PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vlissingen op de 4e plaats Duitsche hongersnood Luxemburg-Zuid Nederland 2-2 Vandaag 189e Jaargang - Nr. 263 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. Maandag 11 Nov. 1946. ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per, week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Loeae nummers 5 cent. ADVER- TENTIEPR1JS 12 cent per mm. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel 2475, Oostburg Oratemastraat 3, tel. 102. Temeuzen Brouwerijstr. 2, Postrek. nr. 359300 P-Z.C., Middelburg. Het Wereldgebeuren MEVROUW ROOSEVELT ZEGT IETS Salazar prees de Sowjet-Unie Berichten uit Duitschland maken er melding van, dat de atmosfeer in de groote steden hoe langer hoe meer gespan nen wordt door de ernstige voedselsituatie. Tot dusver zyn weliswaar geen demonstraties voorgekomen, doch in de ver woeste steden Hamburg en iDusseldorf kan men op de hoe- leen van de straten groepen "burgers zien, die de toestand druk bespreken. Hoe ernstig deze toestand is, blijkt wei uit uitlatingen van verschillende functionarissen. De Ameri- kaansche gouverneur in Duitschland, generaal Clay noemde de toestand in de Brlt- sche zone „niet zeer veelbelo vend" en hij schatte, dat van nu tot Juli '47 ruim 600.000 ton graan noodig zou zijn. Te Karlsruhe in de Fransche zone is de voedseltoestand zoo ernstig, dat de vakvereenigin- gen overwegen een algemeene staking uit te roepen. Daarbij komt, dat in het N. W. van Duitschland een perio de van kou is ingetreden. De voorzitter van de Hamburgsche raad van vakvereeniglngen (heeft een dringend beroep op de Ver. Staten gedaan om Duitschland te redden van wat hij noemde „de ramp van de komende winter". Begin deze week zullen Britten en Ameri kanen bijeenkomen om te be spreken welke maatregelen zullen moeten worden genomen om de huidige toestand het hoofd te bieden. In New-York heeft de alge meene vergadering van de Ver. Naties voor het eerst een ware demonstratie van eensgezind heid te zien gegeven. Dat was Communisten sterkste partij van Frankrijk. Zondag ging het Fransche volk weer ter stembus. Van nacht omstreeks 3 uur waren pLm. 10 millioen stemmen ge teld. Hiervan verwierven de Communisten bjjna 30 pet., de 1U R.P. 33 Zi pet., de socialisten 18 pet., de conservatieven (Rep. Vryhaidspartij) bijna 16' pet., de Radicalen 10 pet. en de overige groepen met inbe grip van de door de Gaulle niet aanvaarde Gaullisten-Unie te zamen 3 pet. Belgische uranium naar Amerika? Volgens de wetenschappelijke medewerker van het Britsche Zondagsblad „Reynolds News", gaat er in België een storm op steken naar aanleiding van ge ruchten over verkoop van ura nium aan de Ver. Staten tijdens de oorlog. „De nog niet van officieele zijde tegengesproken bewering, aldus de medewerker, bestaat hierin, dat uit de Belgische Congo, die ongeveer tachtig procent van de ter wereld be kende uraniumerts-voorraden zou bevatten, op groote schaal verschepingen van dit uranium erts naar Amerika plaats ge vonden zouden hebben." Ura nium is een grondstof voor de fabricage van atoombommen. Palestijnsch station opgeblazen? Het hoofdgebouw van het station Ras el Ein aan de spoorweg van Palestina naar Egypte is door kofferbommen opgeblazen. Drie Joden kwamen met een zwarte gesloten vrachtauto voor het station en brachten eenige koffers met het op schrift „bommen, gevaar" in de wachtkamer. Zij bedreigden een stationsambtenaar, die hen de toegang wilde beletten met een revolver. De daders kon den ontsnappen, voordat politie en militairen aanwezig waren. Onmiddellijk werd het bevel gegeven het gebouw te ont ruimen. Een half uur later vloog het de lucht in. Bij deze explosie werden drie Britsche soldaten en een Ara bier licht gewond. President van Cochin-China pleegde zelfmoord. Hangende aan een raam gevonden. Het hoofd van de voorloopi- ge regeering van Cochin-Chl- na> Thinh, werd Zondagmorgen aan je spanjolet van een der ramen van zijn hols hangende gevonden. Het eerste onderzoek Iiaa j' ^eze kwestie doet ver- van zelfmoord rijzen. Thinh was Zaterdag tijdens een ministerraad zeer gedepri meerd en bood zelfs ontslag aan teneinde zijn collega's in de gelegenheid te stellen het ministerie te herzien, „aange zien het hem bedroefde hen in dit avontuur te hebben mede- gesleept". Men verwacht, dat Thinh 'n staatsbegrafenis zal krijgen. toen het voorstel aan de orde kwam om Zweden, IJsland en Afganis tan tot het lidmaat schap der Ver. Naties toe te laten. Stuk voor stuk bestegen de afgevaardigden, ook de Rus sen, het spreekgestoelte om te verklaren, dat zij ten volle met dit voorstel konden stemmen en het slot van de conferentie-idylle was, dat de drie landen met algemeene stemmen en met veel applaus leden van de V.N. werden opgenomen. Minder vlot ging het in de politieke commissie van de V.N., waarin 't debat over het vluchtelingenprobleem werd voortgezet. Zooals bekend heeft de Rus Wisjinsky enkele dagen geleden in een felle rede de Britsche leiding van de vluch telingenkamp een lange waschlijst van beschuldigingen voorgelegd, die in hoofdzaak hierop neerkwamen, dat de Britsche kampleiding allerlei fascistische elementen ln be scherming zou nemen. Tegen deze beschuldigingen is in een meesterlijke rede mevr. Roose velt in het geweer gekomen, Wij kunnen het aanvaarden, zoo voegde zij Wisjinsky toe, dat iedereen, die het niet eens is met de Sowjet-opvatting van democratie, als fascist word bestempeld. Ik heb zelf met een aantal vluchtelingen gesproken en de inlruk gekre gen, dat zjj evenzeer als het Russische volk de belangen van hun land wenschen te verdedi gen. Wisjinsky verliet na af loop der rede zonder commen taar te geven de vergadering. Men verwacht, dat de Sowjet- Unie zal blijven weigeren lid te worden van de voorgestelde vluchtelingenorganisatie. Voor het eerst heeft de dic tator van Portugal, Salazar, zich in het openbaar over de Sowjet-Unie uitgelaten. Portu gal wordt in de regel van Rus sische zijde als fascistische over een kam geschoren met Spanje en men zou dus ver wachten dat Salazar op de wij ze van Franco van leer. zou trekken tegen de Sowjet-Unie. Edoch, juist het omgekeerde was het geval. Salazar prees de prestaties van het Russische volk en" vindt in de Sowjet-Unie mogelijkheden van actie, die andere landen niet hebben. De Sowjet-Unie had een ideologie, die ook buiten hoar grenzen veel aanhangers had en volgens Salazar had Rusland een bood schap aan alle vrijheidslievende volken te brengen. Een merk waardige rede! HANDEL MET U.S.A. De Amerikaansche ondermi nister van buitenlandscbe za ken, Acheson, heeft verklaard, dat de Ver. Staten het voor nemen hebben met verscheide- landen handelsbesprekinger te openen. Hy noemde o.a. Bel- ~ië, Engeland, Frankrijk, N e- _erland, de Sowjet-Unie en de gebielen, waar die landen bevoegd zijn handel te drijven. President Truman heeft zijn goedkeuring aan dit plan ge hecht. Volgens Truman zijn dit geen gewone onderhandelingen, maar vormen de basis voor een nieuwe internationale economi sche samenwerking onder aus piciën van de V.N. Provinciale Zeeuwsche Courant- Vrije Stemmen Met ingang van heden wordt het sedert de bevrij ding te Goes verschijnende dagblad „Vrije Stem men" opgenomen in de Provinciale Zeeuwsche Courant". Wij begroeten deze combinatie met vreugdeomdat een teveel aan dagbladen in een kleine provincie als Zeeland slechts kan schaden en omgekeerd een sterk provinciaal blad in staat zal zijn de lezers een zoo snel mogelijke nieuwsvoorziening en een keur van goedegedegen artikelen te waarborgen. Vrije Stemmen" is een gewaardeerd dagblad geweest in de kleine groep der Zeeuwsche cou ranten. Het verscheen tijdens de bezetting illegaal en sedert de bevrijding legaal en het heeft in de twee jaren van zijn bestaan nuttige arbeid verricht en zijn lezers naar vermogen nieuws en voorlich ting gebracht. Thans echter nopen de omstandigheden tot combi natie met ons blad. Dit beteekent, dat de lezers van „Vrije Stem men" met ingang van heden de „Provinciale Zeeuwsche Courant" zullen ontvangen. Wij hopen in hen even trouwe lezers te verwervenals wij thans aan ons snel groeiend getal abonné's be zitten Een hartelijk welkom aan de lezers van „Vrije Stemmen", met anderzijds de verzekeringdat wij niets ongedaan zullen laten om de „Provinciale Zeeuwsche Courant" tot een blad uit te bouwen, dat in alle opzichten de toets der critiek kan doorstaan. Roofoverval te Eindhoven- In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn de gebroeders van Gameren, groothandelaren in groenten en fruit te Eind hoven, slachtoffers geworden van 'n loor twee inbrekers op gezette roofoverval. Beide broers werden door kogels ge troffen, tengevolge waarvan één thans ernstig en dé ander licht gewond is. Van Gameren ontwaakte om ongeveer 2 uur in de nacht door het licht van een zaklan taarn, dat hem in de oogen scheen. Hij sprong ontsteld uit bed en kreeg het hard te ver duren toen twee inbrekers op hem af sprongen. Door het la waai van de worsteling werd zijn broer, die een etage hoo- ger sliep, gewekt. Hij snelde te hulp, waarop een der inbre kers net hazenpad koos. Met vereende krachten werkten de twee broers den anderen inbre ker tegen de grond en pakten hem bij zijn keel. Deze zag daarop kans een pistool te voorschijn te halen, waarmede hij in het wilde weg op de broeders losschoot. Beiden werden getroffen. In de ver warring, die daarvan het ge volg was zag ook deze inbre kers kans te ontvluchten, zon der echter iets mede te nemen. De oudstoottroepers te Bergen op Zoom hebben Zon dagmiddag een bezoek ge bracht aan de graven hunner gesneuvelde makkers, welke zij met bloemen sierden. Munitie in de kachel. Toen de echtgenoote van den landbouwer D. te Stokkum bij Markelo met eenig hout afval de kachel had aange maakt. volgde plotseling een geweldige explosie. Vermoe delijk bevond zich een projec tiel tusschen het hout. De kachel sprong uit elk aar. De vrouw werden de kleeren van het lijf gerukt en zij werd aan haar beenen ernstig gewond. Van de ka-; chel werd slechts de lade te ruggevonden. Philips ock naar Almelo. Een onderdeel van het Phi- lipsbedrijf, nl. dat voor radio- gramofoons, zal van Eindho ven naar Almelo worden over gebracht. Tweede speciale vlucht naar Zuid-Afrika. Een K.L.M.-vliegtuig, waar schijnlijk de „Schiedam", zal op 7 December van Schiphol starten voor een tweede spe ciale vlucht naar Johannes burg. MINISTER HUYSMANS NAAR BELGIË. De Minister van Econ. Za ken, dr. Huysmans. zal zich Donderdag naar Brussel bege ven voor het voeren van be sprekingen o.m. met zijn Bel gischen ambtgenoot. Meer kinderbijslag vanaf het vierde kind. Uit de memorie van ant woord van den Minister van Sociale Zaken op het wets ontwerp .Kinderbijslagwet" bljjkt dat deze, hoewel hy het denkbeeld van een progressie ve bijslag als systeem niet wenscht over te nemen, toch ,de bijslag van het vierde kind af zou willen verhoogen van 3,40 tot 3,per kind en per week. Hiervoor zal de premie op 5,5 pet. gesteld moeten wor den. Deze premie-verhooging komt ten laste van de onder nemers en mag niet via de prijzen afgewenteld worden. De staking bij de radio. De stakende radio-musici hebben te Hilversum een ver gadering gehouden, waarin het gevoerde beleid van het stakingscomité met algemee ne stemmen werd goedge keurd. Medegedeeld werd dat het hoofdbestuur van de Ned. Toonkunstenaarsbond de be middelingspoging van het N. V.V. heeft aanvaard. Uit het feit, dat de bemid delingsbijeenkomst thans op Maandagmiddag is bepaald, kan worden afgeleid, dat ook de Stichting Radio Nederland besloten heeft deze bemidde lingspoging niet af te wijzen. Het College van Rijksbemid delaars heeft uitspraak ge daan in het loongeschil tus schen de Stichting Radio Ne derland en de musici. Zy heb ben de eischen der musici be treffende loonsverhooging af gewezen. Het hoofdbestuur van de N.T.B. heeft deze uit spraak niet aanvaard, daar het college de Stichting van de Arbeid niet heeft gehoord. Mij. Nederland krijgt geen eigen luchtlijn. De N.R.Ct. verneemt, dat de Regeering de concessie aanvrage van de Stoomvaart Mij. „Nederland" voor het exploiteeren van een luchtlijn op Indië heeft afgewezen, omdat meer dan één lucht vaart-onderneming in ons land Iniet verantwoord zou zyn. Het probleem van de deel name der groote scheepvaart maatschappijen aan het lucht verkeer wordt echter a pri ori niet afgewezen en zou opnieuw in studie worden ge nomen door de Commissie- Tromp. Boter naar Suriname. In verband met het vet- tekort in Suriname zal om streeks half November 35.000 K.G. boter in blik met de „Prins Willem IV" van de K.N.S.M. naar Paramaribo verscheept worden. Suriname had eigenlijk om 250.000 K.G. gevraagd, maar verband met de vetpositie hier te lande, kan slechts 25.000 K.G. geleverd worden, waarmede in afwachting van hulp van elders althans de ergste nood kan worden gelenigd. Het gaat hier om een hoe veelheid, welke één-honderdste deel uitmaakt, van de hoeveel heid, welke Nederland in twee weken op de bon verbruikt. Oppervlakkig spel der Nederlanders. BRESKENS VERLOOR VAN DE ZEEUWEN. Middelburg en Goes speelden gelijk. DISTRICT IV. RKTVY—Helmond 36 Helmon.diaVlissingen 11 Willem H—Longa 1—0. Helmond en RKTVV heb ben van plaats gewisseld door de fraaie zege van Hel mond in Tilburg. De andere Tilburgenaar Willem II deed het heel verdienstelrjk met een overwinning op Longa, waaruit men ziet, dat de po sitie van de oude kampioe nen niet te gauw hopeloos mag genoemd worden. Zij staan nu weer op de derde plaats maar worden onmid dellijk gevolgd door de Zeeuw sche vertegenwoordiger, die een goede vierde plaats in neemt, verschillende promi nenten achter zich latend. Ie Klasse. NO AD 8 6 2 0 22— 8 14 BW 6 4 11 12— 6 9 Willem n 8 4 13 13—13 9 Vlissingen 7 3 2 2 1317 8 Helmondia 8 3 2 3 1314 8 Longa 7 2 3 2 11— 6 7 VW 6 3 12 14—10 7 NAC 6 3 0 3 17— 9 6 Helmond 8 2 1 5 15—24 5 RKTW 7 115 10—17 3 Bar. DNL 7 1 0 6 8—24 2 2e KLASSE A. MiddelburgInternos 1—1; De ZeeuwenBreskens 60 Biervliet—RBC 0-5; ceGoes 1 1TSC—Dosko 5—0. De uitslag van de wedstrijd tusschen Middelburg en In ternos bracht beide ploegen een kostbaar punt, waardoor ze zich weer wat verder van het Zeeuwsch Vlaamsche trio wisten te verwijderen. Bres kens kreeg in Vlissingen flink de kous op de kop en het halve dozijn doelpunten knapt het doelgemiddelde van De Zeeuwen aardig op. Het was overigens voor de Zeeuwen toch een goede dag want de ploeg met de minste verlies- punten beet flink in het zand, waardoor Smit c.s. er best voorstaan. Biervliet' kon het zooals te verwachten was tegen de ex-eerste klassers niet bolwerken, terwijl Goes in Roosendaal een verdien stelijke puntenverdeeling be vocht. TSC 9 5 4 0 31—16 14 Alliance 9 5 3 1 35—16 13 De Zeeuwen 7 6 0 1 298 12 Zeelandia stelde danig te leur door zich in Burgh te laten, kloppen waardoor de groen zwarten weer een flin ke buiteling maakten. RCS won, zij het met zeer beschei den cijfers én behield de kop, terwijl de andere kopploeg onvrijwillig rust kreeg. Robur verraste Zlerikzee waardoor de Goesenaren enkele plaatsen stegen en zoowel RKFC als EMM achter zich lieten. Yer- seke blijft tot de zwakkere behooren en moest thans de volle winst in Steenbergen la ten. 7 7 0 0 24— 4 14 6 6 0 0 26— 6 12 7 5 1 1 30— 8 11 8 7 Dosko RBC Goes Hero Middelburg Internos Breskens Terneuzen Biervliet 8 6 0 2 28—22 12 9 5 0 4 26—21 10 8 3 3 2 18—18 9 7 2 2 3 20—24 6 7 2 2 3 9—12 6 8 13 4 14—21 5 9 12 6 12—31 4 7 115 15—18 3 8 1 0 7 9—34 2 3e KLASSE E. BurghZeelandia S0; RK FC—RCS 0—2; EMM—Odio af gel.; RoburZlerikzee 31; SteenbergenYerseke 20. RCS Odio MOC Steenbergen 8 4 0 4 1819 Burgh 8 3 14 16—36 Zeelandia 6 3 0 3 1513 Zlerikzee 7 2 14 11—13 Yerseke 6 114 1517 Robur 7 115 10—20 RKFC 7 115 7—19 EMM 5 1 0 4 3—20 3e KLASSE F. Hontenisse—-Clinge 22; IJzendyke—Corn Boys 17; HoofdplaatAardenburg 74; Schoondyke—Hulst 02 SteenAxel 24; Sluiskil Oostburg 1S. Nog vrij onverwacht liet Clinge een steek vallen waar door de positie echter niet verzwakte. Corn Boys kraak te IJzendijke terwijl Aarden burg door haar streekgenoote Hoofdplaat nog verder in de hoek werd gedrukt waar straks de slagen zullen vallen. Schoondyke kon het tegen Hulst niet bolwerken terwijl de belangrijke strijd ir. St. Jansteen in het voordeel van Dieleman c.s. eindigde waar, door Axel zich weer op de 2e plaats heeft genesteld. Oost- burg hield ook nu de eer van het Westen hoog door het in eigen huis moeilijk te kloppen Sluiskil de volle buit afhan dig te maken. Clinge 8 7 1 0 26—10 15 Axel 8 6 0 2 30—12 12 Oostburg 8 5 2 1 31—21 12 Steen 8 5 1 2 22—14 11 Corn Boys 8 4 2 2 19—12 10 Sluiskil 8 4 1 3 24—21 Hontenisse 8 3 2 3 24—23 8 Hulst 8 4 0 4 2020 Hoofdplaat 8 3 1 4 24—24 Schoondijke 8 2 0 6 1327 IJzendijke 8 0 0 8 11—33 0 Aardenburg 8 0 0 8 1239 0 RES. 2e KLASSE E. Breskens 2Terneuzen 2 05; Goes 2Vlissingen 2 21; Dosko 2-Middelburg 2 30; MOC 2Steenbergen 2 80; RCS 2—De Zeeuwen 2 2—2. De Breskens reserves lieten ook nu op de eerste overwin ning wachten waarvan de Terneuzenaren gebruik maak ten om verder uit te ioopen. De Vlissingers lieten de laat ste kans om nog een rol te spelen voorbij gaan en de Goesenaren hebben thans hun taak overgenomen. Dosko 2 blyft winnen waarvan de groen-witten de dupe werden en MOC 2 won op normale wyze van Steenbergen 2. De reserves van RCS en De Zeeuwen deelden broederlijk door welk resultaat beide een plaatsje stegen op de rang- Dosko 2 8 8 0 0 32— 9 16 Goes 2 8 6 0 2 28—11 12 MOC 2 7 4 0 3 16—10 8 Vlissingen 2 7 3 1 3 15—10 7 RCS 2 7 2 3 2 10—10 7 De Zeeuw 2 7 3 1 3 14—16 7 Steenb. 2* 8 3 1 4 20—19 7 Terneuzen 2 6 3 0 3 1212 6 Middelb. 2 8 1 1 6 6—30 3 Breskens 2 8 0 1 7 935 1 Van Bun blonk uit. In. het stedelijk stadion te: Luxemburg is Zondag voor het eerst na de oorlog de serie ontmoetingen tusschen Luxem burg en Zuid-Nederland her vat. Na het spelen der volkslie deren stelden de volgende elf tallen zich op: Zuid Nederland: doel: Saris, (B.V.V.); achter: van der Sluy3, (B.V.V.) en van Bun, (M.V.V.); midden^ Lussen- burg, (N.A.C.), Beenhakker, (N.A.C.) en van Tuyl, (P.S. V.); voor: Maessen, (Maurits), van der Veen, (V.V.V.), Ehlen, (Sitt. Boys), Rijvers, (N.A.C.) en van der Heyden, (Eindho ven). Luxemburg: doel: Michaux, (Stade): achter: Dumont, (Union Lux) en Marchetti, (Chiers); midden-- Feyder, (Niederkorn), Victor Feller, (Stade) en Wagner, (Stade): voor: Paul Feller, (Stade); Liber, (Stade), Kettel. (Sta de), Schumacher, (The Nati onal) en Schammel, (Union Lux). Nog geen minuut was de wedstrijd oud of Schumacher bestrafte een fout van van der Sluys en werkte de bal achter Saris. Het spel ging gelijk op en geen 5 min. later werd een door Maessen op het Luxem- burgsche doel genomen cor ner door Ehlen onberispelijk ingekopt (11). Zeer weinig krachfcverschii viel in dit eerste gedeelte van de wedstrijd waar te nemen. Paul Feller miste een kans om zijn elftal de leiding te geven door hard tegen de uitgeloo- pen Saris te schieten. Geleidelyk vormde zich 'n klein Luxemburgseh overwicht, Sa ris kreeg goed gerichte scho ten te verwerken, waarvan één doel trof, doch in buiten spel positie gemaakt, niet werd toegekend. Een hard schot van Libar tipte Saris over de lat. iets later stopte onze landgenoot op het nip pertje een goed gericht schot van Kettel. Steeds meer volg den de Luxemburgsche aanval len elkaar op en de laatste tien minuten van de eerste helft gaf een absolute veld- meerderheid der gastheeren te zien. Met 11 brak de rust aan. TWEEDE HELFT. Het begin der tweede helft kenmerkte zich door enkele goede schoten van Rijvers, doch ook de Luxemburgers waren gevaarlijk voor het Ne- derlandsche doel. Na een kwartier had Maessen succes door na twee tegenstanders gepasseerd te zijn met een mooi doelpunt Nederland de leiding te geven (21). Het tempo werd verhoogd en de vechtlust der Luxemburgers grooter. Onophoudelijk be vonden zij zich voor het Ned. doel. Eindelijk werd de Lu xemburgsche geestdrift be loond met een kort voor het einde door Libar gescoord doelpunt dat de partyen weer op gelijke voet bracht. OPPERVLAKKIG SPEL. Onze voetballers mogen met dit resultaat zeer tevreden zijn. Luxemburg had lange tijd het beste van het spel en vertoonde ook zuiverder en snellere combinaties. Het spel der Nederlanders was te op pervlakkig om veel indruk te maken. Aanvoerder van Bun was de uitblinker van het elf tal. Van ons binnentrio vielen Rijvers en vooral Ehlen hard tegen. Zij hielden het spel te kort, er zat geen vaart ln. Voorts dienen rechtsbuiten Maessen te worden genoemd en doelman Saris, die ondanks zijn fouten toch goed werk liet zien. De Luxemburgsche spil Vic tor Feller was de ster van het veld in tegenstelling tot zijn Nederlandschen collega Been- ackers, die er volkomen uit bleek te zijn. is het 28 jaar geleden, dat om 11 uur 11 de Fransche trompetter Cheron in het Bosch van Compiegne het ein de van de eerste wereld oorlog aankondigde; viert Koning Victor Emmanuel van Italië in 'n voorstad van Alexan- drië zyn eerste ver jaardag in ballingschap; is het 125 jaar gele den, dat de beroemde Russische romanschrij ver F. M. Dostojewsky, de ziener van het Rus sische volk, te Moskou werd geboren. Meer uitvoer. De uitvoer van Nederland bedroeg in de maand October 487.972 ton met een waarde van 110,2 millioen gulden te genover 414.215 ton en een waarde van 91.6 millioen gul den in September. In de crjfers van October is begrepen 13 millioen voor bloembollen, 9 millioen voor aardappelen en 5 millioen voor radio-artikelen. DE EISCHEN JEGENS DUITSCHLAND. In een vergadering van de Kath. Volksparty, welke te Utrecht werd gehouden, heeft de voorzitter der Tweede Ka merfractie, prof. Romme, me degedeeld, dat deze fractie zich geheel achter deze eischen stelt en deze in sommige op zicht zelfs niet verstrekkend genoeg vindt. ONVEILIG VERKEER. Ook op de laatste dag van de week van Veilig Verkeer hebben zich te Amsterdam eenige ernstige ongevallen voorgedaan. Een 68-jarige in woner van Leeuwarden wilde van een radende tra.m sprin gen en kwam daarby zoo lee- lijk te vallen, dat hij eenige uren later overleed. Een wiel rijder, die onvoldoende op lette, kwam ln botsing met een auto en werd met een ernstige hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht. Londensche besluiten rechtsgeldig. De Hooge Raad heeft in een onteigeningsprocedure bij haar overwegingen uitgespro ken, dat waar in de Lon densche tyd ten gevolge van de oorlog de gezamenlijke uitoefening van de wetgeven de macht door Kroon en Sta ten Generaal niet mogelijk was, de Kroon bevoegd was tot het uitvaardigen van maat? regelen van wetgeving voor zoover zulks door de omstan digheden was geboden. De rechter zou, naar het oordeel van de Hooge Raad aan een zoodanige maatregel van wet geving slechts verbindende kracht mogen ontzeggen voor zoover de gebodenheid niet aanwezig kan zijn geweest. Door deze uitspraak is een einde gemaakt aan de onze kerheid, welke nog steeds heerschte over de vraag of de zg. Londensche wetsbe sluiten op grond van het no cd recht inderdaad rechts kracht zouden bezitten óf dat deze nog nadere legalisatie door het Parlement zouden behoeven. NA DE VLIEGRAMP TE APELDOORN. De burgemeester van Apel doorn heeft in de gemeente raad medegedeeld persoonlyk van den Minister van Marine bericht te hebben ontvangen, dat diens departement alle schade ten gevolge van de noodlottige vliegramp voor zijn rekening neemt. MR. J. DONNER PRESIDENT VAN DE HOOGE RAAD. Tot president van de Hooge Raad is benoemd mr, J. Don- ner. Vice-presidenten werden mr. N. C. M. v. d. Dries en mr. dr. W. A. J. M. Fick, raadshee- ren mr. P. H. Smits, mr. G. H. A. Feber en mr. A. Rom- bach. HONDERD MAAL AMSTERDAM—NEW YORK. Zaterdag is de honderdste „Flying Dutchman" van Schiphol naar New York ver trokken. De passagiers ont vingen als herinnering een Delftsche tegel. VIER JAAR VOOR „BEUL VAN AMERSFOORT". Frans van Laar, bekend als de „Beul van Amersfoort", werd door het Bijz. Gerechts hof te Amsterdam veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, door te brengen in een Rijks werkinrichting. met ontzetting uit de politieke rechten voor het leven. Bikini en noodweer. In de nacht, volgende op het tweede atoombom-experiment, heeft er een noodweer gewoed. By het verzamelen van ver- ichillende gegevens blijkt meer en meer, dat er wei degelyk verband zou hebben kunnen bestaan tusschen het genoem de experiment en het daarop volgende noodweer. De heer A. van Vrede uit Eindhoven? die van e.e.a. se rieuze studie heeft gemaakt, verzoekt ons hem zoo moge lijk hulp te bieden bij dit on derzoek en stelt de volgende vragen: a) Hoe laat begon het nood weer in de nacht van 2425 IJuli boven Zeeland? b) hoe laat eindigde het on geveer? c) hebt U nog andere ver schijnselen waargenomen, die in verband hiermede van be lang zyn? Wie van de lezers kan deze vragen beantwoorden Wij willen de antwoorden gaarne naar Eindhoven doorzenden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1