Begrootingsdebat begonnen Moskou keni geen iliri UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Accoord te Cheribon kzdfvircUïecir Luchthartigheid ontbreekt. De Parysche vrouwen en mannen lachen veel en praten graag. Vorige maand is de le venslustige Frausclunan Jean Eftei in Moskou te recht gekomen en hij klaagt nu zftn nood in 'n paar Fransche dagbladen over de Moskousche vrouwen. Moskou, zegt hij zoo onge-i veer, is geen stad maar een ijskelder. De moderne Russi sche vrouw is van een ingeto genheid en de Russische "man van een soberheid die eiken Franschman moet verbazen. Hoewel Moskou twee maal zoo groot is als Parijs, loopt er langs de straten geen en kele vrouw, die bezoeken aan restaurants en kleine amou- retjes het toppunt van genoe gen vindt. Je ziet op straat en zelfs op de spoorwegstations nooit een hartroerend afscheid van twee geliefden eindigen met een reeks klap-zoenen of een om arming. Verloofde paartjes loopen rustig arm ln arm, maar daarbij blijft het ook- In complimentjes-maken zijn de Russisdie mannen niet sterk en de vrouwen zijn er ook niet op gesteld. Zoowel de mannen als de vrouwen zijn volgens Jean Effel terughou dend en preutsch. Deze afkeer van luchtharti ge gevoelsuitingen doortrekt 't geheele leven in Moskou. Ef fel was diep teleurgesteld toen hij een serie teekenlngen, die hij zelf gemaakt had, aan de directrice van een groot hotel liet zien. Het waren naakt- teekenlngen van Adam en Eva. „Hier heb je"', zei de di rectrice, „je vuiligheid terug. Wij hier .in Moskou houden niet van die zwijnerij!" Op een expositie van meer dan 2000 schilderyen door he- dendaagsche kunstenaars ge maakt, kwam geen enkel naak-model voor! Russische mannen, die het Amerikaansche tijdschrift „Li fe" bekeken, schonken niet de minste aandacht aan de pi kante foto's van filmsterren. Komt dat misschien, vraagt Effel, doordat de Russische vrouw volkomen gelijkgesteld is met den man en overal met hem samen werkt? Er zijn vrouwelijke bus-chauf- feurs, baanwachteressen, rei- nigings-arbeidsters, bankwerk- sters enzoo voort. Niemand maakt verschil tusschen vrouw en man, Toen een groepje Russen in Weenen op prettige wijze wer den ontvangen door Fransche dames van de F. H. D. in Weenen, toonden de Russen niet de minste belangstelling voor de charmante vriende lijkheid der Parisienne's. Ze gevoelden zich een beetje voor de mal gehouden. In Rusland is het ook niet de gewoonte, dat een vrouw kleine geschen ken aanneemt van een man of zich laat onthalen in een res taurant. Ze betaalt zelf. Of als ze iets aanneemt geeft ze iets anders daarvoor terug. Opvallend is de groote drang naar onderwijs bij alle jongè vrouwen, Ze willen bijvoor beeld talen leeren en ontvan gen ook wel graag buitenlan ders in haar ouderlijk huis om daar een kopje thee te schen ken. Maar al die jonge vrouwen hebben een beroep. Ze werken hard en ze brengen haar tijd niet door met het beoefenen van de kleine charme's, waarin de ParrjscJie vrouwen zoo graag uitblinken. S.S.'ERS STONDEN TERECHT. Voor de Byz. Raad 'van Cassatie werd tegen den voormaligen officier van het Ned. leger A. J. de Burek uit Apeldoorn, die dienst nam bij de S.S., verwerping van het beroep'tegen het door het Bijz. Gerechtshof te Arnhem uitgesproken doodvonnis ge- eischt. Tegen den S.S.'er C. Jager uit Veendam eischte het Bijz. Gerechtshof te Groningen 15 jaar gevangenisstraf. VOOR PUTTEN'S JEUGD. De musici van de Radio- Omroep hebben Woensdagmor- ;en het werk normaal hervat. )e stakingsleiding heeft be sloten de reeds aangekondig de concerten ln verschillende steden van ons land toch doorgang te doen vinden. Nu de stakingskas de opbrengst van deze concerten niet meer behoeft, zal deze worden be- s'teeds om Putten's jeugd een Sinterklaasfeest te bereiden. Voedseltransporlen Teneinde de voedselnood in de Britsche zöne van Duitsch land eenigermate te lenigen, zijn verscheidene voedseltrans porten van Amerika naar het vasteland van Europa onder weg. Het ligt ln de bedoeling enkele van deze transporten over de haven van Rotterdam te leiden. Het eerste schip met graan, bestemd voor DiiltBchland, ls Woensdagmorgen te_ Rotter dam aangekomen. Het ls het 5058 b.r.t. groote Engelsche s.s „Llangollen". Met het los sen van de ongeveer 8000 ton graan is reeds begonnen. Het graan wordt in lichters over geladen en deze zullen via de Rjjn het voedsel met bekwa me spoed naar Duitschland brengen. Munitie. Ten gevolge van een ont ploffing bjj het demonteeren van een stuk Dultsch afweer geschut, waarin zich nog een. f ranaat bevond, werd tê Sit- ard een 30-jarige woonwagen bewoner gewond. Hij is aan deze verwondingen overleden. Twee broers, resp. 16 en 17 jaar oud, werden ernstig ge wond. Vee-export. De Zuid-West Drentschc fokkers unie (omvattende de fokvereenigingen de wyk, Rui- nerwold. Zuidwolde en Meppel) verkocht aan Argentinië een 9-tal stierkalveren en 21 vaars kalveren voor een totaal be drag van 25.000. Bij de stier- •- kalveren varieeren de prijzen van 850 tot f 2500 en bij de vaarskalveren van 450 tot 650 per stuk. De dieren werden gekocht, van 25 eigenaren. Zij wor den Vrijdag te Rotterdam verscheept. S.S. „VOLENDAM". Op 12 Nov. is de „Volen- dam" te Tandjong Priok ge arriveerd met 2200 man van de derde infanterie-brigade der 7- December-dlvlsic, 100 man van de luchtstrydkrachten, een de tachement koninklijke mare chaussee en de Prins Bernhard- kapel. De troepen werden bij hun aankomst begroet door ge neraal majoor Durst Brltt en generaal majoor Kengen. HET VERZET. Een ontwerp van wet, welke het toekennen van een periodie ke uitkeering aan deelnemers aan het verzet en hun nagela ten betrekkingen mogelijk maakt ,is in vergevorderden staat van voorbereiding. IJS-OPRUIMING. 'In de staatscourant van Woensdag ls opgenomen een lrjst van ambtenaren van de rijkswaterstaat, aangewezen voor de dienst d©r ljsoprulming in de groote rivieren in de win ter 1946—1947. Schal in bonljas. Een metselaar in een van de Hollandsche ste den kocht dezer dagen voor z'n vrouw een bont jas. Geen nieuwe welis waar, maar toch een goede gedragen jas. Er moest natuurlijk een kleinigheid aan ver maakt worden. Wie schetst echter de blijde verbazing van de vrouw, toen er bij het los-tornen van de voering een col lectie sieraden goud en juweelen te voor schijn kwam. Deskundi gen taxeerden de col lectie op ruim 20 dui zend gulden. Aangezien de oor spronkelijke eigenares niet meer te vinden bleek, deed de metselaar wel 'n voordeelig koopje! VRIJHEID GEVRAAGD. De Birmaanscke anti-fascis tische volksbond voor vrijheid, welke de meerderheidspartij heeft in de huidige lnterim-re_ feering, vraagt van Groot- rittannië een verklaring, dat Birma in 1947 algeheele vrij heid zal genieten. Voorts wordt gevraagd om verzekering, dat in Januari 1947 de huidige uit voerende raad van den gou verneur zal zijn omgezet in een „nationale regeering". TEXTIEL. Volgens de Belgische „Soir" zal van 1 December af de textielwaren verkoop in België vrij zijn, CONCERTGEBOUWORKEST. Het Concertgebouworkest zal in Februari a.s. opnieuw ln Engeland optreden. Behal ve in Londen zullen tijdens een veertiendaagsche tournee ook in verschillende andere plaat sen concerten worden gege ven. Ook zal het orkest naar Schotland gaan. TWEEDE KAMER BESCHOUWING OVER LOON EN PRIJS. (V:rvolg van gisteren) staat. Ware deze grondslag Gods V/oord geweest, dan zou er wel een wetsontwerp geko- tegen het misbruik In de zitting van Woens dag werden de algemeene be raadslagingen over de Ryks- begrooting voor 1946 en 1947 voortgezet. Hierbij werd te- vens de motie van orde van den heer Romme, betredende de afvaardiging van een aan tal ledeii van de - beide Ka mers van de Staten-Generaal naar Suriname en de Neder landsche Antillen aan de orde esteld. De Weer de Groot (C.PiN.) drong aan op de erkenning van de Republiek Indonesië cn samenwerking met nieuwe democratieën in Oost-Europa. Hij verklaarde, dat de C.P.N. in oppositie was, daar het ka binet getoond heeft een anti arbeiders en anti-democrati sche regeering te zijn. De voorzitter van de P.v.d. A.-fractie, de heer v. d. Goes van Naters, wees op de nog steeds onvolledige zuivering. Hij drong er op aan ook de vakbonden bij ae prijsvorming in te schakelen. Spr. oordeel de het noodig, dat het rap portGerbrandy in handen eener Kamer-commissie wordt gesteld. Er zal een organische wet op de politieke partijen die nen te komen. Spreker be toogde dat de houding van de P.v.d. A. tegenover de regee ring critisch-constructief is. De heer de Wilde (A.R.) verklaarde aangenaam getrof fen te zyp door het zakelijk karaktèr der millioenen-nota. Spr. dringt aan op Bezuini ging. Buitenlandsche leeningen verhoogen onze afhankelijk heid van het buitenland. De producten van de export die nen te worden opgevoerd. Te kwart voor twee wordt de vergaderin heropend. De heer Teullngs (K.V.P.) bepaalde zich tot een bespre king der millioenennota 1047. Hij betoogde, dat de begroo- tingsbewaking een stimulans uit het parlement noodig heeft. Een spoedig tot standkomen en in werkingtreden van de douaneovereenkomst met Bel gië en Luxemburg achte spr. van groot belang. De heer Wagenaar, (C.P.N.) sprak over de strijd legen het fascisme. De kwestie de loonen prijzen besprekend merkte de heer Wagenaar op, dat er een relatieve en absolute verar ming is der arbeidersklasse. Spr. bepleitte de noodzakelijk- heid van .onmiddellijke loons- vei'hooglng. Voorts wenschte hij nationalisatie van groote banken en groote bedrijven en standaardisatie van producten en qualitelten. De vakbeweging moet be trokken worden bij het opstel len der richtsnoeren voor de prijsbeheerschlng. De boeten- die thans worden opgelegd, zyn veel te laag. De heer van der Feltz (C.H.) wees erop, dat er met geld gegooid ls o.a. door Oog en Oor, bureau nationale veilig heid en militair gezag. De re geering doet niet voldoende, om ons te bevrijden van de overstelpende hoeveelheid ambtenaren. De heer Zandt (S. G.) ver klaarde zich niet te kunnen .vereenigen met de grond1 slag waarop de regeering men zijn van Gods naam. Hij wijst voorts op de verder voort schrijdende ontheiliging van de dag des Heeren. Voorts be toogt hij, dat men zich in pro- testantsche leringen bezorgd maakt over het opdringen van Rome. Ten aanzien van de uitspraken van tribunalen en zuiverings commissies uitte hij de meening -dat er met twee ma ten gemeten wordt. De roomsen-katholieken zouden bij de vrijlating van politieke délinquenten de voorrang heb ben voor protestanten. Spr. verzette zich tegen de vaccinatiedwang.. Voorts ont wikkelde hij bezwaren tegen het overmatig gebruik van auto's, tegen de ambtenarij moet krachtig worden opgetre- dén. De belangen der bewoners van de geteisterde gebieden werden dringend in de aan dacht der regeering aanbevo len. (De zitting duurt voort) Teleurstelling in Z.-Vlaanderen. Hoewel Schouwen-Duiveland en Walclieren respectievelijk f 13.800 en 33.500 kregen toegewezen van Volksherstel, heelt men voor W. Zeeuwscli- Vlaanderen niets uitgetrokken. In verband hiermede heeft de Zeeuwsche Sportcommissie zich tot Volksherstel gericht, met dringend verzoek alsnog een bijdrage te reserveeren, aangezien het sportleven zich voelt gepasseerd, nu het jeugd centrum, dat slechts een be paalde groep van het IV. Z- Vlaamsehe volksdeel vertegen woordigt, een bijdrage ontving van 40.000. Toen dit jaar het materiaal werd verdeeld van de Sport- actie Zeeland kregen de jeugd gemeenschappen hun deel, ter wijl thans nu het om de finan ciën gaat de sport over het hoofd wordt gezien. Van diverse gemeentebestu ren en vereenigingen werden adhaesiebetuigingen ontvan gen bij de Zeeuwsche Sport commissie te' Oostburg. Met groote belangstelling wacht sportend Zeeuwsch- Vlaanderen op het resultaat van de ingestelde pogingen der sportcommissie. Ontploffing richt schade aan Bij het opruimen van een bunker aan de Nolledijlc te Vlissingen door Duitsche krijgsgevangenen onder toe zicht van de Marine, werd ern stige schade toegebracht aan perceelen op de Boulevard Evertsen. Een klomp steen van 800 kg vloog door het dak van een dokterswoning. Er vielen geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De oorzaak van het onhenl moet gezocht wor den in de felle Westenwind. Het herbouwplan van Oostburg. Maandagavond werd te Oost burg een vergadering gehouden van de Ver. tot behartiging van de belangen van West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Ter ver gadering bleek, dat er nog tal van bezwaren tegen het her bouwplan van Oostburg be staan. De bezwaren zijn vooral van financieelen aard'. Nog steeds drukken de bouwlasten van het Ledelplein op de gemeente. Dit plein, dat slechts enkele jaren geleden is aangelegd, kostte destijds 100.006 en nu wil men, volgens het plan, dit plein laten verdwijnen. Bovendien bestaan er veel bezwaren te gen het verdwijnen der huizen van de Breedestraat tot aan de Zandstraat. Het herbouwplan stelt de gemeente, die toch al voor hee- le zware lasten staat, voor enorm hooge kosten en het is niet zeker of het rijk hierin zal bydragen. GESLAAGD. Het kruideniersdiploma werd te Goes behaald door de voir gende personen: Mej. N. Vis ser, C. Jongepier. L. Tlssink, L. Comelisse, F. Steynen, allen Middelburg; mevr. J. Heijns- dijk-Kole, Vlissingen; J. Bur- Eer, Veere; J. Dingemanse, St. aurens; mevr. L. de Visser- Annot, Oostkapelle; F. de Vis ser, Nieuwland; P. Sanders, Sehore; mej. C. de Regt, Wol- faartsdijk; mej. J. van 't Veer, Oudelande; J. Slabbekoom, P. Smallegange, beiden Goes; J. Jasperse, A. Verhage, beiden Yerseke; M. Meulbroek, 's-H. Arendskerké; mej. M. Hirdes, Krabbendyke; mevr. A. van Tatenhove-de Hamer, Hoek; Th. Cappendyk; P. v. Damme, beiden Groenendijk; A. Stevens, mej. T. Lockefeer, beiden St. Jansteen; C. Boom, H Maas, beiden Terneuzen; L. van Dix- hoom, J. Boes, beiden Axel; P. van Merode, IJzendijke; mevr. J. Lense-Broes, mej. G. de Vleeschhouwer, beiden Sluis kil; B. Buyek, Zuiddorpe; H. van Assche, J. Notschaele, bei den Sas van Gent; P. de Rijke, Gvaauw; A. Bakker, Stoppel dijk; L. Verhaege, Ter Hole; L. van Hemsehoot, Westdorpe. V AC ANTIEKOLONIES. Zooals bekend hebben de koloniehulzen van het Centraal genootschap voor kinderher- stellings- en vacantieltolonies zeer veel geleden door de oor log. Momenteel zijn weer drie koloniehuizen in vol bedrijf en weldra zal een vierde volgen. Ook aan de andere huizen wordt hard gewerkt. De kinde ren krijgen weer alles waaraan zij behoefte hebben. Ook voor het Zeeuwsche zwakke kind staan de deuren, evenals vroe ger, weer open. STOOMTRAM-MIJ. BR ES,KEN S-MALDEGHEM N.V. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhou ders van de Stoomtram-Maat schappij Breskens-Maldeghem N.V., die Dinsdag j.l. te Mid delburg werd gehouden, werd de Balans, Winst, en Verlies rekening over 1945 goedge keurd. De aftredende commissaris Drs. D. J. Wansink werd zoodanig herkozen. Middelburg TERAARDEBESTELLING I. M. BOASSON. Op de Joodsche begraaf plaats te Middelburg is Dins dagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer I. M Boasson, firmant va nde fa Boasson, die in Am sterdam by een verkeersonge luk om het leven kwam. De Joodsche gemeente te Middelburg, die nog slechts uit enkele personen bestaat, kon er niet meer toe overgaan een godsdienstleeraar aan te stel len; de plechtigheid op het kerkhof werd thans geleia door den heer M. Polak. Een neef van den overledene Mr. Dr. J. J. Boasson voerde het woord en sprak van een groote dankbaarheid, nu men dezen overledene, van wlen twee zoons en een neef niet uit Duitschland terugkeerden, op het Joodsche kerkhof, waar reeds zes generaties begraven werden, ter aarde kan bestel len. Spreker gaf een korte schets van de levensloop van den overledene die gedurende de bezettingstijd in Friesland was ondergedoken, en korte tijd daarna op een tragische wijze om het leven moest komen. Hij eindigde met het aanha len van de woorden uit Job. ,,De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen: de wil des Heeren zij geprezen". Vervolgens spraken de be drijfsleider van de firma, de heer Jacobsen en de heer Reynhout namens het perso neel. De zoon van de overle dene dankte voor de belang stelling. BUSSENMISÈRE. Nog steeds is er geen wijze van vervoer gevonden, die de oude tramdienst tusschen Middelburg en Vlissingen vol doende kan vervangen. Leek het in September alsof door het in gebruik nemen van twee groote trailers het probleem opgelost zou worden, alras bleek dat deze bus.sen vaker niet dan wel reden. De laatste dagen zijn ze geheel en al van de lijn tusschen de beide Wal- chersche steden verdwenen. Wel i3 daar een andere bus voor in de plaats gekomen, maar de capaciteit daarvan is ten eenenmale onvoldoende. Voorlooplg moeten de passa giers het weer doen met de primitieve overkapte wagens of zelfs met de gevangeniswa- gens, die nien bellenwagens noemt. Vlissingen DE „WALTER A. LUCKENBACH". Het duiker-onderzoek bij de „Walter A. Luckenbach",- die op de reede te Vlissingen ligt, heeft aangetoond dat de linker bakboord schroef be- NOG GEEN VOLLEDIGE OPLOSSING. Commissie-Generaal naar Nederland. Te Batavia is een commu niqué uitgegeven, dat in de eerste plaats aandacht schenkt aan de politieke besprekingen te Linggadjati. Het zegt, dat, na de besprekingen, doch ter wijl de plenaire zitting nog steeds bijeen was, Lord Kil- learn beide partijen hartelijk felukwenschte met het feit,1 at men de basis voor een overeenkomst had kunnen vinden. Vervolgens hebben de leiders dfer respectievelijke de legaties uiting gegeven aan 'hun dankbaarheid jegens den voorzitter voor zyn aandeel in de onderhandelingen, waar^ na prof. Schermerhorn mede deelde, dat de commissie-ge- rieraal het plan koestert zoo spoedig mogeiyk naar Neder land te" vertrekken. Beidé par tijen verzochten Lord Kil leara ook de zitting by .te wonen, waarop de overeen komst zal worden geteekend. Vrijdag zullen de delegaties nog te Batavia bijeenkomen. Vervolgens heeft de plenaire zitting behandeld: de ver slagen van de gezamenlijke bestandscommissie, de com missie voor de watervoorzie ning van Soerabaja, de com missie voor de politieke toe passing van het bestand en dc gemengde commissie voor civiele zaken. Een aantal regelingen is fetroffen om de rijstschaarsch- e in Batavia te doen vermin deren. Ook heeft men de kwestie van de waarde van het Nederlandsche en het In donesische geld besproken. Een resolutie werd aangeno men, dat de overdracht van het gezag door .de geallieer den aan de Nederlanders zal plaats vinden in die gebieden, waar geallieerde controle, co: ordinatie of verbinding was ingesteld. Met de politie zal men op soortgelijke wijze te werk gaan, terwijl de toe komstige politie-organisatie grondig door een Neder- landsch-Indonesische commis sie zal worden onderzocht Nader wordt gemeld uit Batavia: Een aangelegenheid heeft men te Linggadjati niet tot oplossing kunnen brengen en het schijnt, dat dit de reden is voor het vertrek van de commissie-generaal naar Nederland. Er z(jn aanwijzingen, dat de com missie-generaal w.enscht, dat de Nederlandsche re geering in deze zeer be langrijke aangelegenheid mede verantwoordelijk is voor de uiteindelijke beslis sing. De aard van deze be slissing is nog niet bekend. Van officieele zjjde wordt vernomen dat liet vertrek van do Commissie-Generaal naar Nederland uitgesteld is. Redenen hiervoor zyn niet opgegeven. Dardanelles De Britsche regeering heeft een nieuwe Sowjet-nota inzake de Dardanellen ontvangen. De nota wordt vhans op het mi nisterie van buitenlandsche zaken bestudeerd en er zijn nog geen officieele bijzonder heden bekend. Naar verluidt, dringt de nota er ditmaal niet op aan, dat niet-vijandelijke onderteeke naars van "het verdrag van Montreux bijeenkomen om de herziening van dat verdrag te overwegen Duitsch protest. Dr. Rudolf Amelunxen, mi nister-president van Noordryn- land-Westfalen, een der staten van de Britsche zone in Duitschland, heeft op een bij eenkomst van het provinciale parlement te Düsseldorf ver klaard, dat zijn regeering een protest had uitgebracht tegen de Nederlandsche aanspraken op Duitsch grondgebied en mijn-concesSies, aldus meldt de Britsche nieuwsdienst in Duitschland. „Elke afstand van gebied in het Westen zou slechts „vijandschap tusschen de volkeren veroorzaken", ver klaarde hij. Coöperaties. IN RUSLAND. Volgens Radio Moskou ver leent de Sowjetrussi3che pers voorkeur aan interyiews unet •Hochlof den voorzitter van de coöperatieve raad, waarin deze klaagt over het feit, dat de verbruikscoöperaties nog steeds op onvoldoende wijze haar voornaamste taak van or ganiseering der goederen tus schen stad en land vervullen. De pers doet op alle coöpei'a- tievc organisaties een beroep, de orde in haar uitvoerende in stanties te herstellen en zorg vuldig te waken tegen aantas ting van het coöperatieve bezit door misbruik en diefstal. BELGISCH KABINET. De zesde Belgische kabinets crisis sinds het einde van de oorlog dreigt een feit te wor den. De vier communistische ministers zyn afgetreden. FRANSCHE VALUTA. De Fransche minister vSCft financiën, Robert Schumann, heeft het Fransche kabinet medegedeeld, dat ernstige eco nomische en andere financieele maatregelen moeten worden fenomen voor Kerstmis om de 'ransche valuta veilig te stel len. schadigd is en vervangen kan worden. Getracht zal worden een dokgelegenheid te vinden, het schip zal dan Vlissingen ver laten met behulp van sleep- booten. SCHORSING OPGEHEVEN. Bij beschikking van den mi nister van marine is de schor sing van A. Goedbloed, bin nenloods te Vlissingen, met in gang van 4 Nov. 1946 opgehe ven. Nieuw- en St. Joosland EEN GOEDE VANGST. Zaterdagmiddag deden amb tenaren van de C.C.D. en die naren der rijkspolitie een inval in het woonhuis van L. H. aan de Molenweg te Nieuw- en St. Joosland. In beslag werden genomen 2 varkens, die clan destien werden gehouden, als mede eenige militaire geweren met honderden scherpe patro nen, 1 revolver met munitie, handgranaten, projectielen en andere ontplofbare stoffen. Tegen L. H. werd proces-ver baal opgemaakt. CURSUS EH.B.O. Onder leiding van dr. A. J. de Weerd wordt wekelijks in een lokaal van de openbare la- fere school te Nieuw- en St. oosland een cursus gehouden voor diploma E.H.B.O. Deze cursus zal twee jaren duren en 15 cursisten nemen hieraan deel. Na afloop van de cursus zullen de deelnemers (sters) een examen moeten afleggen en moet daaruit blijken of een diploma kan worden uitgereikt. O.- en W.-Souburg AUTO-AANRIJDING. Dinsdagavond, ongeveer 8 uur, had op .het Wissel te Souburg een aanrijding plaats tusschen een luxe wagen en een autobus van de Stoom tram „Walcheren". Dit onge luk liep bijzonder goed af. Ook hier was het Roode Kruis en politie spoedig ter plaatse. De luxe wagen werd zwaar beschadigd. De chauf feur kwam er met een huil op zijn hoofd en de schrik af. MOTOR-ONGEVAL. Dinsdagavond omstreeks 6 uur kwam een motorrijder, de heer K. uit Middelburg, te Souburg, ter hoogte van de Abeele, in aanrijding met een groentekar van dé heer B., uit Souburg, welke geen rood achterlicht voerde. De bot sing was hevig, zoodat de heer K. uit Middelburg, nadat door het Souburgsche Roode Kruis eerste hulp was ver leend en door dokter J. C. Huysman geneeskundige hulp, net een 'arm- en beenbreuk, vinge'.'b. •"k r ènk:'e hoofd wonden en diverse ontvellin gen per ziekenauto naar het Gasthuis te Middelburg werd vervoerd. Amemuiden. GEREF. JEUGD VEREENIGINGEN. Onder presidium1 van ds. P. M. Veldhuizen werd Vrijdag avond te Arnemuiden een pro- pagandavergadering voor de gereformeerde jeugdvereeni- gingen gehouden Ds. P. M. Veldhuizen wees de jeugd op Spreuken 10 5, waar sprake ts van een verstandigen zoon, die in de zomer vergadert en van een zoon, die in de oogst vast slaapt en dus beschaamd maakt. Er zijn menschen, die het als hun roeping en plicht zien om in het jonge leven wijsheid van God te vergaren, doch ook zijneer, die deze roeping niet verstaan; zij moe ten deze leeren kennen. De avond werd verder gevuld met een Inleiding „De eere Gods" door den heer .A. Dek ker en een inleiding van den heer M. Cornelisse „Waarom onze jeugdvereenielngen", waarna zang en declamatie, waarbij enkele fraaie prijzen werden uitgereikt. Grijpskerke RAADSVERGADERING. Dinsdagmorgen vergaderde de gemeenteraad van Grijps kerke. De ontwerp-jaarwedde- regeling van G.S. betreffende verhooging van de jaarwedde van de wethouders, stelt voor die van 86 op f 100 te bren gen. Met algemeene stemmen werd het voorstel van B. en W. om dit op f 125 te brengen aangenomen. Het presentiegeld der raads leden werd behoudens goedkeu ring van G.S. gebracht op 4 per lid per vergadering. Hierna komt in behandeling 't ontwerp centralisatie bouw en woningtoezicht op Walche- den, de kosten hiervan komen voor de:'<e 'gemeente te staan op 0.70 per Inwoner. De heer A. Geschiere J.Hz. De nieuwe bonnen Voor de tweede helft van de 12de periode (10 t/m 23 November) 1946, geeft elk der volgende bonnen recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (strook 2). Suiker: 47-7 algemeen, 750 gram suiker, boterham- stroóisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 1110 gram 3 potjes) pinda- Koffie: 47-8 algemeen, 125 gr. koffie. Thee: 47-9 algemeen, 50 gr. thee. BONKAARTEN KD, KE 612 (strook 2) Suiker: 48-6 48-7 algemeen, 250 gram suiker, boterham strooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 370 gram 1 potje) pindakaas. TABAKSKAARTEN. T 58: 2 rantsoenen tabaksar tikelen. Op de bonnen voor suiker kan men, Indien voorradig, pindakaas koopen, het betreft hier opruiming van een be perkt restant. Op bovenstaande bonnen kan met ingang van Vrijdag 15 November a.s. worden ge kocht. merkte op, dat deze dienst niet geheel te verwerpen ls, doch zag gaarne vereenvoudiging hiervan. De heeren A. Francke en J- Vlieger zagen deze materie gaarne meer plaatselijk gere geld. Dit ontwerp werd met alge meene stemmen verworpen. Hierna volgde vaststelling pensioengrondslag van de ambtenaren van de burger lijke stand op resp. f 5 en 147 met ingang van 1 Janua ri 1947. I Aangenomen werd een voor stel om toekenning tot het aanvragen aan het departe ment van binnenlandsche za ken om toekenning van een bijdrage uit de 2e afdeeling van het gemeentefonds ln het begrootingstekort 1946, voor- loopig geraamd op 2840. In verband met een circulai re van G.S. tot het toekennen van een opbouwtoelage voor het gemeentepersoneei, besloot de raad dit toe te kennen voor de jaren 1946 en 1947. Tot het nazien van de ge meenterekening 1945, werden benoemd de heeren P. Schoe iJn. Vlieger. Zonder hoofdelijke stemming werd B. en W. machtiging ver leend tot uitwerking van plan nen voor aanplanting van di verse objecten, waaronder dorpskern, nieuwe begraaf plaats, aanleg nieuwe be graafplaats en het bouwen van een lijkenhuis, enz. waarvan de globale kosten worden ge raamd op 14.000. Oostkapelle RAADSVERGADERING. Maandag vergaderde de ge meenteraad van Oostkapelle. B. en W. legden een voorstel aan de raad voor, warain zij verklaren tegen de sluiting- van eafé's op Zondag te zijn. Het voorstel van de raad werd aangenomen met vier tegen drie stemmen. Tegen stemden de heeren Reyruhoudt, Cop- poolse en Wondergem. Een telegram van Majoor Fabius, oud-burgemeester van Oostkapelle in verband met de herdenking van de bevryding van 8 November 1944, zal met een dankbetuiging worden be antwoord. Inzake de straat verlichting zullen B. en W. met de P.Z.E.M onderhandelen, er zullen zeventien lantarens noo- dig zijn De raad werd een plan voor gelegd van de beplanting van de begraafplaats, de terreinen van de Openbare Lagere School en de tuin van de dok terswoning. Bij de rondvraag wees de heer Reynhoudt op de gevaren in het donker op de wegen o.a. bij Schoonoord. De heer de Roo'informeerde naar de bibliotheek, de heer Louws naar de eventueel op te lichten Landbouwhuishoud- schoöl. Tenslotte besprak de heer Wondergem nog de moellykhe- den bij de rioleering. TEGEN:»HoofdpIjn, migraine, kleaplj TEGEN:*Hoofdpijn, migraine, kiespijn, koorta, verkoudheid, griep, rheumatiek, zenuwpijnen. maandpiJnen. Doosjes van 20 comprimés, overal ver< krijgbaar. Drogerijen Mij. Mijdrecht (Ingezonden mededeeling.) Geen deviezen meer nodig want wij leveren U# zonder deviezen (je fynste Franse Parfums van de allerbeste buitenlandsche huizen, o.a. Piver, Soir de Paris, Lenterlc, Molyneux, Coty, Lesquendieu, Dana, Lucien Lelong, Breteuil, Hobigant, Grenoville- Blenai- me, Jean Patou. Zooals U ziet een sortering zonder weerga En de pi-ijzen Vanaf 1.35 tot 37.50. Van zelfsprekend weer bij jo FIBBE Vlissingen, Middelburg. (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2