op Suikerfabrieken draaien op volle toeren Even peultjes r~ 1 Politieke wilsvorming en propaganda H* De 7-December-divisie £cnlc TWEEDE BLAD Provinciale Zeeuwsche Courant. Jcppcn J De buldog. De beroemdste foto van Churchill als „buldog" is ge maakt door een fotograaf in Ottawa. Hij nam op het cri- tteke oogenblik de sigaar uit Churchill's mond. De uitdruk king van grimmige veront waardiging werd het volgend moment vast gelegd op de ge voelige plaat. Top-correspondent. President Truman kreeg 60.000 brieven over de Ame- rikaansche spoorwegstaking. Record nog steeds: Roosevelt, 100.000 brieven over de oor logsveteranen-betaling in 1933. Verandering. Vtff honderd elf duizend Brit ten willen veranderen. Zij heb ben emigratiepapieren aange vraagd, voornamelijk voor Australië en Canada. Arrest. De hoofdrol-speler in eerste Duitsch-Russische de mocratische film is gearres teerd. Bleek een verwoed Nazi te zijn! Voetbal. Een Russisch voetbalteam op bezoek in Moldavië, kwam dronken op het veld. Eerste vijf minuten: vier doelpunten tegen de Russen. Daarna sloeg de Russische doelman den scheidsrechter het veld uit. Resultaat: ernstige repri mande uit Moskou voor het team. Generaal. Generaal Chiang Kai Shek «tg op een wandeling, dat twee van zijn soldaten met ge weld een Chlneeschen boer probeerden in te schrijven o* het Chineesche leger. Chiang werd niet herkend. Toen hij tusschen beide wilde komen kreeg hij ten ant woord: „Houd je mond, of wij pikken jou ook!" Muziek. De beroemde Spaansche vio list Sarasate zat onlangs in «en café. Omdat de café-vio- Ilat zoo slecht speelde, nam hij de viool over. Na afloop: aanbod van den café-artist om in den vervolge samen op te treden. Oude man. In een Haagsch dagblad adverteert de heer J J. van Dalsum zich als de honderd jarige juwelier. Ontbreekt er nog maar aan, dat hij met Koning Willem I gegeten zou hebben! Oud zeer. Tsaldaris, Grieksch minis ter-president, heeft in zijn land de boeken van Plato. Xenophon en Thucydldes verboden. Huwelijksvreu gd In Illinois (U.S.A.) hebben de winkeliers een dag vastge steld, waarop zijden-dameskou sen uitsluitend aan mannen verkocht worden. Motto: echt- genooten moeten iets hebben om hun vrouwen te geven op de a.s. Kerstdagen. Wat is geld? De burgerij van Morecambe in Engelandhad bezwaar te- fen het jaarlijksche schoon- eidsconcours ln badpakken. De burgemeester wees de cri- tlek af: „Wij verdienen daar 25.0iaj aan, die wij voor onze gemeente noodig hebben! GRENSWIJZIGING VAN GEMEENTEN. De minister van binnenland- sche zaken acht het, mede teneinde de behoefte aan grenswijziging zooveel mogelijk te beperken, wenschelyk een oplossing te zoeken voor dfe vraagstukken, voortvloeiende uit de nabuurschap van de groote stedelijke gemeenten en de in de onmiddellijke nabij heid liggende kleinere gemeen ten. In verband daarmede heeft hU ingesteld een com missie, welke tot taak zal heb ben op korten termijn te ad- viseeren. Nu de papiertoewijzing voor de ProvZeeuw sche Courant iets gunstiger is geworden, zal ons blad eindelijk kunnen voldoen aan een door velen en ook door de redactie zelve lang gekoes terde en herhaaldelijk uitgesproken wensch, na- mélijk, dat dit blad, meer dan tot duèver, zou worden tot klankbodem voor hetgeen er leeft op kerkelijk terrein. Wij stellen ons voor om binnen zeer afzien bare tijd niet slechts belangrijke uitbreiding te geven aan de rubriek kerknieuws, doch tevens om, nu in de Ned Herv. Kerk een krachtige geestelijke opleving valt te constateeren en men daar zoekt naar vernieuwing en activeering, re gelmatig artikelen te publiceeren, waarin aan alles wat in dit opzicht om aandacht vraagt inderdaad deze aandacht zal ontvangen. Een doeldat wij ons van de aanvang af voor oogen stelden, zal daardoor worden be reikt en wij koesteren de h op, d t zulks niet alleen ons voldoening zal schenken, maar evenzeer zal beantwoorden aan de wenschen onzer lezers Indrukken uit Duitschland. Zónegrenzen verhinderen normale ontwikkeling. (Van een bijzonderen correspondent.) ET is interessant In Duitschland de politieke inzichten en meeningen te peilen. De „man in the street" heeft zijn meening, maar over het algemeen oor deelt hij op grond van vluchti ge waarnemingen; de bezet tingsdeskundigen houden er ook een meening op na, maar ik heb mij niet aan de Indruk kunnen onttrekken,' dat zij te ver van bet Duitsche volk en van het Duitsche problemen- complex afstaan, dan dat men aan hun oordeel groote waarde kan toekennen. Bovendien dek ken de zienswijzen van Engel- schen, Amerikanen, Franschen en Russen elkander niet, ook niet met betrekking tot de me thode van behandeling van de kwestie-Duitschland. En dan zijn er de intellec- tueelen de menschen, die midden in de chaotische ver- warrring het hoofd koel heb ben gehouden, die d& kunst verstaan, om ook thans denk beelden over Duitschlands toe komst te formuleeren. Het is een waagstuk te spre ken over Dultschlands toe komst. Wij gelooven er eigen lijk niet aan of liever, wij willen er niet aan gelooven, wantOch, lk behoef hier niet in herhalingen te treden. Duitschlands toekomst ja, voorzoover wij er in Nederland of ln België of ln Frankrijk belang bij Hebben, om dan maar te zwijgen van Engeland en Amerika en Rusland. DE REDE VAN BYRNES. Byrnes heeft in Stuttgart gesproken ik logeerde er1 een paar dagen later bij een verren bekende en hij was er nog vol van: Byrnes was naar Stuttgart gekomen en de kran ten brachten hoofdartikelen. Ik moest even denken aan wat onze kranten in bezettingstijd plachten te doen na een rede van Seyss. Het is in Duitsch land niet zoo heel veel anders, zij het dan met dit verschil, dat de kranten met hun felle aanvallen op de nazi's een on middellijk succes hebben. Maar of zij een bijdrage leveren tot de algemeene politieke wils vorming neen, het gros van de Duitsche bladen komt daar aan niet toe deels omdat er niet voldoende papier is, deels omdat er te weinig politiek ge schoolden zijn. Zoo komt Het dat de meeste kranten volstaan met min of meer geslaagde parafrases van wat de bezet tingsautoriteiten verordinee- ren. Een enkel weekblad lk denk hier aan het voortreffe lijk geredigeerde „Die Zeit" of aan de onder leiding van Lilje uitgegeven „Sonntag" komt aan een positieve bijdrage toe, maar de oplagen zijn zco be perkt, dat ze slechts een klei ne kring bereiken. En daarbij vormen de zone- grenzen een onoverkomelijk obstakel. Het Jalta-experiment is bezig zich te wreken, eco- nomlscH, politiek, sociaal, cul tureel. Wat weet men in het Westen van het Oosten, wat weet men in Berlijn van Frankfurt, dan uit officieele radiober- of uit voor een deel geïnspireerde dagbladcommen taren. Persoonlijke contacten bestaan vrijwel niet en goed beschouwd is het zoo, dat aan de grens van Mecklenburg, dat bij Hannover Duitschland heeft opgehouden Duitschland te zijn, met als eiland daar mid den in: Berlijn. Duitschlands toekomst. Ik ben niet naar Duitschland ge gaan, om te constateeren, hoe beroerd de Duitschers het heb ben uit al die blinde huizen geraamten en uit de ineenge doken afgetobde vrouwen en mannen, kinderen op de grens van hongeroedeem grijnst de grauwe ellende je tegen de groote vraag is, of er in dit Duitschland nog herstel mogelijkheden aanwezig zijn. Daarbij moet men niet af gaan op wat de verkiezings reclames pogen te suggereeren. Wie het meeste papier ter be schikking krijgt en met de zwaarste muurschilderingen voor de dag kan komen, die maakt naar builen de mees te Indruk. QUATSCH Maar mijn chauffeur, die mg de dag na de verkiezingen in een deel van de Russische zóne door de puinstraten van Berlgn reed en wien ik vroeg, wat hij van de resultaten dacht, had een kort, maar veelzeggend commentaar: Quatsch! Dat was op zichzelf verras send. Ik heb de indruk, dat de gemiddelde Dultscher politiek niet sterk-geïnteresseerd ls, op het apathische af. Men speurt weinig nieuwe ideeën, maar veelal een terugvallen op denk beelden van voor 1933. De ver kiezingspropaganda zegt hem inderdaad niets, maar in haar opdringerigheid is zij, iuist omdat bij de gemiddelde Duitscher de politieke feeling onder 12 jaren nazi-heerschap pij is afgestompt, min of meer fascineerend. En dus Dan ineens als in een flits, dit bijtende commentaar. Ik kan er niet bij, zoo gaat hg voort, een kind moet toch begrijpen, dat de samensmel ting van S.PjD en S.E.D. niet vrijwillig was. Öe S.P.D. is een voudig verboden. Vrije verkiezingen, net zoo vrij als onder de nazi's, is zijn commentaar en toch verheelt hij zijn ongerustheid niet, dat. ook al kon de S.E.D. geen meerderheid halen, toch nog bijna 50 achter de commu nisten aanliep. De oorzaak? Hg aarzelt niet: de honger en geen uitzicht op beter. Het is zoo gemakkelijk, daarop te speculeeren. Een kinderhand is gauw ge vuld. Is het bij de Russen beter? Hij kijkt me even aan: Ja, op papier. In de Russische sector van Berlijn ziet het rantsoen er wat beter uit. Maar wat heb ik aan bonnen, waarop niets te krijgen is. Honger bepaalt in Duitsch land de richting van de poli tieke wilsvorming. Wie dit probleem oplostZiet ge, dat ls de tragiek van het oogenblik. Het hongerprobleem wordt niét opgelost, zoolang Duitschland ln zónes is ver deeld en de bezetters het met elkaar niet eens zijn. Zoolang is leder alleen maar bedacht op het eigen voordeel. Hoe dan ook als chauffeur bij de bezetters of op de zwar te markt. De atuo rijdt door een puin- raat, waar vrouwen oprui mingsarbeid verrichten, grijs bestoven, grauwe, in honger en ontbering vertrokken gestal ten. Nazi-vrouwen Mijn chauffeur schudt het hoofd. Als deze vrouwen puinruimen krijgen ze dubbe le rantsoenen. En dan krijgt de S.E.D. wel vat op ze, ten zij Hij voltooid den zin niet. De wagen stopt voor mijn hotel. TenzijHoe zei hij het ook? Quatsch. DuKsche octrooien en merken. Nog altg'd staat niet vast wat er hier te lande met de Duitsche octrooien en merken gaat gebeuren. Zooals bekend, berust het beheer hiervan bij de stichting beheer vijande lijke octrooien en merken. Een definitieve beslissing kan ech ter pas worden genomen nadat het internationaal overleg tot een definitief resultaat heeft geleid. Wat de Duitsche octrooien betreft, is in Juni j.l. op de conferentie te Londen bepaald, dat geallieerde burgers van de landen, die de desbetreffen de regeling zullen onderteeke. nen, gratis een niet-exclusieve licentie kunnen krggen. voor zoover de rechten niet reeds aan geallieerde burgers ln de onderteekenende landen wa ren toegekend. De zeven lan den hebben evenwel nog niet allen de regeling onderteekend. Nederland, dat wel ondertee- kende, heeft tenslotte nog be- zwaren tegen een bepaald on derdeel van ue regeling. Tot dusver teekenden slechts En geland, Frankrijk, Nederland en de Ver. Staten. Wat voorts de Duitsche merken betreft, is op het oogenblik internationaal over- te Brussel gaande. In af wachting van Het definitieve resultaat van „Londen" en „Brussel", bepaalt de boven genoemde stichting zich met het peilen van de commercieele belangstelling, die er hier te lande bestaat, voor het ver krijgen van Duitsche octrooien en merken. Beslissingen wor den door de stichting echter in dit stadium niet genomen. - Volgens officieele sta tistieken van de UNRRA be vinden zich nog 527.274 ver plaatste personen van diverse nationaliteiten in de Ameri- kaansche zóne van Duitsch land. Zout water doet de bieten sneller bederven. Het rantsoen is veilig (Van onzen specialen verslaggever.) P de wegen van het Zeeuwsche land, ln Betuwe, Limburg, de Biesbosch en het land van Altena en overal, waar de suikerbieten worden verbouwd, gaan de hoog opgetaste boe renwagens langs de wegen. De vette klei plakt om de wielen en maakt de straten glibberig Een modderig spoor leidt naar de schepen, die liggen te wachten om de bie- ten te vervoeren naar de plaatsen, waar zij zullen wor den verwerkt tot de fijne kristalletjes, die met hun mil- lioenen-tallen de suikerpotten thuis zullen vullen en om zoo hun naam meer eer aan te doen dan ln de winter van 1945. De „Wittouck" te Breda draait al eenige weken en met haar de fabrieken, die tot de N.V; Centrale Suikermaat schappij behooren, bij Vier- verlaten bij Groningen, te Halfweg, Oud-Beijerland, Steenbergen, Sas van Gent en de Wester Suiker Raffinade rij te Amsterdam. Naast de C.S.M. telt ons land nog de coöperatieve fabrieken als de Friesch-Groningsche, Dintel- oord, Roosendaal, Zevenber gen en Puttershoek. Nog is de productie niet die van voor den oorlog, toen het totaal van alle fabrieken 1800 niillioen kilo te verwerken bleten bedroeg, maar onte vreden mogen wij zeker niet zijn, als wij weten, dat dit ONZE JONGENS IN DE OÖST. (Copyright R.D.P.) (Van onzen ïndischen correspondent.) Traag en groot drijft de „Bolssevain" de haven van Tandjong Priok binnen. Het schip ziet er zonderling uit; het hooge dek, de patrijspoor ten, de reddingsbooten, van kiel tot boeg lijkt alle9 over dekt met een geheimzinnige plantengroei, met trossen groen mos. Het is zeer stil aan boord. Over het stille wa ter, blinkend en spiegelglad, puft een sloep naar het drij vende groenbemoste eiland, dat de „Boissevaln" moet zrjn. De zon slaat gouden vonken uit het koper der blaasinstru menten van een militair mu ziekcorps, dat zich in deze De aankomst van het eerste d etachement der 7 December-D ivisie op het motorschip Bois- sevain in Tandjong-Priok. FEUILLETON. in een oud hart li oor Udo van Ewoud. 32. Gelukkig kwam er nog eenig uitstel in de vorm van Alie, die de middagpost binnen bracht: een paar drukwerkjes en twee brieven, waarvan een nog geadresseerd aan me juffrouw T. J. A. van Everdin- gen en derhalve voor Tante Door bestemd was. Het blauwe venstercouvert verried, dat het epistel afkomstig was van de N.V. Effectenbank en van Everdingen was het een lief ding waard geweest, wanneer hij door het, helaas slechts ruimte voor het adres latende venster van de inhoud kennis had kunnen nemen. Hjj draaide den brief beslui teloos in zijn hand om en om, overwoog zelfs een oogenblik, of hij hem niet eenvoudig zou openen een excuus zou te genover Tante Door immers heel gemakkelijk te vinden zijn maar liet deze gedachte tenslotte toch weer varen. Be ter was het zelfs de schijn **an nieuwsgierigheid te ver mijden. Hij was ook eigenlijk heelemaal niet nieuwsgierig, •Heen. hij had nu eenmaal oever alet, dat Door alle mo gelijke financieele transacties aanging buiten zijn voorlcen- nis. Hij voelde zich in zekeren zin voor haar verantwoordelijk. Een enkele maal had hij al eens langs zijn neus weg ge ïnformeerd, waarin tante haar vermogen belegd had, maar ze verstond uitnemend de kunst, desbetreffende wagen te be antwoorden, zonder hem veel wijzer te maken. Niet, dat het hem tenslotte wat schelen kon. waar ze haar zuur verdiende geld meende te moeten onder brengen, maar het zou toch wel zoo aardig zijn geweest, als, ze hem in deze nu eens haar vertrouwen liad. geschonken en zijn advies had gevraagd. Wat drommel, niet elke wouw had tenslotte het voorrecht een advocaat als neef te hebben, die ze pro deo kon raadplegen. En hoe gemakkelijk kon ze als wouw alleen niet het slacht offer worden van de duistere oractjjken van een of anderen charlatan....? Hü lecde de brief met eenige tegenzin weg en nam de andere, die er heel wat minder zakelijk uitzag, ter hand. Een goedkoope, witte enveloppe, waarop in schier onleesbare hanepooten zijn adres was gekrabbeld. Zonder veel belangstelling en met zijn gedachten nog steeds bij de brief van de Effectenbank. scheurde hij het couveit open en nam het, in vieren gevou wen, door ettelijke vetvlekken ontsierde papier er uit. Tot zijn verwondering bleek het een brief van hem zelf te zijn, een. eenige dagen geleden op zijn eigen papier met het gedrukte hoofd „Mr B. K. van Ever- dingen", zorgvuldig door Alie getypte aanmaning aan Klaas dc Jong, veehouder te Dijkhui zen, tot onmiddellijke terugbe taling van liet, voor een aan verborgén gebreken lijdend en aan Cornelis van Staveren te Polderburen geleverde koe. -ge vorderde bedrag van twee hon. derd en vijfentwintig gülden.. De eenige verandering, wel ke het streng zakelijke schrij. ven had ondergaan, •✓aren de vetvlekken, alsmede een, onder aan het eiiistel in dezelfde bon kige letters, als die van het adres neergekrabbelde en on getwijfeld uit het diepst van des schrijvers gemoed voortge. komen kantteekening: „Stik met je koei!" Onder andere omstandighe den zqu van Everdingen, die tenslotte ook neg wel eenjg ge voel voor humor had, wellicht smakelijk hebben gelachen om dit bewijs van grenzelooze min achting voor een gerechtelijk schrijven, maar op dit oogen blik was hij daartoe waarlijk niet in de stemming. Onbe schofte vlerken had je toch! Wat verbeeldde die kerel zich wel? Geen greintje respect toonden de menschen tegen woordig meer noch voor het recht, noch voor het intellect! Had hij daarvoor jaren gestu deerd, cm zich door den eer sten den besten oplichter op zoon grove manier te laten beleedigenMaar hij zou hem wel krijgen! Als die slam pamper niet goedschiks wilde, dan maar kwaadschiks. Maar dan zou hij er ook voor moe ten bloeden Hevig verontwaardigd er juist in de stemming om zich van zijn aanvankelijk voorge nomen taak de terechtwij zing vin Thea te kwijten, schoof liij zijn stoel achteruit, greep de brief van de Effec tenbank voor Tante Door en begaf zich met groote stappen naar de huiskamer. Eigens in het ouderwetsche huis zong een schelle sopraan al te hard en met al te veel pathos een lied van Schubert. Het irriteerde van Everdingen. zooals elke andere kleinigheid hein op dat oogenblik zou heb- en creirnteerd. Tine had na tuurlijk weer niets beters te doen dan te zingen. Ze trok zich nergens iets van aan. Al les hier in huis, tot de opvoe ding van de kinderen toe, kwam op hem neer. Bij niemand vond hj ook maar eenige steun Dein ist mein Herz, dein ist mein Herz. und soil es e-ewig-ig. e-wig blei ei-ei-ei- eiben, zong Tine onbewust als antwoord op zijn stomme ver wijten. Ja. ja m'n tante op een houtvlot, mompelde van Everdingen prozaïsch, onwille, keurig zijn stap versnellend, ais om liet veelbelovende ge zang, dat van de bovenverdie ping bleek te komen, zoo spoe dig mogelijk te ontvluchten. In zijn haast stootte hij zijn hoofd tegen de ganglantaarn, die juist twee centimeter te laag hing voor zulke lange men schen als hij Hij vloekte en het verX-hingsornament pro. testeerde luid rinkelend met zijn koperen ketting. Doordat hij verwijtend achterom keek. schopte hij tegen de paraplu- bak, die een meter van zijn plaats zeilde en vervolgens zijn inhoud met veel geraas over de steenen vloer van de gang uitstortte. Het gezang ging door. maar zoowel vóór, als aan het einde van de gang werd een deur opengetrokken en drie stem men, respectievelijk die van Thea en tante Door uit de huiskamer en die van Sientje uit cia keuken, informeerden met hinderlijke belangstelling en min of meer geschrokken, naar de oorzaak van al dit ru moer Mr. Bastiaan Koenraad van Everdingen, op één been het andere pijnlijk opgetrokken en niet één hand een minia- tuurbuil in de omgeving van zijn kruin betastend, bood een beklagenswaardige aanblik en het was dus wel heel oneerbie dig van Thea om daarop met een lachje te reageeren, Ach. zei ze kwasi medelij dend, paps schijnt zich ge stooten te hebben zoowel van boven als van onder. .(Wordt vervolgd.) sloep bevindt. Is dit de aan komst van troepen? Is dit het oogenblik, waarop een deel van de Zeven December Divi sie haar doel bereikt? De stilte wordt steeds dieper, steeds meer gespannen. Daar breekt de stilte plotseling ln kopergeschal van de militaire muziek op het water Twee slanke figuren op de voor plecht van de sloep zijn nu van de „Boissevahr' af dui delijker te onderkennen. Hun petten glinsteren ln de tro pische ochtendzon. Het zijn de petten van den Legercom mandant generaal Spoor en den Divisiecommandant gene raal Dürst Britt. DE GENERAALS. Nauwelijks heeft het muziek corps de eerste maten ge speeld, nauwelijks zrjn de beide generaals die hun jon gens tegemoet komen, herkend, of daar verandert plotseling alles en daar gebeurt alles. Het groene mos, dat zich in trossen om en over de „Bois- sevain" slingert, komt in be weging en breekt uit In een ontzaglijk lang-aanhoudend gejuich. Een gejuich uit dui zenden kelen van duizenden Nederlandsche soldaten, die naar dit land gekomen zijn om recht en veiligheid tt brengen, en die door hun ge neraals met muziek tegemoet worden gevaren en verwel komd. Er is niemand aan boord, die daar op gerekend had. Er is niemand die dit tevoren wist. Zij zgn de eersten. Zij klimmen aan boord. Ze zijn bij de jongens, ze praten met de troep, ze willen weten hoe het allemaal gegaan is en of de reis goed ls geweest en wat al niet meer. En de mu ziek gaat ook aan boord en tracht te spelen, maar het juichen is nu eenmaal losge broken en er komt geen einde meer aan. Daar nadert de kade, daar staan andere toriteiten. Daar staan ook de kwartiermakers van de Zeven December-divisie, die hun ka meraden komen verwelkomen. HET GEJUICH. Harderwijk, Harder wijk Er vormen zich spreekko ren. En aan beide kanten, op de kade en aan boord, waar al die groene soldatentrossen lachend en juichend uitstul pen. gaan de duimen omhoog. Dan komen de meisjes van het V.H.K. en er worden man den pisang aangesleept. En nu begint iedereen het schip dat aan de kade ligt, met pisangs te bekogelen. Vang, jongens Een bombardement van pisangs vliegt naar boord. Ze vangen en juichen en roe pen. Daar komt jong Holland. Ja, waarachtig, dat is he£ goeie, stoere en blijde Holland. Al die jongens met hun klare en open gezichten, die daar vandaag in Indië zijn aange komen, namen een stukvan een Hollandsche polder, een Hollandsch duin en een Hol- landsch heideveld mee in hun hart en geven een deel daar van aan ons. En over de reis hebben de jongens maai één woord, dat we hier niet neerschrijven, omdat je nu eenmaal solda tentaal niet kunt neerschrij ven! OP TIMOR. Te Koepang hebben I\. landsch-Portugeesche bespre kingen plaats ln verbnnd met voorgekomen, grensincidenten, I aangenaam, jaar reeds 1450 1500 mil- lioen kilo bieten onze suiker gaan leveren. Was de op brengst aan suiker voor de oorlog ongeveer 250.000 ton, nu zal het minder zijn, maar toch voldoende om ons sui kerrantsoen veilig te stellen. Heeft de natte zomer dan geen invloed op de oogst gehad Wij spraken dezer dagen met ir. C. J. Asselbergs, di recteur van de „Wittouck", die er op wees, dat het voor jaar goed is geweest, ja zelf» gunstig voor de jonge plant jes, waardoor de bieten een hooger suikergehalte hebben gekregen, n.l. van 18 pet. HET ZOUT IN ZEELAND. En het zoute water, dat in Zeeland op de landerijen heeft gestaan? Dat had toch wel invloed. Inderdaad. Alleen in zoo verre echter, dat de bieten snel bederven, waarmede de fabriek te Steenbergen nogal getobt heeft. In de oorlog hebben de fa brieken weinig last gehad van de bezetters. Zij hadden hun eigen land, Tsjecho Slo wakije en vooral het suiker- land Polen deed hun met hun al te grage handen van ons product afblijven. Maar de productie was aanzienlijk minder, daar men in die tijd meer peulvruchten en aard appelen moest verbouwen. Per dag wordt per trein en met schepen en auto's een half millioen kg. bleten aange voerd. Wanneer de campagne in volle gang ls, werken er meer dan 600 arbeiders. Dit duurt van begin October tot begin December. Dan worden de losse arbeiders ontslagen en beginnen wij met het op knappen van de machines, wat zeer noodig is. Er blijft dan ongeveer 150 man in dienst. Gedurende de campagne wordt er echter dag en nacht doorgewerkt, zonder ook maar één dag te stoppen. NIET DE ZOETSTE. Ons land behoort overigen» niet tot de „zoetste". Vóór de oorlog was het suikerver- bruik 26 k.g. per hoofd per jaar, waarbij inbegrepen wa ren de koekjes, de pudding poeders, de chocolade en meerdere versnaperingen. De nemarken, een exportland voor ons. verbruikte 52k.g., de andere exportlanden als Zwe den 48.8 k.g.. Engeland 44.5 k.g. en Spanje 37.6 k.g. Onze export was belangrijk. Hon derdduizend ton ging de gren zen over naar alle windstre ken, naar het hooge Noorden en naar de landen rond de Middellandsche Zee. Na Mei 1945 is er slechts één kleine ruiltransactie geweest met Luxemburg HET VARKEN. Het varken is een geliefd beest in de zwarte handel. Op elke vijf varkens en zeven koeien die officieel worden ge slacht, wordt er een koetje of varkentje clandestien geslacht. Dit is een officieele taxatie van de Directie voor de Voed selvoorziening in Den Haag De clandestiene slacht van var kens ls dus het grootst. Dan ls er nog de groote hutsslacht van varkens. Gewoonlijk wer den er ia Nederland 'n kleine 300.000 varkens per jaar voor eigen gebruik gehouden. Het aantal vloog een half jaar ge_ leden omhoog tot 580.000. Jan en alleman wilde een eigen varkentje slachten. Dat kon niet voortduren. Het werd naast de 12 millioen kg clan destien varkensvleesch 'n tik keltje te veel. Men ls nu bezig de huisslacht te beperken tot 500.000 per jaar, ook nog een aardig getal! En daarnaast wordt hard nekkig geprobeerd het aantal fokzeugen binnen de perken te houden, omdat er anders teveel voedsel in de magen van de biggen verdwijnt. Voedsel dat voor andere doeleinden noodig ls. De Nederlandsche vleesoh- handel kan gemakkelijk vijftien maal meer varkensvleesch ver_ werken, dan thans beschikbaar ls. maar dat kan eerst geleide lijk in orde komen als ae vee voedervoorziening beter wordt. Ir. J. A. P. Franke van de Directie voor de Voedselvoor ziening gaf daarom de volgen de waarschuwing uit: Een ongelimiteerde uitbreL ding van het aantal fokzeugen kan niet worden toegestaan. Het zou een nadeel voor den boer zijn, als voor de biggen geen afzet zou kunnen worden gevonden. Het zou tevens een nadeel voor het geheele volk zijn, omdat het zou beteeke- nen, dat een gedeelte van onze grondstoffen voor brood, gort en dergelijke in de varkensma gen zou verdwijnen. Indien niet het aantal huis slachtingen sterk wordt be perkt. komt er nog minder vleesch voor de distributie be schikbaar. De totaal in Nederland be schikbare hoeveelheid vleesch is absoluut onvoldoende om in de behoefte van vleesch te voorzien. Om op dit tekort aan vleesch een redelijke vleeschvoorzie- nlng van de distributie te ver krijgen, is het noodig, dat maatregelen worden genomen om het clandestien slachten van vleesch en het verdwijnen bulten de distributie om te voorkomen, ook al zijn deze maatregelen jjial even

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 11