Verraadsters staan terecht UIT DE PROVINCIE Burgemeestersvrouw als beschuldigde LAATSTE NIEUWS. Zuid-Beveland Noord-Beveland jijz. Gerechtshof Zware straffen geëischt* In de zitting van Vrijdag werden de volgende zaken be handeld: Anna Paulina van Gemst, zonder beroep, Hontenisse, werd ervan beschudigd, dat zij tgdens een verblijf ln Brussel, twee van haar ondergedoken dorpsgenooten, Eggermont en Sorben, die zij daar ontdekte, aan een paar Duitschers aan wees, met het gevolg dat de onderduikers 14 dagen in een straf-„lager" doorbrachten en daarna in Duitschland te wérk werden gesteld. Als getuige werd o.m. haar vriendin v. Goethem gehoord, wier rol in deze zaak niet ge heel duidelijk werd. Haar verdediger, mr. W. F. P. Kurtz zag dit aangeven niet als zoo opzettelhk als in de dagvaarding werd voorgesteld. Eisch: 10 jaar gevang, met aftrek. Adriana Maasbommel, wed. van Maarten Sustronk, zon der beroep, Goes, erkende, dat zij haar man, en zekere de Visser, Sandee en Groen bij de N.S.B.-ers Jan Kramer en Schalkoort had aangegeven, omdat ze illegale lectuur ont vingen, radiotoestellen hadden en naar de „zender" luister den. In Baarn had ze de na men genoemd van daar onder gedoken Joden en van een agent van politie, die hen van valsche persoonsbewijzen had voorzien. Met klem hield verd echter vol, dat het bij deze laatste zaak in de eerste plaats om ondergedoken levensmid delen ging. Na een langdurig getuigen verhoor, zette haar verdediger Mr. A. H. Kuipers. In een uit voerig pleidooi de achtergrond van aeze zaak uiteen, daarby de nadruk leggend op de hu welijkstragedie van beseh., die oorzaak van haar déraillement zou zijn. Verd. kon besch. niet zien als een werkelijk slecht karakter en autl-Joodsch. Verd. eindigde met te sugge- reeren dit geval aan een psy chiater over te dragen. Eisch: 20 jaar gevang, met aftrek, ontzetting uit kies rechten. IN DUITSCHE KRIJGSDIENST. In de middagzitting werden P, Ijscontröle in de Ver. Staten van de baan. Een hooggeplaatste regee- ringsambtenaar in de Ver. Staten heeft verklaard, dat de Amerikaansche regeering be sloten heeft, bijna allo nog be staande contróle op Ioonen en prijzen op te heffen. Daarbij zou een uitzondering zijn gemaakt voor huren, suf- ker, stropen en rijst. Door deze maatregelen zullen kolen, rubber, staal en metalen niet langer onder prijscontröle val len. eenige gevallen behandeld van toetreding tot Dultsche krijgs dienst. J. C. Meyer, molenaars knecht te Terneuzen had zich tijdens een px-opaganda bijeen komst van de N.S.B. opgege ven voor de „landwacht Ne derland". Zijn verdediger Mr. W. F. P. Kurtz, meende dat hier geen sprake was geweest van on zuivere motieven. Eisch 4Yt j. gevang, met af trek. J. Verstelle, los werkman te Wolphaartsdijk was op 23 j. leeftijd toegetreden tot 't vrij- williger-legloen Nederland, na dat hij in een weersport- kamp was geweest. Mr. W. F. P. Kurtz vroeg, in verband met de gezond heidstoestand van beschuldig de invrijheidstelling, op welk verzoek het hof echter niet Inging. Eisch: 1 jaar gevang, voor waardelijk, met een proeftijd van 3 jaar en ontzetting uit ae kiesrechten voor 10 ja&r. J. B. Werkman, bakker te Souburg, verklaarde, dat hij had moeten kiezen tussehen een concentratiekamp en toe treding tot een legeronderdeel. Door desertie zou hrj getracht hebben zijn dienst bij de „land storm Nederland" te beëin digen. Zijn verdediger was Mr, W. F. P. Kurtz. Eisch 1% j. Rijkswerkin richting. Uitspraak in al deze zaken 22 November a.s. UITSPRAKEN. Theophlle de Bot, textielar beider, wonende te Hulst, werd veroordeeld tot 2 jaar en zes maanden gevang, met af trekt sedert 14 Mei 1945. Robert Albregts, meubelma ker, wonende te Hulst, 6 iaar gevang-, met aftrek sedert 12 Dec. 1945. Aan veroordeelde is verlof verleend tot instellen van beroep ln cassatie. Gillis Brouwer, expediteur te Goes: tot 2 jaar gevang, met aftrek sedert 21 Juni '45. Florentinus Fr. van Acker, fabrieksarbeider, wonende te Axel, 4 jaar gevang, met afi trek sedert 12 Dec, 1945. Aan veroordeelde is verlof verleend tot instellen van beroep in cas satie. Benjamin van Jole, schilder, wonende te Hontenisse, 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek sedert 13 Nov. 1945, met ontzetting uit de kiesrech- en voor de tijd van 10 jaar. Florentinus H. Winsberghe, smid, wonende te Krabbendijke, tot 2 jaar en 3 maanden ge vang. met aftrek sedert 27 Oc tober 1944. De zaak tegen L. J. van Flie- renzurg, die beschuldigd werd van verraad, is verwezen naar den Raadsman-Commissaris voor een nader onderzoek. ROGGEBROOD, bereid met OHfornische vygen. a.s. DINSDAG VERSCH UIT DE OVEN Brood- en Banketbakkers. Fa. J. W. v. d. Linde Zonen. Wolstraat 98, Telefoon 378, Vlissingen. Ingezonden mededeeling.) Vele malen hooren wij zeg gen, ja, als JC FIBBE het niet heeft, dan behoef ik niet ver der te zoeken, maar by'na al tijd hebben w(j het gevraagde. Dus zoekt U iets in Leder waren, Parfumerieën, Toilet artikelen? JO FIBBE is de man, die U er aan helpen kan, zoowel in Vlissingen als in Middelburg. (Ingezonden mededeeling.) ..Lever en Leverworst van de bon. Met ingang van Maandag 11 Nov. a.8, zullen ter ver eenvoudiging' van dc vleesch- distributie, behalve bloedworst, thans ook leverartikclen, nierbrood en zure zult zonder inlevering van bonnen verkrijg baar worden gesteld. Dit geldt eveneens voor lever, nier, zwe zerik, hart, uier en pooten. Suikerbon weer normaal. Met ingang van 23 Novem ber zal de suikerbon weer in de eerste week van elke 14- daagschc periode worden aan gewezen. GESMOLTEN KAAS. Waarschijnlijk zal begin De cember een extra bon voor gesmolten kaas worden be> kend gemaakt, waarop voor iedereen, behalve voor kinde ren. geboren ln 1945 of later. 50 gram verkrijgbaar zal zijn, BONNENLUST. In de bonnenlijst is een cor- rectiefout blijven staan. Bonkaa.ten KD, KE 612 staat: Boter: 48-1 brood: 800 gr. Dit moet zijn: Boter 48-1: 250 gr. boter, KERSTPAKKETTEN. Met het m.s. ..Oranje" zijn te Priok de eerste 30.000 stuks van in totaal 150.000 Kerstpakketten uit Nederland aangekomen. De verdeeling zal geschieden door de dienst Welfare; leger 100.000. marine 20.000, bur gers 30.000. Slembiljettenvervalschers vrijgesproken. De Bredasche rechtbank heeft Donderdag uitspraak ge daan tegen de Tilburgers C Jansen en A. Hamer, die 14 dagen geleden terecht stonden voor het vervalschen van stembiljetten bij de Kamei*ver- kiezingen. De rechtbank sprak beide verdachten vrij. De of ficier van justitie had tegen hen een jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzetting uit de beide kiesrechten geëischt. EEN JUBILEUM. De raad van minister van buitenlandsche zaken, de Groote Vier, zal te New York voor de honderdste keer sinds zijn oprichting in 1945 te Potsdam, bijeenkomen; Koude December ie verwachten. Volgens het K.N.M.I. te De Bilt zijn er aan wijzingen, die een kou de Decembermaand doen verwachten. Hoewel aan vullende gegevens uit het buitenland ontbre ken voorspelt het Insti tuut, cat de tempera tuur beneden normaal zal zijn. De staking der radio-musici. De staking der radtomusici duurt nog steeds voort. Donderdagmiddag heeft het stakingscomité bekend maakt, dat het niet in de doeling der stakers ligt de uitzending voor de troepen in Indonesië- de kerkelijke uit zendingen en ziekenuurtjes te verhinderen. Naar de staken de musici mededeelen ontvan gen zij vele blijken van sym- fiathie en solidariteit. Verschil- ende schouwburg-exploitanten zouden reeds gratis hun zalen hebben aangeboden, opdat de stakende musici daar concer ten zouden kunnen geven voor het steunfonds van de sta kingsactie. .•ieer algemeen karakter Yoor de Z-V.U. De eZeuwsche Volksuniversi teit zal een bespreking gaan houden met de raad van Over leg uit de vakbeweging te Goes. Deze bespreking en de andere die nog gevoerd zullen worden, hebben ten doel de mogelijkheid te onderzoeken de Z.V.U. een meer algemeen ka rakter te geven en het ook de arbeiders mogelijk te maken van het cultureele werk der Z.V.U. te profiteeren. DE LOONEN IN OESTER- EN MOSSELBEDRIJF. Reeds lange tijd worden er tussehen het college van Rijksbemiddelaars en belang hebbenden besprekingen ge voerd over de loonen in het oester- en mosselbedrijf Sommige werkgevers schij nen inmiddels de voorgestel de loonen reeds te hebben uitbetaald en zijn daarvoor ge verbaliseerd, daar de nieuwe regeling nog niet is goedge keurd. De regeling bevindt zich thans brj de stichting van de Arbeid. TRIBUNAAL TE GOES Zij was idealisie. De belangrijkste zaak was Donderdag die tegen de 41-ja- rige Eulalie E. W. van Wage- ningen, echtgenoote van den nazi-burgemeester van Goes, C. E. P. Lenshoek. De dag- vaax-ding vermeldde als ten laste legging, dat zh omstreeks 1938 lid werd van de N.S.B., de N.S.V.O. en de N.V.D., ter. wijl zij gewestelijk meisjes- leidster en landelijk Inspectrice van de jeugdstorm is geweest, een cursus volgde van de Bund Deutsches Madel en colpor teerde mét Volk en Vaderland. De besch. werd gedurende zeer geruimen tijd door den voorzitter, mr. Vlaming, onder vraagd, die haar er op wees, dat zij op de door haar inge slagen weg niet had moeten doorgaan, toen in 1939 de oor log uitbrak, zeker had zy dat niet moeten doen. toen in 1940 Duitschland de inval in Neder land deed. Besch. gaf blijk, dat niet beseft te hebben. Zij zag in haar werk een ideaal en had niet het doel om Duitschland te helpen. Zij gaf toe ook wel eens naar de radio-oranje te hebb' geluisterd. Zij zette uiteer, hoe haar werk voor de jeugdstorm was en waarom zij dit ook na September 1944 el ders voortzette, toen zy Zee land had verlaten. Zij kreeg van den voorzitter te hooren, dat zy koos voor het leider schap In plaats van voor de de mocratie, die in Nederland be stond. Zoowel de voorzitter als de leden van het tribunaal, zet ten de ondervraging voort Nog werd gehoord d© echt genoote van besch, die gelijk met haar N.S.B.er werd en nu ook geïnterneerd is. DE VERDEDIGING. In zyn uitvoerig pleidooi wees mr. van Deinse eerst op het principieele van deze zaak. Na de eerste wereldoorlog wa_ ren er drie stroomingen in de wereld, de Westerscne demo cratie, het communisme en het fascisme. Besch. voelde zich tot het laatste aangetrokken. Zij had ideëele redenen tot aan sluiting bij het nat.-soc., waar in zy toekomst zag. Zy werd verrast door de Duxtsche inval. Besch. had toen de waan dat een overwinning van Duitsch land goed voor Nederland zou zijn. De cliënte van pleiter was tegen jodenvervolging, gyze_ ling enz. Men vergete niet, dat de Fransche revolutie ook een tijd van terreur was en toch goede dingen voortbracht. Besch. wilde de ingeslagen weg niet verlaten, maar heeft ook niets fanatieks gedaan, en bijv. geen onderduikers verraden enz. In de jeugdstorm zag zij het middel om te komen van tuchteloosheid tot orde. van verdeeldheid tot eenheid, en tot vaderlandsliefde. Spr. betoog de, dat het hier niet gaat om door besch. „bewust" doen van overigens zeker verkeerde han delingen tegenover het Neder- landsch belang. Pleiter vraagt hoe men in Nederland gehandeld zou heb ben als niet Duitschland, maar de Westersche mogendheden Vergoeding voor mijn-opruiming? Verschillende Kamerleden hebbeu er, blijkens het voor- loopig verslag over het hoofd stuk Oorlog van de Ryksbe- grootlng 1946 en 1947, op ge wezen, dat in de zwaarst door de oorlog geteistei-de gebieden, met het opruimen der overal vex'spreide munitie vaak niet gewacht kon worden tot dit door de betrokken militaire or ganen ter hand werd genomen. Vele gemeenten hebben dit toen noodgedwongen zelf ge daan. Is de min. oereid de gemeen- meenten de daarvoor gemaakte kosten tegemoet te komen? Naar de meening van deze le den is hier restitutie der kos ten ln de daarvoor gemaakte De aannemers en de wederopbouw. Naar aanleiding van do pro teststaking van de arbeiders ln de wederopbouw zyn Donder dagmiddag te Vlissingen de aannemers welke by de we deropbouw betrokken zijn, tn vei'gadering bijeen geweest. Algemeen was men van oor deel, dat in de winterreis» en verlofregeling, de vakbonden dienen te worden geraadpleegd en dat een uniforme regeling tot stand komt. Aan het streekbureau Wal cheren werd het bemiddelings voorstel gedaan, de arbeiders om de veertien dagen reeds Vrijdagsavonds te doen ver trekken. De andere weken zou den zU dan Zaterdagmiddag naar huis gaan. Concentratie van Fransche graven te Kapelle. Gelijk wij reeds meldden, het l'n de bedoeling alle in Nederland begraven Fransche militairen, die in de laatste oorlog zijn gesneuveld, over te brengen naar de algemeene begraafplaats te Kapelle. Naar schatting zullen dit er ongeveer 500 zyn. In 1945, toen er by Kapelle verbiterd gevochten werd zijn daar 95 Franschcn ge sneuveld. De bevolking van Kapelle heeft destijds een co mité gevormd, dat de graven onderhield. Dit schijnt mede aanleiding te zijn geweest, dat van Fransche zijde de wensch geuit werd, de graven der Franschen in Kapelle te concentreei'en. uit de antwoorden, die besL> ons land hadden bezet en de duidelijk en zakelijk gaf, blee;„ regeering naax*_ Duitschland wel, dat zij destijds overtuigd N.S.B.sche was, maar nu be_ grijpt verkeerd te zijn geweest. Als getuige werd gehoord da heer J. C. Massee, die des tijds bevriend was met de fa milie Lenshoek en die eenige mededeelingen deed over ae besprekingen over de politiek en die kon verzekeren, dat hn' besch., ook nadat het verschil van inzicht de ontmoetingen had doen beëindigen, nooit voor het plegen van landverraad in staat had gezien. Niemand heeft ooit last van haar onder vonden. Op een vraag van den verdediger, mr. J. F. van Dein- zeide getuige, dat besch een zacht, Hef karakter heeft en niet fanatiek is. was uitgeweken. Dat mag men ook wel eens bedenken. Al Is spreker overtuigd, dat besch. op een dwaalweg was, toch staat het ook vast, dat de groote meerderheid de wijsheid niet altijd in pacht heeft. Zij zit nu reeds 1 jaar en maanden geïnterneerd, heeft zich zeer goed gedragen en verdere cor rectie is volgens pleiter niet noodig, die zou maar bitterheid kunnen veroorzaken. Wat betreft de vraag of van het eigen bezit van besch. wat zal kunnen worden verbeurd verklaard, meent spr., dat de geheele verbeurdverklaring, zooals die in het tribunaalbe_ sluit is opgenomen, In strijd met de grondwet is. Men moet Commissie-Generaal naar Cherlbon. Officieel wordt het volgende medegedeeld: „Men is voor nemens de volgende bijeen komst van de Nederlandsche en Indonesische delegaties te Cherlbon te houden teneinde de gelegenheid te scheppen in verbinding te treden niet president Soekamo en vice- president Hatta. De politieke byeenkomst zal Maandag 11 November a.s. plaats hebben. De plenaire zitting, waaraan de subcom missies haar rapporten zullen overleggen, zal, aangezien de beide delegaties dan te Che- ribon aanwezig zullen zijn, daar eveneens gehouden wor den. In verband met het boven staande verneemt Aneta, dat de leden van de Commissie- Generaal zich tijdens hun ver blijf in Cheribon waarschijn- lyk aan boord van een Ne derlandsche torpedojager zul len bevinden. Duitschers waarschuwen Yoor voedselcatastrophe. 70 millioen menschen bedreigd. Functionarissen van Dult sche vakvereenigingen in de Britsche zone hebben heden gewaarschuwd, dat zy geen verantwoordelijkheid op zich konden nemen voor de reactie van Dultsche arbeiders, indien de „groote catastrophe" als gevolg van de voedscl-situatie, niet afgewend zou worden. De Duitsche vakvereenigin gen hebben bij monde van Franz Splledt, voorzitter van het Hamburgsche vakver. eenigingscomité, een beroep op Amerika en Engeland ge daan om onmiddellijk levens middelen naar Duitschland te verzenden, „ter voorkoming van de hongerdood van 70 millioen menschen, van wie de meesten nooit achter de nazi-beweging gestaan heb ben". Zij doen tevens een be roep op het geweten der we reld om een catastrophe te voorkomen. Italië wil niet ruilen. Italië heeft aan den- mi nister van buitenlandsche za ken van de Groote Vier offi cieel doen weten, dat het niet kan ingaan op het Yoego-Sla- vische voorstel inzake ruil van Triest en Goritzia. De vier ministers hebben besloten het verdrag met Italië voorloopig te laten rus ten. Vreemde toestanden in Oostenrijk. Volgens den Oostenrykschen vice-kanselier 7.yn door een onderzoek in Oostenrijk vreem de dingen aan het licht ge komen. Zelfs Attlee, aldus dc mi nister* stond verbaasd over wat ik hem vertelde. Ziehier enkele feiten. De Amerikanen beletten het vervoer van vee en vleesch naar de Russische zóne. Omgekeerd verhinderen de Russen het vervoer van graan en aardappels. De Franschen voeren tex tiel uit naar Frankryk, ter- wyi de wereld kleeren inza melt voor de Oostenryksche bevolking. Ruim 20 9o van de boter- productle wordt voor de Fransche troepen in beslag genomen. De Amerikanen stu ren echter voedselpakketten om hongersnood te voorko- men Raad van Vakcenlralen over prijzen en loonen. De raad van vakcentralen heeft een schryven gericht aan den minister-president, dr. L. J. M. Beel, met betrekking tot diens radio-rede over de loonen cn prijzen. De raad acht zich voor de noodzaak gesteld, den minister president te verzoeken de aangekondigde verhooging van boter-, brood- en melkpryzen op te schorten, waar deze in lijnrechte tegenstelling zyn met de door de regeering aan gekondigde loon- en pryspoli- Musici concerteeren voor de stakingskas- Voorbereidende maatregelen worden getroffen voor het organiseeren van een reeks concerten door de stakende musici van de radio ten bate van de stakingskas. Mary Churchill verloofd. Churchill heeft de verloving van zyn dochter met den Brit- schen kapitein Stones bekend gemaakt. Hiermede zyn de ge ruchten over een verloving van aMry Churchill met Prins Ka- rel van België de kop Inge drukt. Captain Stones ontmoette Churchills dochter ongeveer vier weken geleden voor het eerst. Amerika en Albanië. Amerika heeft zyn politieken vertegenwoordiger in Albanië teruggeroepen. De Amerikaan sche missie heeft het doel, waarvoor zy was uitgezonden, niet kunnen bereiken. De hui dige Albaneesche regeering Is by voortduring niet bereid zich tegenover Amerika te verplich ten door bilaterale overeen komsten, welke in het geheel geen last voor Albanië betee- kenen. deze besch. ook niet uit de rechten ontzetten, maar haar kans geven zich te rehabllitee- ren, nu zij zeker de verkeerde kant was uitgegaan. Pleiter vraagt ten slotte de beschuldi ging vervallen te verklaren en lesch. direct in vrijheid te stel len. Na in raadkamer te zyn ge weest, deelde de voorzitter me de, dat het tribunaal het zeker niet eens is met de meening van den verdediger, dat besch. niet bewust heeft gehandeld tegen het belang van het Ne derlandsche volk, dat de ver dere overwegingen van verde diger nog eens moeten worden bekeken en als die aanleiding geven tot invryheidstelling, zal de kampcommandant daarvan in kennis worden gesteld. Hierna wordt de uitspraak bepaald evenals in de nog hier onder volgende zaken op Don derdag 21 November. TWEE HULPAGENTEN. Des morgens had het eers't terecht gestaan de 38-jarige fabrieksarbeider W. M. Steen bakker uit Wolphaartsdijk, die N.S.B.-er is geweest en daar voor px-opaganda maakte, ook was hij W.A.-er en hulpagent en werkte hij op het vliegveld Vlissingen en aan bunkers en deed hij bewakingsdiensten In België en Frankryk. Besch. gaf het grootste deel der ten laste leggingen toe, waarna mr, Kuipers uit Mid delburg, clementie voor hem bepleitte en er op wees, dat het een type is, dat tot het toetre den gedwongen werd. De 26-jarige landarbeider M. Waterman uit Waarde, gaf toe lid te zijn geweest van de N.S B„ de W.A. en dienst te heb ben gedaan bij de hulppolitie, en ook dat hij met Volk en Vaderland colporteerde en de Zeeuwsche Stroom verspreidde. Hij was in 1941 lid geworden, maar bedankte ln 1943 weer voor de partij. Mr. Kuipers wees er In deze zaak o.a. op, dat het toch flink was om te bedanken, maar toen bleef besch. nog bij de hulppolitie. Hy heeft reeds 2 jaar gezeten en daarom vroeg pleiter zijn invrijheidstelling, waartoe het tribunaal in raad kamer besloot. EEN LANDWACHTER. Ten slotte stond nog terecht de 55-jarige huisschilder W. van den Beige uit Krabbendy- ke, die sympath. lid is geweest, verder lid van de N.V.Ö., land- wachter en wien verder ten- laste was gelegd dat hij aan het gemeenten^, een briefje af gaf met namen van perso nen, die tewerk konden worden gesteld bij graafwerk voor de weermacht. Dit laatste ontkende besch. pertinent en hij zeide geen lid van de W.A. te zijn geweest. Hij heeft voor zijn werk nooit wat verdiend. De verdediger, mr. Kempvan uit Bergen op Zoom, wees er o.a. op, dat zyn cliënt reeds 2 jaar geïnterneerd is en drong op clementie aan. Minister Llefttack ln Zeeland. Vrijdag en Zaterdag bracht minister Lieiftinck in verband met het nieuwe wetsontwerp voor regeling van oorlogsscha devergoedingen, een informa tief bezoek aan Zeeland. Vrijdagochtend werd in het gemeentehuis te Middelburg een conferentie belegd met tal rijke vertegenwoordigers van betreffende organisaties. De minister was vergezeld van den Commissai-is der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford en het Tweede Kamerlid F. W. E. baron van der Feltz. De vergadering werd byge- woond o.m. door vertegenwoor digers van Stichting Herstel Zeeland 1945 en de raad van bijstand van deze stichting, de federatie van oorlogsgetroffe nen ln Zeeland, de vereen, van geïnundeerde grondgebruikers op Walcheren, de vereen, van oorlogsslachtoffers in Zuid-Bg- veland, de Stichting Nieuw- Walcheren, de Stichting Her bouw Walcheren. Voorts waren tegenwoordig de burgemeesters van Middelburg, Vlissingen, Souburg, Zoutelande, Blgge- kerke. Burgemeester Drog mans vertegenwoordigde te vens de vereeniging van burge meesters en secretarissen op Walcheren, burgemeester J. C. Vogelaar de getroffen gemeen ten ln Zuid-Beveland, voorts de hoofden van het prov. bu- x-eau en het Streekbureau Wal cheren van de wederopbouw, de directeur van het prov. bu reau verzorging oorlogsslacht offers, de secretaris van de söhade-enquêtte-commissie, vertegenwoordigers van Land- bouwherstel, het bureau weder opbouw boerderyen, de Kamer van Koophandel en de direc teur van de vischmijn Vlissin gen, speciaal voor de vissche- rijbelangen. In deze vergadering zyn de bezwaren, die er in diverse kringen tegen de regeling van de ooxiogsschadevergoedxng op basis Mei 1940 gerezen zijn, naar voren gebracht. Gelijk bekend, is de Indiening van het betreffende wetsontwerp bin- nenkoit te verwachten. Het schynt zoo te zyn, dat hierin wel eenige concessies worden gedaan. Doch de regeering moet niet hebben kunnen be sluiten voor de vergoeding op de basis van 9 Mei 1940, die naar de vervangingswaarde te stellen. En dat is tooh het kernpunt van deze materie. In hoeverre de besprekingen, welke thans in Zeeland met den minister gevoerd zijn kunnen worden, hierin verandering zullen brengen, dient te worden afgewacht. Vrydagmiddag werd een soortgelyke bespreking in Breskens gehouden, Zaterdag morgen ln Zierikzee. Doodelijk ongeval op „De Schelde". Vrijdagmorgen is de 26-ja- rige gehuwde arbeider T. Ver steeg tijdens werkzaamheden aan boord van het Noorsche tankschip „Austanger". het welk op 't oogenblik op ,.Dc Schelde" te Vlissingen in het dok ligt, in een ruim geval len. De man werd zwaar ge kwetst opgenomen en naar het St. Josephziekenhuis ver voerd, waar ny later is over- leden. Hy laat een vrouw en één kind achter. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Goes 9.30 Ds. Odé, 5.30 Ds. van Steen bergen uit Heerlen. 's-Heer Abtskerke 9.30 Ds. Eideren- bosch, 2 Dhr. Overgauw; 's-Heer Arendskerke 10 en 2 30 Ds. van der Waa; 's-H, Hendrinkskinderen 10 en 2 Ds. ds Roos; Kattendyke 9.30 en 2 Ds. Breek: Kloetinge 10 Ds. Hartjes uit Vlissingen. 6 Jeugddienst o.l. van Ds. Elde- renbosch; Wilhelminadorp 10 en 6 Ds. Nutbey, Wolphaarts dijk 10 en 2.30 Ds. van Dijk; Yerseke 11 Ds. Baks, 4 Dhr. de Zwart, 7 Ds. Baks; Drie wegen 9.30 Ds. van Burgeier; Ovezande 2 Ds. Hexjmans; Hoedekenskerke 9.30 en 2 Ds. Hulsbei'gen; Borssele 10 Dhr. van de Vreede, 2.30 Ds. Vrij land; Krabbendyke 9.30 Ds. Baarslag, 2.30 Ds. van Steen bergen; Waarde 9.30 en 2 Ds G. de Boer (H.D.); Ril land 10 Ds. Bakx, 2.30 Dhr. D. v. d. Vreede Geref. Kerk. Öorssele 10 en 2.30 Ds. Laning; Krabbendijke 9.340 en 2.30 Ds. de Bruin; Yerseke 9.30 en 2 Ds. L J. Allaart. Geref. Gem. Hoedekensker- ke 9.30, 1.30 en 5 Leesdienst; Nisse 3 x Leesdienst; 's-Gra- venpolder 3 x Leesdienst; Borssele 3 x Leesdienst; Krab bendijke 9.30, 2 en 6 Lees dienst; Waarde 9.30, 1.30 en 5.30 Leesdienst; Rilland-Bath 10, 2 en 6 Leesdienst; Yer seke 9.30, 2 en 6 Ds. A. van Stuyvenberg. VrU Evang. Gein. Rllland- Bath 10 en 2.30 Ds. Pete- chem. Vryz. Godsd. Goes 10.30 Ds. Hanneman. Leger des Hells. Yerseke 10 Heil Dienst. 6 Verloss. Sa menkomst. Chr. Evang Gem. Yerseke 10 en 2.30 Ds! Timmerman. Ned. Herv. Gem. Colijns- plaat 10 Dhr. Hoogérheide; Kats 10 en 2 Ds. D. Morreau Bed. H. A.; Kortgene v.m Ds. Versteeg, n.m. Cand. ötte, 6.30 Jeugddienst Ds. S. de Roos; Kamperland v.m. Lees dienst, n.m. Ds W. A. Ver steeg. H. Av.; "V^issekerke vm. Ds. J. Kluiver, n.m. Dhr. Lou- werse; Geersdijk v.m. en n.m. Dhr. L. Kraal Huisraad voor de getroffen gebieden. WET OP OORLOGSSCHADE SPOEDIG TE VERWACHTEN. In haar antwoord op de al gemeene beschouwingen in het voorloopig verslag van de Ryksbegrootingen 1946 en 1947 herinnert de Regeering er aan. dat met het oog op de ongunstige voorziening met kleeding en dekking in de ge teisterde gebieden in de ko mende maanden voor de zwaarst getroffenen door mid del van de herstelstichting voor Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en Gelderland 400.000 wollen dekens, 800.000 lakens, 400.000 sloopen en 20 millioen textielpunten ter beschikking zullen worden gesteld. De mogelijkheid, goed en goedkoop huisraad centraal te vervaardigen volgens stan daardmodellen, wordt onder zocht, terwijl op textielgebled de vervaardiging van utillty- gederen In voorbereiding ls. De wet op de materieele oorlogsschaden, welke een de finitieve regeling inzake de vergoeding van oorlogsschade zal geven, verkeert ln een ver gevorderd stadium van voor bereiding. De indiening by de Staten-Generaal van het des betreffende ontwerp kan bin nen afzienbare tijd worden te gemoet gezien. Toewijzing van grond als vergoeding. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „toewijzing van onroerend goed ten behoeve van de Wederopbouw", waarin enkele bepalingen t.a.v. de toewij zing van grond, welke reeds tydens de bezetting hebben gegolden, als noodmaatregel opnieuw in 't leven worden ge roepen Op het oogenblik kan het college van alg. commis sarissen voor de Wederopbouw als betaling der onteigenings vergoeding geen onroerend goed aan den onteigende toe wijzen. Een groot aantal gevallen kan dientengevolge niet wor den afgewikkeld. De betrokken ministers meenen dit bezwaar te moe ten ondervangen door dit naar inhoud en tridsduur zeer be perkte wetsontwerp, dat slechts als noodwet de af doening van loopende zaken wil regelen in afwachting van de beslissingen van Regeering en Staten-Generaal t.a.v. de definitieve i-egeling der ma terieele oorlogsschade. Het ontwerp maakt uitbe taling in grond mogelyk. Aanrander gegrepen. De rijkspolitie tc Kloetinge is na verloop van een week erin geslaagd de dader van de mislukte aanval op zuster van G. te arresteeren- Het is een zekere H. de F. te Kloetinge, die" "reeds een volledige bekentenis heeft af gelegd. Naar eerst thans blijkt, heeft bovengenoemde persoon zich meermalen met derge- ïyke misdadige practijken be zig gehouden. Zoo stuurde hij o.a. briefjes aan de dames van A., de K., van N. en de V., allen wonende te Kloetinge, die werden verzocht naar een bepaald punt in de Noord- hoek te komen. Zij liepen geen van alle in de val. Een ander geval was het met mevrouw van de V., wier man geïnterneerd is. Zij werd door middel van een briefie gevraagd in de Noord- hoek te komen, waar zy haar man zou kunnen ontmoeten, die ontvlucht zou zyn uit het interneeringskamp. Zy ging op het voorstel in. Voorby de molen te Kloe tinge ontmoette zij de F. Te bestemder plaatse aangeko men was er niets te zien. De F. wist haar in een schuurtje te lokken, doch door kordaat optreden wist zij evenwel er ger te voorkomen. Goes „SPOOKBRUJLOFT". In het Schuttershof to Goes trad Donderdag het Neder- landsch Volkstheater op met „Spookbrulloft", waarbij de schrijver van inhoud en mu ziek, Siem Nieuwenhuyze de hoofdrol van „Manus Pil" ver vulde. De zaal was goed be zet en het spel viel zeer in de smaak. Vrydagavond vond een tweede opvoering plaats. Yerseke LEGER DES HEELS. Donderdag werden in de zaal van het Leger des Hells te Yerseke, byzondere diensten gehouden, die in het teeken stonden van geestelijke ver dieping. Hieraan werd door alle officieren van de Zeeuw sche korpsen deelgenomen. Na de middagdienst werd by de zieken gezongen- Des avonds was het gebouw tot in alle hoeken bezet, en men kon dan ook spreken van zeer geslaag de diensten. Korlgene INDIE-LEZING. Dinsdagavond liield de heer L. C. Reedijk in „De Stadswün- lcelder" te Kortgene een zeer interessante lezing over Ned. Oost-Indië, en wel voorname- ïyk over zijn reizen door Su matra. De lezing werd toege licht door een door den heer Reedijk zelf opgenomen film De avond werd georganiseerd door de Kon. Vereeniging „Oost- en West", afd. Zuid- en Noord-Beveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 8