PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Een parlementaire puzzle in België Churchill en Attlee vrienden van Duitschland? Nederlandsch-Indonesische Unie onder één staatshoofd Oorlogsschade en haar vergoeding (I) 189e Jaargang - Nr. 267 Uitgave der Stichting Provincie Zeeuwsche Courant, Middelburg- Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., - Vlissingen. Vrijdag 15 Nov. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER- op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANTEN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie f 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walsiraat 58-60. tel 10 (2 lijnen) S'.iddclburg Lonhensche Kaai 29 tel- 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, tel 2475.Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen Brouwerijstr.2, Postrek nr 359300 P-Z.C., Middelburg. BASIS-ACCOORD. ONZE pessimistische ver wachtingen ten aanzien van de mogelijkheid om in Indonesië een accoord te bereiken, zijn door de werke lijkheid beschaamd. De basis overeenkomst is sneller tot stand gekomen, dan velen mo gelijk zullen hebben geacht en al zal dan bij velen de vraag rijzen, of er niet al te groote concessies zijn gedaan, er is thans in ieder geval een grond slag, waarop verder overleg kan worden gepleegd. Zien wij de dingen juist, dan wordt de situatie deze, dat het Nederlandsche rijk voorloopig uit twee straks wellicht uit drie zeer verschillende dea len zal gaan bestaan, als re geering en parlement met de principieele overeenkomst tus- schen Indonesiërs en Commis sie-Generaal instemmen. Eenerzijds staan Nederland zelf en West-Indië. Anderzijds staat Indonesië, de Vereenigde Staten van Indonesië, van wel ke de Indonesische .republiek een deel zal vormen. Stemmen de Indonesische re publikeinen hiermede in, dan blijft Inderdaad het rijksver band gehandhaafd, maar men raag zich niet ontveinzen, dat dit rijksverband los is, los ser dan velen wenschelijk ach ten. De mogelijkheden om uit het rijksverband te treden zijn im mers grooter, dan wanneer In donesië zonder meer ln het rijksverband ware opgenomen en uitsluitend zelfbestuur zou hebben ontvangen. Nu kan de republiek zich eerstens los ma ken uit de Ver. Staten van In donesië en tweedens uittreding van de Vereenigde Staten van Indonesië uit het rijksverband bewerkstelligen, wanneer zij zich een domineerende invloed weet te verschaffen ln het ka der van dit staatsverband. Verondersteld althans, dat er dergelijke plannen bij de Indo nesiërs zouden leven. Het rijksverband is dus vrij los. Niettemin moet het resul taat, dat door Commissie-Gene raal en vertegenwoordigers der Indonesische republiek ls be reikt met groote waardering worden begroet. Er zijn vele factoren, die het voor Neder land mogelijk maken om op basis van deze overeenkomst de toekomst met vertrouwen tegemoet te gaan. De voor naamste daarvan is wel, dat ook in Indonesië het besef, dat Indonesië Nederland niet kan missen, diep is doorgedrongen en dat er dus van Indonesische zijde een aanzienlijke mate van bereidheid tot samenwerken is te verwachten. Omgekeerd heeft Nederland er alle belang bij, dat een eenmaal goede ver standhouding goed blijft, fac toren, die zooals gezegd ver trouwen in de toekomst wetti gen. Dit neemt niet weg, dat er in ons parlement nog wel een hartig woord zal worden ge sproken over dit basisaccoord. Te meer, omdat het sommige pai'lementsleden steekt, dat de Commissie-Generaal zoo ver gegaan is met haar concessies, en omdat bijvoorbeeld de heer Romme de constructie van een driedeelig Nederland vereenigd in een personeele unie, voor de K.V.P. onaanvaardbaar noem de. Een terug is echter moeilijk. Daarom is het te hopen, dat men zich aan Indonesische zij de thans niet opnieuw zal gaan verdiepen ln detailkwes ties, waardoor het verlangen naar doeltreffender onderhan delingsmethoden zou worden opgeroepen; maar dat men zich zal houden aan de groote lij nen. Dan ls er inderdaad kanö op een blijvend accoord, op een bevredigende regeling voor bei de partijen, waarmede met het oude koloniale systeem voor goed wordt afgerekend en een nieuwe, democratische samen werking het levenslicht aan schouwt. Voor het echter zoover Is, zullen nog vele moeilijkheden overwonnen moeten worden. Het Wereldgebeuren De Katholieke partij weer aan bod De stemming Lahaut Marchand, Een regeerlngscoalitie, die zoo zwak in elkaar is getim merd als de Belgische, heeft maar een klein stootje noodig om uiteen te vallen. Zoo'n stootje weri^ Dinsdag toegebracht als' gevolg van een merkwaardig Kamer-inci dent. Vijf vice-voorzitters moesten worden gekozen'en het lag in de lijn der verwachting, dat hiervoor de fractievoorzitters van de vijf partijen zouden worden aangewezen. Welis waar is ook nog een zesde partij in de Belgische Kamer vertegenwoordigd, de Democra tische Unie, doch de fractie daarvan omvat één man, de heer Marchand, die logischer- 41 Labourledeh rebelleeren. 41 „dissidente" Labourleden van het Britsche Lagerhuis hebben een motie ingediend, waarin critiek wordt uitge oefend op de buitenlandsche politiek der regeering. On danks de hevige druk die op hen is uitgeoefend door Attlee en Morrison, hebben zij gewei gerd hun motie in te trekken. In de motie wordt de .hoop uitgesproken dat de regeering „haar internationale politiek in dier voege zal herzien, dat zij zal steunen en zal samen werken met alle naties en groepen, die naar een volle dige socialistische „planning" streven en op die wijze een socialistisch alternatief bieden voor een anders onvermijde lijk conflict tusschen het Ame- rikaansche kapitalisme en het Sowjet-communisn^". Wanneer deze motie, die is ingediend als een amendement op de troonrede, zou worden aangenomen zou ze beschouwd worden als een motie van af keuring en het onmiddellijke aftreden der regeering zou het gevolg zijn. De conservatieve en liberale pers 'noemt de motie „een formeele uitdaging" aan het adres van de regeering. Naar wij vernemen heeft de minister van wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, aan H M. de Koningin eervol ont slag uit zyn functie gevraagd met ingang van 15 November Franschen gaan weer kiezen. Binnen drie dagen na de jongste algemeene verkiezin gen in Frankrijk is een nieu we verkiezingscampagne be- gonnen. 25 millioen kiezers zullen op 24' November opnieuw ter stembus gaan voor de verkie zing van Frankrijks „groote kiesmannen", die op hun beurt het grootste deel van de Fransche Senaat zullen kie zen. Deze Senaat zal uit 315 le den bestaan. „DE RAMBLERS" JUBILEEREN. Het dansorkest „The Ram blers" viert deze maand zijn 20-jarig jubileum, waarvoor op 30 November a.s. een offi- cieele huldiging in het City- theater te Amsterdam zal mende maanden katholiek ge. plaats hebben. Iregeerd worden. wijs een bescheiden rol speelt bij de beraadslagingen. Mar chand veroorzaakte eenige hi lariteit in de Kamer door zichzelf candidaat te stellen voor een dér vijf plaatsen voor vice-president. Natuur lijk had hg geen schijn van kans, zoo dacht men. Zoo dacht men, maar na de eerste stemming bleek, dat Marchand 82 stemmen op zich had vereenigd en de communistische candidaat La haut 75. De tweede stemming bracht de verhouding op 81 tegen 78 waarmee Marchandwas gekozen. Groote verontwaardi ging ontstond daarmee op de communistische banken waar men de geheele stemming, overigens terecht, als een anti-communistische demon stratie beschouwde. Vergeefs trachtte de socialistische voor zitter, Buset, een pleister op de roode wonde te leggen door zijn spijt- erover te betuigen, dat een aantal zijner partij- genooten wellicht uit te leurstelling over de verkie zingsuitslag in Frankrijk tegen Lahaut hadden ge stemd. De communisten toon den zich beleedlgd en eisch- ten onmiddellijk genoegdoe ning. Zooals bekend, zijn een dag later de vier communis tische ministers uit üe regee ring getreden. Misschien is het incident daarvoor een niet geheel onwelkome aanleiding geweest. De communistische successen in Frankrijk doen ook de communistische Bel gen wat hooger^van de toren blazen. Intusschen staat men in België nu voor de parlemen taire puzzle een nieuwe coa litie te vinden. Communisten, liberalen en socialisten beza ten tezamen ae geringst mo gelijke meerderheid. Zonder de steun van de communisten kan slechts een nieuwe meer derheid worden gevonden, door de Katholieken uit te noodigen het regeeringskasteel alleen of mede te betrekken. De minister-president Huys- man uitte zich nog wrij opti mistisch. „Stelt u gerust hee- ren". sprak hg tot de jour nalisten, „bewaart de kalmte, die ik zelf in de huidige om standigheden bewaar. Wan neer men 51 jaar in de po litieke arena heeft doorge bracht, heeft men een zekere ervaring". De huidige regeering zal voorloopig aan het bewind blijven tot aan de gemeente raadsverkiezingen, die binnen kort gehouden zullen worden. Uiteraard brengen deze ver kiezingen wel. geen wijziging in de samenstelling der volks vertegenwoordiging, maar zij geven een thermometerstand van de stemming in het land, waarmee elke formateur reke ning dient te houden. Men verwacht, dat de stevig ge disciplineerde katholieke par tij munt zal weten te slaan uit de huidige labiele toe stand en aanzienlijke winsten zal behalen In dat geval be- teekent het aftreden -van de communistische ministers te vens het einde van de perio de van linksche meerderhe den en zal België in de ko- Vandaag... viert Brazilië zijn on afhankelijkheidsdag (1839); opent de Kon. St. Mg. „Zeeland" een vracht, dienst tusschen Vlissin gen en Engeland; is de demobilisatie van het grootste deel van het Joego Slavische leger voltooid; is het 25 jaar geleden, dat in Washington de groote ontwapenings conferentie begon; is het 40 jaar geleden, dat de Nederlandsche romanschrijver H. J. Schimmel te Bussum overleed. Groote hoeveelheid textiel in beslag genomen. De prgzencontróledlenst heeft bij zg'n onlangs te Apeldoorn gehouden actie in een winkel een hoeveelheid vooroorlogsche textielgoederen aangetroffen. Het voortgezette onderzoek, dat inmiddels eenige weken heeft geduurd én nog niet ge heel ten einde ls, heeft niet alleen uit allerlei hoeken en gaten uit de zaak, maar oók in verschillende andere panden 'n geweldige partij textiel van oude kwaliteit te voorschijn gebracht, tezamen ter waarde van meer dan f 100.000 en volgens insiders voldoende om geheel Apeldoorn en nog een plaats van dezelfde grootte van alle geldige textielpunten af te helpen. De eigenaar ls in voorloopige hechtenis genomen. - Woensdagmiddag werd de 67-jarlge C. van Bekkum uit Vreeswijk, bij het kruis punt Rijksstraatweg, door een vrachtauto, bestuurd door de J. uit Lekkerkerk, aangereden en op slag gedood. Adjudant van Mussert staat terecht. In een extra zitting van de 4e kamer van het Utrechtsche tribunaal ls Woensdagavond opnieuw de zaak tegen den oud-Internationaal voetballer en adjudant van Mussert, „Tonny" Kessler behandeld. Het Utrechtsche tribunaal had hem tot 3 jaar gevangenis straf en verbeurdverklaring van 50.000 veroordeeld. Mr. Verdam had echter zijn fiat aan dit vonnis niet willen geven. De uitspraak is nu bepaald op 27 November a.s. V.H.K.-ster pleegde diefstal. Voor de krijgsraad te velde stond Woensdag terecht, de 24-j. mej. E. K. te Deventer, die zich als korporaal van het V.H.K. der Nederlandsche landmacht zou hebben schuldig gemaakt aan het stelen van handdoeken, bordien enz., die aan de staat toebehoorden. Na raadkamer werd beklaag de veroordeeld tot 2 maanden voorwaardelijk, met een proef tijd van 1 jaar en terugzetting tot de rang van soldaat. Autobus reed tegen brug leuning. In de nacht van Dinsdag op Woensdag, is een''autobus te Lichtenvoorde tegen de leuning gereden van de bailey brug tusschen Zutphen en Warnsveld. Het voorste ge deelte van de bus werd ver nield. In de bus bevond zich een gezelschap van 16 perso nen uit Winterswijk en Lich tenvoorde. Tengevolge van de schok er. door glasscherven werden ver schillende inzittenden gewond, waarvan drie vrij ernstig. 13 passagiers konden, verbonden te zijn, met een an dere vervoersgelegenheid naar huis gaan. Het na de oorlog gebouwde noodstation van de Nederland sche Spoorwegen te Ng'megen zal vandaag in gebruik geno. men worden. Dr. Beel over de plannen van de Commissie- Generaal. Bij de bespreking van de Indische kwestie heeft de mi nister-president, dr. Beel, in de Tweede Kamer o.a. het volgender gezegd: „In groote trekken kan de regeering, wat de Commissie- Generaal zou willen overeenkomen, aldus inleiden, dat de Commissie-Generaal het Koninkrijk zou willen zien omge zet in een Nederlandsch-Indonesische Unie, waarvan de Koningin het staatshoofd zou zyn en welke twee leden zou tellen: de Ver. Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden. Tot de eerste zouden behooren de repubUek Indonesia, waarbij. Sumatra een eigen plaats naast Java zou kunnen verlangen en de Malino-gebieden met name Oost-Indonesië en Borneo. Tot het Koninkryk der Nederlanden zouden behooren, Nederland, Suriname en Curasao, waarby vanzelfsprekend Suriname en de Ned. Antillen onverkort het recht behouden om him verhouding tot Nederland en Unie zelf mede te bepalen. Het Koninkryk zou dus noch worden gebroken, noch vermoord, zooals de heeren Tilanus en Schouten vreezen, maar het zal anders worden geordend en genoemd naar de eischen van deze tijd". WAAROM DRAAGT DEN HAAG SLECHTS IN DE SCHADE? BIJ De twee niet-monetaire motieven. Binnenkort is de indiening bij de Tweede Kamer van het wetsontwerp inzake de oor logsschade-vergoeding te ver*, wachten. Dit uiterst belang rijke en moeilijke onderwerp komt dan voor het eerst in de Volksvertegenwoordiging ter sprake. De verordeningen van den bezetter verloren inmid dels reeds hun kracht, na de bevrrjding hebben eenige Ko ninklijke besluiten deze ma terie voorloopig trachten te regelen. Het merkwaardige van deze besluiten was, dat zij ln hoofd zaak de verordeningen van den bezetter bestendigden, door handhaving van de om vang der vergoedingen welke de verordeningen voorzagen. Deze omvang nu bracht het niet verder dan een tegemoet koming, een bijdrage, in de geleden schade. Van de regeering is niet anders te verwachten, dan dat het wetsontwerp het even zeer niet verder brengt dan deze „bijdrage", zoodat de re geling van den bezetter ten slotte wettelijk zal worden. Het is natuurlijk wel moge lijk dat hier en daar een cor rectie zal worden aangebracht, 'doch daarmede zal aan het principe niet worden getornd. De bevolking in de ver woeste gebieden ziet reikhal zend uit naar de wettelijke regeling van de vergoeding der oorlogsschade. Onder deze bevolking leeft namelijk één wensch, de wensch naar alge- heele vergoeding. De getrof fene voelt het als onrechtvaar dig, wanneer een wezenlijk deel der schade uitsluitend te zijnen laste blijft, terwijl toch de schade geleden is ter- wille van het geheele volk. De regeering erkent dat. In de regeeringsnota lezen wij „Het algemeene uitgangs punt, van waaruit het vraag stuk van de tegemoetkoming wegens materleele oorlogs schade wordt bezien, is de overtuiging, die ln breede kringen leeft, dat de schade, welke aan de economische goederen van een deel van het volk is toegebracht, door de getroffenen ten behoeve van het geheele volk is geleden. Het Nederlandsche volk heeft, door verzet te bieden, collec tief have. en goed in de waag schaal gesteld. Het besef, dat men de schade, die daaruit voortvloeit. ook collectief moet dragen, verdient in een daad van het geheele volk te worden omgezet". Hoe komt het nu, dat de regeering, die het boven staande beseft, niettemin op het standpunt staat, dat enkel een bijdrage in de oorlogs schade kan worden verleend? SPREIDINGSMOTIEF Van de drie motieven ver melden wij allereerst de beide niet monetaire motieven, die wij het spreidingsmotief en het prikkelmotief zouden wil len noemen. De regeering zegt tegen de getroffenen met materieele schaden: „U moogt blij zijn van mij een bijdrage te ont vangen, want aan velen op andere wyze getroffenen wordt in, 't geheel niets vergoed. Daar is de schade door ver lies van of op effecten, de be drijfsschade, 'n schade waar. van de boeren wier bedrijven werden geïnundeerd weten mee te sprekenhet verlies van betrekking, de schade door li chamelijke verminking en vooral de schade door verlies van het leven van menige ge liefde en kostwinner. De schade heeft zoo'n groote spreiding, dat ik de met ma terleele schade getroffenen niet al te zeer mag bevoor rechten. Als ik hen iets geef, dan is dat om de materieele reconstructie van ons land mo gelijk te maken". Hier wordt het zedelijke mo tief der vergoeding vervangen door een zeer pragmatisch mo tief. Door prof. Langemeyer is in het Ned. Juristenblad een felle critiek op het regeeringsstand- punt uitgeoefend. Wij -gelooven, dat iedere Westkapelaar de onjuistheid van het regeeringsmotief dui delijk zal aanvoelen. Immers, al die andere schaden kent hij ook. Zg' zijn hem maar al te zeer bekend. Daarboven heeft hij nog zijn materieele schade. De door de regeering be doelde spreiding kan vooral niet zoo groot zijn, omdat juist in de getroffen gebieden een accumulatie van schadesoor- ten zal zijn ontstaan. In die gebieden Ls lichaam en leven, waardepapier en materieel goed, bedrijf en werkgelegen heid gelijkelijk aangetast door de oorlogsmachine. Om die reden is het spreidingsmotief van de i-egeering ondeugde lijk. PRIKKELMOTIEF. Het tweede motief, het prik kelmotief, kan in onze oogen evenmin genade vinden. Do iegeering verwerpt al- geheele schadevergoeding, om dat daardoor de prikkel zou weggenomen zg'n om bij de nieuwe aanschaffing de noo- dige zuinigheid te betrachten. Algemeen zou de mentaliteit ontstaan: de regeering betaalt het toch. Iedere prikkel om soberheid te betrachten, zou zoek zijn. Nu zullen wij de laatste zijn om ook maar iets te willen doen of nalaten, waardoor het besef verloren zou kunnen gaan, dat wij zoodanig ver armd zijn, dat de uiterste zui nigheid geboden is voor een reeks van jaren. Ons bezwaar is, dat de regeering over 't hoofd ziet, dat deze prikkel evenzeer aanwezig is wanneer de vervangingskosten als uit gangspunt worden genomen. In de eerste plaats is be doeld effect gemakkelijk te be reiken wanneer men de bere kening van deze vervangings- Fransche bladen bezorgd. Het conservatieve Fransche dagblad „L' Ordre" heeft Churchill er van beschuldigd in zijn Dinsdag in het Lager huis gehouden rede tijdens het debat over de troonrede blijk te hebben gegeven van een „buitensporige vriendschap" voor Duitschland. „Wij waren pro-Churchill voor en gedurende de oorlog", aldus het blad, „maar wij zijn het nu heel wat minder". Vol gens ,,L' Ordre" beschouwt Churchill oorlog als een voet balmatch; de twee elftallen leveren een verbitterde strijd en schudden elkaar na afloop hartelijk de hand. Volgens de communistische „Humanité" is Attlee het ge heel eens met Churchill ten aanzien van de grondstelling der Engelsche continentale po litiek, te weten Duitschland tot waakhond tegenover Frankrijk te maken. „Chur chill en Attlee haasten zich des te meer om de campagne voor een Westelrjk - blok te vernieuwen, daar Engeland dit de eenige mogelijkheid acht om aan de greep van Ame rika te ontkomen", aldus de .Humanité". ENGELSCHEN OP ALLES VOORBEREID. Ondanks de „buitensporige vriendschap" voor Duitsch land, laten de Engelschen niet na voorzorgsmaatregelen te nemen om aan eventueele on lusten in Duitschland het hoofd te kunnen bieden. Volgens een hoofdofficier van de Britsche staf in Schaarschte aan zeevisch. In tegenstelling met de zeer ruime aanvoer van versehe haring #Iaat de aaiivoer van versehe visch veel te wen- schen over. Aan bepaalde soorten, zooals schelvisch en kabeljauw, is een nijend te kort. terwijl de vangsten der andere soorten visch eveneens niet groot zijn. De nu nog visschende ha- rlngloggers, voorzoover zij na het beëindigen der drjjfnet- haring visscherrj voor de treil- visscherij in gereedheid zullen worden gebracht, zullen in Januari ter versehe viseh- vangst uitvaren, zoodat rui. mere vjschaanyoeren eerst eind Januari verwacht kum*n worden. Van de zeer schaarsche vischaanvoer wordt tevens nog geëxporteèrd. Kabeljauw wordt voor export ingenomen en komt niet op de binnen land sche markt. Enkele trei- lers hebben de gevangen visch in Engeland gelost en daar gemarkt. De booten kwa men gisteren te IJmulden bin nen met zoo goed als geen vangst Tijdens de vaart van de overkant naar hier deden zij een paar trekken. Gezien deze feiten ziet het met de vischvoorziening niet rooskleurig uit. De visch- handel klaagt over de schaarschte aan visch en de maximumprijzen, en is van meening dat hij een abnormaal lage winstmarge heeft, welke de "bedrijfskosten bij lange na r.iet dekken. Duitschland, is een uitgebreid opgesteld plan daartoe opge steld in samenwerking met marine, luchtmacht en de be stuurscommissies De - Britten, aldus de offi cier, zijn ervan overtuigd, dat de plannen op elke situatie berekend zijn. Als nadere bij zonderheid wilde hij slechts zeggen, dat de bestuurscom missie die in hoofdzaak uit burgers bestaat ten ge tale van verscheidene duizen den Britsche employé's in alle deelen der Britsche zóne over voorraden wapenen be schikt. Hij voegde hieraan toe, dat er geen sprake van is dat "liet plan reeds thans ten uitvoer wordt gelegd. Er is zelfs nog niet bevolen, dat de troepen wapens moeten dragen kosten aan normen bindt. Niet de werkelijk uitgegeven kos ten, waarin allerlei persoon lijke wenschen bij de bouw en allerlei tekortkomingen om tot de bereikbare zuinigheid te geraken, zullen zg'n ver werkt, doch door de bureaux van de wederopbouw vastge stelde toelaatbare kosten, zul. len als uitgangspunt moeten dienen. Bewust schrijven wij: uitgangspunt, omdat hierop nog verschillende aftrekken zullen moeten worden toege past. Immers, iedere getrof fene zal er mede accoord gaan, wanneer hij niet ver goed krijgt de waardevermeer dering welke is ontstaan door moderner inrichting, waar door hij jaarlijks op zijn ex ploitatiekosten zal kunnen be sparen. Evenmin zal hij ei bezwaar tegen kunnen maken, wanneer hij een nieuw pand terugkrijgt, waardoor hi1 zich onderhoudskosten zal bespa ren, die hij voor het oude had moeten uitgeven. Tenslotte is het hem begrijpelijk dat ons verarmde volk hem het dan nog resteerende niet zoo maar één-twee-drie kan uitkee- ren en zal hij met een derde, voorloopige aftrek, genoegen moeten nemen. Zoo zal de getroffene van het bedrag, door hem uitge geven, slechts een gereduceerd percentage terug ontvangen, een reductie, die noodgedwon gen zulk een pmvang zal heb ben. dat voor de door de re geering gevreesde royaliteit niet de minste angst behoeft te bestaan. Integendeel, de ge troffene zal er een zeer groot .belang bij hebben om binnen ae gestelde normen te blijven, want het meerdere zal hrj zelf bij moeten passen, als de hierboven aftrekken. Radio-contröle. Sinds 1 November 1945 is iedere bezitter van een radio ontvangtoestel verplicht dit toestel bij een postinrichting aan te geven. Na aangifte ontvangt hrj een luisterver gunning, waarop iedere maand een radiozegel van ƒ1. moet worden geplakt. Deze retributie dient, zooals bekend, tot in standhouding en op bouw van den Nederlandschen radio-omroep. Een groot aan tal luisteraars echter luistert „clandestien" naar de radio programma's. Om deze „clan destiene" luisteraars op te sporen heeft de P.T.T.-dienst, die met de inning der gelden is belast, een controle-appa raat aangesteld, de zooge naamde controledienst-luister vergunningen. Deze dienst be schikt over een aantal gespe cialiseerde ambtenaren, die dezer dagen, speciaal te Am sterdam, een verscherpte controle-actie zijn begonnen. Er bleek, dat de actie succes had. Reeds op den eersten dag liepen talrijken een proces verbaal op. De aangifteplicht geldt niet voor abonné's op de rijksradiocentrales, mits zij niet tevens een radio-ont vangtoestel bezitten. Na Am sterdam komen ook de andere groote x steden aan de beurt. BEVRIJDINGSHERDEN KING 1947 TE ROTTERDAM. Naar wij vernemen heeft de regeering besloten haar medewerking ertoe te verlee- nen, dat de herdenking onzer bevrijding, welke dit jaar te Amsterdam plaats had, in 1947 zal geschieden te Rot terdam in het Feyenoord-sta- dion. De heer Briels zal mede de leiding hebben. De baten, welke van deze herdenking worden verwacht, zullen dit maal ten goede komen van het comité „Eereschuld en dankbaarheid". r~ PRIJS VAN COKES. In aansluiting aan een onlangs verstrekt bericht, dat de prijs van gascokes uniform met die van mijncokes is vastgesteld, deelt men ons nog mede, dat een eenheid nog steeds 2 HL. is. De prijs voor cokes I, II en IH is dus 4.25, die voor grove cokes 4.05 en voor cokes IV 3.90 per 2 HL. In de groote steden mogen deze bedragen met 10 cent worden verhoogd. DE OVERVAL TE HOEK VAN HOLLAND. De rechtbank te Rotterdam heeft "uitspraak gedaan in de zaak tegen dertien verdach ten, die deel uitgemaakt zou den hebben van een vereeni- ging van oud-illegalen, welke een mislukte overval op een munitie-depót te Hoek van Holland ondernam. De rechtbank heeft de zaak tegen acht personen terugge wezen naar de instructie. Ver oordeeld werden de 24-jarige timmerman H. C. van D., die op 15 Juni j.l een handgra naat wierp in êen slagerij aan de Schietbaanstraat, tot één jaar gevangenisstraf met af trek van preventieve hechte nis en 6 maanden voorwaar delijk, de 32-jarige bewaker A. J. L., die op de uitkijk stond, tot tien maanden met aftrek en vijf maanden voor waardelijk. De drukkers A. T. en A. J. S. werden wegens het drukken van valsche legi timatiebewijzen veroordeeld tot respectievelijk 100.— en 40.boete. K.L.M. IN WEST-INDIË. Het personeel van de K.L.M. in West-Indië is van 7 ln 1934 thans gestegen tot bijna 700, aldus heeft de leider van het West-Indisch bedrijf van de K.L.M. L. F. Bouman, mede gedeeld bij de doopplechtigheid van het viermotorige vliegtuig, dat de Caraïblsche dienst op - Willemstad zal onderhouden, evenzeer Bij de plechtigheid was de aangeduide waarnemende gouverneur mr. F. A. Jas, aanwezig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1