd met het Hoofd van het Streekbureau Wal cheren, lr. J. Gerber, mr. dr. Graaf van Lynden, mr. A. J. v. d. Weel, ir. Heyblom, hoofd ingenieur-directeur van de jkswaterstaat, over de we deropbouw en de conditie van Walchersche dijken. Nieuwe minister. Als opvolger van Ir. Rln- ers wordt genoemd dr. E, H. ^raayv anger (K.V.P.), wet houder van Rotterdam. De man, die het wederopbouwplan voor Rotterdam introduceerde. BELGISCH KABINET. De Belgische eerste mi nister, Huysmans, heeft ver klaard, dat de kabinetscrisis is opgelost. De socialistische fractie heeft besloten, dat Brunfaut, de socialistische vi- ce^voorzitter der Kamer, zijn ontslag zal aanbieden. Door deze beslissing zal het moge lijk worden dat Lahaut, de voorzitter van de~ communis tische partij, tot viee-voorzlt* ter van £e Kamer wordt ge kozen. TWEEDE KAMER Ministers Beel en Lieftinck aan het woord. op elke Dinsdag, Vrijdag en Zon dag van 18.50 18.55 op Hilver suml.ooHI.301 M (Ingezonden mededeeling.) nemen. Bij de voortzetting van de begrootingsdebatten in de Tweede Kamer, merkte de heer Hofstra (P. v d. A.) op, dat op deze begroo ting nog niet gebracht zijn de voorziening voor ouden van dagen, waarvoor 150 millioen zal noodig zijn en de herzie ning van de salarissen van overheidspersoneel en onder wijzers (Cnder geen voorwaar de mogen beide voorzieningen worden uitgesteld. MINISTERS BEEL EN LIEFTINCK ANT WOORDEN. In de vergadering van Don derdagmorgen, is de minister president, de heer Beel, aan het woord gekomen ter beant woording van de-opmerkingen der Kamerleden. Dr. iBeel begon met op te merken, dat uit het debat vol doende gebleken is, dat het kabinet zich voor tal van pro blemen 'gesteld ziet. Voor de verzorging der nagelaten be trekkingen van oorlogsslacht offers is 'n ontwerp nagenoeg gereed, deelde hij mede naar aanleiding van een vraag van den heer Tilanus. Het bultenlandsch beleid zal nader worden besproken in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over de be grooting van buiteniandsche zaken. De radio heeft de volle aan dacht van de regeering. Eer lang is tef zake een wetsont werp te verwachten. Voor de serieuze wyze waar op de perszuivering geschiedt, had dr. Beel groote waardee ring. Ten aanzien der berech ting der politieke delinquenten betoogde spr., dat de betrok ken bewindsman voor een zeer moeilijke taak stond. Van be voorrechting van bepaalde groepen is geen sprake. Erkende deskundigen be- roeten de benoemingen in de iooge Raad als een gewensch- te oplossing. In overweging is hoe-de ten aanzien van aannemers gevolg de gedragslijn moet worden verscherpt. LOONEN EN PRIJZEN. Maatregelen zyn op zeer korte termyn te wachten om de prijzen van voedingsmidde len te drukken. De regeering erkent, dat by de verhooging der arbeidsproductiviteit een aantal factoren een rol spelen. Loonsverhooging van 10 brengt de oplossing niet. ONZE STAATSSCHULD. Minister Lieftinck, die na den minister-president sprak, behandelde de financieele toe stand ln het algemeen. Hij be toogde o.a., dat een juiste ba sis voor vergelijking van de staatsschuld op bepaalde data ontbreekt; ornaat men er reke ning mee dient te houden, dat de gegevens veelal berusten op ramingen. Volgens de laatste gegevens bedroeg op SI Oct. '46 de netto staatsschuld 22.6 mil liard, maar ook dat is een ra ming. Lieftinck verklaart voorts, dat op het gebied 'der prrjsbeheersching nog veel moet gebeuren alvorens tot een verlaging van de ven nootschapsbelasting kan wor. den overgegaan. Het vraagstuk eener be lasting op exportwinsten heeft de aandacht van den Minister van economische za ken en spr., binnenkort is een desbetreffend wetsontwerp te vernachten. In beraad is een nadere regèling der oor logsschade Vervolgens zet de minister Verder uiteen de voordeelen, welke verbonden zyn aan een planmatig financieel en eco nomisch beleid. Over den nood in de ge teisterde gebieden heeft hij zich ook door persoonlijke bezoeken georiënteerd. Het zal jrtogelijk zyn het ontwerp begin 1947 in behandeling te Spr. deelt o.a. mede, dat Amerikaansche leeningen z^n afgesloten met een looptijd van dertig jaren en van twin tig jaren. De liquidatie van bultenlandsch bezit heeft be zwaren. Tenslotte gaat de minister nader in op de douane-over eenkomst met België en Luxemburg. Het tarief is thans in concept gereed. De heer Scyouten (A.R.) vindt het onjuist waardeering uit te spreken jegens de Brit ten, die hun taak in Indië militair gezien niet ver vuld hebben. Spr. betoogt, dat men in Indië niet te maken heeft met een andere ordening van het koninkrijk, maar met ontbin ding van het koninkrijk. De heer Tilanus (C.H.) de kwestie van prijzen en loonen' nader beschouwend, betoogt, dat de laagste loonen te laag zijn. Spr. hoopt, dat- de voor stellen ten aanzien van Indië nog" niet definitief zijn. (De zitting duurt voort) Duitsche handel. De conferentie, welke begin December in Den Haag op uit- noodiging van de Nederland- sche regeering zou worden ge- houdeq. met vertegenwoordi gers van het Control Officë te Londen (het hoofdkwartier van de bezettingsorganisatie voor Duitsehland) over het handels verkeer tussehen Nederland en Duitsehland, is voor onbepaal de tyd uitgesteld. Aan de dis cussies zou ook door gedele geerden van de Board of Trade en het Britsche ministerie van Buiteniandsche zaken worden deelgenomen. Mogelijk houdt dit uitstel verband, zoo werd. aan het A.N.P. verklaard, met de thans ln Washington aan de gang zijnde besprekingen betreffen de de fusie van de Britsche en Amerikaansche zones. Pachtwaarde-vergoeding. De regeling inzake de pachtwaardevergoeding voor het pachtjaar 1946 is zooda nig, dat aan pachters van per- ceelen, die geen of een ge ringe opbrengst hebben ge geven, tot 1 Mei 1946 de pachtwaarde volledig worden vergoed. Ten aanzien van het resteerende deel van het pachtjaar 1946 kan een afloo- pende pachtvergoeding worden uitgekeerd. Zooals bekend verleent de Ryksdienst voor Landbouw- herstel voorschotten op pacht waardevergoedingen. De uit- keering van deze voorschot ten dat vereischt eenige tijd zoo- het in verschillende geval len zal voorkomen, dat de pachter door zijn verpachter wordt aangemaand de door hem verschuldigde pacht over het pachtjaar 1946 te vol doen. De Ryksdienst voor Landbouwherstel en de Grondkamer voor Zeeland stellen er prijs op, dat in der gelijke gevallen beide partijen in onderling overleg tot een voor beiden aanvaardbare re geling komen. Is de pachter zonder de beschikking over het hem toekomende voor schot niet in staat de pacht te betalen, dan achten de Rijksdienst voor Landbouw herstel en de Grondkamer het billijk, dat de verpachter den jachter eenig uitstel van be- ;aling verleent. Beschikt daarentegen de pachter over de noodige con tanten en moet de verpach ter van de pachtsom leven, dan wordt een tegemoetko mende houding van den pach ter jegens zijn verpachter ver wacht. tenslotte de pachter niet in staat tot betaling der pacht, zoolang hem het voorschot niet is uitbetaald en behoeft de verpachter deze pacht niet noodzakelijk om in zijn le vensonderhoud te kunnen voorzien, dan kunnen beide partyen zich wenden tot de Rijksdienst voor Landbouw herstel en zal getracht wor den een voor beide partijen aanvaardbare oplossing te •vinden. WATERSCHAPPEN. Bij K.B. zyn benoemd in de provincie Zeeland, tot voorzit ter van het dagelyksch bestuur van het waterschap de Hoger- waardpolder, H. R. Heerema, te Goes; tot dijkgraaf van de St. Pie_ terspolder (Z.B.), L. J. de Rij ke Jr te Yerseke; tot dijkgraaf van de van Haaftenpolder L. J. van de Zande, te Oud-Vossemeer. Met ingang van 10 Januari 1947, tot voorzitter van het be stuur der waterkeering van de calamiteuze Jonkvrouw-Anna- )older, J. S. de Regt, te- Kats [Kortgene) met ingang van 10 Januari 1947, tot voorzitter van het be stuur der waterkeering van de calamiteuze Leendert-Abra- hampolder, D. Priester, te Kats (Kortgene), uiterlyk tot het einde van het zittings jaar waarin hH zeventig jaar zal zijn geworden; met ingang van 19 Decem ber 1946, tot dykgraaf van de Oranjepolder (W.), J. Crucq, te Arnemuiden; met ingang van 19 Decem ber 1946, tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van de Oranjepolder, P. Dekker, te Arnemuiden met ingang van 27 Decem ber 1946, tot dykgraaf van de Adriana-Johannapolder, L. J. Mol, te Dreischor. ONTSLAG. By beschikking van den mi nister van economische zaken is, op grond van de desbetref fende bepalingen van het zui veringsbesluit 1945, ontslag verleend, gerekend van 1 Octo ber 1944, aan Pleter van Es, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland, kantoor Terneuzen. OESTERVERZENDNG. •De oesterverzending over Oc tober 1946 bedroeg als volgt: Nederland 366.901, België 1.366.925, Engeland 220.000, Duitsehland 1100, diversen 64.150 stuks. Totaal 2.049.076 stuks. De verzending over dezelfde maand van het vorig jaar be droeg Nederland 555.091, Bel gië 1.350.650, diversen 500- totaal 1.906.241 stuks. Goes SCHILDERWEN- TENTOONSTELLING. Na het groote succes met de eerste tentoonstellino; van schilderijen enz., in de toonza len van Sturm's boek- en kunsthandel te Goes, volgt reeds eeiri tweede en wel van 16 tot en met 30 November van den Larenschen schilder Henri van OsDelhez. DE „HANZE" BIJEEN Dinsdagavond werd onder voorzitterschap van den heer J. Roose te Goes een vergade ring van de „Hanze" gehouden. Aanwezig waren vertegenwoor. digers van „Handelsbelangen" en- K.A B. De heer G. Verheul uit Utrecht, hield een lezing over het onderwerp: „De prijs- beheersching en de zaken man". De historie, Inrichting en prijzencontröle werden nauw keurig uiteengezet. De voor zitter deelde mede, dat de ge. westelijke federatie der „Han- is her-opgericht. Tot afge vaardigden voor de centrale raadsbijeenkomst werden ge kozen de heeren Th. Bos en C. Snoep. Er werd afwijzend geadvi seerd l.z. het voorstel van B. en W. Over 'n eventueel in te voeren Zaterdagmiddagmarkt. CHRIST. FILMACTIE. In de Gereformeerde Kerk te Goes had Woensdagavond een druk bezochte by een komst plaats, uitgaande van de Christeiyke filmactie. Als hoofdfilm werd gebracht: „Waarheen Chiifa?" Deze film en ook die kleinere, die nog werden vertoond, vielen zeer in de smaak. De woorden van Ds. Rltse- ma, die de tekst van deze geluidsfilm had verzorgd, ge noten een aandachtig gehoor. Deze rede behandelde voor namelijk het brengen van de Christelijke godsdienst aan de Chineezen. Ovezande. KONIN G SCHIETIN G „SPES NOSTRA". Bij de j.l. Zondag gehouden koningschieting wist het jon- ste lid van „Spes Nostra ts Ovezancte de hoofdvogel neer te halen Daardoor behaalde hy voor het seizoen 1946'47 de Koningstitel. TRIBUNAAL TE GOES dei Te hooge verbeurdverklaringen HetJwaren 6 ingeschrevenen van Yerseke, die zich Woens- te verantwoorden had- !h. De eerste was de 32-j. schipper P. J. .Schardus, die lid en groepsadministrateur der NSB en van de BVD is geweest, het Ec. front en de W.A., colporteur van Volk en Vaderland cn verspreider van de ZeeuwsQhe stroom, terwijl hij verder NSB-bilietten aan plakte, deel zou hebben ge nomen aan de V-actie, lid was van de Landwacht en ten slotte nog werkte bij de Vis- scherij op het Peipus Meer in Rusland. Besch. ontkende pertinent aan dé V-actie te hebben deelgenomen. Hij was vroeger lid van de Staatkundig Geref. partij. Hij bekent ook een lijst met namen van leden aan een niet-NSB'er te hebben ge geven, hij heeft geen "leden aangebracht. De verdediger mr. R. Dir- ven, zelde, dat deze cliënt geen NSB'er van groot for maat was. Hij heeft alleen gemeend er beter van te zul len worden. In Rusland heeft hy maar 3 maanden vertoefd en een deel van dien tyd was hy ziek. Spr. dringt op cle mentie aan. EEN W.A.-MAN, Vervolgens was het de 35-j. werkman G. J. Maas wien ten laste was gelegd, dat hy lid der NSB en van de \(V.A. is geweest, zich aansloot bij de Landwacht, colporteerde met Volk- en Vaderland, de Zeeuw pamfletten n verspri aanplakte en zich aansloot by de" hulppolitie. De voorzitter noemde besch een fanatiek NSB'er. Mr. Dirven zeide van dezen cliënt,» dat hij zich door mooie voorspiegelingen in de ver keerde richting liet sturen. De W.A te Yerseke is over leden aan bloedarmoede en voor de hulppolitie heeft besch. nooit dienst gedaan. Oolc voor dezen man roept pleiter de clementie van het tribunaal in. VERBEURD VERKLARINGEN. De derde zaak was die te gen den 57-j. oesterkweeker B. 26 SLACHTOFFERS BIJ NOODLANDING. De K.L.M.-persdienst deelt officieel mede: „Het K.L.M.- vliegtuig van den regelmati- jpn dienst LondenAmster dam, een Dakota, dat de re- gistratieteekens Ph-tbw droeg en dat te 18.50 op Schiphol moest -aankomen, is bij de landing verongelukt en ge heel vernield. Een en twintig passagiers, vier man beman ning en de stewardess kwa men om het leven. Even voordat het vliegtuig veron gelukte kwamen vijf andere lijnvliegtuigen normaal bin nen. Het horizontaal zicht was goed' de wolkhoogte be droeg 150 m." Het toestel kwam terecht ten zuiden van de Oost-Westbaan op het vliegveld. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt door den rijkslucht vaartdienst van het ministerie van verkeer ingesteld." In den controletoren op het vliegveld Croydon te Londen werd korten tijd voor de ramp op Schiphol een radio, grafische boodschap van het verongelukte vliegtuig opge vangen, luidende: „Mo4 brand. Zetten koers Schiphol". De bemanning van het ver ongelukte K.L.M.-toestel be stond uit de volgende heeren: Moneton, gezagvoerder, Milo, radio-telegrafist, Vos, telegra fist en Tiemens, .boord-mecano. Ook de Stewardess mej. Lam mens kwam om het leven. Onder de gedoode passagiers bevond zich de letterkundige Herman de Man. Het verongelukte toestel cirkelde reeds geruime tijd in de lucht boven Amsterdam voordat het landde. Waarom het toestel niet landde begreep niemand. Dan eindelyk komt de Fh-Tdw binnen vliegen over het roode hoofdllchtbaken, het neonbaken van Schiphol. Dwars over de startbaan, die dezen avond dienst deed. Een enorme slag, een steekvlam. Het werd een catastrophe. De brandweer van' Schiphol was onmiddellijk aanwezig, maar er viel niets meer te blusschen. Nu staan rondom de resten een tiental mannen van de Rijkspolitie. We keeren ons om en slaan een blik op de slachtoffers. Als een deken, die over een hunner is uitgespreid, even wordt teruggeslagen, be seffen we welk een drama zich hier heeft afgespeeld. Het stoffelyk overschot der slachtoffers is overgebracht naar het Wilhelminagasthuis en het Binnengasthuis te Am sterdam. Duitsch verraad. Te Berlyn is een proces ge voerd tegen Helene Schwaer- zel, een 44-jarige ongetrouw de boekhoudster, zy wordt er van beschuldigd dr. Goerdeler, voormalig burgemeester van Leipzig, een der leiders in het complot tegen Hitler in Juli 1944, te hebben verraden. Zij zou van Hitier een millioen mark hebben ontvangen. Dr. Goerdeler werd opgehangen. Zij wordt verder van twee moorden beschuldigd. Uitspraak: 15 jaar dwang arbeid. GRIEKSCHE GUERILLA. In Grieksche militaire klin gen is men van meening, dat de verhoogde guerilla-activi- teit in Griekenland, in het bijzonder in Macedonië nabij de grens, „een niet verklaarde oorlog van de communisten .tegen den staat" Vormt. Basisovereenkomst. Het te Batavia verschijnen de dagblad schryft in een hoofdartikel, dal men de be reikte overeenkomst vooral nuchter moet zien, want men is het te Linggadjatl wel er over egns geworden, hoe het huis van de Ncdcrlandsch-In- donesische Unie er uit zal zien, doch men heeft nog niet besproken de indeeling van de bouwmaterialen, noch maar een beslissing genomen over de kleur van de verf. Het blad, noemt verder pro blemen als het bultenlandsch beleid, de imperiale weer macht, de plaats van den Ne derlander in de republiek, wel ke naar het blad meent in het nauwste verband staan met de positie van de kroon en de structuur van de unie. Het Dagblad is van mee ning, dat nog veel staatsmans wijsheid, geduld en zelfbe- heersching noodig zullen zijn en maant daarom tot een nuch tere beschouwing van de toe stand. Vr\jdag zullen de Nederland- sche en Indonesische delega ties om 10 uur plaatselijke tijd ten paleize Rijswijk Batavia bijeenkomen ten einde de ba sisovereenkomst van 17 pun ten, zooals die te Linggadjatl werd, opgesteld, te parafeeren. De voornaamste punten van de overéénkomst zullen waar schijnlijk later op de dag in een gemeenschappelijk communi qué worden bekend gemaakt. STAKENDE DUITSCHERS. Uit de Britsche zone van Duitsehland worden eenige onbeteekenende stakingen ge meld naar aanleiding van het nieuws, dat het broodrantsoen volgende week zal worden ver laagd en dat ter aanvulling suiker en biskwie zal worden verstrekt. De stakingen zou den slechts enkele uren hebben geduurd en niet door de vak- •vereenigingen zijn gesteund. Vcrhey Pols, wien alleen lid maatschap van de NSB ten laste werd gelegd. Het bleek, dat deze besch. lid was van de firma Pols en zich daar door liet beïnvloeden om lid te worden, doch door zyn vrouw heeft hij na 4 maanden reeds bedankt. Hij heeft twee maanden geïnterneerd geze ten. Toen men kwam tot de bespreking van het vennogen van besch. bleek, dat het mo tief van in gemeenschap van goederen getrouwd zijn niet meer opging, want dat hg In- tusschen gescheiden is. Het ging bij deze zaak vooral om het feit,'» dat aan besch., die reeds voorwaardeiyk in vrij heid is gesteld, een bedrag van p 10.000 is verbeurd ver klaard. De verdediger mr. F. W. Adriaanse, zeide, dat zyn cliënt een tijdelijke inzinking had, toen hij lid werd, maar dat hij voor 1 Februari 1941 den dag die als laatste ter mijn is gesteld, weer bedankte voor de NSB. Hij verzocht het verbeurd verklaarde be drag aanmerkelijk te verla gen en ook de ontzetting van rechten ongedaan té maken. De laatste zaak voor de pauze was die tegen den 58-j. schipper J. Meyaard, die lid der NSB en lezer van Volk en Vaderland is geweest. De. ze besch is reeds voorwaar delijk buiten vervolging ge steld met o.a. het moeten be talen van 18.000 en ook hij was met het oog op de hooge som in beroep geko men bij het tribunaal. Het bleek, dat deze besch. 1941 lid werd om zijn scheepje te kunnen behouden. Voor mr. Dirven was er alle aanleiding ook voor dezen man, die het nimmer iemand byzonder moeilijk maakte een lagere verbeurdverklaring te vragen. IN VRIJHEID GESTELD. In den middag verscheen de 50-jarige D. Vermaat gebo ren Bom voor de heeren. Zy sympathiseerend lid ge weest, groepsvertegenwoordig- ste'r voor het Strijd en Vier- duitenfonds en sociaal werk ster voor den NVD. Verder ontving zij leden der weer macht in haar huis en bood hen koffie aan, toen in Sep tember 1944 deze de booten in de haven hadden vernield. Zy is' 15 maanden geïnter neerd, na eerst huisarrest te hebben gehad. De man, die gehoofd werd, was tegen toetreding van zijn vrouw al was hy zelf lid der NSB. Mr. Dirven pleitte, mede omdat zijn cliënte geen actief lid was, onmiddellijke invrij heidstelling, waartoe het tri bunaal besloot zonder in raad kamer te zijn geweest. Ten slotte stond nog te recht de 50-j, schippersknecht A Boone die lid der NSB is* geweest, colporteur voor Volk en Vaderland, vergade ringen der NSB bezocht en voor Winterhulp collecteerde. Besch. ontkende met VOVA te hebben gecolporteerd. Zijn kinderen zijn niet bij de NSB geweest. Ook deze besch. was in verzet gekomen van de voorwaarden, waaronder hij voorwaardelyk buiten vervol ging is gesteld. Mr. Dirven zeide, dat 3000 voor dezen man een groote som beteekent en spr. ver trouwt dat het tribunaal de| bepalingen van den officier* fiscaal zal corrigeeren. KONINGSCHIETEN „ZEELANDIA". De handboog sociëteit „Zee landia". hield Zondag j.l. haar jaarlyksche Koningschieting "op de liggende wip. De heer C. Westdijk deed de hoofdvogel neertuimelen, alhoewel dit een zware strijd opleverde. Daar door maakt hij kans voor de Keizerstitel, wat allen hem graag zullen gunnen, gezien zijn capaciteiten. De keizer P. Schreurs wist voor de vyfde achtereenvolgende maal de hoofdvogel te doen vallen. De collecte voor de oor logsgraven bracht te Ovezan de 65.35 op. Oudelande VERGADERING „GROENE KRUIS". Woensdagavond vergaderde te Oudelande het „Groene Kruis" in het café van G, Remynse. De voorzitter, de heer C. Douw, opende de ver gadering. Hy deelde mede, dat Zr. S. Spruyt ook te Oude lande was aangesteld ays wijk verpleegster. De begrooting voor het jaar 1947 toonde een bedrag van 1100 aan inkomsten en uitgaven. Het salaris van deni bode-magazynmeester werd tot 50.per jaar verhoogd. Verslagen werden gelezen van de Provinciale Algemeene ver gadering en van de toestand der verplegingsartikelen. Als bestuursleden werden dé hee ren C. Douw en J. v. Strlen by acclamatie herkozen. Ver schillende verplegingsartikelen van de Luchtbescherming wer den aan het „Groene Kruis" geschonken. Kruiningeit' GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vaA' Krui- ningen komt Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen. Driewegen KIESCOLLEGE. In het kiescollege der Nedv Hei-vormde kerk van Driewe genOvezande zyn herkozen voor Driewegen de heeren P. J. v. Strien en Jac. Nijsse, herkozen voor Ovezande G. Boeij en gekozen J, Houte kamer. Rilland-Bath MILITAIRE OEFENINGEN. Sedert enkele dagen worden er te Rilland-Bath militaire luchtlandingsoefeningen gehou den op het klaverveld van d% Mij. De Bathpolders ter hoog te van, Westhof. Het betreft hier het maken van noodlan dingen. De vliegtuigen zijn afkomstig van het vliegveld bij Hoogerheide. LEZING. Maandagavond j.l. werd te Rilland-Bath een lezing ge houden met lantaarnplaatjes,, uitgaande van het Neder- landsch Bybelgenootschap, in de consistorie der Hervormde kerk. De opkomst was gering. GEMEENTERAAD. Maandagmiddag a.s. zal er raadsvergadering te Rilland Bath worden gehoüakn. BENOEMING GEMEENTESECRETARIS. De door burgemeester en Wethouders opgemaakte aan beveling voor de benoeming van een gemeente-secretaris te Rilland Bath luidt als volgt: 1. J. A. Kouman, Rilland Bath, 2. C. de Ruiter, Kloetinge Mej. M. Rottier Cd., is be noemd tot onderwijzeres aan de Ned. Hervormde Zondags school te Borssele. De collecte die gehouden werd op *11 November „de dag van het oorlógsgraf" heeft te Yerseke opgebracht 391.11. Op onze bureaux te Mid delburg, Vlissingen, Goes en Oostburg ligt de pas sagierslijst van het m. s. „Klipfontein", ter inzage. iHet schip heeft ruim 900 repatrieerenden aan boord en zal vermoedelyk 20 Nov. te Roterdam arrivee- 1 UITSPRAKEN. Het tribunaal te Goes heeft Donderdag uitspraak gedaan in de volgende zalken: W. de Ja-, ger, geb. v. d. Berge, 34 j. te Hoedekenskerlte: geen verdere interneering en ontz. rechten. C. G. v. a.•Wezel, gepenslon- neerd conducteur der N.S. te Lewedorp. Geen verdere Inter neering, verbeurdverklaring radio en ontz. rechten. N. de Laat, 40 j„ typograaf te Goes, 5 j. interneering (tot 14 Nov. 1951), verbeurdverkla ring inboedel en ontz. rechten. L. J. Bleek, 57 j„ klelnland- bouwer te Hoedenkenskerke, feen verdere interneering, ver- eurdverklaring 2000 en ont zetting rechten. A. Baarends, scheèpswerk- tuigkundige te Goes, 4 j. inter- tneerlng (tot 14 Nov. 1950), I verbeurdverklaring radio en ontz. rechten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6