PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Sluis moet er weer bovenop Churchill's oplossing voor Palestina Vandaag.., Kabinetscrisis dreigt in België Optimisme in Batavia 189e Jaargang - Nr. 266 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., V lissin gen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANTEN VRIJE STEMMEN Donderdag 14 Nov. '46 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tei 10 <2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102. Terneuzen Brouwerijstr.2. Postrek. nr. 359300 P-Z.C., Middelburg. De Engelsche autoriteiten laten overigens na de dreigen de Joodsche taal van de laatste dagen niets aan het toeval over. In Engeland is een spe ciaal legertje politieambtena ren op de been gebracht om •mogelijke snoode plannen van Joodsche terroristen te verhin deren. Uitgebreide voorzorgs maatregelen zijn genomen om bij aankomst van het passa giersschip „Ascania" te Li verpool met 1300 Joden uit het Midden-Oosten aan boord, een grootscheeps onderzoek te doen plaats hebben. De bagage der passagiers zal aan een drievoudig onderzoek onder worpen worden en speciale be ambten zullen de lading van het schip volledig doorzoeken. Onder de Joden bevinden zich vele studenten en het is be kend, dat zij de zuurdeesem vormen van het terrorisme. Het Wereldgebeuren STEL HET MANDAAT TER BESCHIKKING DER VER. NATIES. Voorzorgsmaatregelen in Engeland. Tijdens het Lagerhuis-debat, dat volgde op de troonrede van den Engelschen koning, roerde Churchill, sprekend over het buitenlandsch beleid, ook Pa lestina aan. Ohurchill betreur de het diep, dat de Joden zoo onnoodig waren teleurgesteld, doordat de socialistische partij in gebreke was gebleven de voor de algemeene verkiezin gen gedane beloften te vervul len. Als wij onze beloften aan de Zionisten dan niet kunnen nakomen, meende Churchill, moeten wij ons mandaat voor Palestina onverwijld ter be schikking stellen van de Ver. Naties en ons uit het land te rugtrekken. Dan zal de last, die te zwaar geworden is om alleen te dragen internationaal worden. Indien Amerika deze stap afkeurt, moet het ons te •hulp komen, niet alleen met geld, maar ook met menschen. Het voeren van oorlog met de Joden om Palestina aan de Arabieren te geven is zulk een ongerijmdheid van gedachten als zelden is voorgekomen in de geschiedenis van de mensch- heid. Merkwaardigerwijs is Chur chill het wat Palestina betreft blijkbaar geheel eens niet den Rus Novikof, die in de politie ke commissie van de Ver. Na ties eveneens van de Engelsche regeering onmiddellijke be schikbaarstelling van het man daat over Palestina had ge- eischt. Het verweer van premier Attlee is maar vrij zwakjes ge weest. Hij betreurde Churchill's Öpmerkingen en liet uitkomen, dat Engeland nu eenmaal zoo wel de Joodsche kool als de Arabische geit moet sparen, al krijgt men wel de indruk, dat deze laatste meer wordt ge spaard. Het eenlge resultaat van deze politiek is tot nu toe geweest, dat Engeland beide partijen tegen zich in het har nas jaagt. Dat blijkt oo-k weer uit de jongste officleele ver klaring van de Palestijnsehe regeering. Volgens deze ver klaring zullen illegale immi granten voorrang genieten bij de uitgifte van bewijzen van toelating. - Het vastgestelde' aantal vergunningen van 1500 per maand blijft echter ge handhaafd. Zoowel in Joodsche als in Arabische kringen is deze verklaring ongunstig ont vangen. „Een concessie aan 't Jooasch terrorisme en een aan moediging tot illegale immi gratie", luidt t Arabisch com mentaar. „Een schokkende en teleurstellende mededeeling", aldus het Joodsch bureau, om dat het ontoereikende quotum van 1500 immigranten gehand haafd blijft. Groote Zuidpool expeditie van de V.S. Admiraal Byrd heeft de leiding. Het Amerikaansche ministe rie van marine heeft beves tigd- dat admiraal Byrd, die reeds vijf Poolexpedities heeft geleid, zoodra de omstandighe den het toelaten de leiding op zich zal nemen van de groot ste expeditie naar het Zuid poolgebied, die ooit georgani seerd is. Byrd zal het bevel krijgen over meer dan 4000 menschen, onder wie 3000 geleerden. De expeditie krijgt 12 schepen toegewezen, waaronder drie vliegtuigmoederschepen, en verder nog een aantal onder zeebooten. Byrd heeft met nadruk verklaard, dat het in geen opzicht gaat om Inter nationale wedloop" om ura nium te wónnen. Toen de plannen voor (je ex peditie werden opgesteld, al dus Byrd, werd er zelfg niet over uranium gesproken. Tenslotte erkende Byrd er van op de hoogte te zijn, dat de Sowjet-Unie bezig is een expeditie naar het Zuidpoolge bied voor te bereiden, maar dat de V. S. hierover zeer weinig weten. VOORSTELLEN VAN REPUBLIKEINSCH SENATOR. De republlkeinsche senator Brook, lid van de bestuurs commissie van de Republi- kelnsche partij In de Senaat- heeft het ontslag van alle communistische of uiterst links georiënteerde func tionarissen geëischt, terwijl hij voorts de inhouding van be voegdheden, welke aan den president der V. S. tijdens de oorlog werden verleend, wenschte, teneinde de terug keer naar een „gezonde" re geering verhaasten. Uitspraak inzake Arnold Meyer uitgesteld. De bijzondere raad van cassatie zou Woensdag uit spraak doen in de zaak te gen Arnold Meyer, den voor- maligen leider van „Natio naal Front", die door het Bij zonder Gerechtshof te 's-Her- togenbosch was veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest, waaronder tevens begrepen de tijd, die hg, last van het „Militair Geza^ in het kamp te Vught heeft doorgebracht. De Procureur-Fiscaal, prof. Mr. G. E. Langemeyer, had bij de behandeling dezer zaak op 16 October 1.1. geconclu deerd tot vernietiging der sententie van het Bossche Hof, alleen voor wat de bij- komende straf betreft. Het hof heeft de uitspraak voor onbepaalde tijd aangehou den, ten einde nadere inlich tingen te verkrijgen omtrent de vraag of Meyer voor zichzelf of voor zijn partij gelden heeft ontvangen van of door middel van Duitsche zg'de Dit onderzoek wordt opge dragen aan het Nederlandsch genootschap tot zedelijke ver betering van gevangenen, dat schriftelijk aan de raad rap port zal uitbrengen. is het 25 jaar gele den, dat tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland het vredes verdrag werd gesloten, dat een einde maakte aan de eerste oorlog tusschen deze belde sta ten; is het 70 jaar gele den, dat de Duitsche marschencomonist H. L. Blankenburg te Thams- brueck bij Langensalza werd geboren. Kamerleden teleurgesteld. Uit het voorloopig verslag van de Tweede Kamer blijkt, dat de Kamerleden algemeen uiting gaven aan hun teleur stelling over de houding der feallieerde bezettingsautoritei- en, die Duitschland vrijwel volkomen van ons land afge sloten houden. Een krachtig protest onzerzijds zou hier zeer zeker op zijn plaats zijn, zoo meende men. De Kamerleden zouden dan ook gaarne ver nemen welke pogingen de re geering heeft gedaan om in deze onhoudbare toestand verbetering te brengen. In Engeland trad dezer dagen Patricia Mountbatten, dochter van Lord Mountbatten, in het huwelijk met Lord Brabourne. De receptie werd door tal van gasten bijgewoond, o.w. het Britsche Koninklijk paar. Men ziet hier van links naar rechts Lord Mountbatten, ko'. ningin Elisabeth, de bruidegom, de bruid. Koning George, Pamela Mountbatten (zuster van de bruid) en geheel rechts Prinses Elisabeth. Foto R.I.B.R.D.P.) Communisten voelen zich beleedigd. Gisteren is in België plotse ling een zesde kabinetscrisis sinds het einde van de oorlog m dreigen. Twee van de vier communistische minis ters, de minister van we deropbouw, Jean Terfve, en de minister van voedselvoorzie ning, Edgar Lalmand, hebben den minister-president, Ca- mille Huysmans, medegedeeld, dat de communisten zich uit de regeering zullen terugtrekken, indien niet onmiddellgk ge noegdoening wordt gegeven voor een aan de-, communisti sche party aangedane belee- diging. Deze beleediglng bestaat uit het feit, dat de Kamer Dinsdag in gebreke is gebleven om den voorzitter der communistische partij, Julien Lahaut, te kie zen tot een van de vijf vice- voorzitters van de Kamer. LAHAUT NIET GEKOZEN. Volgens de acht maanden oude overeenkomst tusschen de drie partijen van de coalitie (socialisten, communisten en liberalen) was een van deze functies van vice-voorzitter der Kamer gereserveerd voor de communisten. Bij de Dinsdag in de Kamer gehouden verkie zingen voor deze functie stelde March and, afgevaardigde van de Belgische democratische unie, zich onverwacht candl- 26 bommen onvoldoende. Lord Inverchapel, Britsch ambassadeur in de V. S., heeft tijdens een diner te Washington geantwoord op de „ziekeiyke veronderstellingen" dat 6 atoombommen en 20 vliegende bommen een eind zouden maken aan het be staan van Engeland. -j.et gemeenebest ziet de toekomst vol vertrouwen te gemoet, verklaarde hij. Lord Inverchapel wees erop, dat de verstrooiing en verspreiding van het Britsche rijk over en indien India Britsch wil blijven, over zeven landen, de bevolking in geval van nood meer kans geeft niet ge heel ten onder te gaan dan indien zij in één land bijeen woonde. In verband met de politiek van de Labourregeering wees Inverchapel er op, dat on danks alle activiteit van de staat de Britsche economie voor 80 in handen van particulieren zou blgven. daat en hij werd gekozen in de plaats van den voorzitter van de communstische partij. De voorzitter van de socialistische partij, Max Buset, betuigde on middellijk zijn spgt over het feit, dat zekere leden van zijn partij hun stem tegen Lahaut hadden uitgebracht. Ofschoon de stemming geheim was, neemt men aan, dat ongeveer een 25-tal socialistische afge vaardigden op het laatste mo ment besloten on deze wijze van hun gezindheid tegen de communisten blijk te geven. Naar verluidt, zouden sóm. mige van deze dissidente so cialisten tegen Lahaut per soonlijk gestemd hebben en niet tegen de communistische partij. Deze laatste verlangt thans echter, dat met alle stemmen van de coalitie, met Inbegrip van die der dissiden te socialsten, de verkiezing van Marchant ongedaan ge maakt zal worden, en dat La haut in zijn plaats zal worden fekozen. Wordt deze genoeg- oenlng niet gegeven, dan zul len zg de regeering ten val brengen door uit te treden. De evacuatie-huren. Het Tweede Kamerlid de heer Kupers heeft aan den Minister van Financiën vragen gesteld met betrekking tot de huren, die de geëvacueerden moeten betalen die zonder hun vrge verkiezing een aangewe zen woning hebben gehuurd, waarvan de huurwaarde groo- ter is, dan zij voor dien moes ten betalen. Een vrij groot aantal ge- evacueerden, waarvan sommi gen reeds geruime tijd in hun eigen woning zijn terugge keerd, hebben eerst onlangs vernomen, dat zij zeer groote bedragen schuldig zijn. De heer Kupers heeft ge vraagd of de Minister bereid is intrekking van deze bepa ling te bevorderen. IR. DOHMEN GEDOOD. Het hoofd van de plaatselij- ke opbouw te Makassar, de heer ir. F. C. Dohmen- Maandag j.l. tijdens een over val van terroristen vermoord. Een ander werd zwaar ge wond. De terroristen zgn na de overval gevlucht. De leider van de bende is gearresteerd. R.A.F.-vliegtuig vermist. Een „Meteor"' vliegtuig van de R.A.F., dat Dinsdagnacht van het vliegveld Manston naar Eindhoven was vertrok ken, is niet op zgn plaats van bestemming aangekomen. Het weer was tg'dens de vlucht zeer bewolkt. De bemanning be staat uit één persoon. Ten Westen van Vlissingen is op zee een olievlek waarge nomen. Men stelt thans een onderzoek hiernaar in. Mengelberg wil in hooger beroep. Prof. Dr. Willem Mengel berg heeft te kennen gege ven, dat hy van plan is hooger beroep aan te teekenen tegen de beslissing van de eereraad waarbij hem het recht om in Nederland op te treden werd ontzegd. Mengelberg heeft dit voor nemen door een advocaat aan de centrale eereraad kenbaar gemaakt. De basis- waarop het voorgenomen beroep zal zijn gegrond is nog niet be kend. 20 jaar voor moord Dinsdagmorgen stond voor de Roermondsehe rechtbank terecht de 24-jarige bosch arbeider H. H. uit Husho- vensweert. Hg had met zijn kameraad B., den ouden al- leenwonenden P. J. Moris te Hushoven op 19 Juli overval len en vermoord. H. bekende voor de recht bank volledig, terwijl B per tinent ontkende en alle schuld op H. schoof. H., die onbewo gen de feiten toegaf, zeide dat B. hem tot de daad had aangespoord. Het bleek, dat H. een tijdlang S.S. frontar beider in de Oekraine was ge weest. De subst. officier van jus titie, mr. Plumaejers, wees op het cynisme van verdachte en eischte 20 jaar gevangenis straf. De ontploffingen in het grensgebied. Het onderhoud tusschen het Gemeentebestuur van Otter- sum met eenige Nederland- sche en Engelsche officieren heeft tot het resultaat geleid, dat de ontplofbare hoeveelhe den munitie en mijnen in de naaste toekomst tot 1/6 van de thans gebruikelijke hoeveel heid zal worden teruggebracht. Het gunstige gevolg hiervan is, dat de schade, voort vloeiende uit de ontploffingen in het Noord-Limburgsche grensgebied minder erg zullen zijn. Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken met Suriname. De dienst der nationale tele grammen, welke bestond in het telegraafverkeer met Indone sië, Curasao en Suriname is met ingang van 1 November 1946 opgeheven. Van 23 December 1946 t.m. 4 Januari 1947 doch niet op 29 December zgn in het rechtstreeksche radiotelefoon- verkeer van Nederland met Suriname Kerst- en Nleuw- jaarsgesprekken toegelaten te gen het verlaagde tarief van 10,50 voor de eerste drie mi nuten en f 3.50 voor elke mi nuut daarboven. Aanvragen kunnen reeds thans worden ingediend bij de rijkstelefoonkantoren, die ter zake voorts alle verder ge- wenschte inlichtingen verstrek ken. heerschte te Batavia in politieke en eco nomische kringen groote vol doening en optimisme als re actie op het bekend worden van het bericht, dat op de meeste punten in het Neder- landsch-Indonesische geschil overeenstemming is bereikt. Financieele en handelskrin gen verklaren, dat het pessi misme van de laatste maanden duidelijk aan het afnemen was. Men dient echter af te wach ten, aldus deze kringen, welke oplossing zal gevonden worden met betrekking tot het vraag stuk van het Nederlandsch ka pitaal, de Nederlandsche ar beidskrachten en de opbouw van het economische en lndus- trieele leven. De Chineesche consul-gene raal zeide, dat de toekomstige positie van de Ghineezen zal worden geregeld door een ver drag, dat voor hen niet minder gunstig zal zijn dan voor an dere vreemdelingen. De Arabisohe gemeenschap DE TOEKOMST DER NEDERLANDERS. De leden der commissie-gen eraal zgn Woensdag om 15.30 uur plaatselgke t|jd met een Catalina-vliegboot uit Cheribon te Batavia teruggekeerd. Zg werden verwelkomd door vice, admiraal A. S. Pinke, commandant der Nederlandsche mari ne, en kapitein ter zee W. H. Tetenhurg, commandant van de marine luchtvaartdienst in Nederlandsch-Indië. De leden der commissie-generaal waren niet bereid eenig commentaar te geven op de basis-overeenkomst» welke te Cheribon was bereikt. Nederlandsche vischaanYoer in Engeland. Van Nederlandsche zijde is aan het Engelsche „Ministry of Agriculture" verzocht Ne derlandsche visschersvaartui- gen gelegenheid te geven hun vangsten aan versche visch ln Engelsche havens aan te voe ren, zulks op grond van het feit, dat vóór de oorlog reeds Nederlandsche aanvoeren in Engeland plaats hadden en ge durende de oorlog uitgeweken Nederlandsche visschersvaar- tuigen voor een belangrijk deel hebben bijgedragen tot de voedselvoorziening van het Vereenigd Koninkrgk. Onlangs Is de gevraagde toestemming afgekomen én reeds hebben eenige stoom trawlers hun versche visch in Engelsche havens gelost. De Nederlandsche aanvoeren in Engeland zullen onze de- viezenpositie yanzelfsprelcend verbeteren. BUITENZORG ONRUSTIG. Aan het Buitenzorgsch Dag blad van 2 dezer ontleenen wij de volgende waarschuwing van de Coamacab: „In verband met de vele be-, schietingen welke de twee laatste nachten hebben plaats gehad, wordt de burgerij ern stig op het hart gedrukt- om zich, zoodra ln de nacht ge schóten wordt, onmiddellijk in de huizen terug te trekken, aangezien het zich ophouden in de buitenlucht levensge vaarlijk is". IN DE GROOTE OOST. Bij een ontvluchtingspoging uit Pankalanboen (Z.-Borneo) zijn drie gevangenen neerge schoten. Twee personen wis ten te ontvluchten. De kam pong Seppa- (Z.-Celeebs), is aangevallen door een bende van 150 terroristen, die ver moedelijk de zee overgestoken waren. Bij Sabatas, (N.-Mo- lukken), is een massagraf ont dekt, waarin het stoffelijk overschot van 37 Indonesiërs is aangetroffen. Herrezen schoonheid zal nieuwe stroomen vreemdelingen tot zich trekken. Gedetineerden gaan aan het huis staan nog slechts de dikke muren, die de eeuwen trotseer- v/erk. SLUIS vóór de oorlog... een vriendelijk wonderschoon en stil stadje, dat ln enkele kloeke gebouwen, maar vooral in de zuivere sfeer, welke de oude huizen met hun krullige gevels omgaf, de herinnering bewaarde aan een rijk, een grootsch verleden. Men moest het binnenkomen van de Vlaamsche kant, liefst over het water, zooals jaar in, jaar uit duizenden Engelsche toeristen deden, die vanuit het veel rgkere Brugge met een genoegelgk bootje langs het oude Damme van Jacob van Maerlant een trip naar het Zeeuwsch-Vlaamsche Sluis maakten om daar in de scha duw van de linden langs de Kade onder het genot van een potteke bier In hun onafschei delijke Baedacker in vijftig woorden de geschiedenis van deze eens even rijke als ver maarde koopstad aan het Zwin te lezen Zóó was Sluis, maar Sluis is niet meer.Zeven-en-twintig dagen vriiwel zinlooze beschie ting, welke aan de bevrijding voorafgingen, hebben van Sluis één groote ruïne gemaakt. Van het prachtig-gave Stad- den, zwaar geschonden over eind. De mooie oude gevels langs de Kade zgn verdwenen, evenals het „Kapelletje", dat eigendom van de Ver. „Hen drik de Keyser" was. En ook de Hoofdwacht werd deerlijk gehavend. Tachtig procent van het stadje is immers verwoest. Wat zou er dan nog ongeschonden zijn? En toch moet ook Sluis uit zijn asch herrijzen. Niet gemoderniseerd, zooais de meeste andere steden en dorpen, welke het oorlogslot van Sluis deelden, maar zoo veel mogelijk precies als het was. HET TOERISME. Burgemeester A. F. J. Aer- nouts, zelf Slulzenaar van ge boorte, met wien wij dezer da gen over de herbouwplannen spraken, wees er met groote nadruk op, dat het hier om een levensbelang van Sluis gaat: Wij kunnen de toeristen niet missen en elgenlgk ver wacht ik, dat ze de volgende zomer al zullen komen, al is het dan nog om onze ruines te bekijken... Daarvoor zal echter noodig zijn, dat het de toeristen aan de grens nog wat gemakkelij ker wordt gemaakt. De Burge meester hoopt in dit verband bij de grens een wisselkantoor tje te krijgen, waar de bezoe kers hun franken voor wat Hol- landsche guldens kunnen in wisselen. EERST HET STADHUIS. Eerste vereisehte voor de herbouw van Sluis is de zeker heid, dat ook het vermaarde Stadhuis weer in zijn oude glo rie zal herrijzen. Zonder Stad huis, hoeft Sluis niet herbouwd te worden. Dat zou geen zin hebben. Maar gelukkig heeft de Bur gemeester bij het jongste be zoek van Minister Gielen aan Zeeland de besliste toezeg ging gekregen, dat dit Stadhuis herbouwd zal worden. Ook dr. Kalf van „Monumentenzorg" is de situatie reeds persoonlijk wezen opnemen en maatrege len worden getroffen om ver der verval te voorkomen. RECONSTRUCTIE. Het herbouwplan van ir. F. H. Klokke uit Veere behelst in het algemeen een volkomen recon structie van het oude stadie met zijn mooie gevels en stille straatjes. Natuurlijk zullen achter die gevels woningen worden gebouwd, die voldoen de modern comfort bieden, maar in het exterieur zal er naar gestreefd worden Sluis zijn oude schoonheid terug te geven. Misschien zelfs nog meer! In het nieuwe plan komt nl. het gedeelte van de Hoogstraat van de Kade tot de Vrijstraat te vervallen, hetgeen aan de ongebroken intimiteit van de Kade nog ten goede zal komen. Overigens zal ook 'het ver keer in de toekomst langs twee wegen door Sluis geleid wor den: van Breskens naar de frens door de Vrijstraat langs et Stadhuis en ln omgekeerde richting over de Kade, welke door het terugbrengen van de rooilijn nog iets verbreed zal kunnen worden. DE VESTINGWALLEN. Een ander probleem betreft het herstel van de oude Ves ting-wallen, welke Sluis op zoo bekoorlijke wijze omsluiten. Het prachtige geboomte op deze wallen is eveneens aan de oor log ten offer gevallen, maar reeds is overleg gaande met Staatsboschbeheer, de stichting „Menno van Coehoora" en de Ncd. Heide Mij. om ook deze wallen haar oude schoonheid terug te geven. Burgemeester Aernouts hoopt zelfs deze winter nog aan het werk te kunnen gaan met de 350 gedetineerden, die in het kamp te Sluis verbiyven. Zoo dra het werk op het land' afge- loopen is! Al met al zullen er nog wel eenige jaren moeten verloopen voor men werkelijk zal kun nen constateeren, dat Sluis herrezen ls. Dat neemt echter niet weg, dat van stond af aan aange pakt zal moeten worden. Het 'mag niet bij schoone plannen Iblgven. Ook Sluis moet er weer bovenop en daarom heeft het recht op de volle belangstel ling en medewerking van ieder, die het wèl meent met dit zoo zwaar geslagen uiter ste uithoekje van Nederland. was verheugd, dat als een ge volg van deze overeenstem ming de weg tot een hernieu wing van een normaal econo misch leven is geopend. Aan de „Nieuwsgier" te Ba tavia, ontleenen wij de vol gende berichten van republl keinsche kant: De hoofdredacteur van .Merdeka", B. M. Diah- is door de republikelnsche jour- nalistenvereeniging geschorst in verband met het conflict, als gevolg waarvan Rosihan Anwar, Soejadl en Soetomo uit de redactie van „Merda- ka" verdwenen. De Resident van Bantan- Kyahi Hadji Toebagoes Ach- mand Chatib, is met gevolg in D jok ja aangekomen. De president heeft een boodschap gericht tot de be volking van Buitenzorg, dat hij, in verband met zijn werk zaamheden niet zelf kan be zoeken, maar in wiex- midden hij in geest steeds ver toeft. Gemeld wordt, dat de T. R.S.-blokkade om Soerabaja voor de bevolking economi sche en financieele moeilijk heden met zich meebrengt. Voorts wordt bericht, dat Indonesische patrouilles de kampongs ten Westen van Soerabaja geplunderd hebben, maar op de vlucht gingen bij het naderen van Nederland sche patrouilles. Ongeveer 2000 vluchtelingen uit Madoera zijn met hun ge zinnen in ellendige conditie te Soerabaja aangekomen en nog 10.000 anderen worden ver wacht. Volgens deze vluchte lingen is de economische toe stand op Madoera ernstig en heerscht er onder de bevol king een paniekstemming. Kinderpostzegels. De nieuwe kinderpostzegels worden van 2 December tot en met 4 Januari uitgegeven In aansluiting aan de nieuwe ta rieven zullen de volgende vijf zegels verschijnen: 2 cent met 2 cent toeslag, 4 plus 2, 7%. plus 2 10 plus 5 en 20 plus 5 cent toeslag. De zegels zijn ontworpen door mej. J. Bie- ruma Oosting. Tegelijk met de postzegels verschijnen drie prentbrief kaarten, ontworpen door mevr. FritsKelder, twee door me vr. C. J. de Reedev. Styrum, twee kaarten door mej. Gun- hild Kristensen en een kaart ontworpen door Edz. Koning Voorts worden blanco brief kaarten uitgegeven in voor- oorlogsch formaat, voorzien van kinderzegels. „Congres voor productie." Maandag 25 November a.s. zal in de stadsschouwburg te Utrecht onder auspiciën van de Nederlandsche stichtinp- voor organisatie een -congres voor de productie" worden ge houden. Op dit congres, zullen verschillende sprekers de pro blemen, welke samenhangen met de eisch om in Neder land te komen tot productie- vcrhooglng vanuit verschillen de gezichtspunten belichten. Met name zal worden uiteen gezet met welke methode en middelen de productie kan worden gestimuleerd. Hierbij wordt in het bijzonder gedacht aan de mogelijkheid om zoo wel door geestelijke als door materleele middelen de ar beidsvreugde te verhoogen. Daarnaast zullen mededeelin- gen worden gedaan om reeds m koanen tot de op richting van een Nederland sche bedrijfsschool, waaruit op korten termijn krachten voor de hoogere regionen van het Nederlandsche bedrijfsleven kunnen worden gerecruteerd. Tenslotte zal op het con gres worden besproken op welke wijze een nauwer con tact tusschen de bedrijfsdirec ties en haar personeel tot stand kan worden gebracht- waarbij vooral gedacht wordt aan doeltreffende voorlich tingsmethodes, het schepDen van bedrijfsorganen etc. De sigaretten-misère. De vakgroep in tabak en tabaksfabrikaten ln de kring Tiel, heeft aan den minister van Economische zaken een telegram gezonden waarin zij dringend verzocht heeft een einde te maken aan de on houdbare toestand van de ta bakswinkeliers door de directe stopzetting van de fabricatie van zwarte sigaretten. Ver hooging der winstmarge, rant- soenverhooging om de zwarte handel tegen te gaan- sanee ring, zoodat de bonafide siga renwinkeliers een behoorlijk bestaan hebben en brandstof- fenvoorziening voor win kels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5