PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT 680.000 gulden van Volksherstel voor Zeeland Tito deed een royaal aanbod Drang naar emigratie Marine onder de loupe 189e Jaargang - Nr. 262' DU b'ad verschijnt deEeu]kS, bch.iv. y/AARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Uitgave der Stichting Provincial* Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. Zaterdag 9 Nov. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2.—. Bureaux gevestigd te Vll.-»singen Walstraat 58-60. tel 10 (2 lijnen! Middelburg Londensche Kaal 29 tel- 2077 en 2924, Goes Turfkade 15. tel 2475. Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen Brouwerijstr.2. Postrek nr- 359300 P.Z.C., Middelburg. ONZE E1SCH AAN DUITSCHLAND. MET zeer groote belang stelling heeft het Neder- landsche volk kennis ge nomen van de nota, die door onze regeering aan de Groote Vier gezonden la en waarin onze eischen jegens Duitsch- land belichaamd zijn. Deze nota is bescheiden in haar practische verlangens, zij stelt geen onredelijke eischen, zij is opgesteld door menschen, die met hun voeten op de begane grond zijn geble ven en inzagen, dat Bremen en Munster en wat sommigen zich verder droomden toch geen kans op succes zouden hebben gehad. Het blijft inderdaad bij grenscorrecties en het doet prettig aan, dat zoowel de territoriale wenschen als die van economische aard naar voren worden gebracht op grond van de overweging, dat inwilliging ons land althans ten deele schadeloos zal stel len voor de zware slagen, die vijf jaar Duitsche overheer- sching ons hebben toege bracht. Niet dat deze vergelding ook maar eenlgszins goed zou maken wat Nederland aan verliesposten te incasseeren had. Het blijft bij een kolen mijn, bij kalilagen, die nog in exploitatie moeten worden ge bracht, bij olieterreinen, die nauwelijks voor 20 jaren olie bevatten, verder bij een paar textielfabrieken. Maar het is althans iets. Verder krijgen we veenge bied (het Boertangerveen) en de Oostelijke oever van Eems en Dollar, zoodat we nieuwe vervenings. en inpolderingsmo gelijkheden krijgen en ten slotte het eiland Borkum. Tenminste: als de eischen wor den ingewilligd. Het belangrijkst echter zijn de economische- en monetaire eischen. Dat Duitschland zoo heel spoedig in staat zal zijn om ons nog eens met reismar ken en andere financieele ma noeuvres leeg te pompen, ge- looven we niet, maar het is goed, dat onze regeering het zekere voor het onzekere wenscht te nemen. Van zeer groote beteekenls echter is de eisch. dat de belangen van onze zeehavens voortaan vei lig zullen zijn tegen Duitsche eoncurrentiemethoden, die niet door de beugel kunnen. Het is billijk, dat Duitschland niet het recht krijgt om Amster dam en Rotterdam leeg te Zuigen met goedkoope haven tarieven in Bremen en Ham burg. het is billijk dat men een eind tracht te maken aan de andere methoden, die vroe gere Duitsche regeeringen be nutten om onze havens van hun bdrijvigheid en de voor deden hunner natuurlijke lig ging te berooven. Daarom is het te hopen, dat deze eischen een gunstig ont haal zullen vinden en dat men zal inzien, dat juist een staat als Nederland, die tot de zwaarst getroffen staten moet worden gerekend en onder hen vooraan staat in de rij, de inwilliging van bescheiden verlangens slechts beschou wen kan als een daad van eenvoudige rechtvaardigheid. De Duitsche protesten, die reeds weerklinken, doen prettig aan. Zij bewijzen de juistheid van de opvatting- dat Duitschland niets geleerd heeft en er geen flauw besef van heeft, welk een onzegbaar leed het over de Lage Landen heeft gebracht. Maar is er iemand, die geen protesten had verwacht? Als een sterkere enorme ge bieden losscheurt van Duitsch land. dan zwijgt men als een bus. Maar o wee als de zwak kere opkomt voor wat hij als billijke vergoeding beschouwt! DE OORSPRONG VAN HET KAPITAAL. Destijds is ten Noorden der ri.eren een inza "-ling ge houden voor het op initiatief van Nederlands Volksherstel gevormde Fonds Noodgebie- den. Aan dit fonds was ver bonden een commissie van ad vies, waarin alle getroffen provincies vertegenwoordigd waren, welke de plannen ont wierp voor een billijke verdee ling van het kapitaal VOORLOOPIG ALLEEN FRANKRIJK. HOE HET KAPITAAL VERDEELD WORDT. Vorstelijke schenking uit Fonds Noodgebieden- Wederom is er uitermate verheugend nieuws! Nederlands Volksherstel heeft namelijk uit het Fonds Noodgebieden voor Zeeland een kapitaal beschikbaar gesteld van niet minder dan 415.600. Tevens is door adoptie van Zeeuwsche gemeenten door plaatselijke afdeelingen van Nederlands Volksherstel elders in den lande een kapitaal van 265.000.aan onze pro vincie ten goede gekorven In totaal kreeg Zeeland' dus van Nederlands Volksherstel 680.000. Voorwaar een bydrage in de kosten der bestrijding van de Zeeuwsche nood, die er wezen mag en waarvoor een oprechte betuiging van dankbaarheid zeker niet achterwege mag blijven. geven richtlijnen bepaald, hoe veel beschikbaar zou worden gesteld van elk der distneten, waarin Volksherstel Zeeland heeft verdeeld, te weten Wal cheren, West Zeeuwsch Vlaan deren, half Schouwen en Dui- veland, Tholen en St. Philips- land met enkele plaatsen op Zuid-Beveland en in Oost Zeeuwsch Vlaanderen. Tegelij kertijd werden enkele bedra gen uitgetrokken, die provin ciaal zouden worden besteed. De verdeeling zag er toen als volgt uit: Walcheren 149.690 W. Z. Vlaanderen 119.330 Schouwen en Dui- veland 70.500 Tholen, St. Philips- land, Z. Beveland en Oost Z. VI. 33.000 Aankoop meubilair 25.000 Startsubs. opl. Kleu- teronderwyzeressen 10.000 Gezinszorg 2.600 Llgtenten t.b.c.-pa tiënten 6.000 Daarna zijn distrlctsgewrjze vergaderingen gehouden met de gemeentebesturen en plaat selijke vertegenwoordigers om te bepalen, aan welke ge meenten en instellingen de bedragen zouden worden toe gewezen en op welke wijze zy zullen worden aangewend om verlichting te brengen in de noodtoestanden. Daarbij werd uitdrukke lijk vastgehouden aan de nchtlyn, dat de gelden uit sluitend ten goede zouden komen aan medisch-hygië- nische, cultureele en sociale doeleinden. Voor materSeele, economi sche bestemmingen kon geen geld worden toegewezen, omdat de enquête had uit gewezen, dat hiervoor een bedrag noodig zou zijn van niet minder dan 4000.000, voor welk doel de beschik bare bedragen slechts een druppel op een heete plaat zouden zyn. DE BESTEMMING DER GELDEN. WALCHEREN. Het overleg met de ge meentebesturen, die te voren in de gelegenheid waren ge steld om gelden aan te vra gen, geschiedde in de beste harmonie en zoo kwam voor Walcheren de volgende glo bale bestemming der gelden tot stand, waarbij wij alleen de voornaamste bedragen ver melden: Sportdoeleinden 33.500 Concert- en Gehoor zaal Middelburg 30.000 ereen. lokalen 20.200 Internaat Zeevaartsch. Vlissingen 15.000 Muziekkorpsen, zang- ver. bibliotheken e.d. 13 250 Stichting Nieuw Wal cheren 10.000 Groene Kruis 6.400 Bijz. Lager. Onder w. 3.000 Kleuterscholen 2.250 Zeeuwsch Oorlogsmu. seum EEN MODERN COMPLEX MET SINTELBAAN! De 30.000, die Ned. Volksherstel ter be schikking heeft gesteld van de Vlissingsche sportvereenigingen voor de aanleg van een com plex van sportvelden, wijzen er op, dat Vlis singen dienaangaande groote plannen heeft. Immers: deze 30.000 zullen slechts een deel vormen van het bedrag, dat er aan ten koste wordt gelegd. Op grond van be trouwbare informaties kunnen wij mededeelen, dat dit complex sport velden zal omvatten 4 voetbalvelden, waarvan één met tribunes. een sintelbaan voor athle- tiek en verdere volledige ithletiek-outillage, een aantal tennisbanen, een hockeyveld etc. Een sportpark dus, dat het gebrek aan sportvelden volledig zal opheffen en dat voor jaren voldoen zal aan alle eischen, die er aan gesteld mogen worden Aan Zeeland werd 21 toegewezen en daar er een bedrag van rond twee nill- lioen gulden te verdeelen was, kreeg onze provincie ruim 415.000.Daarby kwamen dan nog de L265.000.geschonken aan ^paalde geadopteerde ge meenten. De groote moeilijkheid was nu om de beschikbare 415.000 rechtvaardig in Zee land te verdeelen. Welnu: de ze taak viel toe aan het pro vinciale bestuur van Ned. Volksherstel, Op zeer gelukkige wijze heeft dit zich van deze op dracht gekweten. DE VERDEELING. Nadat n.l. een enqête ge houden was naar de noodtoe standen in de getroffen ge- bieden, is in een provinciale vergadering van Volksherstel, welke ook werd bijgewoond door alle districtsvertegen woordigers, op grond van door het landelijk bestuur ge- (Van onzen specialen verslaggever) De emigratie, die in het brandpunt aller belangstelling staat, zal niet zoo vlug kunnen plaats vinden als menigeen wel denkt, zeide de heer J A. A. Hartland, directeur van de Stichting Landverhuizing Ne derland. ons. Er zijn drie groo te moeilijkheden om de men schen weg te krjjgen, die naar vreemde landen willen. De vreemde landen zijn niet klaar voor de ontvangst, er is geen vervoer naar die landen door gebrek aan schepen en de emi granten krijgen geen geld mee. omdat Nederlands deviezenpo- sitie van dien aard is. dat de regeering het niet urgent vindt aan emigranten gelden te ver strekken. Ondanks de enorme toeloop bij het gebouw Landverhuizing Nederland is er het eerste jaar weinig kans op, dat men weg komt. De rede, die generaal Smuts heeft gehouden over de mogelijkheden in Zuid Afrika moet in toekomstlicht worden gezien. Ook de berichten, die verscheidene bladen hebben .ae*anceerd over emigratie naar taxfintintii, Braailië, Canada en meer landen, zijn zeer voor barig geweest. In Frankrijk hebben zich een aantal boeren op bedrijven gevestigd, terwijl andere jónge land- en fuinbouwers, die nog geen eigen bedrijf konden stichten, aldaar voorloopig in loondienst zijn gaan werken De Stichting Landverhuizing Nederland en ook de regeerir.g zien in, dat boeren, die hier te lande geen bedrijf kunnen krijgen, graag weg willen, maar door de reeds genoemde oorza ken staat men voor moeilijk, heden die eerst worden opge lost als onze deviezenpositie beter is en er meer seheeps- ruimte beschikbaar kemt. In het buitenland ziet men zeer zekei; de bezwaren van immigratie op groote schaal. Geen land hetzij Amerika. Canada, Australië, Brazilië, Argentinië, Nieuw-Zeeland staat momenteel met open ar men klaar de Nederlanders te ontvangen. Wellicht bestaat in het aanstaande voorjaar de mogelijkheid voor een beperkt aantal jonge landbouwers om in enkele landen bij boeren in dienst te treden. 625 Werkinrich-inp- Zeeuw sche Blinden 500 Zuigelingenzorg Mid delburg 2.500 Speeltuinen 3.000 Ten aanzien van de ver schillende posten kan het na volgende worden medege deeld: Het grootste bedrag, dat is uitgetrokken, is bestemd voor sportdoeleinden. Het overbluft den lezer misschien even, maar de omvang van dit be drag wordt alleszins begrijpe lijk, als men bedenkt, dat van deze 33.500 niet minder dan 30.000 bestemd is voor de aanleg van een complex van sportvelden in de gemeente Vlissingen, De tweede groote post is bestemd om de voltooiing van de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg mogelijk te ma ken, een doel, waartegen wel niemand eenig bezwaar zal hebben. De Zeeuwsche hoofd stad beschikte over geen en kele zaal, waarin een behoor lijk concert kan worden ge geven. De opening van deze nieuwe muziektempel zal dan ook wel met vreugde worden begroet. De derde post komt weer aan Vlissingen ten goede en dient voor de inrichting van een internaat der Zeevaart school. Tot nu toe stuit men bij het huisvesten der leerlin gen op schier onoverkomen- lijke moeilijkheden. De stich ting van een internaat zal het mogelijk maken de school tot nieuwe bloei te brengen. De vierde pöst is die van 10.000 voor de Stichting „Nieuw Walcheren". Ook hier een uitermate verheu gende bestemming. „Nieuw Walcheren" doet ten aanzien van de herbeplanting van dit eiland werk van onschatbare waarde voor de toekomst, zij beweegt zich daarnaast op tal van andere terreinen en laat geen gelegenheid voorbij gaan om stimuleerend te werken, waar dit noodig is. De Stich ting lijdt echter aan gebrek aan kasmiddelen, omdat van de opbrengst dér Boomen actie geen cent voor andere doeleinden wordt besteed en het aantal leden helaas beneden de verwachtingen is gebleven. De steun, door Volksherstel aan deze Stich ting gegeven, is dan ook ze ker verdiend! De andere posten spreken voor zich zelf. WEST-ZEEUWSCH VLAANDEREN West Zeeuwsch Vlaanderen heeft procentsgewys meer ge kregen dan Walcheren en komt met 112.500 niet slecht uit de bus. Maar Zeeuwsch- Vlaanderen is dan ook uiter mate zwaar getroffen, de be volking is er meer gedepri meerd dan op Walcheren. De geste van Volksherstel is dus verklaarbaar. De verdeeling ls ongeveer als volgt: Jeugdcentrum 40.000 Groene Kruis 20.280 Kleuterscholen 17.550 Muziekver. 5.350 Chr. Tehuis Ouden van Dagen Rozen- oord 10.000 KK. Tehuis voor ouden van Dagen St. Anthonius 10.000 Zooals bekend, bestaat er aan een Jeugdcentrum in Zeeuwsch-Vlaanderen meer dan waar ook behoefte, om dat na de oorlog het geheele jeugdwerk noodlijdend is. Ook het „Groene Kruis" heeft hulp dringend noodig, terwijl Kleuterscholen ontbreken en de muziekvereeniglngen zon der uitzondering te kampen hebben met het ontbreken van muziekinstrumenten zoowel als muziek! Tenslotte worden hier twee ziekenhuizen uit de nood ge holpen. DE ANDERE GEBIEDEN. Voor Schouwen en Duive- land is de bestemming der 63.000 als volgt: Wijkgebouwen met douche-inrichting 54.000 Muzlekvereen. 4.000 Vereenigingsgebouw 3.500 Groene Kruis 1.500 was om al het overtollige glas terwijl de 45.000 voor de andere gebieden als volgt zijn verdeeld: Tehuis voor Ouden van Dagen, Tholen 18.500 Sportdoeleinden 13.800 Groene Kruis 13.900 Jeugdzorg 700 DE ADOPTIES. Ten aanzien van de gelden, die uit adopties beschikbaar zyn gekomen, valt ten slotte te vermelden, dat Vlissingen hieruit 50.000 ontving van Leiden voor de stichting van een Medisch Centrum, terwijl Westkapelle in totaal 69.500 ontving, Serooskerke 4200, O. en W. Souburg 7500, Gnjpskerke 3250. Ook Schoondijke werd uitstekend bedacht en kreeg plm. 32.000, Sluis kreeg 30.000, Aardenburg 31.000, w.o. 20.000 voor de vlasindustrie, Breskens 7500, Elle woutsdijk 22.000, Brui- nisse 15.000. Het is van groote beteekenls, dat de vlasindustrie in Zeeuwsch Vlaanderen gesteund wordt met het reeds vermelde be drag van 20.000. De rest der adoptiegelden is in kleinere posten verdeeld over tal van gemeenten en in stellingen. Dit alles Is, zooals wij reeds in de aanhef zeiden, verheu gend nieuws. Volksherstel heeft zich jegens Zeeland groote verdiensten verworven en Zeeland betuigt voor deze schenking zijn oprechte dank baarheid! KORTE PREDICATIE OOGSTTIJD. Een leerling van de Am bachtsschool heeft mij onlangs rondgeleid in een machineka- mer. Een leek voelt zich in zoo'n ruimte klein, onwennig, en luistert vol bewondering naar de uitleg, die een des kundige geeft Het geheel zit in die machinekamer vernuf tig in elkaar. De eene schakel draagt de ander. Het eene rad houdt het ander in beweging. Alles klopt. Alles is af. Al les draait Niets weigert. Maar wie geen verstand van machi nes heeft en alleen in zoo'n kamer opgesloten wordt, is er vreeselijk aan toe. Zoo iemand is doodsbenauwd, dat de schit terende machine het volgende oogenblik verraderlijk naar honderd kanten uit elkaar zal springen. Dan is de machine de mensch de baas De mensch wordt het slachtoffer van eigen hooggeroemde kunde. Gelooft u niet, dat deze hee- le wereld een soort machine, kamer is? Het geheel ratelt en davert en dreunt en trilt. Wie geen sterke zenuwen heeft, wordt er ziek van Wie een beetje in het volle leven leeft, is beu van deze heksenketel. Na de eerste wereldoorlog was iedereen naïef. Nooit meer oorlog, riepen wij. Die taal hoort u van 't jaar niet. Een schoolvriend van me schreef laatst: Onze tijd is illusieloos Het is schrikbarend om het te zeggen, haast te kras. En' toch Intusschen houdt de kerk deze maand haar dankdienst voor de oogst. In die feest dienst dankt zij God voor de vruchten der aarde als Zijn gaven. De oogstdiens1 wil het ons opnieuw verkondigen, dat God onaantastbaar in de ma chineruimte dezer daverende aarde zijn werk voortzet en ons, zijn schepselen, blijft voe den. Dat is toch om stil onder te worden! De aarde brengt haar vrucht voort. De Schepper wil ons leven. Hij laat ons niet los, nog niet los, nu, zelfs nu, nog niet los Ook bij het oogst, feest, als de Kerk Gods bloe men en vruchten aan zieken en gebondenen gaat brengen, zegt zijn Woord ons: Zoo lief heb ik u. Ik verstoot u niet Blijf mij ook trouw. Hoe alles ook te keer gaa in cLz verwongen omgeving van uw leven, die Béne, uw Heer, uw Vader regeert toch en blijft regeeren. Even zeker als Hij onfeilbaar trouw zorgt voor het voedsel voor deze ge heel wereld, even genadig is Zijn wil om u niet te vernie tigen, maar te behouden Jezus is Behouder. B. Maar de Italianen proeven een bittere bijsmaak Nieuwe voorstellen van Het Wereldgebeuren New-York. Maarschalk Tito heeft op zeer verrassende wyze de kwestie Triëst een nieuwe wending gegeven door ter elf der lire een vergelijk door rechtstreeksche onderhandelin gen met Italië voor te stel len. Terwijl tot nu toe de Yoego-Slavische machthebbers bij elke gelegenheid stijf en strr'c volhielden zich nooit te zu i neerleggen bij het ge dwongen afstaan van Triest, heeft Tito thans de stad onder zekere waarborgen aan Italië aangeboden. Met deze bood schap keerde de leider der Italiaansche communisten, To- gliatti, na een bezoek aan Tito In zijn land terug. Edoch, Tito heeft tegelijkertijd zijn buitenlandsch - partijgenoot duidelijk gemaakt, dat deze verzoeningsgezinde houding niet zonder tegenprestatie kon blijven en in ruil voor Triëst de stad Gorizia voor Yoego- Slavië opgeëischt Daardoor heeft Tito's aanbod voor vele Italianen een bittere bijsmaak gekregen. Het Italiaansche nationale bevrijdingscomité heeft het voorstel gereser veerd ontvangen en te ken nen gegeven, dat getwijfeld wordt aan de werkelijke be doeling van het aanbod. De algemeene opvatting is, dat Tito's voorstel een handige manoeuvre is om de blnnen- 'andsche opinie in Italië uiteen te splijten met als bedoeling de geheele verantwoordelijk heid op de Italiaansche regee- Vandaag eindigt de tweede vyfjaarlyksche periode van de voor den duur van de voor de duur overeenkomst van Mon- trieux betreffende de Dardanellen. Iedere on derteekenaar kan voor stellen na 5 jaar wijzi gingen aan te brengen. Ditmaal stelde Rusland veranderingen voor. MORGEN... wordt de stichtings dag van de Uno als wereldjeugddag gevierd; worden in Roemenië verkiezingen gehouden. WAAROM KREEG NEDERLAND NIETS VAN DE OORLOGSBUIT? Vrije Zondag voor de loodsen. Blykens het voorloopig ver slag inzake het hoofdstuk Marine van de Rtjksbegrootin- gen 1946 en 1947, wezen ver schillende Kamerleden er op, dat de nationale defensieuit gaven van de laatste decennia vóór 1940, by een ruimere aanwending daarvan voor de zeemacht, ongetwijfeld zeer veel productiever zouden zijn geweest dan bij de verdeel ing zooals deze tusschen oorlog en marine in die jaren heeft plaats gehad. Men zou het zeer op prijs stellen, wanneer de minister op korte termijn zou willen overgaan tot het doen herle ven der zgn. vlootcommissie Kan de minister nog mede deelen hoeveel Duitsche krijgs gevangenen er nog aan de zor gen van de marine zijn toe vertrouwd? Wat is eventueel hun taak en wordt het geen tijd, deze menschen weer naar hun haardsteden terug te voe ren? MATERIEEL. Sommige leden betreuren het in hooge mate, dat Ned. De wnd. burgemeester van Kögeler, draagt de ambtsketen Jhr. Mr, W. C. Sandberg tot Middelburg, de heer J W. over aan den burgemeester Essenburg aandeel in de verdeeling der drie vijandelijke oorlogsvloten nihil is geweest, vooral als men in a»nmerking neemt het. geen door ons volk in deze oorlog op maritiem gebied is gepresteerd. Met name de toe bedeeling van Japansehe oor logsbodems aan China en de Sovjet-Unie, die zoo goed als niet aan de zee-oorlog tegen Japan hebben deelgenomen, is een groote onrechtvaardigheid tegenover ons volk. Deze le den betreurden voorts, dat een belangrijk gedeelte der groo- tere oorlogsschepen, die zoo goed als schadevergoeding voor andere verliezen hadden kunnen worden aangewend, zonder meer is vernietigd. Is het juist, aldus eeulge le den, dat in persberichten be weerd wordt, Hr. Ms. „Karei Doorman" ongeschikt is ge bleken voor gebruik in de tropen Is het waar, dat de twee van de Britsche mai'ine over genomen torpedojagers van mindere kwaliteit gebleken zijn. en dat zij wat snelheid en bewapening betreft niet veel beter zijn dan de vgel oudere schepen onzer admii len-klasse Sommige leden stelden de vraag, of nu de van ouds be kende Nederlandsche neutra liteitspolitiek klaarblijkelijk heeft afgedaan, de taak van de kustwacht niet als beëin digd kan worden beschouwd. Vele leden gaven uiting aan hun welgemeende waardeering over het feit dat sedert de be vrijding uit een oogpunt van organisatorisch vermogen ver schillende merkwaardige pres taties zijn geleverd. Zij wezen daarbij op de verzevenvoudi- ging van het korps mariniers In vergelijking met 193P. HET LOODSWEZEN. Verscheidene leden vroegen de aandacht voor de positie van het personeel by het loods wezen. Voor dit jiersoneel be staat er een dienstregeling waardoor er nooit over een vrye Zondag wordt beschikt- ring te schuiven. Door middel van directe onderhandelingen denken de Yoego-Slaven gun stiger voorwaarden te ver krijgen dan door bemiddeling van de Groote Vier. De ge heele pers kant zich tegen een mogelijk afstaan van Gorizia. De 25000 Italianen zullen uit de stad vluchten, indien deze aan Yoego-Slavië wordt toe gewezen, aldus een socialis tisch afgevaardigde. Over het algemeen zijn de commu nisten de eenigen die Tito's aanbod als een edelmoedig ge baar toejuichen. De socialis ten weifelen en de rechtervleu gel in de regeering staat be slist afwijzend. De toestand in Gorizia zelf is intusschen gespannen ge worden. Donderdag gaven de autoriteiten van de 88ste Amerikaansche divisie de pro- Tito organisaties tot zes uur de tijd om haar hoofdkwar tier in Gorizia te ontruimen. Deze organisaties verklaarden echter, dat zy slechts zouden wijken indien geweld werd ge bruikt, waarop het Ameri kaansche bestuur besloot de tijdslimiet met 24 uur te ver lengen. Uit New York kwam giste ren het diplomatieke nieuws, dat de Ver. Staten aan de vele verspreide critiek op het veto-recht thans vorm heb ben gegeven door een con creet voorstel in te dienen om dit recht te beknotten. Vol gens dit voorstel moet de Vei ligheidsraad trachten nu eens een duidelijke definitie te vin den ten aanzien van de vraag over welke geschillen het veto kan worden uitgesproken. Voorts moeten de Groote Vijf overeenkomen, dat een nega tieve stem. of onthouding niet noodzakelijk direct als een veto moet worden beschouwd. Tegelijkertijd heeft Wit Rus land een resolutie ingediend, waarin elk lid der Ver. Na ties wordt aanbevolen de di plomatieke en commercieele betrekkingen met het Spanje van Franco te verbreken. Beide voorstellen zullen ver moedelijk. naast hardnekkige tegenkanting, van een groot aantal delegaties byval vin den, zoodat over belde twist punten weer langdurige de batten te verwachten zyn. Truman zal niet aftreden. In welingelichte kringen te Washington wordt verklaard, dat president Truman niet zal aftreden. „De president heeft een dergelijke stap zelfs niet ernstig overwogen", aldus werd medegedeeld. Een lid van Trumans staf zeide tegenover een correspon dent van Reuter, dat het vol gens de constitutie onmogelyk zou zijn, dat de president zijn opvolger benoemt. „Het volk der V.S. kiest den president en er is geen andere manier, waarop hij deze functie kan aanvaarden". Personen, die met Truman hebben gesproken, verklaren, dat hij zeer bezorgd is over een mogelijke reactie in het buiten land tegen de republikeinsche overwinning en dat hij waar schijnlijk afies, wat in zijn ver mogen ligt. zal doen, om er de aandacht op te vestigen, dat de gevolgde buitenlandsche poli tiek ae steun heeft van beide party en. Commissie-Generaal. Het persbureau Aneta te Ba tavia heeft weer eens een on derhoud gehad met iemand, die in „zeer nauwe betrekking" staat tot de commissie-gene raal. Deze man verklaarde, dat de langzame gang van de onderhandelingen geen oorzaak van pessimisme behoeft te znn. Hij meende, dat de moei lijkheden hoofdzakelijk van psychologische aard waren en betrekking hadden op de for muleering. Overigens meende deze zegs man. dat bij het optreden van den generaal Soedirman te Batavia wel is gebleken hoe gemakkelijk het Indonesisch gemoed wordt bewogen door de aanraking met nieuwe om standigheden. Ontkend werd, dat de poli tiek van de commissie-gene raal er een zou zyn van con- cessle's. Er zyn punten, waar over niet getransigeerd wordt. De woordvoerder meende tenslotte, dat rechtstreeksch contact met de top-figuren van de republiek welke top figuren zich in het binnen land bevinden zou leiden tot het wegnemen van aarze lingen. KJP.M. NIEUWS. Aan „De Uitlaat", het hulsor gaan van de K.P.M. ontleenen wij- dat het aantal vaste lij nen van de maatschappij thans reeds 21 bedraagt. Het Ball-hotel te Den Pasar is weer aan de maatschappij teruggegeven. Het zal binnen kort weer in exploitatie geno men worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1