PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUDAKT Oostenrijk wordt gewurgd Samenwerking met Amerika Economischer exploitatie door ruilverkaveling Vandaag DE KROON EN INDIE 189e Jaargang - Nr. 265 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DEMIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANTEN VRIJE STEMMEN Woensdag 13 Nov. '40 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per kwartaal. Losee nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tel- 2077 en 2924, Ooes Turfkade 15, :el 2475. Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102. Terneuzen Brouwerljstr.2. Poatrek nr. 359300 P Z.C., Middelburg. Hel Wereldgebeuren Nieuwe „Führer" In Beieren. Partij van de gewone man boekt successen. Als Oostenrgk maar alleen gelaten zou worden, zou het zich spoedig genoeg herstel len, aldus verzuchtte Maan dag dr. Körner, de burge meester van Weenen, in een toespraak tot burgerlijke autoriteiten in Ziirich. Nu heeft men in feite de indruk, dat Oostenrijk niet meer be staat. Weenen is ingesloten als een vesting en de zóne- grenzen zijn zoo onbarmhartig gesloten, dat de normale dis tributie van goederen onmo gelijk te organtseeren is. Weenen zou volgens dr. Kör ner verhongerd zijn, indien Stalin, op wien in een kri tiek oogenblik een beroep was gedaan, de stad niet had gered. De burgemeester ver meldde, dat nog steeds moor den en aanrandingen aan de orde van de dag zijn, die be dreven worden door vreemde lingen. die vaak in Russische uniformen verkleed zgn. Ook buitenlandsche waar- hemers zijn het met burge meester Körner eens, dat Oostenrijk wel zwaar te lij den heeft van het het dwaze bezettingssysteem, waarbij het land in mootjes is ver deeld. waarin elk der vier groote mogendheden zijn eigen bezgttingspolltiek volgt. De opzienbare onthullingen, die dr. Schaerft, de vice-kan- selier, enkele dagen geleden in Londen deed, hebben een in druk gegeven van de wijze, waarop het land langzamer hand economisch gewurgd wordt. Een dergelijk bezet tingssysteem is slecht ge schikt om het verslagen land tot ontwikkeling te brengen als een onafhankelijke en de mocratische staat. Dat blijkt ook ïn Duitschland. De wel licht goedbedoelde pogingen van Engelschen en Amerika nen om door middel van films, boekjes en andere mid delen der moderne propagan- dat-techniek het volk tot „de mocratisch denken" op te voeden, hebben tot nu toe weinig vruchten afgeworpen. - In Beleren althans is een nieuwe Führer, genaamd Al fred Loritz, op het politieke tooneel verschenen. Hij is de leider van een partij, welke in menig opzicht aan de na- tionaal-soclalistische partij van Adolf Hitler doet denken. De vereering van zrjn volge lingen vertoont veel gelijkenis met die van de Nazi's voor hun Führer. Zg staren naar Alfred Loritz met verglaasde oogen en verrukte aandacht, waar hij ook spreekt, en vol gen steeds blind zijn voor beeld wanneer het op stem men 'aankomt. Zij tellen op het oogenblik nog maar acht afgevaardigden in de Beier- sche constitueerende vergade. ring, maar hopen er tijdens de volgende verkiezingen op 1 December veel meer te krg- gen. Het program van deze par tij bestaat in het algemeen uit de eisch, dat alle belang rijke beslissingen door middel van een referendum door het volk moeten worden genomen. Loritz is van meening, dat onder een normale parlemen taire regeering de belang rijkste beslissingen door toe vallige meerderheden worden genomen en hij ontkent, dat gekozen vergaderingen de meeningen der kiezers kunnen vertegenwoordigen. De beweging van Lorentz doet denken aan de fascis tische getinte partij van den gewonen man in Italië, waar van het orgaan, een soort „Ochtendpost" een groote op laag heeft. De partij boekte bij de Zondag gehouden Ita- liaansche gemeenteraadsver kiezingen aanzienlijke succes sen, vooral ln Rome, waar ze met 71 000 stemmen de tweede plaats bezette achter een so- cialistisch-communistisch blok. Ook ln Italië zijn de sporen van het voor-oorlogsch be wind nog lang niet ultge- wischt. Stakende musici antwoordden. Het gisteren gepubli ceerde telegram van het personeel der Refa-ln- dustrie te Rotterdam, waarin de programma's beter dan ooit worden genoemd, heeft in de kringen der stakende musici verontwaardiging gewekt. Een van hen, Harry Wiggelaar, heeft het volgende antwoord- telegram gezonden: „Voor uw, als geestig heid bedoeld, telegram, Inzake de staking der radiomusici maar één kwalificatie nl. „schan delijk". Tafeispeeches over ontwapening. BEVIN, BYRNES EN MOLOTOV SPRAKEN. Maandagavond heeft de ver. eeniging van de buitenland sche pers te New York een diner gegeven, waaraan ook Bevin, Byrnes en Molotov aanzaten. De tafeispeeches hadden dit keer een minder luchtig karakter dan bij der gelijke gelegenheden ge bruikelijk is, doch handelden over ontwapening. Bevin noemde dit evenals „democratie" een woord, dat op de verbeelding werkt en enthousiasme verwekt. Hij wilde echter graag practische en bruikbare plannen uitge werkt zien. Molotöv verklaarde op zijr beurt, dat allen behoorden mede te werken aan de vol tooiing van deze groote taak. Hij hoopte, dat alle staatslie den thans in staat zullen zijn dit probleem aan te vatten en een begin te maken met de oplossing van het probleem van een algemeene bewape- nings-beperking in de loop der huidge zitting van de Ver. Naties. Wij moeten, aldus Molotov, een algemeene be wapeningsbeperking ten uit voer brengen - volgens één plan, onder rechtstrèeksche leiding van de Ver. Naties. Byrnes sloot de rij van sprekers met de verklaring, dat de jongste verkiezing geen verslapping van Amerika in het actief deelnemen van Amerika in het werk dei Ver. Naties tengevolge zou heb ben. Truman spreekt. President Tinman heeft Maandag in een verklaring gezegd, dat de huidige Ame- rikaansche politiek door hem en den minister van buiten landsche zaken, Byrnes, als nationaal program met den steun van zoowel de de mocraten als republikeinen zal worden voortgezet. De leden van beide partijen, zoowel binnen als buiten het congres, hebben in raden deelgenomen aan het voorbereiden en het uitvoeren van de buitenland sche politiek van onze regee ring. Dit was een natiopaal en geen partijprogram. Het zal een nationaal pro gram blijven, zoover het den minister van buitenlandsche zaken en mij betreft. De president geloofde, dat de republikeinen hierin met de regeering samen zullen blijven werken. Maandagmorgen heeft de luitenant ter zee eerste klasse, Broekhulzen, namens de In Bergen op Zoom gelegerde ma riniers een tweetal kransen neergelegd aan de voet van de monumenten op de Canadee- sche en Engelsche kerkhoven. Engelsche Koning hield de troonrede. In de rede "van den Engel schen koning, welke Dinsdag bij de opening van de nieuwe zitting van 't Brits'he parle ment is uitgesproken, is de na tionalisatie van het binnen- landsch vervoer en van de electriciteitsvoorziening in het vooruitzicht gesteld. De koning "nspeelde ook op verlenging van de militaire dienstplicht, wanneer de hui dige regeling ten einde loopt. De koning zeide verder o.m.: „Ik vertrouw, dat binnenkort met Oostenrijk een verdrag zal worden gesloten, dat het mo gelijk zal maken alle bezet tingstroepen uit dat land te rug te trekken". -v DIENSTPLICHT IN CHINA. Op 1 Januari 1947 zal te Sjanghai de dienstplicht wor den ingevoerd voor alle man nelijke burgers tusschen 18 en 45 jaar, met uitzondering van functionarissen boven een be paalde rang en journalisten. Naar schatting zullen 500.000 Chineezen hierdoor dienst plichtig zijn. Het staat thans definitief vast, dat het Hofplein-station te Rotterdam wordt gehand haafd. De lijn uit Den Haag zal daar zijn eindpunt vinden en niet naar Rotterdam-Zuid worden doorgetrokken. wordt ex-koningin Gio- vanna van Bulgarije 39 jaar; wordt de beroemde dan seres Mary Wigman, die een veertig jaar geleden een nieuwe richting in de danskunst in het leven riep, 60 jaar. CONVERTEERING VAN STAATSSCHULD. Bij de Tweede Kamer is in gediend een wetsontwerp strekkende tot machtiging van den minister van financiën tot converteering der uitstaande schuld. De sanctie, welke in het ontwerp is opgenomen, komt hierop neer, dat dege ne, die niet aan de conversie deelneemt, de aflossing ont vangt op een speciale geblok keerde rekening: de conver sierekening, rentende Over het tegoed dezer reke ning zal gedurende ten hoog ste vijf jaar niet kunnen wor den" beschikt. DE BESPREKINGEN TE CHERIBON. Nog geen resultaat. U.SA. EN indië. De besprekingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs die Maandagmorgen te Ling- gadjati zouden aanvangen, zijn eerst des middags om 3 uur plaatselijke'tijd begonnen ten einde de leden van de com missie-generaal na hun aan komst nog in de gelegenheid te stellen om voor de zitting informeele besprekingen te voeren met de Indonesische af gevaardigden. Inmiddels werd van welinge lichte Indonesische zijde verno men, dat de kabinetszitting te D jok ja en de bijeenkomst van de Indonesische delegatie met het Centraal Nationaal Comité een zuiver informatief karak ter hebben gehad. In beide ge vallen heeft de Indonesische delegatie een overzicht gege ven van de tot dusver tijdens de onderhandelingen bereikte resultaten. Het belangrijkste vraagstuk tzal wel' blijken te zijn de posi tie van de Kroon. Het stand punt van de Indonesische dele gatie op dit punt is van die aard, dat waarschijnlijk lang durige besprekingen met de Commissie-Generaal noodig zullen zgn om tot een bevre digende oplossing te geraken. Uit Cheribon wordt d.d. 12 November gemeld, dat prof. Schermerhorn afzonderlijke be sprekingen had met Soekarno en Matta. De politieke onderhandelin gen werden Maandag om 17 uur plaatselijke tijd verdaagd, zonder dat de voornaamste kwesties bij de besprekingen aan de orde waren gekomen, terwijl er zeer geringe vorde ring was gemaakt. Overeengekomen werd, dat de politieke besprekingen Dins dagochtend vroeg voor het be gin van de plenaire zitting zouden worden hervat. Het is minder waarschijnlijk, dat een plenaire zitting, waar op mededeeling gedaan zal worden van het eind-resultaat der onderhandelingen, te Ling- gadjati zal worden gehouden. „De hulp van een groot in dustrieel land, zooals de Ver- eenigde Staten- zal voor de ontginning van de Indonesi sche oerwouden onmisbaar zgn", aldus ir. Dipokoesoemo te Batavia bij de behandeling van een plan voor de indu rlalisa- tie van Indonesië op groote schaal. Volgens ir. Dipokoe soemo zal de ontginning van Sumatra een oplossing kunnen geven voor het ernstige be volkingsvraagstuk van Java. De oppervlakte van de cultuur gronden zou worden uitge breid, terwgl men bovendien talrijke houtverwerkende in dustrieën op Sumatra zou kun nen vestigen. Het plan zal aan de republikeinsche regeerinj worden voorgelegd. Consentgelden bij in- en uitvoer. Vanaf 10 November wordt bij de invoer en uitvoer van goederen een zgn. consentgeld geheven van die goederen, waarvan by in- en uitvoer ook statlstiekrecht is verschuldigd. Het recht bedraagt vjjf cent van elke vijftig gulden of ge deelten daarvan en wordt be rekend over de totale waarde van de goederen. Dit consentgeld, dat niet wordt geheven bij in- en uit voer van goederen per post, moet gezien worden als een vergoeding voor de admini stratieve bemoeiingen terzake van het verleenen van in- en uitvoervergunningen, die te genwoordig bij de in- en uit voer van goederen moeten worden overgelegd. Amerikaansche schepen worden in Nederland gesloopt. De N.V. „Holland" te Hen drik Ido Ambacht heeft van de Amerikaansche marine aangekocht twee vliegdeksche pen- de „Nabob" en de „Tha- ne", en drie torpedobootjagers „Halstead", -,Duff" en „Ekins". Vooral bg de aanval op Ja pan hebben deze schepen een zeer belangrijke functie ver vuld. Zg zijn in 1943/'44 in Amerika gebouwd en hebben slechts drie vier maanden dienst gedaan. Daarna zijn zg door mijnen of anderszins be schadigd en werden in een En gelsche haven opgelegd. Zij worden binnenkort naar H. I. Ambacht gesleept om te wor den gesloopt. ONRUST BIJ SOERABAJA. Volgens Nederlandsche mili taire bronnen zgn in de kam pongs ten Zuiden van Krikilan en Bajaran (Z._Soerabaja) ge-- vallen gemeld van ontvoering van personen, die weigerden te evacueeren. Indonesische pa trouilles blijven niet binnen de vastgestelde zóne en 't aantal roovers neemt toe. In andere plaatsen dringen Indonesische patrouilles diep ln het Neder landsche gebied binnen. Er ko men echter geen incidenten voor. Industrieel instituut opgericht. De regeeringsverklaring van 4 Oct. inzake het beleid ten aanzien van de loonen en de prijzen heeft eenige punten naar voren gebracht, welke naar de meening der regee ring de hoofdoorzaak vormen, dat het loonpeil in Nederland thans en in de nabge toekomst niet zal kunnen worden op gevoerd. De conclusie is dat zoolang onze export, hetzij door een toeneming van ar beidsproductiviteit, hetzg door een betere uitrusting van ons productie-apparaat, geen stij ging vertoont, een verhooging van het loonpeil uitgesloten is, omdat Nederland tenslotte voor het onontkoofnbare feit staat, dat ons volk niet meer kan gebruiken dan het zelf voortbrengt. Als leverancier van de on misbare apparatuur en machi nerieën komt Amerika, de groot-producent, naar voren, als vrgwel het eenige land dat alle gewenschte uitrustingen zou kunnen leveren. Om aan de moeilijke deviezenpositie te ontsnappen, zou het zeer ge- wenscht 'zijn dat Amerikaan sche producenten zich zouden gaan interesseeren in de Ned. industrie óp aandeelenbasis Er is ln Nèderland reeds een zeer gelukkig voorbeeld van een dergelijke samenwer king en wel tusschen de Goodrich Company te Akron en de N.V. Rubberfabriek „Vredestein" waarvan het re sultaat is een fabriek, die op basis van de laatste techni sche ontwikkelingen op dit gebied en voorzien van moder ne machines en apparatuur, in Nederland autobanden gaat produceeren. INSTITUUT OPGERICHT. De bovenstaande overwe gingen hebben er toe geleid, dat een vooraanstaande groep Nederlanders besloten heeft tot de oprichting over te gaan van het Instituut voor Neder- landsch-Amerikaansche Indu- strieele samenwerking. M. P. L. Steenberghe, oud- minister van economische za ken en oud-voorzitter van de Ned. econ. missie te Washing ton, is voorzitter van het bestuur. Als directeur is be noemd de heer H. W. A. van den Wall Bake. In Amerika werd reeds contact verkregen met groote internationale bankinstellingen. Het doel is in beginsel niet alleen om in Nederland nieu we of bestaande industrieën met behulp van flnancieele en technische bijstand der Amerikaansche industrieën op te richten en/of te verbete ren, doch ook om de oprich ting van filialen, nevenbedrrj- ven enz. van bestaande Ned. industrieën in Amerika te bevorderen uiteraard voor zoover de Ned. deviezenvoor raad zulks toelaat, een en ander geheel op basis van reciprociteit. De strgd tegen de zwarte handel in Italië is in volle gang. Op de foto: arrestatie van zwarte handelaren, die 100 ton graan poogden te verkoopen. GROOTSCH WERK IN DE KRUININGER- EN NIEUW OLZENDERPOLDER. Thans flinke voortgang. Nadat in Novmber 1939 er in Mei 1940 de Kruininger. er Nieuw-Olzenderpolder door d€ Ned. militaire autoriteiten on der water waren gezet, werd besloten op dit gebied ruilver kaveling toe te passen. Bij de stemming in 1941 bleek het aantal voorstemmers dat der tegenstanders verre te overtreffen, zoodat de werk zaamheden „full speed" uitge voerd zouden kunnen worden. Nog in. 1941 werden de gron den geschat on werden door het ruilverkavellngsbureau Utrecht de noodige metingen en berekeningen verricht om als basis voor een nieuwe in- deeling te kunnen dienen. Het voorloopige plan van wegen en waterloopen werd door de plaatselijke commis sie, gekozen uit de betrokken eigenaren en belast met de uitvoering, bestudeerd, hier en daar grondig gewijzigd daarna ter deflnieve goedkeu ring doorgezonden aan de Centrale Cultuurtechnische Commissie welke met de leiding van ruüverkavelingszaken be last is. ARBEIDERSTEKORT. Niets scheen een vlotte uit voering in de weg te staan, Maar al heel spoedig deden zich omstandigheden voor, die niemand verwacht en voorzien had, n.l. een yoortdurend ge brek aan arbeiders, zoodat de Ned. Heide Mij-, die op het terrein het werk verrichtte, gedurende de vijf oorlogsja ren, niet veel meer kon doen, dan een paar waterleidingen graven. Was het wonder, dat de be woners van Kruiningen zwart gallig werden en de spot dre ven met alles wat de ruilver kaveling betrof? Zij waren toch nooit erg enthousiast ge weest en meenden nu hun som bere voorspellingen bewaard» heid te zullen zien. NA DE BEVRIJDING. De plaatselijke commissie zat echter niet bij de pakken neer en onmiddellijk na de bevrijding stelde zij alle po gingen in het werk om de ruilverkaveling snel door te zetten. Zij kreeg gedaan, dat de nieuwe wegen en water loopen niet ■iheer gegraven zouden worden door de Ned. Heide Mij. in handkracht, maar dat een aannemersfirma dit werk machinaal zou uitvoeren. Hiermede is begin 1946 een aanvang gemaakt en ver wacht mag worden, dat in '47 deze werken voltooid zullen zijn. Naast het graven van we- ?n en waterloopen moeter. echter nog vele andere werk zaamheden verricht worden, die meer van cultuurtechni sche aard zgn. Doordat de nieuwe kavels een meest rechthoekige vorm hebben terwijl de ouae gren zen op allerlei manieren kris kras door dit nieuwe perceel loopen. moeifen al deze oude grenzen weggewerkt worden, terwijl ook de hoogteverschil len. die in de Kruinlngerpol- der groot zijn, zoodanig geni velleerd dienen te worden, dat men elke kavel op normale wgze bewerken kan- Deze werkzaamheden kunnen niet mechanisch worden uitgevoerd en worden dus in handkracht verricht door arbeiders in dienst van de Ned. Helde Mij. DE OOGST GAAT VOOR! Helaas heeft de plaatselijke commissie ook hier weer met tegenslag te kampen, want nu men alle krachten inspannen moet om de oogst binnen te halen, heeft het bureau Oogst- voorziening de arbeiders van de Ned. Heide Mij. te werk gesteld bg den boer en moeten de zoo noodzakelijke werk zaamheden in de ruilverkave ling blijven rusten. Ook de drainage, die voor een deel door de verschillende inundaties (in 1944 werd een jedeelte van de polder voor de derde maal onder water gezet) bedorven is, moet ver nieuwd èn herlegd worden volgens de plannen, geba seerd op het nieuwe water leidingenstelsel. Met deze werkzaamheden Is dezer da gen begonnen; ze zullen in een vrg snél tempo worden uitgevoerd. NOG BEZWAREN. Inmiddels is het plan van ruilverkaveling tot stand ge komen en ter kennis van de bevolking gebracht. zoodat iedereen weet welke nieuwe kavels hem toegedacht zijn. is gediend. Het behoeft geen verwonde ring te wekken, dat dit plan lang niet de instemming van iedereen heeft- Naar aanleiding van recla mes heeft de plaatselijke com missie nog kleine wijzigingen in het plan gebracht. Alle reclamanten heeft zij echter niet tevreden kunnen stellen, zoodat verschillende van hen hun bezwaren naar voren hebben gebracht op een zit ting van den rechtercommis saris, waar getracht wordt plaatselijke commissie en reclamanten tot overeenstem ming te brengen. Ook dit is niet in alle ge vallen gelukt; verschillende reclamanten zijn met hun be zwaren naar de rechtbank ln Middelburg gegaan en hebben deze daar kunnen toelichten. De uitspraak van de recht bank is binnenkort te ver wachten. Deze uitspraak is onherroepelgk en daarmee zal dan de nieuwe kavelindeeling haar beslag gekregen hebben. EEN GROOTSCH WERK. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat ondanks heel veel tegenslag in de Kruininger- en Nieuw-Olzender polder een grootsch werk ondernomen wordt, dat ten doel heeft de schade te vergoeden, welke door de Ned. regeerlhg in 1939-1940 aangebracht moest worden, en waarbij men te vens van de gelegenheid ge bruik wil maken om de boeren hun bezit terug te geven in een vorm. die economischer exploitatie der bedrijven mo gelijk maakt. Indien men hierin inderdaad zou slagen, zullen straks wel licht ook zij, die nu nog scep tisch tegenover de resultaten staan, tot de erkenning ko men, dat met dit werk een waarachtig Zeeuwsch belang DE SAMENSTELLING VAN HET BROOD. De toevoeging van meer buitenlandsche tarwe aan de broodbloem tot 50 procent, welke 11 Ncvember is begon nen, kan nog niet onmiddel lijk in de kwaliteit van het brood tot ui', mg komen, zoo als velen schijnen- te denken. Op genoemde datum zijn n 1. de maalderijen begonnen bloem van deze samenstelling te maken. De bakkers zullen naarmate hun bloemvoorraad aanvulling behoeft, voorzien worden met bloem van nieu we samenstelling. Het verloop van dit proces vraagt enkele weken. SCHOOLVERZUIM IN DRENTE. De kantonrechter te Em- men treedt streng op tegen de vele leerplichtovertredingen in Oostelijk Drente. Hg ver oordeelde in de laatste zitting 15 overtreders tot tezamen 276 boete of 114 dagen hechtenis. Gemiddeld dus 18,50 boete of bijna 8 dagen hechtenis. Een overtreder te Valthermond kreeg de zwaar ste straf: 35.boete of 20 dagen hechtenis. MAN IN BRAND GEVLOGEN De 45-jarige schilder L. van Reewijk, die Maandagavond in de zaak van den chemlcaliën- handelaar J. J. Slangen, bezig was met het smelten van was, daarbg plotseling in brand gevlogen en liep zoo ernstige brandwonden over het geheele lichaam op, dat hij eenige uren later is overleden. Het vuur deelde zich mede aan de inventaris van de werk plaats. die geheel uitbrandde, evenals de bovenverdieping, waar de eigenaar woonde. Beroep op Kon'mg George. Het schoolbestuur van het Limburgsche dorp Milsbeek heeft een beroep op Koning George van Engeland gedaan om een- einde te maken aan het tot ontploffing brengen van groote hoeveelheden mu nitie vlak bij de Ned. grens, waardoor zeer veel schade ontstaat. Ondanks herhaalde verzoeken en protesten gaan deze ontploffingen in het Reichswald door zonder dat rekening wordt gehouden met de schade, welke aan Ned. eigendommen wordt aan gericht. De school van Mils beek moest reeds wegens he vige glasschade worden geslo ten. De verontwaardiging in de grensstreek is algemeen. Inmiddels hebben eenige hooggeplaatste Britsche offi cieren een bezoek aan Mils beek gebracht ten einde de toestand te bespreken. NED. SCHEEPSAANKOO- PEN IN DE VER. STATEN. De Unite States Maritieme Commission heeft medege deeld, dat de Ned. regeering van de 605 in de oorlog ge bouwde koopvaardijschepen, die de commissie heeft toe gewezen aan buitenlandsche -egeerlngen of personen, er 41 heeft ontvangen. Deze 41 3Chepen bestaan uit 10 Vic tory-ships, 28 Liberty-ships. 2 kleinere vaartuigen en 1 tank schip. De Nederlandsche kolo niale tankvaart ontving twee tankschepen. De commissie heeft nog een aanvraag van de Ned. regee ring ontvangen voor vier Vic- 'ory-schepen. Joodsch mefcje verraadde haar buurj'ongen. Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam heeft vonnis ge wezen tegen het 20-jarige Poolsch-Joodsche meisje The- rese M. J. Joseph uit Am sterdam, dat zich ln 1943 en 1944 ten behoeve van den Si- cherheitsdienst bg politieke gevangenen had laten opslui ten, de gevangenen uithoorde en dan hun mededeelingen aan de S.D. overbracht. Voorts had zij haar bemiddeling ver leend bij de arrestatie van een Joodschen buurjongen, die nimmer uit de Dultsche con centratiekampen is terugge keerd. Het hof veroordeelde haar tot 3 jaar met aftrek van voorarrest, omdat het van meening was. dat deze ern stige feiten haar slechts ten deele kunnen worden aangere kend. Zg" was slechts 17 jaar oud en het. hof achtte het aannemelgk, dat zy gehandeld heeft in zeer groote angst voor deportatie naar Polen omdat ze voorts sedert haar tiende jaar voortdurend onder de psychische druk van de Duitsche terreur en vervolging heeft gestaan. De eisch was 15 jaar geweest. BINNENVISSOHERS. Zij, die de binnenvlsschery als bedrijf uitoefenen, moe ten binnenkort in het bezit zijn van een erkenning als binnenvisscher. Om in het bezit te komen van aanvraagformulieren die nen zij 5.te storten op postgirorekening 351833 van het Bedrijfschap voor Vissche- rijproducten te 's-Gravenha- ge of dit bedrag per postwis sel over te maken. Op het stortings, of postwisselformu- lier dienen duidelijk naam en voornamen, geboortedatum en nauwkeurig adres van den aanvrager te worden vermeld, alsmede1 de aanduiding „Er kenning binnenvisscher". Leden van plaatselijke af- deelingen van de hoofdafdee- ling Zoetwatervisscherg van de Ned. Heidemaatschappij, worden aangeraden hun aan vragen collectief tot het Be drijfschap te richten met ver melding van bovengenoemde gegevens van alle betrokke- LOS ANGELES—BATAVIA. Luit. kol. W. C. J. Ver- steegh, directeur van de K. N.I.L.M., is te Los Angeles aangekomen, waar hij met majoor H. K. de Graaf van de Pacific-afdeeling der K.N. I.L.M. besprekingen zal voe ren over de te openen lgn Los AngelesBatavia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1