UIT DE PROVINCIE De wederopbouwstaking Verraadsters staan terecht Glas voor Walcheren Contact te Cheribon WALCHEREN Zeeuwsche Snippers Zeeuwsch Vlaanderen Bijz. Gerechtshot Zware straffen geëischt* In de zitting van Vrijdag werden de volgende zaken be handeld: Anna Paulina van Gemst, zonder beroep, Hontenisse, werd ervan beschudigd, dat zij tijdens een verblgf in Brussel, twee van haar ondergedoken dorpsgenooten, Eggermont en Sorben, die zjj daar ontdekte, aan een paar Duitschers aan wees, met het gevolg dat de onderduikers 14 dagen in een straf-„lager" doorbrachten en daarna in Duitschland te werk werden gesteld. Als getuige werd o.m. haar vriendin v. Goethem gehoord, wier rol in deze zaak niet ge heel duidelijk werd. Haar verdediger, mr, W. F. P. Kurtz zag dit aangeven niet als zoo opzettelijk als in de dagvaarding werd voorgesteld. Eisch: 10 jaar gevang, met aftrek. Adriana Maasbommel, wed. van Maarten Sustronk, zon der beroep, Goes, erkende, dat zij haar man, en zekere de Visser, Sandee en Groen bij de N.S.B.-ers Jan Kramer en Schalkoort had aangegeven, omdat ze illegale lectuur ont vingen, radiotoestellen hadden en naar de „zender" luister den. In Baarn had ze de na men genoemd van daar onder gedoken Joden en van een agent van politie, die hen van valsche persoonsbewijzen had voorzien. Met klem hield verd. echter vol, dat het bij deze laatste zaak in de eerste plaats om ondergedoken levensmid delen ging. Na een langdurig getuigen verhoor, zette haar verdediger Mr. A. H. Kuipers, ln een uit voerig pleidooi de achtergrond van deze zaak uiteen, daarbij de nadruk leggend op de hu welijkstragedie van besch., die oorzaak van haar déraillement zou zijn, Verd. kon besch. niet zien als een werkelijk slecht karakter en auti-Joodsch. Verd. eindigde met te sugge- reeren dit geval aan een psy chiater over te dragen. Eisch: 20 jaar gevang, met aftrek, ontzetting uit kies rechten, IN DurrscHE KRIJGSDIENST. In de middagzitting werden eenige gevallen behandeld van toetreding tot Duitsche krijgs dienst. J. C. Meyer, molenaars knecht te Terneuzen had zich tijdens een propaganda bijeen komst van de N.S.B. opgege ven voor de „landwacht Ne derland". Zijn verdediger Mr. W. F. P. Kurtz, meende dat hier geen sprake was geweest van on zuivere motieven. Eisch 4^4 j. gevang, met af trek. J. Verstelle, los werkman te Wolphaartsdrjk was op 23 j. leeftijd toegetreden tot 't vry_ williger-legloen Nederland, na dat hij in een weersport- kamp was geweest. Mr. W. F. P. Kurtz vroeg, in verband met de gezond heidstoestand van beschuldig de invrijheidstelling, op welk verzoek het hof echter niet inging. Eisch: 1 jaar gevang, voor waardelijk, met een proeftijd van 3 jaar en ontzetting uit de kiesrechten voor 10 jaar. J. B. Werkman, bakker te Souburg, verklaarde, dat hij had moeten kiezen tusschen een concentratiekamp en toe treding tot een legeronderdeel. Door desertie zou hij getracht hebben zijn dienst bij de „land storm Nederland" te beëin digen. Zijn verdediger was Mr. W. F. P. Kurtz. Eisch ly^ j. Rijkswerkin richting. Uitspraak in al deze zaken 22 November a.s. UITSPRAKEN. Theophile de Bot, textielar beider, wonende te Hulst, werd veroordeeld tot 2 jaar en zes maanden gevang, met af trekt sedert 14 Mei 1945. Robert Albregts, meubelma ker, wonende te Hulst, 6 jaar gevang, met aftrek sedert 12 Dec. 1945. Aan veroordeelde is verlof verleend tot instellen van beroep in cassatie. Gillis Brouwer, expediteur te Goes: tot 2 jaar gevang, met aftrek sedert 21 Juni '45. Florentinus Fr. van Acker, fabrieksarbeider, wonende te Axel, 4 jaar gevang, met af trek sedert 12 Dec 1945. Aan veroordeelde is verlof verleend tot instellen van beroep in cas satie. Benjamin van Jole, schilder, wonende te Hontenisse, 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek sedert 13 Nov. 1945, met ontzetting uit de kiesrech- en voor de tijd van 10 jaar. Florentinus H. Winsberghe, smid. wonende te Krabbendijke, tot 2 jaar en 3 maanden ge vang. met aftrek sedert 27 Oc tober 1944. De zaak tegen L. J. van Flie- renzurg, die beschuldigd werd van verraad, is verwezen naar den Raadsman-Commissaris voor een nader onderzoek. De staking der radio-musici. De staking der radiomusici duurt nog steeds voort. Donderdagmiddag heeft het stakingscomité bekend ge maakt, dat het niet in de be doeling der stakers ligt de uitzending voor de troepen in Indonesië, de kerkelijke uit zendingen en ziekenuurtjes te verhinderen. Naar de staken de musici mededeelen ontvan gen zij vele blijken van sym pathie en solidariteit. Verschil lende schouwburg-exploitanten zouden reeds gratis hun zalen hebben aangeboden, opdat de stakende musici daar concer ten zouden kunnen geven voor het steunfonds van de sta kingsactie. Stembiljettenvervalschers vrijgesproken. De Bredasche rechtbank heeft Donderdag uitspraak ge daan tegen de Tilburgers G Jansen en A. Hamer, die 14 dagen geleden terecht stonden voor het vervalschen van stembiljetten by de Kamerver kiezingen. De rechtbank sprak beide verdachten vrij. De of ficier van justitie had tegen hen een jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzetting uit de beide kiesrechten geëischt. Prijscontrole in de Ver, Staten van de baan. Een hooggeplaatste regee- ringsambtenaar in de Ver. Staten heeft verklaard, dat de Amerikaansche regeering be sloten heeft, büna alle nog be staande controle op loonen en pryzen op te heffen. Daarbij zou een uitzondering zijn gemaakt voor huren, sui ker, stropen en rflst. Door deze maatregelen zullen kolen, rubber, staal en metalen niet langer onder prijscontróle val len. Marine-actie. De marine voorlichtings dienst meldt: Hr. Ms. torpedo- bootjager „Banckert" heeft van 29 tot 31 October de Arends-eilanden, Groot- Klein Salembau ln de Java- zee bezocht. Op deze eilanden wordt het bestuur uitgeoefend door de Inheemsche kamponghoofden, Nederlandsche ambtenaren of bezettingstroepen zgn daar niet aanwezig. Bij het bezoek van Hr. Ms. ..Banckert" bleek, dat op Arendseiland het be stuur „overgenomen" was door een aantal van Java af komstige terroristen, die ver moedelijk deze eilanden ge bruikten als basis voor prau wen, waarmede, men tracht te infiltreeren op de Bomeo- kust. Zg werden gearresteerd en het gezag wederom in handen gesteld van het kampong hoofd. Moeilijkheden deden zich bij deze arrestatie maatregelen niet voor. RECTIFICATIE BONNENLUST. In de bonnenhjst is een cor- rectiefout blijven staan. Bonkaarten KD, KE 612 staat: Boter: 48-1 brood: 800 gr. Dit moet zyn: Boter 48-1: 250 gr. boter BONNEN VOOR PETROLEUM. Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat geduren de het tydvak van 11 Novem ber tot en met 21 December a.s. de bonnen 47/5 en 48/5 algemeen recht geven op het koopen van 2 liter petroleum. De aartsbisschop van York over Rusland. De aartsbisschop van York, Garbett, heeft In Liverpool een rede gehouden over de Brlt- sche moe-lijkheden, waarin hg ook sprak over zijn ervaringen en indrukken tijdens zijn be zoek aan de Sowjet-Unie. De bisschop zeide drie be langrijke indrukken te hebben opgedaan, n.l. een groote ver nieuwing op godsdienstig ge bied met een kerk, die een veel grootere vrijheid bezat dan onder het regiem van den Tsaaar, de groote energie van het volk bij de wederopbouw van de door de oorlog verwoes te gebieden en de afkeer van een nieuwe oorlog. Garbett was van meening, dat grootere hoeveelheden Duitsche steenkool in het land zelf moesten blijven, zelfs in dien dit ten koste van Frank rijk zou gaan. Een blijvende slechte toestand ln Duitsch land zal een blijvende verar ming van geheel Europa tot gevolg hebben, aldus de aarts bisschop. EEN JUBILEUM. De raad van minister van buitenlandsche zaken, de Groote Vier, zal te New York voor de honderdste keer sinds zijn oprichting in 1945 te Potsdam, bijeenkomen. Koude December te verwachten. Volgens het K.N.M.I. te De Bilt zyn er aan wijzingen, die een kou de Decembermaand doen verwachten. Hoewel aan vullende gegevens uit het buitenland ontbre ken voorspelt het Insti tuut, dat de tempera tuur beneden normaal zal zijn. Meer algemeen karakter voor de ZV.U. De eZeuwsche Volksuniversi teit zal een bespreking gaan houden met de raad van Over leg uit de vakbeweging te Goes. Deze bespreking en de andere die nog gevoerd zullen worden, hebben ten doel de mogelijkheid te onderzoeken de Z.V.U. een meer algemeen ka rakter te geven en het ook de arbeiders mogelijk te maken van het cultureele werk der Z.V.U. te profiteeren. DE LOONEN IN OESTER- EN MOSSELBEDRIJF. Reeds lange tgd worden er tusschen het college van Rijksbemiddelaars en belang hebbenden besprekingen ge voerd over de loonen in het oester- en mosselbedrijf Sommige werkgeversschg- nen inmiddels de voorgestel de loonen reeds te hebben uitbetaald en zijn daarvoor ge verbaliseerd, daar de nieuwe regeling nog niet is goedge keurd. De regeling bevindt zich thans bij de stichting van de Arbeid. HAD EEN RUSTIG VERLOOP. De „reis"-arb8iders, die bg de wederopbouw op Walche ren werken, hebben Donder dag 'n 24 uurs proteststa king gehouden, welke kalm is verloopen. Nadat de sta king aanvankelyk slechts een deel der arbeiders om vatte, werd zij in de looi» van de ,dag algemeen. De staking stond onder lei ding van de centrale contact commissie, die gevormd is uit de plaatselijke contactcommis sies in de arbeiderskampen. De groote arbeidersorganisaties nebben zich met uitzondering van de E.V.C. buiten deze sta king gehouden. Donderdagmiddag te twee uur kwamen meer dan 1500 ar beiders bijeen in de groote zaal van het Schuttershof te Mid delburg, waar het woord werd gevoerd door den heer H. Pe perkoren, voorzitter van de centrale contactcommissie, den heer E. Matthesius, secretaris van een der contactcommissies, Maarten Boelaard, voorzitter van de E.V.C. en de heer Ha- meling van West Zeeuwsch Vlaanderen. De sprekers wezen op de nadeelen van de winterrege- ling, voornamelijk neerkomen- de op een loonderving van 5 tot 10 gulden per week en een verlies van de vrge Za terdagmiddag welke nu aan reizen besteed moet worden. Ter vergadering bleek, dat de bouwvakarbeiders van Schiphol en van Amsterdam Centraal-Station een uur hebben gestaakt om het pro test van de Walchersche ar beiders te ondersteunen. Voorts werd gestaakt Roermond, Venlo, Venraay l Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Boelaard deelde mede, dat een audiëntie te- gen Dinsdag a.s. zal worden aangevraagd bij den minister van wederopbouw om de be zwaren tegen de nieuwe win- terregeling toe te lichten. Voorts werd een protest- telegram gezonden aan de ministers van wederopbouw en sociale zaken, dat luidde als volgt: „De gezamenlijke arbeiders, leden van de moderne, ka tholieke en christelijke vakor. ganisaties en van de E.V.C., werkzaam op de objecten van de Wederopbouw op Walche ren, in vergadering bijeen op Donderdag, 7 November 1946, te Middelburg, deelen mede, dat zg heden de arbeid stilge legd hebben voor 24 uur, uit protest tegen de op het eiland Walcheren doorgevoerde wln- terregeling, die een belangrijke oonsverlaging inhoudt. Zij protesteeren mede tegen de onwilligheid der regeering om een- in vele gevallen on billijke verlofregeling te wijzi gen in de geest als door de arbeiders gewenscht wordt. Zg betuigen him sympathie met de door de verschillende akcentrales ingezette actie tegen de duurte en met de eisch van een onmiddellijke algemeene loonsverhooging van 10 De contact-commissies, H. Peperkoren, voorzitter. E A. Quak, secretaris". Tenslotte wekte de heer Boelaard de arbeiders op Vrij dagmorgen weder het werk te hervatten en het resultaat van de actie af te wachten. Vergoeding voor mijn-opruiming? Verschillende Kamerleden hebben er, blijkens het voor- loopig verslag over het hoofd stuk Oorlog van de Rjjksbe- grooting 1946 en 1947, op ge wezen, dat in de zwaarst door de oorlog geteisterde gebieden, met het opruimen der overal verspreide munitie vaak niet gewacht kon worden tot dit door de betrokken militaire or ganen ter hand werd genomen. Vele gemeenten hebben dit toen noodgedwongen zelf ge daan. Is de min. bereid de gemeen- meenten de daarvoor gemaakte kosten tegemoet te komen? Naar de meening van deze le den is hier restitutie der kós ten in de daarvoor gemaakte De aannemers en de wederopbouw. Naar aanleiding van de pro teststaking van de arbeiders in de wederopbouw zijn Donder dagmiddag te VUssingen de aannemers welke bij de we deropbouw betrokken zgn, in vergadering bijeen geweest. Algemeen was men van oor deel, dat in de winterreis» en verlofregeling, de vakbonden dienen te worden geraadpleegd en dat een uniforme regeling tot stand komt. Aan het streekbureau Wal cheren werd het bemiddelings voorstel gedaan, de arbeiders om de veertien dagen reeds Vrijdagsavonds te doen ver trekken. De andere weken zou den zij dan Zaterdagmiddag naar huis gaan. Concentratie van Fransche graven te Kapelle. Gelijk wij reeds meldden, het in de bedoeling alle in Nederland begraven Fransche militairen, die in de laatste oorlog zijn gesneuveld, over te brengen naar de algemeene begraaf plaats te Kapelle. Naar schatting zullen dit er ongeveer 500 zijn. In 1945, toen er bij Kapelle verbiterd gevochten werd zgn daar 95 Franschen ge sneuveld. De bevolking van Kapelle heeft destijds een co mité gevormd, dat de graven onderhield. Dit schijnt mede aanleiding te zijn geweest, dat van Fransche zgde de wensch geuit werd, de graven der Franschen in Kapelle te concentreeren. Minister Lieftlnck ln Zeeland. Gisteren en vandaag bracht Minister P. Lieftinck zgn aan gekondigd bezoek aan Zee land. Nadat 's morgens een vergadering met burgemees ters, vertègênwoordigers van diverse bélanghebbende orga nisaties en lichamen van Walcheren plaats had, vond Vrijdagfniddag in 't Gemeente huis van Breskens eëh bijeen komst plaats met Zeeuwsch- Vlaamsche autoriteiten. De Minister was vergezeld van den Commissaris der Ko ningin jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, en het Tweede Ka merlid F. W, E. baron v d. Feltz. Aanwezig waren burgemees ters van Aardenburg, Biervliet, Breskens, Oostburg, Schoon, dijke, Sluis en Uzendijke en voorts de heeren D. van Heyst en ir. C. P. Roest van de Stichting Herstel Zeeland 1945. A. Bols en J. Ramondt van de Raad van Bijstand der Stich ting, D. C. Bouwense, direc teur voor Zeeuwsch-Vlaande ren der Stichting, A. Hoolhorst namens de Ver tot behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, G. van Waes uit Westdorpe. voorzit ter van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland en lr. van Amerom, hoofd van het Streekbureau. Vanmorgen vond een bespre king in Zierikzee plaats. SCHITTERENDE ACTIE IN AMSTERDAM. 12.000 helpers. Dc Amsterdammers heb ben zich het lot aange trokken van de menschen, die op Walcheren nog le ven in huizen zonder rui ten. De geweldige glasactie, welke in Amsterdam se dert 26 Oct. is gevoerd heeft zooveel opgeleverd, dat niet alleen de steden en dorpen van Walcheren nu behoorlgk van nood- glas voorzien kunnen wor den, maar ook kwam er nog 30.000.aan con tanten binnen. Er zullen nu Amsterdammers komen om bij ouden van dagen en hen, die niet in staat zijn zelf het noodglas in hun vensters te plaatsen, de verstrekte ruiten in te zetten. Donderdag vertoefden de EEN BESLISSING OP KOMST De plannen voor de defini tieve plenaire zitting van de Nederlandsche en de Indone sische delegaties, onder voor zitterschap van lord Killearn, te Cheribon zijn in de laatste vier en twintig uur aanzien lijk gevorderd. Men verwacht, dat de bijeenkomst op Maan dag 11 Nov. zal plaats heb ben, Lord Killearn heeft zich in principe reeds bereid ver klaard aldaar aanwezig te zijn. In republikeinsche krin gen is men er van overtuigd, dat de republikeinsche mi nister van binnenlandsche za ken, mr. Mohammed Roem, die uit Batavia naar DJogja karta Is vertrokken, de bodem aldaar voldoende zal bereid hebben voor de zeer belang rijke beslissing, die het repu blikeinsche kabinet in zijn zit tingen van Vrgdag en Zater dag zal nemen. Deze kabmets- zittingen zullen door Soekar- no en Hatta worden bijge woond. Sjahrlr en de andere ministers zullen per vliegtuig uit Batavia naar Djogjakarta vertrekken. Officieele Nederlandsche kringen kunnen nog geen com mentaar geven over de bij eenkomst te Cheribon, maar niet-officieele, hoewel zeer be. trouwbare Nederlandsche krin gen zgn van meening, dat er voor deze bijeenkomst waar schijnlijk geen beletselen zul len komen. De maatregelen, die men te Cheribon ten dien ste van de vertegenwoordigers van de wereldpers reeds treft, maken vordering. INHEEMSCHE TABAK ZONDER BON. Met ingang van 9 October 1946 is een wijziging van de tabaks- en tabaksproducten beschikking 1940. in werking getreden, waardoor de hier te lande geteelde tabak niet meer als distrlbutiegoed zal worden beschouwd. Dit beteekent dat tabaksproducten vervaardigd uit door beroepstelers gewon nen tabak zonder bon kunnen worden gekocht en verkocht. Het Rijksbureau voor tabak zal een verbod uitvaardigen leze inheemsche tabak te ver mengen met de door haar aan de fabrikanten toegewezen importtabak. Prins Bernhard leidt de NI.WI.N.-actie. Donderdagmiddag had in de groote zaal van het ministerie van binnenlandsche zaken de officieele installatie van het N.I.W.I.N.-comité plaats. De minister-president, dr. L. J. M. Beel, heeft officieel als eerste voorzitter geïnstalleerd Z. K H. Prins Bernhard en als tweede voorzitter ir. P. F. S. Otten, die tot nu toe het N.I.W.I.N.-comité alleen had gepresideerd. Dr. Beel sprak er in zgn in stallatierede zijn groote dank baarheid over uit, dat Prins Bernhard aan de uitnoodlging van het comité om zich met het voorzitterschap van de N.I.W :I N. te belasten heeft willen gevolg geven. GENERAAL STOPFORD Generaal sir Montague Stop ford is op het vliegveld Kema- joran te Batavia gearriveerd. Naar men verwacht zal hij tot Maandag te Batvia blgven ten einde afscheid van de troepen i te nemen. Tito wil van Triest afzien. Bespreking met Togliatti. Palmiro Togliatti, de leider der Italiaansche communisten, is te Rome teruggekeerd van zgn reis naar Belgrado, waar hg een onderhoud had met maarschalk Tito. In de „Unita" feeft Togliatti een uiteenzet ing van de resultaten van zyn besprekingen. Maarschalk Tito verklaarde, aldus Togliatti, dat hg bereid was, er in toe te stemmen, dat Triëst by Italië zou komen' dat wil zeggen, dat de stad ge steld zou worden onder de sou- vereiniteit van de Italiaansche republiek, op voorwaarde, dat Italië aan Joego-Slavië de stad Gorizia laat, welke stad ook volgens gegevens van den Ita- liaanschen minister van bui. tenlandsche zaken een in meer derheid Slavische bevolking heeft. Betreffende de Italianen, die onder Joego-Slavische souve- reiniteit zullen komen, aldus verklaarde Togliatti verder, be wees maarschalk Tito aan de hand van artikelen der Joego slavische grondwet .dat zg hun eigen scholen met Italiaansche taal zullen hebben en vryelnk hun cultuur zullen kunnen ont wikkelen. De Italiaansche regeering heeft in een communiqué ver klaard, niet te kunnen instem men met het afstaan van Go rizia aan Joego-Slavië. „KAREL DOORMAN". De marinevoorlichtingsdienst deelt mede. dat op 4 Novem ber het begin van een kleine brand op het vliegtuigmoeder schip „Karei Doorman" werd ontdekt, dat thans op de ree- de van Soerabaya ligt. Het vuur werd onmiddtllgk bluscht. Er is slechts geringe schade. Huisraad voor de getroffen gebieden. 1 WET OP OORLOGSSCHADE SPOEDIG TE VERWACHTEN. In haar antwoord op de al gemeene beschouwingen in het vóorloopig verslag van de Rgksbegrootingen 1946 en 1947 herinnert de Regeering ér aan. dat met het oog op de ongunstige voorziening met kleeding en dekking in de ge teisterde gebieden in de ka mende maanden voor 4® zwaarst getroffenen door öi del van de herstelstichtln.® voor Limburg, Noord-Brabants. Zeeland en Gelderland 400.000 wollen dekens, 800.000 lakens, 400.000 sloopen en 20 millioen textielpunten ter beschikking zullen worden gesteld. De mogelijkheid, goed en goedkoop huisraad centraal te vervaardigen volgens stan daardmodellen, wordt onder zocht, terwgl op textielgebied de vervaardiging van utility- gederen ln voorbereiding is. De wet op de materieele oorlogsschaden, welke een de finitieve regeling inzake de vergoeding van oorlogsschade zal geven, verkeert in een ver gevorderd stadium van voor bereiding. De Indiening bg de Staten-Generaal van het des betreffende ontwerp kan bin nen afzienbare tgd worden te gemoet gezien. Aan de O.L. school B te Biervliet (Driewegen) is aja tijdelgk onderwgzeres benoema mevr. Meert uit Sluiskil. leiders van de Amsterdamsche ruitenactie in Middelburg, waar zij overleg pleegden met de -burgemeesters van de klei nere gemeenten op Walche ren. DeA afspraak werd ge maakt, dit eerst de kleine ge meenten van glas voorzien zul len worden en dat daarna het restant dat aanzienlglt zal zyn naar de gemeenten Middelburg en Vlissingen gaat. De voorzitter van de Am sterdamsche Ruitenactie, de heer J. Opmeer, die vergezeld was van de heeren H. B. Cor- nelisse. J. D. Bregman en J. van Tholen, verzocht ons na- drukkelgk mede te deelen, dat deze noodglasverstrekking vol strekt buiten elke wederop- bouwschadeloosstelling staat. Het glas is een gift van de Amsterdammers en het is hun wensch dat het ook geheel gratis wordt verstrekt. Moch-'; ten er menschen zgn, die toch! iets willen betalen, dan kun nen zij bg hun burgemeester een gift storten voor een lief dadig doel (niet voor de glas actie!) welk doel door den bur. gemeester bepaald zal wor den. Op 26 October werd met 70 vrachtauto's en met niet minder dan 12.000 medewer kers en medewerksters de gx-oote glasinzameling te Am sterdam gehouden. Burge meester d'Ailly was de eerste, die een schilderij-ruit over handigde aan den heer Cor- nelisse. Duizenden Amsterdam mers hebben datzelfde gedaan en hun ruit-looze schlldergen prgken nu met een klein kaai-tje, waarop gedrukt staat, dat de bijbehoorende ruit werd geofferd voor de ruiten- troefactie. Direct daarna zijn vijf en twintig man personeel aan het werk gegaan om de ruiten op standaard-maten te sngden en te verpakken. Men hoopt nu binnen drie weken het glas op Walcheren te hebben. Intusschen rg'den nog steeds 6 vrachtauto's in Amsterdam rond om nagekomen giften op te halen en het glas naar het centrale depot over te bren gen, waar de verpakking plaats heeft. Wat het aan arbeid gekost heeft om deze geweldige ac tie in Amsterdam op touw te zetten en vlot af te werken, demonstreeren de bovenge noemde cijfers wel duidelgk. Het wekt dan ook geen ver wondering, dat de leiders van het Ruitentroefcomité enkele weken lang hun zaken vrij. willig in de steek moesten la ten opdat uiteindelijk met het leger van 12.000 man de slag om het glas van Walcheren gewonnen zou worden. De slag is gewonnen! Een eeresaluut aan Amsterdam en aan het Ruitentroefcomité, dat uit leden van alle politieke er godsdienstige gezindten be stond, maar dat in het bijzon der werd gestimuleerd door pater H. de Greeve, Vlissingen i CASPER HöWELER VOOR Z.V.U. Voor de leden van de Z.V. U hield de bekende musico loog Casper Höweler uit Bla- ricum in Vlissingen en Ter- neuzen lezingen over: „De muzikale opvoeding van de leek". Het waren buitengewo ne en interessante avonden, waarop de spreker op buiten gewoon aantrekkelègke wijze zijn toehoorders wist in te wij den in de eerste beginselen van het bewust genieten van muziek. Men kan muziek zon der meer over zich heen laten gaan en van genieten, maar veel rijker wordt het genot, wanneer men er ook het ver stand aan te pas laat komen en leert letten op kwesties van bouw en vorm, melodie en rhythme en op de speciale kwaliteiten en mogelgkheden van ieder instrument afzon- derlgk, Spr. behandelde' dan ook de verschillende orkest-instru menten afzonderlgk, liet ze zien in lichtbeeld en hooren via gi'amofooüopnamen. Voortgaande wees de heer. Höwèler óp "enkele kenmer kende verschillen van Bach, Handel en hun tydgenooten en die van latere componisten, die in tegenstelling tot de eersten door gebruik te maken van variaties in rhyth me en vorm verschillendege voelswaarden en stemmingen tot uitdrukking wisten te brengen. Aan de hand van verschillende gramofoon opna men van Baoh. Handel, Francke, enz. behandelde spr. verschillende hiermede ver band houdende problemen, waarby' hg vele malen gele genheid vond ook het gehoor van zgn toehoorders te testen. Het werd dan ook een bi zonder en mooie leerzame avond- Te Vlissingen sprak dr. Schreuder aan het slot een welgemeend woord van dank. De 66-jarige - J. M. D. te Kortgene had Dinsdagochtend het ongeluk met zijn fiets van een dijk; af te rijden, waarbij hij zoodanig kwam te vallen, dat hij zijn arm brak Woensdagavond gaf de be kende Vlissingsche Dans. er Showband „The- Silver Stars' in het café van S. Masclee te Cadzand een uitvoexlng voor een talryk publiek. De avond werd besloten met een gezel lig bal. Voor het te Biervliet Groene Kruis als tgdelgk wijkverpleegster aangesteld nevr. Doris Ben Syl.vanusde Dinsdag 12 November, des avonds om 8 uur zak in de consistorie tè Biezelingé, een ouderling der gemeente Wau- bach (Limburg) spreken over het werk in de mgnen. Het bedrag, dat bijeenge bracht Is voor het instrumen tenfonds van de muziekveree- niging „Mozart" te Yerseke is thans de 3000. De heer P. van der Hof Dzn. uit Vlissingen, slaagde te 's-Gravenhage voor het eei"ste deel van het examen voor ge- meente-financiën. De heer P. Traas, die 50 jaar lang koster is geweest van de Ned. Hei-vormde kerk te 's-Heer Arendskerke, zal die betrekking op .31 Decem ber. a.s, neerleggen- MARINE-SANATORIUM FONDS. Op Zaterdag 23 November zal te Vlissingen een speldjes dag gehouden worden ten hate van het Marine-Sanatorium fonds. Reeds vele malen heeft dit fonds epn beroep gedaan op de offervaardigheid van het pu bliek en nimmer is dit beroep onbeantwoord gebleven. Het Marine-Sanatorium fonds heeft vooral in de vgf oorlogsjaren veel geld uitge geven voor de t.b.c.-bestrgding* Aan verpleging werd toen een bedi-ag van 115.749 besteed. Collectanten (trices), die zouden willen helpen kruinen zich melden bil den heer G. B. Admiraal, BeUamypark 23 te Vlissingen. HERSTELRAAD. Te Vlissingen hebben in de Herstelraad voor de toewgzing van de textielgoederen, welke door bemiddeling van de Stichting Herstel Zeeland 1945 ter beschikking worden gesteld aan oorlogsgetroffe nen, de volgende personen zitting genomen: Voorzitter, L. P. van Oor schot; Secretaris, H. J. VIs- sei% Ledèn: Th. Ajidriesaen, Zr. Jo.de Klerk, Zr. J. .de Klerk, J. van Leeuwen, C. Plasscfte, M. J. van Poelje, Zr, M. M. de Priester. J. M. C. dê Roo, Zr. A C, Stouthart en Mej. E. Voorbergen. Voor het examen juri disch candidate is geslaagd mej. A. Zeyger te Leiden, voorheen te Vlissingen. Biervliet TYVISK SCHENKT MEUBELEN. 7 November kreeg men te Biervliet tien nieuwe ameiv- blementen aangevoerd, ge schonken door de inwoners van Twisk (N.H.). De burgemees ter van Biervliet heeft onder dank deze schenking van de delegatie aanvaard, Terneuzen SCHAAKCOMPETTITE. Te Terneuzen werd de schaakcompetitie ingezet met de wedstri'd S. C. Terneuzen— Landau (Axel) De uitslagen waren als volgt: Eerstgenoemde is Lan dau, de tweede Terneuzen. C de Putter—P. v. d. San- de 0—1; J. BooyB. Burger 01; J. v d. HageMr. G. Tichelman 01; Oh. Cappon— A. Hamerlink 01; Ir. F De- nie—G Dijselinck 01; P. v. Hoeve—J. A. v. d. Ree 01; J. 't GildeJ. J. Kaan 0—1; P. GeensenJ. v. Bemmelen i/,—y2W. Koster—W. Pelli- kaan 01; J. PeetersR. Vis ser 10 Totaal Landau l1/?, Terneu zen 8 ONTSPORING. Donderdagmorgen is de goe derentram op het emplace ment te Sluis uit de rails ge- loopen. Eerst na eenige uren kon de stagnatie worden opgehe ven Predikbeurten NED. HERV. KERK. Groede: 17.30 ds. G. Derksen; Nieuwvlïet: 9.30 ds. G. J. Derksen; Retranche- ment: 10 ds. Barxiouw; Sluis; 9.30 ds. Schrale (H.A.); St. Anfla ter Muidèn:. 11 ds. Shrale. ROGGEBROOD, bereid met Caiifomische vijgen, a.s. DINSDAG VERSCH UIT DE OVEN Brood- en Banketbakkers. Fa. J. W. v. d. Linde Zonen. Walstraat 98, Telefoon 373, Vlissingen. Vele malen hooren wij zeg- fen, ja, als JO FIBBE het niet eeft, dan behoef ik niet ver der te zoeken, maar bgna al tijd hebben wij het gevraagde. Dus zoekt U iets in Leder waren, Parfumerieën, Toilet artikelen? JO FIBBE is de man, die U er aan helpen kan, zoowel in Vlissingen als in Middelburg. (Ingezonden mededeeling.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 14