Oos buitenlandsch beleid Begrootingsdebat begonnen UIT DE PROVINCIE Overeenstemming in Ned- Indië Critiek op het Indisch beleid WALCHEREN Vereenigde Staten Indonesia Zeeuwsche Si Kamerleden over de verhouding tot Duitschland De positie van Minister van KleHens. Bij het afdeelingsonderzoek van hst hoofdstuk buitenland- sche zaken van do Begrootin gen 1946 en 1947 hebben ver scheidene Kamei'leden er op gewezen, dat voor Nederland «en zelfstandig beleid geboden i». Als eenlge voorname doel einden van onze buitenland- Che politiek zagen zy het t stand brengen van een Ïinige samenwerking met elglë en Luxemburg, waarbij later ook Frankrijk een plaats ïqu kunnen innemen, het deelnemen aan het tot stand brengen van een bevredigende oplossing van het Duitsche probleem en voorts het mede werken aan de organisatie derl Ver. Naties. Het beleid van onze verte- fenwoordigers te Parijs heeft e schfln gewekt, dat Neder land wil optreden als verde diger van het Engeische ftandpunt. Deze schijn had volgens sommige leden zoo veel mogelijk vermeden dienen te worden. Aan de juistheid van dit beleid werd te eerder getwijfeld, omdat men niet kon bemerken, dat Groót- Brittannië met gelijke kracht voor de Ned. belangen op komt, noch in Duitschland noch elders in de wereld. Algemeen was men van oordeel, dat de politiek t.av. Duitschland een der belang rijkste vraagstukken is, waar voor ons land ls gesteld. Ook gaf men uiting aan érnstige teleurstelling over de houding der geallieerde be- gettings-autoriteiten, die Duitschland vrijwel volkomen van ons land afgesloten hou den. waarvan de sleutel in het be zit was van een ambtenaar, die naar het buitenland ver trokken was? minister van kleffens. Verscheidene leden vroegen zich af, of het noodig en wenschélijk is, dat de Ned. vertegenwoordiger in de Vei ligheidsraad, de heer Klef- fens, voor wien zH overigens alle waardeerïng hadden, de rang van minister zonder fiortefeuille bekleedt. Andere eden achtten de gecritiseerde figuur eveneens wat vreemd. Zij merkten echter op, dat het lidmaatschap van de Veiligheidsraad voor ons land binnenkort eindigt. Is het de bedoeling dat de heer Klef- fens daarna naar Nederland terugkeert en toch lid van het kabinet blijft? Hoe wordt dan de werkverdeeling tus sehen hem en den minister van buitenlandsche zaken? SCHEEP V A ARTBELANQEN IN DUITSCHLAND. In het bijzonder had men met groote bezorgdheid ken nis genomen van de maatre- telen, welke onder geallieerd estuur worden genomen om het verkeer van de Ned. ha vens af te leiden naar de Duitsche, op dezelfde wijze als dat voor de oorlog door de Duitsche regeering ge schiedde. Ook werd gewezen cp de groote belangen van oi)- ?e binnenscheepvaart, die op de Duitsche rivieren en ka nalen voor de oorlog zoo'n vooraanstaande positie innam. Dezo scheepvaart is thans door de geallieerden in Duit- ache handen gegeven. DE GEROOFDE GOEDEREN. Hoe staat het thans, zoo werd gevraagd, met de terug voering der door de Duit- schers geroofde goederen en in het bijzonder met de ge roofde kunstschatten? Reeds aan 's ministers ambtsvoorganger zijn schrif telijke vragen gesteld over door de Duttschers wegge voerde en nog steeds niet te ruggekeerde, met Nederlan ders bemande schepen. Het hierop ontvangen antwoord achtte men weinig bevredi gend. Vele leden vroegen ook aan dacht voor de duizenden Ne derlanders, die in Duitschland wonen, die in een zeer moei lijke toestand verkeeren, vooral in de grensstreken. De vele hierboven bespro ken moeilijkheden met betrek king tot Duittchland gaven aanleiding tot de uitspraak, dat het wel zeer wenschelyk zou zijn, indien Nederland op bescheiden schaal aan do be zetting van Duitschland zou deelnemen. Vele leden meenden, dat het op de duur niet bij een economische samenwerking tussehen Nederland, België en Luxemburg behoeft te blijven; zij achtten het wen- scneUjk ook op cultureel en militair gebied naar grootere samenwerking te streven. NEURENBERG, Verscheidene leden meen den, dat terecht is geklaagd over onvoldoende voorberei ding van Ned. zijde van het proces te Neurenberg, voor zoover het op Seyss-Inquart betrekking had. De Ned. vertegenwoordiger te Neurenberg, werd door de regeering onvoldoende van gegevens voorzien. Ook de Fransche aanklager bleek on voldoende op do hoogte, Is het gerucht waar, zoo vroegen sommige leden, dat do correspondentie van Beyse- Inquart niet kon worden ge produceerd, omdat deze zich in een afgesloten kast bevond, 't Zat er in 1 In het Zwitsersche weekblad „Die Nation" vertelt een lezer, die een tocht langs het Vierwoudstedenmeer maakte, hoe hd plotse ling in een tuin Duit sche militaire bevelen hoorde geven, 't Waren Duitsche jongens, te gast bij hot ZwitBersche Roode Kruis, die onder bevel van een 12-jarigen knaap druk aan het ^exerceeren waren. Een van de knapen scheen zich niet voldoendo in te spannen, wat een Duitsche dame, die zich bij het troepje bevond, deed opmerken: „Jü wordt nooit een goed soldaat!" SPANJE. De regeering van U.S.A. heeft zich uitgesproken tegen het regime van Franco, maar weigert de diplomatieke- en handelsbetrekkingen met Span je te verbreken. TWEEDE KAMER In do vergadering van de Tweede Kamer van Dinsdag is een aanvang gemaakt met de beraadslagingen over de rjjks- begrootlngen J946 en 1947 en over het financleele regee- ringsbeleid in het algemeen. Als eei-ste spreker voerde de heer Schouten (a.r.) het woord. Hij noemde soberheid in verband met onze armoede een plicht voor iedereen. Het ver antwoordelijkheidsbesef heeft niet alleen geleden bij de ar beiders, maar in hooger mate wellicht bij de leiderg van dis tribute en productie. De werk gevers zijn vaak nog sterker voor hooger loonen dan de ver tegenwoordigers der arbeiders. De geleide economie bespre kende, zelde spr-, dat daarmede de bijl gelegd wordt aan de wortel van de boom van gees telijke vrijheid. Inzake het re- geeringsbeleid in Indonesië zejde Schouten, dat de volks vertegenwoordiging telkens ls onthouden, waarop zij recht had. Schrijvers in couranten mogen weten, wat wij niet mo gen weten. Omtrent het concrete aan bod, dat de commissie-gene raal heeft gedaan weten we niets, aldus Schouten. Wellicht moeten we 't weer van derden vernemen. Het kan voor het Koninkrijk funeste gevolgen hebben. Onder het mom van politiek wordt het Koninkrijk ver moord zonder dat de volks vertegenwoordiging zich heeft kunnen uitsrpeken. De heer Tilanua (C.H.) kor. zich vereenigen met de opvat ting, dat groote soberheid noodzakelijk is. Thans ziet men ambtenaren en secretaris sen rijden in groote auto's en daarover verwondert de bur ger zich. Het is gewonscht, dat ten deze ook soberheid be tracht wordt. Ten aanzien van de Indo nesische politiek had spr. de indruk, dat de commissie-ge neraal verder gaat, dan de be doeling der regeering kan zijn. Het Kjkt spr.- dat de re geering allerlei toelaat, waar zij een halt had moeten toe roepen. De heer G. Vonk (P.v.d.V.) heeft bij de algemeene beraad slagingen over de rijksbegroo- tingen in de Tweede Kamer Dinsdagmiddag te kennen ge geven, dat deze regeerings- combinatie niet in staat ia ga- bleken tot afdoende beveiliging van het bestaan van het ko ninkrijk. Het Nederlandsche volk heeft recht op klare taal. Het landsbelang aidus spr. wordt met de geheim heid niet gediéfld, doch ge schaad. Hot heeft er alle schijn van, dat de Commissie-Generaal handelt tegen de bedoelingen der Regeering. De vraag is ge rechtvaardigd, of de Regeering de Commissie-Generaal al dan niet in de hand heeft. Spr, ver zoekt in deze klaarheid te ver schaffen, orakeltaal kan men missen. De republiek Indonesië is, naar sprekers oordeel, slechts een loos omhulsel, de wezen lijke potentieele inhoud ls het communisme. Zoodra Neder land de republiek de factor er kend heeft, zal het communis me het masker afwerpen. Indlë kan slechts geholpen worden door onze eigen oude kracht te handhaven. De heer Romme (K.V.P.) diende daarop een motie in strekkende om een commissie van Kamerleden te zenden naar Suriname en de Ned. An tillen voor de regeling der ver houding met Nederland. Wat over staat en maat schappij door de Regeering ge zegd is, heeft spr.'s instem ming. Ten aanzien van Indië maakt spr. vervolgens de opmerking dat er z.i. geen reden voor een beklag als hier naar voren is gebracht, ten aanzien van wat medegedeeld wordt aan de Ka mer. Er is geen verantwoor dingsplicht der Commissie-Ge neraal tegenover de Kamer, maar wel tegenover de Regee ring. Als de Regeering de moge lijkheid aanwezig ,acht, öm vruchtbare besprekingen te hebben met den heer Soekar- no, dan wil spr. de Regeering geen stole tussehen de beenen steken. Een constructie van een driedeelig Nederland en ver eenigde staten van Indonesië samen in een soort personeels unie wenscht spr. niet te aan vaarden. Hij zal gaarnne de toezegging ontvangen, dat men niet voor eenige regeeringsbe- slissing zal worden gesteld. Hij la van oordeel, dat een ruimere correctie van de grens van Duitschland had moeten worden gevraagd. Ten aanzien van het binnen- landseh beleid merkt spr. op, dat de nood der geteisterde ge bieden voorop dient te staan. Sluiting. fritzsciie en von fafen Het Duitsche Nieuwsbureau in do. Brltsche zóne van Duitschland meldt, dat Fritz- sche voor het eind van dit jaar voor het zulveringstrlbu- naal te Neurenberg zal ver schijnen. Von Papen zal waar schijnlijk niet voor Februari van het volgend jaar terecht staan. Zij zullen worden ver dedigd door hun advocaten, die hen voor het internationa le tribunaal verdedigden. duitschland. De Belgische en Nederland sche ministers van Buitenland sche zaken hadden een onder houd met den Amerikaanschen minister Byrnes over de toela ting van Nederland on België tot de conferentie over Duitsch land. Vlissingen—Harwich. vrachtdienst van de „zeeland" begint morgen Morgen zal de nieuwe vrachtdienstvaart tussehen VJissingen en Harwich een aanvang nemen. De eerste afvaart van Vlissingen vindt dan plaats door het Neder landsche m.s. „Nyenburgh". Het ligt in de. bedoeling de dienst van Vlissingen naar Harwich en vice-^versa drie maal per 14 dagen te ónder- houden. Van Vlissingen zullen de booten achtereenvolgens op Donderdag, Dinsdag en Zater dag vertrekken, van Harwich steeds twee dagen daarna, waarbij de Zondag wordt over geslagen, GROOTE SUIKERBIETENOOG ST. Te Aardenburg zijn tot op heden 7.000.000 kg. suiker bleten geleverd en nóg steeds houdt de stroom van bleten- wagens aan. zoodat hier het vooroorlogsche kwantum reeds ver werd overschreden. Hier bij zijn nog niet inbegrepen de bieten welke'te Draaibrug werden geleverd terwijl ook veel bieten per auto naar Breskens worden getranspor teerd. ONTSLAG DR. HIRSCHFELD INGETROKKEN. Bij kon. besluit is in over eenstemming met de conclu sie van het advies van de afd. geschillen van bestuur van dè Raad van State, het beroep van dr. H. M. Hirsch- feld tegen het hem verleende ongevraagde eervol ontslag als secretaris-generaal van de voormalige departementen van Handel, Nijverheid en Scheep- vnart en van Landbouw en Visseherij gegrond vgrklaard de beschikking waarbij hem ontslag werd verleend, vernietigd. notaristarieven. In de Staatscourant ver scheen de pry zenbeschikking notaristarieven 1946, de eer ste op dit gebied. De tarieven in het notaris ambt behooren tot de zeer weinige, die sedert 1940 niet zrjn gewijzigd. De verhooging heeft geen betrekking op de tarieven voor veilingen van roerend goed. Voor veilingen van onroe rend goed, fabrieksgebouwen machinerieën wordt een verhooging toegestaan van 10 Voor alle andere werk zaamheden mag 25 verhoo ging worden toegepast. VEftKOOP VAN PLATTE BEENDEREN. Het publiek verkeert veelal in de veronderstelling, dat de slagers regelmatig beenderen bb het vleesch kunnen leveren. Dit is echter niet het geval, daar de slagers verplicht zyn alle platte beenderen (niet- merghoudende beenderen) in te leveren bij de beenderen-ver werkende Industrie. Deze maatregel is noodzake lijk, omdat uit de beenderen zeer belangrijke producten worden vervaardigd, nl, tech nische vetten voor de zeep fabricage, lijm o.a. voor de we deropbouw, en beendermeel voor voederdoeleinden. De slagers zijn dus slechts in staat alleen merghoudende beenderen aan het publiek te leveren. Het ia begrijpelijk, dat dit niet anders dan bij toer. beurt kan gebeuren. Hilversum schenkt f 32.000 aan Zeeland. Maandag waren te Middel burg aanwezig de heeron H. A. Enkelaar, Henri van Voorst Vader, J. Houtkamp. J. A. Constandse, leden van het Hil- versumsche comité voor steun aan Zeeland, dat een bedrag van ongeveer 32.000 heeft afgedragen, dat door het Fonds Noodgebieden, in over leg met de Stichting Herstel Zeeland 1945 zal worden ver deeld. De lieeren wei-den ontvan gen door den Commissaris der Koningin, die hun hartelijk dank bracht voor het vele werk, dat zij in het belang van Zeeland verrichttx. Besprekin gen werden gehouden over de verdeeling der gelden. de „luckenbach" naar vlissingen. Het Amerlkaansche s.s. „Walter Luokenbach", dat op weg was van Antwerpen naar Kaapstad en ter hoogte van Ostende, zooals gemeld, over een wrak is gevaren, is Dins dag naar de reede van Vlis singen gesleept. Het schip kreeg de ketting van een boei van het wrak in de schroef, waardoor de voortstuwingsin richting onklaar werd. Nadat het bergingsvaartuig „Zee leeuw" de ketting in volle zee verwijderd had, is het door de sleepbooten „Blan kenburg" en „Goliath" naar Vlissingen gebracht om daar gerepareera te worden. Vacature rechtbank Middelburg. De arr. rechtbank te Mid delburg heeft, ter vervulling van de vacature van rechter in haar college, de volgende alphabetische lijst van aan beveling opgemaakt: Mr. G. J. rfParé, subst.-grif- fier b\j de arr. rechtbank te Haarlem; Mr B. S. Sieperda, subst.-griffier bij de arr. rechtbank te Middelburg; Mr. O. A. Stradmeijer, subst.-grlf- fier bij de arr. rechtbank te Amsterdam, DE „NORSEKING" WEER TE VLISSINGEN. Het Noorsche stoomschip „Norseking" is Dinsdag de haven van Vlissingen binnen- geloopen. De „Norseking" heeft in Cuba melasse geladen en deze gedeeltelijk in Antwerpen ge lost. Het restant der lading, ongeveer 600 ton, zal nu in Vlissingen worden gelost. burgemeesters- installatie. De installatie van den nieu wen burgemeester van 's-Heer Abtskerke, den heer J. D. Jansen, is bepaald op Don derdag 21 November, dos middags 1 uur, in het vereni gingsgebouw „Irene", waarna gelegenheid tot felicitceren zal zijn. Het ligt in de bedoeling tevens eenige feestelijkheden te organiseeren. Vlissingen MARINE-SANATORIUM FONDS. Op Zaterdag 23 November zal te Vlissingen een speldjes- dag gehouden worden ten bate van het Marlne-Sanatorlum- fonds, Reeds vele malen heeft dit fonds een beroep gedaan op de offervaardigheid van liet pu bliek en nimmer is dit beroep onbeantwoord gebleven, Het Marine-Sanatorium fonds heeft vooral in de vyf oorlogsjaren veel geld uitge geven voor de t.b.c.-beetrijding. Aan verpleging werd toen een bedrag van f 115.749 besteed. Collectanten (trices), die zouden willen helpen kunnen zich melden bii den heer G. B, Admiraal, Bellamypark 23 te Vlissingen, her8teluaad. Te Vlissingen hebben in de Herstelraad voor de toewijzing van de textielgoederen, welke door bemiddeling van de Stichting Herstel Zeeland 1945 ter beschikking worden gesteld aan oorlogsgetroffe nen, de volgende personen zitting genomen: Voorzitter, L. P. van Oor schot; Secretaris, H. J. Vis ser, Leden: Th. Andriesson, Zr. Jo de Klerk, Zr. J. de Klerk, J. van Leeuwen, G. Plassche, M. J. van Poelje. Zr. M. M. de Priester, J. M. C. dè Roo, Zr, A C. Stouthart en Mej, E. Voorbergen. C.J.M.V. Zaterdagavond hield de G.J, M.V. te Vlissingen haar jaar vergadering Er werd een too- neelstuk opgevoerd, getiteld: „De strijd met het verleden" Het stuk werd door het publiek met belangstelling gevolgd. Hoewel de spelers en speel sters amateurs waren, hebben zij hun rollen op uitstekende wijze vervuld. Byzonder goed waren mej. Ie Roy in de rol van Kitty, het weesmeisje en de heer Zoutewelle in de rol van Baranthi. Berlijn reorganiseert. De Duitsche communisten, die direct na de capitulatie van Berlijn door de Sowjets in alle sleutelposities van de gemeenteraad en administra tie waren geplaatst, treffen thans voorbereidingen om de. ze posten te verlaten, wellte door de sociaal-democraten zullen worden bekleed. De vier politieke partyen so ciaal-democraten (die de over winning behaalden tijdens de jongste Bei-lijnsche verkiezin gen), de christen-democraten, lo liberaal-democraten en de door de Sowjets gesteunde socialistische eenheidspartij hebben lijsten van benoemin gen voor administratieve pos ten en van districtsleiding opgesteld. Geen hulp van U.S.A. De Vereenigde Staten heb ben een voorstel verworden dat gedaan was door den di recteur-generaal van de Unr- ra, La Guardla, tot het instel len van een noodvoedselfonds van 400 millioen dollar om aan de nooden van die door de oor log getroffen landen tegemoet te komen, die niet in staat zijn het volgend jaar hun allereer ste behoeften te financieren. triest. De Itaüaansche regeering overweegt directe besprekin gen met Joego-Slavië over de kwestie van Triest. De commissie-generaal heeft succes. Officieel is bekend gemaakt clat in Linggadjati overeen stemming tussehen de Nederlanders en Indonesiërs is be reikt. Er zullen evenwel op bepaalde punten besprekingen met de Nederlandsche Regeering noodig zijn. De Indone sische republiek zou volgens de Associated Press, omvat ten Java, Madoera en Sumatra. De republiek sluit zich aan by de Vereenigde Staten van Indonesië, daarna zal d§ Nëder- landsch-ïndonesische unie in werking treden. In de tusschënperiode van 2 jaar zal er tussehen de Ne derlanders en de Indonesiërs alle politieke en economi sche aangelegenheden de meest nauwe samenwerking bestaan die tot in bijzonder heden zal worden vastgelegd. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat tijdens de' on derhandelingen tussehen de Nederlanders en de Indone siërs te Linggadjati op de meest essentiêelc punten een groote mate van overeenstem ming is bereikt. Tijdens de bijeenkomst, die bijna drie en een half uur duurde, zijn de commissie-ge neraal en de Indonesische de legatie er in geslaagd om alle 17 punten te bespreken en te formuleeren op een wij ze, die voor het oogenblik voor belde partijen aanvaard baar was. Deze 17 punten zullen tezamen een basis overeenkomst vormen. De ontwerpen, die tot stand gekomen zijn, vormen nog niet de uiteindelijke lezing. De po litieke besprekingen zullen Woensdagochtend om 8.30 plaatselijke tijd worden voort- gezet. Onmiddellyk na de zitting van Dinsdagavond hebben Dr. A. K. Gani, mr. Amir Sjari- foedin en de leden van de commissie-generaal zich naar ir. Soekarno begeven ten ein de met hem de tot dusver verkregen resutaten in hun geheel te bespreken. Nog steeds dienen een aan tal bijzonderheden nader te worden besproken en gefor muleerd, hetgeen Woensdag zal plaats vinden. - Na de politieke besprekin gen van Woensdag zouden de Indonesiërs gaarne een ple naire zitting bijeenroepen, hetgeen nog steeds niet is gebeurd. Er bestaan echter duidelijke aanwijzingen, dat de plenaire zitting te Batavia zal worden gehouden, In ieder geval zijn de sombere voorge voelens, die na de politieke besprekingen van Dinsdagmor,- gen waren gerezen, verdwe nen om plaats te maken voor de welgefundeerde verwach ting, dat de bijeenkomst te Linggadjati er tenslotte toch nog in geslaagd is om de kloof tussehen het Nederland sche en het Indonesische standpunt te overbruggen. De Soaitie van de Nederlandsohe [roon schijnt te zijn gedefini eerd als het hoofd van de Ne- derlandech-Indoneslsche unie en wel op een wijze, die voor de commissie generaal aan vaardbaar is. De uiteindelijke formuleering moet echter nog worden voltooid. De „unie" is volledig aan vaard, doch zal eerst goed in werking kunnen treden, nadat de federatie, die „de veree nigde staten van Indonesië' genoemd zal worden, als een volkomen aanvaardbare in stelling is gevestigd en ver zekerd is van erkenning door het buitenland. i Men. neemt aan, ]dat hier. mede een periode van onge veer 2 jaar gemoeid zal zrjn, Radiostaking. Dinsdagmiddag werd door het N.V.V. in een communiqué medegedeeld, dat in een op Maandagavond gehouden ver gadering onder leiding van het N.V.V, overeenstemming werd bereikt inzake het geschil, dat tot de staking bij de radio- omroep heeft geleid. RADIO-LUISTERAARS. Op 1 November j.l. bedroeg het aantal aangegeven radio- ontvangtooBtollen 649.128 te gen 618.919 op 1 October j.i, Op 1 October j.l. bedroog het aantal aansluitingen op 't ryksdistributienet 458.995 te gen 452.683 op 1 Sept. j.l. AVONDKLOK TE PADANG. Op 20 October j.l. is de avondklok te Padang (Suma tra) vervroegd tot 18.80 uur Singaporetijd. De aanleiding hiertoe was de onrustige toe stand in de stad. De Padang* ;*tl riÉÜÜ „onze vloot' Vrijdag 15 November belegt de Koninklijke Neder!, Ver- eeniging „Onze Vloot", afdee- ling Vlissingen, een vergade ring in een zaal van café Kie vit aan de Badhuisstraat- Op de agenda staat o,a. de 'verkiezing van een bestuur van vijf leden en het vérslag van den wnd, voorzitter van de Al gemeene Vergadering te 's-Gravenhage. OPENBARE LEESZAAL, In October werden uitge leend 1297 Ned. romans, 122 romans in vreemde talen, 537 studieboeken en 289 Hinder- boeken De tijdschriften, en kranten zaal werd bezocht door 73 vrouwen en 336 mannen. De jeugdbibliotheek werd bezocht door 106 meisjes 252 jongens. Middelburg skiloopen vandaag en morgen. Op ultnoodiging van de Ne derlandsche Ski-vereeniglng en met medewerking van de A. NW,B. hield de heer Schintz Zaterdag j.l, in do Schouw burgzaal te Middelburg eer causerie over „Skiioopen van. daag.en morgen". De zelf ter zake kundige inleider gaf vele belangwekkende bijzonderhe den omtrent deze sport er eindigde zijn interessante in leiding met de vertooning van een der beste ski-films der laatste jaren, de Zwitaersche film „De ganze Volk führt Ski". De hoer D. F. P. Hoegen bracht den spreker de dank van de toehoorders over. O - en W.-Souburg CHR. BESTURENBOND. Maandagavond werd in de zaal van den heer Verbeem te Souburg een ontspannings avond gegeven door de Chr. Besturenbond, die door den heer P. v. d, Putte met oen propaganda-woord werd ge opend. Opgevoerd werd het töoneelstuk „De antieke klok' dat veel bijval oogstte. Veere UITVOERING. Donderdagavond gaf het Zeeuwsche Gabaret onder lei ding van Jacky de Vos in de Campveersche Toren te Veere, voor een goed gevulde zaal een revue, waarvan de op brengst ten bate kwam van de Zeeuwsehe oorlogsinvaliden. Het programma, dat goed verzorgd was, oogstte veel bij val bifhet publiek en de heer K de Ruiter, die als conferen cier optrad, heeft de lachlust van menigeen weten op te wekken. Na afloop werd gelegenheid gegeven voor een gezellig bal, waar veel animo voor bestond. Vrouwenpolder. herstelraad, Ook te Vrouwenpolder 19 con herstelracd opgericht. In Het comité hebben zitting, naast den burgemeester, de heeren J. A, But, J. Goerse Sr„ N. Mesu en Joh. Lou- werse, St. Laurens herstelraad. Vlissingen in 1947 geautomatiseerd. Naar wU vernemen ligt het ia de bedoeling van de P.T.T. om in de loop van 1947 een aanvang te maken met de auto matiseering van het telefoon net te Vlissingon. OUDE MOLEN GESLOOPT. In het jaar 1780 werd voor de familie Porrey te Hoofd plaat de windkorenmolen „De Goede Hoop" gebouwd. Steeds bleef deze het eigendom van dozolfde familie tot omstreeks 1935 toen hy in het bezifc kwam van molenaar D© Voogd. Na enkele jaren meès* de molen door het breken vam oen der wieken buiten dienst gesteld worden en kwam er 'n electrisch gedreven maalderij. De windkorenmolen werd ech ter beschermd door de Verée- niging tot behoud van natuur schoon. Tijdens de invasie in 1044 werd hij echter dusdanig gehavend dat er niets over bleef als het geraamte, Van. afbraak wilde men niets we ten. Dezer dagen heeft de el« gonaar echter vergunning gé» kregen 't restant te oloöpeu en Woensdag j.l. is het over schot van „De Goede Hóóp* gesloopt OUD-SECRETARIS VAN ZUIDDOK L'E VOOR HET TRIBUNAAL. Maandag jl. stond de voor malige gemeente-secretaris van Zulddorpe, J. M. M., vqöt het tribunaal van Terneuzen terecht, beschuldigd van vriendschappelijke omgang met een berucht N.S.B.-er en het schrijven van een brief aan Miinzer. De voorzitter hechtte geon geloof aan de beweringen van verd., dat zijn omgang; met den N.S.B.-er op een za kenrelatie berustte. De verder diger, mr Tichelman, verzocht de strafmaat tot het minimum to beperken. bodo bericht "thans, dat met ingang van 6 November de avondklok weder op 19,30 uur is gesteld. vliegveld kemajoran. Vrijdag 15 November zal hot vliegveld Kemajoran bij Batavia aan de Nederlanders worden overgedragen. Dit ge schiedt met een militaire plechtigheid, waaraan een de tachement van de R A.F. en een van de Nederlandsche luchtmacht, elk groot 60 man, zullen deelnemen. De Herstelraad te St. Lau. rens is als volgt samengesteld: Burgem. J. W. v. 't Hoft, voorz.; S. Francke, Secretaris; P. Boon; J. W. Davidse; P. Pieterse en de dames M. Si- moons-Wlllemse; N. Simonse Besuien; M, Verburg-Janse. P. L, v. d. Voorde-Bosschaart. „WEES EEN ZEGEN". Vrijdagavond vierde de Ge reformeerde M. V, „Wees een Zegen" tè St. Laurens haar 208te verjaardag onder leiding van do presidente, mej. S. Hil- lebrand. De vereeniging telt momenteel 27 leden. Afgevnar- digden van verschillende ver- eenigingen brachten geluk- wenschen over. Een Inleiding werd gehouden over: „Uw wil geschiede". Zeer in de smaak viel het goed uitgevoerde ta bleaux: „Oranje boven" en een stuk olgen werk: „Toe® hot water kwam". Oostkapelle COLLECTE TORENKLOK. De collecte voor de nieuwe torenklok heeft te Oostkapel le met inbegrip van enkele losse giften, 2,865,11 opge bracht. Getracht zal worden het resteerende bedrag van cir ca 2000 zoo spoedig mogelyk bijeen te brengen. Giften kun nen nog worden afgestaan bij den heer A. de Visser. Dorp straat 52 (giro 38570). Serooskerke VERKEERSONGEVAL. Zaterdagmiddag vond tt Serooskerke, ongeveer tegen» over do Gereformeerde pasto rie een verkeersongeval met ernstige afloop plaats. Een mo torrijder, do heer de Krijgqf uit Middelburg met duo-passa» gier, de heer L, Jongepfer uit Serooskerke, kwam uit de richting Middelburg, terwijl van Domburg een militaire vrachtwagen naderde. Op de bocht, welke zich hier bevindt, zagen de bestuurders van bei de voertuigen geen kans elk ander te passeeren. Zij remden krachtig, met het gevolg, dat de beide personen van de mo torfiets werden afgeslingerd en met een zwaai op de weg terecht kwamen, vlak voor de wielen van de vrachtauto. Dr. Bom uit Oostkapelle, -die reëds spoedig ter plaatse verscheen, verleende do eerste hulp, De heer Jongcpier bleek een bek kenfractuur te hebben opge- loopen en werd evenals dp heer de Krijger, onmiddellijk per zie kenauto naar het gasthuis te Middelburg overgebracht. De militairen kwamen met de schrik vrjj, Nieuw- en St. Joosland BUURTVEREENIGING. Maandagavond kwam de buurtvereeniging „Eendracht maakt macht" te Nieuw- en St. Joosland bijeen, onder lei ding van den voorzitter dr, A. J. van de Weerd. De algemee ne vergadering van de buurt- bond „Oranje Bovenal" zal worden gehouden op 29 No vember a.s. en men kon zich vereenigen met het voorstel van dio bond om den burge meester, graaf van Randwijck, als e ere-voorzitter van de Oranjebond te benoemen. Te vens kon men accoord gaan met het voorstel van het hondsbestuur om op kosten van de bondskas een film te laten vertoonen voor alle kinderen der scholen in deze gemeente. In de vacature als bestuurslid van den heer K. Walraven werd benoemd de hoer P. Bo- minlcus. Do contributie voor 1946 werd vastgesteld op f 1 per lid, hetgeen eerstdaags zal woi'den geïnd. Bij de to verwachten blijde gebeurtenis in het vorstenhuis in Februari hoopt men eenige feestelijkheden te organiseeren. Eveneens werd besloten om in samenwerking met de buurten „Willen ls kunnen" en - „De Zuidwesters" een gezellige avond te organiseeren voor óe leden. In het slotwoord be treurde het don voorzitter, dat zoo weinig leden waren opge komen, om de besprekingen van deze avond bij to wonen. NIPPERS De collecte voor 't Zuider- zeefonds gehouden op 3 Octo ber in do Ned. Hervormde kerk te Aagtekerke heeft 54.07 oii&ebracht. De Novembercollecte ten bate van do zending heeft te Aagtekerke 136.13 opge bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2