r nnnviMriAiF 7ffi iw^rHF rniiDAMT OOSTBURG'S HERBOUW van ie ve,dt ,r- r Ixll V IIIUI ALL LLLU f f UUIIL UUU RAI 11 Communisme in Frankrijk ging aanzienlijk vooruit. Ook België zal concessies en grenscorrecties vragen ZeeuwBche Courant, Middelburg. BA iff BV n U M B| fl n H WkM JfaA M week, 3-20 per op Zon- CD alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie f 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924. üoes Turfkade 15, el 2475, Oostburg (jratemastraat tel- 102. Terneuzen Brouwerijs» 2. Pr.strek nr 359300 P-Z.C., MiddelPurg. VROEGE SINTERKLAAS Nederlands Volksherstel heeft voor vroege Sinterklaas gespeeld en milde gaven over Zeeland uitgestort. En de dankbaarheid in de harten der Zeeuwen is groot. Als men nagaat, waarvoor de gelden bestemd zijn. kan men vast stellen, dat zq voor nuttige doeleinden worden aangewend en dat het mogelijk ls geble ken om met deze gelden een stuk wederopbouwwerk in medisch-hygiënisch, cultureel en sociaal opzicht te ver richten, waarvan men de waarde moeilijk te hoog kan aanslaan. Maar als men op Zaterdag avond de lange lijst van be stemmingen zoo eens door nam, zal men tevens tot de slotsom zijn gekomen, dat de nood van Zeeland nog aller minst gelenigd is. Het feit al leen al, dat er voor materieel herstel niet minder dan vier millioen gulden noodig zou zijn, spreekt boekdeelen. Ook de andere bestemmin gen zijn veelzeggend. Vllsslngen zit nog altijd zonder een goed sportveld, Middelburg zonder concert zaal, de Vllssingsche burgers kunnen geen onderdak bieden aan de leerlingen van de Zee vaartschool, er zijn in tallooze gemeenten op Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen ver- eeniglngslokalen en vergader zalen noodig. Nog steeds, twee iaar na de bevrijding. De muziekcorpsen worden nu uit de brand geholpen. Zq verrichten cultureele arbeid van hooge waarde en zij be schikken in vele gevallen noch over voldoende instrumenten, noch over muziek...... In Zeeuwsch-Vlaanderen weet men geen weg met de jeugd. Er is geen centrale plaats, waar men de jonge lingschap en de jongemeisjes bijeen kan brengen. Het Groe ne Kruis heeft er blijkbaar behoefte aan letterlijk alles, want het bedrag dat voor de ze instelling in W.-Zeeuwsch- Vlaanderen is uitgetrokken, is tweemaal zoo groot, als wat voor Walcheren werd bestemd. De tehuizen voor ouden van dagen moesten worden be dacht en de kleuterscholen. En soortgelijk is de nooa op Schouwen, waar voor wijkge- bouwen een halve ton is toe gekend. omdat blijkbaar aan een onhoudbare toestand een einde moest worden gemaakt. Ook de andere bestemmin gen, die aan de milde schen king van Volksherstel gege ven zijn, spreken een duidelijke taal. - De nood in Zeeland is groot. Wie weinig buiten Zeeland komt. beseft dat zoo niet. Hij is gewend aan zijn omgeving. Wie echter regelmatig in niet getroffen gebieden verkeert, ziet het verschil. Natuurlijk: de schenking van Ned. Volksherstel bevrijdt ons niet, maakt ons niet tot rijkaards. "Maar als men zich indenkt, wat er thans gedaan kan wor den, verbeterd, heropgebouwd, dan is dat toch zeer, zeer veel en dan past hier een woord van oprechte dankbaarheid! Die dankbaarheid dient zich ook uit te strekken tot de Hulpactie Scheldemonden, welke zooals bekend onlangs f 240.000 ter beschikking stel de van de Stichting Herstel Zeeland 1945. In totaal kwam van beide lichamen, Hulpactie Schelde monden en Ned. Volksherstel 920.000 voor Zeeland be schikbaar. Het waren vorstelijke gif ten! Het is een goede gewoonte en de Westersche democratie is erop gegrondvest 't volk te raadplegen in elke belang rijke beslissing, die de natie wacht. Men dient van tijd tot tijd de sterkte te meten van de verschillende politieke par tijen om een platform te krij gen voor een democratisch be wind. Maar als het rhythme dier raadplegingen al te hoog wordt opgevoerd, raakt de po litieke belangstelling overver zadigd en begint zij te tanen. Dat bleek nog eens weer toen Zondag het Fransche volk voor de zesde keer in één jaar ter stembus toog, dit keer om voor de eerste maal sinds de bevrijding een parlement te kiezen- dat het land vijf jaar lang zal vertegenwoordigen. De verkiezingsmoeheid kwam tot uiting in het groote percenta ge kiesgerechtigden, dat niet :n de stemlokalen verscheen, ongeveer 20 Tabak in Frankrijk van de bon. De huidige rantsoenen. In het begin van het volgend jaar, vermoedelijk in Februari, zal de verkoop van tabak in Frankrijk vrq zijn van distri butie. Bij navraag bij het ministerie van financiën bleek. dat Frankrijk al spoedig dit roo- kersideaal bereiken kan. om dat het voor een zeer groot deel tabak van inlandsche teelt gebruikt. Voor de oorlog kwam van de totaal verbruik te hoeveelheid ruwe tabak van ca. 60.000 ton per jaar, 31.000 ton uit Frankrijk zelf, 11.000 ton uit Algiers en 18.000 ton uit het buitenland. Momenteel krijgen de Fran sche mannen 8 pakjes van 20 sigaretten p. maand op de bon en d© vrouwen 2 pakjes. De Fransche vrouw rookt over 't algemeen veel minder dan haar Nederlandsche zuster. Wanneer men bedenkt, dat er ca- 13 millioen tabakskaarten voor mannen in omloop zijn en ca. 14 millioen kaarten voor vrouwen, is het niet verwon derlijk dat men aanneemt, dat een goed deel van de zwarte markt via deze dameskaarten voorzien wordt. INDIE'S RUBBER. Ir. P. Honig, onderdirecteur van het departement van eco nomlsche zaken te Batavia, ii per Skymaster naar Neder land vertrokken, in verband met de aanstaande rubbercon ferentie te Londen, Het Wereldgebeuren SOCIALISTEN KREGEN DE KLAPPEN. Katholieken handhaafden zich. De verdeeling van de 544 parlementszetels voor het Fransche moe derland is op grond van de Zondag gehouden ver kiezingen als volgt: Communisten 159 zetels Progressieve katholieken M.RP. 157 zetels Socialisten 90 zetels Conservatieven 68 zeteis Radicalen 56 zetels Gaullistische Unie 9 zetels Repubïikelnsche Verzetsunie 5 zetels Bij de 80 die wel een vakje rood maakten, hebben de communisten de grootste successen behaald, met als ge volg dat zij opnieuw de groot ste partij zqn geworden in Frankrijk. Hun winst, 18 ze tels, behaalden zij grooten- deels ten koste van de socia listen, die niet minder dan 25 zetels verloren en daardoor ver ten achter zijn gekomen bij de twee andere groote par tijen. Hier heeft zich de voor zichtige politiek van -,de gul den middenweg" gewroken, die de socialisten nu reeds een jaar lang volgen en die de arbei ders naar de communisten heeft gedreven. Het algemeen Europeesch verschijnsel, dat de groepeeringen zich hoe langer hoe meer voltrekken rondom de beide tegengestelde polen communisme en katholicisme, waarbij de middenpartij af brokkelt, heeft zich in Frank rijk in versterkte mate voorge daan. De secretaris van de so cialistische partij meende, dat zijn partij de impopulariteit van de huidige regeeringspo- litiek heeft moeten opvangen, wellicht ook was zijn partij 't slachtoffer geworden van een lastercampagne. De M. R. P. heeft zich. tegen de verwach tingen in, met slechts één ze tel verlies ten volle kunnen handhaven. De voorzitter van deze partij Schuman, noemde dit bijna even wonderbaarlijk als het feit van haar aanvan kelijk plotselinge opkomst. Aanzienlijke winsten boekten de radicalen (een soort vrijz.- democraten), die daarmee weer iets van hun vooroorlog- sche invloed terugkregen. De Fransche Partij van de Vrij heid bracht het met 5 zetels winst tot de vijfde partij, ter wijl de politieke nieuweling, de Gaullistische Unie, met 9 ze tels winst slechts een matig succes behaalde. Tot de poli tieke leiders, die herkozen zijn, behooren vrijwel alle ministers en onderministers en verder bekende figuren als Herrioten Paul Reynaud. De Parijsche bladen van alle rirhting waren het in hun eer ste commentaren eens over de winst van de communisten en de nederlaag van de socialis ten. In een kop over zes ko lom verklaarde de „Humani- té", dat de communistische partij beretó ls de verantwoor delijkheid te aanvaarden. De reactie wilde de communisten dat wil zeggen de arbeiders klasse, uitsluiten van deelne ming aan de leiding, zegt het blad, doch het volk heeft de waarborging van de republiek aan ons toevertrouwd. De ge matigde Matin" erkent de communistische vooruitgang, doch wijst op het verlies van de llnksehe partijen tezamen. L'Aube meende, dat de socia listen thans moeten kiezen tus- schen de communisten of de M.R.P. De rechtsche „Epoque' noemde de verkiezingen een nederlaag voor de drie partijen-coalitie. Het is moei lijk te voorizen, welke de re geering van morgen zal zijn, dorh één ding is zeker: deze nieuwe assemblee zal moeilij ker te regeeren zqn dan de oude. Vandaag... is het 75 jaar geleden, dat wereldkundig werd gemaakt, dat op Nova Zembla de overblijfselen van het „behouden huys" van Heemskerk en Barentsz (1596) wa ren teruggevonden. Wat verdient een minister Minister Lie.'tinck dan zal. om met hem te beginnen in 1947 gesteld, dat hij het tot 31 December op zijn post zou uithouden voor zichzelf een bedrag van 18.648 gld. opstrij ken. Hij is trouwens niet eens onze duurste minister, want zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken gaat met 26.500 gld. naar huis. De andere ministers genieten de volgende salarissenJustitie 19.080 gld.. Oorlog 18.864 gld., Binnenlandsche Zaken, zonder Portefeuille en Landbouw V en V. elk 18.821 gld.. Verkeer 18.411 gld., Overzeesche Ge- biedsdeeien 18-204 gld. en alle overige, te weten Openbare Werken en W.. Economische Zaken, Sociale Zaken, Onder wijs K. en W en Marine elk 18.000 gld. De zwarte pieten, die hun sinistere vak verstaan, verdie nen heel wat meer dan hun aartsvijand, die aan het hoofd van het Departement van Fi nanciën staat, en zijn "ambt- genooten. Wie spoedig rijk wil worden, müde den titel eener Excellentie; zij is niet lucra tief. EDUARD FLIP SE GEREHABILITEERD. De Centrale Eereraad voor de Kunst heeft in hooger be roep de uitspraken van de Eereraad voor de Muziek, waarbij aan Eduard Flipse, dirigent van het Rotterd. Philharmonlsch Orkest, de be voegdheid was ontnomen voor de tijd van 3 jaar als zooda nig op te treden, vernietigd. - Er is een comité gevormd, dat op 16 Nov. dr. ir. M. H Damme, directeur-generaal der P.T.T., ter gelegenheid van zijn 70e verjaardag, hulde zal bren gen voor wat hij voor Neder land deed. Joodsche extremisten dreigen. ZIJ STAAN MONTGOMERY NAAR HET LEVEN. Joodsche extremisten staan Montgomery naar het leven. Volgens 'n verslaggever van de „Daily Mail" hebben Jood sche extremisten gedreigd, veldmaarschalk Montgomery te zullen dooden en het En- gelsche ministerie van buiten landsche zaken te Londen te zullen opblazen, tenzq ue Brit- sche politiek ten aanzien van Palestina wordt gewijzigd. Men gelooft dat dit eerste groote dreigement van een Joodsche verzetsgroep in En geland afkomstig is van le den van de Sterngroep die in het geheim Engeland zijn bin nengekomen- Volgens den cor respondent zijn Maandagmor gen vroeg detectives uitgezon den naar alle Engelsche ha vens en wordt een streng on derzoek ingesteld naar vreem delingen te Londen en in de groote provinciesteden. Volgens een telegram van 'n correspondent van de „News Chronicle" te Jeruzalem zul len keurtroepen politieagen ten uit Palestina met het oog op de dreigementen der Jood sche verzetsgroepen aan de Britsche ambassades in Frankrijk, Italië en elders worden verbonden. Joodsche verzetsgroepen bevechten elkaar. Volgens de Engelsche bladen zijn speciale berichten uit Je ruzalem ontvangen, volgens welke een ondergrondsehe oor log is ingezet tusschen de Ha- ganah, de Joodsche illegale or ganisatie, eenerzijds en de Sterngroep en de Irgoen Zwai Leoemi, Joodsche verzetsgroe- Een anderzijds. Volgens deze erichten hebben leden van de Haganah tijdens het week einde in de kuststreek bij Tel Aviv verschillende wapenop slagplaatsen van de Irgoen op geblazen. Haganah deed even eens een aanval op wapen- voorraden van de Sterngroep, waarbij een hoeveelheid wa pens en ammunitie vernietigd werd. Volgens de New-York Times zou de Belgische regeering oornemens zqn tot de Raad van vier ministers van buiten landsche zaken een verzoek te richten om kleine grenscorrec ties, welke meer -.een karakter van rechttrekking der Bel- gisch-Duitsche grens dan van annexatie" dragen. Naar verluidt zullen de Bel gische aanspraken op Duitsch. land in principe van econo- misrhe aard zij, met inbegrip van concessies op lange ter mijn op industrieën en steen- Lord Templewood in Zeeland. Onlangs bracht Lord Templewood (sir Samuel Hoare) een bezoek aan Zeeland. Hierbq een foto, genomen op de Markt te Middelburg. (Foto Henning, Middelburg.) WAAROM GEEN GEZAMENLIJK PLAN? Rumoer rondom Sartre. Den Franschen schrijver Jean Paul Sartre werd Vrij dagavond de toegang gewei, gerd bij de eerste opvoering van twee zijner stukken Deze opvoering was namelijk voor invité's en Sartre had verge ten zich zelf een uitnoodiging te zenden. De titels der stukken luid den: „De dood zonder graf" en „De gehoorzame prostituee". Een der stukken bevatte realistische martelscènes, waarbij sommige der toehoor ders in zwijm vielen, andei'en verbolgen de zaal uitliepen, terwijl een derde groep uit riep: „Het is schande dat iemand geld slaat uit de verzetsbe weging". STRIJD TEGEN DE MISDAAD IN PARIJS. De Fransche politie verricht meer dan 100 arrestaties per dag bij haar strijd tegen een plotselinge toename van de misdaad. Na middernacht lijkt Parij: ■.vel een „bezette" stad. Overal ziet men gewapende patrouilles en er zijn nog geen teekenen, die erop wijzen, dat de stroom van arrestaties zal verminde- Twee jaar opbouw. ER IS NOG TELEURSTELLING. Wat hebben wjj bereikt in twee jaar opbouw? De ze vraag werd in een spe ciale raadszitting beant woord door den burgemees ter van Zevenbergen, den heer H. M. M. Schaminee. De burgemeester toonde daarbq duidelijk zijn teleur stelling. De coöp. suikerfabriek in zijn gemeente is nog niet hersteld. Voor de 270 totaal vernielde woningen kwamen slechts 30 noodwonigen en 15 definitieve woningen in de plaats. Het herstel der gedeeltelijk verwoeste panden gaat traag. Het is bedroevend dat er zoo weinig materiaal ter beschik king wordt gesteld. Van 167 panden blijft het herstel uit, omdat de eigenaar het aanvullende geld niet bezit of weigerachtig is voor ande ren een huis te laten reparee- ren. Plaatselijke ambachtslie den hebben reeds vorderingen tot f 250.000 loopen en kunnen geen hooger crealeten geven, Schumacher, de leider van de sociaal-democratische partij in Duitschland, is uit- genoodigd tot een bezoek aan Groot-Brittannië tegen 29 No vember a.s. DE BEZWAREN TEGEN DE PLANNEN. Nieuwe oplossing. Het vraagstuk van de her bouw van verwoeste steden en dorpen is om meer dan één reden bijzonder moeilijk en van hen, die leiding hebben te ge ven bij de oplossing, wordt meer gevraagd dan technische vakkennis en een goed inzicht in de ontwikkelingsmogelijk heden van de plaats. Het gaat hier vaak om een groote mate van tact, welke onmisbaar is om overigens alleszins begrij- pelqke weerstanden te over winnen. Men is nu eenmaal ln vele gevallen uitermate ge hecht aan de oude vertrouwde toestanden en begrippen en dan valt het niet mee steeds goed voor oogen te houden, dat er gebouwd moet worden voor de toekomst. „Rotterdam is Rotterdam niet meer en het zal het ook nooit meer worden", 't Is een verzuchting, welke men de echte Rotterdammer nog al eens hoort slaken. En tóch is het zoo, dat juist in Rot terdam, waar het geheele oude stadscentrum door de verschrikkelijke brand van Mei 1940 is weggevaagd, een j prachtige moderne stad kan worden gebouwd, waarin de moderne stedebouwkundigen practisch met geen enkele belemmering behoeven reke ning te houden. IN ZEELAND. Ook in Zeeland moeten steden en dorpen herbouwd worden en het spreekt dus wel vanzelf, dat men ook hier de gelegenheid aangrijpt om een toestand te scheppen, welke aan de eischen van de ze tijd en vooral ook aan die van de toekomst voldoet. Vlis- singen ontwierp een geheel modern nieuw stadscentrum, dat in de oude stad nooit zou kunnen ontstaan, en ook voer de hevig geteisterde dorpen van Zeeuwsch-Vlaanderen werden herbouwplannen ont worpen, welke in menig op zicht belangrijke verbeterin gen bevatten. Zoo is ook het herbouwplan van Oostburg dezer dagen in een herziene versie gereed gekomen. Het zal nog deze week aan de gemeenteraad worden voorgelegd, 't Is niet de eerste keer, dat dit plan van ir. F. H Klokke uit Vee- re in behandeling komt, maar toen de Oostburgsche bevol king destijds had kunnen ken nisnemen van dit ongetwijfeld op vele punt 1 zeer verdien stelijke plan, bleek toch. dat men op bepaalde onderdeelen andere verlangens koesterde. Het gevolg hiervan was een nieuw overleg tusschen het gemeentebestuur en ir. Klokke met als resultaat een herzie ning van het plan op enkele essentieele punten. TWEE BEZWAREN. Het waren in hoofdzaak eigenlijk twee onderdeelen, waartegen de bezwaren zich richtten: Het centrale markt terrein en het tracé voor. de Rijksweg. Oostburg is immers het economische centrum van West-Zeeuwsch Vlaanderen en op de wekelijksche Woensdag- mark komen de zakenlüi en boeren uit de geheele streek naar het stadje om hun zaken te doen en hun belangen te bespreken. Wie op het oogen- blik op zoo'n Woensdagmid dag in Ocstburg komt, zal zich kunnen verbazen over de groote bedrijvigheid, welke hier te midden van de troos- telooze resten van het eens zoo welvarende Oostburg heerscht. Voor het verkeer is er soms bijna geen doorkomen aan en het spreekt dus van zelf, dat het marktterrein in het nieuwe plan zoo ls gepro jecteerd, dat het weliswaar centraal is gelegen, maar toch terzijde van dc route van het groote verkeer: ten Oosten van de tegenwoordige Lange- straat, welke gedeeltelijk ook iets verlegd zal moeten wor den, krijgt het nieuwe markt terrein een oppervlakte varr 120 bij 40 meter. In afwijking van het oorspronkelijke plan, ls thans door ir. Klokke nog een tweede terrein ontworpen aan de buitenzq'de van de stad bij de hoek van de Lan- gestraat en de Tragel dat gebruikt zal worden voor de Veekeuringsdagen e.d. Burgemeester Hoekzema, die ons dezer dagen het ver anderde plan *oonde. acht het zeer ongewenseht en vooral weinig hygiënisch dergelijke keuringsdagen, welke nog al het een en ander „achterla ten", in het centrum van de bebouwing te houden. Na tuurlijk kan hiervoor voor- loopig 't Ledelplein nog uit stekend dienst doen, maar voor de toekomst achtte men een terrein, dat werkelijk aan de buitenzijde van Oostburg is gelegen, toch veel geschikter. Een ander voordeel van de nieuw ontworpen situatie is, dat op keuringsdagen de markt en op marktdagen het keuringsterrein kan worden gebruikt voor het parkeeren der honderden auto's en wa gens, welke dan naar Oost burg plegen te komen. DE RIJKSWEG. Het tweede probleem, dat overigens niet bij het her bouwplan definitief opgelost kan worden, omdat hier de beslissing bij de Rijkswater staat ligt, wordt gevormd door de Rijksweg. In het al gemeen streeft Waterstaat er de laatste jaren naar de Rijkswegen om de steden en dorpen heen te leiden, hetgeen van verkeerstechnisch stand punt bezien heel begrijpelijk is. Maar even begrijpelijk is het, dat vooral de plaatselijke middenstand deZe gang van zaken betreurt en telkens op nieuw tracht de voordeelen van het doorgaand verkeer voor het zakenleven te behou den. Toch moest in vele ge vallen het zakenbelang wij ken omdat het meestal niet mogelijk is door het dorps- of stafscentrum een voldoende ruime verkeersbaan aan te leggen. Ook in dit opzicht hebben de verwoeste plaatsen een kans, welke men in Oo9tburg thans ook wil aangrijpen. Door in het herbouwpïan het huidige tracé van de Rijks weg op voldoende breedte te brengen en ook op een enkel punt belangrijk te verbeteren vooral door het afsnijden van de hinderlijke bocht bij café de Vuijst hoopt men Rijkswaterstaat te kunnen af brengen van zijn plan om de weg ten Oosten langs Oost burg te leiden. Hoe de beslissing ook mo ge uitvallen, voorloopig zal de situatie nog wel blijven zooals deze op het oogenblik is en men i-ekent er in Oost burg dan ook op, dat de Rijkswaterstaat binnen zoo kort mogelijke tq'd het tracé door de stad zal uitzetten. Hierop moet immers gewacht worden met de verkaveling der perceelen. welke op haar beurt weer moet voorafgaan aan het eigenlijke herbouw werk. En daarop is nu het wach ten. Verschillende eigenaren willen inderdaad gaan her bouwen. juist in het centrum van Oostburg, zoodat de ge meente er het grootste be lang bij heeft, dat spoed wordt betracht. Reeds zijn 41 van de 80 woningwet-woningen, welke aan Oostburg voor 1946 wa ren toegestaan, in aanbouw, maar er zal meer moeten ge beuren. wil binnen afzienbare tijd hier weer iets kunnen terugkeeren van de oude wel vaart, welke steeds zoo ken merkend is geweest voor dit nijvere centrum van West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Oost burg wil aanpakken, maar laten de betrokken instanties dit dan ook mogelijk maken door niet langer te dralen, door thans van praten over te gaan tot daden. koolmijnen, alsmede herstel van een gedeelte van het vooroor- logsche Rijnscheepvaartver- keer via Antwerpen en even tueel grootere territoriale aanspraken, „wanneer 4 Duitschland ooit zou worden opgedeeld". BELGIË EN NEDERLAND. Het blad schrijft verder: „De bewering, dat België, Neder land en Luxemburg volgens een gezamenlijk plan te werk zouden gaan, is onjuist. De ge schiedenis van de Nederland sche voorstellen betreffende grenscorrecties zijn hiervan voldoende bewijs. Elk van de ze kleine landen werkt aller eerst op eigen gelegenheid. De Belgen zijn het in hun hart niet eens met de Nederlandsche eischen en meenen, dat die eischen te ver gaan. De publi catie van het Nederlandsche plan heeft de Belgen zenuw achtig gemaakt vanwege zijn uitgebreidheid en boos, omdat hun niet verteld is wat hun eigen eischen zullen omvatten. Onderwijl wordt de Nederland sche regeering in eiger. land onder vuur genomen, omdat de aaspraken op Duitschland als te bescheiden worden be schouwd. Aldus werken Ne derland en België tegen elkan der in wat betreft de grenzen- kwestie". De besprekingen te Cheribon. De commissie-generaal ver toeft te Cheribon, waar thans de torpedojager Banckert ligt. Ze zijn vergezeld van twee ad viseurs, plus het hoofd van het kabinet van den landvoogd dr. P. J. Koets en ambtenaren van de regeeringsvoorlichtings- dienst. Maandagochtend werd een voltallige zitting gehouden van de conferentie. Lord Killearn arriveerde met een Britsch fregat te Cheribon. Soekarno en Hatta logeeren in het plaatsje Koeningan ten zuiden van Öheribon. Beiden hebben Zondag te samen met Lord Killearn gedineerd bij den republikeinschen minister-pre sident Sjahrir, die hoofd van de inheemsche delegatie blijft. Soekarno en Hatta zijn slechts als waarnemers aanwezig. De Nederlandsche voorstel len, die te Cheribon bespro ken zullen worden omvatten volgens de „United Press" de erkenning van de republiek op Java en Sumatra, maar ook de eisch dat deze republiek onderdeel zal zijn van de Ver- eenigde Staten van Indonesia, die met Nederland een Unie zullen vormen onder de kroon. De Staten en Nederland zul len hooge commissarissen uit wisselen. Er zullen ook gecom bineerde NederlandschIndo nesische raden worden ge vormd voor bepaalde afdee- iingen van bestuursbeleid, zoo als buitenlandsche politiek, defensie en economische po litiek. Radio gezelliger dan ooit Het gezamenlijk per soneel van een industrie in feestartikelen te Rot terdam, dat ongeveer 20 man omvat, heeft naar aanleiding van de sta king van radio-musici 'n telegram gezonden van de volgende inhoud: „Eischen staking ra dio-musici permanent te maken stop Ra dio gezelliger dan ooit stop Anders opzeg ging lidmaatschap". Vragen over de yooriichting. Het Tweede Kamerlid, de heer G. Ruygen, heeft aan de ministers van Justitie, Over zeesche Gebiedsdeelen en Bin nenlandsche zaken enkele schriftelijke vragen gesteld met betrekicing tot het arti kel „Schermerhorn èn Mus- sert" in de Ochtenpost. dat zeer beleedigend is voor Prof. Ir. W. Schermerhorn. Hij vroeg of de minister van Justi tie bereid is een vervolging wegens smaad in te stellen en of de regeering maatregelen wil nemen om, met het be houd van de persvrijheid en vrijheid van meeningsuiting. het publiek te vrijwaren voor excessen in de voorlichting. Hij is van meening dat de steeds scherper wordende aan vallen op de Commissie-Gene raal een gevaar voor de be sprekingen in Indonesië vor men- LEVERWOR ST. Volgens het oordeel van de Vakgroep slagers zal het bon- vrij verklaren van lever-arti kelen e.d. eenerzijds met veel voldoening zijn ontvangen, maar dient anderzijds toch ge waakt te worden voor al te veel optimisme. Bedoelde ar tikelen zullen helaas nog niet in onbeperkte mate verkrijg baar zqn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1