Ons buitenlandsch beleid BegrootingsdebaÉ begonnen UIT DE PROVINCIE Overeenstemming in NecL Indië Walcheren ZeeuwscheS Kamerleden over de verhouding tot Duitschland De positie van Minister van Kleffens. Bg het afdeelingsonderzoek van het hoofdstuk buitenland- sche zaken van de Begrootin gen 1946 en 1947 hebben ver scheidene Kamerleden er op gewezen, dat voor Nederland een zelfstandig beleid geboden is. Als eenige voorname doel einden van onze buitenland- sche politiek zagen zg het -tot stand brengen van een innige samenwerking met België en Luxemburg, waarbij later ook Frankrijk een plaats zou kunnen innemen, het deelnemen aan het tot stand brengen van een bevredigende oplossing van het Duitsche probleem en voorts het mede werken aan de organisatie der Ver. Naties. Het beleid van onze verte genwoordigers te Parijs heeft de schijn gewekt, dat Neder land wil optreden als verde diger van het Engelsche standpunt. Deze schijn had volgens sommige leden zoo veel mogelijk vermeden dienen te worden. Aan de juistheid van dit beleid werd te eerder getwijfeld, omdat men niet kon bemerken, dat Groot- Brittannië met gelijke kracht voor de Ned. belangen op komt, noch in Duitschland noch elders in de wereld. Algemeen was men van oordeel, dat de politiek t.a.v. Duitschland een der belang rijkste vraagstukken is, waar voor ons land is gesteld. Ook gaf men uiting aan ernstige teleurstelling over de houding der geallieerde be- zettings-autoriteiten, die Duitschland vrijwel volkomen van ons land afgesloten hou den. SCHEEPV AARTBELAN GEN IN DUITSCHLAND. In het bijzonder had men niet groote bezorgdheid ken nis genomen van de maatre gelen, welke onder geallieerd bestuur worden genomen om het verkeer van de Ned. ha vens af te leiden naar de Duitsche, op dezelfde wijze als dat voor de oorlog door de Duitsche regeering ge schiedde. Ook werd gewezen op de groote belangen van on ze binnenscheepvaart, die op de Duitsche rivieren en ka nalen voor de oorlog zoo'n vooraanstaande positie innam. Deze scheepvaart is thans door de geallieerden in Duit sche handen gegeven. DE GEROOFDE GOEDEREN. Hoe staat het thans, zoo werd gevraagd, met de terug voering der door de Duit- schcrs geroofde goederen en in het bijzonder met de ge roofde kunstschatten? Reeds aan 's ministers ambtsvoorganger zijn schrif telijke vragen gesteld over door de Duitschers wegge voerde en nog steeds niet te ruggekeerde, met Nederlan ders bemande schepen. Het hierop ontvangen antwoord achtte men weinig bevredi gend. Vele leden vroegen ook aan dacht voor de duizenden Ne derlanders, die in Duitschland wonen, die in een zeer moei lijke toestand verkeeren, vooral ln de grensstreken. De vele hierboven bespro ken moeilijkheden met betrek king tot Duitschland gaven aanleiding tot de uitspraak, dat het wel zeer wenschelijk zou zijn, indien Nederland op bescheiden schaal aan de be zetting van Duitschland zou deelnemen. Vele leden meenden, dat het op de duur niet bij een economische samenwerking tusschen Nederland, België en Luxemburg behoeft te big ven; zij achtten het wen schelijk ook op cultureel en militair gebied naar grootere samenwerking te streven. NEURENBERG. Verscheidene leden meen den, dat terecht is geklaagd over onvoldoende voorberei ding van Ned. zyde van het proces te Neurenberg, voor zoover het op Seyss-Inquart betrekking had. De Ned. vertegenwoordiger te Neurenberg, werd door de regeering onvoldoende van gegevens voorzien. Ook de Fransche aanklager bleek on voldoende op de hoogte. Is het gerucht waar, zoo vroegen sommige leden, dat de correspondentie van Seyss- Inquart niet kon worden ge produceerd, omdat deze zich in een afgesloten kast bevond, waarvan de sleutel in het be zit was van een ambtenaar, die naar het buitenland ver trokken was? MINISTER VAN KLEFFENS. Verscheidene leden vroegen zich af, of het noodig en wenschelijk is, dat de Ned. vertegenwoordiger in de Vei ligheidsraad, de heer Klef fens, voor wien zij overigens alle waardeering hadden, de rang van minister zonder portefeuille bekleedt. Andere leden achtten de gecritiseerde figuur eveneens wat vreemd. Zij merkten echter op, dat het lidmaatschap van de Veiligheidsraad voor ons land binnenkort eindigt. Is het de bedoeling dat de heer Klef fens daarna naar Nederland terugkeert en toch lid van het kabinet blgft? Hoe wordt dan de \yerkverdeeling tus schen hem en den minister van buitettlandsche zaken? FRITZSCHE EN VON PAPEN Het Duitsche Nieuwsbureau in de Britsche zóne van Duitschland meldt, dat Fritz- sche voor het eind van dit jaar voor het zuiveringstribu naal te Neurenberg zal ver schijnen. Van Papen zal waar schijnlijk niet voor Februari van het volgend jaar terecht staan. Zn zullen worden ver dedigd dóór hun advocaten, die hen voor het internationa le tribunaal verdedigden. DUITSCHLAND. De Belgische en Nederland- sche ministers van Buitenland- sche zaken hadden een onder houd met den Amerikaanschen minister Byrnes over de toela ting van Nederland en België tot de conferentie over Duitsch land. 't Zat er in In het Zwitsersche weekblad „Die Nation" vertelt een lezer, die een tocht langs het V ierwo udstedenmeer maakte, hoe hg plotse ling in een tuin Duit sche militaire bevelen hoorde geven, 't Waren Duitsche jongens, te gast bij het Zwitsersche Roode Kruis, die onder bevel van een 12-jarigen knaap druk aan het exerceeren waren. Een van de knapen scheen zich niet voldoende in te spannen, wat een Duitsche dame, die zich bij het troepje bevond, deed opmerken: „Jii wordt nooit een goed soldaat 1" SPANJE. De regeering van U.S.A. heeft zich uitgesproken tegen het regime van Franco, maar weigert de diplomatieke- en handelsbetrekkingen met Span je te verbreken: TWEEDE KAMER Critiek op het Indisch beleid VlissingenHarwich. VRACHTDIENST VAN DE „ZEELAND" BEGINT MORGEN. Morgen zal de nieuwe vrachtdienstvaart tusschen Vlissingen en Harwich een aanvang nemen. De eerste afvaart van Vlissingen vindt dan plaats door het Neder landsche m.s. „Nyenburgh". Het ligt ln de bedoeling de dienst van Vlissingen naar Harwich en viceversa drie maal per 14 dagen te onder houden. Van Vlissingen zullen de booten achtereenvolgens op Donderdag, Dinsdag en Zater dag vertrekken van Harwich steeds twee dagen daarna, waarbij de Zondag wordt over geslagen. GROOTE SUIKERBEETENOOGST. Te Aardenburg zijn tot op heden 7.000.000 kg. suiker bieten geleverd en nog steeds houdt de stroom van bleten- wagens aan, zoodat hier het vooroorlogsche kwantum reeds ver werd overschreden. Hier bij zijn nog niet inbegrepen de bieten welke te Draaibrug werden geleverd terwijl ook veel bieten per auto naar Breskens worden getranspor teerd. In de vergadering van de Tweede Kamer van Dinsdag is een aanvang gemaakt met de beraadslagingen over de rijks- begrootingen 1946 en 1947 en over het financieele regee- ringsbeleid in het algemeen. Als eerste spreker voerde de heer Schouten (a.r.) het woord. Hij noemde soberheid in verband met onze armoede een plicht voor iedereen. Het ver- antwoordelijkkeidsbesef heeft niet alleen geleden bij de ar beiders, maar in hooger mate wellicht bij de leiders van dis tributie en productie. De werk gevers zijn vaak nog sterker voor hooger loonen dan de ver tegenwoordigers der arbeiders. De geleide economie bespre kende, zelde spr., dat daarmede de bijl gelegd wordt aan de wortel van de boom van gees telijke vrijheid. Inzake het re- geeringsbèleid in Indonesië zeide Schouten, dat de volks vertegenwoordiging telkens is onthouden, waarop zij recht had. Schrijvers in couranten mogen weten, wat wjj niet mo gen weten. Omtrent het concrete aan bod, dat de commissie-gene raal heeft gedaan weten we niets, aldus Schouten. Wellicht moeten we 't weer van derden vernemen. Het kan voor' het Koninkrijk funeste gevolgen hebben. Onder het mom van politiek wordt het Koninkrijk ver moord zonder dat de volks vertegenwoordiging zich heeft kunnen uitsrpeken. De heer Tilanus (C.H.) kon zich vereenigen met de opvat ting. dat groote soberheid noodzakelijk is. Thans ziet men ambtenaren en secretaris sen rijden in groote auto's en daarover verwondert de bur ger zich. Het is gewenscht, dat ten deze ook soberheid be tracht wordt. Ten aanzien van de Indo nesische politiek had spr. de indruk, dat de commissie-ge neraal verder gaat, dan de be doeling der regeering kan zijn. Het Hjkt spr.- dat de re geering allerlei toelaat, waar zij een halt had moeten toe roepen. De heer G. Vonk (P.v.d.V.) heeft bij de algemeene beraad slagingen over de rijksbegroo- tingen in de Tweede Kamer Dinsdagmiddag te kennen ge geven, dat deze regeerings- combinatie niet ln staat is ge bleken tot afdoende beveiliging van het bestaan van het ko ninkrijk. Het Nederlandsche volk heeft recht op klare taal. Het landsbelang aldus spr. wordt met de geheim heid niet gediend, doch ge schaad. Het heeft er alle schijn van. dat de Commissie-Generaal handelt tegen de bedoelingen der Regeering. De vraag is ge rechtvaardigd, of de Regeering de Commissie-Generaal al dan niet in de hand heeft. Spr. ver zoekt in dezs klaarheid te ver schaffen, orakeltaal kan men missen. De republiek Indonesië is. naar sprekers oordeel, slechts een loos omhulsel, de wezen lijke potentieele inhoud is het communisme. Zoodra Neder land de republiek de factor er kend heeft, zal het communis me het masker afwerpen. Indië kan slechts geholpen worden door onze eigep oude kracht te handhaven. De heer Rommë (K.V.P.) diende daarop een motie in strekkende om een commissie van Kamerleden te zenden naar Suriname en de Ned. An tillen voor de regeling der ver houding met Nederland, Wat over staat en maat schappij door de Regeering'ge zegd is, heeft sp'r/s instem ming. Ten aanzien van Indië maakt spr. vervolgens de opmerking dat er z.i. geen reden voor een beklag als hier r.aar voren is gebracht, ten aanzien van wat medegedeeld wordt aan de Ka mer. Er is geen verantwoor dingsplicht der Commissie-Ge neraal tegenover" de' Kamer, maar Wél* tegenover' de Regee1 ring. Als de Regeering. de moge lijkheid aanwezig acht, om vruchtbare besprekingen te hebben met den heer Soekar- no, dan wil spr. de Regeering geen stok tusschen de beenen steken. Een constructie van een driedeelig Nederland en ver eenigde staten van Indonesië samen ln een soort personeele unie wens ebt spr. niet te aan vaarden. Hg zalgaarnne de toezegging ontvangen, dat men niet voor eenige regeeringsbe- slissing zal worden gesteld. Hij is van oordeel, d"at een ruimere correctie van de grens van Duitschland had moeten worden gevraagd. Ten aanzien van het binnen- landsch beleid merkt spr. op, dat de nood. der geteisterde ge bieden voorop dient te staan. Sluiting. Berlijn reorganiseert. De Duitsche Communisten, die direct na de capitulatie van Berlijn door de Sowjets in alle sleutelposities van de gemeenteraad en administra tie waren geplaatst, treffen thans voorbereidingen om de ze posten te verlaten, welke door de sociaal-democraten zullen worden bekleed. De vier politieke partijen so- ciaal-aemocraten (die de over. winning behaalden tijdens de jongste Berlijnsche verkiezin- §en), de christen-democraten, e liberaal-democraten en de door de Sowjets gesteunde socialistische eenheidspartij hebben lijsten van benoemin gen voor administratieve pos ten en van districtsleiding opgesteld. Geen hulp van U.S.A. De Vereenigde Staten heb ben een voorstel verworpen dat gedaan was door den di recteur-generaal van de Unf- ra. La Guardia, tot het instel len van een noodvoedselfonds van 400 millioen dollar om aan de nooden van die door de oor log getroffen landen tegemoet te komen, die niet in staat zijn het volgend jaar hun allereer ste behoeften te financieren. TRIËST. De Itallaansche regeering overweegt directe besprekin gen met Joego-Slavië over de 'kwestie van Triëst. ONTSLAG DR. IIIRSCHFELD INGETROKKEN. Bg kon. besluit is in over eenstemming met de conclu sie van het advies van de afd. geschillen van Destuur van de Raad van State, het beroep van dr. H. M. Hirsch- feld tegen het hem verleende ongevraagde eervol ontslag als secretaris-generaal van de voormalige departementen van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij gegrond verklaard en de beschikking waarbij hem ontslag werd verleend, vernietigd, NOTARISTARIEVEN. In de Staatscourant ver. scheen de prijzen beschikking notaristarieven 1946, de eer ste op dit gebied. De tarieven in het notaris ambt behooren tót de zeer weinige, die sedert 1940 niet zijn gewijzigd. De verhooging heeft geen betrekkin pt op de tarieven voor veilingen van roerend >ed. Voor veilingen van onroe rend goed, fabrieksgebouwen machinerieën wordt een yerhöoging toegestaan van 10 Voor alle andere werk zaamheden mag 25 verlioo- gitfg Worden toegepast-. VERKOOP VAN PLATTE BEENDEREN Het publiek verkeert veelal ih de veronderstelling, dat de slagers regelmatig beenderen bii het vleesch jkunnen .leveren. Dit is echter niet. het geval, daar de slagers verplicht zijn alle platte beenderen (niet- merghoudende beenderen) in te leveren bij de. beenderen-ver werkende industrie. Deze maatregel is noodzake lijk, omdat uit de beenderen zeer belangrijke producten worden vervaardigd, nl. tech nische vetten voor de zeep fabricage, lgm o.a. voor de we deropbouw, en beendermeel voor voederdoeleinden. De slagers zijn dus slechts ln staat alleen merghoudende beenderen aan het publiek te leveren. Het is begrijpelijk, dat dit niet anders dan bg toer beurt kan gebeuren. Hilversum schenkt 32.000 aan Zeeland. Maandag waren te Middel burg aanwezig de heeren H. A. Enkelaar, Henri van Voorst Vader, J. Houtkamp, J. A. Constandse, leden van het Hil- versumsche comité voor steun aan Zeeland, dat een bedrag van ongeveer 32.000 heeft afgedragen- dat door het Fonds Noodgebleden, ln over leg met de Stichting Herstel Zeeland 1945 zal worden ver deeld. De heeren werden ontvan gen door den Commissaris der Koningin, die hun hartelijk ,dank bracht voor het vele werk. dat zij in het belang van Zeeland verrichttx. Besprekin gen werden gehouden over de verdeeling der gelden. DE „LUCKENBACH" NAAR VLISSINGEN. Het Amerlkaansche s.s. „Walter Luckenbach", dat op weg was van Antwerpen naar Kaapstad en ter hoogte van Ostende, zooals gemeld, over een wrak is gevaren, is Dins dag naar de reede van Vlis singen gesleept. Het schip kreeg de ketting van een boei van liet wrak in de schroef, waardoor de voortstuwingsin- richting onklaar werd. Nadat het bergingsvaartuig „Zee leeuw" de ketting in volle zee verwijderd had, is het door de sleepbooten „Blan kenburg" en „Goliath" naar Vlissingen gebracht om daar gerepareerd te worden. Vacature rechtbank Middelburg. De arr. rechtbank te Mid. delburg heeft, ter vervulling van de vacature van rechter ln haar college, de volgende alphabetische lijst van aan beveling opgemaakt; Mr. G. J. Paré, subst.-grif- fier bij de arr. rechtbank te Haarlem; Mr. B. S. Sieperda, subst.-griffier' bij de arr. rechtbank te Middelburg; Mr. O. A. Stradmeijer, subst.-grif fier bij de arr. rechtbank te Amsterdam. DE „NORSEKING" WEER TE VLISSINGEN. Het Noorsche stoomschip „Norseking" is Dinsdag de haven van Vlissingen binnen- geloopen. De „Norseking" heeft in Cuba melasse geladen en deze gedeeltelijk in Antwerpen ge lost. Het restant der lading, ongeveer 600 ton, zal nu in Vlissingen worden gelost. BENOEMINGEN. Tot bezoldigde districtsbe stuurders in vast dienstver band bij de Alg. Nederl. Landarbeidersbond zijn o.m. benoemd de heeren J. L. Lu- kaart te Goes en P. Hooger- land te Barendrecht, voorheen te 'sHeer Hendrikskinderen. Benoemd werd tot dijkgraaf van de Broeder- en Zusterpol- der, de heer H. Rgk en tot plaatsvex*vanger van den dijk graaf, de heer J. Rijk- beiden te Wolfaartsdijk. ZUID-BEVELAND. Goes ETALAGEVERLICHTING. Ook de beide mlddenstands- vereenigingen te Goes hebben zich tot de betrokken autori teiten gewend, dat gedurende de toondagen en ook in de' St. Nicolaasweek en tijdens Kerst mis de etalages mogen worden verlicht. P.T.T.-AVOND. Dinsdagavond gaf de Goe- sche Sport- en Ontspannings vereniging P.T-T., in de Prins van Oranje en opvoering van de drieacter „Ronkende Moto ren". Dit onder regie van den heer Nobels ten tooneele ge brachte stuk werd door alle medespelers goed vertolkt, door enkele zelfs zeer goed. Aan de tooneelaankleeding was veel zorg besteed. De bijeenkomst werd geopend door den directeur van het P. T.T.-kantoor, den heer P. Vis ser, die opwekte tot steun aan de vereeniging en deelname aan de verloting, waarvoor vele prijzen beschikbaar wa ren.'- De zeer talrijke aanwezigen hebben zich goed geamuseerd en dit was niet minder het ge val tijdens het bal, waaraan „The Orpheans" .onder leiding van den heer Broere mede werkten. Hedenavond heeft een twee de opvoering plaats. DIEFSTAL. Drie jongens van 13, 14 en 15 jaar te Goes, hebben zich herhaaldelijk schuldig ge maakt aan diefstal van ciga- retten uit een winkel van aen heer S. De politie heeft proces verbaal tegen de jongens opge maakt. VECHTPARTIJ IN DEN TREIN- iDe politie te Goes heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen den man, die ln een coupé van de trein^handgemeen raakte met een man, die hem op de tienen trapte. Vereenigde Staten Indonesia De commissie-generaal heeft succes. Officieel is bekend gemaakt dat in Linggadjati overeen stemming tusschen de Nederlanders en Indonesiërs is be reikt. Er zuilen evenwel op bepaalde punten besprekingen met de Nederlandsche Regeering noo,dig zgn. De Indone sische republiek zou volgens de Associated Press, omvat ten Java, Madoera en Suma tra. De republiek sluit zich aan bij de Vereenigde Staten van Indonesië. pas daarna zal de Neder- landsch-Indonesische unie in werking treden In de tusschénperiode van 2 jaar zal er tusschen de Ne derlanders en de Indonesiërs alle politieke en economi sche aangelegenheden de meest nauwe samenwerking bestaan die tot in bijzonder heden zal worden vastgelegd. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat tijdens de -on derhandelingen tusschen de Nederlanders en de Indone siërs te Linggadjati op dei meest essentieele punten een groote mate van overeenstem ming is bereikt. Tijdens de bijeenkomst, die bijna drie en een half uur duurde, zijn de commissie-ge neraal en de Indonesische de legatie er in geslaagd om alle 17 punten te bespreken en te formuleeren op een wij ze, die voor het oogenblik voor beide partijen aanvaard baar was. Deze 17 punten zullen tezamen een overeenkomst vormen. De ontwerpen, die tot stand gekomen zijn, vormen nog niet de uiteindelijke lezing. De po litieke besprekingen zullen Woensdagochtend om 8.30 plaatselijke tijd worden voort, gezet. Onmiddellijk na de zitting van Dinsdagavond hebben Dr. A. K. Gani, mr. Amir Sjari- foedin en de leden van de commissie-generaal zich naar ir. Soekarno begeven ten ein de met hem de tot dusver verkregen resutaten in hun geheel te bespreken. Nog steeds dienen een aan tal bijzonderheden nader te worden besproken en gefor. muleerd, hetgeen Woensdag zal plaats vinden. Na de politieke besprekin gen van Woensdag zouden de Indonesiërs gaarne een ple naire zitting bijeenroepen, hetgeen nog steeds niet is gebeurd. Bi* bestaan echter duidelijke aanwijzingen, dat de plenaire zitting te Batavia zal worden gehouden. In ieder geval zijn de sombere voorge voelens, die na de politieke besprekingen van Dinsdagmor gen waren gelezen, verdwe nen om plaats te maken voor welgefundeerde verwach ting, dat de bijeenkomst te Linggadjati er tenslotte toch nog in geslaagd is om de kloof tusschen het Nederland sche en het Indonesische standpunt te overbruggen. De positie van de Nederlandsche Kroon schijnt te zijn gedefini eerd als het hoofd van de Ne- derlandsch-Indonesische unie en wel op een wijze, die voor de commissie generaal aan vaardbaar is. De uiteindelijke formuleering moet echter nog worden voltooid. De #„unie" is volledig aan. vaard' doch zal eerst goed in werking kunnen treden, nadat de federatie, die „de veree nigde staten van Indonesië' genoemd zal worden, als een volkomen aanvaardbare In stelling is gevestigd en ver zekerd ia van erkenning door het buitenland. Men neemt aan, dat hier. mede een periode van onge veer 2 jaar gemoeid zal zgn, Radiostaking. Dinsdagmiddag werd door het N.V.V. in een communiqué medegedeeld, dat in een op Maandagavond gehouden "ver gadering onder leiding van het N.V.V. overeenstemming werd bereikt inzake het geschil, dat tot de staking bij dé radio- omroep heeft geleid. RADIO-LUISTERAARS. Op 1 November j.l. bedroeg het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen 649.128 te gen 618.919 op 1 October j.l Op 1 October j.l. bedroeg het aantal aansluitingen op 't rijksdistributiertet 458.995 te gen 452.683 op 1 Sept. j.l. AVONDKLOK TE PADANG. Op 20 October j.l. is de avondklok te Padang (Suma tra) vervroegd tot 18.30 uur Singaporetijd. De aanleiding hiertoe was de onrustige toe stand in de stad. De Padang- bode bericht thans, dat met ingang van 6 November de avondklok weder op 19.30 uur is gesteld. VLIEGVELD KEMAJORAN. Vrijdag 15 November zal het vliegveld Kemajoran bij Batavia aan de Nederlanders worden overgedragen. Dit ge schiedt met een militaire plechtigheid, waaraan een de tachement van de R A.F. en een van de Nederlandsche luchtmacht, elk groot 60 man, zullen deelnemen. CENTRALE HENGSTENKEURING. Op Donderdag 13 Februari 1947 zal te Goes een centrale hengstenkeuring gehouden worden. Door de oorlogsom standigheden kon deze belang rijke premiekeuring ln de laatste jaren niet gehouden worden. Yerseke JEUGDDIENST. Zondagavond werd in de Geref. kerk te Yerseke een jeugd dienst gehouden, waarin werd yoorgegaan door ds. B. Baks, Ned. Herv. predikant te Yer seke. Het Hervormd kerkkoor verleende haar medewerking. Nisse ONGEVAL. Onder de gemeente Nisse had Vrijdagavond een ongeluk plaats, waarvan de heer J. C. Z. uit Heinkenszand het slacht offer is geworden. Z. kwam met een rijwiel van zijn land gereden, toen op de zelfde tijd één grooté vracht auto van het interneerings- kamp Ellewoutsdijk met een vaart van plm. 30 km. naderde. De wagen trachtte voor Z. uit te wijken, maar tengevolge van de slechte toestand van de weg, gelukte dit niet, zoodat de auto in de sloot kwam en den heer Z. eveneens. Dokter Folmer liet hem naar St. Jo anna te Goes overbrengen. De verwondingen waren van ern stige aard. Oostkapelle COLLECTE TORENKLOK. De collecte voor de nieuwe torenklok heeft te Oostkapel le met inbegrip van enkele losse giften, 2,865,11 opge bracht. Getracht zal worden het resteerende bedrag vah cir ca-, 2000 zoo spoedig mogelijk bijeéti te brengen. Giften kun- nèn nog wórden afgestaan bij den heer A. de Visser. Dorp straat 52 (giro 38570). Vlissingen in 1947 geautomatiseerd. Naar wg vernemen ligt het in de bedoeling van de P.T.T. om in de loop van 1947 een aanvang te maken met de auto matiseering van het telefoon net te Vlissingen. OUDE MOLEN GESLOOPT. In het jaar 1780 werd voor de familie Porrey te Hoofd plaat de windkorenmolen „De Goede Hoop" gebouwd. Steeds bleef deze het eigendom vah dezelfde familie tot omstreeks 1935 toen hij in het bezit kwam van molenaar -De Voogd. Na enkele jaren móest de molen door het breken van een der wieken buiten dienst gesteld worden en kwam er 'h electrlsch gedreven maalderij. De windkorenmolen werd ech ter beschermd door de Veree* niglng tot behoud van natuur schoon. Tijdens de invasie in 1944 werd hij echter dusdanig gehavend dat er niets over? bleef als het geraamte. Vag afbraak wilde men niets we ten. Dezer dagen heeft de ei genaar echter vergunning ge kregen 't restant te sloopen en Woensdag j.l. is het over schot van „De Goede Hoop" gesloopt. OUD-SECRETARIS VAN ZUIDDORPE VOOR HET TRIBUNAAL. Maandag jl. stond de voor-! malige gemeente-secretaris van Zuiddorpe, J. M. M., voor het. tribunaal van Terneuzen terecht, beschuldigd van vriendschappelijke omgang met een berucht N.S.B.-er en hét schrijven van een brief aan Münzer. De voorzitter hechtte geen geloof aan de beweringen van verd., dat zijn omgang met den N.S-B.-er op een zai- kenrelatie berustte. De verde diger, mr Tichelman, verzocht de strafmaat tot het minimum te beperken. BURGEMEESTERS INSTALLATIE. De installatie van den nieu wen burgemeester van 's-Heer Abtskerke, den heer J. Jansen, is bepaald op Don derdag 21 November, des middags 1 uur, in het vereni gingsgebouw „Irene", waarna gelegenheid tot feliciteeren zal zijn. Het ligt in de bedoeling tevens eenige feestelijkheden te organlseeren. Nieuw- en St. Joosland CURSUS E.H.B.O. Onder leiding van dr. A. J. de Weerd wordt wekelijks in een lokaal van de openbare la- 5 ere school te Nieuw- en St. oosland een cursus gehouden voor diploma E.H.B.O. Deze cursus zal twee jaren duren en 15 cursisten nemen hieraan deel. Na afloop van de cursus zullen de deelnemers (sters) een examen moeten afleggen en moet daaruit blijken of een diploma kan worden uitgereikt. VERGADERING BUURTVËREENIGING. Maandagavond kwam, de buurtvereniging „Eendracht maakt macht" te Nieuw- en St. Joosland bijeen, onder lei ding van den voorzitter dr. A, J. van de Weerd. De algemee- vergadering van de buurt- bopd „Oranje Bovenal" zal worden gehouden op 29 No vember a.s. en men kon zich verenigen met het voorstel van die bond om den burge meester, graaf van Randwijck, als eere-voorzitter van de Oranjebond tc benoemen. Te vens kon men accoord gaan met het voorstel van het bondsbestuur om op kosten van de bondskas een film te laten vertoonen voor alle kinderen der scholen in deze gemeente. In de vacatur als bestuurslid van den heer K. Walraven werd benoemd de heer P. Do- minicus. De contributie voor 1946 werd vastgesteld op f 1 per lid, hetgeen eerstdaags zal worden geïnd. Bij de te verwachten bigde gebeurtenis in het vorstenhuis in Februari hoopt men eenige feestelijkheden te organlseeren. Eveneens werd besloten om in samenwerking met de buurten „Willen is kunnen" en „De Zuidwesters" een gezellige avond te organiseeren voor de leden. In het slotwoord be~ zoo weinig leden waren opge komen, om de besprekingen van deze avond bij te wonen. Arnemuiden. GEREF. JEUGD VEREENIGINGEN. Onder presidium van ds. P. M. Veldhuizen werd Vrijdag avond fe Arnemuiden een. pro- pagandavergaderihg - voor de gereformeerde - jeugdvereni gingen gehouden Ds. IV M. Veldhuizen wees de jeugd op Spreukèn 10 5, waar sprake is van een verstandigen zoon, die in de zomer vergadert en van een zoon, die in de oogst vast slaapt en dus beschaamd maakt. Er zgn menschen, die het als hun roeping en plicht zien om in het jonge leven wijsheid van God te vergaren, doch ook zgn er, die deze roeping niet verstaan; zij nïóp- ten deze leeren kennen. De avond werd verder gèvql.d met een inleiding „De ëere Gods" door den heer A. Dek ker en een inleiding van qon heer M. Cornelisse „Waarom onze jeugdvereeniringen", waarna zang en declamatie, waarbij enkele fraaie prijzen werden uitgereikt. Serooskerke VERKEERSONGEVAL. Zaterdagmiddag vond-t -te Serooskerke, ongeveer tegen over de Gereformeerde pasto rie een verkeersongeval met ernstige afloop plaats. Eén mo torrijder, de heer de Krijger uit Middelburg met duo-pagsa- gler, de heer L. Jongepier,uit Serooskerke. kwam uit. de richting Middelburg, terwijl van- Domburg -een militaire vrachtwagen naderde. Op-de bocht, welke zich hier bevindt, zagen de bestuurders van. bei de voertuigen geen kans elk ander te passeeren. Zij remden krachtig, met het gevolgv .dat de beide personen fan de iïjo- torfiets werden afgeslinge.rd en met een .zwaai op., de weg terecht kwamen, vlak voot ~"de wielen van de vrachtauto. Pr. Bom uit Oostkapelle, die'reeds spoedig ter plaatse verscheen, verleende de eerste hulp, De heer Jongepier bleek een bëk- kenfractuur te hebben opge- loopen en Werd evenals de heer de Krijger, onmiddellgk per Zie kenauto naar het gasthuis- te Middelburg overgebracht. ,De militairen kwamen met de schrik vrg. ,__i NIPPERS De dankdagcollecte in de Geref. kerk te Yerseke.. heeft de som van ruim, 1600- op- gebracht. - Vrijdag 15 November hoopt de heer P. van den Berge 2ijn 25-jarig jubileum te vieren, hls koster der Geref. kerk te, Yer seke. Zondag j.l. werd te Aar denburg in de Sociëteit een dansavond gegeven, ten 'bate van de oorlogs-slachtoffers; De collecte voor 't Zulder- zeefonds gehouden op 3 Octo ber in de Ned. Hervoi-mdé^kerk te Aagtekerke heeft 54.07 opgebracht. De Novembercollecte-iten bate van de zending heeft te Aagtekerke f 136.13 opge- treurde het den voorzitter, dat bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 8