Luxemburg-Zuidelijk elftal UIT DE PROVINCIE De wederopbouwstaking Contact te Cheribon De secretaresse van Jan Dekker staat terecht Noord-Beveland Zuid-Beveland HET VOETBALPROGRAMMA Belangrijk programma voor de tweede klassers Vlissingen óp tegen bezoek in Helmond. De reeds sedert 1924 plaats hebbende strijd tusschen het Zuidelijk elftal en de vertegen woordigers van het groother togdom Luxemburg, wordt Zondag weer voortgezet en deze wedstrijd is van uiter mate belang voor de elftalcom missie van de K.N.V.B., die mogelijk aan de hand van de daar geleverde prestaties wat gemakkelijker kan oordee- len over enkele- candldaten voor de ploeg, die binnenkort tegen Engeland moet uitko men, In het verleden werd door het Zuidelijk elftal meesten tijds de zege behaald en ook nu zullen ze de Luxemburgers, die ongetwijfeld qua spelpeil wel wat vooruit zrjn gegaan, handen vol werk geven, le klasse. RKTWHel mond, Willem IILonga, Hel- mondia—Vlissingen. Twee ploegen, die wei beel dicht bi) de onderste plaats huizen, binden in Tilburg de strijd aan en wellicht dat het terreinvoordeel de balans ln het voordeel der Tilburgers zal doen overslaan. Zoowel Longa als Willem II hebben tot heden een zeer bescheiden rol ge speeld en de geringste misstap beteekent definitieve uitscha keling voor de eereplaats. Zal Willem n, na haar krachtproef van Zondag tegen NAC, het weer met Pellikaan versterkte Longa kunnen weerstaan? We meenen het te moeten betwijfe len, Onze rood-witte provincie- genooten gaan reeds nu 'n te genbezoek brengen aan Hel- mondia, dat Zondag ln' de Scheldestad ln het zand moest byten. De Helmondianen zullen er zeker op gebrand zijn re vanche te nemen, doch indien Vlissingen niet in de oude fout vervalt om zich In de veröedi- king te laten drukken, kan wellicht ook nu êen deel van de winst mee naar hyis wor den genomen. 2e klasse A. Middelburg Internos, De ZeeuwenBres- kens, BiervlietBBC, Alliance Goes, TSCDosko. Een uitermate belangrijk program moet hier worden af gewerkt. Belangrijk, niet alleen voor de bezetting van de bo venste, maar eveneens voor de onderste plaats. Wat betreft dit laatste heeft Middelburg gelegenheid zich wat verder van de staartclubs te verwij deren, waartoe een zege op In ternos echter noodzakelijk Is. De Zeeuwen zullen ongetwijfeld Breskens met leege handen over de Schelde terugsturen en RBC moet toch wel in staat zijn Biervliet in eigen huls te kloppen. De beide andere ont moetingen zijn van veel belang en dit niet alleen voor de be trokkenen zelf, maar vooral voor De Zeeuwen. Goes moet al heel erg oppassen om weer niet met do kous op de kop naar Zeeland teruggestuurd te wor den, terwijl TSCDosko een strijd is met het bekende vraagteeken. 3e klasse E. BurgliZeelan- dia, RKFCt—RCS, EMM—Odio, RoburZierikzee, Steenbergen Yerseke. Zeelandia is na het slechte begin' op het goede spoor ge komen, waar de groen-zwarten ook nu wel niet van af zullen wijken. Ook RCS achten we goed voor beide punten, even als Odio, al kwamen deze Zon dag jl. niet er overtuigend uit de bus. Het wisselvalfige Zie rikzee kan zich wat veiliger stellen, terwijl Yerseke voor een zware opgave wordt ge plaatst ln Steenbergen. 3e klasse F. Hontenisse CUnge, IJzendijkeCom Boys, Ho of d plaatAardenbn rg, SchoondykeHulst, Steen Axel, SluiskilOostburg. CUnge zal zich gemakkelijk aan de kop kunnen handhaven door een overwinning in Hon tenisse en ook Corn Boys heeft de beste troeven in handen, nu ze in LJzendijke te gast gaan. HoofdplaatAardenburg zal laatstgenoemde ook nu wel niet de hoognoodige winst brengen, terwijl Schoondijke mogelijk een puntje kan behou den tegen het bezoekende Hulst Van veel belang is voorts dé ontmoeting Steen Axel, de nummers 2 en 3, waarvan de verliezer, inzon derheid als dit Axel zou zijn, een te groote achterstand zou krijgen om nog serieuze kan sen te behouden. Oostburg zal zich met aUe energie in de strijd moeten werpen om zich in de kopgroep te handhaven, waartoe een zege in Sluiskil een eex*ste vereischte is. Res. 2e klasse E. Breskens 2 Terneuzen 2, Goes 2Vlis singen 2, Dosko 2Middel- leurg 2, 3Ioc 2Steenbergen 2, RCS 2De Zeeuwen 2. De Bressiaanders krijgen ge legenheid de eerste overwin ning binnen te halen. De rood witte reserves krijgen een laatste kans om zien nog als mogelijk kampioenspretentent aan te dienen, wat de Goese- naren niet zonder slag of stoot zullen toelaten. Dosko 2 behoudt haar fraaie positie door een overwinning op de groen-witten, terwijl Moe 2 een plaatsje kan stijgen ten koste van haar streekgenoote Steenbergen 2. RCS 2De Zeeuwen 2 ten slotte is een strijd met gelijke kansen, het geen uit de stand blijkt. Wedstrijdprogramma K.N.V.B., afd. Zeeland. 9 NOVEMBER le Klasse, Kattendijke I Krabbendijke I. 2e Klasse. Colynspl. Boys I Kruiningen IV; Krabbendijke nYerseke HI; Wissekerke I Nieuwdorp II; Wemeldinge n's Heer Arendskerke H; Kapelle IArnemuiden II; Rilland Bath IIWolphaarts- dijk I. Juniores A. Patrijzen IPa trijzen 2; MiddelburgVlissin gen. Juniores B. De Zeeuwen 2— Biervliet; VlissingenDe Zeeuwen 1; R.C.S.Goes; Zee landiaMiddelburg; Vogel waardeHulst; Rapenburg Hontenisse. 10 NOVEMBER. le Klasse A. Zonnemaire 1 Schouwen 1, Kwadendamme 1 Luctor 1. 's Heer Arends kerke 1Volharding '32 1. le Klasse B. Groede 1D S.W. 1; Vogelwaarde 1Sluis 1; Hansw. Boys 1-Koewacht 1. Res. le Klasse A. Burgh 2 Zeelandia 2; Robur 2Zierik- Res. le Klasse B. Hontenisse 2Clinge 2; IJzendiike 2 Corn. Boys 2; Aardenburg 2 Hoofdplaat 2; Schoondijke 2 Hulst 2; Azel 2—Steen 2. Sluiskil 2Oostburg 2. 2e Klasse A. Seheldeboys 1 Vlissingen 3; De Zeeuwen 3 Terneuzen 3; Middelburg 3 Kats 1. 2e Klasse B. Hansw. Boys 2 Koewacht 2; Luctor 2Krui- ningen 2; Patrijzen 2-Ria W 1. Se Klasse A. Vlissingen 4 R.C.S. 3; Kruinlngen 3Kwa dendamme 3; E.M.M. 3De Zeeuwen 4; Domburg 1-Mid delburg 4; Patrijzen 3-Lewe- dorpsehe Boys 2. 3e Klasse B. "Vogelwaarde S Sluis 3; Koewacht 3Hulst 3uSteen 3—Axel 3; Terneuzen Meer zelfbestuur voor de Duitschers. De commandant van* «Ie Amerikaansche bezettingszone van Duitschland, generaal Jo seph McNarney, heeft op een persconferentie- verklaard, dat het Amerikaansche plan om de Duitschers geleidelik meer verantwoordelijkheid in be stuurszaken te geven, ongewij zigd blijft, daar zij bereid schijnen te ztfn deze verant woordelijkheid op zich te ne men. NcNarnev zeide verder, dat aan de Duitsche zuiverings- rechtbanken 60 dagen tijd zou worden gegeven om te toonen, dat zfj beter we?k kunnen ver richten dan tot dusver. -Hontenisse 4; Sluiskil 3. Biervliet 3 Militairen betalen geen belasting. (Van onzen parlementairen redacteur.) De legerorders nos. 378 en 379, die tegelijkertijd zijn af gekondigd, zullen alle onge rustheid hebben weggenomen ten aanzien van net sinds eenige tijci loopende gerucht, dat naar Indonesië uitgezon den onderofficieren nu opeens loonbelasting moeten gaan be talen, terwijl hun indertijd vrijdom van belasting is toe gezegd. Deze toezegging is in dertijd gedaan door troepen commandanten, die daartoe geen bevoegdheid hadden. Nu is er over deze materie langdurig overleg gepleegd. Eenerzijds was prof. Lieftinck niet genegen dö berooide schatkist de belastingpennin- ?en van tienduizenden Neder- anders te onthouden, ander zijds wilde zijn ambtgenoot aan het departement van oor log nu eenmaal gedane toe zeggingen niet vernietigen. Er is dus gezocht naar een com promis. Thans betalen dien tengevolge korporaals en man schappen geen belasting. On derofficieren betalen wel loon belasting ingaande 1 Novem ber j.l., doch hun oorlogstoe slagen zijn terzelfdertijd zoo danig verhoogd, dat zij er geen schade door lijden. Officieren betalen ook belasting, doch voor het meerendeel deden zij dat toch al. „Weerwolf"- organisatie in Frankrijk Door het Fransche blad „Resistance" wordt melding gemaakt van het bestaan van een Fransche „Weerwolf" or ganisatie, die haar leden zou aansporen zich gereed te ma ken voor een burgeroorlog. De Parijsche politie wilde heden geen con\mentaar op dit bericht geven, aoch verklaar de, dat zij waakzaam is in verband met activiteit „illegale organisaties". Genoemd blad zegt verder, dat de autoriteiten de bewij zen van het bestaan eener weerwolf-organisatie reeds in handen hebben en vraagt een uitgebreid onderzoek door de politie. BONNEN VOOR PETROLEUM. Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat geduren. de het tijdvak van 11 Novem ber tot en met 21 December a.s. de bonnen 47/5 en 48/5 algemeen recht geven op het koopen van 2 liter petroleum. Prof- Curie over de atoomenergie* Prof. Frederic Juliot Curie, hoofd van het Fransche commissariaat voor Atoomenergie, heeft verklaard, dat de onderzoekingen op het gebied van de atoom energie zich eigenlijk tot het gebruik voor niet-militaire doeleinden moesten beperken. De atoomenergie, al dus de professor, zal het leven van onze kin deren in dezelfde mate beïnvloeden als de ont dekking van het vuur het leven van de primi tieve mensch. Er zul len echter nog twintig jaren van hard werken noodig zijn alvorens de huidige ontdekkingen nuttig kunnen worden geëxploiteerd. Gemeentefinanciën na de oorlog. Voor de studiekring Zeeland van de secties „Alg. Finan cieel Beheer" en „Ontvangers administratie'' van het Insti tuut voor Bestuurswetenschap pen, sprak mr. W. Toebes, re ferendaris der Ver. van Ne- derl. gemeenten, Woensdag j.l. in het Schuttershof te Mid delburg over „De gemeente- financien na de oorlog". Spr. wees op de moeilijke positie van de gemeenten ta.v. het Rijk, dat belastingen kan heffen om zijn tekorten te dekken; ook de financieele toestand der gemeenten is door voor- en na-oorlogsche omstandigheden niet rooskleu rig. De gemeentelijke schul denlast is van 2. 6mllliard tot 3 milliard na de oorlog geste gen en slechts een zeer klein aantal gemeenten is nog in staat eigen tekorten te dek ken. Na deze weinig optimis tische inleiding ging spr. na Dr. Euwe naar Curacao. wat me,t strekking tot de fi. nancieele toestand der ge- Donderdagmiddag is dr. Max meenten gedaan kon worden. Euwe per K.L.M.-toestel „Pa- yan regeeringawege wordt ramaribo naar Curagao ver-een eventueele verandering in trokken voor het spelen van de taak van gemeente, pro een aantal wedstrijden en hetvincle en Rijk en van de ver houden van voordrachten. Dr. deeling der financieele lasten Euwe Zal van deze gelegen- bestudeerd Ook de mogelijk heid gebruik maken een .be-held van 'suppleties van het zoek te brengen aan Venezuela Ryk op gemeentelijke belastln- en Columbia. De tour zal onge- gen. die0 door dev oorIog z»n veer vyf a zes weken duren. teruggeloopen, werd onder het fing van vennootschapsbelas ting en ondernemingsbelas ting voor openbare nutsbe- ren is een wetsontwerp in voorbereiding. Voorts besprak mr. Toebes de moeilijkheden bij de admi nistratie der gemeente-finan- ciën en eindigde met eenige suggesties voor verbetering van de financieele toestand, die men volgens spr. kan zoe ken in de richting van het i.3ffen van directe belastingen vanwege de gemeente, die alle ingezetenen zou treffen, van invoer van accijnzen op bijv. gas, electriciteit, tele foon en radio. Met de beant woording van eenige vragen werd de druk bezochte ver gadering beëindigd. ZENDT BOEKEN NAAR INDIK. Het bestuur van de afdee- ling Zuid-Beveland-West van het Nederlandsche Roode Kruis doet in overleg met de; Nlwin, een beroep op de me dewerking van het publiek om mee te helpen met het bijeen brengen van boeken, en tijd schriften voor de militairen en landgenooten in Indië. De directie van de stoom- wasscherij ,-De Zon" te Goes is bereid om hierbij behulp zaam te zijn. Men kan zijn boeken aan den waschman mee geven. Het Roode Kruis wijst op de mogelijkheid om alle week oog gezien. T.a.v, de afschaf- maand-, en dagbladen portvrij TRIBUNAAL TE GOES Een landwachter yoor het tribunaal- De eerste zaak, die Woens dag voor het Tribunaal te Goes werd behandeld, was die tegen den 30-j. P. F. Hartman, typograaf te Goes, die lid, blokleider en hoofdverspreider der N.S.B. is geweest, colpor teerde met „Volk en Vader land", lid van de W.A., hulp agent van politie, Landwach ter was en werkte voor de Duitsche weermacht, Besch. bekende alle onder deden der dagvaarding. De verdediger, mr. Ter- woert wees er op, dat niemand over zjjn houding beslist be zwarende dingen aan heeft kunnen brengen. Dat hy b(j de hulppolitie ging was het ge volg van een bedreiging- met gedwongen arbeid in Duitsch land, Nimmer .heeft deze man fel geageerd en daarom vraagt pleiter voor hem clementie. JAN DEKKER S SECRETARESSE. De tweede beschuldigde was .do ex-secretaresse van Jan Dekker, de 28-j. typiste M. .W. Meulenberg uit Goes, die in 1941 lid werd van de N.S. B., later ook lid van de N.S. V.O. en de N.V.D., coliectrice voor Winterhulp. Besch. bekende het ten laste gelegde volkomen; toen zy eenmaal N.S.B-lid was volgden de andere dingen automatisch. Zij is nu reeds 1 Vz jaar geïn terneerd en voelt thans ver keerd te hebben gedaan. Op het kantoor van Dekker moest zij o.a. de carthoteek bij hou den en wist zoo wie er lid wa ren van de beweging. Mr. Terwoèrt. die ook deze besch. verdedigde, wees er op, dat zij uit een millieu van N.S.B-ers komt, dat zij geen betrekking kon krijgen en toen tot toetreding kwam, ac tief lid is zy nooit geweest. Op het kantoor van Dekker kwam zy met de intiemste stukken nooit in aanraking, zij heeft dan ook niet medegedaan aan minder oorbaar werk in het belang van Duitschland- Verdediger legt nog een vertrouwelijk stuk aan het Tribunaal over, dat op den heer de Roo een zeer onaan gename indruk maakt, maar waarvan de voorzitter. mr. Vlaming doet uitkomen, dat liet gaat? om een mededeeling, dat zyn echtgenoote bij Jan Dekker zou zyn geweest om hem uit het concentratiekamp te krijgen, Spr. heeft tegen openbaarmaking van deze aan tijging geen enkel bezwaar; het geeft hem gelegenheid het pertinent tegen te spreken. Mr. Terwoert prijst het in den voorzitter, dat h(j er zoo over denkt, maar pleiter meen de het van zijn zijde niet te hebben kunnen doen. ORANJEBLOEMEN VERWIJDERD. De derde en laatste zaak was die tegen den 40-j. land arbeider J. J. Boomman uit Kattendijke. die reeds in 1936 lid werd Van de N.S.B.- en wachtmeester is geweest bij de W.A., terwijl hij op 31 Aug. 1941 den gemeenteveldwachter verzocht oranjebloenien, die voor de ramen stonden, te ver. wijderen en controleerde ot die veldwachter daaraan voldeed- Verder was hij hulpagent, werkte bij de Duitsche sto ringszender, was propagandist en blokhoofd van ae N.V.D. en colporteerde met „Volk er Vaderland, „de Zwarte Sol- daat" en de „Zeeuwsche Stroom". De besch. bekende. De verdedigen, mr. F- W Adrlaanse, bepleitte clemen tie voor besch., die reeds 2 jaar geïnterneerd is en vroeg zijn onmiddellijke invrijheid stelling. Dit verzoek heeft het Tribunaal afgewezen. Uitspraak in alle zaken 20 November. UITSPRAKEN J. Saaman. 42 j„ grond werker te Wolf aartsdijk, 3 V. jaar interneering/ ingaande November 1946 en ontzetting rechten; L de Roo, 27 j., kantoor bediende te 's Heer Abtsker- ke, interneering gedurende de tijd reeds in interneering doorgebracht, verbeurdverkla ring van een schrijfmachine en ontzetting rechten; J. de Keizer 35 j.t land en tuinbouwer te Kapelle, 1 y2 Jaar Interneering, ingaan de 7 November 1946 en ont zetting rechten; Maria J. Lookerse, 37 j., huishoudster te Putte (N.Br.) 1 j.'en 4 mnd. interneering en ontzetting rechten. te verzenden aan dc Roode Kruis Trjdechrlftendienst te Den Haag, die voor doorzen ding per vllegpost zorgt. De staking in de bouwbedrijven. De 24-uursstaking van de wederopbouwarbeiders op Walcheren is kalm verloopen. Te Vlissingen werd door on geveer 650 arbeiders gestaakt. Ongeveer 130 man had aan de stakingsoproep geen gehoor gegeven. De stakers bepaalden zich tot -rustige demonstraties op straat. waarbij pamfletten werden uitgedeeld. In deze pamfletten wordt een toelich ting gegeven op de hoofdoor zaken van het conflict, name lijk de wensch op Vrijdag avond naar huls te kunnen gaan en daarnaast geen loon dervingen. Een enkele maal poogden stakers eenige werk willigen te overreden tot het neerleggen van het werk. De politie kon volstaan met aan manen tot doorloopen. In het Schuttershof te Mid delburg werd een groote sta kersvergadering gehouden. Centrale gasvoorzlening. VOOR ZEELAND NOG MOEILIJKHEDEN. Naar uit de gegevens om trent de centrale gasvoorzle ning van Nederland blijkt, zyn thans verschillende koppellei dingen in uitvoering. De leiding Boxtel-Breda zal spoedig tot stand komen. Een verdere doorlegging naar Zee land stuit nog op moeilijkhe den met betrekking tot men- schen en niateriaaL Zeer binnenkort zal de hoe veelheid gas, welke van Duitschland wordt betroxken, worden opgevoerd tot 200.000 kubieke meter per dag. Het ligt in de bedoeling, dat de da- gelijksche hoeveelheid in de toekomst 570.000 kubieke me. ter zal bedragen. FAILLISSEMENTEN. In October bedroeg het aan tal faillissementen over het geheele land 45. In Zeeland werd één fail lissement uitgesproken. HAD EEN RUSTIG VERLOOP. De" „reis"-arbeiders, die by de wederopbouw op Walche ren werken, hebben gisteren een 24 uurs proteststaking gehouden, welke kalm is ver_ loopen. Nadat de staking aanvankelijk slechts een deel der arbeiders omvatte, werd zij in de loop van de dag algemeen. De staking stond onder lei ding van de centrale contact commissie, die gevormd Is uit de plaatselijke contactcommis sies in de arbeiderskampen. De groote arbeidersorganisaties nebben zich met uitzondering van de E.V.C. bulten deze sta king gehouden. Donderdagmiddag te twee uur kwamen meer dan 1500 ar beiders bijeen in de groote zaal van het Schuttershof te Mid delburg, waar het woord werd gevoerd door den heer H. Pe perkoren, voorzitter van de centrale contactcommissie, den heer E. Matthesius, secretaris van een der contactcommissies, Maarten Boejaard, voorzitter van de E.V.C. en de heer Ha- EEN BESLISSING OP KOMST De plannen voor de defini tieve plenaire zitting van de Nederlandsche en de Indone sische delegaties, onder voor zitterschap van lord Killearn, te Cheribon zijn in de laatste vier en twintig uur aanzien lijk gevorderd. Men verwacht, dat de bijeenkomst op Maan dag 11 Nov. zal plaats heb ben, Lord Killearn heeft zich in principe reeds bereid ver klaard aldaar aanwezig te zijn. In republikeinsche krin gen is men er van overtuigd, dat de republikeinsche mi nister van binnenlandsche za ken, mr. Mohammed Roem, die uit Batavia naar Djogja- karta is vertrokken, de bodem aldaar voldoende zal bereid hebben voor de zeer belang rijke beslissing, die het repu blikeinsche kabinet in zijn zit tingen van Vrijdag en Zater dag zal nemen. Deze kabinets zittingen zullen door Soekar- no en Hatta worden bijge woond. Sjahrir en dc andere ministers zullen per vliegtuig INHEEMSCHE TABAK ZONDER BON. Met ingang van 9 October 1946 is een wijziging van de tabaks- en tabaksproducten- beschikking 1940. in werking getreden, waardoor de hier te lande geteelde tabak niet meer als distributiegoed zal woeden beschouwd. Dit beteekent dat tabaksproducten vervaardigd uit door beroepstelers gewon nen tabak zonaer bon kunnen worden gekocht en verkocht. Het Rijksbureau voor tabak zal een verbod uitvaardigen deze inheemsche tabak te ver mengen met de door haar aan de fabrikanten toegewezen importtabak. uit Batavia naar Djogjakarta vertrekken. Officleele Nederlandsche kringen' kunnen nog geen com mentaar geven over de bij eenkomst te Cheribon, maar nlet-officieele, hoewel zeer be trouwbare Nederlandsche krin gen zjjn van meening, dat er voor deze bijeenkomst waar schijnlijk geen beletselen zul len komen. De maatregelen, die men te Cheribon ten dien ste van de vertegenwoordigers van de wereldj>ers reeds treft, maken vordering. Prins Bernhard leidt de N-I.WI.N.-actie. Donderdagmiddag had in de groote zaal van het ministerie van binnenlandsche zaken de officleele installatie van het N.I.W.I.N.-comité plaats. De minister-president, dr. L. J. M. Beel, heeft officieel als eerste voorzitter geïnstalleerd Z. K. H. Prins Bernhard en als tweede voorzitter lr. P. F. S. Otten, die tot nu toe het N.I.W.I.N.-comité alleen had gepresideerd. Dr. Beel sprak er in zijn in stallatierede zijn groote dank baarheid over uit, dat Prins Bernhard aan de uitnoodiging van het comité om zich met het voorzitterschap van de N.I.W :I.N. te belasten heeft willen gevolg geven. GENERA-AL STOPFORD. Generaal sir Montague Stop ford is op het vliegveld Kema- joran t$ Batavia gearriveerd. Naar men verwaoht zal hij tot Maandag te Batvia blijven ten einde afscheid van de troepen te nemen. Tito wil van Triest afzien. Bespreking met Togliatti. Palmiro -Togliatti, de leider der Italiaansche communisten, is te Rome teruggekeerd van zijn reis naar Belgrado, waar hij een onderhoud had met maarschalk Tito. In de „Unita" geeft Togliatti een uiteenzet ting van de resultaten van zijn besprekingen. Maarschalk Tito verklaarde, aldus Togliatti, dat hy bereid was, er in toe te stemmen, dat Triest bii Atalië zou komen- dat wil zeggen, dat de stad ge steld zou worden onder de sou- vereiniteit van de Italiaansche republiek, op voorwaarde, dat Italië aan Joego-Slavië de stad Gorizia laat, welke stad ook volgens gegevens van den Ita- liaanschen minister van bui- tenlandsche zaken een in meer derheid Slavische bevolking heeft. Betreffende de Italianen, die onder Joego-Slavische souve- reiniteit zullen komen, aldus verklaarde Togliatti verder, be wees maarschalk Tito aan de hand van artikelen der Joego slavische grondwet dat zij hun eigen scholen met Italiaansche taal zullen hebben en vrijelijk hun cultuur zullen kunnen ont wikkelen. De Italiaansche regeering heeft in een communiqué ver klaard, niet te kunnen instem men met het afstaan van Go rizia aan Joego-Slavië. „KAREL DOORMAN". De marinevoorlichtingsdienst deelt mede- dat op 4 Novem ber het begin van een kleine brand op het vliegtuigmoeder schip „Karei Doorman" werd ontdekt, dat thans op de ree- de van Soerabaya ligt. Het vuur werd onmiddellijk ge- bluscht. Er is slechts geringe schade. meling van West Zeeuwsch Vlaanderen. De sprekers wezen op de nadeelen van de winterrege- ling, voornAmelijk neerkomen de op een loonderving van 5 tot 10 gulden per week en een verlies van de vrije Za terdagmiddag welke nu aan reizen besteed moet worden. Ter vergadering bleek, dat de bouwvakarbeiders van Schiphol en van Amsterdam Centraal-Station een uur hebben gestaakt om het pro test van de Walchersche ar beiders te ondersteunen. Voorts werd gestaakt in Roermond, "Venlo, Venraay en Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Boelaard deelde mede. dat een audiëntie te gen Dinsdag a.s. zal worden aangevraagd bij den minister van wederopbouw om de be zwaren tegen de nieuwe win- terregeling toe te lichten. Voorts werd een protest telegram gezonden aan de ministers van wederopbouw en sociale zaken, dat luidde als volgt: „De gezamenlijke arbeiders, leden van de moderne, ka tholieke en christelijke vakor ganisaties en van de E.V.C., werkzaam op de objecten van de Wederopbouw op Walche ren, in vergadering bijeen op Donderdag, 7 November 1946, te Middelburg, deelen mede, dat zij heden de arbeid stilge legd hebben voor 24 uur, uit protest tegen de op het eiland Walcheren doorgevoerde wln- terregeling. die een belangrijke oonsverlaging inhoudt. Zij protesteeren mede tegen de onwilligheid der regeering om een- in vele gevallen on billijke verlofregeling te wijzi gen in de geest als door de arbeiders gewenscht wordt. Zy betuigen huif sympathie met de door de verschillende vakcentrales ingezette actie tegen de duurte en met de eisch van een onmiddellijke algemeene loonsverhooging van 10 De contact-commissies, H. Peperkoren, voorzitter. E A. Quak, secretaris". Tenslotte wekte de heer Boelaard de arbeiders op Vrij dagmorgen weder het werk te hervatten en het resultaat van de actie af te wachten. Kats VARKENS- VEREENIGING. Woensdagavond werd door de varkensvereeniging „Draagt elkanders lasten" te Kats een vergadering gehouden. Als voornaamste punt op de agen da stond het toetreden der vereeniging tot de bond van varkenshouders en varkens handelaren. Er werd besloten om niet toe te treden. EEN STEVIGE BIET. Dezer dagen werd op het land van den heer C. Zuidweg te Kats een mangel gerooid met het respectabele gewicht van 15 kg. Yerseke CHR. MANDOLINE- VEREENIG ING. Woensdagavond had in de concertzaal Nolct te Yerseke een uitvoering plaats door de Chr. Mandolinevereeniging „Excelsior" van Kruiningen, Na de openln^ werd door het ensemble een viertal muziek nummers gegeven onder lei ding van den heer Bas Leys. Vooral het nummer „Home sweet home" voor sopraan, met orkest werd uitmuntend gespeeld. Daarna werden een serie tooneelschetsen ten beste gegeven onder het motto „Elck wat wils". Hieronder bevon den zich ook een viertal num mers uitgevoerd door een Ha waiian-ensemble, dat een stormachtig applaus oogstte. Tot slot van van dit gedeelte werd opgevoerd „Freek en Wannes van Duvelshoek", een voordracht van twee Zeeuw sche boeren met een leuk re frein, dat spontaan door het publiek werd meegezongen. In de pauze volgde een verloting, waaraan verschillende prijzen waren verbonden. Na de pau ze werd opgevoerd „Storm- eiland", een spel van de zee in 3 bedrijven, van Bob Bertina. De kerkeraad der Ned. Her vormde Gem. te Yerseke zal op 13 Nov. een verkiezing houden voor zes leden van het kiescollege. De aftredende heeren zijn J. Kosten, D. Min- naard, Jac. Nyssen. J. de Blaey, D. P. Poortvliet en Joz. Slabbekoorn. JEUGDGEBOUW. Het jeugdgebouw van de Hervormde Jeugdverenigin gen te Yerseke nadert haar voltooiing. Het gebouw dat geplaatst 'is in de tuin van de Hervormde pastorie, wacht alleen nog op den schilder en den electricien, zoodat ver wacht mag worden dat bin nen enkele weken het gebouw |in gebruik zal worden gesteld. WONINGBOUW BEGONNEN. Met de bouw van een zes tal woningen aan de Stenge te Yerseke ls thans een aanvang gemaakt. Met deze bouw is de eerste serie nieuwbouw woningen ingezet. „BARON KNEUT". Dinsdagavond had in de zaal „Nolet" te Yerseke de opvoe ring plaats van „Baron Kneut", een operette in drie acten. Zonder tekort te doen aan de prestatie van de andere mede spelers, is in het bijzonder de heer Siem Nieuwenhuyzen in zijn creatie als „Hanes" goed te noemen. Het spel viel zeer ln de smaak van het publiek. De oude klinkerbestra ting in de Langeville te Yer seke. die in zeer slechte staat verkeerde, wordt thans opge broken. Een nieuwe bestra ting- zal niet lang meer op zich doen wachten. Ovezar\g|e JUBILEUM. Woensdagmorgen werd! op het gemeentehuis te Ovezande de heer C. Raas, die 25 jaar als plichtsgetrouw gemeente- wegwerker in dienst der ge meente Ovezande was, gehul digd door het gemeentebe stuur en het gemeenteperso- neel. In zijn speech noemde burgemeester Eikhuizen den jubilaris een man waarop men kan rekenen. Als stoffelijk blijk van waar deering werd' hem een geslo ten couvert overhandigd, doch aldus burgemeester Eik huizen men moet aan deze gift niet de verdiende beloo ning of de prestaties van den heer Raas afmeten, want deze zijn onbetaalbaar. Spreker hoopte, dat de jubilaris nog zou kunnen profiteeren van de nieuwe wegen, waarvoor de plannen reeds kant en klaar zyn, voordat hy van zyn pen sioen gaat genieten. Tenslotte sprak de heer Raas een kort woord van dank voor de hem toegebracht hul de en voor de prettige sa menwerking gedurende de af- geloopen 2o jaar. HERSTELRAAD Ter verdeeling van de door de Stichting Herstel Zeeland beschikbaar te stellen tex- tielgoederen ls de Ovezand- sche herstelraad als volgt sa mengesteld: voorzitter burge meester A. J. M. Elkhuizen. Leden- de dames Gaakeer Breure en J. Karei en de hee ren L. M. Huige, W. Lucas Luijckx- W. A. Mol, J. Oost- dijk en L. de Winter- Hofedekenskerke HERSTELRADEN. Te Hoedekenskerke, Baar land en Kwadendamme zijn herstelraden voor de noodvoor ziening van textiel ingesteld, allen onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Volgelaar. Te Hoedekenskerke zijn ver der lid: L. van Doeselaar, H. Minderhout, J Boone Jr., J. Priester en Jac. Beulens. Te Baarland: J. de Rycke, Joh. den Hollander, C. Dro;i- kers, H. Steenbakker en J. Traas Ca. Te Kwadendamme: Pastoor Simons, F. M Chamuleau, J. Schuurman, mej. M Boone en A. Boudens. Biezelinge KIESCOLLEGE. Bij de gisteren gehouden stemming te Biezelinge voor leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk werden als zoodanig herkozen de heeren W. Bierens, A. W. van 't Veer, C van der Vliet en B. J. J. R. Walrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6