Meer deviezen voor tabak? UIT DE PROVINCIE InterneeringskampeiL Strijd tegen de duurte Zeeuwsch Vlaanderen WALCHEREN Zuid-Beveland Minister en Rijksbureau voor een onmogelijke taak. (Van onzen parlementairen redacteur) Dr. G. W. M. Huysmans, onze minister van economische zaken, die evenals zijn voor ganger ir. H. Vos tot het zeer exclusieve deel der nlet-roo- kende Nederlandsche bevolking behoort, zit zich nu al dagen lang af te vragen of hij het verantwoorden kan, ten gerie ve van het overgroote wèl- rookende deel van de negen millioen bewoners der elf pro vinciën wat meer deviezen ter beschikking te stellen. Met ge spannen aandacht volgen mil- lioenen rookers hoe de beslis sing in die eene stille kamer aan de Bezuidenhoutscheweg ir. Den Haag zal uitvallen. Misschien weten wij het mor gen, misschien moeten wij nog een week geduld hebben, maar in elk geval: het vraagstuk is, om het ambtelijk uit te druk ken, aan de orde. Meer deviezen. Daar draalt alles om. Het is niet waar, dat er voor twintig jaar sigaren tabak is aangekocht, waarna er voor sigaretten- en pijpta bak geen dollars meer over schoten. Het is niet waar, dat de regeering zoo vriendelijk is Jgeweest van een even specu- utieven als onifortuinlijken op- kooper een partij Zuid-Ame- rikaansche tabak over te nemen. waarmede de man dreigde te blijven zitten. Het is niet waar, dat de minister op moreele of andere gronden de dames haar sigaretten wil ont houden. Het is ook niet waar, dat de directeur van het rijks- BIJZ- POLITIERECHTER. OVERTREDING VEE. WET. B. v. B. te 's Heer Arends- kerke had in Augustus j.l. een koe en vier kalveren in de weide loopen. Een opzich ter van de Veeartsenij kundi ge Dienst constateerde, dat deze dieren leden aan mond en klauwzeer, van welke ziek te B. de voorgeschreven ken nisgeving aan den burgemees ter niet had gedaan V. B. verklaarde niet te hebben ge weten, dat de dieren, die vol gens hem rustig in de weide graasden ziek waren. De als getuige gehoorde veearts, die in opdracht van verdachte de beesten had on derzocht, bevestigde diens ver klaring. Er waren geen uit wendige verschijnselen van mond. en klauwzeer te zien. Eerst nadat de beesten in een stal waren gebracht, was bij onderzoek in de bek blaar- vorming geconstateerd. Ook de opzichter van de Veearts emjKundige Dienst bureau voor tabak onder druk van buiten-af beslissingen heeft genomen, die hij beslist niet verantwoorden kan. NIEMAND TEVREDEN! Het is wel waar,dat niemand tevreden is. De minister niet, het rijksbureau niet, de indus trie niet, de groothandel niet, de kleinhandel niet en de roo- ker ook niet. Al die ontevre denheden loopen niet parallel, maar bijna alle komen ze op éen punt uit, te weten bij den heer A. Polak, directeur van het rijksbureau. EEN ONMOGELIJKE TAAK. De heer Polak is van het be gin van zijn optreden af voor een onmogelijke taak geplaatst. Er zijn voor de Invoer van ta bak veel te weinig deviezen be schikbaar gesteld dan dat aan de vraag van de Nederlandsche bevolking op eenigszins rede lijke wijze zou kunnen worden voldaan. Dat is zijn schuld niet. Als men meent, dat daar de schoen wringt, moet men de fiolen van zijn toorn uitstorten over minister Huysmans of liever nog over de geheele ministerraad. Men hoeft in dat opzicht niet beschroomd te zijn, want dit hooge college is heel wat gewend. Het is er bij na immuun voor. Maar als men de redelijkheid Inziet van het feit. dat er voor onze ai te schaarsche deviezen ook nog andere dingen gekocht moeten worden, is het duide lijk, dat er bij de aankoop van tabak, in het algemeen gespro ken, een keuze bestaat tus schen twee mogelijkheden, te weten een geringe hoeveelheid tabak van zeer goede hoeda nigheid inkoopen of een groo_ tere hoeveelheid van minder goede hoedanigheid. In feite is de werkelijkheid natuurlijk een beetje ingewikkelder en de practijk is dan ook een com promis tusschen de eene en de andere mogelijkheid. Of dit compromis inderdaad de groot ste gemeene deeler van de wenschen der Nederlandsche rookers in de roos getroffen heeft, vermag zelfs het cen traal bureau voor de statistiek niet vast te stellen. Maar ook al verandert men er het een en ander aan en dat schijnt af en toe te gebeu ren, al zal dat ook wei eens het gevolg zijn van de beperkte mogelijkheden, die de macht van het oogenblik biedt het blijft een compromis. En een compromis is tenslotte een noodoplossing. Kan. een land in nood zich iets anders veroorloven? UITSTEL VAN DIENSTPLICHT. Een deputatie van het dag. bestuur van de Stichting voor wevrw gctüïf^'f&SSSSfTiy •«•taiwiliMiw-lWft een bespre: j:_Irir.sr mpt rlmi verklaarde, dat de dieren in de weide geen gezonde mdruk maakten en speciaal de kal veren er troosteloos bijston den. Z.i. had verdachte dus moeten zien dat de dieren ziek waren en naar de oor zaak een onderzoek moeten instellen. De Ambtenaar v. h. O. M. vcrierde- hierna dat verdachte zou worden vijgesproken. De Kantonrechter achtte het feit wel bewezen, maar bepaalde, dat, gezien de omstandigheden, aan verdachte geen straf zou worden opgelegd. A. W. te Kloetinge had zich te verantwoorden, omdat één van zijn koeien had geloopen op tuingrond van zijn buur man. Volgens verdachte lag de schuld bij dien buurman zelf, omdat deze voortdurend groentenafval in de sloot wierp, waardoor de koe werd gelokt. De buurman was ter zitting aanwezig en stelde een civiele vordering in van 25 voor schadevergoeding. Ter zitting bleek c!e verstandhou ding tusschen de buren veel te wenschen over te laten. Vermits de verdachte het be drag der schade betwistte kon de civiele vordering niet wor, den toegewezen. Aan verdach te werd een boete van 5 subs. 3 dg. hechtenis opge legd. OVERTREDING LEER PLICHTWET. L. V. te Kapelle had een kind bessen laten plukken, terwijl dit on school behoorde te zitten. Hrj verklaarde wel te hebben geweten, dat het kind leerplichtig was, maar de moeder had hem verzekerd, dat er landbouwverlof was verleend Dat was echter niet het geval. Verdachte beloofde in het vervolg naar een briefje van het Hoofd der school te zullen vragen en kwam er onder deze omstandigheden nog met een geringe boete bf: 5 b. subs. 3 d. h. De volgende verdachte was de moeder van het kind uit de vorige zaak, M. G. te Kloe tinge. Zij voerde aan dat het kind inderdaad voor een an dere periode landbouwverlof had gehad cn dat zij dit verlof eigenmachtig had verschoven. Overigens bleek de naleving van de leerplicht te wenschen over te laten. Nu het hier een weduwe met 5 kinderen be trof, die in moeirjke omstan digheden verkeerde, vond de Kantonrechter aanleiding een voorwaardelijke straf van 30 s. 10 d. h. op te leggen. M G. tc Kloetinge had eveneens zijn zoon in een boomgaard laten werken, ook nog toen het door het Hoofd der school verleende landbouw verlof om was, zulks terwijl zijn inkomsten overigens niet te wenschen over lieten. Straf 30 b. s. 15 d. h. J. op 't H. te 's-Graven- polder had geen personeel om het fruit in zijn bedrijf te trekken cn liet het daarom zijn zoon doen. Straf 10 b. 5 d. h. DOODENHULDE. Op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam heeft Zondag een plechtige herdenking r._ats gehad van de geval lenen In twee wereldoorlogen. Bij deze herdenking heeft o.m. het woord gevóera de Engel- sche gezant en de Nederland sche minister van oorlog. Bloemen en kransen werden gelegd op de graven van de omstreeks 300 geallieerde sol daten, die hier rusten. Ook op de andere oorlogs kerkhoven in Nederland zijn Zondag bloemen neergelegd voor de dooden en er hadden plechtigheden plaats. king gevoerd met den Minister van Oorlog inzake het verlee- nen van uitstel van eerste oefe ning ten behoeve van de leer lingen van land- en tuinibouw- winterscholen, van lagere land- tuinbouwscholen en van tuinbouwvakscholen. De Minister gaf te kennen, dat het onmogelijk is om aan hen, die reeds een oproeping ontvangen hebben, alsnog uit stel van eerste oefening te verleenen. De Minister kon alleen toe zeggen, dat aan die leerlingen uit de hoogste klas van eerder genoemde scholen uitstel van opkomst kan worden verleend, die momenteel nog geen oproe ping hebben ontvangen. De be trokkenen dienen zich onver wijld tot den Directeur van hun school te wenden Deze moet op zijn beurt uiterlijk Vrijdag 8 November a.seen door hem persoonlijk onderteekende op gave van hen. die voor ge noemde regeling in aanmer. king komen, inzenden bij de Stichting voor de Landbouw te 's-Gravenhage. Appelflappen voor postende musici. Bjj de studio's tn Hil versum wordt in ver band met de staking der radio-musici natuurlijk ook gepost om te voor komen, dat er toch voor de microfoons gespeeld zou worden. Zondag wachtte de posters een aangename verrassing toen de echt- genoote van een van de omroep-dirigenten voor reed met een... kinder wagen, gevuld niet ap pelflappen. Het kostelijk gebak deed veel om de stem ming er in te houden! AANVARING. Het door de Holland— Afrika-lijn gecharterde Ame- rlkaansche stoomschip „Wal ter A. Luckenbach", dat gis teren van Antwerpen met een lading stukgoederen naar Zuid Afrika is vertrokken, is in de avond in aanraking gekomen met Boei N.F. 9 en heeft de ketting van deze boei in de schroef gekregen. Sleepbooten zijn ter assistentie aanwezig. Gevraagd wordt om een ber gingsvaartuig en een Lloyds surveyer. BENOEMINGEN. Tot hoofd van de Chr. na tionale school te Veere is be noemd de heer G. Vonk te De venter. Tot onderwijzer zijn benoemd te Katwijk aan Zee de heeren J. Brouwer uit 's-Heer Arends- lcerke en de heeren F. Algra en W. J. de Wolf uit Oostburg. espectievelijk te Lauwerzijl en i-Gravenzande. DOODELIJKE AANRIJDING. Op de Bultdijk onder de ge meente Axel is Vrijdagavond de 74-jarige A. de W., die van het bleten steken huis waarts reed, aangereden door een auto. De man liep hier bij zulke ernstige verwondin gen op, dat hij aan de gevol gen is overleden. Nieuwe regeling in werking getreden. Verschenen is een Kon. be sluit, houdende vaststelling van de interneeringsregeling 1946 De' maatregel van internee- ring wordt ten uitvoer ge legd in interneeringskampen. Aan het hoofd van ieder kamp staat een kampcom mandant, die door den minis ter van justitie op voordracht van den directeur-generaal voor bijzondere rechtspleging wordt benoemd en ontslagen. Hij wordt bijgestaan door een of meer door den directeur- generaal te benoemen adjunct kampcommandanten. Bij ieder interneeringskamp wordt door den minister van justitie op voordracht van den directeur-generaal een commissie van toezicht be noemd. Deze commissie let in 't bijzonder op: het gedrag der ambtenaren, de behandeling der geïnterneerden, de nale ving der omtrent de internee- ring gegeven voorschriften en het economisch beheer. De kampcommandant brengt alle misbruiken of overtredingen eenig onderdeel van de diénst ter kennis van de "com missie. De overige ambtena ren kunnen zich, wanneer de aangelegenheid daartoe aan leiding geeft, rechtstreeks tot de commissie wenden. De geïnterneerden kunnen zich te allen tijde schriftelijk tot de commissie wenden. De com missie stelt hen periodiek in de gelegenheid tegenover een Naar de pasar. Tot leden van de delegatie van West-Borneo voor de conferentie van Den Pasar zijn gekozen: Soedarsono, arts, (niet te verwarren met den republikeinschen minister) sultan Hamid 2, raden Abdoel Moetallb Rifai, ambtenaar bij het departement van verkeer en waterstaat. Oeraang Oeral, die ook afgevaardigde te Ma- lino is geweest, Korak, (con trole mantri binnenlandsch bestuur). Tio Hiang Soen, af gevaardigde te Malino en te Pangkal Pinang en dr. Bohm, controleur bij het binnen landsch bestuur. lid van de commissie monde ling hun wenschen of klach ten ^e uiten. In ieder kamp is een door den directeur-generaal in te stellen commissie belast met de zorg voor de geesteijke en sociale belangen der geinter- neerden. CONTACT MET DE BUITENWERELD. Ten aanzien van het con tact met de buitenwereld be paalt het besluit o.m., dat de geïnterneerden ten minste een maal per maand een brief zullen mogen verzenden en ontvangen. De inkomende en uitgaande post der geïnter neerden is aan censuur on derworpen. De geïnterneerden zullen in geval van ernstige ziekte of overlijden van hun echtgenoote of bloed- of aan verwanten tot en met de tweede graad voor zooveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld onder gelelde hen te bezoeken dan wel de begrafenis bij te wonen. Zij kunnen volgens door den minister van justitie te stellen regelen om gewichtige rede nen ln de gelegenheid worden gesteld tijdelijk het kamp te verlaten. Omtrent het einde der inter- neering wordt o.a. bepaald, dat telkens nadat een geïnter neerde gedurende een jaar ge ïnterneerd is geweest en voorts als de minister van jus titie zulks verlangt, of de kampcommandant dit ge- wenscht oordeelt, de kamp commandant aan den minister advies uitbrengt of de ge- interneerde voor ontslag uit de interneering in aanmerking komt. Hij grondt z(jn advies uitsluitend op de wijze, waar op de geïnterneerde werk ver richt, op zijn houding tegen over het personeel van het kamp en tegenover zjjn mede geïnterneerden en op de in- druk, die de commissie voor geestelijke en sociale verzor- "ft Van den geïnterneerde Aan een beslissing tot in- vrijheldsstelling kan de mi nister voorwaarden verbinden. De interneeringsregeling '46 is in werking getreden. DE PRIJZENSLAG GAAT VOORT. (Van onzen parlementairen redacteur). LKE zaak is fout! zegt de stem van een prijzencontro- leur door de telefoon. Hij heeft ergens in Noord-Brabant een reeks bouwbedrijven gecontro leerd en het resultaat van zijn bevindingen mondeling mede gedeeld. Een dag of wat later komt zijn schriftelijk rapport, uitvoerig, zakelijk, met de be wijsstukken. Dat beteekent pro cessen-verbaal, boetes en ver derJa, wat verder? Be gint dan het lieve leventje op nieuw? DE STRIJD. De strijd, die de Prijscontro- ledienst heeft aangebonden, lrjkt een hopelooze strjjd, maar hij wordt niet met de moed der wanhoop uitgevochten. Inte gendeel. „Are we downhear ted? No!" is de leuze der rid ders van de lage prijs. Overal in den lande leveren zij slag op het oogenblik. Van Groningen uit zÜn ZÜ Zuidwaarts getrok ken, van Apeldoorn naar het Noord-Oosten, zij duiken op op de Zeeuwsche eilanden en op het Zuidhollandsch platteland en men ziet ze in alle stadje; en dorpen in Westfriesland. Zij hebben een slag om Amster dam geregeld en nu is de slag om Den Haag begonnen. Een groot aantal ambtenaren is hier samengetrokken, politie, Kon. marechaussee en C.C.D. helpen mee. De zwarte pieten moeten het ontgelden, maar ook ver scheidene winkeliers, kappers, kasteleins en hoe al de nering doenden verder heeten. Wij spreken met den man, die zwegen deze grootscheep- sche actie leidt. Hij vertelt van Culemborg, waar acht meubel, fabrikanten zijn gesnapt en waar voor een ton zwart hout ontdekt. En van de 58 Haag- sche aannemers, die ten getale van 41 fout bleken te zrjn. Hij deelt mede, dat na de controle te Apeldoorn de gebakjes plot seling goedkooper zijn gewor den en dat er nu eensklaps geen drie ons materiaal be hoeft te worden ingeleverd voor een half pond lekkers. En vandaag, zegt hij, gaat onze belangstelling in de eerste plaats uit naar de Haagsche middenstand. DE MIDDENSTAND. „Waarom moet juist de mid denstand het ontgelden?" wil len wij weten. „U moet daar niet uit aflei den", aldus de man achter de schermen, die als een tweede doctor Mabuse zijn legertje aanvoert, „dat wij het meest op die menscnen gebrand zijn, maar hun overtredingen zijn voor ons even zoovele sporen naar de bronnen van het kwaad, die vaak bij de groot handel of de industrie liggen. Laten wjj de zwarte pieten, die op straat hun ongure bedrijf uitoefenen, bulten beschouwing, dan zjjn drie typen overtredin gen te onderscheiden, te weten te hooge winstmarges, koppel, verkoop en te dure inkoopen." DE PRIJZEN. „Weten de winkeliers, waar aan zij toe zijn?" WJ„Zeer zeker, zij hebben zich zijn naam zij hier ver-te houden aan de prijzen van 9 Mei 1940, die zij als vakmen- schen hebben te kennen, of aan de hooger gelegen nieuwe prij zen, die door de bevoegde in stanties zijn vastgesteld cn in de vakbladen worden gepubli ceerd. Zij kennén de toegestane winstmarges, zij kennen ook het verbod van koppelverkoop. En als zij te duur hebben inge kocht kunnen zij zich ook al niet op de fictuur beroepen; alleen kunnen zij zich troosten met het feit, dat ook hun leve rancier op de bon geslingerd wordt." ,,De middenstand klaagt, dat zij geen invloed kan oefenen op de prijsvorming......" „Dat geschiedt dan ten on rechte, want telkem wordt le vakgroep gekend in een prijs vaststelling." HET VIJFVOUD. „Als het doel van uw werk is mede te werken aan het her stel van het evenwicht tus schen loonen en prijzen", aldus vragen wij tot slot, „hoe is het dan mogelijk dat bijv. voor kin derwagens officieel een prijs wordt vastge.rtelu die vijfmaal zoo hoog ls als op 9 Mei 1940, terwijl toch in geen enkel be drijf de loonen vervijfvoudigd zijn Wat 'omt er van uw werk terecht als op deze wijze zwar te prijzen wit worden ge maakt?" Hier blijft dr. Mabuse het antwoord schuldig. Toch zou den wij dit antwoord gaarne hooren. De intensieve controle op de prgs- en prijsaandui dingsvoorschriften heeft zeer zeker haar nut, maar zij lost het vraagstuk van de duurte tenslotte niet op. Laten wij c s niet blindstaren ojj de fiksche boetes, die ongetwijfeld zullen volgen Er zijn fouten, die die per liggen, maar die moeten wij op een ander terrein zoe ken SALARISREGELING IN BANKBEDRIJF. De afdeelingsunie van de drie samenwerkende organisa ties van Kantoor- en Handels bedienden te Middelburg be legde Vrijdag j.l. met het bankpersoneel een vergade ring, naar aanleiding van de salarisregeling in het bank bedrijf. Het woord werd gevoerd door den heer H. Visser, dis trictsbestuurder, die namens de Bedrijfsunie sprak over „De nieuwe salaris regeling in het Bankbedrijf". Spr. gaf een overzicht van wat tot op heden op het ge bied van de salarieering be reikt is. In groote l(jnen geldt ook thans de regeling van '42 nog. met een tijdelijke verhoo ging van 22 Sindsdien is echter de periode van over werk en effectenregistratie in het bankbedrijf gekomen en één der successen in het nog korte bestaan van de Unie is geweest de salaris regeling voor dit overwerk, dat thans per uur betaald wordt. De Unie is echter van mee. ning, dat men tot de collec tieve arbeidsovereenkomst moet komen. En indien deze overeenkomst door het colle- van Rijksbemiddelaars wordt aangenomen, is dit met terugwerkende kracht tot 1 Juli '46. Spr. bracht hierop nog enkele moeilijkheden naar voren, veroorzaakt door stand plaatsaftrek. De beslissing van het Col lege van Rijksbemiddelaars inzake de collectieve overeen komst afwachtend, kan men echter wel constateeren, dat de salarisregeling ook zoo als Zij thans ls een voor uitgang beteekent bij wat die vroeger ls geweest. EEN LIEFHEBBER VAN ROOMBOTER GESTRAFT. De 30-jarige los werkman, A- M. van V., te Tholen, nam op 7 Augustus 1946 aldaar circa 10 kg. roomboter weg, toebehoorend aan J. Beuke laar. De politierechter ver oordeelde hem tot vier maan den gevangenisstraf met af trek van voorarrest. IJzendijke INTREDE DS. DOORN. Ds. L van 't Hooft- predi kant te Biezelinge, heeft in zijn vroegere standplaats IJzendijke Zondag j.l. den nieuwen predikant van de Ned. Herv. kerk, candidaat L. D. Doorn, bevestigd. s Middags deed deze zijn intrede. Tot tekst had hij ge kozen 1 Kon.-8i--67; „De Heer onze God is met ons". Na af loop van de preek werd hij door verschillende predikan ten uit de ring toegesproken. Staande werd hem toegezon gen Gezang 224 1. Van de gelegenheid om hem persoonlijk te feliciteeren werd door velen gebruik gemaakt, LANDBOUWSCHUUR VERBRAND. In de nacht van 8 op 9 No vember brak er brand uit in de landbouwschuur van de fa milie H. Bourzen in de Eiland, polder bij IJzendijke. terlandkerkje ter plaatse ver- terlandkerkje ter plaatst ver scheen, was het vuur zoo ver gevorderd, dat de spuit geen dienst meer behoefde te doen- Alle zich daarin aanwezige veldvruchten, hooi. stroo en landbouwgereedschappen zijn verbrand. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. De politie stelt een onderzoek ln. Hoofdplaat. OUDE MOLEN GESLOOPT. In het jaar 1780 werd voor de familie Porrey te Hoofd plaat de windkorenmolen „De Goede Hoop" gebouwd. Steeds bleef deze het eigendom van dezelfde familie tot omstreeks 1935 toen hij In het bezit kwam van molenaar De Voogd. Na enkele jaren moest de molen door het breken van een der wieken buiten dienst gesteld worden en kwam er 'n electrisch gedreven maalderij. De windkorenmolen werd ech ter beschermd door de Vevee- niging tot behoud van natuur schoon. Tijdens de invasie in 1944 werd hij echter dusdanig gehavend dat er niets over- aleef als het geraamte. Van afbraak wilde men niets we ten. Dezer dagen heeft de ei genaar echter vergunning ge kregen 't restant te oioopen en Woensdag j.l. is het over schot van „De Goede Hoop" gesloopt. OM DE KINDEREN. Er zit nieuwe frissche activiteit in de Vereeniging tot bescherming van zuigelin gen en kleuters te Middel burg Reeds lang zorgt de vereéniging voor het bekende Consultatiebureau voor zuige lingen, maar ook het Kleuter bureau, dat vroeger zooveel hulp en raad verschafte aan moeders en kinderen, moet weer heropend worden. De vereeniging heeft zich nu in een circulaire tot de va ders en moeders plus de jong gehuwden van Middelburg ge wend. Zij zegt daarin o.m.: Bij even nadenken moet U beiden, want wij richten ons tot de moeders en vaders, toch toegeven, dat U ons in staat moet stellen een Zuige lingen- en Kleuterbureau te vestigen, Middelburg waardig. Een bureau, ce.-voudig, maar practisch ingericht, waar een kinderarts, bijgestaan door een gediplomeerd kraamvrouwver pleegster, U op geregelde tij den medische adviezen geeft voor uw kleintje. En als uw Kleintje opge groeid is tot kleuter dreigen het vele gevaren, we willen U daarmede vertrouwd maken en ook de kleuterzorg weer ter hand nemen zoo spoedig dit mogelijk is en ons de mid delen ten dienste staan. Dit alles kost geld, veel geld zelfs en kan enkel dan tot stand komen wanneer wij ook van U daarvoor een vaste jaarlijksche bijdrage ontvan gen. Deze bijdrage is door ons gesteld op minstens 1. per jaar. desverlangd nog in twee termijnen te betalen. Natuurlijk zijn bijdragen, zelfs groote, welkom van al len die dit mooie sociale werk willen steunen, maar in de eerste plaats dient dit werk gesteund te worden door de direct belanghebbenden zelve, Zjj zullen het prettige gevoel hebben dat zij, al maken ze ook gebruik van ons bureau, toch mede hun bijdrage leveren aan een sociaal werk wat allen ten goede komt zonder onder scheid van rang of stand. Moeten wij nog meer hier over zeggen Het adres van de secreta resse is mevr. J. van Verre Hangard, Parklaan 1, Middel burg. Axel TOONEELUITVOERING. Zondagavond werd in 't ge- zellenhuis te Axel een too- neeluitvoering gegeven door het gezelschap Anton Gerlach uit Amsterdam. Met de op voering van liet stuk „De Voddenraper van Parijs" oogstte men veel succes. Ook werd een kindervoor stelling gegeven, waarin op gevoerd werd „Hans en Grietje". s Heer Abtskerke GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van 's- Heer Abtskerke zal Donder dagavond om 7 uur bijeen komen. O.m. zal de heer Jac. Braam afscheid nemen als wnd burgemeester. Vlissingen CONCERT ONS GENOEGEN. Zaterdagavond gaf de Har monie „Ons Genoegen" in de Scheldehal te Vlissingen een concert. De voorzitter, de heer F. Naerebout, opende de avoiv en heette den directeur van ,De Schelde", den heer A. Smit, beschermheer van de harmonie, welkom. „Ons Genoegen" blies op verdienstelijke wijze marschen en walsen. Het Westkappelsch Dames koor, onder leiding van den heer P. de Rooij, gaf voortref felijke zang ten beste. Bijzon der geslaagd was de opvoering van de ondergang van Westka- pelle. De tekst was geschreven door den heer P. de Vos, mu ziek van den heer P., de Rooij. Na afloop werd er geani meerd gedanst, waarbij h-.\ dansorkest van den heer J. Groenewoud zijn medewerking verleende. „ONZE VLOOT". Vrijdag 15 November belegt de Koninklijke Nederl. Ver eeniging „Onze Vloot", afdee- Hng Vlissingen, een vergade ring in een zaal van café Kie vit aan de Badhuisstraat- Op de agenda staat o.a. de verkiezing van een bestuur van vijf leden en het verslag van den wnd. voorzitter van de Al- gemeene Vergadering te 's-Gravenhage. OPENBARE LEESZAAL. In October werden uitge leend 1297 Ned. romans, 122 romans in vreemde talen. 537 studieboeken en 289 kinder boeken De tijdschriften- en kranten zaal werd bezocht door 73 vrouwen en 336 mannen. De jeugdbibliotheek werd bezocht door 106 meisjes en 252 jongens. Middelburg EEN VERKEERSDAG. De afd. Middelburg en om streken van de Ver. voor Vei lig' Verkeer, welke een groot gedeelte van de provincie om vat, organiseerde Vrijdag j.l. o.m. te Middelburg een ver- keersdag In samenwerking met de verkeerspolitie werden voornamelijk de rijwielen aan gehouden. Op de Markt be vond zich hiervoor een con trolepost en daar in de buurt een stand, waar men gratia het spatbord wit kon doen verven. Een der bestuursle den verstrekte in een stalle tje propaganda-materlaal en voorschriften. Het was niet de bedoeling, dat op deze dag zooveel mo gelijk bekeuringen zouden worden uitgedeeld. Wel ech ter heeft men nogmaals de aandacht willen vestigen op he feit, dat de wilde tijden op het gebied van het ver keer voorbij zijn en de voor schriften weer in acht moe ten worden genomen. In ver band hiermee is de politie reeds de geheele week ten aanzien van verkeersovertre dingen actief geweest. „ACHILLES". Op Zaterdag 16 November 's avonds om 8 uur, zal in het lokaal Mercurius in de Koe. poortstraat te Middelburg, het voltallig bestuur van de gym nastiekvereeniging „Achilles", diploma's en medailles, die be haald werden door de leden in 1946, uitreiken. Na afloop volgt een gezellig bal. OPLEIDINGSCURSUS VOOR AUTO-MONTEURS. Door het district Walcheren van de B.O-V.A.G., de landelij ke organisatie van automobiel handelaren en garagehouders, is te Middelburg een oplei dingscursus voor vakbekwame automonteurs opgezet. Deze opleiding, die reeds in '40 in voorbereiding was, kon thans, dank zij de mede werking van den directeur der Ambachtsschool aldaar, den heer E. Visscher, verwezenlijkt worden. Zaterdagmiddag is in een der lokalen van ae Ambachts school de cursus geopend, waarbij het woord werd ge voerd door den heer E. Vis scher, den heer W. Muilier, voorzitter van het district Wal cheren van de B.O.V.A.G., en den heer Fijn van Draat, insp. van deze organisatie, die het district Walcheren dank bracht voor het initiatief Als leeraren voor deze oplei ding zullen optreden die heeren Faasse, Minderhout, Hovestadt ,en de Boer te Middelburg. „DE TOKKELAARS". De Middelburgsche mando* lineclub „De Tokkelaars", on der leiding van den heer M. P. Ventevogel, gaf Zaterdag j.l. In het Schuttershof te Mid delburg een uitvoering met medewerking van het Hawaii Ensemble, de mandolineclub .T.O.V.I D.O." en het P.T.T. tooneelgezelschap. Na opening door de Tokke- laarsmarsch, een compositie van den heer Ventevogel. volgde een zeer gevarieerd programma van muzieknum mers en tooncel. dat zeer b(j de aanwezigen in de smaak viel. De avond werd met een gezellig bal besloten. N.V. DE MIDDELBURGSCHE SCHOUWBURG. In de te Middelburg gehou den jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. De Middelburg sche Schouwburg werd de ba lans en de winst, en verlies rekening over het zevende boekjaar vastgesteld en goed gekeurd, De winst- en verlies rekening sluit met een winst saldo (exploitatie-overschot) van 5715,97 (vorig jaar 1130,77), hetgeen méér is, dan de winst in alle vooraf- nde boekjaren tezamen! Besloten werd aan de aandeel houders een dividend uit te keeren van 2YS terwijl de overive winst, ingevolge ae statuten, werd bestemd voor tantièmes (25 van het res tant) en afschrijving op het gebouw en inrichting en meu bilair. Het is de eerste maal dat tot uitkeering van divi dend kon worden overgegaan. De aftredende commissaris, de heer P. H. Blaauw, werd als zoodanig herkozen. Met tevre denheid kon worden geconsta teerd dat thans de financieele positie der N.V., die, tot be houd van de Middelburgsche Schouwburg, uit zuiver cultu- reele overwegingen werd opge richt, tot optimisme voor de. toekomst aanleiding geeft. Burgerlijke stand OOSTBURG. Geboren: Jan J., z. v. A. Spee en J. C. van Haneghem te Groede; Pieter A. J. z.v. J. Pro vo en A. A. van Lare te Groe de: Magda M„ d. v. A. R. Ver- praet en M. W. du Fossé te Aardenburg; Cornelis, z. v. W. P. Kaak en A. Smit te Bres- kens; Emma C. P., v. C. L. de Sutter en L. M. Waatjes; Adriaan D., z. v. J. P. van Sorgen en A. C. F. Broer te IJzendijke; Abraham J„ z. v. L. van Melle en N. de Feijter te Bresltens; Rita A. C. M., d. v. A. L. L. Blondeel en M. E. H. de Paepe te Aarden burg; Mariette E„ d. v. T. Pijcke en M. van Pamelen te Waterlandkerkje; Lucia M. E., d. v. E. F. van den Bossche en C. M. Moens; Heieen J„ d.v. J. Becu en J. J. Verplanke te Groede; Anthony, z. v. M. E. van de Vijver te Zuidzande,' Levina D., d. v. J. Derksen en J. L. Jongman te Heumen; Cornelis B., z. v. F. A. Snij ders en A. van Diest; Hen- riëtte A. S. d. v. G. de Wever en J. M. Stokkerman. Overleden: M. B. Siben, 24 echtg. van A. van Dorst te Jzendijke; J. Krane, 78 j., wedn. van H. van Hoorn te Zuidzande; P. Robijn, 82 j.„ echtg. van C. M. Moggré te Sluis; P. van de Putte, 83 j. te Sluis; M. M. Himschoot, 74 j., echtg. v. A. De Baets te Sluis; P. A. Hochart, 53 j., echtg. van M. Vrombaut te IJzendijke; I. A. Bruijnooge, 74 j„ wedn. van M. van de Plassche te Zuid zande. Getrouwd: J. A. Provoost, 49 j., te Cadzand en C. M. Quist, 47 j. IJZENDIJKE. Geboren: Paula M., d. v. E. v. d. Wyncke en M. de Meyer; Johanna L. M„ d. v. P. B. de Paepe en M M. van de Na- vooij; Elizabeth B., d. v. J. J. Hesseling en C. B. Termont; Carolus C. J. H., z. v. O. G. M. van de Vyver en A. M. dé Jaeger. Overleden: Em. van den Hauwe, 83 j., wedn. van C. van de Vijver; P. A. Hochart! 53 j., echtg. van M. Vrom- bout; F- Pieters, 23 j„ echtg. van W. M. Faas. Getrouwd: W Jansen, 23 j. en S. M. de Reü, 21 j.; W. A. Hours, 27 j. en H. B. van Pa- melen. 27 j.; E. P. Langeraert, 22 j. en L. van Haele, 26 j R. J. Scherbeijn, 23 j. en S. M. I. de Boevere, 18 j.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2