SANATOGEN Zeeuwsche 3 UIT DE PROVINCIE Ramp op Schiphol Vlissingen-Eugeland Moeilijk werk voor Vlissingen DE KAMERDEBATTEN WALCHEREN nippers HET VOETBALPROGRAMMA Duel tusschen R.C.S. en O.D.I.O. IE KLASSE HelmondWillem H, WV- BVV, Long-aVlissingen, Noad Helmondla. Willem II heeft de laatste weken zulke goede resultaten geboekt, dat men wel moet aannemen, dat de Tilburgers ook nu met de beste kansen de strijd tegen Helmond aanbin den. De tegenstand van laatst genoemde pleegt echter in thuiswedstrijden zoo groot te zijn, dat we een overwinning voor Willem II nog niet voet stoots kunnen aannemen. BW zal van VVV wel weten te winnen, waardoor het slechts 1 punt achter de leiders zou blijven, aangenomen althans, dat het leidende Noad zich Helmondia van het lijf kan houden. Vlissingen krijgt het danig moeilijk nu het Longa in eigen hol gaat bestrijden en we vreezen dat de rood-witten dit maal wel met de kous op de kop zullen moeten terugkeeren. 2E KLASSE A. InternosDosko, GoesRBC, BreskensMiddelburg, Terneu- zenDe Zeeuwen, TSCBier vliet. Dosko kan met de noodige goede wil wel over de Inter nos-hindernis komen, wat trou wens moet om in het leidende peleton te blijven. Goes en RBC, twee oude rivalen, gaan elkaar te lijf. In vorige mee tingen toonden beiden nog al eens een voorliefde voor ge lijke spelen en ook nu zal de uitslag daar niet ver van daan blijven. De verliezer wordt kansloos. De wedstrijd in Breskens is van belang voor de onderste regionen. Willen de groen-witten, die in uitwed strijden dikwyls beter voor de dag komen dan in hun eigen „stadion", zich wat veiliger stellen, dan moet men alle zeilen bijzetten, maar Bres kens zal zeker probeeren een flinke klap uit te deelen. In Terneuzen moet De Zeeuwen het puntenvoordeel aan haar kant weten te houden en het zelfde geldt voor TSC, dat het deze dag wel het gemakkelijk ste krijgt. 3E KLASSE E. RCS—ODIO, EMM—RKFC, Zierikzee—Yerseke, Steenber gen—Robur, MOC—Zeelandia* Twee ploegen zonder een en kel verliespunt,>tevens de num mers 1 en 2 van de ranglijst, ontmoeten elkaar voor het, eerst en hoewel we de thuis club uiteraard een goede kans geven, belooft dit duel van bei de partijen een maximum aan inspanning te eischen. Wat RCSOdio is voor de boven ste, geldt voor EMMRKFC met betrekking tot de onderste plaats. Een thuisclub overwin ning zou tevens stuivertje wis selen beteekenen. Zierikzee zal zich door Yerseke niet in de luren laten leggen en Robur zal in Steenbergen wel geen gele- f-enheid worden geboden, haar weede overwinning te boeken. Na de debacle van Zondag durven we Zeelandia tegen MOC geen kans geven. 3E KLASSE F. OostburgSteen, Com Boys -Sluiskil, SchoondjjkeHoofd plaat, AardenburgIJzendyke, ClingeHulst, Hontenisse Axel. Oostburg, dat zich tot heden zoo kranig heeft gehouden, krijgt een moeilijk tegenstan der aan de kant te zetten, wat trouwens ook voor Corn Boys geldt. Schoondrjke kan revan che nemen voor de in Hoofd plaat geleden 41 nederlaag, ;erwijl AardenburgIJzendijke in ieder geval bij één van bei den de hatelijke nul zal weg werken. Clinge zal zich wel niet voor de tweede maal la ten overrompelen en Axel zal met het voorbeeld van Clinge voor oogen wel over de Hon- tenisse-hindernis heen komen. RES. 2E KLASSE E. Middelburg 2—RCS 2, De Zeeuwen 2MOC 2, Dosko 2 Breskens 2, Vlissingen 2Ter- neuzen 2. De RCS-reserves hebben wel een kansje in het, verschiet, evenals him Zeeuwèn collega's, maar Dosko 2 zal de Bressi-» aanders van een koude kermis thuis laten komen, terwijl de Terneuzen-reserves moeite ge noeg zullen hebben om in Vlis singen een goed IJiguur te slaan. PROGRAMMA WIJZIGING. District VI: Uitgesteld: Bra- bantiade Spechten, Bley'er- heideJuliana en Sportclub EmmaPSV. Ingelascht zijn: PSVJuliana, Bleijerheide Brabantia, De Spechten Sportclub Emma. Bij de voortzetting van de begrootingsdebatten in de Tweede Kamer, merkte de heer Hofstra (P. v d. A.) op, dat op deze begroo ting nog niet gebracht zyjjj de voorziening voor ouden van dagen, waarvoor 150 millioen zal noodig zijn en de herzie ning van de salarissen van overheidspersoneel en onder wijzers Cnder geen voorwaar de mogen beide voorzieningen worden uitgesteld. MINISTERS BEEL EN LIEFTINCK ANT WOORDEN. In de vergadering van Don derdagmorgen, is de minister president, de heer Beel, aan het woord gekomen t^r beant woording van de opmerkingen der Kamerleden. Dr. Beel begon met op te merken, dat uit het debat vol doende gebleken is, dat het kabinet zich voor tal van pro blemen gesteld ziet. Voor de verzorging der nagelaten be trekkingen van oorlogsslacht offers ls 'n ontwerp nagenoeg gereed, deelde hij mede naar Poor herstellenden en awakken dien moeilijken tijd van her» I stel wanneer de ziekte ge» jl nezen is maar de krachten zoo langzaam terugkomen is Sanatogen een heerlijke uitkomst Het is een geconcentreerd kracht gevend voedsel, dat door de xwakste maag verdragen wordt en dat de krachten zienderoogen .doet toenemen. Ook gij kunt Uw herstel roei Sanatogen bespoedigen. Begin er vandaag nog mee. W* Krf *0«*ML (Ingezonden viededeeling.) V '.•.X Dinsdag/' Vrijdag en Zon dag van 18.50- 18.55 op Hilver sum IjOoHI. 301 M Minister Ringers op Walcheren. Minister dr. ir. J. A. Rin gers zal vandaag een bezoek aan Middelburg brengen. De Minister zal vergezeld zijn van ir. Y. Z. v. d. Meer, alg. com missaris voor de wederop bouw, en de secretaris-generaal van het departement van Openbare Werken en Weder opbouw, Jlir. mr, de Graaff. Er zullen besprekingen wor den gevoerd met het Hoofd van het Streekbureau Wal cheren, ir. J. Gerber, mr. dr, Graaf van Lynden, mr. A. J. v. d. Weel, ir. Heyblom, hoofd, ingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, over de we deropbouw en de conditie van Walchersche dyken. Nieuwe minister. Als opvolger van Ir. Rin gers wordt genoemd dr. E. H. Kraay vanger (K.V.P.), wet houder van Rotterdam. De man, die het wederopbouwplan voor Rotterdam Introduceerde. BELGISCH KABINET. De Belgische eerste mi nister, Huysmans, heeft ver klaard, dat de kabinetscrisis is opgelost. De socialistische fractie heeft besloten, dat Brunfaut, de socialistische vi- ce-voorzitter der Kamer, zijn ontslag zal aanbieden. Door deze beslissing zal het moge- lyk worden dat Lahaut, de voorzitter van de communis tische party, tot vlce-voorzit. ter van de Kamer wordt ge kozen. TWEEDE KAMER Ministers Beel en Lleftinck aan het woord. Spr. deelt o.a. mede. dat Amerikaansche leeningen z$n afgesloten met een looptijd van dertig jaren en van twin tig 7«ï*en. De liquidatie van buitenlandsch bezit heeft be zwaren. Tenslotte gaat de minister nader 'in op de douane-over eenkomst met België en Luxemburg. Het tarief is thans in concept gereed. De heer Schouten (A.R.) vindt het onjuist waardeering uit te spreken jegens de Brit ten. die hun taak in Irtdië militair gezien niet ver. vuld hebben. Spr. betoogt, dat men in Indië niet te maken heeft met een andere ordening van het koninkrijk, maar met ontbin ding van het koninkrijk. De heer Tilanus (C.H.) de kwestie van prijzen en loonen naderbescho'uwend, betoogt, dat de laagste loonen te laag zyn. Spr. hoopt, dat de voor stellen ten aanzien van Indië nóg niet definitief zijn. (De zitting duurt voort) (Ingezonden mededeeling.) nemen. aanleiding van een vraag van den heer Tilanus. Het buitenlandsch beleid zal nader worden besproken in de memorie van antwoord op het ?porloopig verslag over de be- róötïng van buitenlandscihe zaken. De radio heeft de volle aan dacht van de regeering. Eèr- lang is ter zake een wetsont werp te verwachten. Voor de serieuze wijze waar. op de perszuivering geschiedt, had dr. Beel groote waardee ring. Ten aanzien der berech ting der politieke delinquenten betoogde spr., dat de betrok ken bewindsman voor een zeer moeilijke taak stond. Van be voorrechting van bepaalde -oepen ls geen sprake. Erkende deskundigen be groeten de benoemingen in de Hooge Raad als een gewensch- te oplossing. In overweging is hoe de ten aanzien van aannemers gevolg de gedragslijn moet worden verscherpt. LOONEN EN PRIJZEN. Maatregelen zijn op zeer korte termyn te wachten om de prezen van voedingsmidde len te drukken. De regeering erkent, dat b\j de verhooging der arbeidsproductiviteit een aantal factoren een rol spelen. Loonsverhooging van 10 brengt de oplossing niet. ONZE STAATSSCHULD. Minister Lieftinck, die na den minister-president sprak, behandelde de financieele toe stand ln het algemeen. Hij be toogde o.a., dat een juiste ba sis voor vergelijking van de staatsschuld op bepaalde data ontbreekt; ornaat men er reke ning mee dient te houden, dat de gegevens veëlal berusten op ramingen. Volgens de laatste gegevens bedroeg op 31 Oct. 46 de netto staatsschuld 22.6 mil liard, maar ook dat is eeii ra. ming. Minister Lieftinck verklaart voorts, dat op het gebied der prijsbeheer sching nog veel moet gebeuren alvorens tot een verlaging van de ven nootschapsbelasting kan wor den overgegaan. Het vraagstuk eener be lasting op exportwinsten heeft de aandacht van den Minister van economische ken en spr., binnenkort is een desbetreffend wetsontwerp te verwachten. In beraad ls een nadere regeling der oor logsschade. Vervolgens zet de minister verder uiteen de voordeelen, welke verbonden zijn aan een planmatig financieel en eco nomisch beleid. Over den nood in de ge teisterde gebieden heeft hij zich ook door persoonlijke bezoeken georiënteerd. Het zal mogelijk zyn het ontwerp begin 1947 in behandeling te Pachtwaarde-vergoeding. De regelyig inzake de pachtwaardevergoeding voor het pachtjaar 1946 is zooda nig, dat aan pachters van per- ceelen, die geen of een ge ringe opbrengst hebben ge geven, tot 1 Mei 1946 de pachtwaarde volledig worden vergoed. Ten aanzien van het resteerende deel van het pachtjaar 1946 kan een afloo- pende pachtvergoeding worden uitgekeerd. Zooals bekend verleent Rijksdienst voor Landbouw- herstel Voorschotten op pacht waardevergoedingen. De uit- keering van deze voorschot ten vereischt eenige tijd zoo dat het in verschillende geval len zal voorkomen, dat de pachter door zijn verpachter wordt aangemaand de door hem verschuldigde pacht over het pachtjaar 1946 te vol doen. De Rijksdienst voor Landbouwherstel en de Grondkamer voor Zeeland stellen er prh's op, dat in der. gelijke gevallen beide partijen in onderling overleg tot een voor beiden aanvaardbare re geling komen. Is de pachter zonder de beschikking over het hem toekomende voor schot niet in staat de pacht te betalen, dan achten de Rijksdienst voor Landbouw herstel en de Grondkamer het billijk, dat de verpachter den pachter eenig uitstel van be taling verleent. Beschikt daarentegen de pachter over de noodige con tanten en moet de verpach ter van de pachtsom leven, dan wordt een tegemoetko mende houding van den pach ter jegens zijn verpachter ver wacht. Is tenslotte de pachter niet in staat tot betaling der pacht, zoolang hem ^het voorschot niet is uitbetaald en behoeft de verpachter deze pacht niet noodzakelijk om in zijn le vensonderhoud te kunnen voorzien, dan kunnen beide partyen, zich wenden tot de Rijksdienst voor Landbouw herstel en zal getracht wor den een voor belde partijen aanvaardbare oplossing te vinden. Bussen Middelburg Vlissingen. De directie van de N.V. Stoomtram Walcheren" deelt ons mede. dat de belde trai lers, die anders de dienst MiddelburgVlissingen onder houden. momenteel in repara tie zyn omdat ten gevolge van de slechte conditie van de weg de lagers uit de ach terwielen zijn geloopen. Er is geen materiaal, dat bestand is, tegen regelmatig rijden op een weg van de kwaliteit van de weg MiddelburgVlissin- Duitsche handel. De conferentie, welke begin December in Den Haag op uit- noodiging van de Nederland- sche regeering zou worden ge houden met vertegenwoordi- £ers van het Control Office te onden (het hoofdkwartier van de bezettingsorganisatie voor Duitschland) over het handels verkeer tusschen Nederland en Duitschland, is voor onbepaal de tijd uitgesteld. Aan de dis-, cussies zou ook door gedele geerden van de Boafd of Trade en het Britsche ministerie van Buitenlandsche zaken worden deelgenomen. Mogelijk houdt dit uitstel verband, zoo werd aan het A.N.P. verklaard, met de thans in Washington aan de gi zijnde besprekinosn betreff de de fusie van de Britsche en Amerikaansche zones. DE ..WALTER LUCKENBACH". Experts van „de Schelde' zijn er Donderdag toch nog in geslaagd met behulp van 2 stoomlieren, welke zich aan boord van de '„Walter Lucken- bach" bevonden, de roerketting uit de schroef te verwijderen, Na inspectie van de machi nes door de Lloyds Surveyers zal het schip zijn reis kunnen voortzetten. OE STERVERZEN DNG •De oesterverzending over Oc tober 1946 bedroeg als volgt: Nederland 366.901, België 1.366.925, Engeland 220.000, Duitschland 1100, diversen 64.150 stutys. Totaal 2.049.076 stuks. De verzending over dezelfde maand van het vorig jaar be droeg Nederland 555.091, Bel. gië 1.350.650. diversen 500- totaal 1.906.241 stuks. CHRISTENDOM EN HUMANISME. Woensdagavond hield ds. E. J. van de Brugh zijn tweede lezing over „Humanisme en Christendom" voor de Z.V.U. te Middelburg. De spr. ging op deze avond na hoe het huma nisme na zijn opkomst in het begin van de nieuwe tijd, zich de eeuwen dooi', tot in de 19e eeuw, geopenbaard heeft; hoe het denken, dat de mensch In het middelpunt stelt, ten slotte degenereert tot het rationalis me van de 18e eeuw, dat eigen- lyk een uitwas van deze gees teshouding is. Hiertegenover stelde de spr. het feit, dat ook in het oorspronkelijke Chris tendom veel humanisme aan wezig ls; het Christendom, waarin de drie groote culturen der oudheid, die van Babel, Egypte en Hellas, werden op genomen. In dé derde lezing van deze serie zal ds. van de Brugh het Christendom en Humanisme in de tegenwoordige tijd.belichten en zien of deze beiden te ver zoenen zijn. Middelburg „HOOGE BRUG" ONVER LICHT. Tot de zwaarst getroffen gedeelten van Middelburg be hoort ongetwijfeld het gedeel te van deze gemeente ten Oosten van het kanaal, de Segeerssingel en de Segeers- weg. Maar ook dit gedeelte wordt langzamerhand weer bewoonbaar gemaakt. En er zijn al heel wat families naar dit gedeelte van Middelburg achter de spoorbaan terugge keerd. Zij ondervinden echter één bezwaar, dat ook voor andere deelen van de stad geldt, maar hier een bijzonder gevaar oplevert, namelijk het absoluut ontbreken van elke straatverlichting, die uit gas licht bestond en nu door een electrische vervangen zal worden. Zooals men weet wordt de verbinding met deze w^k hoofdzakelijk gevormd door de zgn. „Hooge Brug"- over de spoorbaan en het zou wel ge- wenscht zijn, waneer althans deze overgang van een nood verlichting werd voorzien, voor dat hier het bekende „schaap" in de diepte is ge vallen. De gemeentebedrijven, "die met groot gebrek aan mate riaal ffin werkkrachten te kampen hebben, zuilen inmid dels trachten de brug zoo spoedig mogelijk van een nood verlichting te voorzien. „ADEL IN LIVREI". De tooneelafdeeling van de personeelsvereniging van de P.Z.E.M. volrde Woensdag jl. in de Schouwburg te Middel burg met groot succes het blij spel van Henk Bakker op, „Adel in Livrei" Het stuk, dat op zichzelf geestig is, werd door deze dilettanten op zeer verdienstelijke wijze opgevoerd» In de eerste plaats moeten ge noemd worden de heer en me vrouw van Hoek, resp. als slotheer en diens dochter, voorts de heer J. Mlnaar, als de kamerdienaar en de heer J. Huser, als Bolhuis, een rustend exportslager. Ook de andere medesjrclenden waren zeer ver dienstelijk. Aan de enscenee- ring was alle zorg besteed. Na afloop waren er voor de dames bloemen, terwijl ook de heer C. van Hoek, die tevens als re gisseur optrad, namens de per soneelsvereniging O. en O., een geschenk ontving. Vlissingen AMBTENARENBOND. Dinsdagavond hield de afd. Vlissingen van de Ambtenaren bond een huishoudelijke verga dering in café Kivlet te Vlis singen. Er zijn twee bezoldigde hoofdbestuurders aangesteld. Het N.V.V. houdt in 20 plaat sen vergaderingen, waarvan op 30 November een te Goes en organiseert cursussen in Maart a.s. in het Troelstra- oord. Uitvoerig werd de sala riskwestie besproken, waarbij de ontevredenheid tot uiting kwam over -het lange talmen der salariscommissie. Mededeelingen werden ge daan inzake de fusie met de plaatselijke afdeeling van de Ned. Bond van Overheidsper soneel per 1 Januari a.s. Een voorloopig bestuur was al be noemd. Getracht zal worden op 1 Januari een ontspanningsavond te beleggen. Met «algemeene stemmen werd een' motie van afkeuring aangenomen, waarbij de verga dering haar teleurstelling uit sprak over de handelwijze van het hoofdbestuur, aangenomen tijdens de besprekingen in het informeel overleg over de pro motiekansen van het actieve personeel van de belasting dienst. Voorts werd besloten het hoofdbestuur te verzoeken te ijveren voor verhoogd wedu- wenpensioen, te bevorderen dat op 60-jarige leeftijd vervroegd pensioen kan worden aange vraagd voor die groepen, ale thans op 65-jarige leeftyd met pensioen mogen en moeten en alles in het werk te stellen, op dat de opbouwtoelage, welke thans aan het gemeenteperso- neel i9 verstrekt, ook aan het rijkspersoneel wordt verstrekt. Nieuw- en St. Joosland HERSTELRAAD. Als leden der herstelraad te Nieuw- en St. Joosland hebben zitting genomen als voorzitter de burgemeester, mr. F. S. K. J. graaf van Randwijck, secre taris J L, G. v. d. Broecke, 1ste ambtenaar ter secretarie, ver volgens de dames Lize Baas en E. Baurdoux en de heeren Joh. Boone, Sam. Janse Jzn., A. de Kraker, J. Kwekkeboom, dr. A. J. de Weerd en ds. G. A. Waardenburg Het secretariaat Is gevestigd ter gemeente-se cretarie. O.- en W.-Souburg ONGEVAL. Toen een metselaar bij de' Wederopbouw te Souburg in de Dijkstraat werkzaamheden aan een dak verrichtte, had hij het ongeluk te vallen met het gevolg dat hy zyn enkel verwondde. Hij moest zich onder doktersbehandeling stel- len. BEGUNSTIGERSAVOND. Woensdagavond werd door de Gereformeerde J. V. „Repos Ailleurs" te Souburg een be gunstigersavond gegeven, die onder leiding stond Van den voorzitter, aen heer J. A. Arendse. In zrjn openings woord sprak hij er zyn blyd- schap over uit dat er zoovele ouders aanwezig waren. Voor het vele werk, dat hij voor de vereeniging heeft ge daan werd den heer W. Hu- son het eere-lidmaatschap der vereeniging aangeboden. De avond werd op gezellige wijze doorgebracht. Opgevoerd werd het tooneelstukje „Ge temd". Nadat de voorzitter allen dank had gebracht voor het welslagen van deze verga dering werd de avond door ds. v. d. Berg niet dankzeg ging gesloten. AANLEG RIOLEERING. Men is thans in de Ritthem- sche straat te Souburg bezig met het aanleggen van de nieuwe rioleering. Dat er slijk en modder ligt is natuurlijk niet te voorkomen, maar dat geen betere verbinding yoor de bewoners aldaar is om hun huizen te bereiken, is minder aangenaam. Is het overdag al moeilijk de wonin gen te bereiken, 's avonds ls het heelemaal ondoenlijk en levensgevaarlijk. Verlichting- Is totaal afwezig. Het zou toch wel wenschely'k zyn daar een goede noodverlichting aan te brengen. Het is nu reeds voorgekomen dat er iemand, in het slootje is terecht geko men. Dat mag zich niet her halen. Men kan toch niet ver gen, dat deze bewoners zoo lang het daar zulk een rom mel is, 's avonds maar bin nen blijven, terwijl er ook zijn, die 's avonds van en naar hun werk gaan. Arnemuiden HERSTEL SPOORBRUG. De vaste brug over de Arno is 1.25 meter hooger gelegd. De spoorbrug is in zooverre weer hersteld, dat een der beide deelen weer draaiende is gemaakt, terwijl het andere deel nu wordt gerepareerd. Daardoor zullen cle havens van Arnemuiden en N.- en St. Joosland weer toegankeijlk zijn voor kleine scheepjes. Dins dag verscheen het eerste scheepje in de haven van Ar nemuiden om aardappelen te laden. GEMEENTERAAD. Vrijdagavond om 6 uur zal de gemeenteraad van Arne muiden ln vergadering bijeen komen. AANBESTEDING. De bouw van de vijf defini tieve woningen te Arnemui den is geguiici aan het Bouw bedrijf, District Bergen op Zoom, voor de som van 53.660.—. 26 SLACHTOFFERS BIJ NOODLANDING. De K.L.M.-persdienst deelt, officieel mede: „Het K.L.M.- vliegtuig van den regelmati-l fen dienst LondenAmster- am, een Dakota, dat de re- gistratieteekens Ph-tbw droeg en dat te 18.50 op Schiphol moest aankomen, is bij de landing verongelukt en ge heel vernield. Een en twintig- passagiers, vier man beman ning en de stewardess kwa men om het leven. Even voordat het vliegtuig veron gelukte kwamen vijf andere lijnvliegtuigen normaal bin nen. Het horizontaal zicht was goed. de wolkhoogte be droeg 150 m. Het toestel kwam terecht ten zuiden van de Oost-Westbaan op het vliegveld. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt door den rijkslucht vaartdienst van het ministerie van verkeer ingesteld." In den controletoren op het vliegveld Croydon te Londen werd korten tijd voor de ramp op Schiphol een radio, grafische boodschap van het verongelukte vliegtuig opge vangen, luidende: „Motor ln brand. Zetten koers, naar Schiphol". De bemanning van het ver ongelukte K.L.M.-toestel be stond uit de volgende heeren: Moneton, gezagvoerder, Milo, radio-telegrafist, Vos, telegra fist en Tiemens, boord-mecano. Ook de Stewardess mej. Lam mens kwam om het leven. Onder de gedoode passagiers bevond zich de letterkundige Herman de Man. Het verongeïykte toestel cirkelde reeds geruime tijd in de lucht boven Amsterdam voordat het landde. Waarom het toestel niet landde begreep niemand. Dan eindelijk komt de Ph-Tdw binnen vliegen over het roode hoofdllchtbaken, het neonbaken van Schiphol. Dwars over de startbaan, die dezen avond dienst deed. Een enorme slag, een steekvlam. Het werd een catastrophe. De brandweer van Schiphol was onmiddellijk aanwezig, maar er viel niets meer te blusschen. Nu staan rondom de resten een tiental mannen van de Rijkspolitie. We keeren ons om en slaan een blik op de slachtoffers. Als een deken, die over een hunner is uitgespreid, even wordt teruggeslagen, be seffen we welk een drama zich hier heeft afgespeeld. Het stoffelijk overschot der slachtoffers is overgebracht naar het Wilhelminagasfchuis en het Binnengasthuis te Am sterdam. Duitsch verraad. Te Berlijn is een proces ge voerd tegen Helene Schwaer- zel, een 44-jarige ongetrouw de boekhoudster. Zij wordt er van beschuldigd dr. Goerdeler, voormalig burgemeester van Leipzig, een der leiders in het complot tegen Hitler in Juli 1944, te hebben verraden. Zij zou van Hitier een millioen mark hebben ontvangen. Dr. Goerdeler werd opgehangen, Zij wordt verder van twee moorden beschuldigd. Uitspraak; 15 jaar dwang arbeid. GRIEKSCHE GUERILLA. In Grieksche militaire krin gen is men van meening, dat de verhoogde guerilla-activl- teit in Griekenland, in het by zonder in Macedonië nabij de grens, „een niet verklaarde oorlog van de communistén tegen den staat" vormt. Basisovereenkomst. Het te Batavia verschonen de dagblad schrijft in- een hoofdartikel, dat men de be reikte overeenkomst vooral nuchter moet zien, want men is het te Llnggadjati wel er over eens geworden, hoe het huls van de Nederlandsch-In- donesische Unie er uit zal zien, 'doch men heeft nog niet besproken de indeeling van de bouwmaterialen, noch maar een beslissing genomen over de kleur van de verf. Het blad. noemt verder pro blemen als het buitenlandsch beleid, de imperiale weer macht, de plaats van den Ne derlander in de republiek, wel ke naar het blad meent in het nauwste verband staan met de positie van de kroon en de structuur van de unie. Het Dagblad is van mee ning, dat nog veel staatsmans- wijsneid, geduld en zelfbe- heersching noodig zullen zijn ei» maant daarom tot een nuch tere ""beschouwing van de toe stand. Vr\jdag zullen de Nederland- sclie en Indonesische delega ties om 10 uur plaatselijke tijd ten paleize Rijswijk Batavia bijeenkomen ten einde de ba sisovereenkomst van 17 pun ten, zooals die te Linggadjati werd opgesteld, te paraïeeren De voornaamste punten van de overeenkomst zullen waar schijnlijk later op de dag in een gemeenschappelijk communi qué worden bekend gemaakt. STAKENDE DUITSCHERS. Uit de Britsche zone van Duitschland worden eenige onbeteekenende stakingen ge meld naar aanleiding van het nieuws, dat het broodrantsoen volgende week zal worden ver laagd en dat ter aanvulling suiker en biskwle zal worden verstrekt. De stakingen zou den slechts enkele uren hebben geduurd en niet door de vak verenigingen zijn gesteund. De „Nyenburgh" heden vertrokken. Vlissingen herleeft! Vanmorgen vroeg heeft voor het eerst sinds Mei 1940 weer een schip van de Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" alle pessimistische bewe ringen, dat deze maatschappij nooit ineer zou terugkeeren, ten spijt de haven van Vlissingen verlaten met be stemming Engeland. Een oude traditie is hier mee in eere hersteld. Het m. s. „Nyenburg" be hoort aan de reederij „Miiller en Co.", en is door deze firma aan de S.M.Z. afgestaan, die en 'n regelmatige vrachtdienst tusschen Vlissingen en Har wich mee gaat onderhouden. De „Nyenburgh" is een vrachtvaarder van 500 ton en loopt 10 mijl. Gedurende de bezetting heeft de Deutsche marine er op gehuisd en eerst sinds Juli 194o is het schip, na ln Hamburg en Rotterdam in reparatie te zijn geweest weer in de vaart. De beman ning bestaat uit 8 koppen. Gezagvoerder is kapitein D. Stam. Het was een opwekkend ge zicht Donderdagmiddag de zakken uien na elkaar vla de .slee" in het ruim van de ..Nyenburg" te zien dalen, waar nijvere handen ze netjes opstapelden. En onder 't genot van een „oorlam" en heerlijke „rijst met kerry" onverwachte genieting van een op nieuws belust verslaggever vertel de de „ouwe" (zooals dc kok hem betitelde), dat ze eigen lijk al weg hadden willen zijn, maar dat ze pech hadden in de machinekamer. Nyvere handen hebben tot laat in de avond gewerkt om dit euvel te verhelpen en van morgen vroeg is de „Nyen burgh" dan vertrokken, voor de eerste maal van een, naar wij hopen, lange reeks. 1 Ja zeker, wij weten het, nog is de Maatschappij Zeeland niet voor goed in Vlissingen terug en worden de passagiers- diensten vanuit Harwich on derhouden. Maar, het feit, dat de S.M.Z. onder deze moeilijke omstandigheden waar zij nog niet over voldoende scheeps- rulmte beschikt, voor haar nieuwe vrachtdienst naar haar oude haven Vlissingen terug keert, doet het beste voor sge toekomst hopen en maakt öfe pessimisten beschaamd. De Zeeland vaart weer van uit Vlissingen! Een nieuwe schre de op weg naar het definitie ve herstel van Vlissingen! Het echtpaar C. Roeting en C. C. RoetingWeasels te Vlissingen zal op Woensdag 20 November zyn gouden bruiloft vieren. Mej. M. Rottier Cd., ls be noemd tot onderwijzeres aan de Nerl. Hervormde Zondags school te Borssele. De collecte die gehouden werd op 11 November „de dag van her, oorlogsgraf" heeft te Yerseke opgebracht 391.11. Op onze bureaux te Mid delburg, Vlissingen, Goes en Oostburg ligt de pas sagierslijst van het m. s. Klipfontein", ter inzage. Het schip heeft ruim 900 repatrleerenden aan boord en zal vermoedelijk 20 Nov. te Rotèrdam arrivec- ren. Officieele publicaties UITREIKING SCHOENENBONNEN. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt; bekend, dat de uitreiking vah schoenen bonnen aan personen, wier stamkaartnummer eindigt op een 7, voor de inwoners van; Biggekerke, Havendorp (Vlis singen) Koudekerke, Melis- kerke, Ritthem, Souburg, Vlis singen, Westkapelle en Zoute- lande, zal geschieden op: 18 Nov. Koudekerke van 9 12 en 24; 18 Nov. Oost en West Sou burg van 912 en 24; 18 Nov. Westkapelle van 9— 12 en 2Ö4; 19 Nov. Meliskerke van 9 12; 20 Nov. Biggekerkev. 912; 20 Nov. Zoutelande v. 912; 21 Nov. Ritthem van 912; 21 Nov. Havendorp (Vliss.) van 912; 18 Nov. Vlissingen van 912 en 24 uur letters A t.m. N; 19 Nov. L t.m. P; 20 Nov. t.m. Z. (aan lo ket 4). Schoenenbonnen kunnen slechts worden uitgereikt aan personen, die sinds 1 Jan. 1945 geen schoenenbon voor gewone schoenen*hebben ont vangen, w.erk"schoenen uitge zonderd. Medegebracht moet worden de twede distributiestamkaart en het nieuwe inlegvel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2