DE REGEERING VERDEDIGT HAAR BELEID Indonesische republiek wordt als politieke realiteit aanvaard De man zonder neus De avonturen van Ted Bolt LEZERS SCHRIJVEN Ruimere voorziening met „zwarte" artikelen. Staatsschuld 22,1 milliard. De regeering heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Kamer betreffende het alge- meene regeeringsbeleld. Over de vraag of het geen aanbeveling verdient, verschil lende meerjarige plannen sa men te vatten in een aan de goedkeuring van de Staten- Generaal te ontwerpen alge meen welvaartsplan van btfv. 6 jaar, wenscht de regeering zich thans nog niet uit te spreken. Zij vertrouwt echter, dat het haar btj de indiening van de begrooting voor 1948 mogelijk zal zijn vastomlijnde plannen over te leggen. DE GEDRAGINGEN VAN JHR. DE GEER. Wat de gedragingen van den eersten minister-presi dent in Londen, jhr. rar. de Geer betreft, kan de regee ring de Kamer mededeeien, dat een gerechtelijk onderzoek naar de gedragingen van dezen staatsman loopende is. Na afloop hiervan kan wor den overwogen of t.a.v. den heer de Geer toepassing dient te worden gegeven aan de wet inzake de zuivering van de Ned. ridderorden. Een interdepartementale commissie is ingesteld, welke tot taak heeft te adviseeren over de verschillende vraag stukken, welke- verband hou den met de noodzakelijk ge achte ingrijpende inkrimping van het Rijkspersoneel. De kosten der ontworpen noodvoorziening voor ouden van dagen zullen, afgezien van de kosten der adminis tratie, vermoedelijk in de orde van grootte van 150 millioen per jaar liggen. SLUITENDE BEGROOTING. Gaarne is de minister van financiën bereid nader te ver duidelijken wat hij met zHn vrij weergegeven uitlating In Amerika, n.l. dat hij binnen 4 jaar een sluitende begroo ting hoopt te bereiken, heeft bedoeld. HU heeft daarbij op het oog gehad de verwachting, dat, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, het mo gelijk zal zijn om het dan res- teerende deel der buitenge wone uitgaven, met uitzonde ring van die uitgaven, die niet naar haar aard van jaar tot jaar gedekt behooren te worden, te kunnen bestrijden uit ide gewone dienst. STAATSSCHULD TOE GENOMEN. Bij deze memorie is over gelegd een overzicht van de staatsschuld. Daaruit blijkt, dat de netto-schuld, dus na aftrek van de banksaldi en andere vorderingen, is toege nomen van 21.5 milliard per 30 Juni 1945 tot 22.1 milliard volgens de laatstbe- kende gegevens. Bij de behandeling van de vermogensaanwasbelastlng in de Kamer is verklaard, dat de schuld 27 milliard bedroeg en in de eerste jaren wel zou stijgen boven de 30 milliard. Deze bedragen hadden betrek king op de bruto-schuld zon der aftrek van de post bank saldi en andere vorderingen. WELVAARTSPEIL. Bij een juiste besteding der middelen, waarover het land op deze wijze de beschikking krijgt, zal de welvaart niet op het Destaande peil behoeven te blijven, doch kan de grondslag worden gelegd voor een gelei delijke welvaartsvermeerde ring. Daartoe zal het noodig zijn genoemde middelen zoo veel mogelijk aan te wenden voor productieve doeleinden en met name voor zoodanige, die .bevorderlijk kunnen zijn voor het herstel der exportmoge lijkheden. De regcering meent, dat het voor de bestrijding van de zwarte handel bevorderlijk kan zijn een ruimere voorziening van met name die goederen tot stand te brengen, die ge liefkoosde objecten zijn voor het maken van zwarte win sten. Maatregelen daarop be trekking hebbend, zijn in voorbereiding. Hoezeer de minister van fi nanciën een vergrooting van de besparingen ook noodzake lijk acht, heeft hij tot nog toe van het inzetten van grootscheepsche spaarcampag- nes afgezien, omdat hij de psychologische en organisato rische voorwaarden voor het welslagen daarvan nog niet aanwezig acht. Het ligt in de bedoeling van den minister van financiën voor te stellen om met de ver laging van de vennootschaps belasting minder ver te gaan dan hij aanvankelijk heeft ge wild en de verlaging boven dien een jaar later te doen ingaan. GEEN INFLATIE. Met de opmerking van som. mige leden, dat het brengen van ecnige verandering in de waarde van de munteenheid niet volstrekt verwerpelijk is, indien daardoor de moeilijkhe den, waarmede ons land te kampen heeft, uit de weg ge ruimd kunnen worden, is de minister het niet oneens. Hij meent echter, dat de moeilijkheden, door een wij ziging van de waarde van de munt in de cene of de an dere richting onder de hui dige nationale en internatio nale omstandigheden weinig nader tot een oplossing zouden worden gebracht. Met de meening van vele andere leden, dat de gedachte aan een opzettelijke inflatie moet worden afgewezen, kan, als men niet voor een kwa der alternatief wordt gesteld, worden ingestemd. GRONDWETSWIJZIGING. Het stemde de regeering tot voldoening te vernemen, dat vele leden hun instem ming betuigden met haar voornemen tot het spoedig in stellen van een staatscommis sie, waaraan de voorbereiding van een breed opgezette grond wetsherziening zal worden op- edragen. Het in behandeling nemen van verschillende onderwerpen zal nagenoeg de geheele Grondwet op de helling bren gen. In overweging is het tref fen van een wettelijke rege ling, krachtens welke de Zui derzeeraad in een grooter ver band wordt opgenomen. Een nieuwe samenstelling van de leger com missies en de vlootcommissie kan binnen kort verwacht worden. De regeering is niet voor nemens wijziging te brengen in de bestaande regeling ter zake van het ontslag van de huwende ambtenaren, hetwelk logisch tevens een verbod van indienstneming impliceert. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Dat Nederland ook maar eenigermate als kampioen voor een of andere groep van groote mogendheden zou op treden, kan rustig naar het rijk der fabelen worden ver wezen. De regeering deelt het oor deel van de leden, die meen den, dat ons land er politiek belang by heeft mede te wer ken aan de bezetting van Schets van Borneo. (Ds. C. Spoor, werkzaam bij een Roode Kruis-team op Borneozond ons een reeks korte schetsen over zijn aanraking met de Da- jaks, die ontzettend gele den hébben onder de Ja- panschc terreur. Hij be schrijft hoe de primitieve beivoners van het land re- ageeren op de hulp van de Nederlandsche regeering, welker vertegenwoordigers thans weer tot in de meest afgelegen plaatsjes door dringen Hierbij zijn eerste bijdrage.) 't Was ln Tjikalon, een plaatsje vlak bij dè oorsprong van de Mempawa-rivier, in West Borneo. Een kleine pa- sanggrahan aan de voet van een heuvel, een kleine wa terval, waar heerlijk koel water neerstort in een betrekkelijk diepe rotskom. een klein aan gelegd zwembassin, een fon tein. Teekenen van de vroege re welvaart. We dronken een kop koffie en gingen toen naai de polikliniek om inspuitingen te geven van salversan tegen framboesia. Een ziekte, die zeer sterk lieerscht onder de Duitschland. Zoo spoedig als daartoe voldoende troepen be schikbaar zullen zijn, stelt de regeering zich voor, om, even als zulks thans reeds door België geschiedt, aan de be zetting van een bepaalde zóne ln Duitschland mede te werken. Aangezien het Spaansche vraagstuk nog steeds een on derwerp van onderzoek door de Vex-. Naties uitmaakt, is de regeering niet voorne mens, zelfstandig de diploma tieke betrekkingen met de hui dige Spaansche regeering te verbreken. Nederland Indonesië- De regeering kan instem ming betuigen met de be schouwingen dier leden, die het doel, waarnaar onveran derlijk moet worden gestreefd, omschreven als de volle ont plooiing van het Indonesische nationalisme in het in vrijheid wortelende, duurzame verband met Nederland, Suriname en Curasao in een gemeenschap pelijk staatsvei-band. Terecht stelden deze leden in het licht, dat dit een eisch Is van rechtvaardigheid en doeltref fendheid tegenover de volken van Indië en tegenover de we reldvrede. Dat voor een volledige ont plooiing der verschillende vol ken en bevolkingsgroepen in Indië het herstel van orde en veiligheid een eerste verelsch- te is. wordt door de regeering beaamd: zonder orde en vei ligheid kan een nieuwe rechts orde niet gedijen. De regee ring tracht deze op te bou wen met behulp van alle groe pen die van goeden wille zijn. Zij heeft reden om zulks ook aan te nemen van de verte genwoordigers der republiek en is daarom bereid zoowel met deze vertegenwoordigers besprekingen te voeren, als met die van de gebieden, wel ke haar afgevaardigden naar Malino en Pangkalpinang zon den. Wat de republiek in het bij zonder betreft, acht de regee ring het niet meer bevorder lijk tot een vruchtbaar overleg een onderscheid vol te houden tusschen den heer Sjahrir, die wel en lr. Soekarno, die niet In besprekingen zou zijn te be trekken. De republiek ontmoe tend als een gegeven der po litieke realiteit van het oogen- bUk. aanvaardt de regeering daarbij haar organisatie zoo als z(j is. Het streven naar e»sn bruikbare zakelijke over eenstemming moet prevaleeren boven meer of mindere waar deering voor bepaalde perso nen. Aan de voorbereiding van de staatkundige hervormingen ten aanzien van de West-In dische gebiedsdeelen, voorzoo ver die zonder grondwetswij ziging kunnen worden tot stand gebracht, wordt met voortvarendheid gearbeid. MILITAIRE PENSIOENEN. Ten aanzien van de belan gen van degenen, die in mili taire dienst of in de illegale strijd invalide zijn geworden, en van de nagelaten betrek kingen van deze groepen, wordt medegedeeld, dat reeds drie ontwerpen van wet zijn gereed gemaakt, die financi- eele voorzieningen bevatten ten behoeve van hen, die kun nen worden aangemerkt als slachtoffer van het actieve verzet tegen de vyand. Een dezer wetsvoorstellen bevat een aantal wijzigingen en aanvullingen van de be staande militaire pensioenwet en geven nadere regelen ten behoeve van de militaire oor logsslachtoffers. Indien dit voorstel 'tot wet zal zijn ver heven, zal zulks leiden 'tot een belangrijke verbetering in de financieele voorzieningen ten behoeve van deze categorieën. BEDRIJFSORGANISATIE. De regeering werkt aan de voorbereiding van een wet op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. NEDERLANDSCHE BANK. Vele leden drongen aan op spoedige nationalisatie van de Ned. Bank. In verband hier mede deelt' de minister van financiën mede, dat een daar toe strekkend wetsontwerp wordt voorbereid. Dajaks. Tallooze patiënten, lij dende aan deze besmettelijke ziekte. Daar zag ik den „man zonder neus". Tusschen oogen en bovenlip was een groot et terend gat, de neus weg, het verhemelte weg, het kaak- vleesoh aangetast. Een diep gat. Een man. die enkele jaren geleden door enkele inspuitin gen te helpen was geweest. Nu kan alleen nog maar gewacht worden tot de ziekte plaatselijk is uitgewoed en 'n verhemel- te-p^aatje wordt gemaakt om het gat af te dekken. Als wij al niet zooveel ellende, dag in, dag uit, gezien hadden, waren wij zeker onpasselijk geworden. Nu konden we hem alleen nog maar met een weemoedige glimlach omdat er toch niets meer aan te doen was, stil weg voor onszelf noemen „orang hidoeng tidak ada" (de man zonder neus). Tusschen dat zwembassin en den man zon der neus ligt de Jappentijd. Vraag een Dajak naar de Jap pen! Het antwoord is „de Ja panner kwaxn alleen om te moorden en te halen, niet om te genezen en te brengen". lo^eergebouw. Kerknieuws CLASS. VERGADERING IJZENDIJKE. Op Woensdag 13 November a.s. zal om 9 uur te IJzendijke een buitengewone classicale vergadering gehouden worden voor de Classis IJzendijke. De ze vergadering is toegankelijk voor alle leden van de kerke raden en kerkvoogdijen ln Oost en West-Z. VI. Gesproken zal worden over de flnancieele toe stand der kerk. Op de verga dering zal een commissie voor de financiën gekozen worden en een classicaal gedelegeerde voor de financiën. NED. HERV. KERK. Beroepen te Asch: C. D. Otte, cand. te Helnkenszand; te Amsterdam (wyk 1) G. W. C. Vrenderink, Ind. pred. met verlof te Hilversum. Aangenomen naar Ballum en Hollum: W. de Jong. cand. te Zoutkamp; naar Varsse- veld J. A. Tammens te Vroomshoop. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Aagtekerke: T. Dorresteijn te Opheusden. BRAND TE SOEKABAYA. Een kampong complex te Soerabaya is Woensdagmid dag jll. geheel afgebrand. De oorzaak moet gezocht wor den in het overslaan van eeni- ge vlammen van de auto dump waar vuil verbrand werd. Uitbreiding van de brand, die door aanwezigheid van oliedrums verergerde, werd door ingrijpen van de brand weer voorkomen. In het ge heel zijn 1200 personen dak loos geworden. Zij werden on middellijk geholpen door het Roode-Knxis. Gevangenis zonder tralies. In het Engelsche graaf schap Gloucestershire werd een jaar geleden 'n gevangenis ln gebruik genomen zonder tralies. Men sprak zelfs van ge vangen ishervorming. De bewoners van vijf dorpen in de omgeving waren echter niet inge nomen met dit experi ment. Zij zullen een krachtig protest indie nen bij den minister van binnenlandsche zaken, aangezien de laatste week zes veroordeelden, onder wie één moorde naar, uit deze model-in richting zijn ontsnapt. Buiten vervolging gesteld. De officieren-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te 's-Hertogenbosch voor cle pro vincie Zeeland hebben de vol gende personen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld: j. J. v. d. Bergen, Bigge- kerke; J. Wisse. St. Laurens; Cath. G. Feijter, Oostburg; Anna Thomaes. St. Kruis; Sa ra E. Versprille, Cadzand; wed. J. Hofman geb. Faas. T. Kamelink geb. Goossen; Jan na Jonkman, Adriana de Koeijer, allen Axel; J- Hiel, Hontenisse; Maria Korsman, Tholen; Jeanetta E. Wiegman geb. Bais, Wieringen, allen on der toezichtstelling S T.P.D. en ontzetting rechten. S. Mulder. M. Muller, bei den Middelburg: Wilh. Kort- stanje, A. Strobos, Annetje Strobos, alle Souburg; A. A. A. Snijders, Yerseke; Germai- ne A. van Revele, IJzendijke; Janna G. Verduyn. Cadzand: H. Hamelink. Anna M. Kegels, Martinette Donze. Anna W. El- ve, Elza J M. Kesbeke, Ga briel M. O. Kesbeke, Maria E. A. Kesbeke. allen Terneuzen Anna W. Faas, Anna M. H. Cronchel Maatje S. van Hoorn- Émlie de Letter, J. Moes, Rosalia Sijs, Cornelia M. van Tatenhove, Margaretha M. Verstraeten. Maria M. Diele- man, F. Overdulve, Elias van Rijn, allen Axel; Acilla van Kemseke, Rachel I. van Kem- seke, Johanna J. G. Schopman, P. Taelman, allen Hulst; Loui sa J. dg Kort. Ossenisse; Cor nelia Sloot, Sas van Gent; Pieternella J. Vinje, Chris tof- felina C. Sonke, beiden St. Maartensdijk; Jannetje G. Bo- lier. Helena M. J. Tomaes, beide Bergen op Zoom; Jo hanna W. Splunder, Tilburg; Jeltje de Vries, Amsterdam, allen onder toezichtstelling, verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten R. Boeije, Waterlandkerkje 1000; P. Leenhouts, Bres- kens 300; A. de Looze, Groe- de 500; I. P. Jansen. Schoon- dijke j 2500; P. F. de Schep per, Koewacht 1000, allen onder toezichtstelling. ontzet ting rechten en het aohter hun naam genoemde bedrag beta len. Adriana C. M. Koevort, Zie. xdkzee 1500; A. Lenos, Axel 100, beiden onder toezicht stelling. arbeiden, het bedrag betalen, dat genoemd is en ontzetting rechten. Adriana J Eijke, Terneuzen en Maatje Zweede, Edam, al leen ontzetting rechten. C. L. F. de Cronchel, Leun- tje D. Joxxkman, Janna M. van Drongelen en J. W. van Driel. allen Axel, alleen verpichting om te arbeiden en ontzetting rechten. M. W. Jansen van Roosen daal, Oostburg, onder toezicht stelling, 2000 betalen, afstand doen van radio en ontzetting rechten. H. H. Cureil, Krabbendijke, onder toezichtstelling. arbei den. voortdurend verblijf in Jeugdhuis Hantsweert tot l 1947 en ontzetting rechten; K. de Nooijer, Vlissingen als vo rige doch tot 1 Mei 1947 en 1250 betalen; A. Weststrate, 's Heer Arendskerke, als de Nooijer, doch tot 1 November 1947. Voorts zijn de volgende per sonen onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld: W. Kerkho- ve, Middelburg; P. J. L van Kempen, Vlissingen; P. Anker- Oostkapelle; Elisabeth Verburg geb. Reynhoudt en J. Verburg. beiden Wissekerke; Cath. J le Lijs, Cadzand; Maria J. Brug ge, IJzendijke: E. Pieters, Axel; Leonie Taalman. Philippine; P. J. Cambeen, Graauw enLan- gendam; Jacomina Dieleman, Woudina Dieleman, Wilh. M. Jansen, allen Terneuzen; over wegende, dat de gerezen ver denkingen niet ongegrond zijn gebleken, doch oplegging van straf of maatregel niet ge rechtvaardigd is te achten. R. P. Ma'oesoone, Oostburg; A. N. Hamelink, Corn de Rub ber geb. Dikken, beiden Ter neuzen; A. J. M. van Geestum, Axel; C. M. Koemans geb. Burm. Zeist; H. Raats. Uden, overwegende, dat de gerezen verdenking ongegrond zijn ge bleken. 23. Toen Ted de garage ver laten had, stond Rita hem buiten op te wachten, vergezeld van haarhond. „Heb jij ook al zo'n raar beest?" vroeg Ted, wien het al eerder opgevallen was, dat de honden er op dit eiland nogal typisch uitzagen. Ze leken meer op de draken, die hij zich uit zijn sprookjesboeken herinnerde. „Victor is geen raar beest, Victor is lief!" antwoordde Rita een beejte boos. „Nietwaar, Victor?" Het dier knikte instemmend. En omdat Rita een meisje was, sprak Ted haar niet tegen. Dus was Victor lief. Ted vertelde Rita alles wat hem die morgen was overkomen en ook dat hij mee wilde doen aan de autorennen. „Prachtig," zei Rita, „ik weet ergens een auto te koop". Ze gingen er dadelijk op af. Kaas voor Tristan da Cunha. Fristan da Cunha is een on- derhoorigheid van Zuid-Afrika, het ligt midden in de Zuid- Atlantische Oceaan, en is bet eenzaamste woonooi'd op de aarde. De 230 bewoners heb ben allen een scheut Neder- landsch bloed in de aderen Pieter Groen! Ze zijn veren- gelscht en leven in zeer kom mervolle omstandigheden. En geland en Zuid-Afrika helpen van tijd tot ty'd, maar het zal daar gewaardeerd worden, als Nederland, ook Zeeland, zijn verre verwanten gedenkt. Men herinnert zich nog de klompenactie in 1936; die slaagde prachtig. Nu staat er met Kerstmis op elke Trlstan- disch een Edammer kaas. Zestig zyn er zoo noodig, voor elk der vijftig gezinnen een kaas; voor de Zuid-Afrikanen, meteorologen en radio-tele grafisten, die er het weersta tion bedienen, de verpleegster en den predikant elk een kaas. Het geschenk is onderweg naar Kaapstad in een Hol land-Afrika boot: aankomst 28 November. Van daar uit bestaat er verbinding met Tristan da Cunha Maar mij is een nota van 281.78 gepresenteerd, voor één man te veel. Wie hel pen wil stelle mij ter hand, of zende postwissel, schrijve over op mijn postgirorekening 118756 1, meer is niet noo dig. minder kan ook. Het mogelijk tekort blijft voor mij, voor het te veel planten we boomen op Wal cheren. Bij voorbaat mijn dank. J. BRANDER, Leeraar H.B.S., Vlissingen. GEBAK EN JENEVER. Een onzer lezers wiist er op, dat, in verband met onze moeilijker geworden tarwepo- sitie, er minder koekjes en gebak zullen worden ver strekt, terwyl ook de arti kelen.' die op de bloembon verkrijgbaar waren, minder zullen worden. Aan de an dere kant echter wordt het rantsoen jenever ver hoogd. De lezer is van oor deel, dat men van hooger hand beter meer vet, schoe nen en dergelijke schaarsche artikelen beschikbaar had kunnen stellen. ELECTRICITEITSGEBRÜIK. Een abonné te Middelburg verwijst naar een advertentie van het Rijkskolenbureau in zake het verbod van electri- citeitsgebrulk voor lichtrecla mes en étalageverlichting. De schrijver vraagt zich af hoe het dan komt, dat men in de groote steden in het Westen van ons land volop licht voor étalage, reclames en straat verlichting kan gebruiken. Brj een slechte bestrating, zooals die ln vele gevallen in Zeeland nog bestaat. Is een goeae straatverlichting zeer zeker op zijn plaats. Waar deze öf nog onvoldoende is, óf in vele gevallen ontbreekt is men blij als er hier of daar een étalage verlicht is. De schrijver vindt het dan ook onbillijk, dat dit hier verboden wordt en er in het Westen van ons land ken nelijk op groote schaal dis pensatie van dit verbod wordt verleend. STRAATVERLICHTING. Een bewoner van de Haven- dijkstraat te Middelburg klaagt eveneens over de ge brekkige straatverlichting in het Oostelijk deel van Middel burg, voornamelijk in de om geving van de Havendijk- straat. Dit is des te bezwaar lijker, daar zich voor de Ha- vendijkstraat een stortplaats voor puin bevindt. Hij acht het dan ook dringend nood zakelijk dat dit gedeelte dei- stad van een goede straat verlichting wordt voorzien. DE VERONGELUKTE DAKOTA. Naar wij van de zijde van de K.L.M. vernemen, moet het uitgesloten worden geacht, dat de gisteren in Surrey veronge- luke Dakota zou kunnen wor den gerepareerd. Het toestel moet als verloren worden be schouwd. Radioprogramma's RADIOPROGRAMMA'S. ZONDAG. Hilversum I 8. Nieuws; 8.30 Voor het platte land; 9.15 Geestelijk leven; 9.30 Men vraagt... en wij draalen; 10.30 Prot. Kerkd.; 12.30 „De Zondagsclub"; 12.40 Haagsch Opera Koor; 13. Nieuws; 13.50 De spoorwegen spreken; 14.05 Boekenhalfuur; 14.3015.20 Radio Phllharmo- nisch Orkest; 16.10 „The Sky- masters"; 17 Muus Jacobse leest uit eigen werk; 18. Nieuws; 18.15 Reportage voet balwedstrijd QuickGo Ahead te Nijmegen; 19.30 Wim Ibo's Cabaret; 20 Nieuws; 20.15 Opera-orkest; 21 „Paul Vlaan deren grijpt in": 21.40 „Weet je nog wel oudje?"; 22.30 „Mu ziek Mozaïek"; 23 Nieuws; 23.15 „Sentimental Music"; 23.45—24 Pierre Palla, orgel. Hilversum II. 8 Nieuws; 8.30 Prot. Studiodienst; 9.30 Nieuws; 9.45 Hoogmis; 11.30 Trio-Concert voor viool en fluit; 12.03 Slavische dansen van Dvorak; 12.15 In 't Boeck- huys; 12.30 Lunchconcert; 13 Nieuws; 13.30 Apologie; 14 Toscanini dirigeert: 16 Repor tage voetbalwedstrijd Luxem burgZuid Nederland: 18.45 Fransche orgelmuziek; 19.30 Nieuws; 20.15 Luisterspel; 21 Sluitingsavond van de Lim burg-week; 22 Nieuws: 22.50 Nocturnes van Chopin; 23.30 24 Zigeunermuziek. MAANDAG. Hilversum I 7 Nieuws; 7.30 Gram.; 8 Nieuws: 8.45 Werken van Dvorak; 9.30 Arbeidsvitaminen; 11.15 Phil- harmonisch Orkest; 12 B.B.C.- Theater orkest; 13 Nieuws; 14 Nieuwe Fransche muziek; 14.45 Bonbonnière; 16.30 So nate op 116 van Reger; IS Nieuws; 19.30 Inleiding tot muziekbegrip door Dr. Peter van Anrooy; 20 Nieuws; 21 „Caesar en Cleopatra", Luis terspel; 22 Kamermuziek; 23 Nieuws; 23.15 Dutch Swing College; 23.4524 „Nocturne" Yehudi Mennhin. Hilversum n. 7 Nieuws; 7.30 Orgel mlxz.; 8 Nieuws; 8.30 Gevarieerd Morgenconcert. 9.15 Ziekenbezoek; 10.20 Wilhelm Bachhaus, piano; 10.30 Mor gendienst; 11 Concert no. 2 op. 6 van Handel; 11.35 Nederland sche Liederen; 13 Nieuws; 13.45 Gram.; 15 Parysch sym- phonie orkest; 16 Bijbellezing; 17 Fluitrecital: 17.30 Gem. koor 18 Spaansche rhapsodie van Liszt; 19 Nieuws; 19.15 Meesterwex-ken voor klavier; 20 Nieuws; 20.05 Marinierska pel; 21 De Vrije Universiteit na de oorlog, door Prof. Dr. G. C. Berkouwer; 21.20 Colle- fium Musicum; 22 Nieuws; 2.30 Pianoconcert, werken van Handel en Haydn; 22.45 Avondoverdenking; 2324 Werken van Handel. Scheepvaartberichten Aangekomen te Vlissingen 7 Nov.: sleepboot .Maas" van Heek van Holland. „Maria" van Londen 8 Nov.: „Heeren- gracht". „Depa" en „Paraat" van Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen 7 Nov.: „Fiiso" van Amster dam. 8 Nov.: „Fiducia" van Huil Vertrokken van Antwerpen 7 Nov.: ..Jacoba" naar Rotter dam. Ariadne" naar Amster dam. 8 Nov.: „Ponto" naar Bilbao. „Prins Bernhard" naar Curacao. „Fiducia" naar Lon den. „Helena" naar Nieuw- poort. BEURSOVERZICHT. DE STEMMING OP DE BEURS IN MINEUR. 4 leeningen daalden. De stemming op de effec tenbeurs te Amsterdam was gisteren sterk in mineur. Op vrijwel alle afdeelingen be stond aanbod en de vraa* was gering. Op de staatsfondsen- markt bestond een zwakke tendens voor de leeningen welke voor conversie in aan merking komen. Het dienaan gaande gepubliceerde ontwerp wa£ thans in breede kring be kend geworden en dit had tot gevolg, dat tal van houders tot liquidatie overgingen. De 4 leeneningeri lagen bepaald zwak en daalden tot 100 Wc terwijl de leening 1941 zelfs beneden pari kwam. De jon gere 3'/, staatsleeningen en de gestaffelde leening kwamen eveneens op de parikoers te recht. De oude schuld die van zelf sprekend in verband met het dsamor geldende rente, type niet voor conversie in aanmerking komt, was ech ter beter. Voor de Indische leeningen bestond opnieuw eenig aanbod. Op de aandeelenmarkt wa ren de industriepapieren zwak gestemd. Op de petroleum- xr.arkt was aanbod voor ko ninklijke, doch het koersverlies beperkte zich tot een goede drie punten. Prolongatie Wc. Officieele publicaties UITREIKING BONKAARTEN le EN 2e PERIODE. Met verwijzing naar de pu blicatie inzake de uitreiking van bonkaarten le en 2e pe riode te Middelburg, wordt be kend gemaakt dat voor het af halen hiervan gebruik moet worden gemaakt van de ingang, gelegen aan de voor malige Korte Heerengracht. UITREIKING BONKAARTEN KA t.m. KE 701. De bonkaarten zullen worden uiterelkt volgens onderstaand schema: Personen geboren in 1926 en eerder 1 bonkaart KA 701; id. in 1927 tot en met 1932 1 bon kaart KB 701; ld. in 1933 tot en met 1942 1 bonkaart KC 701: id. 1943 tot en met 1945 1 bonkaart KD 701; id. 1946 en later 1 bonkaart KE 701. Men dient mede te brengen de Tweede Distrfbutlestam- karaten. Dadelijk na ontvangst van de bonkaarten dient men zich er van te overtuigen dat men de juiste bonkaarten heeft ontvangen, daar deze in geen geval lager zullen worden om geruild. De uitreiking zal op de navolgende dagen plaats hebben ten Distributiekantore, Ravelijn 2a, telkens van 912 uur en van 13.3016.30 uur en de Zaterdags van 911.30 uur, volgens de stamkaartnummers van het gezinshoofd. 11 Nov. v.m. TD-nummers 1130, n.m. TD-nummers 131 250; 12 Nov. v.m. TD-num mers 251370, n.m! TD-num mers 371500: 13 Nov. v.m. TD-nummers 501630, n.m. TD-nummers 631750; 14 Nov. v.m. TD-nummers 751 870, n.m. TD-nummers 871 900; 15 Nov. v.m. TD-nummers 9011030, n.m. TD-nummers 1031—1150; 16 Nov. v.m. TD- nummers 1151—1300. Er zal nog nader worden be kend gemaakt, wanneer de uitreiking zal worden voortge zet. OOSTENRIJKSCHE WONINGEN. B. en W. van Goes brengen ter openbare kennis, dat er voor particulieren binnenkort gelegenheid zal bestaan om zich Oostenrijksche houten wo ningen aan te schaffen. De prys van deze woningen exclusief grond zal vermoedelijk 10.000 per stuk bedragen. Gegadigden kunnen zich vrij blijvend aanmelden ter gem.- secretarie (le afd.), alwaar de teekenlng der woningen ter in zage ligt tot 117 Nov. a.s. tus- sche 9 en 12 uur v.m. DISTRIBUTIEDIENST 'S-HEE.R ARENDSKERKE. Uireildng bonkaarten. Wegens stagnatie by de druk kerij zijn van onderstaande plaatsen de data voor de uit reiking van bonkaarten van voedingsmiddelen als volgt ge wijzigd Nisse 11 Nov. wordt 2 Dec.: Nleuwdórp 12 Nov. wordt 3 Dec.; 's-Heer Arendskerke 13 Nov. wordt 4 Dec.; Niéuw- dorp 14 Nov. wordt 5 Dec.; Lewedorp 14 Nov. wordt 5 Dec.; Lewedorp 15 Nov. wordt 6 Dec.; 's-Heer Hendrikskin deren 15 Nov. wordt 7 Dec. Betrokkenen worden verzocht dit op het inlegvel aan te tee kenen. De op het inlegvel ver melde uren worden niet gewij zigd. Weerbericht LICHTE VORST. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I., geldig van Vrijdagavond tot Zater dagavond. Aanvankelijk zwaar be wolkt, later hier en daar op klarend- Geen neex-slag varx beteekenis. Matige wind tus schen Noord en Oost. Langs de Noordzeekust temperatuur meerdere graden boven het vriespunt, in het overige ge deelte van het land lichte vorst en overdag temperatuur om het vriespunt. HOOG- EN LAAGWATER. Zaterdag is het hoog water om 1.31 en 13.44 resp. 2.28 en 2-25 N.A.P. Laag water om 7.55 en 20.25 resp. 2.02 en 2.20 N.A.P. Zondag is het hoog water om 2.07 en 14.22 resp. 2.38 en 2.37 N.A.P. Laag water om 8.36 en 21.02 resp. 2.09 en 2.20 NA..P. ZON EN MAAN. Zaterdag komt de zon op om 7.48 en gaat onder om 17. De maan komt op om 17.20 en gaat onder om 7.43. ZON EN MAAN. Zondag komt de zon op om 7.49 en gaat onder om 16.5S. De maan komt op om 17.49 en gaat onder om 9.13.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3