Meer deviezen voor tabak? UIT DE PROVINCIE Interneeringskampenu LAATSTE NIEUWS. Zuid-Beveland Noord-Beveland WALCHEREN Minister en Rijksbureau voor een onmogelijke taak. (Van onzen parlementairen redacteur). Dr. G. W. M. Huysmans, onze minister van economische zaken, die evenals zyn voor ganger ir. H. Vos tot het zeer exclusieve deel der niet-roo- kende Nederlandsche bevolking behoort, zit zich nu al dagen lang af te vragen of hij het verantwoorden kan, ten gerie ve van het overgroote wèl- rookende deel van de negen millioen bewoners der elf pro vinciën wat meer deviezen ter beschikking te stellen. Met ge spannen aandacht volgen mil- lioenen rookers hoe de beslis sing in die eene stille kamer aan de Bezuidenhoutscheweg in Den Haag zal uitvallen. Misschien weten wij het mor gen, misschien moeten wij nog een week geduld hebben, maar in elk gev^l: het vraagstuk is, om het ambtelyk uit te druk ken, aan de orde. Meer deviezen. Daar draalt alles om. Het is niet waar, dat er voor twintig jaar sigaren tabak is aangekocht, waarna er voor sigaretten- en pijpta bak geen dollars meer over schoten. Het is niet waar, dat de regeering zoo vriendelijk Is geweest van een even specu latieven als onfortuinlijken op- kooper een partij Zuid-Ame- rlkaansche tabak over te nemen, waarmede de man dreigde te blijven zitten. Het is niet waar, dat de minister op moreele of andere gronden de dames haar sigaretten wil ont houden. Het is ook niet waar, dat de directeur van het ryks- BIJZ- POLITIERECHTER. OVERTREDING VEE WET. B. v. B. te 's Heer Arends- kerke had in Augustus j.l. een koe en vier kalveren in de weide loopen. Een opzich ter van de Veeartsenijkundi- ge Dienst constateerde, dat deze dieren leden aan mond en klauwzeer, van welke ziek te B. de voorgeschreven ken nisgeving aan den burgemees. ter niet had gedaan. V. B, verklaarde niet te hebben ge weten, dat de dieren, die vol- gens hem rustig in de weide graasden, ziek waren. De als getuige gehoorde veearts, die in opdracht van verdachte de beesten had on derzocht, bevestigde diens ver klaring. Er waren geen uit- wepdige verschijnselen van mond- en klauwzeer te zien. Eerst nadat de beesten in een stal waren gebracht, was btf onderzoek in de bek blaar- vorming geconstateerd. Ook de opzichter van de Veeartsenij kundige Dienst werd als getuige gehoord. Hjj verklaarde, dat de dieren in de weide geen gezonde indruk maakten en speciaal de kal veren er troosteloos bijston den. Z.i. had verdachte dus moeten zien dat de ciieren ziek waren en naar de oor zaak een onderzoek moeten instellen. De Ambtenaar v. h. O. M. vorderde hierna dat verdachte zou worden vrijgesproken. De Kantonrechter achtte het feit wel bewezen, maar bepaalde, dat, gezien de omstandigheden, aan verdachte geen straf zou worden opgelegd. A. W. te Kloetinge had zich te verantwoorden, omdat één van zijn koeien had geloopen op tuingrond van zijn buur man. Volgens verdachte lag de schuld bij dien buurman zelf, omdat deze voortdurend groentenafval in de sloot wierp, waardoor de koe werd gelokt. De buurman was ter zitting aanwezig en stelde een civiele vordering in van 25 voor schadevergoeding. Ter zitting bleek '"'e verstandhou ding tusschen de buren veel te wenschen over te laten. Vermits de verdachte het be drag der schade betwistte kon de civiele vordering niet wor den toegewezen. Aan verdach te werd een boete van 5 subs. 3 dg. hechtenis opge legd. OVERTREDING LEER PLICHTWET. L. V. te Kapelle had een kind bessen laten plukken, terwijl dit op school behoorde te zitten. Hij verklaarde wel te hebben geweten, dat het kind leerplichtig was, maar de moeder had hem verzekerd, dat er landbouwverlof was verleend. Dat was echter niet het geval. Verdachte beloofde in het vervolg naar een briefie van het Hoofd der school te zullen vragen en kwam er onder deze omstandigheden nog met een geringe boete af: 5 b. subs. 3 d. h. De volgende verdachte was de moeder van het kind uit de vorige zaak, M. G. te Kloe tinge. Zij voerde aan dat het kind Inderdaad voor een an dere periode landbouwverlof had gehad en dat zij dit verlof eigenmachtig had verschoven. Overigens bleek de naleving van de leerplicht te wenschen over te laten. Nu het hier een weduwe met 5 kinderen be trof, die in moelyke omstan digheden verkeerde, vond de Kantonrechter aanleiding een voorwaardelijke straf van 30 s. 10 d. h. op te leggen. M G. .te Kloetinge had eveneens zijn zoon in een boomgaard laten werken, ook nog toen het door het Hoofd der school verleende landbouw verlof om was, zulks terwijl zijn inkomsten overigens niet te wenschen over lieten. Straf 30 b. s. 15 d. h. J. op 't H. te 's-Graven- polder had geen personeel om het fruit in zijn bedrijf te trekken en liet het daarom zijn zoon doen. Straf 10 b. s. 5 d. h. bureau voor tabak onder druk van buiten-af beslissingen heeft genomen, die hij beslist niet verantwoorden kan. NIEMAND TEVREDEN! Het is wel waar,dat niemand tevreden is. De minister niet, het rijksbureau niet, de indus trie niet, de groothandel niet, de kleinhandel niet en de roo- ker ook niet. Al die ontevre denheden loopen niet parallel, maar bijna alle komen ze op éen punt uit, te weten bij den heer A. Polak, directeur van het rijksbureau. EEN ONMOGELIJKE TAAK. De heer Polak is van het be gin van zijn optreden af voor een onmogelijke taak geplaatst. Er zijn voor de invoer van ta bak veel te weinig deviezen be schikbaar gesteld dan dat aan de vraag van de Nederlandsche bevolking op eenigszins rede lijke wijze zou kunnen worden voldaan. Dat is zijn schuld niet. Als men meent, dat daar de schoen wringt, moet men de fiolen van zijn toom uitstorten over minister Huysmans of liever nog over de geheele ministerraad. Men hoeft in dat opzicht niet beschroomd te zijn, want dit hooge college is heel wat gewend. Het is er bij na immuun voor. Maar als men de redelijkheid inziet van het feit, dat er voor onze al te schaarsche deviezen ook nog andere dingen gekocht moeten worden, is het duide lijk, dat er bij de aankoop van tabak, in het algemeen gespro ken, een keuze bestaat tus schen twee mogelijkheden, te weten een geringe hoeveelheid tabak van zeer goede hoeda nigheid inkoopen of een groo_ tere hoeveelheid van minder roede hoedanigheid. In feite is le werkelijkheid natuurlijk een beetje ingewikkelder en de practijk is dan ook een com promis tusschen de eene en de andere mogelijkheid. Of dit compromis inderdaad de groot ste gemeene deeler van de wenschen der Nederlandsche rookers in 9e roos getroffen heeft, vermag zelfs het cen traal bureau voor de statistiek niet vast te stellen. Maar ook al verandert men er het een en ander aan en dat schijnt af en toe te gebeu ren, al zal dat ook wei eens het gevolg zijn van de beperkte mogelijkheden, die de macht van het oogenblik biedt het blijft een compromis. En een compromis is tenslotte een noodoplossing. Kan een land in nood zich iets anders veroorloven? Appelflappen voor postende musici. Bij de studio's m Hil versum wordt in ver band met de staxing der radio-musici natuurlijk ook gepost om te voor komen, dat er toch voor de microfoons gespeeld zou worden. Zondag wachtte de posters een aangename verrassing toen de echt- genoote van een van de omroep-dlrigenten voor reed met een... kinder wagen, gevuld met ap pelflappen. Het kostelijk gebak deed veel om de stem ming er in te houden! DOODENHULDE. Op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam heeft Zondag een plechtige herdenking plaats gehad van de geval lenen in twee wereldoorlogen. Bij deze herdenking heeft o.m. het woord gevoerd de Enge!- sche gezant en de Nederland sche minister van oorlog. Bloemen en kransen werden gelegd op de graven van de omstreeks 300 geallieerde sol daten, die hier rusten. Ook op de andere oorlogs kerkhoven in Nederland zijn Zondag bloemen neergelegd voor de dooden en er hadden plechtigheden plaats. AANVARING, Het door de Holland— Afrika-lyn gecharterde Ame- rlkaansche stoomschip „Wal ter A. Luckenbach", dat gis teren van Antwerpen met een lading stukgoederen naar Zuid Afrika is vertrokken, is in de avond in aanraking gekomen met Boei N.F. 9 en heeft ketting van deze boei in de schroef gekregen. Sleepbooten zijn ter assistentie aanwezig. Gevraagd wordt om een ber gingsvaartuig en een Lloyds surveyer. BENOEMINGEN. Tot hoofd van de Chr. na. tlonale school te Veere is be noemd de heer G. Vonk te De venter. Tot onderwijzer zijn benoemd te Katwijk aan Zee de heeren J. Brouwer uit 's-Heer Arends- kerke en de heeren F. Algra en W. J. de Wolf uit Oostburg. respectievelijk te Lauwerzijl en Gravenzande. DOODELIJKE AANRIJDING. Op de Bultdyk onder de ge meente Axel is Vrijdagavond de 74-jarige A. de W., die van het bieten steken huis waarts reed, aangereden door een auto. De man liep hier. by zulke ernstige verwondin gen op, dat hij aan de gevol gen is overleden. Nieuwe regeling in werking getreden. UITSTEL VAN DIENSTPLICHT. Een deputatie van het dag bestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft een bespre king gevoerd met den Minister van Oorlog inzake het verlee nen van uitstel van eerste oefe ning ten behoeve van de leer- lihgen van land- en tuinbouw winterscholen, van lagere land- tuinbouwscholen en van tuinbou wva kscholen De Minister gaf te kennen, dat het onmogelijk is om aan hen, die reeds een oproeping ontvangen hebben, alsnog uit- stel van eerste oefening te verleenen. De Minister kon alleen toe zeggen, dat aan die leerlingen uit de hoogste klas van eerder genoemde scholen uitstel van opkomst ken worden verleend, die momenteel nog geen oproe ping hebben ontvangen. De be trokkenen dienen zich onver wijld tot den Directeur van hun school te wenden Deze moet op zijn beurt uiterlijk Vrijdag November a.s een door hém persoonlijk onderteekende op gave van hen, die voor ge noemde regeling in aanmer king komen, inzenden bij de Stichting voor de Landbouw te 's-Gravenhage. Verschenen is een Kon. be sluit, houdende vaststelling van de interneeringsregeling 1946 De' maatregel van internee- ring wordt ten uitvoer ge legd in interneeringskampen. Aan het hoofd van ieder kamp staat een kampcom mandant, die door den minis ter van justitie op voordracht van den directeur-generaal voor bijzondere rechtspleging wordt benoemd en ontsiagen. Hij wordt bijgestaan door een of meer door den directeur- generaal te benoemen adjunct- kampcommandanten. Bij ieder interneeringskamp wordt door den minister van justitie op voordracht van den directeur-generaal een commissie van toezicht noemd. Deze commissie let in 't bijzonder op: het gedrag der ambtenaren, de behandeling der geïnterneerden, de nale ving der omtrent de intemee- ring gegeven voorschriften en het economisch beheer De kampcommandant brengt alle misbruiken of ovei*tredingen in eenig onderdeel van de dienst ter kennis van de com missie. De overige ambtena ren kunnen zich, wanneer de aangelegenheid daartoe aan leiding geeft, rechtstreeks tot de commissie wenden. De geïnterneerden kunnen zich te allen tijde schriftelijk tot de commissie wenden. De com missie stelt hen periodiek in de gelegenheid tegenover een Naar de pasar. Tot leden van de delegatie van West-Borneo voor de conferentie van Den Pasar zijn gekozen: Soedarsono, arts, (niet te verwarren met den republikelnschen minister), sultan Hamld 2, raden Abdoel Moetalib Rifai, ambtenaar by het departement van verkeer en waterstaat. Oeraang Oeral, die ook afgevaardigde te Ma- lino is geweest, Korak, (cQn- tróle mantri binnenlandsch bestuur). Tio Hiang Soen, af gevaardigde te Malino en te Pangkal Pinang en dr. Bohm, controleur bij het binnen landsch bestuur. lid van de commissie monde ling hun wenschen of klach ten te uiten. In ieder kamp is een door den directeur-generaal in te stellen commissie belast met de zorg voor de geesteijke en sociale belangen der geinter- neerden. CONTACT MET DE BUITENWERELD. Ten aanzien van het con- tact met de buitenwereld be paalt het besluit o.m., dat de geïnterneerden ten minste een maal per maand een brief zullen mogen verzenden ontvangen. De inkomende en uitgaande post der geïnter neerden is aan censuur derworpen. De geïnterneerden zullen in geval van ernstige ziekte of overlijden van hun echtgenoote of bloed- of aan verwanten tot en met de tweede graad voor zooveel mogelyk in de gelegenheid worden gesteld onder geleide hen te bezoeken dan wel de begrafenis bij te wonen. Zy kunnen volgens door den minister van justitie te stellen regelen om gewichtige rede nen in de gelegenheid worden gesteld tydelyk het kamp te verlaten. Omtrent het einde der inter fering wordt o.a. bepaald, dat telkens nadat een geïnter neerde gedurende een jaar ge ïnterneerd is geweest en voorts als de minister van jus titie zulks verlangt, of de kampcommandant dit ge- wenscht oordeelt, de kamp commandant aan den minister advies uitbrengt of de ge- interneerde voor ontslag uit de interfering in aanmerking komt. Hy grondt zyn advies uitsluitend op de wijze, waar op de geïnterneerde werk ver richt, op zyn houding tegen over het personeel van het kamp en tegenover ztfn mede- geïnterneerden en op de in druk, die de commissie voor geestelijke en sociale verzor ging van den geïnterneerde heeft. Aan een beslissing tot in- vrijheidsstelling kan de mi nister voorwaarden verbinden. De interneeringsregeling '46 is in werking getreden. SALARISREGELING IN BANKBEDRIJF. De afdeelingsunie van de drie samenwerkende organisa ties van Kantoor- en Handels bedienden te Middelburg be legde Vrijdag j.l. met het bankpersoneel een vergade ring, naar aanleiding van de salarisregeling in het bank. bedrijf. Het woord werd gevoerd door den heer H. Visser, dis trictsbestuurder, die namens de Bedrijfsunie sprak over „De nieuwe salarisregeling in het Bankbedrijf". Spr. gaf een overzicht van wat tot op heden op het ge bied van de salarieering be reikt is. In groote lijnen geldt ook thans de regeling van '42 nog, met een tydelijke verhoo ging van 22 Sindsdien is echter de periode van over werk en effectenregistratie het bankbedrijf gekomen en één der successen in het nog korte bestaan van de Unie is geweest de salaris regeling voor dit overwerk, dat thans per uur betaald wordt. De Unie is echter van mee- ning, dat men tot de collec. tieve arbeidsovereenkomst moet komen. En indien deze overeenkomst door het colle ge van Rijksbemiddelaars wordt aangenomen, is dit met terugwerkende kracht tot Juli '46. Spr. bracht hierop nog enkele moeilijkheden naar voren, veroorzaakt door stand plaatsaftrek. De beslissing van het Col lege van Rijksbemiddelaars inzake de collectieve overeen komst afwachtend, kan men echter wel constateeren, dat de salarisregeling ook zoo als zy' thans ls een voor uitgang beteekent bij wat die vroeger is geweest. EEN LIEFHEBBER VAN ROOMBOTER GESTRAFT. De 30-jarige los werkman, A- M. van V., te Tholen. nam A 7 Augustus 1946 aldaar circa 10 kg. roomboter weg, toebehoorend aan J Beuke laar. De politierechter ver oordeelde hem tot vier maan den gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Het Roergebied Wanneer de ministers van buitenlandsehe zaken 20 Nov, hun besprekingen over Duitsch- land zullen aanvangen, zal Bevin, aldus een correspon dent van de Yorkshire Post, voorstellen, de industrieën h«t Ruhrgebied onder controle van de Groote Vier plus Ne derland, België en Luxemburg te plaatsen. De. industrieën zouden onder het beheer ko men van een corporatie of cen trale raad met gewestelijke raden voor elke belangrijke industrie. Een dergelijk plan wordt reeds eenige maanden bestudeerd, maar heeft vaste vorm gekregen. Bevin zal er waarschijnlijk op aan dringen, dat de Sowjet-Unie in de raad wordt opgenomen op twee voorwaarden: 1. dat de Sowjet-Unie in stemt met onmiddellijke eco nomische eenwording van Duitschland; 2. Dat de Sowjet-Unie ver der geen eenzijdige actie on derneemt inzake de Duitsche industrie in Oost-Duit9chland, in het bijzonder in Opper-Sile- zië. Nederland's verlies. In een rede te Amsterdam verklaarde prof. Posthuma Maandag, dat de Nederland sche beleggingen in Duitsch land binnen afzlenbaren tijd geen enkel rendement meer zullen opbrengen, waarmee een bedrag van 30 a 50 mil lioen gld. is gemoeid. Het to taal te dekken verlies aan in komsten uit hoofde van het geallieerde plan voor controle op Duitschland raamde hij op 175 millioen gld., wa'arby nog 125 millioen gld. van het verlies komt hoofde inkomsten van grensarbeiders. De oplossing voor deze moeilijkheden dient naar prof. Posthuma's meening gezocht in de recente Nederlandsche nota in zake economische con cessies en grenscorrecties, die beoogt, de economische scha de voor Nederland tot een minimum terug te brengen. Tot de desidarata behoort nog, dat Duitschland voorloo- pig een producent van spare- parts voor de Nederlandsche industrie zal blijven en dat eventueel Duitsche technici naar Nederland zullen worden overgeplaatst opdat onze in dustrie zoo noodig zelf deze productie ter hand kan ne men. Spr. onderstreepte de wenschelijkheld, dat Neder land, evenals Eelgië, aan de militaire bezetting van Duitschland zal deelnemen. Ten slotte wees spr. op de beteekenis van de onlangs op gerichte trustmaatschappy voor den handel met het bui tenland, waarby men voorna melijk moet denken aan Duitschland. Zij is bedoeld als een centraal lichaam, dat alle mogelijkheden van handels contact met ons achterland wil kanaliseeren. Ook de Ne. derlandsche regeering is op dit punt zeer diligent. In Cheribon. De besprekingen te Cheri bon zyn Maandagmiddag om 3 uur plaatselijke tyd begon, nen. De leden van de com missie generaal werden ont vangen door Dr. A. K. Ganie en Mr. Amir Sjarifoedin. FRANSCHE VERKIEZINGEN. De Maandagmiddag gepu bliceerde uitslagen der Fran- sche verkiezingen voor 574 van de 618 luiden: commu nisten: 168 zetels- M.R.F.: 160 zetels, socialisten: 93 zetels, republik. vrijheidspartij andere conservatieve en gema tigde groepen: 73- radicalen en verbonden groepen: 59, Gaul listische unie: 9- Algerynsche beweging, -,Triomf der demo cratische vrijheden": 5 en Al- gerijnsche onafhankelijkheids partij: 7 zetels., DS. NIEMÖLLER TE LONDEN. Ds. Niemöller heeft Zondag in de St. George kerk te Lon den voor talrijke aanwezigen, onder wie vele geesteiijken, een preek gehouden. Hierin zeide hij, dat de taak van de kerk door de geestelijke en lichamelijke nood van het Duitsche volk nog moeilijker is geworden dan in de jaren van 1933 tot 1945. In de geest van de verklaring van Stuttgart kan het evangelie van boete en genade de eeni ge grondslag vormen voor het huidige kerkelijke leven. Ds. Niemöller besloot zyn preek met een beroep op de christe lijke deugd van liefde onder de menschen. ROEMEENSCHE OLIE. De ministers van buiten landsehe zaken der 4 groote Mogendheden konden gisteren geen overeenstemming berei ken over het Roemeen- sche en Bulgaarsche vredes verdrag. Bevin eischte een speciale vergoeding voor de oliemaatschappijen- die nu in het Russische herstel-sche ma werken. Byrnes en Molo- tov weigerden vergoeding. Goes BRAND. Zondag werd een begin van brand ontdekt in de wgning van de familie L. in de Zonne bloemstraat te Goes. De brand weer werd gealarmeerd, maar nog voordat deze was uitge rukt. kwam bericht, dat omwo nenden het vuur gebluscht hadden. VERGEEFSCHE TOCHT. Maandagavond rukte de Goesche brandweer uit voor een binnenbrandje in een pand aan de 'sHeer Hendrikskinde- renstraat. Toen de brandweer arriveerde was evenwel het vuur reeds door de brandweer gebluscht. DE MUNITIEDIJK. De zgn. munitiedijk tusschen Goes en Kattendijke, die de laatste jaren afgesloten was, is officieel nog niet vry gegeven, maar wel wordt toegelaten, dat men op eigen risico deze dyk gebruikt. Op de schietbaan hebben jongens het munitiegebouwtje opengebroken. Van bevoegde zijde wordt hiertegen ernstig gewaar schuwd, aangezien daardoor groot gevaar voor de omgeving kan ontstaan. Yerseke NUTSAVOND. Vrijdag werd in de zaal „No- let" te Yerseke de eerste Nuts- avond in dit seizoen gehouden. De avond werd geopend door dr. A. W. Ampt, die de moei lijkheden in herinnering bracht die „Het Nut" de laatste jaren ondervonden heeft Deze avond werd het optreden aangekon digd van Eva Janssen, Willem van Capellen en Kommer Kleijn. Zij traden voor het voet licht met een zevental één- acters, welke allen met een stormachtig applaus werden beloond. De voorzitter van het Nutsdepartement was dan ook aller tolk toen hij het drietal hartelijk dankte voor deze avond. Baarland BENOEMING. De heer L. W. Traas, al hier, werd benoemd als amb tenaar ter gemeente-secreta rie van Poortugaal. 's Heer Abtskerke GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van 's- Heer Abtskerke zal Donder dagavond om 7 uur bijeen komen. O.m. zal de heer Jac. Braam afscheid nemen als wnd burgemeester. Kamperland KERK EN JEUGD. Vrijdagavond hield de heer H van Donk, uit Goes, in de Gereformeerde kerk te Kam perland een inleiding over het onderwerp „Kerk en jeugd". In deze lezing werden de oor zaken besproken van de ver vreemding der jeugd van de kerk. Het doel van deze avond was ook de oprichting van een mannenvei-eeniging. De belang stelling y.'as gering. OM DE KINDEREN. Er zit nieuwe. frissche activiteit in de Vereeniging tot bescherming van zuigelin gen en kleuters te Middel burg. Reeds lang zorgt de vereéniging voor het bekende Consultatiebureau voor zuige. lingen, maar ook het Kleuter bureau, dat vroeger zooveel hulp en raad verschafte aan moeders en kinderen, moet weer heropend worden. De vereeniglng heeft zich nu in een circulaire tot de va ders en moeders plus de jong gehuwden van Middelburg ge wend. Zij zegt daarin o.m.: Bij even nadenken moet U beiden, want wij richten ons tot de moeders en vaders, toch toegeven, dat U on9 in staat moet stellen een Zuige lingen- en Kleuterbureau te vestigen, Middelburg waardig. Een bureau, ee voudig. maar practisch ingericht, waar een kinderarts, bijgestaan door een gediplomeerd kraamvrouwver- pleegster, U op geregelde tij den medische adviezen geeft voor uw kleintje. En als uw kleintje opge groeid is tot kleuter dreigen het vele gevaren, we willen U daarmede vertrouwd maken ook de kleuterzorg weer ter hand nemen zoo spoedig dit mogelijk is en ons de mid delen ten dienste staan. Dit alles kost geld, veel geld zelfs en kan enkel dan tot stand komen wanneer wij ook van U daarvoor een vaste jaarlyksche bydrage ontvan gen. Deze bydrage is door ons gesteld op minstens 1. per jaar, desverlangd nog in twee termijnen te betalen. Natuurlijk zijn bijdragen, zelfs groote, welkom van al len die dit mooie sociale werk willen steunen, maar in de eerste plaats dient dit werk gesteund te worden door de direct belanghebbenden zelve, Zij zullen het prettige gevoel hebben dat zij, al maken ze ook gebruik van ons bureau, toch mede hun bijdrage leveren aan een sociaal werk wat allen ten goede komt zonder onder scheid van rang of stand. Moeten wij nog meer hier over zeggen Het adres van de secreta resse ls mevr. J. van Verre Hangard, Parklaan 1, Middel burg. Mosselen voor België. Een correspondent van -,Het Laatste Nieiiws" is naar Bruinisse gegaan om aldaar eens een en ander te verne men van de mosselvisschers. Deze laatsten klagen er over, dat Nederland bijna geen mos selen eet, zoodat schier de geheele vangst, zegge 20 mil lioen kg., naar België moet worden verscheept. Frankrijk koopt thans geen mosselen, daar in Nederland weinig be langstelling bestaat voor Fransche parfums- en de Brit ten vinden het Zeeuwsche product te duur. 6 B-T.B. van Middelburg naar Vlissingen. De staf van de 6de Comp. Bataljon Technische Bewa king in Middelburg en het Duitsche krijgsgevangenkamp, dat onder toezicht van 6 B.T. B. stond is zco goed als ge heel naar Vlissingen overge bracht. Het is de bedoeling dat ook de ongeveer 80 mariniers, die nog in Middelburg verblijven naar vlissingen vertrekken. Zooals bekend heeft 6 B.T.B. de mijnenruiming langg de duinen ter hand genomen. De velden worden thans nage- ruimd. Men verwacht dat men hiermede over ongeveer 2 maanden klaar zal zijn. Toch etalage-verlichting? Het bestuur van de vereenl- ging „Handelsbelang" te Mid delburg richtte zich met een uitvoerig schryven tot het Rijksbureau van brandstoffen in Den Haag met het verzoek toestemming te verleenen voor het verlichten des avonds van de étalages der winkels in ver band met de komende feestda gen. Plannen voor een M.T.S. te Vlissingen. Te Vlissingen worden be sprekingen gevoerd om de mogelijkheid onder het oog te zien van de bestaande Machi- nistenschool een M.T.S. te maken. De besprekingen be vinden zich nog In een stadi um, welke nadere mededeelin- gen van officieele zijde niet wenschelijk maken, maar het is niet onmogelijk, dat in de eerstvolgende raadsvergade ring toch reeds over deze kwestie gesproken zal moeten worden. Vlissingen CONCERT ONS GENOEGEN. Zaterdagavond gaf de Har monie „Ons Genoegen" in de Scheldehal te Vlissingen een concert. De voorzitter, de heer F. Naerebout, opende de avond en heette den directeur van ,De Schelde", den heer Ai Smit, beschermheer van de harmonie, welkom. ,,Ons Genoegen" blies op verdienstelijke wijze marschen en walsen. Het Westkappelsch Dames koor, onder leiding van den heer P. de Rooij, gaf voortref felijke zang ten beste. Byzon- der geslaagd was de opvoering van de ondergang van Westka- pelle. De tekst was geschreven door den heer P. de Vos, mu ziek van den heer P. de Rooij. Na afloop werd er geani meerd gedanst, waarbij hi\ dansorkest van den heer J. Groenewoud zijn medewerking verleende. „ONZE VLOOT". Vrijdag 15 November belegt de Koninklijke Nederl. Ver- eeniging „Onze Vloot", afdee- ling Vlissingen, een vergade ring in een zaal van café Kie vit aan de Badhuisstraat- Op de agenda staat o.a, de verkiezing van een bestuur van vijf leden en het verslag van den wnd. voorzitter van de Al- gemeene Vergadering te 's-Gravenhage. Middelburg „ACHILLES". Op Zaterdag 16 November 's avonds om 8 uur, zal ln het lokaal Mercurius in de Koe poortstraat te Middelburg, het voltallig bestuur van de gym- nastiekvereeniging „AchUles", diploma's en medailles, die be haald werden door de leden in 1946, uitreiken. Na afloop volgt een gezellig bal. OPLEIDINGSCURSUS VOOR AUTO-MONTEURS. Door het district Walcheren van de B.O.V.A.G., de landelij ke organisatie van automobiel- handelaren en garagehouders, ls te Middelburg een oplei dingscursus voor vakbekwame automonteurs opgezet. Deze opleiding, die reeds in '40 in voorbereiding was, kon thans, dank zij de mede werking van den directeur der Ambachtsschool aldaar, den heerE. Visscher, verwezenlijkt worden. Zaterdagmiddag is in een der lokalen van ae Ambachts school de cursus geopend, waarbij het woord wera ge voerd door den heer E. Vis scher, den heer W. Mullier, voorzitter van het district Wal cheren van de B.O.V.A.G., en den heer Fijn van Draat, insp. van deze organisatie, die het district Walcheren dank bracht voor het Initiatief Als leeraren voor deze oplei ding zullen optreden die heeren Faasse, Minderhout, Hovestadt en de Boer te Middelburg. „DE TOKKELAARS". De Middelburgsche mando lineclub „De Tokkelaars", on der leiding van den heer M. P. Ventevogel, gaf Zaterdag j.l. ln het Schuttershof te Mid delburg een uitvoering met medewerking van het Hawaii Ensemble, de mandolineclub „T.O.V.I.D.O." en het P.T.T. tooneelgèzelschap. Na opening door de Tokke- Iaarsmarsch, een compositie van den heer Ventevogel, volgde een zeer gevarieerd programma van muzieknum mers en tooneel. dat zeer bij de aanwezigen 'in de smaak viel. De avond werd met een gezellig bal besloten. O.- en W.-Souburg HERSTELRAAD. De herstelraad te Souburg is samengesteld uit de volgen de heeren: voorzitter burge meester A. H. S. Stemerding; secretaris 'W. Joosse. Leden: de dames Zr. Brasser en Zr. Vermaas, Mw. Kareman en Mw. Sturm en de heeren M. Arend-se Mz., J. S. Bloos, H. C. Huysman, P. A. v. d. Putte en A. de Visser. WERK AAN BRUG HERVAT Nadat het werk aan de brug te Souburg even had gestagneerd wegens gebrek aan materiaal is men vorige week weer begonnen en is men nu klaar gekomen met het volstorten met beton van de peiler waarop de brug rond zal moeten draaien. AANLEG RIOLEERING. Te Souburg is men begon nen aan een omvangrijk werk, waar geruimen tijd mee ge moeid zal zijn, n.l. het leggen van een geheel nieuwe riolee- ring, waar ook de closets op aangesloten zullen worden. Dit zal in de toekomst een groote verbetering beteekenen, daar dan het oude tonnenstel sel" zal ophouden te bestaan. Het zal intussrhen nog wel eenige tyd duren daar er ook nog een geheel nieuwe zuive ringsinstallatie zal moeten worden gebouwd. Nieuw- en St. Joosland „DE BROEDERBAND". De Coöperatieve Vereeni glng „de Broederband" U.A. te Middelburg gaf te Nieuw en Sint Joosland een gezel lige samenkomst op Woens dag 6 November j.l. onder leiding van den voorzitter, den heer P. C. Muller In zijn oeningswoord werd den heer L. P. v. Oorschot, lid van het hoofdbestuur van de Centrale Bond van Nederlandsche •rbruikscoöperaties, welkom geheeten, die die avond een deskundige uiteenzetting heeft gegeven van het nut en de velé voordeelen, die de Ver bruikscoöperatie aan alle ver bruikers biedt. Na de uitvoe rige speech van den heer Van Oorschot hebben enkele leden van de cabaretclub van „De Broederband" genaamd „De Regenboog", bestaande uit mej. L. Groen en de heeren J. B. Becks, M. Kievit en J. Maartense eenige nummertjes ten beste gegeven. Vrouwenpolder, HERSTELRAAD. Ook te Vrouwenpolder is een herstelracd opgericht. In het comité hebben zitting, naast den burgemeester, de heeren J. A. But, J. Geerse Sr., N. Mesu en Joh. Lou- w Vft,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10