Zeeuwsche 3 Moskou kent geen flirt Begrootingsdebat begonnen UIT DE PROVINCIE Overeenstemming in NecL Indië Zeeuwsch Vlaanderen nippers k&tfvirdAecf Luchthartigheid ontbreekt. De Parysche vrouwen en mannen lachen veel en praten graag. Vorige maand is de le venslustige Franschman Jean Effel in Moskou te. recht gekomen en hij klaagt nu zijn nood in 'n paar Fransche dagbladen over de Moskousche vrouwen. Moskou, zegt hij zoo onge veer, is geen stad maar een ijskelder. De moderne Russi sche vrouw is van een ingeto genheid en de Russische man van een soberheid die eiken Franschman moet verbazen. Hoewel Moskou twee maal zoo groot is als Parijs, loopt er langs de straten geen en kele vrouw, die bezoeken aan restaurants en kleine amou- retjes het toppunt van genoe gen vindt. Je ziet op straat en zelfs op de spoorwegstations nooit een hartroerend afscheid van twee geliefden eindigen met een reeks klap-zoenen of een om arming. Verloofde paartjes loopen rustig arm in arm, maar daarbij blijft het ook- In complimentjes-maken zijn de Russische- mannen niet sterk en de vrouwen zijn er ook niet op gesteld. Zoowel de mannen als de vrouwen zijn volgens Jean Effel terughou dend en preutsch. Deze afkeer van luchtharti ge gevoelsuitingen doortrekt 't geheele leven in Moskou. Ef fel was diep teleurgesteld toen hij een serie teekeningen, die hij zelf gemaakt had, aan de directrice van een groot hotel liet zien. Het waren naakt- teekeningen van Adam en Eva. „Hier heb je", zei de di rectrice. „je vuiligheid terug. Wij hier in Moskou houden niet van die zwijnerij!" Op een expositie van meer dan 2000 schilderijen door he- dendaagsche kunstenaars ge maakt, kwam geen enkel naak-model voor! Russische mannen, die het Amerikaansche tijdschrift „Li fe" bekeken, schonken niet de minste aandacht aan de pi kante foto's van filmsterren. Komt dat misschien, vraagt Effel, doordat de Russische vrouw volkomen gelijkgesteld is met den man en overal met hem samen werkt? Er zijn vrouwelijke bus-chauf feurs, baanwachteressen, rei- nigings-arbeidsters, bankwerk- sters enzoovoort. Niemand maakt verschil tusschen vrouw en man, Toen een groepje Russen in Weenen op prettige wijze wer den ontvangen door Fransche dames van de F. H. D. in Weenen, toonden de Russen BATAVIA—LOS ANGELES. Zaterdag zal van Batavia uit de eerste proefvlucht voor de dienst BataviaLos Angeles gehouden worden, aldus ver klaarde de adjunct-directeur van de K.N.I.L.M., de heer Versteegh. Omstreeks 1 De cember zal de dienst worden geopend. De heer Versteegh is naar Los Angeles vertrokken. TERREUR OP BORNEO. Bij Koeala Djelai (West- Borneo) zijn acht leden van' een rampokbende gevangen genomen. Onder hen bevonden zich Javaansche terroristen, welke behoorden tot de on langs uit Australië gerepatri eerde voormalige stakers. By een ander treffen op W.- Borneo zijn door een militaire patrouille, 8 rampokkers ge dood en zeventien gevangen genomen. Voedseltransporten voor Duitschland. Teneinde de voedselnood in de Britsche zóne van Duitsch land eenigermate te lenigen, zijn verscheidene voedseltrans porten van Amerika naar het vasteland van Europa onder weg. Het ligt in de bedoeling enkele van deze transporten over de haven van Rotterdam te leiden. Het eerste schip met graan, bestemd voor Duitschland, ls Woensdagmorgen te_ Rotter dam aangekomen. Het ls het 5058 b.r.t. groote Engelsche s.s „Llangollen". Met het los sen van de ongeveer 8000 ton graan is reeds begonnen. Het graan wordt in lichters over geladen en deze zullen via de Rijn het voedsel met bekwa me spoed naar Duitschland brengen. Berlijn reorganiseert. De Duitsche communisten, die direct na de capitulatie van Berlijn door de Sow jets in alle sleutelposities van de femeenteraad en administra te waren geplaatst, treffen thans voorbereidingen om de ze posten te verlaten, welke door de sociaal-democraten zullen worden bekleed. De vier politieke partijen so ciaal-democraten (die de over winning behaalden tijdens de jongste Berlijnsche verkiezin gen) de christen-democraten, de liberaal-democraten en de door de Sowjets gesteunde socialistische eenheidspartij hebben lijsten van benoemin gen voor administratieve pos ten en van districtsleiding opgesteld. Geen hulp van U.S.A. De Vereenigde Staten heb ben een voorstel verworpen dat gedaan was door den di recteur-generaal van de Unr- ra. La Guardia, tot het instel len van een noodvoedselfonds van 400 milliocn dollar om aan de nooden van die door de oor- log getroffen landen tegemoet te komen, die niet ln staat zijn het volgend jaar hun allereer ste behoeften te financieren. TRIËST. De Itallaansche regeering overweegt directe besprekin gen met Joego-Slavië over de kwestie van Triest. FRITZSCHE EN VON PAPEN Het Duitsche Nieuwsbureau in de Britsche zone van Duitschland meldt, dat Fritz- sche voor* het eind van dit jaar voor het .zuiveringstribu naal te Neurenberg zal ver schijnen. Von Papen zaj waar schijnlijk niet voor Februari van het volgend jaar terecht staan. Zij zullen worden ver dedigd door hun advocaten, die hen voor het internationa le tribunaal verdedigden. niet de minste belangstélling voor de charmante vriende lijkheid der Parislenne's. Ze gevoelden zich een beetje voor de mal gehouden. In Rusland is het ook niet de gewoonte, dat een vrouw kleine geschen ken aanneemt van een man of zich laat onthalen in een res taurant. Ze betaalt zelf. Of als ze iets aanneemt geeft ze iets anders daarvoor terug. Opvallend is de groote drang naar onderwijs bij alle jonge vrouwen. Ze willen bijvoor beeld talen leeren en ontvan gen ook wel graag buitenlan ders in haar ouderlijk huis om daar een kopje thee te schen ken. Maar al die jonge vrouwen hebben een beroep. Ze werken hard en ze brengen haar tijd niet door met het beoefenen Aran de kleine charme's, waarin de Parysche vrouwen zoo graag uitblinken. Schal in bonljas. Een metselaar in een van dc Hollandsche ste den kocht dezer dagen voor z'n vrouw een bont jas. Geen nieuwe welis waar, maar toch een goede gedragen jas. Er moest natuurlijk een kleinigheid aan ver maakt worden. Wie schetst echter de blijde verbazing van de vrouw, toen er bij het los-tornen van de voering een col lectie sieraden goud en juweelen te voor schijn kwam. Deskundi gen taxeerden de col lectie op ruim 20 dui zend gulden. Aangezien de oor spronkelijke eigenares niet meer te vinden bleek, deed de metselaar wel 'n voordeelig koopje! LASTIGE AUSTRALIËRS. Vooraanstaande personen uit de Australische havenwerkers organisatie zijn van meening, dat de boycot van Nederland sche schepen, die op Indonesië varen, zal worden opgeheven, indien de onderhandelingen in Indonesië tot vrede zullen lei den. Intusschen is de „Tjibe- sar" op weg naar de haven van Sydney en zal eerst op 13 No vember voor anker gaan om de havenbelasting te ontloopen en de ontwikkelingen af te wach ten. Tenminste voor een bedrag van 9.000.000.000 pond sterling aan Nederlandsc'he goederen, gekocht voor Indonesië, liggen opgeslagen in de Australische havens. CONCERTGEBO U WORKEST. Het Concertgebouworkest zal in Februari a.s. opnieuw in Engeland optreden. Behal ve in Londen zullen tijdens een veertiendaagsche tournee ook in verschillende andere plaat sen concerten worden gege ven. Ook zal het orkest naar Schotland gaan. TWEEDE KAMER Critiek op het Indisch beleid (Vervplg van gisteren) De heer G. Vonk (P.v.d.V.) heeft bij de algemeene beraad slagingen over de rijksbegroo- tingen in de Tweede Kamer Dinsdagmiddag te kennen ge geven, dat cfeze regeerings- comblnatie niet in staat is ge bleken tot afdoende beveiliging van het bestaan van het ko ninkrijk. Het Nederlandsche volk heeft recht op klare taal. Het landsbelang aldus spr. wordt met de geheim heid niet gediend, doch ge schaad. Het heeft er .alle schijn van, dat de Commissie-Generaal handelt tegen de bedoelingen der Regeering. De vraag is ge rechtvaardigd, of de Regeering de Commissie-Generaal al dan niet in.de hand heeft. Spr. ver zoekt in deze klaarheid te ver schaffen, orakeltaal kan men missen. De republiek Indonesië ls, naar sprekers oordeel, slechts een loos omhulsel, de wezen lijke potentieele inhoud is het communisme. Zoodra Neder land de republiek de factor er kend heeft, zal het communis me het masker afwerpen. Indië kan slechts geholpen worden door onze eigen oude kracht te handhaven. De heer Romme (K.V.P.) diende daarop een motie in strekkende om een commissie van Kamerleden te zenden naar Suriname en de Ned. An tillen voor de regeling der ver houding met Nederland. Wat over sitaat en maat schappij door de Regeering ge zegd is, heeft spr.'s instem ming. Ten aanzien van Indië maakt spr. vervolgens de opmerking dat er z.i. geen reden voor een beklag als hier naar voren is gebracht, ten aanzien van wat medegedeeld wordt aan de Ka mer. Er is geen verantwoor dingsplicht der Commissie-Ge neraal tegenover de Kamer, maar wel tegenover de Regee ring. Als de Regeering de moge lijkheid aanwezig acht, om vruchtbare besprekingen te hebben met den heer Soekar- no, dan wil spr. de Regeering geen stok tusschen de beenen steken. Een constructie van een driedeelig Nederland en ver eenigde staten van Indonesië samen in een soort personeele unie wenseht spr. niet te aan vaarden. Hij zal gaarnne de toezegging ontvangen, dat men niet voor eenige regeeringsbe- slissing zal worden gesteld. Hij ls van oordeel, dat een ruimere correctie van de grens van Duitschland had moeten worden gevraagd. Ten aanzien van het binnen- landseh beleid merkt spr. op, dat de nood der geteisterde ge bieden voorop dient te staan. Sluiting. (Zitting van heden) In de zitting van Woens dag werden de algemeene be raadslagingen over de Rrjks- begrooting voor 1946 en 1947 voortgezet. Hierbij werd te vens de motie van orde van den heer Romme, betreffende de afvaardiging van een aan tal leden van de beide Ka mers van de Staten-Generaal naar Suriname en de Neder landsche Antillen aan de orde gesteld. De heer de Groot (C.P.N.) drong aan op de erkenning van de Republiek Indonesië en samenwerking met nieuwe democratieën in Oost-Europa. Hij verklaarde, dat de C.P.N. in oppositie was, daar het ka binet getoond heeft een anti- arbeiders en anti-democrati sche regeering te zijn. De voorzitter van de P.v.d. A.fractïe, de heer v. d. Goes van Naters, wees op de nog steeds onvolledige zuivering. Hy drong er op aan ook de vakbonden bij de prijsvorming in te schakelen. Spr. oordeel de het noodig, dat het rap portGerbrandy in handen eener Kamer-commissie wordt gesteld. Er zal een organische wet op de politieke partijen die nen te komen. Spreker be toogde dat de houding van de P.v.d A. tegenover de regee ring 'critisch-constructiéf is. De heer de Wilde (A.R.) verklaarde aangenaam getrof fen te zijn door het zakelijk karakter der millioenen-nota. Spr. dringt aan op bezuini ging. Buitenlandsche leeningen verhoogen onze afhankelijk heid van het buitenland. De producten van de export die nen te worden opgevoerd. (De zitting duurt voort) DOOR DIENSTBODE VERRADEN. Een der substituut-officie ren bij de Arr.-rechtbank te Rotterdam, dr. M. S. van Oosten, en de ambtenaar van het O. M. bij het kantonge recht, mr. H. W. van Doorn, zijn in de oorlogsdagen het slachtoffer geworden van ver raad. Dr. van Oosten had een dienstbode- de nu 20-jarige Johanna M. Witte, die zoo verbolgen op haar patroon was over zijn verbod om met Duitsche soldaten uit te gaan, dat zij in Juni 1944 naar den S. D.-man, S. Postu. 'stapte en hem vertelde, dat haar patroon ln zijn woning naar de Engel sche zender luisterde en daar bij nogal eens mr. van Doorn uitnoodlgde. Beiden werden door de S. D. gearresteerd en eenige maanden gevangen ge houden. De zaak diende voor het Bijz. Gerechtshof, waar de ad vocaat-fiscaal twaalf maanden gevangenisstraf tegen de dienstbode eischte, waarvan acht maanden voorwaardelijk. S.S.'ERS STONDEN TERECHT. Voor de Bijz. Raad van Cassatie werd tegen den voormaligen officier van het Ned. leger A. J. de Burck uit Apeldoorn, die dienst nam bij de S.S., verwerping van het beroep'tegen het door het Bijz. Gerechtshof te Arnhem uitgesproken doodvonnis ge- eischt. Tegen den S.S.'er C. Jager uit Veendam eischte het Bijz. Gerechtshof te Groningen 15 jaar gevangenisstraf. VOOR PUTTEN'S JEUGD. De musici van de Radio- Omroep hebben Woensdagmor gen het werk normaal hervat. De stakingslelding heeft be sloten de reeds aangekondig de concerten in verschillende i steden van ons land toch doorgang te doen vinden. Nu de stakingskas de opbrengst van deze concerten niet. meer behoeft, zal deze worden be- steeds om Putten's jeugd een Sinterklaasfeest te bereiden. SIC TRANSIT GLORIA MUNDI Soekadana in het Zuiden van West-Borneo. Er kwam be richt, dat de weduwe van den vermoorden sultan van Soeka- dan ernstig ziek lag. West- Borneo ls het tooneel geweest van ontzettende wreedheden van de Japanners. Bij honderd tallen zyn daar lager en hooger geplaatste Indonesiërs ver moord, waaronder bijna alle sultans. Hun bezittingen werden hun afgenomen. Wij gingen naar 't huis van deze Ratoe. Een klein, bijna armoedig huis. In een ka mer, op een matje op de grond, bedekt met een oude sarong die nog denken deed aan vroegere glorie lag een oude, byna stervende vrouw. Ze was omringd door vrouwen. Onbeschrijfelijk vies zag ze er uit. Met sirih en andere rom mel hadden ze haar lichaam ingesmeerd. Ze had iets aan de blaas en was heel minnetjes. We hebben eerst de vrouwen weggezonden en toen heel voorzichtig haar lichaam met water en zeep schoongewas- schen. Wat daar niet afkwam! En toen haar, voozoover het nog kon, geholpen. Maar het was al te laat. Een paar dagen, later, toen we al veel verder waren, kregen wij bericht per chabar angin (wind-bericht, het doorgegeven bericht, dat ongelooflijk snel zich ver plaatst), dat de Ratoe van Soekadana was heengegaan. Sic transit gloria mundi! Haar kraton was een geitenstal ge worden en zij lag in barre ar moede te sterven. Teleurstelling in Z.-VIaanderen. Hoewel Schouwen-Dutveland i Walcheren respectievelijk 13.800 en 33.500 kregen toegewezen van Volksherstel, heeft men voor W. Zeeuwsch- Vlaanderen niets uitgetrokken. In verband hiermede heeft de Zeeuwsche Sportcommissle zich tot Volksherstel gericht, met dringend verzoek alsnog een bijdrage te reserveeren, aangezien het sportleven zich voelt gepasseerd, nu het jeugd centrum, dat slechts een be paalde groep van het W. Z.- Vlaamsclie volksdeel vertegen woordigt, een bijdrage ontving van 40.000. Toen dit jaar het materiaal werd verdeeld van de Sport- actie Zeeland kregen de jeugd gemeenschappen hun deel, ter wijl thans nu het om de finan ciën gaat de sport over het hoofd wordt gezien. Van diverse gemeentebestu ren en vereenigingen werden adhaesiebetuigingen ontvan gen by de Zeeuwsche Sport commissle te Oostburg. Met groote belangstelling wacht sportend Zeeuwsch- Vlaanderen op het resultaat van de ingestelde pogingen der sportcommissie. Ontploffing richt schade aan GESLAAGD. Het kruideniersdiploma werd te Goes behaald door de vol gende personen: Mej. N. Vis ser, C. Jongepier, L. Tissink, L. Cornelisse, P. Steijnen, allen Middelburg; mevr. J. Heijns- dijk-KoIe, Vlissingen; J. Bur ger, Veere; J. Dingemanse, St. Laurens; mevr. L. de Visser- Annot, Oostkapelle; F. de Vis ser, Nieuwland; P. Sanders, Schore; mej. C. de Regt, Wol- faartsdijkmej. J. van 't Veer, Oudelande; J. Slabbekoorn, P. Smallegange, beiden Goes; J. Jasperse, A. Verhage, beiden Yerseke; M. Meulbroek, 's-H. Arendskerke; mej. M. Hirdes, Krabbenclijke; mevr. A. van Tatenhove-de Hamer, Hoek; Th. Cappendijk; P. v. Damme, beiden Groenendijk; A. Stevens, mej. T. Lockefeer, beiden St. Jansteen; C. Boom, H. Maas, beiden Terneuzen; L. van Dix- hoorn, J. Boes, beiden Axel; P. van Merode, IJzendijke; mevr. J. Lense-Broes, mej. G. de Vleesehkouwer, beiden Sluis kil; B. Buyck, Zuiddorpe; H. van Assche, J. Notschaele, bei den Sas van Gent; P. de Rijke, Graauw; A. Bakker, Stoppel dijk; L. Verhaege, Ter Hole; L. van Hemschoot, Westdorpe. WALCHEREN Middelburg TERAARDEBESTELLING I. M. BOASSON. Op de Joodsche begraaf plaats te Middelburg is Dins dagmiddag ter aarde besteld het stoffelyk overschot van den heer I. M Boasson, firmant va nde fa Boasson, die in Am sterdam by een verkeersonge luk om het leven kwam. De Joodsche gemeente te Middelburg, die nog slechts uit enkele personen bestaat, kon er niet meer toe overgaan een ?odsdienstleeraar aan te stel en; de plechtigheid op het kerkhof werd thans geleid door den heer M. Polak. Een neef van den overledene Mr. Dr. J. J. Boasson voerde het woord en sprak van een .roote dankbaarheid, nu men lezen overledene, van wlen twee zoons en een neef niet uit Duitschland terugkeerden, op het Joodsche kerkhof, waar reeds zes generaties begraven werden, ter aarde kan bestel len. Spreker gaf een korte schets van de levensloop van den overledene die gedurende de bezettingstijd in Friesland was ondergedoken, en korte tijfl daarna op een tragische wijze om het leven moest komen. Hij eindigde met het aanha len van de woorden uit Job. .,De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen; de wil des Heeren zij geprezen". Vervolgens spraken de be drijfsleider van de firma, de heer Jacobsen en de heer Reynhout namens het perso neel. De zoon van de overle dene dankte voor de belang stelling. Vlissingen DE „WALTER A. LUCKENBACH". Het duiker-onderzoek bi, de „Walter A. Luckenbaeh", die op de reede te Vlissingen ligt, heeft aangetoond dat de linker bakboord schroef be schadigd is en vervangen kan worden. Getracht zal worden een dokgelegenheid te vinden, het schip zal dan Vlissingen ver laten met behulp van sleep- booten. Vereenigde Staten Indonesia De commissie-generaal heeft succes. Officieel is bekend gemaakt dat in Linggadjati overeen stemming tusschen de Nederlanders en Indonesiërs is be reikt. Er zullen evenwel op bepaalde punten besprekingen met dc Nederlandsche Regeering noodig zyn. De Indone sische republiek zou volgens de Associated Press, omvat ten Ja,va, Madoera en Sumatra. De republiek sluit zich aan bij de Vereenigde Staten van Indonesië. Uit betrouwbare bron wordt, vernomen, dat tijdens de on derhandelingen tusschen de Nederlanders en de Indone siërs te Linggadjati op de meest essentieele punten een groote mate van overeenstem ming is bereikt. Tijdens de bijeenkomst, die bijna drie en een half uur duurde, zijn de commissie-ge neraal en de Indonesische de legatie er in geslaagd om alle 17 punten te bespreken en te formuleeren op een wij ze, die voor het oogenblik voor beide partijen aanvaard baar was. Deze 17 punten zullen tezamen een basis overeenkomst vormen. De ontwerpen, die tot stand gekomen zyn, vormen nog niet de uitelndelyke lezing. De po litieke besprekingen zullen Woensdagochtend om 8.30 plaatselyfce tijd worden voort gezet. Onmiddellijk na de zitting van Dinsdagavond hebben Dr. A. K. Gani, mr. Amir Sjari- foedin en de leden van de commissie-generaal zich naar ir. Soekarno begeven ten ein de met hem de tot dusver verkregen resutaten in hun geheel te bespreken. Nog steeds dienen een aan tal bijzonderheden nader te worden besproken en gefor muleerd, hetgeen Woensdag zal plaats vinden. Na de politieke besprekin gen van Woensdag zouden de Indonesiërs gaarne een ple naire zitting bijeenroepen, hetgeen nog steeds niet is gebeurd. Er bestaan echter duidelijke aanwijzingen, dat de plenaire zitting te Batavia zal worden gehouden. In ieder geval zijn de sombere voorge voelens, die na de politieke besprekingen van Dinsdagmor gen waren gerezen, verdwe nen om plaats te maken voor de welgefundeerde verwach ting, dat de byeenkomst te Linggadjati er tenslotte toch nog in geslaagd is om de kloof tusschen het Nederland sche en het Indonesische standpunt te overbruggen. De positie van de Nederlandsche Kroon schijnt te zijn gedefini eerd als het hoofd van de Ne- derlandsch-Indonesische unie en wel op een wijze, die voor de commissie generaal aan vaardbaar is. De uiteindelyke formuleering moet echter nog worden voltooid. De „unie" is volledig aan vaard, doch zal eerst- goed in werking kunnen treden, nadat de federatie, die „de veree nigde staten van Indonesië" genoemd zal worden, als een volkomen aanvaardbare In stelling is gevestigd en ver zekerd is van erkenning door het buitenland. Men neemt aan, dat hier mede een periode van onge veer 2 jaar gemoeid zal zyn, pas daarna zal de Neder- landsch-Indonesische unie ir werking treden, In de tusschënperiode van 2 jaar zal er tusschen de Ne. derlanders en de Indonesiërs in alle politieke en economi sche aangelegenheden de meest nauwe samenwerking bestaan die tot in bijzonder heden zal worden vastgelegd. Radiostaking. Dinsdagmiddag werd door het N.V.V. in een communiqué medegedeeld, dat in een op Maandagavond gehouden ver gadering onder leiding van liet N.V.V. overeenstemming werd bereikt inzake het geschil, dat tot de staking bij de radio- omroep heeft geleid. RADIO-LUISTERAARS. Op 1 November j.l. bedroeg het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen 649.128 te gen 618.919 op 1 October j.l. Op 1 October j.l. bedroeg het aantal aansluitingen op 't rijksdistributienet 458.995 te gen 452.683 op 1 Sept. j.l. AVONDKLOK TE PADANG. Op 20 October j.l. ls de avondklok te Padang (Suma tra) vervroegd tot 18.30 uur Singaporetyd. De aanleiding hiertoe was de onrustige toe stand in de stad. De Padang- bode bericht thans, dat met ingang van 6 November de avondklok weder op 19.30 uur is gesteld. VLIEGVELD KEMA J OR AN. Vry'dag 15 November zal het vliegveld Kemajoran bij Batavia aan de Nederlanders worden overgedragen. Dit schiedt met een militaire plechtigheid, waaraan een de tachement van de R.A.F. en een van de Nederlandsche luchtmacht, elk groot 60 man, zullen deelnemen. SCHORSING OPGEHEVEN. By beschikking van den mi nister van marine is de schor sing van A. Goedbloed, bin nenloods te Vlissingen, met in gang van 4 Nov, 1946 opgehe ven. Nieuw- en St. Joosland EEN GOEDE VANGST. Zaterdagmiddag deden amb tenaren van de C.C.D. en die naren der rijkspolitie een inval in het woonhuis van L. H. aan de Molenweg te Nieuw- en St. Joosland. In beslag werden fenomen 2 varkens, die clan- estien werden gehouden, als mede eenige militaire geweren met honderden scherpe patro nen, 1 revolver met munitie, handgranaten, projectielen en andere ontplofbare stoffen. Tegen L. H. werd proces-ver baal opgemaakt. HERSTELRAAD. Als leden der herstelraad te Nieuw- en St. Joosland hebben zitting genomen als voorzitter de burgemeester, mr. F. S. K. J. graaf van Randwyck, secre taris J L. G. v. d. Broecke, 1ste ambtenaar ter secretarie, ver volgens de dames Lize Baas en E. Baurdoux en de heeren Joh. Boone, Sam. Janse Jzn., A. de Kraker, J. Kwekkeboom, dr. A. J. de Weerd en ds. G. A. Waardenburg Het secretariaat is gevestigd ter gemeente-se cretarie. O.- en W.-Souburg AUTO-AANRIJDING. Dinsdagavond, ongeveer 8 uur, had op het Wissel te Souburg een aanrijding plaats tusschen een luxe wagen en een .autobus van de Stoom tram „Walcheren", Dit onge luk liep bijzonder goed af. Ook hier was het Roode Kruis en politie spoedig ter plaatse. De luxe wagen werd zwaar beschadigd'. De chauf feur kwam er met een buil op zijn hoofd en de schrik af. MOTOR-ONGEVAL. Dinsdagavond omstreeks 6 uur kwam een motorrijder, de heer K. uit Middelburg, te Souburg, ter hoogte van de Abeele, in aanrijding met een groentekar van de heer B., uit Souburg, welke geen rood achterlicht voerde. De bot sing was hevig, zoodat de heer K. uit Middelburg, nadat door het Souburgsche Roode Kruis eerste hulp was ver leend en door dokter J. C. Huysman geneeskundige hulp, met een arm- en beenbreuk, vingerbreuk en enkele hoofd wonden en diverse ontvellin gen per ziekenauto naar het Gasthuis te Middelburg werd vervoerd. Zuïd-Bevelan^ Wolphaartsdijk CHRISTELIJKE MEISJE S VEREEN IG1NG. Vrydag 8 November vierde de Christelijke Meisjesvereeni- ging -,Bid 'en Werk" te Wol- phaartsdyk haar 45-jarlg be staan, met een uitvoering voor begunstigers en belangstellen den. Het programma viel zeer in de smaak bij het pu bliek. De avond werd o.a. ge vuld met voordracht, zang en orgelspel. JUBILEUM. Vrijdag 15 November ge denken de heer en mevrouw LoenBorduin het feit, dat zij 25 jaar als vader en moe der aan het hoofd hebben ge staan van „Zorgvliet", het te huis voor ouden van dagen, uitgaande van de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente te Wolphaartsdijk. De wijze, I waarop zij al die jaren hun" werk hebben verricht, - ver dient alle lof en waardeering. Het zal hun op hun feest, dat zij in café Ossewaarde hopen te vieren, dan ook zeker niet aan belangstelling ontbreken. KIESCOLLEGE. Als leden van het kiescol lege der Ned. Herv. gemeen te te Wolf aartsdijk werden herkozen de heeren J. F. van Wel en C. Sinke en gekozen in de plaats van den heer A. van Damme, die niet herkies baar was, de heer A. Hanne- wijck Az. Bij het opruimen van een bunker aan de Nolledyk te Vlissingen door Duitsche krijgsgevangenen onder toe zicht van de Marine, werd ern stige schade toegebracht aan perceelen op de Boulevard Evertsen. Een klomp steen van 800 kg vloog door het dak van een dokterswoning. Er vielen geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De oorzaak van het onhenl moet gezocht wor den in de felle Westenwind. V AC ANTIEKOLONIES. Zooals bekend hebben de koloniehuizen van het Centraal genootschap voor kinderher- stellings- en vacantiekolonies zeer veel geleden door de oor log. Momenteel zijn weer drie koloniehuizen in vol bedrijf en weldra zal een vierde volgen. Ook aan de andere hulzen wordt hard gewerkt. De kinde ren krijgen weer alles waaraan zij behoefte hebben. Ook voor het Zeeuwsche zwakke kind staan de deuren, evenals vroe ger, weer open. STOOMTRAM-MIJ. BRESKENS-MALDEGHEM N.V. In de jaarlyksqhe algemeene vergadering van' aandeelhou ders van de Stoomtram-Maait- schappij Breskens-Maldeghem N.V., die Dinsdag j.l. te Mid delburg werd gehouden, werdi de Balans, Winst_ en Verlies rekening over 1945 goedge keurd. De aftredende commissaris Drs. D. J. Wansink werd als zoodanig herkozen. DE SCHUTSLUIZEN. Men verwacht dat het schutten van schepen door de sluizen te Hansweert in het voorjaar van 1948 op voor- oorlogspeil gebracht kan wor den. Een dezer dagen is de laatste der 4 sluisdeuren voor de mlddensluis ingehangen, doch het wachten is nog op de motoren, benoodigd voor het draaien der deuren. Oostburg STICHTING KRAAMVERZORGING. Te Oostburg is opgericht de Stichting Kraamverzorging W.-Zw.-Vlaanderen, ^velke Stichting ten doel heeft cur sussen te organiseeren. Zeven plaatselyke afdeelingen van 't „Groene Kruis" hebben zich reeds voor deelname aange meld en verwacht mag wor den, dat nog meerdere afdee lingen zich zullen aanmelden. Het bestuur bestaat uit de heeren: burgem. Everaars, Groede, voorzitter; dr. Tim mer, Cadzand; dr. Jongsma- Groede en de heeren Hoste, Boidin en Drenth, Oostburg. Sluis UITVOERING. Op 8, 9 en 10 November gaf de rederijkerskamer -.De Oranjebloem" t'e Sluis voor het eerst sedert acht jaar een uitvoering. Ten tooneele werd gebracht ,-Het verleden spreekt" van Jos. Smits. Het spel werd goed vertolkt, voor al in de hoofdrollen door den heer P. van der Bussche en mej. A. Baart. Ook het spel van de twaalfjarige Jeanette Meyer kan 'goed genoemd, worden. Benoemd is tot onderwij zer aan de Koningin Wilhel- rninaschool te Giesendam, de heer D. J. van de Velde, on derwijzer aan de Bijz. school te Kruiningen. De oogstcolleete, die op Dankdag in de Ned. Hervorm de Kerk te Tholen werd ge houden, bracht ruim 1600 op. Benoemd zijn tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. gem. te Renesse de heeren J. L. v. d. Hoek, J. M. Bieneifelt, M. Verseput. TEGEN:*Hoofdpljn, migraine, kiespijn migraine, kiespijn, koorts, verkoudheid, griep, rheumatiek. zenuwpijnen, maandpünen. Doosjes van 20 comprimés,overal ver krijgbaar. 'Drogerijen Mij. Mijdrecht (Ingezonden mededeeling.) Geen deviezen meer nodig want wy leveren U zonder deviezen Clê fijnste Franse Parfums van de allerbeste buitenlandsche hulzen, o.a. Piver, Soir de Paris, Lenteric, Molyneux, Coty, Lesquendieu, Dana, Lucien Lelong, Breteull, Hobigant, Grenoville- Blenai- me, Jean Patou. Zooals U ziet een sortering zonder weerga En de prijzen! Vanaf 1.35 tot 37.50. Van zelfsprekend weer bij jO FIBBE Vlissingen. Middelburg. (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10